Brand verwoest groot deel van Kalmthoutse hei Protestantse acties tegen Brits bestuur Vicky Leandros wint songfestival GEZONDHEIDSZORG IN GEVAAR DOOR WERKWIJZE KRUISVERENIGINGEN Executie van Fiat directeur Inbreker door agent dood geschoten uitgesteld Veren minder benut SPAANS PROTEST IN AMSTERDAM Britten komen 25 min paaseieren tekort.. Soldaat in Neder land duurste van de NAVO Tien miljoen Burgemeeslerlijke stop voor kruitaulo Commissie Van Rijckevorsel Fabriek willigt vele guerrilla-t Fabriek willigt vele guerrilla-eisen in BRITS BLAD: Belangrijke Rus overgelopen Aan onze adverteerders Corrupte ivegen- bouw in Italië PEKING SPEELT BALLETJE TERUG „Comedy Capers" Sportvisser verdronken OVER WESTER- SCHELDE Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummer® 20 cent. meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (OU 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW MAANDAG 27 MAART 1972 26e Jaargang Nr.8811 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) LONDEN Er zijn in Engeland 25 miljoen gevulde paaseieren onverkoopbaar geworden. De grootste chocoladefabriek van liet Verenigd Koninkrijk heeft een strop van 6 ton. „We blijken een ongewoon sterk soort gist te hebben gebruikt", zegt de firma Cadbury nu. Het zal daarom deze week onmogelijk zijn aan de grote vraag naar paaseieren (in de prijsklasse van ongeveer 35 cent per stuk) te voldoen. De vulling zette uit door de ongewenste gisting, die verergerd werd door overigens onschadelijke bacteriën in de lucht. Het gevolg was dat honderden kisten met dozen vol paaseieren in de koelruimte van Cadbury te Wolverhampton ploffende gelui den begonnen voort te brengen. Vicky Leandros, die zaterdag voor Luxemburg het 17de Eurovisie Songfestival in Edinburgh gewonnen heeft met het liedje „Apres toi". Vicky Leandros is geboren op Korfoe (Grie kenland). Zij woont nu in Hamburg. De mu ziek voor haar liedje was geschreven door haar vader. Het is de derde maal dat Luxemburg het festival wint. Ook in 1961 en 1965 kwam het groothertogdom als eerste uit de bus. De Nederlandse vertegenwoordigers Sandra en Andres kwamen op de vierde plaats met Als het om de liefde gaat". Groot-Brittannië met „Beg, steal or borrow" van de New Seekers werd tweede. West-Duits- land werd derde met Mary Roos die „Nur die Liebe last uns leben" zong. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Met zijn wedde van ruim f 268, in de maand behoort de Nederlandse soldaat tot de duurste binnen de NAVO. In het rapport „De toe komst van de Nederland se Defensie", dat de com missie Van Rijckevorsel WIJKVERPLEGING IN GROTE NOOD (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In de wijkverpleging staat een complete noodsituatie voor de deur. Het aantal wijkverpleegsters daalt beangstigend; de arbeidsvoorwaarden zijn slecht; er is te weinig leiding en begeleiding; er wordt te vaak ondes kundig gewerkt in de besturen. Grondoorzaak van dit alles: de manier waarop de maatschappelijke gezondheidszorg is georganiseerd, n.l. via stuk voor stuk zelfstandige plaatselijke kruisverenigingen. Dit is zo'n onwerkbare toestand aan het worden ongeveer 3500 wijkverpleegsters zijn in dienst van ruim 1700 werkgevers dat de gezoffdhéidszorg zelf in gevaar komt. Dr. Sallustro, directeur van Fiat-Argentinië, in zijn „cel". De foto werd eind vorige week door de guerrilero's vrijgegeven. Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. vanaaag omcieei aan ae regering aanbiedt, is een staatje opgenomen, waar in de wedden worden vergeleken van de sol daten in een 5-tal NAVO- landen. Vormt de Nederlandse soldaat de duurste kost ganger, zijn Franse strijd makker is de goedkoop ste. Deze verdient nog geen 15,per maand. De Noorse soldaat strijkt maandelijks 123,op, die van de Duitse Bonds republiek 121,en die van België 108, De Duitse soldaat wordt overigens doorgaans bin nen een half jaar Getrei ter (te vergelijken met onze soldaat der eerste klasse) en krijgt dan voor de rest van zijn diensttijd 152,altijd nog ruim 100,minder dan de Nederlandse krijgsman van de laagste rang. LONDEN (Reuter) Het Britse zondagsblad „News of the World" heeft melding ge maakt van het overlopen van een agent van de Russische ge heime dienst. Deze man, van wie het blad alleen de naam Anton noemt, zou voor het westen belangrij ker zijn dan Oleg Lyalin, die vorig jaar augustus in Loden overliep. Volgens het blad heeft het geval zich in december j.l. in Montreal (Canada) voorgedaan. PRESIDENT JEAN Claude Duvalier van Haïti heeft 19 terdoodveroordeelde Haïtianen gratie verleend. Hun straffen wegens een complot tegen de binnenlandse veiligheid zijn veranderd in twintig jaar ge vangenisstraf. in verband met Pasen wordt de afsluittijd voor advertenties in onze editie van dinsdag 4 april a.s. gewijzigd. Deze tijd is gesteld op vrijdag 31 maart a.s. om 12.00 uur. Advertenties voor 4 april, die te laat in ons bezit Iromen worden automatisch een dag later ge plaatst. De advertentie-afdeling is zondag 2 april telefonisch niet te be reiken. Wel op maandag 3 april yan 19.00-21 00 uur. De advertentie-afdeling Dit alarm werd zaterdag ge slagen op een bijeenkomst in Utrecht van de Sectie maat schappelijke gezondheidszorg van de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzor genden met bestuurders van het Wit-Gele en het Limburg se Groene Kruis. Mevrouw C. F. A. Maquiné, voorzitter van deze sectie, riep dé bestuurders op „op de bar ricaden te springen". Volgens haai- zijn er in de wijkverple ging al 650 vacatures en bin nen vijf jaar zullen dat er 1300 zijn. „Zelfs reeds binnen het jaar zal het uniek zijn als men een volledig bevoegde wijkver pleegkundige in dienst kan ne men", aldus mevr. Maquiné. De directeur van de Katho lieke Unie van Verpleegkundi gen en Verzorgenden, mr. H. P. J. Donker, weet het aan de manier waarop de kruisorgani saties zijn georganiseerd, dat het voeren van een goed per soneelsbeleid onmogelijk is. De verenigingen moeten aan een centrale instantie beslissings bevoegdheid geven, anders kan men de zaak wel sluiten we gens gebrek aan mensen. Ook mevr. Maquiné pleitte voor centralisatie in grotere werk eenheden. De heer J. W. van Os, mede werker van de provinciale Noordbrabantse bond van het Wit-Gele Kruis noemde het „een compleet raadsel" dat de kruisorganisaties niet feller hebben gereageerd toen het ka binet-Biesheuvel de financie ring van de totale maatschap pelijke gezondheidszorg in de ijskast zette, nadat juist het vo rige kabinet er op basis van de algemene wet bijzonder ziekte kosten een begin mee had ge maakt. „Een organisatie die in zijn totaliteit zorgt voor een kleine drie miljoen leden ofwel tien miljoen inwoners, hoort men niet zomaar in de kou te laten staan", aldus de heer Van Os. Intussen zullen volgens hem de kruisorganisaties in afwach ting van hogere subsidies of een andere financieringsopzet, bereid moeten zijn door middel van hogere contributies zelf iets te doen om de benodigde financiële middelen voor een reorganisatie op tafel te leggen. Op korte termijn moet vol gens mevr. Maquiné een be hoorlijke financieringsbasis tot stand komen. Daarvoor is vol gens mevr. Maquiné al vijftien jaar gepraat. De mededeling van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne dat in deze kabinetsperiode die financieringsbasis geen door gang zal vinden, confronteert volgens haar zowel de plaatse lijke besturen van de kruisver enigingen als de wijkverpleeg kundigen met de brokken. ENSCHEDE (ANP) De 21- jarige J. L. uit Enschede is in de nacht van zaterdag op zon dag overleden, kort nadat hij was getroffen door een kogel uit een politiepistool. De man was met de 46-jarige J. L. en de 31-jarige M. R. A. uit Duitsland aan het inbreken bij een rijwielgrossier in En schede. Een omwonende zag de mannen en waarschuwde de politie, die met vier man arri veerde en het pand omsingelde. Een van de agenten zag L. lo pen op een pladak en som meerde hem stil te staan, doch hij liep weg. De agent heeft toen, naar zijn verklaring, op de benen van de man gericht en geschoten. L. zou zich echter op het ogen blik dat de agent schoot hebben gebukt, waardoor de kogel in het bovenlichaam drong en een slagader raakte. Op het dak arresteerde de po litie de beide andere mannen, die een uitvoerige straflijst ble ken te hebben. ROME (Reuter) In Rome is een gerechtelijk onderzoek gaande naar een corruptie schandaal bij de wegenbouw, waarbij ambtenaren van parti culieren wegenbouwonderne mingen in totaal 20 miljard lire (ruim 110 miljoen gulden) zou den hebben ontvangen. Bij deze corruptiegevallen zouden 280 verdachten betrok ken zijn, onder wie vier voor malige topfunctionarissen van de betrokken rijksdienst voor de wegenbouw. TOKIO (Reuter) Een Chi nees tafeltennisteam vertrek! morgen uit Peking voor een tournee door Canada, de Ver enigde Staten en Mexico. De groep bestaat uit twintig spelers en begeleiders en wordt vergezeld door zes of zeven Chinese journalisten. In april zal het een jaar ge leden zijn dat een Amerikaans tafeltennisteam China bezocht. Deze pingpong-diplomatie luid de de dooi in de Amerikaans- Chinese betrekkingen in. (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Noord-Ier- land is het dit weekeinde vrij rustig gebleven, maar woeden de protestanten bereiden een grote campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid voor uit pro test tegen de overneming van het bestuur door Londen. Men verwacht dat de plaatselijke afdelingen van het ondergrond se Ierse republikeinse leger (IRA) daarentegen zich be wust van de dreigende gevaren voor de katholieke bevolking hun acties aanzienlijk zullen beperken, mede uit vrees voor felle protestantse tegenacties. Protestantse extremisten, on der aanvoering van ex-minister William Craig verenigd in de Vanguard-beweging, voorspel len dat de tweedaagse staking die ze voor vandaag en morgen hebben uitgeroepen, „een reus achtig succes" zal worden. Craig verwacht dat er meer dan 185.000 mensen aan zullen deelnemen. De staking vormt volgens hem het begin van een aanhoudende campagne om het Britse bestuur het werk onmo gelijk te maken. Het Noordierse vakverbond, de middenstandsbond en de de- mocratisch-unionistische partij van dominee Ian Paisley heb ben zich echter fel tegen de stakingsoproep gekeerd. Sinds vrijdag zijn' in Ulster twee mensen bij korte schiet partijen omgekomen. Er heb ben zich verscheidene explosies voorgedaan, die wel schade aanrichtten maar geen slacht offers maakten. Volgens katholieke kringen gaan de plaatselijke IRA-leden in strijd met de orders van hun hoofdkwartier in Dublin hun acties de komende weken be perken, hoewel ze een officieel bestand hebben afgewezen. De oppositionele sociaal-de mocratische labourpartij, die bij de katholieken veel aanhang geniet, heeft het rechtstreekse Britse bestuur toegejuicht en volledige medewerking toege zegd. De beweging voor de bur gerrechten heeft voor de ko mende maand anti-interne ringsmarsen geannuleerd als gebaar van goede wil. De nieuwbenoemde Britse staatssecretaris voor Ulster, William Whitelaw, arriveerde zaterdag in Belfast en gaf op een persconferentie te kennen dat hij het eventueel ook zon der de (protestantse) unionis ten, die het Britse plan ver werpen, kan stellen en van plan is persoonlijk de dossiers van alle geïnterneerden door te nemen om te zien of ze wor den vrijgelaten. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op diverse plaatsen zijn het afgelo pen weekeinde natuurgebieden een prooi der vlammen gewor den. Daaronder was een groot deel van de Kalmthoutse hei op Belgish gebied. Terwijl zaterdagmiddag onder Schijf bomen van het Benego bos werden geplant, konden de brandweerkorpsen van de Zuid westhoek en Bergen op Zoom nauwelijks voorkomen dat. in België een enorm deel van de Kalmthoutse heide afbrandde door niet effectief genoeg in grijpen van hun Belgische col lega's. Er brandde volgens ru we schattingen ongeveer 50 tot 60 hectare bos en heide af, dat is weliswaar een grote opper vlakte, maai- gezien de aard van de brand kan toch nog ge sproken worden van een mee valler. Het tijdstip, waarop de brand in het natuurreservaat, dat tot in Nederland doorloopt, is ont staan, is onzeker. In Kalmthour werd verteld, dat het 's mor gens al brandde, de brandwacht in Bergen op Zoom signaleerde vuur op Belgisch grondgebied omstreeks drie uur (het tijdstip (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De ter mijn waarbinnen de in Argen tinië ontvoerde Fiat-directeur Sallustro zal worden terecht gesteld, is gistermiddag om vier uur (plaatselijke tijd), toen het ultimatum afliep, 36 uur verschoven. De marxistische ondergrondse strijders die de 57-jarige Sal lustro hebben ontvoerd, houden vast aan hun oude eisen. De eisen die Fiat-Argentinië in tussen wil inwilligen, zijn het verschaffen van schoolboeken ter waarde van een miljoen dollar en het weer in dienst nemen van alle werknemers die als gevolg van ongeregeld heden In oktober van het vorig jaar in de Fiat-fabrieken in Cordoba werden ontslagen. Sallustro zou de hand in die ontslagen hebben gehad. De eis aan de Argentijnse regering, dat ze vijftig guerril lastrijders vrij laat en per vliegtuig anar Algerije brengt, is door president Lanusse af gewezen. Dit heeft geleid tot spanningen tussen de Italiaanse en Argentijnse regering en een uitwisseling van in krach tige bewoordingen gestelde telegrammen tussen Lanusse en president Leone van Italië. (Vervolg op pagina 5) BRUSSEL (ANP) De bur gemeester van het Belgische Schaarbeek heeft zaterdag aan de grens van zijn gemeente een auto, geladen met 3700 kg kruit, tegengehouden en terugge stuurd. De burgemeester had de wa gen vergunning geweigerd om- door de gemeente te rijden. Kort na de oorlog is in Schaar beek een Amerikaanse leger auto, geladen met munitie, te gen een boom gebotst en geëx plodeerd, waarbij tien mensen om het leven zijn gekomen. JOHN MONTGOMERY (41 de elfde hartpatiënt die in Zuid - Afrika een harttrans plantatie heeft ondergaan (op 23 januari j.l.), is in het Groote Schuur-ziekenhuis te Kaapstad overleden waarop de Benegobomen wer den geplant). De brandweer van Kalmthout rukte omstreeks vijf uur uit met slechts een man of zeven. Die mensen beschikten slechts over bijlen en een enkele schop, zij beschikten niet over in dit geval broodnodige heideschui- vers. De Belgen hakten takken af en probeerden de brand daarmee uit te krijgen. Wat uiteraard niet lukte. Toen werd een beroep gedaan op de natio nale hulpbrigade, die zowaar ook nog vijf mensen in de strijd wierp. Intussen had burgemeester Van Gils van Ossendrecht, net terug van de Benegobos-activi teiten alarm beslagen voor de Zuidwesthoek, zoals hij ons vertelde, onder het motto: als de Belgische brandweer blij is met onze hulp, helpen we, an ders stappen we weer op. De Nederlandse brandweer korpsen verdeelden zich in twee groepen, een groep reed ivia Huijbergen en de andere groep» reed via Putte. Zo werd de brand van twee kanten aan gepakt. Hun komst werd dooi de Belgen met gepast gejuich begroet. De wijze waarop de Belgen de brand toen aan het bestrijden waren, wordt het best weergegeven door de op merking van een Nederlandse brandweerman, die verklaarde het gevoel te hebben dat hij in een „comedy caper" was bin nengestapt. Omstreeks half acht 's avonds was de brand bedwon gen. Burgemeester Van Gils ver telde ons na afloop, dat reeds vele malen pogingen zijn ge daan contact te leggen met Kaïlmthout om net als in de Bergse regio te komen tot een effectieve bestrijding van bos branden. Die pogingen zijn tot op heden mislukt. De burge meester zei het ook erg merk waardig te vinden, dat voor brand van deze omvang geen groot alarm werd gegeven in België. Elders in België, in de zoge heten Hoge Venen in het oos ten van het land, gingen 300 hectaren natuurschoon verlo ren.. Op de Veluwe is een groot natuurgebied tussen de Posbank en het Onzalige Bos nabij Rhe- den zaterdagmiddag door een felle brand verloren gegaan Het vermoeden bestaat dat een paar jeugdige bezoekers van het natuurgebied onvoorzichtig zijn geweest met open vuur. Door onbekende oorzaak is verder brand uitgebroken in het natuurreservaat van het Limburgse Landschap Op de Hamert in de Noordlimburgse gemeente Bergen. Ook raak ten de uitgestrekte rietvelden onder het gehucht Haninck in de gemeente Aa-cen en Velden in brand. Enkele hectaren riet gingen verloren. STAVENISSE (ANP) Het lijk van de 48-jarige Belgische sportvisser Cornelis Martens uit Merksem (België) is gister middag op de slikken bij Sta- venisse gevonden. De man was zaterdagmiddag met een rubberbootje de Oos- terschelde opgevaren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ver voer van auto's en personen over de Westerschelde is in de eerste twee maanden van 1972, in vergelijking met de eerste 2 maanden van het vorig jaar, ge daald. Dit verschijnsel blijkt uit de statistieken van de Provinciale Stoombootdiensten. Deze laten voor de jaren 1968 t/m 1971 in de vergelij kbane period^, oen gestadige groei van het aantal passagiers en overgezette voer tuigen zien. In de geleidelijk omhoog lopende Ujn tekent zich nu plotseling een neerwaartse beweging af. In vergelijking met de cijfers van 2 jaar gele den is er evenwel sprake van een toename. In januari en februari 1972 werden bijna 295.000 voertuigen op de beide Westerschelde-ve- ren overgezet, tegen ruim 300.000 in de vergelijkbare pe riode van het vorige jaar. Het aantal passagiers daalde van ruim 743.000 in 1971 tot bijna 715.000 in de eerste maanden van dit jaar. Alleen al in de maand fe bruari, daalde, in vergelijking met februari 1971, het vervoers aanbod van ruim 156.000 voer tuigen tot ruim 144.000. Het aantal voertuigen, dat op de aanlegplaatsen moest achterblij ven, was in de maand februari geringer dan vorig jaar. Vooral voor Perkpolder zijn de cijfers aanmerkelijk gunsti ger geworden. In februari 1971 moesten ruim 5000 voertuigen hun beurt voorbij laten gaan; m februari van dit jaar waren het er nog slechts 900. De komst van de tweede dubbeldekker op dit traject heeft aan dit gunstig beeld het nodige bijgedragen. Zaterdag heeft een grote groep Spaanse gastarbeiders en Oud-Spanjestrijders een demonstratieve mars door Amsterdam gemaakt. De mars was bedoeld als een betuiging van solidariteit met de stakers in Spanje.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1