PRINS IN SLOW MOTION Van vroege mug mag men geen olifant maken Edelslagers - contract Straks twintig rijstroken in Randstad leverbaar. alles uit voorraad Tilburg se hogeschool 45 jaar INSEKTENPLAAG NA ZACHTE WINTER. SOLDATEN GESTRAFT binnenland buitenland ~£2*2* Staatssecretaris dr. vreest: Eredoctoraten congresprijsvraag 'aasüag Donderdag 30 maart 1972 19 RIJSWIJK (ANP) In de komende tientallen jaren zal het autobezit in ons land zo sterk toenemen, dat tussen sommige dichtbevolkte woon gebieden in het westen van Nederland ongeveer 20 rijstro ken nodig zullen zijn. Bij ri vieren en kanalen zouden ge- gantische en moeilijk te finan cieren bruggen of tunnels moeten worden gebouwd. Deze ontwikkeling zal door de over heid in goede banen moeten worden geleid, belangrijke noodzakelijk zijn Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gaf dit gevrees de toekomstbeeld gisteren tij dens de opening van het „In- stitutengebouw" te Rijswijk. In dit nieuwe gebouw zijn o. m. gevestigd de afdeling we tenschappelijk Instituut, het economisch bureau voor het Weg- en Watervervoer en het administratiecentrum Beroeps vervoer. Als voorbeeld voor de enor me verkeersontwikkeling in de toekomst noemde de staats secretaris de Nieuwe Water weg. Reeds in 1980 zullen 16 tot 20 rijstroken onder de Wa terweg nodig zijn, in 1990 bij na 30 en in 2000 zelfs 34. Hij ging er hierbij van uit, dat de groei van het wagenpark zich zal voortzetten zoals thans kan worden verwacht en er geen ingrijpende veranderingen in de kwaliteit van particulier en openbaar vervoer zullen optre den. Dr. Kruisinga waagde zich ook aan een grove schatting van de kosten voor infrastruc tuurvoorzieningen, zoals brug gen, tunnels en viaducten. In vesteringskosten in 1980: f 500 miljoen, in 2000: f 1000 mil joen, gerekend naar de waarde van de gulden in 1970. De staatssecretaris zei met zijn beschouwing de noodzaak te onderstrepen om tot belangrij ke wijzigingen in de over- heidsdoelstellingen te komen voor verkeer en vervoer, ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne. Als men zich een voorstel ling maakt van het toekomst beeld bij een voortzetting van de algemene ontwikkelings tendens en bij handhaving van het huidige overheidsbe leid, kan men dit moeilijk aanvaardbaar achten, was staatssecretaris Kruisinga van mening. Cijfers kunnen wel licht eerder tot wijzigingen in de overheidsdoelstellingen sti muleren dan de vele beschou wingen, die de laatste Jaren tot stand zijn gekomen. Voor wijziging in het beleid moet men kunnen beschikken over een beleidsinstrumentarium. Het instrumentarium waarover men thans beschikt is niet zo geschikt voor het geven van alternatieve oplossingen. Er zijn conclusies nodig die 'n aan wijzing kunnen geven voor de richting waarin het overheids beleid zal moeten gaan, zo meende dr. Kruisinga, willen wij niet in de verkeersconse- quenties van onze verdere ont wikkeling verstikken. Hij vond het verheugend dat de drie instituten, die nu in het institutengebouw zijn geves tigd, zich bezig houden met de vraag op welke wijze tot ver fijning van het beleidsinstru mentarium kan worden geko men. In het begin van zijn betoog had de staatssecretaris gewe zen op de integrale verkeers- en vervoersstudie, die onder leiding van het Nederlands Economisch Instituut wordt uitgevoerd. Hij hoopt dat de eindresultaten hem omstreeks juni a. s. zullen bereiken. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Katholieke Hogeschool Tilburg zal haar negende lustrum vieren met het verlenfen van drie ere-doc- toraten, het organiseren van een congres en het uitschrij ven van een prijsvraag. Er.e-doctor in de economi sche wetenschappen wordt prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau en buitengewoon hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam; een ere-doctoraat in de sociale wetenschappen wordt verleend aan prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit van Lei den; en mr. C. E. La-ngemeijer, procureur-generaal bij de Ho- geraad, krijgt een ere-docto raat in de rechtsgeleerdheid. Het wetenschappelijk con gres, dat georganiseerd wordt op 29 en 30 september 1972, heeft als onderwerp: „Vooron derstellingen en beslissingen". Het staat onder voorzitter schap van prof. mr. J. E. j. Th. Deele-n en zal worden ge houden in de gebouwen van de hogeschool. Als derde punt van het feestprogramma schrijft de voorbereidingscommissie van 't lustrum een prijsvraag uit. De opgave is een opstel te schrij ven over het congresthema. Het beste opstel zal bekroond worden met de ..lustrumprijs 1972", die duizend gulden be draagt. De winnaar zal bekend gemaakt worden op de slot vergadering van het congres. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot J. L. M. Calis. Hogeschoollaan 225 te Tilburg, tel. 04250-69111, toestel 2304 (b.g.g. 2230). Gistermiddag heeft prins Claus de Postiljon-pleisterplaats aan de autosnelweg Hoevelaken-Zwolle geopend. Dat leverde een voor de snelweg wat ongewoon beeld op, de oude postkoets was er n.l. voor van stal gehaald. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De zachte winter en het vroeg begonnen voorjaar be hoeven niet persé een insek- tfenplaag tot gevolg te hebben, ook al zijn er in de afgelopen weken aanzienlijk meer insek- ten gesignaleerd dan normaal het geval is. Volgens ir. Perquin en de heer Th. Voossen resp. van het con sulentschap voor de tuinbouw en dat voor de akkerbouw, blijven voorspelde insektenpla- gen, die zioh voor zouden kunnen doen onder de huidige omstandigheden, meestal uit of zijn van geringe omvang'. Het grote aantal insekten dat de zachte winter heeft over leefd, wordt geconfronteerd met natuurlijke vijanden, die in aantal ook groter zijn dan normaal. Op deze manier blijft de zaak goeddeels in even wicht. Het Lieveheerbeestje is de laatste weken al aardig actief met het opruimen van insek ten. Vooral de bladluis is een van zijn slachtoffers, hoewel deze laatste nog slechts weinig is waargenomen. Het droge jaar 1971 was een uitgelezen jaar voor de bladluis, maar dit insekt heeft nog weinig kun nen uitrichten, waardoor er zelfs geen waarschuwingen nodig waren voor de suiker bietentelers. De natuurlijke vijanden van de bladluis heb ben danig huisgehouden. „Van een vroege mug mag men geen olifant maken", vindt de heer Voossen. die op merkte, dat het Lieveheers beestje met sympathie begroet moet w-orden. Ook als het toe vallig binnenshuis is gekomen. Ook in propere kamers huizen volgens de heer Voossen min stens -een soort of vijftien doorgaans -onzichtbare in sekten, waaronder het Lieve heersbeestje -opruiming houdt. Volgens de beide consulenten is er geen enkele grond de ge ruchten als zouden ons Egypti sche plagen te wachten staan. Volgens beide heren zullen de koude dagen van deze week de dood van veel insekten tot gev-ol-g hebben gehad. DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 20-jarige dienstplich tige soldaat T. van der G. uit Soesterberg, die had meegelo pen in een demonstratie tegen de parate weekeinden, veroor deeld tot een voorwaardelijke straf van twee weken militai re detentie en een boete van f 150. De -advocaat-fiscaal had drie weken voorwaardelijk en een boete van f 150 geëist. De soldaat in eerste instantie drie krijgsraad i-n Den Haag had de w-eken -onvoorwaardelijk opge legd. UTRECHT (ANP) De heer J. C. van der Berk, sla ger in De Bilt. moet binnen drie dagen zijn franchising- contract met Bureau Edel- siager N.V. in Tilburg na komen op straffe van een dwangsom van f 500 per dag. Dat heeft de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr, V. J. A. van Dijk, gisteren be paald in een kort geding. Edelslager N.V. h-ad aange spannen tegen de Biltse sla ger. De heer Van der Berk had het contract od 23 november van het vorig jaar per aange tekend schrijven opgezegd met ingang van 1 januari, hij had kritiek op de kwaliteit v-a-n het vlees da-t de Tilburgse n.v. leverde en hij vond ook de inkoopprijzen veel te hoog. Met zijn b'ezwaren waren meer „edelslagers" het, blij kens hun bijval tijdens de zit ting, eens. Hoewel de opzegging niet werd bevestigd, beschouwde de heer Van der Berk de overeenkomst m-et Bureau Edelslager na 1 januari niet langer als rechtsgeldig. Hij nam nog wel vleeswaren af van het bureau! De president overwoog in zijn vo-nnis dat onvoldoende aannemelijk is gemaakt dat Bureau Edelslager in de op zegging van het contract heeft berust. Dit temeer daar de heer Van der Berk na 1 janua ri nog belangrijke hoeveelhe den vlees heeft afgenomen met de bij de frachising-over- een-komst behorende zegeltjes. Omdat de o-vereenkomst nog maar een paar maanden be stond, was de opzegging, vol gens prof. Van Dijk. in elk geval ontijdig. Hij bepaalde dat de heer Van der Berk, aan het contract is gebonden tot het op -rechtsgeldige wijze, zo nodig via een beslissing van de gewone rechter, is beëin digd. Enkele edelslagers deelde na de uitspra-ak m-e'e, dat ze in derdaad een gezamenlijke ci viele procedure tegen het Bu reau Edelslager N.V. willen beginnen. incl. toilettafel #5 een droom van 'n droonkamer. prachtige kwaliteit laqué, bewerkt met 'n smaakvol motiefje, u zult het toe moeten geven, 't is geen geld voor zo'n prachtkamer. winkelwaarde f1075.- adz-korting ƒ280.- Dit forse bergmeubel is slechts een van de vele eiken modellen die adz U kan bieden. Ingebouwde bar en verlichting zijn bij z'on meubel haast vanzelfsprekend, winkelwaarde ƒ1150.- adz-korting ƒ255.- 3-delig wandmeubel, wit met oranje achterwand geheel compleet, winkelwaarde ƒ1073.- adz-korting ƒ278.- geweldige eiken IT jg eethoek, zeer degelijk /I van konstruktie. de stoelen U hebben zittingen van skai-leer. winkelwaarde ƒ625.- adz korting ƒ187, fs. iedere dag jtM/gl jfWÊËr 'n ander interieur, v AË8ÈÊKM.S& met deze ra-ra-kom- ^BÊSSSS^ binatie van sterk rib- cord. compleet met negen elementen en drie kussens in diverse kleuren, winkelwaarde ƒ1595.- adz-korting ƒ420.- |1 m dit prachtige kelim-bankstel, is 'n toonbeeld van rust en geborgenheid, in goud en groen. winkelwaarde ƒ1460.- adz-korting 665.- stijlvol, maar ook ijzersterk, is dit bankstel bekleed met 'n prima kwaliteit perlon-velours winkelwaarde ƒ1095.- adz-korting ƒ300.- dit bijzondere VS bankstel, spreekt 11 voor zich. het is N bekleed met 'n tL* koninklijke 1 velours en afge werkt met dubbele franje. winkelwaarde 2295 adz korting ƒ600. -

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15