Regering is niet opgewassen mammoetbedrijven en Zeeland duizenden boompjes rijker PZEM- Wetenschap legt GS binnenkort plan voor Relatie industrie mens uitgangspunt CONCLUSIES UIT ANALYSE VAN VESTIGING SHELL MOERDIJK: kern- centrale OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN Piano akkoord bender Drie maanden voor diefstal Opklaringen SCHOLIEREN HEBBEN EEN DRUKKE DAG HOKKEN VLIEGVELD stad streek Fluor BELANGEN INVLOEDEN DRUK VOORAF NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eeti hojth mm tmAohm ovw kern gaM kettnerfitduwaer Donderdag 30 maart 1972 3 GEZONDHEID IN ONDERZOEK De winnaar van de tekenwedstrijd in het kader van Boomplantdag in Sluis krijgt zijn prijs uitgereikt. Burgemeester mr. H. van de Beid (midden) kijkt toe. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De recht bank te Middelburg heeft twee Middelburgers. M. P. en M. C. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en voor C. toe zicht van de reclassering. De twee mannen hadden op 26 januari jongstleden nabij Veere ingebroken in een zo merhuisje. Zij namen daar verschillende antieke voorwer pen weg. Ze werden door de politie gegrepen terwijl zij met de kostbaarheden op weg waren naar een heler in Rot terdam. Veertien dagen gele den eiste de officier zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en twee jaar proeftijd en toe zicht van de reclassering. Vooruitzichten voor vrijdag cn zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Enkele buien, vooral later op klaringen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent. Voor zaterdag: aantal uren zön: 1 tot 8. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op eer. geheel droog etmaal: 60 pro cent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/LEIDEN In de loop van juni hoopt het instituut voor preventie ve geneeskunde TNO een globaal plan aan G.S. van Zeeland te kunnen voor leggen, voor een groot scheeps onderzoek naar de gevolgen van de industriali satie op de gezondheid van de mens. De belangstelling gaat daar bij in het hijzonder uit naar het Sloegebied en met name naar de gevolgen voor de gezondheid van de fluor-uitstoot van gro te fabrieken in het Sloe. Het zou al van belang zijn aldus een der instanties die bij dit breed opgezette onderzoek wor den betrokken, als er een soort „nulfase" voor de gezondheids toestand van de mensen in een jong industriegebied kon wor den geformuleerd. Als het project doorgaat, waarover in juni meer zeker heid zal bestaan, dan zal het worden geleid door de aan het NIPG-TNO verbonden psycho loog, dr. J. Ackermans. Dr. R. van der Vlist. onderdirecteur wetenschapsbeleid van het NIPG, zal als socioloog bij het onderzoek worden betrokken. Of dit onderzoek, waarmee vijf jaar is gemoeid, kan doorgaan, zal in sterke mate afhangen van de financiële mogelijkheden. De kosten schommelen rond de vijf ton per jaar. De financierings middelen zullen voor een groot deel door de rijksoverheid be schikbaar moeten worden ge steld. „Wij bevinden ons nu in het stadium waarin kennis van Zeeland en zijn bevolking wordt vergaard. Vele Zeeuwse provinciale diensten zijn ons daarbij behulpzaam", aldus dr. Van der Vlist. Van groot belang voor het formuleren van de pro bleemstelling noemt hij de uit komst van een bliksemenquête in de gemeente Boi-sele. die vo rig jaar door de Stichting Zee land werd gehouden, en waar van de resultaten binnenkort worden gepubliceerd. Het feit dat een psycholoog het onderzoek gaat coördineren betekent niet dat het er om be gonnen is uitsluitend de psy chische kanten van de indus trialisatie te belichten. „Dr. Ackerman zal uiteraard wel vanuit zijn eigen discipline een belangrijke inbreng leveren", zegt dr. Van der Vlist. In het Axelse bos wérd ook het nodige spitwerk verricht. Uit andere bron vernemen wij dat voor een deel-onderzoek in Borsele de Rotterdamse GGD zal worden ingeschakeld. Daar bij gaat het bijzonder om de mate aan fluor-aantasting van gebitten en haren van jonge j kinderen in deze industriële ge - j meen te. Het deel-onderzoek kan j eventueel aan het grotere on derzoek voorafgaan. Als het onderzoek doorgaat, dan zal ook de Stichting Zee land als begeleidingscommissie worden ingeschakeld. Ook reeds tijdens de voorbereidin gen is deze instelling zeer ac tief. Zo organiseerde zij een ontmoeting tussen de mensen van het NIPG en het provinci aal bestuur en zijn deskundi gen, in het begin van deze maand. Daaraan vooraf waren er contacten tussen de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland en het te Leiden gevestigde we tenschappelijk instituut. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - DEN HAAG Een nationale re gering is niet opgewassen te gen de grote bedrijven die over een internationale machtsbasis beschikken. De ze conclusie is te vinden in de studie 'Ruimtelijk beleid in Nederl-and' van de Wiardi Beckmanstichting, die woensdag is gepubliceerd. Bijlage bij die studie is een analyse van de gebeurtenis sen die betrekking hebben op de vestiging wan Shell Chemie aan de Moerdijk en een aantal conclusies die daaraan verbonden worden. De conclusie waarmee dit ar tikel begint is er een van. Het gaat er steeds meer op lijken, dat Shell Moerdijk de vaderlandse geschiedenis boekjes zal halen. Maar dan niet met de aureolen van trots en romantiek, waarmee wij gewend zijn de Afsluit dijk en de Moerdijkbruggen te versieren. Integendeel, de beslissing over Shell Moerdijk, officieel 4 december 1968 bekend ge maakt, is gevallen in een tijd waarin van lieverlee de ge dachte veld won, dat het be grip „welvaart" te eenzijdig economisch werd uitgelegd en weinig te maken had met „welzijn". In dat laatste zit natuurlijk een stuk welvaart begrepen, maar dan wel in functie van het totale welzijn van iedereen en niet als een toevallige bijkomstigheid van een economische groei om zichzelf. Het beleid van een rege ring dient op dat welzijn ge richt te zijn, maar de studie van de Wiardi Beekman- stichting signaleert een aan tal schijnbaar onoverkomelij ke moeilijkheden voor een regering, die geboden is aan nationale doelstellingen (eco nomische groei, werkgele genheid). Zij kan bijzonder afhankelijk worden van de mammoetbedrijven, die im mers, aldus de studie, deze doelstellingen haast personi fiëren. Uit de beschrijving van de Shell Moerdijkgeschiedenis wordt o.a. geconcludeerd, dat bestaande planologische be leidsdoeleinden onder druk van de concurrentieverhou dingen met het buitenland zonder meer terzijde gescho ven worden, dat geheimhou dingen over plannen en on derhandelingen een goede voorbereiding van de bestuit- langen aangedragen: een oor spronkelijk Nederlands be drijf moest voor de natie bewaard worden en de regio nale werkgelegenheid zou er mee gediend zijn. Het eerste belang wordt er „een voor de liefhebbers" genoemd. Over het tweede wordt gezegd: ,Zo zal Shell een beroep moeten doen op hoogge schoolde arbeid uit Rotter dam. Bovendien, mocht de vestiging een aanzienlijk deel van de pendel naar zich toetrekken, dan zal dit de krapte op de Rotterdamse ar beidsmarkt doen toene- vorming in de weg staan en dat uitgebreide en ondoor zichtige subsidieregelingen in verschillende landen het on mogelijk maken om Europees gezien tot een economisch verantwoorde industriesprei ding te komen. Maar ook nationaal gezien staat volgens de WBS-studie de Moerdijkaffaire model voor het aantonen van een aantal tekorten. Van overheidswege werden twee duidelijke nationale be- De WBS-studie vondt, dat Shell Moerdijk niet beant woordt aan de eis van bevol kingsspreiding, waar de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening op mikt, maar dat er sprake is van de verdere expansie van Rotterdam. Voorts wordt vastgesteld, dat er een gebrekkige sa menwerking is tussen de verschillende departementen, waarin Economische Zaken een zware plaats inneemt. Economischa Zaken, aldus de studie, ziet zich zo langza merhand geplaatst tegenover de andere departementen, die doeleinden respecteren, welke in toenemende mate aanspraak maken op een even groot gewicht als dat van de volledige werkgele genheid. In de conclusies die de WBS-studie trekt op lokaal en regionaal niveau staat te lezen, dat in het betreffende geval geen sprake is geweest wan samenwerking tussen de bestuurlijke lichamen die bij de ontwikkeling van de "Gouden Delta' betrokken zijn geweest. En voorts dat vooral de kleine gemeente bij het opstellen van bestem mingsplannen teveel bloot staan aan invloeden die zich aan een directe politieke verantwoordelijkheid kunnen onttrekken. Dat was in het geval van Shell Moerdijk de invloed van de stad Rotter dam, die (citaat Thomassen) „alleen maar timmerman" speelde. Tenslotte nog enkele con clusies uit de studie op het stuk van de democratie en ruimtelijke ordening. De druk die Shell kon uitoefe nen voorkwam dat met de Staten Generaal vooraf over leg werd gepleegd over de afwijking van het ruimtelijk beleid. Ook in democratisch opzicht blijkt er grote be- hoefte te zijn aan procedures voor bestemmingen met nati onale betekenis. Dat werd in dit geval duidelijk uit een gebrek aan inspraak, uit veel te laat op gang gekomen pro testen en uit het feit, dat lagere overheden andere doel einden blijken na te streven dan de landelijk naar boven komende doeleinden en wen- KATSOERA, een hoge ambte naar in het Sovjet-ministerie van hoger onderwijs, is tot twaalf jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens het aanne men van steekpenningen. (ADVERTENTIE) Hoogwater lorgen, vrijdag 31 maart: Bergen op Zoom 4.50 en 17.10, Hansweert 3.57 en 16,17, Ter- neuzen 3.16 en 15.34, Vlissm- gen 2.46 en 15.03, Wemeldin- ge 4.40 en 17.00. DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 240 plus 3, Rheinfelden 160 min 9, Straatsburg 158 plus 18, Plittersdorf 280 plus 28, Maxau 329 plus 21, Plo- chingen 139 plus 7, Mannheim 117 plus 10, Steinbach 133 plus 3, Mainz 159 plus 13, Bingen 67 plus 14, Kaub 80 plus 16, Trier 295 plus 49, Koblenz 102 plus 24, Keulen 37 plus 16, Ruhrort 192 plus 12, Lobith 796 plus 22, Pan- ne'rdense kop 773 plus 22, Nij megen 591 plus 16, IJsselkop 744 plus 20, Eefde IJssel 258 plus 8, Deventer 154 plus 1, Monsin 5496 plus 6, Borgharen 4002 plus 63, Belfeld 1136 plus 37, Grave beneden de sluis 510 plus 5. (Van een onzer verslaggevers! HONTENISSE/SLUIS Hoe veel bomen er gisteren zijn ge plant is moeilijk te achterhalen, maar liet aantal loopt in de duizenden, waarvan in Zeeland zo'n 2400. De toekomstige leerlingen van de nieuwe Jarinosehool ii Kioosterzande hebben met d< hulp van hun jonge collega scholiertjes de omgeving van f!< school aanzienlijk verfraaid. In de gemeente Honteniss» hebben in totaal ruim 250 leer lingen van de hoogste klasse van alle lagere scholen aan hc Boompiantfeest deeigenomer Wethouder P. Everaert gaf. hei- het voorbeeld door ais eersc. een van de bomen te planten onder het kritische oog van de overige leden van het college van b. en w. en de hoofden dei- scholen. Hulst is op slag 330 bomen ■n struiken rijker geworden vvaaronder 32 wilgenbomen en vele meidoorns. Het groen werd geplant door in totaal 330 jeugd-natuurwachters, die daar voor in tien groepen waren ver deeld. In Axel hebben de leerlingen an de hoogste klassen van alle agere scholen bomen geplant n het recreatie-bos. De groep n deze gemeente was zo groot, dat dinsdag aan de officiële boomplantdag al informele plantingen in Koewacht en Zuiddorpe vooraf waren ge gaan. De kinderen uit deze kernen waren gisteren ook in Axel present, waar ze in het cultureel centrum De Halle werden verrast met een boeien de film. In Sluis hebben ruim liondera kinderen van de hoogste klas sen van de lagere scholen uit Sluis en Retranchement 'n fiks aantal bomen geplant. Het nieuwe groen staat bij het par keerterrein in Sluis en op de Silit-Annastraat. Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid woonde het bo- menfestijn bij en hij was het die in de loop van de middag in het stadhuis de prijzen uit reikte van de expressiewed strijd, die onder het motto „bloeiende bomen" werd ge houden. Boomplantdag is voor de hoogste klassen van de Groede- se lagere scholen ook werkelijk een feestdag geworden. Burge meester A. Schipper van Oost burg sprak de kinderen voor het planten toe en wees hen op het belang van deze dag. Hij riep de jeugd op, het storten van vuil mee te helpen beper ken, waardoor de schoonheid van de natuur zal blijven. Deze bomen werden in Groe de geplant in het uitbreidings plan De Gouveneurswijk en we! in de Mr. de Casembrootstraat. Na het planten van de bomen werden de kindaren getrak teerd in de Drie Koningen cc Groede. De kinderen kregen ook op dracht een opstel over de boom plantdag te schrijven. (Vervolg van pagina 1) Hel nucleaire deel van de centrale Borssele is aldus nog steeds Ir. Tiktak bere kend op het theoretisch groot ste ongeluk, dat zich in het reactorgebouw kan voordoen: een totale breuk van de dikste leiding met radio-actief water. Dan nog treedt er geen radio actieve straling naar buiten, dank zij een dikke stalen en be tonnen schild rondom het gehe le gebouw. Het probleem van het stra- lingsgevaarlijke afval is - zo meent Ir. Tiktak nog niet tot een goede eindoplossing ge bracht. Opslag van deze stoffen is gedurende jaren mogelijk binnen de centrale zelf, maar de definitieve verwerking en opslag is nog niet geregeld. „Eer deze kwestie voor ons acuut wordt, zijn we jaren verder en intussen zal een speciale werk groep, waarin ook het Reactor centrum Nederland vertegen woordigd is, de oplossing wel hebben gevonden". De N.V. KEMA meent nu reeds, in opdracht van de PZEM, de stralingsintensiteit op dit moment in de omgeving van de centrale „nu er nog geen plutonium ligt te smoren". De ze metingen gaan ook later door, aldus de PZEM-directie „zodat wij ook wat de omge ving betreft voortdurend we ten wat onze nulfase was". Een probleem, dat pas over 25 jaar gaat spelen, betreft de vraag wat men met het „inwen dig radio-actieve" reactorge bouw moet doen, als de centrale weer uit bedrijf wordt geno men. Ir. Tiktak: „Eenvoudig de deur dichtdoen en er niemand meer in toelaten, lijkt me de beste oplossing. Afbreken gaat niet, al neemt de stralingsinten siteit elk jaar met een factor 2 af (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslag - evers) GOES De postdui- moeten binnenkort hokken". De ge dij ke raad voor - d van het land- vschap heeft aan de vse gemeentebestu- een advies uitge- cht omtrent een op- kgebod. Men heeft jorgesteld, om de post iuiven op te hokken ge turende de periode van 2 april tot en met 13 mei 1972. Tenslotte, zo schrijft minis ter Drees, is overwogen dat gecompliceerdheid van het vraagstuk zonder twijfel de behoefte meebrengt aan een goede organisatie van de in formatieverstrekking aan de talrijke geïnteresseerden, ten einde te waarborgen dat zij tijdig in de werkzaamheden worden betrokken, wanneer de door hen behartigde belan gen in het geding komen. Daartoe wordt de breed sa mengestelde adviescommissie ingesteld, die overigens niet tot taak krijgt bevoegdheden uit te oefenen die al bij be staande diensten berusten. Wel behoort het tot de taak van deze commissie de zeer om vangrijke stroom van informa tie, die geleidelijk zal ont staan, te doen belanden bij alle geïnteresseerden. In de commissie zullen behalve ver tegenwoordigers van departe menten ook lagere overheid sorganen zitting krijgen. De minister denkt daarbij vooral aan de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland en de gemeentebesturen van Am sterdam en Rotterdam. Deze overheden hebben al belang rijk voorbereidend werk ver richt, meent Drees. "V I „Een piano? Daar 1 men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor- Ij zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, I de prijs van een piano mis- I schien een tikje verkeerd taxeren? I Voor nog geen 2600 I gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig I achter kan staan. En dan I niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 111 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. deskundig in klank Breda: Van Coothplein 12

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3