EERSTE EXPOSITIE IN EENDRACHT-SERIE Typografie en foto's in IJzendijke ONRUST ONDER PTT-ers Kapelle: geen steun aan vliegveld Wisselbeker voor Wim van Boven VOORSTEL AAN RAAD Tiffany weer open Qudstrijders in Bergen op Zoom LITERAIRE PRIJZEN Expositie geopend door directeur culturele raad Door omzetting van hulppostkantoren streek 1 I Vrij koud In Tholen geopend Axelse brug nog niet uitgediend SOLISTENCONCOURS A/Vaandag 27 maart 1972 1 V hoogwater waterstanden Vooruitzichten voor dinsdag en woensdagopgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: buiig en overdag vrij koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: 2 tot 5 gra den boven normaal. Kans op een doge periode van min- stens 12 uur: 50 prooenit. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. (Van een onzer verslaggevers) I THOLEN In het pittores-j ke gemeentehuis van Tholen is zaterdag de eerste expositie in een reeks die naar de Een dracht is genoemd, geopend. De Thoolse culturele commis sie heeft een schema opge steld, waardoor tussen maart en oktober van dit jaar in de verschillende historische ge bouwen, die Tholen rijk is, tentoonstellingen van eigen tijdse kunst zullen worden in gericht. De eerste werd zater dag aan een talrijk publiek gepresenteerd, door de burge meester van Tholen, de heer J. E. van Boeyen. In zijn openingswoord uitte hij zijn dierbaarste wens, dat Tholen ooit nog eens een af beelding van het Instituut voor Kunstzinnige Vorming I binnen zijn muren zal mogen huisvesten. De „Eendracht-exposiities" hebben ten doel, de bezoekers rustpunten, maar ook inspira ties te verschaffen nu Tholen zo duidelijk op weg is gegaan naar het jaar 2000 en veran deringen op dit bijna-eiland tot de dingen van de dag gaan behoren. Het geëxposeerde werd, dat met aantrekkelijke subsidies gekocht kan worden, stelt de bezoekers niet voor geestelijke krachttoeren. Het bestaat uit schilderijen, plastieken en ke ramiek. zonder uitzondering met groot vakmanschap ver vaardigd en dikwijls geestig om te zien. Het monumentale is mede gezien de kleine schaal van de expositie-ruimte geweerd. Het geëxposeerde werk is over het algemeen teer en broos maar subliem van kleur en vorm. Dat laatste geldt vooral voor de plastieken van Ad Braat uit Zierikzee, die in brons ta ferelen van menselijk leven trefzeker uitbeeldt, soms door middel van een soort strip (i- deaal uitdrukkingsmiddel), dan weer door composities, waarin de figuren met elkaar vergroeid zijn als de wortels van bomen. Ad Braat verstaat de aandoenlijke humor van het leven en vertaalt die in figuren ais „Jonge aristocra ten" of „Late charme" en geeft daardoor met een glim lach levenslessen aan de lo pende band. Zijn vrouw, Tessa, toont haar keramiek, waarbij tel kens weer de stralende motie ven en de schitterende kleur stellingen van haar schalen de blik boeien. Piet Ryken laat enkele van zijn schilderijen zien. Hij werkt met gerijpte kleuren, die zijn werk wat dit betreft, een renaissance-achtige indruk meegeven. Van klassieke schoonheid is zijn portret „Ta- nith". Miems van Citters heeft naast gave aquarellen en schil derijen enkele sculpturen neergezet, waaronder de uit iepenhout vervaardigde .Stier" en de uit rood ceder hout gemaakte kop van Philip den Klooster blijven verras sen. Bij de sculptuur „Stier" liet Miems van Citters de na tuurlijke vorm van het mate riaal zoveel mogelijk intact. Liesbeth Messer - Heybroek exposeert tenslotte enkele bronzen, die ragfijn van vorm geving zijn en schitterend af steken tegen de witte achter grond van de stadhuishal. De gehele expositie ademt harmo nie en komt in de vrij kleine ruimte van het stadhuis bij zonder goed tot zijn recht. Een even vriendelijke als fijne tentoonstelling. TON KOOPMAN (Van onze correspondent) GOES Onder de Zeeuwse postbeambten en vooral onder de hulpkantoorhouders heerst grote onzekerheid en onrust naar aanleiding van de her structureringsplannen van het vestigingsbeleid van de PTT. Dezfc herstructurering houdt onder meer in, dat een groot aantal hulppostkantoren zullen worden omgezet in een posta gentschap. Het gevolg hiervan is, dat veel kantoorhouders een hen passende functie el ders zal worden aangeboden buiten hun huidige woon plaats. Deze onrust heerst vooral in de socialte sector en kwam tot uiting in de KABO- vergadering, die zaterdag in de Prins van Oranje werd ge houden. Districtsbestuurder Bruins zette in grote lijnen uiteen, wat de herstructure ring inhield en zei daarbij, dat er pas definitieve beslissingen kunnen worden genomen, zo dra er een volledige inventari satie van het district Middel burg heeft plaatsgevonden. De herstructurering zal in een ge matigd tempo plaatsvinden, waarvoor een tijdsbestek van 10 jaar is uitgetrokken. Onrust en onzekerheid heerst er voor- ai naar aanleiding van de ge heimzinnigheid, die volgens de aanwezigen betracht wordt door de directie van het dis trict. Een geheimzinnigheid waar toe, volgens districtsbestuur der Bruins geen enkele nood zaak aanwezig is. Om de her structurering goed te laten verlopen, zal de personetels- dienst in het district versterkt moeten worden met een aantal deskundigen, die als zelfstan dige eenheid in en buiten db staf zal moeten kunnen opere ren. De heer Brums liet dui delijk uitkomen, dat deze ver sterking in het district er snel zal moeten komen om de nu heersbnde onrust en onzeker heid goed te kunnen opvan gen. uit 's-Heer Hendrikskinderen uit Zeeland en Jan van Male uit Breda. Aanmoedigingsprijzen wer den toegekend aan Mark van Bussel uit Brussel, Mark van reckt uit Antwerpen, Raf de Klerk uit Kapellen uit België, Michel Meijnen uit Kapellen uit België, Eric Verpaele uit Wachtebeke uit België, Lia Tummers uit Limbrichterveld en Vivian Zaat uit Eindho ven. IN GENèVE hebben 63 landen een protocol ondertekend waarin nieuwe maatregelen zijn neergelegd voor de inter nationale strijd tegen verdo vende middelen. Een van de bepalingen wil van uitlevering van drug-handelaren een van zelfsprekende zaak maken, in plaats van, zoals nu, „een wenselijkheid". (Van een onzer verslaggevers! TERNEUZEN „Jongeren hebben recht op een eigen plaats waar zij zich op hun eigen manier kunnen ontspan nen. Maar evenals dat geldt voor school en werk, dienen zij zich m deze sociëteit aan bepaalde normen aan te pas sen. Hier moet niets, maar mag ook weer niet alles", dat zei de voorzitter van de Cen trale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in de gemeen te Terneuzen, de heer P.J. Huybrecht, zaterdag bij de of ficiële heropening van de jon- gerensocicteit Tiffany aan de Markt in Terneuzen. Het raadslid P. J. Huy brecht verrichtte de officiële opening. De voorzitter van de centra le stichting sprak de wens uit, dat veel jongeren de weg weer naar Tiffany zullen vin den. nadat het eerste onderdak in de Oude Molen aan de Markt wegens gevaar voor in storten moest worden gesloten. Op de overvolle receptie wa ren ook verscheidene raadsle den aanwezig, 's Avonds hield radio Veronica een disco-show, waarbij de bekende d.i. Lex Harding de plaatjes aan eikaar praatte. Morgen, dinsdag 28 maa-rt: Bergen op Zoom 3.15 en 15.37, Hansweert 2.17 en 14.46, Ter neuzen 1.41 en 14.05, Vlissin- gen 1.14 en 13.35, Wemeldinge 3.05 en 15.27. (Van onze correspondent) i KAPELLE Op dinsdag 28 j maart om half acht 's avonds j zal de raad van Kapelle in openbare vergadering bijeen komen. Tijdens deze vergade ring zal de heer J.J. van Stel als raadslid worden beëdigd. Hij neemt de plaats in van de heer A.N. Lamper. Er staan een aantal voorstel len op de agenda om garanties te verlenen voor geldleningen voor woningbouw. Als opvol ger van Lamper wordt voorge steld als lid van de advies commissie verdeling woning wetwoningen te benoemen de heer M.J. de Jager. In de beroepscommissie alge mene bijstandswet mevr. A. J. Vermernis - Feytel. In de plaat selijke commissie voor georga niseerd overleg de heer J. J. van Stel en in de stichting gemeenschaps- en diensten centrum eveneens de heer Van Stel. Voor het aanbrengen van een gordijnwand in de o.l. school te Kapelle wordt een krediet gevraagd van 4500, en verder wordt een krediet gevraagd voor het aanbrengen van een telefoonaansluiting in alle lagere scholen in de ge meente Kapelle. De gemeentewoningen wil len b. en w. per 1 april met 6% in huur verhogen. Gezien de vrij onduidelijke ontwikke lingen rondom de exploitatie van het vliegveld Midden-Zee land, stellen b. en w. voor af wijzend te beschikken op he verzoek om subsidie voor dit vliegveld over 1971 en 1972. De zwembadtarieven zullen in 1972 geen wijziging ten op zichte van het vorig jaar on dergaan. Wel is besloten tot een langere openstelling per dag van het bad in Kapelle. Voor verbetering van de si tuatie in de Dreef nabij de Weststraat in Kapelle zal van de heer J.J. Sandee een ge bouw en perceel grond worden aangekocht. B. en w. hebben de raad ook aangeboden een subsidiever ordening voor de plaatselijke verenigingen. De bedoeling is er dat er ten aanzien van de subsidieverlening efficiënter gewerkt zal kunnen worden. Konstanz 239 onv.. Rheinfel- den 155 -2, Straatsburg 112 - 16, Piittersdorf 256 pi. 6, Maxau 315 pi. 8, Plochingen 133 pi. 7, Mannheim 108 onv., Steinbach 121 pi. 7, Mainz 138 -3, Bingen 49 -1, Kaub 61 onv.. Trier 242 pi. 4, Koblenz 72 pi. 4, Keulen 13 -1, Ruhrort 168 -1, Lobith 771 -4. Panner- dense Kop 751 -2, Nijmegen 580 -2, IJsselkop 726 -3, Eefde IJssel 252 -4, Deventer 140 -7. Monsin 5434 -16, Borgharen 3800 -30, Belfeld 1088 -10, Grave beneden de sluis 501 - 2. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Bij na 400 oudgedienden van 4-3 R.I. hebben zaterdag een re- unie gehouden in de Cort Hey- ligerskazerne in Bergen op Zoom, van waaruit het batal jon 25 jaar geleden naar Indo nesië vertrok. Dc reünisten waren voornamelijk afkomstig uit Zeeland en West-Bra bant. Nadat de huidige kazerne commandant luitenant-kolonel G. Plasman 'een welkomst woord had gesproken, herin nerden de oud-bataljonscom mandant. luitenant b.d., J. Malta aan de wapenfeiten van het bataljon. Hij legde daarbij de nadruk op de kameraad schap die hij tijdens de reünie opnieuw dacht te proeven. Hij vond het verheugend, dat van de ruim 680 man, die in 1947 De reünisten lieten zich de maaltijd goed smaken. met de Sloterdijk naar Indo nesië vertrokken, er nu ruim 400 op de eerste reünie aan wezig waren. Hoogtepunt van de bijeenkomst was de onthul ling van het monument voor de gevallenen (27), waarbij de heer Malta een krans Jegde. Het monument werd ontwor pen door de heer Schrier. EINDHOVEN (ANP) De stichting Literaire Dagen te Eindhoven, heeft in de Globe zaal van de Stadsschouwburg de uitslag van de literaire prijsvraag 1971-1972, voor de jongeren tot en met 21 jaar, uit Nedferlandstalig België en Zuid-Nederland, bekendge maakt. Er werden dit jaar 1235 werkstukken ingezonden; 507 uit Zuid-Nederland en 728 uit België. Het totale aantal inzenders bedroeg 361, name lijk 162 uit Nederland en 199 uit België. Nederland zond 82 prozastukken in en 425 ge dichten, voor België was de verhouding 88-640. Ontmoetingsprijzen werden toegekend aan W. Jansen uit Breda, Anton uit de Haag uit Den Bosch, J. Heijvaert, Sint- Gilles (Dendermonde), Eddy de Mondt uit Boom in België, Norbert Govaert uit Bosbreek. België, Henri Frank uit Lede- berg in België, Oek de Jong (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De directeur van de Zeeuwse culturele raad, de heer H. W. A. Koch, heeft zaterdagmiddag in het cultureel centrum te IJzendijke een tentoonstelling geopend van typografie van de Art Directors Club Nederland en foto's van de Oostburgse fotograaf W. P. Andringa. In zijn openingswoord o.m. bij gewoond door de Oostburgse wethouder J. J. Vergouwe en gemeentesecretaris P. Verha- ge, wees de heer Koch erop, dat men door deze tentoonstel ling geconfronteerd wordt met twee uitgesproken media van dieze eeuw: grafische vormge ving en fotografie. De heer Koch stipte aan diat iedereen grafische vormgeving tegen komt, of dit nu briefpapier is, de krant, verpakkingsmateri aal en wat dies meer zijn. „Er zit een goede kant aan dat kunstenaars bezig zijn het aanbod van mogelijkheden duidelijk en plezierig te ma ken. U moet zich echter wel realiseren dat deze „verlei ders" ook proberen dingen be langrijk te maken die dat niet zijn. En dat is gevaarlijk". De heer Koch dacht dat gra fische vormgevers ook inge schakeld konden worden bij het overbrengen van goede in- DEN HAAG (ANP) Op 4 april zal de onderbouw van een nieuwe ophaalbrug over de Zuid-Wilemsvaart te Aar- le-Rixtel worden aanbesteed. De oude ophaalbrug ter plaat se zai worden gesloopt. De nieuwe onderbouw be staat uit twee landhoofden en een pijler. Deze pijler wordt door middel van een betonnen plaathoofd verbonden met het westelijk landhoofd. Op de on derbouw wordt te zijner tijd de bovenbouw van de brug geplaatst, afkomstig van een van de voormalige Axelse bruggen te Terneuzen. Deze bovenbouw is reeds in de na bijheid van het werk opgesla gen. De nieuwe ophaalbrug zal over ongeveer een jaar gereed moeten zijn. formatie een informatie die momenteel het onderspit moet delven naast ne reclame voor het eerste-de-beste pakje mar garine. „Ik geloof dat de over heid en een aantal organisaties meer aandacht moeten beste den aan een betere, maar graag ook eerlijke beeldvor ming naar het publiek, Geld dat daarvoor naar grafische vormgevers gaat kan wel eens een goede investering blijken te zijn. Over de kwaliteit van de foto's van Pieter Andringa merkte de directeur van de culturele raad op dat het geen compliment is voor onze sa menleving dat hij is aangewe zen op de contra-prestatierege ling. Beeldende kunstenaars als Andringa laten ons een ander beeld van de werkelijk heid zien, dan wij gewend zijn. Dat kan geen kwaad want in het kijken om ons heen zijn wij nog wel eens bedrijfsblind en beeldende kunstenaars helpen ons een handje om de wereld van uit een andere hoek te bekij ken". De tentoonstelling in IJzen dijke is geopend tot en met 15 april, iedere werkdag van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Zaterdags en zondags van 14.00-16.00 uur. Met enkele welgemikte sla gen tegen het minuscule rub ber balletje heeft zaterdagoch tend drs. R.C.E. Barbé de mid- getgolfbaan in De Braakman geopend. Met deze golfbaan is de ontspanningsmogelijkheid voor de Braakmanbezoekers behoorlijk uitgebreid. De 18 holes tellende baan is aange legd vlakbij het speelterrein en speeltuin, terwijl ook het openluchtbad niet ver daarvan verwijderd is. De opzet van de baan, die 's avonds verlicht kan worden, is erg ruim, zodat golfspelers niet gauw op eikaars tenen zullen staan. De banen zijn gemaakt van asbestplaat, om dat gravel te veel onderhoud zou vergen, waardoor de ex ploitatie van deze nieuwe loot van het recreatieschap gevaar zou kunnen lopen. MIDDELBURG Op de laatste dag van het jaarlijks so listenconcours van de Zeeuwse Bond, afd. Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen, zaterdag in de Concertzaal t Middelburg, heeft bondsvoorzitter Jac. Uijterhoeve de wisselbeker van de Zeeuwse Bond voor de vierde achtereenvolgende keer uitgereikt aan solo-cornettist Wim van Boven van Excelsior, Kloetinge voor zijn op 11 maart in de vaandelafdeling ge geven vertolking van „Caprice" van E. Bozza. ij Hij behaalde daarmede 581/2 pt (bij een max. van 60 pt.). Hij werd, in de vaandelafdeling, bijna op de voet gevolgd door de heer P.J. Mol van Excelsior 's-Heer Arendskerke. Tenslotte de uitslagen van de door het KNF-jury- lid Piet van Mever op de laatste dag toegekende pun ten. Tweede afdeling solisten: René Dorlejjn, bugel, Vlijt en Volhardng Souburg, 461/2 pt., Piet Meliefste, bu gel, ONDA Nw. en St. Joosland, 47 pt., S. Duin houwer, tuba, Nut en Uit spanning Zonnemaire, 19Vz, Matty Verlare. bugel, Mo zart Yerseke 46, Max la Grand, bugel, Con Amore Hoedekenskerke, 45, Sary Heijboer, cornet, Ons Ge noegen Kamperland, 42 y2, Tanny Westerweele, cornet, idem, 42 y2, Heieen Ver sluis, cornet, idem, 43, Ge rard Geijs. bugel, Euterpe Heinkenszand. 42 >4, Johan van Damme, cornet, idem 48 Jaap Toorenaar, bari ton, Ons Genoegen Kapelle, 49 pt., P. Sinke, Bes-bas, St. Caecilia Vlissingen, 511/2, Karei Haaze, cornet, idem 46i/2, Stoffel Schipper, bugel, Crescendo Oostka- pelle. 47 pt., P.J. Kesteloo. bariton, EMM Kortgene, 48, Janneke Wisse, cornet, OKK Westkapelle, 45, Jan de Feijter bariton, Hosanna Axel, 40 pt., Benjo den Boer, cornet, ONDA Mid delburg, 50 punten. Eerste afdeling duo's: W.J. Hanse, bariton - S. Duinhouwer, tuba, Nut en Uitspanning Zonnemaire. 55 pt. (Ie prijs met lof), G. van Dam me. sopr. sax - J. van Dam me, cornet Euterpe Hein kenszand, 521/2. Afd. Uit muntendheid solisten: B. Wattel, alt-sax, Apollo Wis- senkerke, 54 pt. (Ie prijs met lof), K. van Boven, trompet, Concordia Krab- bendijke, 48 pt., Joka Dale bout, alto, Excelsior Kloe tinge, 52, J. Scihillemans, Bes-bas, Euphonia Goes. 51, F.H. Temmerman. Es-bas, idem, 52y2, C.C. Lerns, te nor-sax, Kunst en Eer Zie rikzee, 4814, W.J. Hanse, bariton, Nut en Ontspan ning Zonnemaire, 53 pt., A. Janse, tuba, Excelsior 's- Heer Arendskerke. 48%. Alco en Volharding Hendrik de Böek. idem, 49 >4, H.H. Baas, tuba, Euterpe Heinkenszand, 52, Bert Boogaard, bariton, Apollo Domburg, 461/2. Afd. Uitmuntendheid duo's: Leo Kramer, bugel - Henk de Böck, bugel, Vlijt en Vol harding Souburg, 54 pt. (Ie prijs met lof). Rien Steke- tee, cornet - Huug Steke- tee, cornet, Excelsior 's- Heer Arendskerke, 46 pt. Vaandelafd. solisten: Jaap Bakker, trombone, Hosan na-Axel, 44 punten. dR

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3