Jongeren op weg naar Dam israel blijft in strook Van gaza floriade Jeugd ziet Amster dam als een paradijs MORGEN BESLISSING OYER SLAAPYERBOD Wel of geen wetswijziging: De Nederlandse arts doet wat hij wil KONING KLANT IS EEN DESPOOT VOOR ONDERDANEN Kan een zelfstandige iemand vinden die wil meebetalen aan zijn pensioen? binnenland buitenland »Na vijf dagen en nachten Amsterdam, waarvan ik er vier met mijn nieuw verwor ven vriendinnetje hfeb gesla pen, op naar Kopenhagen. De wereld is groot. Ervaring is overal te vinden". ROMANTIEK PARADIJS Yolgende week uitspraak in proefproces huren gastarbeiders AKKOORD SOEDAN ONDERZOEK ROTTERDAMSE HOGESCHOOL OVER ABORTUS: Behoudender Verrassend Danspaar uit Rusland wil naar Israël emigreren Madurodam heropent zijn poorten Dokter kwam niet; gerechtelijk onderzoek Onbegrijpelijk delta lloyd /yviewiWndAv Dinsdag 28 maart 1972 15 (Van een onzer verslaggeef sters) Laatste Amsterdamse notitie uit het dagboek van Gerhard (20) uit Frankfurt. Gerhard, door z'n vader met ruim vol doende geld „de wereld" inge stuurd om voor zijn 21ste ver jaardag nog wat levenserva ring op te doen. Eerdere ver slagen uit zijn dagboek „Das Wandern ist des Maandag Ben vanmiddag in Amsterdam aangekomen. Van af het Centraal Station stad ingelopen. Kwam vrij snel bij de Dam, waarover ik in „Die Neue Illustrierte" gelezen had. Het was er vrij druk. Veel jon ge mensen uit alle landen. Het was zalig weer. Na een half uurtje de stad ingegaan, hotel gezocht, gegeten, 's Avonds naar de film. Dinsdag Ik heb een goed hotel. De hele morgen door de ze erg mooie aloude stad ge zworven. Tenslotte weer op de Dam uitgekomen. Voelde me fijn. heb veel gepraat. Twee vrienden eii een vriendinnetje gemaakt. Een paar mensen kwamen vragen om hasj en geld. Een zwanger meisje vroeg of ik een slaapplaats voor haar wist. Het was een erg fijne dag. Met mijn nieuwe vrienden en vriendinnetje 's avonds de stad in geweest. Helga, ze komt uit Hannover, is blijven slapen. Woensdag Helga,. die hier al langer is. heeft me mooie plek jes laten zien. De grachten, de bruggetjes en de mensen zijn allemaal erg mooi en vrolijk bij dit zonnige weer. Vanmid dag groot drama op de Dam. Twee mannen, die ik nog niet eerder gezien had, begonnen plotseling te vechten. Een van hen bloedde aan alle kanten. Zoeven hoorde ik dat de man is overleden. Plotseling is er politie op de Dam. Niet veel, maar ze houden de zaak in de gaten. Donderdag De politie is er nog steeds. Je mag wel op de trappen zitten, maar niet aan het monument komen of erop zitten. Een oudere man, die hoorde dat Helga en ik Duits spraken, begon ons uit te vloe ken. Waar wij, als rotmoffen, het lef vandaan haalden om dit monument te bevuilen. Drie Spanjaarden waren op Helga uit. Het is ze niet ge lukt. Vrijdag Mijn laatste dag Amsterdam. Helga is een beet je triest dat ik morgen wegga. Het weer is ons goed gezind. We zitten en praten nog wat. Zij heeft mijn en ik heb haar adres. Een paar Amerikanen maken foto's van de mensen op de Dam. Ze komen vragen of we een sigaret willen en hoe het is om zonder geld op vakantie te zijn. We hebben ze naar een paar Italianen ge stuurd, die steeds om brood en geld komen vragen. Misschien krijgen ze iets te eten. Onze laatste avond samen was ge weldig. Eerst lekker wezen eten. Heb afscheid genomen van mijn Dam-vrienden. Ze komen vlug eens naar Frank furt. Zaterdag Station Utrecht •Over twaalf uur ben ik in Ko penhagen. Volgens „Die Neue Illustrierte" zijn daar ook veel „hippies". Als dat zo js vind ik er zeker ook weer vrienden (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Amsterdam, lonkt weer naar duizen den zomertoeristen. De grootste groep daarvan wordt met open armen ontvangen. Met het hoofdstedelijk kassagerin- kel in het achterhoofd wordt Necrlands mooie hoofdstad niet zonder trots gepropageerd door de plaatselijke VVV. Met name (rijke) Amerikanen, Engelsen en Duitsers zijn graag geziene en goed verzorgde gasten. Er is een tweede groep zomer toeristen, de zogenoemde Damslapers, aanzienlijk min der gewaardeerd. Jonge men sen voor wie de hoofdstad een magische klank heeft. Een ma gische klank die niet weg te wei-ken blijkt. Hellen en optre den van politie en ,.onze Jan tjes" kunnen daar niets aan verhelpen.( In de afgelopen week is dit zo- mertoerisme weer duidelijk begonnen. Met de dag werden de trappen rond ons nationaal monument op de Dam dichter bevolkt. De meeste recht streeks en zijdelings bij het jeugdtoerisme betrokkenen verwachten dit jaar evenveel of zelfs nog meer jongeren in Amsterdam dan vorig jaar. Er zijn er zonder werk en zonder geld. Ze zoeken naar een be taalbare slaapplaats en naar drugs. Zij zijn een kleine uit zondering op de grote groep die wel over geld en dergelijke beschikt, maar toch vormen zij een probleem. Bovendien willen de laatsten iets van de romantiek proeven. Ze komen naar Amsterdam om in de opnelucht te slapen, of om ook eens een stickie te probe ren. De stad Amsterdam weet nog •teeds niet zo goed raad met deze toeristen. Ze bezorgen de stad meer last dan lust. Hoe denkt de Amsterdamse politie dit jaar „het probleem" te lijf te gaan? Poldtievoorlich- ting: „We hebben een eigen Dam-detachement, dat gaat na Pasen draaien. Er is duidelijk geconstateerd dat wanneer er veel jeugd bij elkaar is de cri minaliteit stijgt. Dat is moei lijk in de hand te houden. We gaan in ieder geval zeker de sieradenverkoop verbieden en zo nodig ook weer muziekin strumenten in beslag nemen. Anders krijg je met die buiten landers hele bedelpartijen. Bo vendien, en dat is aan de hand van een plaatselijke politiever ordening, zullen we er scherp op letten dat niemand zich op of tegen het monu ment op de Dam begeeft". Bij het JAC (Jongeren Advies- Centrum) is deze week het begin van de drukte ook te merken geweest. Met name de laatste twee dagen. De meeste Een zo drukke bezetting verboden zijn. van de Dam zal deze zomer mensen komen er voor werk en slaapplaatsen, „Ondanks dat we via Release in Duitsland en Engeland hebben laten weten dat Amsterdam helemaal niet zo magisch is als gesuggereerd wordt, verwachten we dit jaar weer erg veel mensen", vertelt Release-medewerker Rouke van der Hoek. „Het zit er zo vast in dat Amsterdam hèt paradijs is. dat het er blijkbaar niet uit te krijgen is. Iedereen komt hier met de gedachte dat ze zonder moeite werk en een slaap plaats krijgen. Maar de werk situatie is momenteel zo dat zeker deze mensen helemaal niet aan bod komen. Boven dien zullen we ook wel weer te weinig slaapplaatsen krij gen. De slaapboten zijn al open, de sleepins beginnen met Pasen, maar toch is er duidelijk gebrek aan goedkope accommodatie. Misschien is het goed dat het Vondelpark weer opengaat (woensdag a.s. wordt daarover in de Amster damse gemeenteraad beslist, red.) maar we weten niet pre cies hoe we er tegenover moe ten staan. Zeker omdat Von delpark en Floriade blak bij elkaar liggen en beide ontzet tend veel mensen trekken. Of het rustig of onrustig wordt hangt voor een groot deel af van het politie-optreden. Als naar beide zijden niet gepro voceerd wordt, kan het wel meevallen. En daar hopen we maar op". (ADVERTENTIE) JERUZALEM (UPI) De Israëlische minister zon der portefeuille Galili heeft in de Knesset (volksverte genwoordiging) verklaard, dat Israël niet van plan is de bezette strook van Gaza ingevolge enig vredesver drag met de Arabieren prijs te geven. „De regering van Israël heeft keer op keer be paald, dat deze strook nooit van de staat Israël moet worden gescheiden. Het Is raëlische standpunt is bij verschillende gelegenheden aan internationale politieke instanties meegedeeld". Galili zei dit in antwoord op een verzoek van drie oppositie partijen, die een spoeddebat in het parlement hadden geëist over de regeringspolitiek in de bezette Arabische gebieden. De Knesset verwierp de motie daartoe met 43 tegen 28 stem men bij elf onthoudingen. Een en ander volgde nadat de linkse Mapawi-partij de eva cuatie vam de bedoeïnen uit een gebied ten zuiden van de stad Rafah in de strook van Gaza had afgekeurd. Dit gebied is bestemd voor een joodse neder- ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse kantonrechter mr. J. Thors, zal volgende week vrijdag uitspraak doen in de procedure, die acht Ma rokkaanse gastarbeiders tegen hun pensionhouder hebben aangespannen over de huur prijs. De eigenaar van het pension, iin de al gedeeltelijk gesloopte Goudse Wijk in de Maasstad, weigert de huidige huurprijs van 20,- per week te veriagen tot het door de huuradviescommissie vastge stelde. maar niet bindende be drag van 14.10. Voor het Rotterdamse actie comité Pro Gastarbeiders heeft de procedure, die al vanaf vo rig jaar september schriftelijk wordt gevoerd, het karakter van een proefschrift. Beslist de rechter gunstig, dan wil men andere pensions aanpak ken. Een belangrijke vraag waarop de kantonrechter ant woord zal moeten geven is, of het panid onder de huurwet of onder de pensionwet valt. In het laatste geval genieten de huurders geen huurbescher- ming. Mr. Van Maanen is van mening dat het pand niet onder de pensionwet valt, omdat de serviceverlening aan de huur ders te gering is. ADDIS ABBEBA (AP) De regering van Soedan en de Zuidsoedanese bevrijdingsbe weging hebben in Addis Ab- beba een overeenkomst gete kend waardoor formeel een einde kwam aan de 17 jaar van gevechten in het zuiden van Soedan. De plechtigheid vond plaats in de officiële residentie van keizer Haile Selassie in tegen woordigheid van de 79-jarige vorst, een aantal ministers en vertegenwoordigers van de wereldraad van kerken en van de Afrikaanse conferentie van kei'ken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Huisart sen zowel als gynaecologen zijn sterk verdeeld over de vraag op welke indicaties abortus moet worden toege staan. Een duidelijke medi sche consensus ontbreekt. Het is onaannemelijk dat een dergelijke eensgezindheid wel zou ontstaan in wettelijk verplicht gestelde abortus teams. Huisartsen zowel als gy naecologen zijn sterk verdeeld over de vraag wat de feitelij ke gevolgen van het verrichten of nalaten van de ingreep zijn, evenals over de gevolgen van liberalisering van de abortus wetgeving. De meningen blij ken sterk te worden beïnvloed door de opvattingen over de toelaatbaarheid van abortus en door de praktische ervaring met abortus. Artsen die veel abortuspatiënten hebben be handeld geven een optimis tisch beeld over de gevolgen van abortus. Artsen met wei nig of geen ervaring geven een veel somberder visie. Met verklaringen van deskundigen hieromtrent is daarom enige voorzichtigheid geboden. X' Eeii forse meerderheid van de artsen en gynaecologen is voor een wetswijziging in die zin dat de arts geheel wordt vrijgelaten in zijn beslissing verzoeken om abortus al dan niet te honoreren. De feitelijke invloed van wetswijzigingen lijkt gering te zullen zijn. Als de wet meer beperkingen zal opleggen zul len de Nederlandse artsen nauwelijks strengere indicaties gaan hanteren; als <Je wet li beraler wordt nauwelijks rui mere indicaties. De onder vraagden geven te kennen zich in hun gedrag meer door eigen overtuiging te laten lei den dan door de tekst van de wet. Waarmee het klassieke stereotype van de eigenzinnige dokter weer eens is beves tigd". Aldus de conclusies uit een onderzoek, dat is verricht door het sociologisch instituut van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rottërdam. zoals ze onder woorden worden ge bracht door drs. R. Veenhoven in Medisch Contact, het orgaan van de Kon. Ned. Maatschap pij tot Bevordering der Ge neeskunst. Gegevens voor dit onderzoek werden verzameld door een schriftelijke enquête onder de leden van de Lande lijke Huisartsen Vereniging en de leden van de Nederlanse Gynaecologische Vereniging. Van de huisartsen heeft 72 procent gereageerd, van de gynaecologen 33,4 procent. De onderzoekers hebben er naar gestreefd een antwoord te vinden op de vraag hoe de Nederlandse artsen over abor tus denken, voelen en hande len. Om het het meest belan grijke grondgegeven het „voe len" te beginnen, blijkt uit de antwoorden, dat artsen het be slissen over wel of niet abor tus vooral laten afhangen van gezondheid en verantwoorde lijkheid. Waar ernstig gevaar bestaat voor de gezondheid van moeder of kity vindt het me rendeel van de ondervraagde artsen abortus noodzakelijk. De lichamelijke gezondheid la ten ze daarbij duidelijk zwaarder wegen dan de gees telijke. Eveneens bestaat een zekere eenstemmigheid over de wenselijkheid van abortus in gevallen waar de vrouw niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de zwan gerschap. Overigens is geble ken, dat de gynaecologen zich nogal wat behoudender opstel len dan de gewone huisartsen. Gynaecologen wijzen meer verzoeken af, staan aanmerke lijk afwijzender tegenover wetswijziging en geven verge leken met de huisartsen ook blijk van een tamenlijk pessi mistische visie op de gevolgen van abortus voor betrokkenen en samenleving op korte en lange termijn. Uit het onderzoek is geble ken dat de huisartsen onge veer de helft van het aantal aanvragen om abortus hono reert; gynaecologen doen dat met iets minder dan de heift. Bepaald verrassen,} zijn de antwoorden op de vragen in de enquête over wat de huis artsen en de gynaecologen weten van abortus en de ge volgen daarvan. V errassend, omdat er zeer grote verschil len van mening zijn. Zelfs op schijnbaar eenvoudige techni sche wagen als die naar de kans op dodelijke complicaties wordt zeer verschillend geant woord. Dr. Veenhoven consta teert, dat hoe vrijer de arts zich opstelt tegenover abortus hoe minder somber hij is over de gevolgen ervan. Onderdel van de enquête was ook de vraag hoe de art sen en gynaecologen zouden stemmen, waneeer zij als Ka merlid zouden moeten oorde len over een nieuwe abortus wetgeving, die de artsen ge heel vrij zou laten in hun beslissing over wel of niet toepassen van abortus. Van de huisartsen zou 66 procent voor een dergelijke wetswijziging stemmen en 25 procent tegen. Van de gynae cologen is dat resp. 46 en 48 procent. Overigens is het in dit verband opvallend, dat de cijfers om anders te handelen in de toekomst (na een even tuele wetswijziging) zeer sprekend zijn. Indien de wet ongewijzigd blijft zal 88 pro cent van de huisartsen even veel blijven helpen, 6 procent zal meer helpen en een half procent minder; 82 procent van de gynaecologen zal even veel blijven helpen, 3 proeent meer en 6 procent minder. Als de wet wordt gewijzigd in die zin, dat de arts geheel vrij wordt in zijn beslissing, dan zal 82 procent van de huisartsen en van de gynaeco logen evenveel blijven helpen, 12 procent van de huisartsen zal meer gaan helpen en 3 procent van de gynaecologen een half procent van de huis artsen zal in dat geval min der gaan helpen en 5 procent van de gynaecologen. Waarop de conclusie niet uit de lucht lijkt gegrepen te zijn, dat de Nederlandse artsen hun eigen motieven en gedragsregi trouw blijven, of er nu wel of niet een wetswijziging komt. Waarna de vraag naar voren komt, waar zovelen zich ei genlijk druk over maken... zetting in het bezette Arabische gebied. Minister Galili verklaarde, dat het, wat het standpunt van Israël betreft, ondenkbaar is, dat er over de toekomst van de strook van Gaza en het Rafah- district een schaduw van on zekerheid zou zijn. MOSKOU (AF) De solo danser van het beroemde Kirow balletgezelschap uit Leningrad en zijn vrouw, ook een danse res, proberen naar Israël te emigreren, zo hebben joodse kringen in Moskou meegedeeld. Het zijn Valery Panov, een van de topdansers van het ge zelschap, en Galena Pagozina, een veelbelovende jonge danse res. Eerder is het Kirow-gezel- schap al twee dansers aan het westen, kwijt geraakt. Elf jaar geleden verliet Roedolph Noe- rejev in Parijs het gezelschap. Natalia Makarova bleef in 1970 in Londen. MADURODAM (ANP) Miniatuurstad Madurodam, vo rig jaar trekpleister voor 1,1 miljoen bezoekers, heeft er een serie nieuwe aanwinsten bij. Het zijn, zoals alles op schaal 1 25, kopieën van het stadhuis in Goudia, de Amster damse Schreierstoren een dia mantslijperij en de Beatrix- sluis in Vreeswijk. Minister Drees van Verkeer en Water staat zal Madurodam vandaag heropenen. Het twintig jaar bestaande miniatuurstadje heeft nu 125 objecten. opening 30 maart 9.30 uur 30 maart-1 oktober amsterdam 70 ha. parken, kassen en RAI geniet van de Floriade óók vanuit de expo-cars kabelbaan en ruimtegondels alle dagen 9.30-22,30 uur BRUSSEL (ANP) De ge rechtelijke diensten in Ant werpen gaan een onderzoek instellen naar de omstandighe den waaronder op 20 februari een vrouw in het ziekenhuis te Hoboken bij Antwerpen is overleden. Het onderzoek volgt op een klacht die de echtgenoot van de thans over ledene indiende. Deze man werd op zondag 20 februari rond 9 uur in de ochtend door twee politieagen ten gewaarschuwd, dat hij on - middellijk naar het ziekenhuis diende te komen, omdat zijn vrouw, die een dag tevoren was opgenomen, er zeer slecht aan toe was. In het ziekenhuis deelde de dienstdoende ver pleegster mee. dat zijn vrouw stervende was en dat ze al vanaf 7 uur 's ochtends ge tracht had de dienstdoende arts te bereiken. In zijn rade loosheid wist de man een in ternist, die overigens helemaal niets met deze patiënte te ma ken had, te bewegen naar net ziekenhuis te komen, maar toen die arriveerde was het al te laat. UTRECHT (ANP) „Ko ning Klant Is vaak een des poot voor zijn onderdanen. Hij schopt ze iedere dag opnieuw in enge ruimten waarin totaal geen ventilatie aanwezig is en waarin miljoenen bacillen een onbekommerd bestaan lei den. Dat Koning Klant tenge volge daarvan vaak zijn ver dere leven te maken heeft met opstandige onderdanen is be grijpelijk. Met deze opmerking onder streepte de heer A. Stöckschen voorzitter van het Nederlandse -schoenmakersgilde, gisteren in Utrecht op het eerste lustrum van het gilde zijn kritiek op de onverschillige en gevaarlijke manier waarop veel mensen omspringen met hun voeten die hij „precisie-instrumenten" noemde. Er worden weinig kinderen geboren met voetafwijkingen, zei hij, maar er zijn weinig ouderen met gezonde voeten. Hij vindt het onbegrijpelijk, dat „in ons welvarende Neder land zo ontstellend veel schoe nen op de markt komen die er als het ware voor gemaakt zijn, in de korst mogelijke tijd de voeten voor altijd grondig te bederven". Het publiek koopt wat het mooi vindt, aldus de heer Stöckschen. op doelmatigheid en kwaliteit wordt minder ge let. Volgens hem worden met veel raffinement ontworpen schoenen verkocht die zijn sa mengesteld uit plastic en pa pier, waar totaal geen pas vorm in zit en waarvan de levensduur maar enkele we ken bedraagt. Dat de consu ment ondanks de aanwezig heid van goede schoenen voor veel geld rommel koopt is, zei hij. niet de schuld van de consument zelf, omdat die niet weet wat hij koopt. Het gilde ziet dan ook voorlichting aan het publiek als een van zijn voornaamste taken. Verder zal het blijven nijveren voor een wettelijke regeling van de plicht, iedere schoen te voor zien van een aanduiding waar uit blijkt uit welke materialen hij is gemaakt. (ADVERTENTIE) Een zelfstandige heeft geen 'baas' die kan mee betalen aan zijn pensioen. Maar er bestaat wel dege lijk êen pensioen (inclusief 'n stijgende weduwen- en wezenvoorziening plus nog <=>nkele extra's), waarvan hij slechts een deel van de kosten zelf hoeft te betalen. Dat is het 'Kernpensioen' van Delta-Lloyd. Hier zit n.i. een stuk winstverwachting inge bouwd, dat het resterende (zeer aanzienlijke) deel van de kosten opvangt. Zodat u een uitstekend pensioen krijgt vooreen ongekend lage prijs. (De eerste 5 jaar is die zelfs nog lager door de gere duceerde startpremie.) Alle bijzonderheden kunt u horen van uw eigen assurantie-adviseur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11