Het droge weer speelt laarzenfabriek parten Paasdrukte vanavond al op gang Zeeland mag mee praten DE MUUR" IS OPEN REDDING VOOR HARTPATIËNTEN IN ELF VOET BALSTADIONS „PZEM- EIER-AANVAL OPB. EN W. NIJMEGEN Regering kan niet op tegen bedrijven kern- centrale is zeer eilig ANTIEKBEURS Koningin opent Floriade Grond om van te eten recreatie-oord beekse bergen Vier Franse skiërs dood OVER 2e LUCHTHAVEN Voorstudies Bureau PvdA Aan onze adverteerders Geschenk Hartstichting Aanmelden Schok Zeeland België Boersma: geen intimidatie bij recente metaalstaking Directeur ir. Van Dam van Isselt V' Ongeluk PAAS- in Café-Rest. Mulders Bergen op Zoom deze week bij (ZWARTE KIP Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkje Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ivieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 30 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8814 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Opgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer vers! verslaggc- NIJMEGEN Burgemeester en wethouders van Nijmegen dropen gisteravond van de eierstruif, toen een aantal le den van de marxistisch-lenin- istische jeugd uit protest te gen de huurverhoging vanaf de publieke tribune met en kele tientallen eieren begon nen te gooien. Op de muur achter de tafel van B. en W. zaten zes grote gele vlekken. De raad van Nijmegen, nog maar net aan de behandeling van de agenda begonnen, werd opgeschrikt, toen op de eerste rij van de publieke tri bune een jongeman opstond die met luide stem een ver klaring begon voor te lezen tegen de huurharmonisatie van minister Udink. Hij trok zich niets aan van burge meester De Graaff, die hem het zwijgen wilde opleggen en liem verzocht de tribune te verlaten. Terwijl een aan tal andere jongelui spandoe ken ontrolden en een rode vlag, schreeuwde de „spre ker" de raadsleden „Eens en voorgoed de waarheid" in het gezicht. „Weg met jullie rot- politiek, weg met de huur verhogingen, weg met U- dink". Op het moment dat iedereen dacht dat de betoging was afgelopen, vlogen ineens de eieren door de raadzaal waarbij diverse voltreffers bij de wethouders werden ge noteerd. De hele raad rea geerde uitermate veront waardigd. Het raadslid Kleijn: „Dit is straatterreur, vuil tuig". Het raadslid Lan- sink: „Dit zijn fascistische methoden". Terwijl B. en W. een betere schuilplaats hadden gezocht, ontstond op de gang naast de publieke tribune een vecht partij, waarbij verschillende raadsleden betrokken waren in een poging enkele van de demonstranten te grijpen. Dat gelukte met twee, terwijl de politie later buiten nog een derde arresteerde. Normaal is bij de raadsver gaderingen in Nijmegen geen politie aanwezig. Alleen als men demonstraties verwacht, is de politie in burger op de tribune. Burgemeester De Graaff: „Nu dit gebeurd is, moet de politie er maar altijd zijn. Dit gaat toch alle per ken te buiten". (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Door 'n ongekende daling van de laarzenverkoop door het voortdurende droge weer moet de n.v. Rubber Fa brieken Hevea in Raalte tijde lijk een werktijdv-erkoring doorvoeren. Vanaf volgende week zullen 120 van 195 werk nemers no-g maar 2 of 3 dagen per week werken. De directie hoopt op deze manier een halt toe te roepen aan de snelle groei van de voorraden. Bedrijfsdirecteur drs. J. W. M. Haasnoot verklaarde gister middag bij de bekendmaking van de arbeidstijdverkoring dat de problemen groot zijn. „De abnormale droogte duurt nu al anderhalf jaar. Zelfs ri vierbeddingen kunnen de men sen schoonmaken zonder natte voeten te krijgen. We hebben daarvan onze weerslag onder vonden in de verkoopcijfers. De mensen kopen geen laar zen, als het droog of mooi weer is". Verder deelt de laar zen-fabriek in een algemene malaise die de schoenindustrie treft. SION (Reuter) In de buurt van het Zwitserse Sion zijn vier Franse skiërs van uit putting om het leven gekomen, nadat zij tijdens een storm op een gletsjer waren verdwaald. Een vijfde man wist een hut te bereiken, waar hij de politie waarschuwde. (Van een onzer verslaggevers) „Houdt afstand, rijdt defen sief". Dat is het motto van de (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Vertegenwoordigers van de provincies Noord-Brabant en Zeeland zullen zitting krijgen in „een breed samengestelde adviescommissie", die tot taak krijgt informatie te verstrekken over de problematiek van de tweede nationale luchthaven. Op deze wijze moe. de com missie de waarborgen scheppen, dat instanties wier belan gen in het geding komen, tijdig in de planyoosbercidiug kunnen worden betrokken. (P Een en ander blijkt uit een brief van minister dr. W. Drees (Verkeer en Waterstaat) aan de Tweede Kamer, waarin de bewindsman uiteenzet welke maatregelen inmiddels zijn ge nomen om de beslissing over de vraag waar de tweede lucht haven moet komen, te bespoe digen. De gecompliceerde voorstu dies, die daarvoor nodig zijn zo zegt de minister nog eens duidelijk vergen minstens twee jaar. Deze studies betref fen in de eerste plaats de ruim telijke inpassing van de nieu we luchthaven. Daarbij speelt, aldus de brief, de problematiek van de geluidshinder een be langrijke roL De termijn van twee jaar te rekenen vanaf het begin van dit jaar is naar de mening van Drees de absolute mini- „Florientje", de 6-jarige Claudia Vogel, voelde zich het best op haar gemak dichtbij koningin Juliana, lang nadat zij deze bij de begroeting bloemen had aangeboden bij de opening van dc internationale tuinbouwtentoonstelling Flonade Amsterdam 1972" gistermiddag te Amsterdam. mum-tijd die Voor de onderzoe kingen nodig is, tegenvallende factoren buiten beschouwing gelaten. Verscheidene van deze voor studies zijn inmiddels begon nen, aldus minister Drees. Zo vindt intensief overleg plaats met het Centraal Planbureau over een ontwerp kosten-ba- ten-analyse. Daarnaast is een aantal organisatorische maatre gelen genomen, die het rijk in staat moeten stellen de veelzij dige werkzaamheden zo doel matig mogelijk te verrichten. Om te beginnen is binnen dc Rijksluchtvaartdienst een,plan ning-groep tweede luchthaven1 ingesteld, die tot taak heeft de activiteiten van de dienst te coördineren, te stimuleren en de resultaten in beleid-sadvie zen te verwerken. Verder ;s op inter,departementaal niveau een werkgroep (stuurgroep) in het teven geroepen, die mei de coördinatie van het gehele project is belast. (Vervolg op pag. 3) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het weten schappelijk bureau van de Par tij van de Arbeid, de Wiardi Beekman Stichting (W.B.S.) uit in een uitgebreide studie over de planologie felle kritiek op de manier, waarop grote bedrijven in ons land invloed uitoefenen op bestaande plano logische regels. De W1BS concludeert, dat een vrijwel uitsluitend in na tionaal kader opererende rege ring niet opgewassen is tegen de grote bedrijven, die over een internationale machtsbasis beschikken. Naar aanleiding van de af faire Shell Moerdijk stelt de W.B.S., dat onder druk van de concurrentie-verhouding met het buitenland tot dan voorge stane planologische beleids doeleinden zonder meer ter zijde geschoven zijn. (Over dc Shcll-affaire en de conclusies meer op pag. 3). (Van onze correspondent) BONN Voor liet eerst sinds ruim 5 jaar heeft de DDR haar grens voor de Westberlijners geopend. Tegelijkertijd voerden de Oostduitse ambtenaren een soepele controle in, waardoor het oponthoud aan de grens sterk werd ingekort. Deze vereenvoudigingen gel den ook voor het transitover- keer op het grondgebied van de DDR tussen de Bondsrepu bliek en Westberlijn. In tegen stelling tot vroeger hoefden 'automobilisten aan de grens posten hun wagens niet meer te verlaten. Nadat i-n 1961 de muur ge bouwd werd. mochten de Westberlijners rond de kerst dagen van 1966 voor bet laatst naar liet oostelijk stads deel. De toegang tot het overi ge gebied van de DDR, die thans ook weer toegestaan is. wordt hen zelfs 20 jaar verbo den. Hoewel de aandrang en kele da-gen voor Pasen minder groot was dan verwacht, trok ken toch enkele tienduizenden mensen met muui-paSjes -vlot „.-ar -J.c gram'. Tca West-Berlijn hadden de com munisten extra overgangen ge opend. De huidige regeling, die geba seerd is op het tussen de BONDSREPUBLIEK EN DE DDR gesloten verk-eersverdrag, is tot 5 april geldig. Daarna worden de faciliteiten weer tijdens de week rond Pinkste ren van kracht. Ze zullen pas definitief ingaan wanneer het parlement van Bonn zijn goed keuring hecht aan de verdra gen met Moskou en Warschau. Deze komen op 3 en 4 mei in behandeling, ma-ar wanneer de BONDSRAAD (eerste kamer) ze daarna van de hand wijst, dan moeten ze terug naar de Bondsdag, die ze dan met ab solute meerderheid van het to tale aantal zetels moet goed keuren. Deze procedure is een dubbel tje op zijn kant, omdat de re gering over 250 en de christen democratisch oppositie over 246 stemmen beschikt, maar vooral, omdat er onder de li bera e coalitie-genoten enkele twijfelaars zijn. Aangezien de absolute meerderheid 249 stemmen bedraagt, kunnen twee afvalligen in de regerings coalitie de verdragen defini tief torpederen. De soepele houding van de DDR moet dan ook tegen de achtergrond van deze onzeke re stemming ,in Bonn gezien worden. Oost-Berlijn wil na melijk demonstreren, dat de situatie tussen de beide Duits- landen aanzienlijk verbeterd kan worden wanneer de ver dragen geratificeerd zijn. Tot deze demonstratie is voor al aangespoord door de Sow- j et-Unie, die het met de ont spanning en toenadering in Europa kennelijk ernstig meent. In verband met Pasen wordt de afsluittijd voor advertenties in onze editie van dinsdag 4 april a.s. gewijzigd. Deze tijd is gesteld op vrijdag 31 maart a.s. om 12.00 uur. Advertenties voor 4 april, die te laat in ons bezit komen worden automatisch een dag later ge plaatst. De advertentie-afdeling is zondag 2 april telefonisch niet te be reiken. Wel op maandag 3 april van 19.00-21.00 uur. De advertentie-afdeling '6 i.rung tv (luizen Jen ÏPèstberVjucrs F - mwv> om families en bekenden te gaan bezoeken. Hier de doorlaatpost „Sonnenallee". m., (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bij wijze van „paasgeschenk" stelt de Neder landse Hartstichting aan elf voetbalclubs draagbare hart- schokapparaten, zogenaamde defibrillatoren, beschikbaar met een gezamenlijke waarde van 110.000,Hiermede kunnen toeschouwers bij voetbalwed strijden, die als gevolg van de spanning bij de wedstrijden ge troffen worden door een hart aanval, van een vrijwel zekere dood gered worden. Het idee om defibrillatoren in voetbalstadions te stationeren is niet nieuw. In het NAC-stadion staat sinds kort, bij elke thuis wedstrijd die de Bredase ere divisieclub speelt, een hartam- bulance met defibrillator klaar om patiënten, die door een hart aanval getroffen worden, on middellijk te kunnen opvangen. Het initiatief daartoe is uitge gaan van de Nederlandse Hart patiëntenvereniging, die de be schikking heeft over twee hart- ambulances. De hartpatiëntenvereniging heeft behalve NAC ook FC Den Bosch aangeboden een hartam- bulance in het stadion neer te zetten tijdens thuiswedstrijden. 5C Den Bosch heeft echter nog niet op dat aanbod gereageerd. De Nederlandse Hartstichting denkt de elf draagbare hart- LEIDSCHENDAM (ANP) In liet kader van de schoonmaak actie tegelijk met de boomplantdag in Leidschendam, waaraan 2000 schoolkinderen deelnamen, hebben leerlingen van het St. Maartenscollcge een deel van het voorplein van een sportcentrum te Leidschendam met zeepsop schoongemaakt en gedweild. Daar na smeerden ze, op de grond zittend, tientallen krentenbollen, legden ze op de grond en aten ze op onder het motto: „In Leid schendam van de grond eten is om je vingers erbij op te vr eten". schokapparaten te plaatsen bij de ere-divisieclubs, die het hoogste aantal bezoekers per wedstrijd trekken. Bovendien wil de stichting de apparaten zo evenwichtig mogelijk over Nederland verspreiden.- Gedacht wordt aan FC Utrecht, Feyen- oord, MVV, Go Ahead Eagles, NEC, PSV, Ajax, FC Twente, FC Den Haag, FC Groningen en FC Den Bosch. Deze clubs die nen zich wel zelf aan te melden als gegadigden voor een hart- defribillator. Dr. C. van Nieuwenhuizen, voorzitter van de wetenschap pelijke adviesraad van de Hart stichting, maakte dit gistermid dag in Den Haag bekend. Hij zei, dat het steeds meer voor komt, dat mensen hartaanval len krijgen tijdens voetbalwed strijden. Hij noemde een geval in het stadion van FC Utrecht, dat dodelijk afliep, omdat trans port van de tribune naar de EHBO-post in het stadion 8 mi nuten in beslag nam. Tijdens dezelfde wedstrijd kon iemand anders gered worden, omdat zich toevallig op dezelfde rij iemand bevond die verstand had van hart-massaige. Bij de laatste wedstrijd van Feyenoord kwamen twee personen door een hartaanval om het leven. De hart-defibrillator met in gebouwde oscilloscoop wordt gebruikt voor het redden van praktisch „dode" slachtoffers van een hartaanval. Wanneer binnen twee minuten met be hulp van het apparaat een elec- trische schok van 6000 volt aan het hart wordt gegeven, wordt het ritme weer hersteld. De bediening van het appa raat vereist een gedegen trai ning, waarvoor de hartstichting cursussen gaat organiseren. „Voetbalminnende artsen, die getraind zijn in het gebruik van de defibrillator, kunnen dan met dit toestel plaatsnemen tus sen de grote mensenconcentra ties in te stadions", aldus dr. Van N:(-.'V. nhiuzen. rijkspolitie voor het komende paasweekeinde. Dank zij een rustige wijze van rijden zijn er vorig jaar rond Pasen bij zonder weinig aanrijdingen geweest. De rijkspolitie verwacht de grootste verkeersdrukte op Goede Vrijdag en tweede paasdag. De drukte van van daag zal waarschijnlijk in de avond vallen en het karakter hebben van een zogenaamde vrijdagavondspits. Volgens de rijkspolitie zal met filevorming en vertraging ging rekening moeten worden gehouden op onder andere de volgende wegen: de rijksweg Rotterdam-Breda, vooral bij de Moerdijkbrug en de brug over de oude Maas: de rijksweg door Zuid-Beveland tussen Kapelle-Biezelinge en Korte ven; en de Zeelandroute over de Haringvlietbrug en de Gre- velingendam. Een voorproefje van de ko mende paasdrukte beleefde Zeeuwsch-Vlaanderen het afge lopen weekeinde. Vooral zon dag was het op het strand al vrij druk. Maar ook in de bekende winkelcentra Hulst en Sluis kon het verkeer slechts stapvoets door de stra ten en dreigde zelfs vast te lopen. In Cadzand beleefden de strandhotels drukke uren; op de parkeerplaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de toegangen tot het strand was nauwelijks ruimte. De dappersten waagden hun eer ste duik in het frisse zeewa ter. De drukte op de campings viel afgelopen zaterdag en zondag nog mee. een uitzonde ring hierop vormden de zo merhuisjes. In de omgeving van Cadzand waren er al veel bezet. Op dit ogenblik, enkele da gen voor Pasen, is er aan de gehele Belgische kust prak tisch geen hotel of pension kamer meer vrij. AÜeen in kleinere hotels en pensions is hier en daar nog wat ter be schikking, maar ook die ka mers „vliegen weg" aldus ho recavertegenwoordigers aan de kust. DEN HAAG (ANP) De regering heeft geen kennis van gevallen van „intimidatie" van werkwilligen tijdens de recente stakingsbeweging in de metaalindustrie. Dit heeft minister Boersma van Sociale Zaken mede namens de minis ter van Justitie laten weten in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Ifrosse, Hermsen en Weijers (allen KVP). Er zijn geen strafbare feiten op dit punt geconstateerd en er zijn ook geen aangiften bij politie of justitie binnengeko men van werkgevers, stakers of werkwilligen. De bewindsman zegt dat hem ook geen gevallen bekend zijn van intimidatie zonder dat daar strafbare feiten aan te pas zijn gekomen. Zoals bekend was van de zijde der vijf confessionele metaalbonden destijds de be schuldiging van intimidatie gericht aan de stakers. In een telegram was zelfs van de In dustriebond NVV geëist zich van die intimidatie te distan tiëren. •1 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een nu cleaire elektriciteitscentrale is voor -de mensen, die er in werken, even veilig als een conventionele centrale. Er is wel strakke discipline bij de bedieningsmensen noodzake lijk en de veiligheidsmaatre gelen zijn uitermate streng, evenals de controles op nale ving. Dit zegt i-r. A. van Dam v-an Isselt, directeur van de N.V. PZEM te Middelburg over de zijn voltooiing naderende nu cleaire centrale v-an de PZEM nabij Borssele. In d-e stormen van opwinding rond de expe rimentele kerncentrale Do- dewaard, is ook de goede veilige naam van de PZEM-centrale in het geding "gebracht. Ir. Van Dam van Isselt zegt overigens van Doodewaard, na een recent bezoek aan de cen trale aldaar: „Ik kreeg daar niet d-e indruk van een ver vuilde centrale". Ir. A. Tiktak, het nog jeug dige hoofd van d-e nucleaire centrale te Borssele, baseert zich bij een schets van de stralingsbeveiliging van zijn centrale op de norm, welke het „veiligheidsbesluit ionise rende stralen" geeft. Deze nor men houden in, dat een stra lingsdosis van 5 Rem. (röntgen equivalent-man) per jaar een veilig maximum is. In Borssele wil men da-ar overigens onder blijven. Een dosis van 5 rem. g-eldt alleen voor radiologisch personeel, dat strenge keuringen onder gaat en onder voortdurende controle blijft. De niet-radiologische wer kers in de centrale mogen majdmaal een dosis van 1,5 rem. ontvangen. Voor ieder een, willekeurig wie, is aldus i-r. Tiktak een stralingsdosis van 0,5„rem. per jaar volledig ongevaarlijk. Zou zich i-n het „hete" deel van de centrale een ongeluk voordoen, waardoor mensen in het reactordeel moeten vertoe ven (b.v. om iemand te red den) waarbij een straling van 100 rem. wordt ontvangen, dan is de daardoor aangerichte schade aan het lichaamsweef sel bij een gezond persoon niet onherstelbaar, zo zette de heer Tiktak uiteen. De „ont vankelijkheid" voor schade door straling, wo-rdt mede door de leeftijd bepaald. De schaal begint bij 18-jarigen. Naarma te men ouder is, is de ontvan gen stra.ing minder desa streus. (Vervolg op pagina 3) (ADVERTENTIES) (meer dan 40 antiquairs) Antwerpsestraatweg 211 (volop parkeergelegenheid) za. 1 april - zo. 2 april - ma. 3 april telkens van 11 -18 uur (ADVERTENTIE) KABELBAAN,KANOVAREN, MIDGETGOLF, DOOLHOF, ZANDSTRAND, ENZ. ENZ. OPEN: VAN 9 TOT 18 UUR TOEGANG: FL1.25 P.P. ONDEREN TOT14JMR FL.0.75 HILVARENBEEK (BIJ TILBURG) W wijn met Franse cognac fles 0.75 liter -395 8.»

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1