Massaal ontslag bij YMF BUIïGE PASEN Ontvoering m 1 urkije eindigt in bloedbad BLOESEM IN KAPELLE Opnieuw troepen naar Ulster BROUWERSDAM GEOPEND VOOR RECREATIE VERKEER revi-lac UITERSTE VERKOOPDATUM MOET OP MELKVERPAKKING Zeeuwen pro Frans BROOD DUURDER Drs. Westcrliout burgemeester van Vlissingen Zeekabel vanuit Domburg nu al beschadigd 600 JOEGOSLAVEN VERVROEGD NAAR HUIS DRIE BRITTEN EN HUN ONTVOERDERS DOOD nn i Werkloosheid gedaald Geen tweede „T libber gen' meer nodig Geen controle groene kaart binnen EEG Boeren op zoek naar toekomst Phantoms van V.S. naar Griekenland Müller niet bij Feyenoorcl Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso „KENMERK" RUIL Telegram naar buitenland wordt duurder Bestuur sovername: Lagerhuis akkoord Vóór vakanties Pasen ,Werkweg" pracht verven Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ïvieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2i> t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, ftejgarstraat 16, Breda. VRIJQAG 31 MAART 1972 ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8815 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze soc.-economische l'Pflupfio 1 AMSTERDAM Drie be drijven van de Verenigde Machine Fabrieken N.V. Wescon en Bronswerk gaan 750 man ontslaan. Bij Wescon in Rotterdam is de VMF genoodzaakt 600 Joe goslavische arbeiders onge veer een halfjaar eerder naar huis te laten gaan dan de in liet contract overeengekomen datum. Bronswerk Amersfoort en Bronswerk Utrecht moeten circa 150 man ontslaan. Redenen voor de ontslagen zijn o.a. de conjuncturele in vloeden, die vooral in de pe trochemische industrie sterk doorwerken en leiden tot een aanzienlijke invensteringsda- ling in Nederland. De Joegoslaven zijn werk zaam op de bouwplaatsen van de Shell. Zij zijn in dienst van het Joegoslavische staatsbe drijf Jogomontasa, dat door Wescon is ingeschakeld na het koppelbazenverhod. Overigens heeft VMF N.V. in 1971 een positief resultaat geboekt, waarmee het concern voor het eerst sinds 1968 weer winst heeft behaald. Maar over 1971 kan toch geen divi dend worden uitgekeerd. Voor de toekomst is de directie po sitief gestemd. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de vooravond van de Paasdagen geeft de weerkaart een onbestendige situatie te zien. Met een sterke weste lijke hoogtestroming trekken depressies aan de lopende band van het midden van de oceaan tot vrij diep naar midden-Europa. Ook gisteren passeerde ons weer zo'n regenzone. Nu volgen er weer gespreide opklaringen, maar zondag is opnieuw een regenfront ie verwachten. De aangevoerde lucht wordt met een krachtige Zuid- Westen wind aangevoerd en daarom is de temperatuur in ver gelijk met de achter ons liggende dagen iets aangenamer gewor den en schommelt in de middag in de buurt van 12 tot 14 graden. Het Paasweer wijst voorlopig op een aanhouden van het wissel vallige karakter. (Van onze redactie buitenland) ANKARA De ontvoering van de drie Britse radartechnici in Turkije is geëindigd in een drama. Veertien personen zijn hierbij om het leven gekomen. Volgens een eerste officiële versie hebben de ontvoerders, die sinds gistermorgen omsingeld waren, geweigerd zich over te geven en zichzelf opgeblazen met hun drie gijze laars en een van hun vrienden die als bemiddelaar fun geerde. Volgens een tweede versie, eveneens officieel en korte tijd later openbaar gemaakt, zijn de drie Britten door de anarchisten gedood, voordat dezen door zwaarbewa pende Turkse militairen werden neergeschoten. De berichten over een explo sic zouden het gevolg geweest zijn van de verwarring die ontstaan was toen de politie traangashommen naar binnen wierp en de terroristen tijdens het laatste vuurgevecht zich met handgranaten trachtten te verdedigen, aldus een rege ringswoordvoerder. De drie NAVO radartechnici zijn door het hoofd geschoten en met de handen op de rug gebonden aangetroffen. Zo heeft de Turkse ambassade in Londen gisteravond bekeiid gemaakt Een woordvoerder van de ambassade zei dat de terroris ten acht uur voor het vuurge vecht, waarin zij de dood von den, gewaarschuwd waren om hun gijzelaars ongedeerd te la ten gaan. Volgens de woordvoerder hadden de terroristen herhaal delijk geantwoord dat zij zich niet wilden overgeven eh de radartechnici zouden doden. Hij zei dat de terroristen als eersten het vuur op de Tui-kse veiligheidstroepen hadden geo pend. De Britse minister van bui- telandse zaken Sir Alec Doug las Home, heeft gisteravond in een verklaring gezegd de nut teloze gewelddaden te betreu ren. „Dit nutteloze geweld te gen onschuldige mensen is een afschuwelijk kenmerk van de tijd waarin wij leven", zei hij verder. Het drama begon zondaga vond in het kleine stadje Unye aan de oostkust van de Zwarte Zee. Een vijftal ex- treem-linkse Turken had toen gewapend met automatische geweren en granaten een inval gedaan in een huis van de stad, dat bewoond werd door tien Britse radiotechnici, die belast waren met werkzaam heden aan radarinstallaties van het Turkse leger. Ze hadden hen allen stevig geboeid en gekneveld en daar na drie van hen als gijzelaar meegenomen: Charles Turner (45) en Gordon Banner (35) beiden gebtrouwd en John Law (21), vrijgezel. De ontvoering had tot doek in ruil voor heit leven van de gijzelaars, van de Turkse au toriteiten de vrijlating te ver krijgen van de linkse trotzkis- ten Deniz Gezmiz, Yusuf As ian en Huseyin Inan, die op 9 oktober 1971 ter dood zijn veroordeeld en van wie de voltrekking van het doodvon nis op het laatste moment werd uitgesteld. Zeer snel was echter de ver blijfplaats van de ontvoerders ontdekt. Het was de woning van de burgemeester van het dorpje Kilzidere, Zeer snel ook hadden de Turkse troepen de plaats volledig omsingeld, zodat elke hoop op ontvluchting de bodem was ingeslagen. In het huis, op een afgezonderde plaats, bevonden zich tien ter roristen, waaronder de invloed rijkste leider van de Dev Gene, de organisatie van jonge revolutionaire Turken, Het drama heeft ook het le ven gekost aan een advocaat, Sener Sadi, die als bemidde laar fungeerde tussen de ont voerders en de Turkse autori teiten en die zich sterk maak te om het leven van de Engel sen te redden. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 april zal een te legram vanuit Nederland naar landen aangesloten bij de CEPT (Europees PTT-verband 26 landen) f 0,60 per woord gaan kosten, wat een prijsstijging inhoudt van gemiddeld 12 cent per woord. Deze drie kleine mannen hadden gisteren de eer te zitten onder een van de eerste met bloesem getooide (pruimen)- bomen. Deze plaat schoot onze fotograaf Cor de Boer in Ka- pelle. DEN HAAG (ANP) Voor lopige cijfers van de geregis treerde arbeidsreserve laten een daling van de werkloosheid zien. Tegenover 114.000 werk loze mannen in februari zijn er thans 97.000 werklozen een daling in een maand tijd van 17.000 inan. Minister-president Biesheu vel noemde gisteren deze te ruggang in het aantal werk lozen „verheugend". De oorza ken van de-daling zijn nog niet precies bekend, ofschoon daar bij sprake zal zijn van een nor male seizoen-ontwikkeling. „We hopen dat er ook sprake is van een stukje doorwerking- van de genomen maatregelen", aldus de premier. In de drie noordelijke provincies daalde het aantal werklozen van 20.050 tot 14.600. DEN HAAG (ANP) Per 3 april wordt de nieuwe cao voor het bakkersbedrijf van kracht. Dit zal een verhoging van de broodprijs van twee cent per achthonderd gram met ziel-, meebrengen. (Van onze correspondent) RIJSWIJK Met ingang van 30 april a.s. zullen ver pakte consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten (yo ghurt, vla's, pappen enz.) voor zover zij niet zijn gesterili seerd, moeten zijn voorzien van een uiterste verkoopda tum, die door de consument gemakkelijk kan worden ge controleerd. Het zal voor de zuivelfabrieken verboden zijn deze produkten te verkopen na de datum die op de ver pakking is aangegeven. Een en ander is voorgeschreven in een verordening van het pro- duktschap voor zuivel. De uiterste verkoopdatum is niet de uiterste verbruiksda- tum. De melk en de melkpro- dukten zullen namelijk ook na de op de verpakking aangege ven dag nog enige tijd goed houdbaar zijn, indien zij al thans in de huishouding op de juiste wijze (d.w.z. koel en donker) worden bewaard. 'I (Van onze redactie buitenland) LONDEN Na een mara thondebat van twintig uur heeft het Lagerhuis een wets ontwerp aangenomen, dat En geland machtigt om in Noord- ïerland rechtstreeks het be stuur over te nemen. In derde en laatste lezing werd het ontwerp met 191 te gen 13 stemmen een rege ringsmeerderheid van 178 stemmen aangenomen. Ook het Hogerhuis gaf zijn fiat. Intussen zullen nog 600 En gelse soldaten naar Ierland worden gestuurd, waardoor het totale aantal Engelse sol daten in Noord-Ierland op 15.100 wordt gebracht. Voor het bestuur van de pro vincie zal Engeland William Whitelaw, gerespecteerd lid van de conservatieve partij, afvaardigen. Men verwacht, dat Brian Faulkner, de protestantse pre mier van Noord-Ierland, zal af treden. Het Lagerhuis nam een amendement van Ian Pais ley aan, waarin wordt gesteld, dat geen enkel deel van Noord- Ierland van het Verenigd Ko ninkrijk kan worden afge scheiden zonder toestemming van het tijdelijk buiten wer king gestelde Noordierse par lement. Ivan Cooper, een Noord-Iers parlementslid, is gisteren te Londonderry op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen zijn auto, waarheen hij zich, na vertraging' door een tele foongesprek, begaf, in de lucht vloog. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Drs. Th. J. Westerhout (50) is benoemd tot burgemeester van Vlissin- gen. Hij volgt burgemeester Roemers op. De benoeming gaat 1 mei in. De heer Westerhout is thans burgemeester van Wageningen (sinds 1969). Hij is lid van de P.v.d.A. en Nederlands Her vormd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij een stemming over een ruilverka- velingsproject zal het in de toekomst niet meer mogelijk zijn, dat zich een tweede Tub- bergen voordoet. De regering zal zo snel mogelijk een voor stel tot wijziging van de ruil- verkavelingswet bij de Kamer indienen. Deze wijziging behelst on der meer een verandering in de stemprocedure. Niet uitge bracht stemmen zullen niet meer worden meegeteld bij de uitslag. Op het ogenblik is de proce dure zo, dat niet uitgebrachte stemmen worden geteld bij de voorstemmers. Deze gang van zaken appelleert niet aan het rechtsgevoel en leidde in Tub bergen tot een ware veldslag tussen tegenstanders van een ruilverkavelingsproject aldaar en een versterkte politie macht. Behalve een wijziging van de stemprocedure zal de rege ring de Kamer ook voorstellen de ruilverkavelingsrente te verhogen. De ruilverkavelings subsidie zal worden ver laagd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vóór de va kantie wordt binnen de EEG de controle op de groene kaart, (de zgn. autoverzekerings- kaart) afgeschaft. De ministerraad heeft hier toe gisteren het wetsontwerp tot aanpassing van de wet aaiisprakelij kheidsverzeke- ring motorrijtuigen behan deld. Talloze boeren verlaten jaarlijks grond en hoeve om zich een nieuwe toekomst te scheppen in de maatschappij. In Brabant loopt hun aantal in de honderden per jaar, in Zeeland (vooralsnog) in de tientallen. Maar ook in onze traditionele landbouwprovin- cie stapelen de problemen zich op voor de hoer. Des kundigen verwachten dan ook dat ook in Zeeland nog zeer vele hoeren zullen „af vloeien". „Je moet er geen drama van maken", zegt men in landbouwkringen, „dat doen de boeren zelf ook niet". Niettemin kan het heel wat betekenen de vertrouw de grond, het oude huis, een stuk levenswerk te moeten opgeven, ook al staat daar een heter gezinsinkomen en minder zorgen tegenover. Wat wordt er gedaan voor deze slachtoffers van de in dustrialisatie van de land bouw. Welke kansen zijn er voor hen? En hoe gaat liet deze ex-tuinders, oud-land- bouwers of voormalige vee houders in hun nieuwe mi lieu? Deze en andere vragen besprak een onzer redacteu ren met landbouwdeskundi gen, boeren en ex-boeren. Hij vatte zijn indrukken sa men in een serie korte arti kelen, waarvan vandaag het eerste op pagina 3. (Van een onzer verslaggevers) SCHARENDIJKE Zonder veel officieel vertoon is gister morgen de dam door het Brou- wershavensegat voor het re- ereatieverkeer vrijgegeven. Met het kapotrijden van een plastic zeil en het doorbreken van een over de weg nen lint, verrichtten, achter eenvolgens twee burgemeesters de officiële handelingen, die nodig waren om de Dam aan het wachtende verkeer in ge- hruik te kunnen geven. „De „doorbreking van de laatste barrière" gebeurde met gebruikmaking van de auto bussen, waarin de officiële ge nodigden zaten, In de bolle wind, o.p de grens van Wester- schouwen en Goedereede, of tewel de provinciegrens van Zeeland en Zuid Holland, sprak de hoofd-ingenieur Bij zondere Diensten van Rijks waterstaat, ir. N. Bieze-veld, het kleine gezelschap op de Dam toe. Hij herinnerde aan de bij zondere vlotte en voorspoedige WASHINGTON (UFI) On danks tegenkanting in het con gres heeft de Amerikaanse re gering besloten. Griekenland zesendertig jachtbommenwer pers van het type F4 Phantom te verkopen om de Griekse luchtmacht te moderniseren. Vierendertig leden van het Amerikaanse congres hadden president Nixon in een brief verzocht, terug te komen van zijn besluit, de militaire hulp aan Griekenland te hervatten. Volgens hen worden de Ver enigde Staten hierdoor nauwer verbonden met „de Griekse mi litaire dictatuur" terwijl juist het omgekeerde zou moeten ge beuren. De Amerikaanse regering ziet de verkoop van de toestellen als een noodzakelijke verster king van de zuidelijke flank van de NAVO. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM MÜN- CHEN Wie Feyenoord ook als spitsspeler zal aantrekken voor het nieuwe seizoen, het zal in ieder geval niet Gerd Müller zijn. De Duitse goalgetter teken de gisteren een lucratief con tract bij zijn eigen Bayern München. „Omdat", zo vertel de Müller gisteravond, „Feye noord niets meer van zich heeft laten horen". Zoals bekend hebben wij onlangs het aan en verkoopbe leid van Feyenoord onder de loupe genomen. Opnieuw is gebleken dat Feyenoord door een afwachtende houding de kans op contractering van een topscorer voorbij heeft laten gaan. •wijze, waarop de werken in het Brouwerstoavensega.t zijn voltooid. „Wij staan hier nu, hoewel het slechts 10 maanden geleden is, dat de stroomgeu- len in het Zeegat werden ge blokkeerd", zei hij Ir. Biezeveld was niet hele maal voldaan. Enkele grote k-^ (werken zoals viaducten, konden wegens geldgebrek nog niet voltooid worden. Niettemin: De nieuwe rou te door de mond van de Gre- velitngen opent aldus i-r. Biezeveld de mogelijkheid van een „nieuw recreatieck- cuit" in de Delta. Men ver wacht met Pasen de eerste stromen bezoekers. De omgeving heeft zioh op (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een enquête gehouden in 140 bedrijven in Zeeland heeft uitgewezen, dat het overgrote deel van het bedrijfsleven van oordeel is dat de Franse les op de mid delbare scholen gehandhaafd dient te blijven. Op de vraag of het Frans op de lesroosters moet blijven staan of niet. antwoordden 109 bedrijven bevestigend. De enquête is ingesteld door de Vereniging van Leraren in Le vende Talen in Zeeland. Menig bedrijf is gekant te gen het voornemen de Franse les op de mavo -en vwo-scho- len facultatief te stellen. In tal van bedrijven wordt de kennis van de Franse Taal als ei-s gesteld. De enquête zal wor den uitgebreid tot nog meer bedrijven en instellomgen zoals de horeca, de transportsector, aardappel- en mosselexpor teurs, de spoorwegen, politie, PTT, douane en marechaus see. De Franse docenten hopen met hu-n enquête te bereiken dat de minister het aantal uren voor Frans in de toe komst weer zal verhogen. Op 9 mei a.s. wordt in de stedelij ke scholengemeenschap in Middelburg een vergadering van de Vereniging van Lera ren in Levende Talen gehou den, waarin de resultaten van de enquête besproken zullen worden. (Van onze correspondent) DOMBURG In de onlangs gelegde zeekabel tussen het Zeeuwse Domburg en het Brit se plaatsje Aldeburgh, die dient voor de telefoonverbindingen tussen Engeland en Nederland, is een storing geconstateerd. Ongeveer 60 km uit de Ne derlandse kust is de kabel, ver moedelijk door een anker be schadigd. Een Brits kabelschip zal de kabel, die nog niet in dienst was genomen, herstellen een massaal bezoek geprepa reerd, zo stelden wij vast.. Door waar dit maar mogelijk was, richtingsborden te plaat sen, die wijzen naar velen ge heel nieuwe r-eoreatie gebie den. En spoedig stond ook de eerste patates-frites kraam op de Dam. Burgemeester S. Franeken van Midden-Schouwen sprak in een dankwoord over de grote mogelijkheden voor het regionaal verkeer en voor de recreatie in het middenge bied van de Delta. Evenals na hem de burgemeester van Westerschouwen, de heer H.P. Everwijn, wijdde hij nauwe lijks een woord aan de pri maire reden, waarom de dam is gebouwd-, de beveiliging van het kwetsbare Delta-ge- bied. Wel bracht de heer Ever wijn dank aan de hoofdinge nieur, directeur van Rijkswa terstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg, door wiens toedoen het mogelijk was, dat een z.g. „werkweg" als provisorische voorziening in het wegenpa troon kon worden opgenomen. „Dat voorkomt overbelasting van de ramp-weg en overmatige drukte in ons dorp", zei de burgemeester. (vervolg op pag. 5). (ADVERTENTIES) drost verf venlo Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts f 2,95. |£SS0

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1