V erwilghen verlaat ,zijn' school De Steltkluut vreest verlies natuurgebied Aanvragen saneringsplannen „Niet meer industrie dan noodzakelijk is" EERSTE BRUIDSPAAR OP NIEUW STADHUIS Ui TERNEUZEN VERLIEST „RASECHT ONDERWIJSMAN" Profiteer vooral met Pasen van uw kaart Programma Koewachtse schietingen PLANNEN TERNEUZEN Nieuw bestuur vrouwenraad D'66 TERNEUZEN OVER STRUCTUURSCHETS Volharding heeft vlucht- programma Brief Bruëns vege zaak" GEEN BEZWAAR TEGEN DOW- UIIBREIDING JgpSjfi Kwadendamme A stad streek GOEDE GEEST Aardenburg Jaarvergadering Maatschappij Plantkunde St.-Jansteen Middelburg Raadslid Zuldderpe Hengelkalencler Westerschelde Federatie En straks weer twee dagen gratis reizen in mei voordelig uit met NS Kloosterzande Vogelwaarde Donderdag 30 maart 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met een feest op school en een officieel afscheid in hotel Rotterdam heeft de heer J. Verwilghen, directeur van de r.-k. Mavo in Terneuzen, zijn ruim veertig jarige loopbaan bij het onderwijs afgesloten. De heer Ver wilghen is bijna 30 jaar directeur van de Mavo aan de 1ste Verbindingsstraat geweest en in die periode groeide het aantal leerlingen van zestig tot over de 200. (ADVERTENTIE) Op de receptie in hotel Rot terdam, waar talloze leerkrach ten van hun belangstelling blijk gaven, kreeg de scheidende di recteur van vele kanten lof toegezwaaid voor zijn kwalitei ten als opvoeder en in het per soonlijke vlak. De heer Ch. Rammeloo open de als voorzitter van het school bestuur de rij van sprekers. „Wij hebben u leren kennén als een rechtvaardig en bekwaam directeur aan wie het 'katholiek onderwijs in het algemeen en de r.-k. Mavo in het bijzonder heel veel te danken heeft. Het is niet voor niets dat de school meer bekend staat als de school van Verwilghen dan als r.-k. Mavo", aldus de heer Ramme loo, die een geschenk overhan digde. Pastoor A. Segers, oud-voor zitter van het schoolbestuur, zei dat de activiteiten van de heer Verwilghen niet beperkt zijn gebleven tot Terneuzen, maar in heel Zeeland erkend zijn. Hij noemde het typerend, voor de heer Verwilghen dat hij steeds op de bres heeft ge staan voor het bijzonder onder wijs, daarbij geïnspireerd door Christus. De heer C. H. J. Rijk, rijks inspecteur voor het Mavo, noemde de heer Verwilghen een rasechte onderwijsman, die bijzonder veel heeft geijverd voor een goede geest op school. Namens leraren en oud-leraren dankte mevrouw R. de Houck- Maas voor de prettige samen werking met de vertrekkende directeur, wiens leiding altijd zeer is gewaardeerd. Ook me vrouw De Houck bood een ge schenk aan. Samen Bouwen Door de leden van de plaatselijke vrouwenverenigingen en ande re medewerksters wordt deze week in Aardenburg een huis- aan-huisactie gehouden onder het motto Samen Bouwen. Doel van de actie is een bij drage te leveren aan het voor malige dekenaat Aardenburg in het kader van de Vastenac tie 1972. Schieting Schutters uit België hebben in Aardenburg de meeste prijzen behaald op de door „Sint-Sebastiaan" ge houden bedrijfsschieting. Ze venenveertig schutters uit Zeeuwsch- en Belgisch-Vlaan deren waren hiervoor naar 's Lands Welvaren gekomen. De uitslag was als volgt: hoogvogel: W. Laureijns, Mal- degem, 1ste zijvogel A. de Lil le, Maldegem, 2de zijvogel E. Declerkck, Maldegem, le kal P. van de Velde,Knokke, 2e kal Jules de Rijcke Aarden burg, Beker: R. de Wispelaere, Aardenburg. Prijsvogels: 1 F. de Poorter, IJzendijke, 2 W. Dhondt, Aardenburg. 3 F. de Poorter. 4 W. van Poelvoorde, Maldegem. „Ritmische" mis Ter ge legenheid van het Paasfeest zullen de gezamenlijke koren van de parochie Aardenburg zondag om 10 uur de hoogmis opluisteren met ritmisch zang en muziek. (Van onze correspondent) KOEWACHT In verband met de jaarmarkt van Koe wacht op 5 april, zullen er dit weekend zeven schietingen worden gehouden. De eerste is zaterdag 1 april bij G. van Rumste. Zondags eerste paasdag, organiseert de schuttersmaatschappij „St, Se- bastiaan" een schieting op twee staande wippen bij A. de Schepper. Tevens vindt er een schieting plaats op de liggende wip bij P. v. d. Steen. Maandag wordt er geschoten bij J. de Guchteneire. Dinsdag is er een bejaardenschieting, die om een uur begint en woensdag is er een jaarmarkt- schieting op de staande wip pen bij A. de Schepper en op de liggende wippen bij J. de Guchteneire. Alle schietingen, uitgezon derd die -voor de bejaarden, beginnen om 15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ofschoon het nauwelijks een argument is te gen de Terneuzense industrialisatie-plannen bij Ossenisse, ver baast het ons toch in hoge mate met welk gemak in Terneuzen beslissingen genomen worden, die grotendeels betrekking hebben op het grondgebied van de Gemeente Hontenisse", aldus de heer C. M. P. Sponselee, voorzitter van de vogelwacht De Steltkluui in zijn commentaar op de discussie-nota betreffende de structuur schets Terneuzen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Onder voor zitterschap van de heer P. Mod- de hield de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde in café De Vriendschap te Terneu zen gisteravond haar jaarver gadering. Bij de bestuurverkiezdng werd de heer T. W. Brandsma herko zen. In plaats van de heer Maas, die aftrad wegens vertrek naar elders, werd de heer De Vaan gekozen. De heer G. Sponselee hield een inleiding over de geschie denis en botanische aspecten van het verdronken Land van Saeftinghe. (Van een onzer verslaggevers) GAPINGE Tijdens de ge houden jaarvergadering van de plaatselijke raad Zeeland van de nationale vrouwenraad is bij de bestuursverkiezing het navolgende bestuur uit de bus gekomen. Presidente-secreta resse: mevrouw J. E. Kake- beeke-Mosselmans uit Gapin- ge, penningmeesteresse: mej. H. A. van Visvliet, Middelburg en leden: de dames S. Dijk graaf-Noordermeer, Goes, J Jongstra-Koerselman, Goes. D, Lysen Beerens, Burgh, J. J. van der Wel-Beye, Middelburg en C. van Zanten-Leysen, Vlissingen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De volgende gemeenten in Zeeland hadden per 1 januari 1971 bij staatssecretaris Buck van Volkshuisvesting een aanvrage ingediend om een financiële bijdrage voor uitvoering van sanerings- en reconstrnctieplannen gemeente plan Amemuiden Kom Middelburg Spanj aardstraat/Spuistraat Achtersingel - Blauwedijk Terneuzen Java Axel Buitenweg - oost aangevraagde bijdrage verstrekte bijdragen in 2e halfjaar 1971 276.000,— 240.000,— 272.676,-/78.737,— 272.675,-/78.737,. 870.000,— 810.000,— 754.000.— 550.000,— niet subsidiabel 36.000,- 204.000,— De heer Sponselee zegt ver der, dat Terneuzen in de structuurschets trouw de ont- wikkel-ingsschets Zeeland vol-gf. „Het is niet uitgesloten, dat dit enigszins voorbarig is, daar de streekcommissie nog niet tot een standpuntbepaling is gekomen. Die zal wel eens anders kunnen uitvallen dan Terneuzen wenst of ver wacht". Met nadruk wijst de voor zitter van de vogelwacht De Steltkluut er op, dat hij vogels niet boven mensen stelt: „Vo gels hebben voor ons echter een signaal-functie: gaat het hen slecht, dan is er iets mis met het milieu. In datzelfde milieu leven ook wij". In het door Terneuzen gewenste in dustrie- en zeehavengebied ligt een aantal landschappelijk en vogelkundig interessante gebieden. Vel-e hiervan zullen verloren gaan of minstens in kwaliteit verminderen, zeker als we de invloed van alle. infrastructuur werken er mede in betrekken, wat een geduch te aderlating is voor het Oost- Zeeuwsch-Vlaamse landschap, en dus voor het leefmilieu van de menselijke bewoners", al dus de heer Sponselee. Biljarten De topbil- jartclub „Zondagsvermaak'_ heeft in het clublokaal café Sport een biljartwedstrijd te gen de „Zandmannetjes" uit Lebbeke gespeeld. Na een bij zonder spannende wedstrijd eindigde de strijd in een 11 11 gelijkspel. Op zaterdag 1 april zal „Zondagsvermaak" een tegenbezoek brengen aan Lebbeke. Voethal De veteranen van de voetbalvereniging Steen speelden in Koewacht een voetbalwedstrijd tegen de fc Linex. Deze wedstrijd, die ge speeld werd op het 'oude ter rein van de w Koewacht, werd door de Steen-veteranen gewonnen met 41. Doelpun ten van Steen werden ge scoord door A. Vereecken twee maal en Eug Picavet twee maal. Rawa-quiz Vanavond om half acht zal in de grote recre atiezaal van het bejaardente huis Swerfrust aan de Laurens Stommesweg 1 te Middelburg een quizprogramma door de RAWA worden verzorgd. In deze quiz komen tegen elkaar uit de teams van Swerfrust en van het Jacob Roggeveenhuis. Rond de centraal staande quiz is een programma opgebouwd waaraan onder andere mee werken het koor van Ter Ves te. onder leiding van de heer Wiessner en de organist Jo den Hollander, die behalve be kende melodieën ook een serie vertrouwde liedjes zal spelen onder het motto: „Kun je nog zingen, zing dan mee." Scheidende directeur Ver wilghen mocht heel wat ca- deau's in ontvangst nemen. (Van onze correspondent) WESTDORPE In zaal „het Oud Raedhuys" bij M. Pluijm werd onder voorzitter schap van de heer G. Gijscl de voorjaarsvergadering ge houden van duivenmaatschap- pij „Volharding". Voor de ver gadering bestond een grote be langstelling. De bespreking over de kam pioenschappen van jonge en oude duiven bracht de tongen van de leden nogal in bewe ging. Eveneens werd uitvoe rig' van gedachten gewisseld over een ringenvlucht en een punten systeem voor de elub- kampioeqschappen. Van de plaatselijke EHBO- vereniging Sint-Raphaël was een verzoek binnengekomen ten bate van die vereniging een wedvlucht te houden. Evenals voorgaande jaren is dit verzoek ingewilligd. Dit maal werd het een wedstrijd op Compiëgne. De heer M. van Lent werd tot bestuurslid ge kozen in de plaats van de heer H. van Schilt. Staande de ver gadering werden de navolgen de besluiten genomen: het jaarlingenspel wordt gehouden van 30 april tot en met 18 juni, de ringenvlucht vindt plaats op 16 juli vanuit Beau- metz. Bij opleervluchten wordt voortaan ingekorfd tus sen half acht en aclit uur, op vrijdag tot negen uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Ik vind dit 'n vege zaak. Het comité noemt zich anti-fascistisch, maar een der kenmerken van het fascis me is juist het onderdrukken van de vlrije meningsuiting". Aldus de heer F. Baarends toen tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de Oost- burgse financiële commissie de brief ter sprake kwam. die de Eedese kunstenaar Jan Bruëns had gestuurd aan het Oostburg- se gemeentebestuur. Hierin protesteerde hij tegen de verkoop van het voormalige gemeentehuis in Groede aan de Oostburgse drukker, omdat die een bepaald blad drukt. Burgemeester A. Schipper memoreerde dat de firma Pie- ters reeds 12 jaar een boekhan del en drukkerij te Oostburg heeft: „Ik betreur voor de fir ma Pieters deze brief", aldus do burgemeester. „Wij hebben toch vrijheid van drukpers en als er op dit gebied iets niet in de haak is dan zal de rechterlijke macht heus wel ingrijpen". „De briefschrijver komt nog uit een andere gemeente ook" voegde de heer C. Dekker hier aan toe. TERNEUZEN Tegen de door Dow Chemical voorgenomen uitbreidin gen op het fabriekscom plex in Terneuzen omvat lende een installatie voor de vervaardiging van po- Iyglycol met een proeffa briek alsmede uitbreiding van de cthyleenglycolfa- briek zijn.schriftelijke noch «wndfc-.nge be: ren ingediend. zwa- Op de in het stadhuis in Terneuzen gehouden hindonvets - zittingen is niemand verschenen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Uitgangspunten voor de structuur van de gemeente Terneuzen moeten zijn een evenwichtige ver deling van industrie, woongebied en recreatie, het streven naar een optimaal leefklimaat en het aantrekkenn van niet meer industrie dan strikt noodzakelijk is. Dat stelt de afdeling Ter-" neuzen van D'66 in een com mentaar op de door b. en w. gepubliceerde structuurschets van Terneuzen. Het afdelings bestuur heeft waardering voor de wijze waarop b. en w. de ontwikkeling van de gemeente en daarmee de streek in dis cussie hebben gebracht. Het heeft echter de indruk dat de discussienota op de eer ste plaats gericht is op de economische groei in plaats van op de groei van het wel zijn. Er moet gestreefd wor den naar een zo miniem moge lijke aantasting van het leef milieu. Verder wordt in de nota een paragraaf over de bodemverontreiniging gemist. Het bestuur van D'66 is van oordeel dat de afstand tussen woon- en industriegebieden in' de structuurschets op sommige plaatsen minder dan 2 km. is. Het streven moet een groen strook van ongeveer 5 km. zijn. Bij Axel mag slechts een geringe industrieuitbreiding doorgevoerd worden. D'66 wijst op grond van natuurbe houd de opoffering van de mosselbanken ten westen van Dow Chemical ten behoeve van de industrie af. Het plan Ossenisse wordt niet als de beste oplossing voor meer ha- ven- en industriegebied be schouwd. Er dient naar een alternatief plan b.v. langs het Baalhoekkanaal gezocht te worden. Het bestuur van D'66 afdeling Terneuzen vindt ver der dat een uitbreiding met 1000 ha. industrieterrein zoals in de structuurschets wordt genoemd, uit de lucht is ge grepen. Ongever 400 ha. worejt voldoende geacht. Tot slot wordt gewezen op het ontbre ken van een hoofdstuk over de sociaal-culturele infra structuur. (ADVERTENTIE) Kerkdiensten In het kader van de goede week worden in de r. k. kerk van Zuiddorpe de volgende diensten gehou den: op witte donderdag om 19.00 uur boetelof. Goede vrij dag om 19.00 uur kruisweg met uitreiking h. communie. Paas-za,terdag. om 19.00 uur jongerenmis en paaszondag om 10.00 uur hoogmis. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de hen gelkalender voor 1972 van dr Westerschelde Federatie zijn enkele wijzigingen aangebracht. Het programma ziet er nu als volgt uit: 11 mei Terneuzen (ONI), 11.30-14.30 uur; 14 mei Terneuzen (Philips) 13.30-16 30 uur; 27 augustus Breskens (Zeekrab) 14.00-17.00 uur; ,0 september nummer één 14.00- 17.00 uur; 23 september Hans- weert (De Pilk) 13.30-16.30 uur; 21 oktober Hoeg (S en G) 11.30- 14.30 uur en 22 oktober F.C Groede 12.00-15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De eerste stappen in het huwelijk van de heer L. Scheele (27) en mejuf frouw B. N. van de Wege zivr gezet in het nieuwe stad'" van Terneuzen. Gisteren het jonge paar elkaar in de niet eerder gebruikte trouw zat het jawoord ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlij ke stand, de heer J. A. Cleem- putte. De heer Scheele is onderwy- ier aan de christelijke school in tilland-Bath en zijn 20-jarig- ruid staat voor de klas op df L. de Jongschool te Zierik -e. Leerlingen van beide scho sn volgden, niet altijd even jrnstig, in de trouwzaal de hu welijksplechtigheid. De heer Cleemputte zei in zijn toespraak dat het in de begintijd van het huwelijk net zo toegaat als in een nieuw stadhuis, namelijk lat het nog een tijd van passen 'n meten js voordat alles goed p zijn plaats staat. Namens het emeentebestuur bood hij de leer en mevrouw Scheele een bloemstuk en de langspeelplaat „Van het land waar het leven goed is" aan. 't Scheelt weer aardig' als u met de paasdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Jaarkaart 654- f 50.-, voor een echtpaar f75.-; driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Schieting Bij De Waal hebben 49 schutters deelgeno men aan een schieting. Op wip 1 werd de hoge vogel geschoten door R. Jonkheym uit Kloosterzande. De eerste zijvogel was voor J. Verhoe ven uit Kloosterzande en de tweede zijvogel ging naar A. Remeyn uit Ossenisse. Op wip 2 was de hoge vogel voor C. Pauwels uit Breda, de eerste zijvogel ging naar F. Koudy- zer uit Kloosterzande, de tweede zijvogel was voor A. Remeyn uit Ossenisse. Het grootste aantal kleine vogels, namelijk zes stuks, werd afge schoten door J. de Waal uit Groenendijk. Aan de zondagsschieting na men 51 schutters deel. De uitslag op wip 1: P. van Gas sen, J. Verhoeven (beiden Kloosterzande en Th. Cambeen Noordstraat. Op wip 2: J. Hoop, Th. Asselman, J. Pau wels, allen uit Kloosterzande. Het grootste aantal, zes stuks, was voor L. Jonkheym uit Kloosterzande. Prijsschieting De Neder landse Bond van Wipschutters gaf bij de heer P. Doene te Kwadendamrne de jaarlijkse prijsschieting op de liggende wijppen, 78 schutters waren aanwezig, en er waren 80 prij zen te winnen. Uitslag van de prijzen wip 1. 1ste hoofdvcgel P. de Wilde van Juliana uit Oudelande, 2de hoofdvogel F. v. Steenbergen van Willem- Teil uit Ovezande, 1 ste zijvo gel C. Bek van Spes.-Nostra uit Ovezande 2de zijvoge P. Rijk van Vios uit 's Heerenhoek, 3de zijvogel Jer- Vette van Concordia uit 's Heerenhoek, 4de zijvogel J. Rijk van Eensgezindheid uit 's Heerenhoek, 1ste kal E. Rent meester van Willem-Teil uit Ovezande, 2de kal C. Baart van Juiliana uit Oudelande, 3de kal C. Bek van Spes- Nostra uit Ovezande, 4de kal J. Joosse van Juliana uit Ou delande, 1ste onderkal J. de Koeyer van Diana uit Yerseke, 2de onderkal P. de Koeyer van dezelfde vereniging. Uit slag van de gewone schieting. lste hoofdvogel J. Rijk van Zeelandia uit Ovezande, 2de hoofdvogel J. de Koeyer van Diana uit Yerseke, lste, zij vo gel C. Remijn van Spes-Nostra uit Ovezande, 2de zij vogel B. Looy van Victoria uit Kwa- dendamme, 3de zijvogel A. Martens van Vios uit 's Heer enhoek, 4de zij vogel Jac. Doe ne van Victoria uit Kwaden- damme, lste kal L. de Kraker van Vios uit 's Heerenhoek, 2de kal A. Dekker van Doel naar Hoger uit Wolphaarts- dijk, 3de kal J. C. v. Antwer pen van Eendracht uit Vlissin gen, 4de k-al J. Rijk van Zee landia uit Ovezande, bij loting. Meeste kleine vogels W. Geys van Soranus uit Heinbenszand, zeven vogels. De vliegende vo- gelprijzen waren voor Tonny de Jonge en W. Geys belden van Soranus uit Heinkens- aand. Boertjes Zaterdag 8 april wordt in het dorpscentrum Vogelwaarde een show, bij ve len beter bekend als de ..Boertjes van Buuten", ten to nele gebracht. Het programma begint om 20.00 uur. De voor verkoop vindt plaats aan de zaal van maandag tot en met vrijdag.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2