Plan voor afvaleiland in Noordzee CAO PHILIPS- PERSONEEL NU ROND Rem bezit V Geen internationale aanpak bij ongelukken met kerncentrales Bedrijfsfonds voor de pers met ruimere taak Chili onderzoekt onthullingen over ITT-Cl A-komplot Patiënt moet recept arts controleren tuinmeubelen bij Ydo van 28 maart t/m 8 april Raad Amsterdam voor beperkt slaapverbod binnenland buitenland Weer „boterberg"? samen bouwen Gusto weigert betaling niet- gewerkte uren MOGELIJK HOESSEIN Jordanië en Israël samen baas in Jerusalem Geen jongeren naar Unctad-3 COMMISSIE-ROOY Meer te koop in slijterij Mannen gepakt met 1,8 kg heroïne Bakkers Journalisten haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk Vrijdag 3 J maar* 1972 13 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het afval eiland in de Noordzee, dat de hangel-maatschappij Bos en Kalis in Papendreeht heeft ontworpen, is volgens de voorzitter van de raad van bestuur, ir. J. Kraaijeveld van Hemert, economisch haal baar. Tegenover de jaarlijkse kosten (80 miljoen gulden) staat een bron van inkomsten die wordt begroot op 80 pro cent. De overige kosten kun nen worden gedekt door de bedragen, die de vervuiler zelf moet opbrengen. Maar dat is nauwelijks meer dan wat de Nederlandse bevol king en de industrie nu moeten betalen voor het op halen en het verwerken van het vuil. In een rapport heeft de maatschappij haar plannen ontvouwd voor de aanleg van een aantal eilanden in de Noordzee ten behoeve van de industrie. In het rapport wordt het plan van een afval eiland nader uitgewerkt. Het project heeft een oppervlakte van 50 ha en zal ongeveer 40 a 50 mijl uit de kust komen te liggen. Het industriële en huishoudelijke afval zal uit Nederland per schip naar dit eiland vervoerd worden, waar het voor een groot ge deelte zal worden verwerkt tot nieuwe produkten. Het eiland is bewust niet be doeld als een plaats voor lo zing van het vuil. De aanlegkosten van een dergelijk eiland zullen ruim 150 miljoen gulden bedragen. De investeringen voor de bouw van verbrandingsinstal laties, electriciteitscentrale en het chemisch afvalverwer kingsbedrijf zijn geraamd op ongeveer 200 miljoen en voor de transportmiddelen op een kleine 50 miljoen. De heer Kraaijeveld hoopt voor de verwezenlijking van het project op de medewer king van de overheid. Het rapport zal dan ook worden aangeboden aan de betrok ken ministers en aan het par lement. Technisch is de aan leg van het eiland geen pro bleem. Het kan in drie jaar tijd worden gebouwd. Op het eiland zal een ver- brandingsbedrijf voor huis vuil en grof industrieel afval worden gebouwd, voorts een afvalverwerkingsbedrijf voor chemisch afval en tenslotte een schrootverwerkend be drijf voor o.a. de duizenden autowrakken die Nederland elk jaar „produceert". (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN/UTRECHT Gisteren zijn akkoorden be reikt in besprekingen over drie nieuwe cao'sbij Philips, in het bakkersbedrijf en voor journalisten. Bij Philips werd overeen stemming (looptijd tot en met 31 maart '73) bereikt over een salarisverhoging van 1,65 per 1 april met een minimum van f 230. Bovendien verwer king van de compensatie voor de prijsstijgingen uit de vori ge cao van 0,74 met een UTRECHT (ANP) De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en de Konink lijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering der Phar- macie hebben patiënten die verdovende middelen moeten gebruiken geadviseerd, erop toe te zien dat de arts zijn recept op de juiste manier uit schrijft. Eventueel zullen ze hem moeten wijzen op de nieuwe bepalingen die van kracht zijn geworden voor deze recepten. Apothekers mogen namelijk na 1 april geen verdovende middelen meer afleveren als het recept van de dokter niet aan een groot aantal nieuwe eisen voldoet. Zo moeten op het recept voortaan de naam, het volledig adres en het telefoonnummer van de arts staan. Bovendien moet de hoeveelheid van het voorgeschreven preparaat er in letters op worden aangege ven. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid ir. H. Vrede- ling (PvdA), heeft, als lid van het Europese parlement, de Eu ropese commissie vragen ge steld over het gevaar, dat in de gemeenschap opnieuw een aanzienlijk boteroverschot zal ontstaan. (ADVERTENTIE) >••••*- vastenaktie giro 5850 utrecht bank ned. credietbank, drift 9, utrecht op legaal wapens (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder druk van de aankondiging van en kele extreme groeperingen dat hun leden zich moeten aansluiten bij bestaande schietverenigingen om zodoende te beschikken over wapens en ervaring te krijgen, zal in ons land een rem worden gezet op het (reeds strenge) systeem van het verlenen van wapenvergunningen. De Nederlandse justitie zal de Nederlandse schuttersvereni gingen „inventariseren". Doei van een en ander is, zo deelde een woordvoerder van het mi nisterie van justitite mee, te achterhalen of de vraag oppor tuun is het verstrekken van wapenvergunningen over te la ten aan de hoofden van de plaatselijke politiek. Hierop aansluitend heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associ atie KNSA, mr. E. IJspeert uit Groningen, een beroep gedaan op de aangesloten verenigin gen om de gelederen „zuiver" te houden, en waakzaam te zijn voor wat betreft dfe infil tratie door leden van extreme actie-groeperingen „die om andere redenen dan sportieve zich van wapenen wensen te voorzien". Op initiatief van de procureur- generaal in Arnhem wordt in zijn gebied momenteel onder de schietverenigingen een soort „enquête" uitgevoerd, om zodoende beschikking te krij gen over gegevens als de groei van de verenigingen, en het aantal wapens dat legaal aan wezig is. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie deelde mee dat de procureur-generaal in Den Bosch eenzelfde enque- te voorbereidt, en dat de 3 overige procureurs-generaal in Nederland eerst de resultaten van Arnhem afwachten alvo rens een zelfde onderzoek in te stellen. KNSA-voorzi-tter IJspeert konstateert dat de gevolgde lijn bij het verstrekken van wapenvergunningen gedurende de laatste maanden reeds „ver hard" is. en wel zodanig ver hard dat zijns inziens de be langen van de schuttersvereni gingen in het gedrang komen. De woordvoerder van het mi nisterie bevestigt dat in een aantal gevallen is aangedron- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De n.v. Gusto Staalbouw in Schiedam heeft afwijzend gereageerd op de ei: van de vijf confessionele bon den in de metaalindustrie, aan werknemers die tijdens het me taalconflict wel wilden maar niet konden werken, de niet- gewerkte uren uit te betalen. De bonden hebben nu besloten, een civiele procedure tegen het bedrijf aanhangig te maken. In een brief aan de bonden ont kent de directie, dat de werk nemers zou zijn toegezegd dat niet-gewerkte uren zouden wor den doorbetaald. gen bij de plaatselijke politie hoofden om nieuwe aanvragen zeer kritisch te bezien, -i-n elk geval tot de eerste resultaten van de Arnhemse „enquete" beschikbaar zijn. Wait de infiltratie door bepaalde groeperingen betreft, heeft de heer IJspeert geen konkrete aanwijzingen, dat die reeds gaandeis „Maar er zijn som mige weerbaarheidsgroeperin gen die hebben laten weten dat hun aanhangers zich bij schufctersverenj.giirLgea^im'óesten aanmelden, om. zodoende de beschikking te krijgen over wapens, en de mogelijkheid te leren met die wapens om te gaan." Voor het federale ge rechtsgebouw van Harrisburg (VS) wordt een chain-inge houden uit protest tegen de Vietnamese oorlog en het „Har risburg -proces"Terecht staan -T- zoals bekend een aantal mensen, onder wie de twee broers Berrigan, op beschuldi ging van een samenzwering om Henry Kissinger, Nixons advi seur te ontvoeren en poging tot bomaanslagen in Washington. (ADVERTENTIE) Ydo grote markt 54 breda tel.39717 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Volgens de New York Times van gisteren heeft koning Hoessein van Jor- daië in een vraaggesprek ge opperd dat Jordanië en Israel samen het bestuur in Jerusa lem als open stad uitoefenen. „Jerusalem zou onder vredes- omstandigheden open stad en zowel hoofdstad van het Pales tijnse deel van Jordanië kun nen worden. Er is geen reden waarom dit niet zou kunnen", aldus Hoessein. Hoessein stond er tot nu toe op, dat de Israëliërs zich zouden terugtrekken achter de gren zen van vóór 1967, en dat ze dc oude stad van Jerusalem volle dig aan de Jordaniërs zouden teruggeven. DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft besloten geen jongere op te nemen in de koninkrijksdelegatie naai de UNCTAD 3, de wereldhan delsconferentie welke volgen de maand in Santiago wordt gehouden. Dat deelde premier Biesheu vel gisteren mee. Het Neder lands comité voor internatio naal jongerenwerk (NKIG) had om een vertegenwoordi ging in de delegatie wan de j ongerenorganisaties ver zocht. Minister Langman van Eco nomische Zaken is voorzitter van de delegatie, mindster Boertien van Ontwikkelingssa menwerking vioe-voorzitt-er.. Voorts maken ervan deel uit twaalf Kamerleden, van wie er steeds zes op de conferentie aanwezig zullen zijn, een aan tal Surinamers en Antillianen en voorts verscheidene ambte naren van verschillende de partementen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Er be staan geen plannen voor onderlinge samenwerking tussen de landen bij onge lukken met dichtbij de gren zen gelegen kernenergiecen trales. Dit schrijft de rege ring in een aan dc Tweede Kamer aangeboden nota over het kernenergiebeleid. West-Duitsland: de mogelijk toekomstige natrium gekoelde snelle reactor in Kalkar, de kernenergiecentrale in Lingen en het centrum in Julich. België: de in aanbouw zijn de kernenergiecentrales bij Luik en Antwerpen, het cen trum in Mol en in de nabije toekomst een fabriek van plu- tiumelementen in Dessel. De binnen de EEG gekregen nucleaire installaties vallen onder het Euratoomverdrag. Hierdoor wordt over deze in stallaties automatisch overleg gevoerd. Daarnaast wordt bila teraal overlegd tussen de be trokken staten ten aanzien van de dichtbij de grenzen gelegen installaties. Voor iedere kernreactor wordt een a-part alarmschema opgesteld. Dit is gericht op het tijdig onderkennen van de soort radio-actieve stoffen, die na een ongeluk vrijkomen, en de verspreiding ervan. Deze alarmschema's moeten steeds worden aangepast aan de zich wijzigende omstandigheden en nieuwe wetenschappelijke ge gevens. De regex-ing wijst daarbij op de kernreactoren in Petten, Delft, Wageningen, Eindhoven (die buiten gebruik wordt gesteld), Dodewaard, de toekomstige KSTR-reactor in Arnhem en Borsele. Momenteel wordt naar een oplossing gezocht, aldus de no ta, tegen verontreiniging en het warmer worden van het Rijnwater als gevolg van het lozen van koelwater uit toe komstige kernenergiecentrales in West-Duitsland langs deze rivier. DEN HAAG (ANP) De commissie-Rooij heeft in haar eindrapport aan minister En gels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de rege ring in overweging gegeven een in te stellen bedrijfsfonds voor de pers een ruimere faak toe te kennen dan het huidige standpunt van de regering toe laat. De dagbladpers is in een structurele crisis en daarmee in een zorgwekkende stituatie ge raakt. Alleen met individualiseren de hulp, zoals de regering wil, kan de crisis niet worden over wonnen. Daartoe zijn vooral maatregelen voor de bedrijfs tak als geheel noodzakelijk. Een deel van deze maatregelen kan worden uitgevoerd door het bedrijfspensioenfonds, al dus de commissie. De commissie-Rooij dringt aan op een spoedige instelling van het bedrijfsfonds voor de pers. De commissie met uit zondering van de ambtelijke leden, die zich van een stand punt onthielden is ervan overtuigd dat de instelling van een bedrijfsfonds slechts doel matig is als een zodanig kli maat voor de bedrijfstak aan wezig is, dat de duidelijke meerder-heid van de bladen in de gelegenheid is tot een slui tende exploitatie te komen. Zo'n klimaat is thans beslist niet aanwezig. Meer dan de helft van de dagbladexploita- ties is over 1970 al verliesge vend gebleken. De exploitatie uitkomsten over '71 toonden een verlies, dat nog weer 23 miljoen groter was. Het aantal verliesgevende exploitaties was aanmerkelijk gestegen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Binnenkort mogen slijterijen meer dan dranken en zoutjes alleen ver kopen. Dc ministerraad is daarmee akkoord gegaan. Minister Stuyt (Volksgezond heid) bereidt hiervoor een alge mene maatregel van bestuur voor. In de toekomst mogen en kele neven-artikelen (niet-voe- dingsmiddelen) worden ver kocht, die m het algemeen bij of in vei-band met het gebruik van alcoholhoudende dranken worden gebruikt. In het algemeen zijn dit o.m. drinkglaswerk, schenkmandjes, wijm-ekjes, klein drank-meubi lair, wijnkoelers, koelboxen en koeltassen, boeken over wijn, enz. Deze artikelen mogen ech ter niet de verkoop van drank ovei'heersen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De ge meenteraad van Amsterdam is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van b. en w., de algemene politieverorde ning te wijzigen. Voor bepaal de delen van het Vondelpark gaat nu een slaapverbod gel den. Een voorstel om een slaap verbod voor de gehele stad in te voeren is afgewezen met 27 tegen 16 stemmen. De Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J.F. Hartsuiker, heeft de minister van Justitie geschreven dat hij de ontwik keling van het jeugdtoerisme in Amstex-dam voor het ko mende seizoen met enige zorg tegemoet ziet wanneer dit, naar zijn smaak, buiten pro porties wordt bevox-dei-d. De officier is voorstander van een algeheel slaapverbod. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse narcoticabrigade heeft 1,8 kilo zuivere heroïne in beslag genomen. De heroïne was in het bezit van vier uit Hongkong afkomstige Chinezen. De politie vermoedt dat de di-ugs over zee naar Amsterdam zijn gesmokkeld. In de woning van de 32-jari- ge N. C. van der Z. en de 29- jarige B. G. P. in Amsterdam heeft de nai'coticabrigade 41 ki lo hasjiesj van „bijzonder goe de" kwaliteit in beslag geno- minimum van f 90. Per 1 juli en per 1 januari zal 'n prijscompensatie worden gegeven, zonder maximum, maar met aftrek van 0,2% per 1 juli en van 0,3 per 1 januari. Dit om dubbele com pensaties te vooi-komen. De vakantietoeslag zal per 1 juli met een half mxxeent worden verhoogd tot 7.5 Die verho ging wordt voor het eerst be taald in 1973. De zg. einde jaarsuitkex-ing zal per 1 april 275 bedragen voor werkne mers van 22 jaar en ouder en f 225 voor de overigen. Ten gevolge van de in begin van dit jaar ingevoerde nieu we salarissystemen ki-ijgen veel jeugdige werknemers per 1 april een extra salai-isverbe- tering. Van 1 oktober af wordt de maximale wekelijkse wqrktijd gebracht van 42.5 uur op 41,5 uur. De werktijdvex-korting zal voor de drie- en meerploegen- diensten worden gerealiseerd of door verkorting van de werktijd, of door verhoging van de ploegenbetaling. De voornaamste punten van de nieuwe cao voor het bakke rij- en winkelpersoneel zijn: de lonen worden vanf I .april verhoogd met 4 de vakantie wordt uitge breid met één dag; prijscompensatie in oktober '72 en april '73; met ingang van 26 maart 1973 werktijdverkorting van ééneneenkwart uur per week. Belangrijk onderdeel van het akkoord over de nieuwe journalisten-cao is het opne men van een bepaling in de cao, dat er per dagbladuitgave een statuut moet worden opge steld, waai'in zowel de positie van de hoofdredactie als die van de redactie wordt gere geld. Oover de inhoud van dit statuut moet tussen directie hoofdi-edactie en redactie overleg worden gevoerd. De salarissen worden per januari 1972 vei-hoogd met 1.5 Compensatie voor prijsstij gingen wordt voortgezet met als uitgangspunt de prijsin dexcijfers van maart en sep tember 1972 ten opzichte van deceixiber 1971. De vakantie toeslag wordt dit jaar verhoogd van 6,7 tot 7,4 procent. Ook is overeengekomen een bijdrage voor de dagbladen van tien gulden per dagbladjournalist voor de activiteiten va-n de Nederlandse Vereniging van Journalisten. (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hecktkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dliz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. mm Kijk, dat is nou fijn en vriendelijk van de instanties Wij, inwoners van Zuidwest- Nederland mogen maar liefst mee gaan praten over de tweede luchthaven. Hoera, hoezee, de instanties zij gepre zen. Maar de vraag blijft of we ook iets te vertellen krij gen! Ik heb speciaal voor u nog even contact opgenomen met een paar bewoners van stre ken rond Schiphol, onze eerste nationale luchthaven zoals u weet. Nou, dat gebeurde tele fonisch. Zomaar een kort steekproefje. U kent ze wel. En dat was al niet gering. In een paar minuten tijd moest ik vier keer bukken vanwege overkomende luchtreuzen en andere monsters. En nou zat ik nog hier. Nee, als ik iets te vertellen kreeg, wist ik het wel van dat tweede vlieg veld. Al moest de onderste Steen bergen) boven komen. Het blijkt steeds duidelijker dat dat Goud van de Delta ook maar bladgoud is. Nu we toch in hogere sferen zijn. even een triest verhaal uit Port of Spain (Trinidad). Renpaard Robbie was zo bang voor vliegen dat hij zich een weg baande uit een pas ge start vrachtvliegtuig en een dodelijke val maakte van 600 meter hoogte. Het gebeurde vlak na de start van het vliegveld van Port of Spain in Trinidad. Robbie schopte eerst de ach terwand van zijn houten box weg en daarna de vliegtuig deur. Waarna hij viel. De piloot inmiddels, maar dit is weer een heel ander verhaal, had het bijster druk. Dat begrijp ik althans uit de „Wolkenridder", het 14-daags orgaan van de KLM. Een achtjarig meisje uit Delft, Sandra Roijers luidde haar schone naam, had aan de KLM gevraagd hoeveel knop jes een piloot van een DC-S wel niet in moest drukken als hij de lucht in wilde. Ene meneer L. van Rijswijk hoofd van het korps vlie gers rekende het uit. En hij kwam tot het volgende ook voor mij indrukwekkende staatje: 48 Knopjes omhoog, 32 knopjes omlaag, 12 knopjes van links naar rechts, 22 knopjes van rechts naar links, 4 handles naar achteren, 8 handles omhoog, 12 handles omlaag, 8 knopjes indrukken, 11 knopjes uittrekken en 1 wiel naar achteren drukken. En dan te bedenken dat au torijden al zo moeilijk is. Gelieve in het weekeinde wel uit te kijken met automo- bïleren. Er is al ellende ge. noeg op de wereld en een verkeersdode komt hard aan omdat hij altijd plotseling valt. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO Het Chileen se huis van afgevaardigden heeft gisteren een speciale commissie Ingesteld, die een onderzoek moet instellen naar de onthullingen van dc Ameri kaanse journalist Jac Ander son over de mogelijke inmen ging van de Amerikaanse maatschappij ITT en de Ame rikaanse geheime dienst CIA in de binnenlandse aangele genheden van Chili. De minister van buitenland se zaken Clodomiro Almeyda, verklaarde dat de Chileense klacht tegen de VS gebaseerd is op de inhoud van 24 bood schappen dit de ITT (Interna tional Telephone en Telegraph Corporation) tussen 14 sep- tember en 18 november 1970 met de CIA heeft gewisseld. Volgens de bewindsman wai-en deze boodschappen er op ge richt „de verkiezing van presi dent Allende te verhindex-en door middel van een staats- gi-eep, met steun van het leger en de vorige regering". Minis ter Almeyda zei ook dat „a- genten van de CIA belangx-ijke geldsommen hebben aangebo den aan degenen die aan de staatsgreep zouden deelne men". Gisteren schreef Andex-son, dat de CIA wilde vex-hindei-en dat Allende aan de macht kwam, omdat gevx-eesd werd dat Chili dan een communisti sche basis zou wordexi, van waai-uit in geheel Zuid-Ameri- ka tot revolutie zou woi-den aangezet. Allende overweegt momen teed inbeslagneming door de staat van alle aandelen die de ITT in de Chileense telefoon maatschappij bezit. De eigen dommen van ITT in Chili, waaronder hotels, vertegen woordigen een waai-de van 170 miljoen dollar (mim 552 mil joen gulden). Zeventig procent hiervan zit in de „Chile Tele phone Company" die vorig jaar september al door de regering- Allende werd genationali seerd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9