HELDER CAMARA ROEPT GEWELDLOZEN" BIJEEN Leven in Ulster ontwricht Factor snelheid in vervoer niet overschatten DEFENSIECOMMISSIE VERDEELD OVER OOST-WEST-BENADERING Britse luchtbrug naar bollenvelden Trofanil niet verboden, wel ontraden m commentaar Verdeeld advies Tot in de pruikentijd....... Feltrinelli door politie verboden X binnenland buitenland CRAIG TOT STAKERS VERRAAD VAN BRITTEN Koningin en prins naar Parijs DR. DREES IN ANTWERPEN OPROEP IN ZWEDEN Wekamine uit Nederland onderschept hoelang slaapt u al zo slecht? neem 'n PULLMAN Maurits Escher (73) overleden Consumenten bond NACHTE LIJKE VAKANTIE- VLUCHTEN BOYCOTTEN Zes maanden voor lid Rode Jeugd Sigarettenroof Nog twee man aangehouden Dinsdag 28 maart 1972 13 ROTTERDAM (ANP) De Britten zullen ook dit jaar weer in grote getale naar Nederland komen om de bollen velden te bekijken. Vele duizenden zullen op eigen gele genheid per boot de oversteek maken. Maar er zijn ook georganiseerde reizen per vliegtuig. Het Engelse reisbureau Clarkson Tours Ltd. en vijf kleinere reisorganisaties hebben gezamenlijk 57.000 boekingen voor de korte vliegreizen verrich't. Vandaag zullen de eerste vliegtuigen op het Rotterdamse Zestienhoven landen. Tot 16 mei landen dagelijks enkele toestellen met de Britten op de luchthaven. Zij worden met bussen door de bollenstreek gereden. Helder Camara. 55 DRIEBERGEN (KNP) Voor de wereldconferentie over de geweldloze verande ring van de samenleving „la violence des pacifiques", die van 4 tot en met 8 april bij Kerk en Wereld in Driebergen wordt gehouden, hebben zich reeds rond zeventig deelne mers uit 28 landen aange meld. Deze conferentie wordt op initiatief van de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara georganiseerd door Pax Christi Internationaal, het W. A. Vis ser 't Hooft centrum in Rotter dam, het Martin Luther King- centrum te Amsterdam en Kerk en Wereld in Drieber gen. Het presidium van de vergadering zal bestaan uit Dom Helder Camara, kardi naal Alfrink, Tich Nath Hanh van United Buddhist Church uit Vietnam en dr. W. A. Vis ser 't Hooft, oud-secretaris van de Wereldraad van Kerken. De deelnemers aan de confe rentie zijn allen op de een of andere manier betrokken bij de vragen van geweldloze ver anderingen van de samenle ving, hetzij via instituten waarvan zij deel uitmaken hetzij in htm dagelijks werk. In het kader van deze con ferentie zal op dinsdag 4 april Dom Helder Camara op een bijeenkomst in de Buurkerk in Utrecht spreken. Tijdens deze manifestatie zal dominee Martin Luther King worden herdacht, die op 4 april 1968 werd vermoord. Deze manifes tatie vindt plaats onder de ti tel: „De macht van de machte lozen", 9 Martin Luther King. TAe Russen blijven hun militaire macht de laatste tijd vooral ter zee verder opvoeren. Het was daarom niet te ver wachten, dat de commissie-van Rijckevorsel, die het Nederland se defensie-apparaat heeft doorgelicht, met een aanbeveling zou komen om het defensie-budget zwaar te besnoeien. Een zodanig voorstel is dan ook inderdaad niet gedaan- Aan de andere kant bestaat er echter bij de commissie geen eenstem migheid over hetgeen er, gezien de Russische machtsontplooi ing, dan wel dient te gebeuren. Een meerderheid, de civiele en militaire deskundigen, wil de defensie-uitgaven in de jaren 1973 t-m. 1976 verhogen van 3,9 procent van het nationale inkomen tot 4,2 procent; de minder heid meent dat het huidige percentage gehandhaafd kan blij ven- Dit lijkt op gepriemel met tienden van procenten maar het verschil tussen beide standpunten bedraagt toch liefst rond 500 miljoen per jaar en dat is voor een kabinet, dat toch al zo door geldzorgen wordt geplaagd, geen kleinigheid. De visie van de minderheid spreekt ons het meest aan. Het is realistisch in zoverre dat het 't bestaan van de Russische bedrei ging erkent- Het getuigt tevens van het besef, dat een voort gezette bewapeningswedloop niet het juiste middel is om de verstandhouding tussen het Oosten en het Westen te verbeteren. Waarschijnlijk is deze keuze niet zonder risico. Anderzijds lijkt ons het nemen van (beredeneerde) risico's bij een oprechte vredespolitiek ten volle verantwoord. Natuurlijk had het kabinet-Biesheuvel liever een eenstemmig advies gehad, dan dit verdeelde. Grote problemen zullen er echter wel niet door ontstaan. De regeringspartijen, die graag meer geld voor de Defensie uitgetrokken zouden zien (VVD en DS '70) willen ook graag blijven regeren. Er zal daarom wel een compromis uit de bus komen. Tenzij de andere zorgen (inflatie, lonen en prijzen, werkloosheid, onderwijs, collectieve voorzieningen etc.) het kabinet zo boven het hoofd groeien, dat Biesheuvel c.s. geen uitkomst meer zien. Biesheuvel is echter een taaie. BELFAST (Reuter/AFP) Het openbare leven is gisteren in Noord-Ierland voor een groot deel tot stilstand gekomen doordat honderdduizenden protestanten gevolg hebben ge geven aan de oproep van hun onverzoenlijk anti-Britse lei der Craig om twee dagen te staken uit protest tegen het rechtstreekse bestuur door Londen. Functionarissen van de mili tante protestantse V anguard- beweging, waarvan Craig voorzitter is, verklaarden met voldoening dat de staking dui delijk een tegenslag voor de plannen van de Brtise regering is. Winkels, kantoren, banken, vli-egvelden en spoorwegstati ons moesten als gevolg van de staking sluiten. Een woord voerder van de Vanguard-be- wjeging zei: „Engeland weet nu dat zijn initiatief geen kans van slagen heeft. Dit is slechts het begin. De overgrote meerderheid van de protestan ten zal nimmer met de nieuwe DEN HAAG (ANP) Het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft artsen en apo thekers het gebruik van het verpakte geneesmiddel Trofa nil gedurende de eerste drie maanden van de zwangerschap voorshands ontraden. Minister Stuijt (Volksge zondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Lamberts. Voor zijn suggestie om dit genesmiddel althans voor lopig uit de circuatie te nemen zegt de minister daartoe geen directe aan leiding te zien. (Van onze correspondent) PARIJS Naar uit gezag hebbende bron in Parijs ver luidt zullen koningin Juliana en prins Bernhard van 19 tot 22 juni op uitnodiging van president Pompidou een staatsiebezoek aan de Franse hoofdstad brengen. (Van onze redactie binnenland) ANTWERPEN De Nederlandse minister van Verkeer en Wa terstaat, dr. W. Drees jr., ziet nog perspectieven voor de binnen vaart, onder meer omdat ze weinig luchtverontreiniging en ge luidshinder kent en de capaciteit van de waterwegen ruim genoeg is om toekomstige groei van het watervervoer zonder veel moeite op te vangen. Minister Drees vond verder dat men de factor snelheid in het vervoer niet moet over schatten. Door een betere planning van de industrie zou het belang van de snelheid bij het vervoer minder zwaar kunnen gaan wegen. De minister zei dit in een rede die hij gisteren voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en .Luxemburg te Antwerpen hield. Alles wat nu voor de binnenvaart pleit, maakt juist een ongebreidelde groei van het wegvervoer en met name het personenvervoer onaanvaardbaar door luchtver ontreiniging, geluidshinder en aantasting' van natuurschoon. Een selectief gebruik van de personenauto is onvermijde lijk. Dat wil nog niet zeggen dat er geen nieuwe wegen meer zullen worden aangelegd. In het spoorwegverkeer voor spelde minister Drees belang rijke ontwikkelingen door de toepassing van nieuwe tech nieken, waardoor de snelheid sterk zal kunnen stijgen, en door de bouw van de Kanaal tunnel. De Nederlandse be windsman legde er daarbij de nadruk op dat de verbetering van de infra-structuur van het verkeer een internationale poli tiek noodzakelijk maakt, opdat alle transportmogelijkheden optimaal kunnen functioneren. Daarbij dient de overheid zich te onthouden van maatregelen die de concurrentievoorwaar den tussen zeehavens en tus sen de vervoerssoorten verval sen. Maar voor het vrachtauto- vervoer moet wel gelden, dat dit de daarmee samenhangende maatschappelijke kosten (aan luchtverontreiniging, geluids hinder etc) betaalt. Voor het overige vond minister Drees de Benelux een voorbeeld van vervoersliberalisatie voor de hele Europese Gemeenschap. heersers samenwerken. Overi gens was het ook gisteren weer rustig in geheel Noord- Ierland. Er deden zich slechts vier kleine explosies voor. Er vielen geen slachtoffers. Een bekendmaking, d-at het Ierse Republikeinse Leger geduren de vier weken een bestand in acht zou nemen waarbij bur gerlijke doelen zouden worden gespaard werd later ingetrok ken, kennelijk op bevel van de IRA-leiding. Sommige wijken van Bel fast, waar de stroomvoorzie ning met tweederde is ver minderd, leken uitgestorven te zijn. Bij het stadhuis waren ongeveer 25.000 aanhangers van de Vanguard-beweging bijeen. Zij werden daar toege sproken door William Craig', die een gematigde rede hield. Hij sprak van Brits verraad en zwoer Noord-Ierland zijn parlement terug te zullen ge ven. Craig riep zijn toehoor ders op zich vandaag opnieuw te verzamelen. Dat zou dan bij het gebouw zijn waar het Noordierse parlement verga dert, wellicht voor de laatste maal vóór de overneming van het bestuur door Groot-Brit- tannië. Verwacht wordt dat het Britse parlement vanavond de wet (waarin deze overne ming' wordt geregeld) in stem ming zal brengen. Premier Faulkner, die liever aftrad dan tegemoet te komen aan de Engelse eisen voor een grotere zeggenschap van de katholieken bij het bestuur van Noord-Ierland, heeft op een bijeenkomst van het uit voerende comité van de vak verenigingen verklaard: „Noord-Ierland is geen kokos- noot-kolonie en een kokos- nootcommissie hoeft bij haar onderzoek niet op onze mede werking te rekenen". Dit wordt uitgelegd als een op roep van de protestante meer derheid om te weigeren samen te werken met de nieuwe En gelse bestuurder voor Noord- Ierland, William Whitelaw en met de adviescommissie, waarmee hij de provincie zal besturen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Zweedse douane heeft twee uit Neder land verstuurde luidspreker boxen onderschept met in to taal 18.000 tabletten wekamine. De tabletten vertegenwoordi gen een waarde van bijna 2 miljoen gulden in Zweden. De luidsprekerboxen zijn zes weken geleden gekocht bij de Eindhovense handelsonderne ming „Elephant" door twee Duits sprekende mannen. De factuur moest gezonden wor den naar een stereo-importbe- drijf in Stockholm. In het Velsense kasteel Beeckénstijn is gisteren een kapselshow gehouden. Op de foto een wat uit de hand gelo pen fantasie van kapper Mario, die er 150 pruiken in verwerk te. (ADVERTENTIE) de betere matras MILAAN (RTR-AFP) De politie van Milaan heeft de rouwplechtigheden en de be grafenisstoet, waarmee de linkse uitgever Feltrinelli van daag begraven zou worden, verboden. Feltrinelli werd 13 dagen geleden gedood bij een dyna- mietontploffing onder een elektriciteitsmast bij Milaan. Zijn dood heeft grote beroe ring teweeggebracht. HILVERSUM (ANP) De graficus Maurits Escher is gis teren op 73-jarige leeftijd in het Diakonessenhuis te Hilver sum overleden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de meerderheid (tien leden) als de minderheid (vijf leden, on der wie de voorzitter) in de defensiecommissie Van Rijc kevorsel zien in de Russen nog steeds een potentiële vij and. Desondanks verschillen zij in hun opvatting op welke wijze de Nederlandse defen- siebijdrage zo optimaal moge lijk in de NAVO ingepast kan worden. Behalve een betere en doel matigere organisatie van het defensieapparaat wil de meer derheid meer financiële offers (tot en met 1976 ongeveer ze ven miljard gulden meer), ter wijl de minderheid van oor deel is, dat het huidige peil van de inspanning (rond 24 miljard tot en met 1976) ge handhaafd kan blijven. Dat is mogelijk wanneer elk krijgsmachtdeel gereorgani seerd wordt en wanneer de taken van de kon. luchtmacht zelfs worden afgestoten. Een beslissing over de opvolging van de Starfighter dient vol gens de minderheid dan ook te worden uitgesteld. Een sterker accent moet echter op de kon. marine gelegd worden. Unaniem is de commissie in haar mening, dat voorkomen moet worden dat Amerika zijn soldaten uit West-Duitsland zal terugtrekken. Want dan lijdt „de westerse defensie een onvervangbaar verlies", aldus de minderheid. Het verschil van opvatting tussen de meerderheid en de minderheid ligt in de benade ringswijze van de huidige en toekomstige Oost-West-ver houding. Ook de minderheid erkent de „uitgesproken zen dingsdrang" van de Russen. Maar zij is Sliet van mening, dat een of ander „meester brein" in Oost-Europa loert op het meest gunstige tijdstip om een derde wereldoorlog te ont ketenen. De meerderheid van de commissie daarentegen tilt veel zwaarder aan de uitbrei ding van de militaire macht van de Russen. Die macht heeft alleen tot deel de Vere nigde Staten en hun Europese bondgenoten uiteen te drijven en de NAVO zoveel mogelijk te verzwakken. Bovendien zullen de Russen die macht gebruiken om het Westen tot politieke concessies te dwingen. Bovendien zijn de aanvoerlijnen over zee naar West-Europa door de Sovjet- maritieme machtsontplooiing zeer kwetsbaar geworden. De meerderheid ziet dit als een nieuwe factor in de Oost- West-verhouding, die „ge bruikt kan worden om West- Europa desgewenst nog meer onder druk té zetten". De meerderheid van de commissie laat ook zeer zwaar wegen de psychologische werking van het niet nakomen van de NA- VO-verplichtingen. „Het gaat niet alleen om feiten, maar ook om niet-meetbare inten ties". De minderheid van de com missie tekent hierbij aan, dat er zich al enkele jaren aan de politieke horizon de mogelijk heid van ontspanning aftekent tussen de beide machtsblok ken. Alle partijen bespeuren in toenemende mate de financieel- economisclie last van de be wapeningswedloop. De Russen zullen daarbij zeker proberen te voorkomen, dat de moeilijk heden, die zij ondervinden in hun relatie tot China, hun weerslag krijgen in een toe spitsing van de verhoudingen in Europa. Daarom zijn toch enige ver wachtingen te koesteren van een Europees veiligheidsover- leg en naar de mening van de minderheid zijn in het verle den ontwapeningsakkoorden aangegrepen en misbruikt om vooraf de eigen bewapening zodanig uit te breiden, dat men de conferentiezaal in een positie van optimale kracht kon betreden. Daarbij komt dat defensie niet de enige activiteit van de overheid kan zijn. De beveili ging van de samenleving be vat meer dan een bewapening tegen een mogelijke aanval van buitenaf. Er zijn andere dreigingen, zoals de sociaal- economische afgrond tussen rijk en arm, de verontreini ging van het milieu, de snelle re stijging van de kosten dan van de economische groei. Dit heeft bij de minderheid van de commissie ook tot de conclusie geleid, dat Neder land in het verleden te veel hooi op zijn vork heeft geno men op defensiegebied. DEN HAAG (ANP) De Consumentenhond heeft op zijn leden een beroep gedaan geen ge bruik te maken van nachtvluchten voor hun vakantie reis, ook niet wanneer deze goedkoper zijn dan dagvluchten, omdat overheidsmaatre gelen niet op korte ter mijn te verwachten zijn, is deze boycot volgens de Consumentenhond de enige manier om het le ven voor de medemens rond de luchthavens voor het moment leef baar te maken. Het la waai 's nachts moet wel verminderen als er geen vraag naar nachtelijke vluchten meer is. Eigen lijk zou de overheid nachtvluchten met char tertoestellen moeten ver bieden. Dit zou een meer definitieve oplos sing voor het probleem van het nachtelijk vlieg tuiglawaai zijn, maar uiteindelijk zullen de vliegvelden die te dicht hij de bevolkingscentra liggen, moeten worden verplaatst naar elders, waar meer ruimte is, al dus de bond. Een woordvoerder van de KLM heeft naar aan leiding van het verzoek van de Consumenten bond aan haar leden ver klaard, dat er een duide lijke vraag is naar dit nachtelijke vervoer, om dat de vakantie met twee dagen wordt verlengd en omdat 't vliegen 's nachts goedkoper is. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Zes maan den gevangenisstraf, was de eis van de advocaat-generaal van het gerechtshof in Den Bosch tegen de 19-jarige Eind- hovenaar H. van H.. lid van de Rode Jeugd. Deze advocaat-generaal wil de niéts weten van een voor waardelijke straf tegen Van H. Dit had de verdediger na melijk gevraagd, omdat Van H. alleen medeplichtig zou zijn. De jongen had zijn bromfiets geleend aan een medelid van de Rode Jeugd. Deze had van af de brommer een brandbom gegooid naar het huis van een Eindhovens journalist. Deze had zich in publikaties kri tisch over de Rode Jeugd uit gelaten. De advocaat-generaal vond, dat er maar eens een voorbeeld gesteld moest wor den voor deze, volgens hem, „on-Nederlandse terreurme thode". De rechtbank in Den Bosch had Van H. indertijd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk.- Het gerechtshof zal op 10 april ar rest wijzen. Gij rokers, met piepende longen, bruine ving ens, een rotsmaak in de mond en meer van dat soort fraais, opgelet! Het duurt minstens tien jaar voordat de longen van iemand die gestopt is met roken, weer gezond zijn. En dat is de mening van dr. Taylor, die toevallig secreta ris-generaal is van het inter nationale verbond ter bestrij ding van kanker. „Pas na tien jaar", zo meent hij, „zullen de kansen van een ex-rolcer op kanker gelijk zijn aan die van iemand die nooit heeft ge rookt". Volgens dr. Taylor is onge veer negentig procent van het aantal gevallen van longkan ker te wijten aan roken. „De rook vernietigt in de longen de trilhaartjes die tot functie hebben onzuiverheden te ver wijderen. De ophoping van on zuivere stoffen veroorzaakt ook veel bronchiale klach- .ten". Hoort u het ook weer eens van een ander. De Spaanse stierenvechters hebben besloten op 18 april in staking te gaan, tenzij het mi nisterie van financiën instemt met een andere belastinghef fing voor de stierenvechters. Trouwens, een wat onzindelijk beroep, hoor. Volgens de voorzitter van de bond van stierenvechters is de belastingheffing niet eerlijk. Sommige stierenvechters krij gen volgens hem een aanslag die hoger is dan hun inko men. Ik heb een compromis-voor stel: én het stierenvechten op heffen én de Spaanse belas tingdienst. De Duitse liberaal Kurt ba ron von Kühlmann-St'-mm zal waarschijnlijk tegen ue ver dragen met Moskou en War schau willen stemmen. In dat geval evenwel zal hij zijn ze tel ter beschikking stellen. Een kansje meer dus voor Brandt c.s., die het moeilijk genoeg hebben om die verdra gen door de bondsdag te krij gen. Kurt is nog niet zo Stumm als hij er uit z:-1 Tijdens de tweede ronde van de open golf-kampioen- schappen in Singapore werd Jimmy Stewart plotseling ge confronteerd met een cobra. De drie meter lange slang gleed naar zijn bal. Stewart en een terreinknecht maakten het dier onmiddellijk onschadelijk, waarop uit de bek van de cobra een twee meter lange cobra kwam gekropen. Een sterk verhaal. Het einde zogezegd. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse recherche heeft het af gelopen weekeinde nog twee mannen gearresteerd in ver band met de diefstal van vier miljoen sigaretten in Rotter dam vorige week maandag. Een deel van de partij - die een waarde van 350.000 gul den vertegenwoordigde - is te ruggevonden in St. Willebrord, Nu heeft de Rotterdamse politie ook nog aangehouden de 33-jarige werktuigkundig inspecteur P.A.B. uit Vlaar- dingen en de 38-jarige be drijfsleider H.J.A.D. uit Rot terdam, die worden verdacht van de diefstal zeli (ADVERTENTIE) Kijk nou goed uit, zei ik nog tegen m'n moeder. Je moet van die magere chocoladedrank nemen, die zo lekker smaakt. Nou, ze kéék uit, want waar kwam ze mee aan? Met SantOChOC de frisse chocoladedrank.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9