Koffie zonder bloed, zweet en tranen Sherley Chisholm ZWARTE KANDIDATE T arie ven oorlog in luchtvaart TANZANIA-BONEN IN PLAATS VAN ANGOLA-BONEN Electrocardiografie in databank (3) DORDTS MEISJE SINDS EEN WEEK VERDWENEN De race naar het Witte Huis 230.000 binnenland buitenland Geen nasmaak Afspraak BANG DOORSLAG NAAR AUSTRALIËVOOR 1670 KLM Limburg Paasbrief aan niet-prak- tizerenden Brugge in Industriestad in Noord-China Mijnexplosie in Caprivi-strook papten oor uw pan Gezellige tijd Nog meer kosten Ontvoeringen gevolgd door dood van de gijzelaars Zaterdag. 1 april 1972 u (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De ruimte die de weggeboycotte Angola-koffie heeft achtergelaten bij de koffiebran- ders in ons land, wordt voor een aanzienlijk deel op gevuld door koffie uit Tanzania. Dit tot uitermate groot genoegen van Leendert Smits, de JUCLYl V(tlclPZ man die al geruime tijd de verkoop van Tanzania-koffie in „De Derde Wereld"-winkels bevordert. Los van deze winkels heeft een aantal sociale academies in ons lanid zich ook op de Tanzania- koffie geworpen, en bieden deze te koop aan. Welk staaltje van particulier initia tief door Leendert Smits van harte wordt toegejuicht. Er kan niet genoeg Tanzania- koffie worden gedronken," glimlacht Leendert Smits, „be tere koffie kun je niet drinken. En dan doel ik niet op de smaak, want daar weet ik eer lijk gezegd niks van af. Maar dan doel ik op het resultaat van het drinken van Tanzania- koffie. Elke boon uit Tanzania komt namelijk geheel ten goe de aan het volk. En dat is een te grote uitzondering in kof fie- producerende landen." Leendert Smits zegt: „Tegen standers van de boycot van de Angola-koffie. zoals die met veel succes is gestart door het Angola- comiteé, wijzen er vaak op dat de Angola- koffie zo goed en zo fijn van smaak is. Ik weet niet of dit waar is. Ik weet ook niet of de Tanza nia- koffie kwalitatief mis schien ietsjes minder is. Ik weet alleen dat je van Tanza nia- koffie geen nasmaak hoeft te hebben. Een nasmaak van zweet, bloed en tranen die je wel hebt bij de Angola- kof fie." Om het stichten van een eigen distributie- apparaat te voor komen, betrekt „De Derde We reld"-winkel de Tanzania- koffie via een ..gewone" im porteur. De verkoop van Tanzania- koffie in de „Derde Wereld winkels, noemt Leendert Smits min of meer een ver lengstuk van eerdere initiatie ven, zoals de verkoop van rietsuiker, en van thee uit Cey lon. Leendert Smits: „De grootste moeilijkheid bij het bepalen van de koffie- soort die je wilt gaan verkopen, is het vinden van het land waar deze verkoop inderdaad ten goede komt van het volk zelf, en niet aan een aantal rijke mensen en een reeksje buiten landse ondernemingen. Kort en goed gezegd: een land zonder die arme en stakkerige Juan Valdez. En dan kijk je naar belangrijke koffielanden in La- tijns-Amerika. En dan zie dat de feodale strukturen daar het volslagen onmogelijk maken dat wij de arbeiders vanuit Nederland helpen, door de door hun geplante en geplukte koffie te drinken. Nee, met Tanzania zijn wij uitermate gelukkig. Tanzania is een van de weinige koffielanden met een menselijke struktuur, met een stuk socialisme, zou ik bij na zeggen, maar dan wel op ge heel Arikaanse wijze bepaald. Tanzania houdt de hele koffie zaak in eigen hand. Tanzania- koffie is koffie van het volk. En het klinkt misschien pathe tisch wat ik nu ga zeggen, maar het lijkt me voor een Nederlander een uitermate prettige gedachte dat hij een land en een volk in ontwikke ling steunt, door middel van het genieten van een kop kof fie." Verhalen als zou de Tanzania- koffie die in. de „Derde We reld"-winkels wordt verkocht, zou vallen buiten de hoeveel heid koffie die Tanzania vol gens de (vrij ingewikkelde) „koffie-afspraak uit mag voe ren, worden door Leendert Smits ontkend. In de internatio nale „koffie- afspraak" wordt bepaald welk deel een land van haar totale koffie- pro- duktie mag exporteren. ,-Was het maar waar," zegt Leendert Smits, „Dat onze koffie buiten die afspraak ge houden kon worden. Maar dat is godsonmogelijk. Het zou erg goed zijn als het mogelijk was. want Tanzania kampt erg met die afspraak. De oogst is een stuk groter dan de toege stane afzet naar het buiten land" Toch is er een soort sluikweg- getje om aan de bepaling van de onwrikbare koffieafspraak te ontkomen. Poederkoffie, mits in de vorm van poeder koffie uit het land van her komst uitgevoerd waardoor dan de indstrialisatie wordt bevorderd, valt er namelijk buiten. Momenteel voert de „Derde Wereld" - winkel be sprekingen met Tanzania om de Tanzania- koffie in de vorm van poeder af te nemen. Leendert Smits: „Poederkoffie neemt een steeds groter deel van de markt in, dus het is misschien wel een kans voor open doel." Toen Shirley Chisholm als eerste gekozen negervrouw naar de openingszitting van het Amerikaanse congres ging, was dit aanleiding voor haar man haar te tooien met een orchidee. „Ik heb een I.Q., intelli gentiequotiënt, van 170 en dat is tegen het geniale aan". Shirley Chisholm (47), zwart en vrouw, heeft geen last van valse bescheidenheid: „Als je me vergelijkt met de 36 mannen die president van Amerika geworden zijn, kom ik op de zesde of zevende plaats". Ze noemen haar „Fighting Shirley" Knok kende Shirley en ze spreekt, als kandidate voor het Amerikaanse president schap, voor tenminste twee ten achter gestelde groepe ringen, voor negers en vrou wen. Kan een vrouw presi dent van Amerika worden? Kan een zwarte vróuw presi dent van Amerika worden? Het antwoord is: nog niet. Maar Shirley Chisholm is van plan, met haar vlijm scherpe intelligentie, het ijzeren geduld van een schooljuf en de nobele harts tocht van een missionaris on der de heidenen, het Ameri kaanse politieke landschap te veranderen. Shirley Chisholm ls een klein vrouwtje van ruim 90 pond met politieke leeu- wemoed. Ze kwam in 1968 in het Huis van Afgevaar digden als vertegenwoor digster van het overwegend zwarte district Bedford- Stuyvesant in Brooklyn dat goeddeels getto is. De lei ders van het Huis van Af gevaardigden gaven haar, als debutante, een plaats in de landbouwcommissie van het huis, maar Shirley nam dat niet. Ze deed iets wat niemand eerder had aange durfd: ze revolteerde tegen machtige mannen als spea ker John McCormack en af gevaardigde Wilbur Mills, van wie gezegd wordt dat hij meer invloed heeft dan de president. .Politieke zelfmoord" zeiden haar col lega's. Haar collega's zijn nu naamlozen onder het juk van de senioren die in het Huis de lakens uitdelen en Shirley staat in de zon van de nationale belangstelling. Shirley Chisholm was de eerste zwarte vrouw die in het Congres te ontstaan en zegt zelf: „In New York en Washington zijn ze maar van een ding bang: mijn tong". Zij is voor geen kleintje vervaard als het op politieke eisen aankomt, maar zfj wijst ultra-mili tante negers af als wol- hoofdige speerdragers" Voor het eerst in de ge schiedenis lijkt er een dui delijk zwart machtsblok In het congres te ontstaan en Shirley Chisholm is er de onbetwiste leider van. Al reeds als afgevaardigde ta het staatsparlement van New York kwamen de kwa liteiten van Shirley Chis holm aan het licht: een hardwerkende, onafhanke lijke vrouw met een fijn ontwikkeld politiek inzicht. Ze weet waar, in de Ameri kaanse politiek, Abraham de mosterd haalt. Een goed voorbeeld daarvan is de steun die zij vorig jaar gaf aan de blanke afgevaardig de van Louisiana, Hale Boggs, toen deze leider van de democratische meerder heid in het Huis van Afge vaardigden wilde worden, John Conyers, een neger, ambieerde die post ook, maar zij wist dat haar stem Conyers niet kon helpen winnen. Boggs hielp haar later aan een zetel in de machtige commissie voor onderwijs en arbeid en dat is een positie die men pas na noeste arbeid in het Huis en op grond van senio riteit verovert. Shirley Chisholm was kort geleden erg boos op burge meester Lindsay van New York toen deze opmerkte: „Maar Shirley, je zuigt stemmen van ons (Lindsay en McGovern) af". Zij ant woordde: „Dat zei George ook tegen me. Maai- als je je zoveel zorgen maakt over het afzuigen van progres sieve stemmen, waarom ste ken jullie dan niet de kop pen bij elkaar en besluiten jullie niet uit de race te stappen De zwarte kandidate spreekt met een Westin- disch accent en ze slist, maar dat neemt niet weg dat ze een meester is in het houden van politieke rede voeringen. Ze werd in Brooklyn geboren, maar toen ze drie jaar was ging zij bij haar grootmoeder in Barbados wonen. Op elfjari ge leeftijd keerde zij terug naar Brooklyn. Via het on derwijs belandde zij in de politiek. Haar echtgenoot Conrad, afkomstig uit Ja maica, is verantwoordelijk voor een goed deel van haar politieke strategie. De Amerikaanse presidents verkiezingen zijn in feite vijftig veldslagen in de af zonderlijke staten. In een staat als Kansas of Alaba ma is de verschijning van Shirley Chisholm op het na tionale politieke toneel van weinig betekenis, maar in staten waar zwarte kiezers de doorslag kunnen geven in Illinois dank zij Chica go, in New York en andere staten met grote stedelijke centra zal zij een rol van grote betekenis kunnen gaan spelen. En vrouwen, die tot de conclusie geko men zijn dat politieke en sociale achterstellingen lang genoeg geduurd hebben om er een sterrabuszaak van te maken, zien in Shirley Chisholm een zwarte suf fragette, een bedaarde Dolle Mina met een politieke knots. Shirley Chüsholm's sol in het verkiezingsspel van 1972 zal voornamelijk de invloed zijn die zij op de conventie van de demo craten in Miami Beach zal kunnen uitoefenen. De he ren die de nominatie zoe ken zullen rekening moeten houden met Shirley Chis holm. Zij zal daar de stem zijn van het Zwarte Ameri ka. En dat is nog maar het begin. Let op „fighting Shirley" met de scherpe tong en het I.Q. van 170. Zij zal meer bereiken dan waarvan grote aantallen ul tra-militante ..speerdragers" ooit hebben kunnen dro men. DORDRECHT (ANP) Het 15-jarige meisje Tia Tromp uit Dordrecht is sinds een week spoorloos verdwenen. Zij ging op normale wijze naar school, is vorige week vrijdag in de buurt van de school nog ge zien, maar zij verscheen niet in haar (huishoud)klas. 's Avonds heeft een kennis van haar pleegouders haar bij het station van Dordrecht zien pra ten met een „oudere dame". Hij dacht dat Tia huilde. De Dordtse politie, die de ver dwijning eerst niet openbaar heeft gemaakt, wil beslist nog niet aan het ergste denken. Zij heeft een onderzoek laten in stellen i» Leeuwarden, waar Tia's moeder woont. (ADVERTENTIE) i^eer/j/L e|<jus altijd korrekt (Van een onzer redacteuren) GENEèVE - DEN HAAG De pasagierstarieven op de luchtroutes tussen Europa, het nabije Oosten en Afrika aan de ene kant en Azië en het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan avn de andere kant zullen per 1 april ten prooi vallen aan open concurrentie, zo heeft de Internationale Vereni ging voor Luchtvervoer IA- TA, medegedeeld. Die situatie ontstaat doordat de regeringen van de landen op die routes op het hoofd kantoor van de IATA geen mededeling hebben gedaan van hun instemming met de nieuwe tarieven waartoe In december jl. werd beslo ten. Het moet uiterst onwaar schijnlijk worden geacht dat de betrokken regerin gen en luchtvaartmaat schappijen het onderling nog voor 1 april eens wor den, maar volgens een woordvoerder van IATA zullen zij wellicht volgende maand een vergadering be leggen om te zien of zij over de afgesproken tarie ven tot overeenstemming kunnen komen. Op andere routes werden op 1 april wel nieuwe ta- rieve van kracht doordat de meeste betrokken regerin gen de IATA op de hoogte hebben gesteld van hun in stemming met de nieuwe tarieven. In december vorig jaar werden luchtvaart maatschappijen het eens over verlaging van de ta rieven voor individuele ex cursies, in sommige geval len met de helft. De onder nemingen die lijndiensten vliegen wilden op die ma nier passagiers terugwinnen van chartermaatschappij en. Overigens heeft de Au stralische nationale lucht vaartmaatschappij, Qantas, bekendgemaakt dat zij met ingang van 1 april een nieuw enkele-reistarief van 420 Australische dollar (1700 gulden) berekent op de vlucht van Sydney naar Londen en lagere ta rieven naar Amsterdam, Frankfort, Wenen, Rome, Athene en Istanboel. Vól gens Qantas zuilen ver scheidene luchtvaart maatschappijen haar voor beeld volgen. De KLM besloot uit con- currentie-overwegingen een enkele-reistarief van 1670 in te voeren op het traject Amsterdam-Sydney-Mel bourne v. v. Het nieuwe tarief gaat vandaag in. In navolging van diverse buitenlandse luchthavens heeft ook de raad van be stuur van de luchthaven Zuid-Limburg besloten geen vluchten naar en van deze luchthaven toe te staan in de naclit. De lucht haven is voortaan van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens gesloten. Er wordt dit jaar alleen nog een uit zondering gemaakt in het komende toeristenseizoen voor hooguit een a twee nachtelijke chartervluchten, die in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen 11 en 1 uur 's nachts plaatsvin den. AMSTERDAM (ANP) „Codering en opslag van electrocardiogrammen is thans reeds mogelijk en zou het begin kunnen zijn van een centrale medische data bank waarvan de gegevens via bepaalde sleutels over al in het land beschikbaar zouden kunnen zijn". Dit schrijft de Utrechtse hart en vaatziektenspecialist prof. dr. F. L. Meijler in het Nederlands „Tijdschrift voor Geneeskunde". „Met automatisering zou de bestrijding van hart- en vaat ziekten een meer algemeen karakter krijgen en niet be perkt blijven tot plaatselijke activiteiten die weliswaar minder kosten, maar gezien het epidemische karakter van de ziekten vrijwel geen soe laas bieden. De waarde van de elektrocardiografie bij een be volkingsonderzoek wordt mede bepaald door de eisen die wij aan registratie en beoordeling (kunnen) stellen. Het is niet BRUGGE (KNP) Bis schop de Smedt van Brugge heeft een persoonlijk bedoelde brief geschreven aan de ruim 230.000 niet-praktiserende ka tholieken in zijn bisdom. In deze brief, geschreven ter ge legenheid van Pasen, merkt hij op, dat hij ze al enige tijd weinig in de eucharistievie ring heeft ontmoet. „Ik ben bang dat we aldus stilaan van elkaar zullen weggroeien". Hij eerbiedigt hun houding, ofschoon: „Sommigen schijnen u als gelovige af te schrij ven..." De bisschop zegt uit drukkelijk niet te willen oor delen. Hij acht zich daartoe niet in staat, omdat: „Het is immers eerst en vooral een zaak tussen u en God". Bisschop de Smedt zegt wel verdriet te hebben over hun afwezigheid maar wil de schuld er voor ook bij zich zelf zoeken: „Het is misschien onze fout. Was onze liefde niet groot genoeg? Leefden wij naar uw mening te weinig volgens het evangelie binnen en buiten onze kerken? Kwam onze samenkomst u niet ge noeg zinvol voor? Ik weet het niet. Maar geloof mij: wij blij ven uw afwezigheid pijnlijk aanvoelen". gewaagd te voorspellen dat een dergelijk onderzoek een beperkte waarde zal hebben, maar gegeven onze huidige machteloosheid ben ik geneigd aan deze beperkte waarde veel gewicht toe te kennen", aldus prof. Meijler. De door hem voorgestelde databank zou bestaan uit een computersysteem dat dag en nacht telefonisch geraadpleegd kan worden door de medici. De hoogleraar wijst erop dat de elektrocardiografie het eni ge opsporingsmiddel voor hart afwijkingen is dat voor auto matisering op grote schaal in aanmerking komt en daarmee het enige middel is waarmee op grote schaal diagnostiek bedreven kan worden. „De met de automatisering van de elektrocardiografie opgedane ervaring en het daardoor ont wikkelde medische datatrans missiesysteem kan worden uit gebreid. althans benut worden voor de automatisering van andere massaal verrichte on derzoekmethoden". PEKING (AP) In het noor den van China, in de wildernis van de Ordos-hooglandsn, is een industriestad met de naam Hai- powan gesticht met een bevol king van 100.000 mensen. Dit heeft het persbureau Nieuw China meegedeeld. Volgens het Chinese persbu reau zijn er in de bergen in de buurt van Haipowan kolen, ijzer, lood, zink, materiaal vooi de produktie van lijm, cement en glas. De nieuwe stad is omgeven door vruchtbare velden en ligt in 't Chinees Mongoolse grens gebied, dat wordt bewoond door minderheidsgroeperinger JOHANNESBURG (Zuid- Afrika) (AP) Een hande laar in politiehonden is gedood en zeven politieagenten wer den gewond, toen de auto waarin zij zaten op een land mijn stuitte in de Caprivi- strook, aldus hebben Zuidafri- kaanse politiewoordvoerders gisteren meegedeeld. De explosie bracht het totale aantal slachtoffers onder de politie bij mijnincidenten in de Caprivi-strook op vier en het aantal gewonden op 18. De Caprivi-strook ligt in het zuidwesten van Zuid-Afrika en loopt van Botswana en Por tugees Angola tot Rhodesië en Zambia. In het gebied zijn eenheden van de Zuidafri- kaanse parapolitie gelegerd om infiltratie van guerillastrij- ders, die tegen de apartheid zijn, tegen te gaan. Brieven voor deze rubriek m»t volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deat vermeld worden. Slechts bij hoge uil sondering zei ven deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publikatie ven brte ven (verkort of onverkort) betekent niet der de redactie het In elfe gevette* •ene ie met inhoud# cq. strekking. O! Zalige Goede Week in mijn bejaardenhuisje in de Dullaertpolder. Heerlijke ruk winden die het luik van de „vliezo" trap laat klepperen zo dat je 's nachts geen rust hebt. Met de rukwinden, regen, ha gel en sneeuw en doordat de deur zo gekrompen is ver schijnen er plassen in mn gang die de matten doet drui pen. In mijn kamer hoor ik drup, drup, door de ramen op de vensterbank, weer maar doeken aanslepen. Gezellige tijd van het voorjaar '72! Wat buiten de heren van de wo ningbouwvereniging de oudjes toch uit. We betalen behoorlij ke huren, belofte van het luikt wordt veranderd en ook aan de andere klachten wordt wat gedaan. Bijna 1 jaar geleden zijn ze de fouten overal wezen opnemen nog is er niets aan gedaan. Hoe lang nog, tot de boel in elkaar valt? Waar moet dat heen en is dat van die huren niet gemeen? HULST M. VERWILGEN. Ik ben bijzonder veront waardigd, over de aankondi ging van staatssecretaris mr. Scholten, dat er binnenkort maatregelen worden getroffen voor een scherpere en uitge breidere controle op inkom stenbelasting, omzetbelasting en vennootschapsbelasting. Al les is ai zo ingewikkeld, dat niemand z'n biljet meer kan invullen zonder hulp van een deskundige. Die nieuwe_ maat regelen zullen het nodig ma ken, dat die deskundigen meer tijd aan de invulling zullen moeten besteden met als ge volg dat de belastingbetaler nog meer onkosten moet ma ken. Als het de bedoeling is om op deze wijze extra belas tinggeld binnen te halen, laat men dan die scherpere contro le maar beperken tot de ven nootschapsbelasting en tot de hoge inkomens. De kleine zakenman kan geen extra-lasten meer ver dragen. Ook een verhoging van de BTW, waar nu al weer over wordt gesproken, bete kent voor de kleine man een extra zware belasting. Laat men er maar eens aan denken, dat er veel meer financiële nood is, dan men weet. BREDA C. P. DELHEZ PARIJS (AFP) De out- voering van de drie Britten door leden van het Turkse be. vrijdingsfront is de zevende die is geëindigd met de dood van de gijzelaars in vier jaar. Vier hadden plaats in Latijns- Amerika. 28 Augustus 1968: John Gor don, ambassadeur van de V.S. in Guatemala vermoord. De ontvoerders stellen dat de am bassadeur is gedood omdat hij zich tegen zijn ontvoering ver zette. 31 maart 1970: Karl von Spretti, ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Gu atemala wordt door leden van dezelfde guerrillagroep ont voerd. Zijn lijk wordt op 5 april gevonden. 29 mei 1970: Generaal Euge- nio Aramburu, oud-president van Argentinië, wordt door twee leden van een Peronisti- sche commandogroep die de bevrijding van gevangenen ei sen vermoord. Zijn lijk wordt 16 juli gevonden. 31 juli 1970: Dias Gomlde, consul van Brazilië in Monte video, en Dan Mitrione. FBI- functionaris, worden door Tu- pamaros in Uruguay ontvoerd. Mitrioni wordt vermoord. Zijn lijk wordt 10 augustus gevon den. Gomlde wordt vrijgela ten. 10 oktober 1970: Pierre La- porte minister van Arbeid, wordt door het front voor de bevrijding van Quebec (Cana da) ontvoerd. Zijn ontvoerders vermoorden hem op 17 okto ber. 17 mei 1971: Ephraim El- rom, consul-generaal van Is raël in Istanbul, wordt door vier leden van een extreem linikse beweging in Turkije ontvoerd. Hij wordt 22 mei vermoord.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11