DAMEN: „IK VOELDE DAT HET ZOU GAAN" Zoetemelk in een aanvallende rol Van de Bunder: sterke finale Thomson-beker voor Leo van der Kar-fonds NEREUS GEKLOPT Ressel naar Feyenoord MERCKX WINT VLOT Titel voor Hernandez JANSSEN VALT TIJDENS SOLO Smulders sterkste sport Brabantse Pijl i VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 MAART 1972 13 15 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de eer ste maat in 3 achtereenvolgen de klassiekers werd de Ulven- houtse programmeur Ton Da- men (21) in de ronde van Zuid-Holland zaterdag niet door pech geplaagd. Waar hij in respectievelijk de Ster van Zwolle en de Omloop van de Baronie vroegtijdig uit de strijd verdween wegens mate riaalstoornissen, bracht hij de 152 km lange Zuidhollandse ronde tot een goed einde. Tot een bijzonder goed einde, want Ton Damen, ondanks zijn vierde amateurjaar, werd op fraaie wijze winnaar van de voorjaarsklassieker. Damen won op een manier waarvan, zo vertelde hij later, alleen maar ooit eens had ge droomd. Op zo'n 20 kilometer van de eindstreep in Den Haag rukte hij zich los uit een kopgroep van 12 om in die slotfase op zijn eentje een voorsprong van 41 seconden op te bouwen. Dit ondanks de aanwezigheid in de groep achtervolgers van mannen als Louis Westrus, de winnaar van die Ster van Zwolle en in Den Haag naar eein tweede plaats sprintende, Sjef van der Burg, Cees Bal, en Peter van de Kruys. Da men over zijn solo: „Ik had al twee keer eerder geprobeerd weg te komen, maar toen was Westrus er iedere keer bij om mij terug te halen. Tussen Berkel en Delft lukte het bij de derde demarrage wel". Zo'n solo beginnen met nog zo'n 20 kilometer te rijden is natuurlijk wel een risico, be aamde Damen, maar ik reed vanmiddag erg sterk en voelde gewoon dat het er in zat. Bovendien, zo vulde hij aan: in een finale rij je in je eentje heel wat gemakkelijker dan in een groep die dan iedere keer stilvalt". Het feit dat een vrij onbe kende renner naar de hoogste eer greep, was typerend voor deze ronde van Zuid-Holland, die op een handvol uitzon deringen na een deelne mersveld van de tweede gar nituur had. De ploegen Amstel en Ketting bleven helemaal weg terwijl van de andere bekende equipes zoals Cabal- lero en Frisol, de toppers ont braken. De respectieve ploeg leiders Peters en Liebregts hierover: „We willen in dit soort klassiekers ons nieuwe renners uitproberen, voordat, straks het grote werk begint". Of de absentie van veel „gro te" jongens daar debet aan was, dan wel het mooie weer, feit was in ieder geval dat deze ronde van Zuid-Holland een allesbehalve opwindende gebeurtenis werd. Herhaalde lijk wipten verschillende groe pen weg, maar die werden la dan niet door tegenwerking van de Nederlandse Spoorwe gen (tot twee keer toe werd een hergroepering veroorzaakt door gesloten overwegen) weer in de kuif gepakt voordat de voorsprong tot meer dan 20 seconden had kunnen uitgroei en. Veel meer spectaculair dan het wedstrijdverloop uitge zonderd de finale waren de valpartijen, in totaal zes, die zich vooral in het begin voor deden. De Brabander Wim de Kuiter kwam er hierbij het slechtst vanaf. Bij een valpar tij ter hoogte van een smal bruggetje tussen Nootdorp en Pijnacker liep hij een gebro ken sleutelbeen op. één van de favorieten die ook door een val vrij snel werd uitgescha keld was Jo van Pol, die in Delft, zo'n dertig kilometer na de start, met zijn voorwiel in een tramrails schoof, onderuit ging en de strijd staakte. KNWU-coach Joop Middelink over de vele valpartijen: „Voor een deel komt het door onoplettendheid van de ren ners zelf. Maar de route was hier en daar ook veel te émal en bovendiem hadden de ren ners nogal veel last van wa- (Van onze sportredactie) MEERSSEN Het werd weer een zege voor de Belgen, maar voldoening schenkt het dat de Nederlanders de ze vende Amstel Gold race de allure van echte klassieke weg wedstrijd hebben gegeven. Vooral Joop Zoetemelk en Jan Janssen en in mindere mate ook Wim Schepers hebben door hun aanvallend rijden de koers hard gemaakt. Gisteren wierp het nieuwe verbond Janssen - Zoetemelk voor het eerst vruchten af. Zoetemelk, die het vorig jaar nog op veie plaatsen door het volk werf) uitgefloten wegens zijn afwachtend rijden in de koersen, vocht nu aan het front met een moed waartoe alleen Jan. Janssen hem geïn spireerd kan hebben. „Koersen totdat je erbij neervalt", luid de het parool waarmee Jan Janssen in de wielersport groot en rijk werd. Jan zelf gaf gisteren nog het voorbeeld door een uur lang solo te lij den en Zoetemelk heeft de les van de „oude meester" begre pen. Hij forceerde na 65 km tij dens het beklimmen van de Slingerberg in Geulhem het tempo zodanig dat alleen Wim Schepers hem nog kon volgen. Met nog IVO kilometer te rij den leek deze vluchtpoging een regelrechte zelfmoord. Maar Zoetemelk wilde kost wat, kost zijn image van „ini tiatiefloze rijder" af en die drieste poging moet dan ook als een wraakoefening op het volk dait zijn. twee tweede plaatsen in die Tonr en de nationale titel negeerde en toch floot en jouwde, gezien worden. Zoetemelk vond in Wim Schepers de juiste part ner. Een renner met karakter die er niet voor terugschrikt een zwaar karwei aan te pak ken. Want zwaar werd de vlucht van het tweetal. De sterke wind woei meestal te gen. Lang schommelde de voorsprong rond 40 a 50 se conden. Op de Adsteeg in Beek lagen Zoetemelk en HUBERT HUTSEBAUT dien de Eddy Merckx een opvallen de nederlaag toe in de Grand Prix E-3. En passant klopte Hutesebaut die met deze spectaculaire zege zijn eerste grote overwinning behaalde ook nog de gerenomeerde sprinter Walter Godefroot die dus 3e werd. FRANCO BITOSSI wias de snelste in de ronde van Cala- brië. Albert van Vlierberghe finishte als 2e. ANTONIO BEVILACQUE, voormalig prof-kampioen ach tervolging is zwaar gewond. Hij viel tijdens een poging een wandelaar te ontwijken. Vol gens doktoren is zijn toestand ernstig. REINIER STROOSNIJDER uit Moerdijk behaalde een le plaats in de adspirantemkoers van Haarsteeg. Hij klopte 5 man in de sprint. Laatste van die kopgroep was Broeders uit Zevenbergen. WIM DE WAAL eindigde als 2e in Meulebeke. Kees Bal won de groepssprint (3e plaats dus), Raas was 4e. (ADVERTENTIE) Schepers nog 50 seconden voor, in Meerssen 55 seconden, op de Cauberg nog slechts 45 seconden. Het gat werd niet groter, want de sneiiheid van het peloton lag te hoog. On danks de felle wind en de heuvels deden de renners de eerste twee uur met een ge middelde snelheid van meer dan 41 kilometer. Na 109 kilo meter, het regende inmiddels, kwam er een eind aan de vlucht van Zoetemelk en Schepers. 21 renners sloten zich bij het tweetal aan. later zou een tweede peloton van gelijke grootte zich nog bij deze kopgroep vormen. Frans Verbeeck en Kees Koeken re den een tijdje solo, waarna Jan Janssen demarreerde. Zeer sterk rijdend liep Jan Janssen tot meer dian een mi nuut uit. Door de neerplensen- de regenhad hij echter zijn bril moeten aifzetten want hij zag niets meer. Daardoor was Jan Janssen in de bochten on zeker. Omdat voor hem zonder bril de contouren vervaagden, haalde hij een paair keer nau welijks een bocht. Het was beangstigend Janssen in die afdaling naar beneden te zien suizen. Waarvoor dian ook ge- vreeSf) werd gebeurde in Wit- tem. De afdaling van Eys naar Wittem eindigt beneden bij de St.-Geranduskerk in een sciierpe bocht. Juist op de plek waar zovele gelovigen jaarlijks de bijstand van ge noemde heilige inroepen, kwakte Jan Janssen hard te gen het wegdek. Zijn heup werd gekwetst, zijn race-broek je werd gescheurd, zijn arm bloedde en zijn stuur was ver bogen. Jan Janssen verloor al dus 20 kostbare seconden. Zijn voorsprong liep terug naar 45 seconden maar erger was dat zijn ritme gebroken was. Jans sen „draaide" niet meer. Op 55 kilometer van de finish in Meerssen wer^ hij ingelopen. Beetje voor beetje formeerde het stukgeslagen peloton zich weer tot een groep van 28 renners die de finale inging. Het bleef in die groep zeer onrustig. In Heer probeerde Karstens bergop een afschei ding te forceren, in de daarop volgende afdaling demarreerde Zoetemelk opnieuw. Hij kreeg Walter Planckaert (de latere winnaar), Edward Janssens en Van der Vleuten mee. Ze wer den bij St,-Geertruid weer in gelopen. Nadat op de Bemeler- berg nog een poging van Pin- tens op niets was uitgelopen geraakten Zoetemelk, Planc kaert, De Geest en Vianen de finitief weg uit het peloton. Twee Nederlanders tegen twee Belgen. Ze bleven tot de finish bijeen waar Planckaert in de sprint bergop won voor De Geest. Zoetemelk betaalde daar de tol van zijn inspannin gen want hij werd „slechts" derde. Maar hij had wel ge- toon,) een andere coureur te zijn. Een renner met moed en initiatief, eigenschappen waar mee men snej populair wordt en daar gaat het Joop Zoete melk om. JEAN NELISSEN. Joop Zoetemelk toonde in de Amstel Gold Race zijn veran derde mentaliteit. Hij durfde aan te uallen. (Van onze wielersport medewerker) ST. WILLEBRORD De barre w etersomstandigheden tijdens de ronde van Sint Wil- lebrord deden afbreuk aan het fraaie koersslot waarin Toine van de Bunder, Cees van Don gen en Arie Deusing naar gro te hoogte groeiden. Het deterde Toine van de Bunder het minst. De 20-jarige Zeeuw, had de gehele wedstrijd gedo mineerd en de wijze waarop hij van kop af naar zijn derde triomf van dit prille seizoten trapte, dwong alle respect af. Ook de krachtsexplosie van Cees van Dongen overigens want de Westbrabander moest eerst een gat dichtfietsen. Na dat hij door een van de vele valpartijen achter geraakte, en daarna legde hij de basis voor de beslissende ontsnapping. Toine van de Bunder rook tijdig het onraad en alleen de talentvolle Arie Deusing kon nog bij het sterke tweetal ko men. Bij de nieuwelingen werd Ton Terharmsel de verrassen de winnaar. Hij won de sprint van de kopgroep van elf ren ners. De uitslag was: Amateurs: 1 A. van de Bunder IJzendijke 80 kilometer in 2.04.22, 2 C. van Dongen Oud-Gastel. 3 A. Deusing Halsteren, 4 J. Voese- nek Prinsenbeek. 5 P. de Vos Aalsmeer. 6 C. van Bragt Lage Zwaluwe. 7 L. Verweij Pijn acker. 8 A. Kraus Ouden bosch, 9 H. van Dongen Prin senbeek, 10 F. van de Enden Monster. 11 H. Jacobs Nes aan de Amstel. 12 S. Aarts Roo sendaal. 13 W. Dielemans Prin senbeek. 14 B. BroereOuden bosch. 15 C. Stoutjesdijk St. Maartensdijk. 16 J. Mo-et Rot terdam, 17 W. van de Kleij Ossendrecht, 18 R. Buurstede St. Willebrord. 19 Chr. van de Bergh Kruisland, 20 P. Jas pers St. Willebrord. Nieuwelingen: 1 T. Ter harmsel Lage Zwaluwe, 50 km. in 1.20.41, 2 R. Zielmaen Amsterdam, 3 J, van de Meer Geleen, 4 J. Konings Sprun del, 5 J. de Rooij Sprundel, 6 J. Jonkers Oud-Gastel, 7 R. Jager Utrecht. 8 R. van Zuuk Bussum. 9 A. Tak Sprundel. 11 10 A. van Peer Sprundel, 11 C. Spaans 's-Gravenpolder, 12 J. Damen Ulvenhout. 13 J. Verbrugge Putte. 14 B. Scheers Middelburg, 15 Fr. Pi- rard Breda. Adspiranten: 1 B. van Est Dinteloord 25 km. in 42.31 min. 2 Ph. de Jong St. Wille brord, 3 J. Akkermans Zeven bergen, 4 P. Valentijn Sprun del, 5 A. van Vliet Honseler- ddjk, 6 J van de Velden Rijs- bergen, 7 J. Torque Rotter dam, 8 T. Hector Bergen op Zoom, 9 H. Vriens Tegelen, 10 A. Schalk Breda. gens die erg ongelukkig ge parkeerd stonden". Ton Damen was een van de renners die aanvankelijk wat achterop raakten door de vele valpartijen. Damen: „In het begin vond ik het maar een heel vervelende koers". In een groep van 20 man kreeg hij echter op tijd aansluiting bij de eerste groep. Dat was op het moment dat Wim de Waal er alleen tussenuit was, op zeker moment zelfs 22 seconden voorsprong had, maar door in spanningen van de Limburger Sluper werd achterhaald. Deze laatste was met nog zo'n der tig kilometer te rijden ook ini tiatiefnemer van wat naar Ia- ter bleek de beslissende slag te zijn. Buiten Ton Damen kreeg hij ook nog gezelschap van diens ploegmakker Koop (Damen: ,Daar bofte ik wel bij"), de Limburger Jacques Deckers, Westrus en Sjef van der Burg. Nog 10 km later trok Damen er alleen tussen uit, Een sprong die op het juiste mo ment en op de juiste plaats bleek te zijn gemaakt. Damen lateT over dat laaitste: „Ik had de route vrijdagavond nauw keurig bekeken. Ik wist pre cies wiaar ik moest gaan". De uitslag 1 Ton Damen, Ulvenhout 151 km 3.24.59; 2. Louis Westrus, Amsterdam op 41 seconden; 3. Ton van der Spiegel, Voorburg, z.t.; 4 Sjef van der Burg, Berkel, z.t.; 5. Peter van der Kruys, Hel mond; 6. Gees Bal, Kwaden- damme; 7. Henk Prinsen, Hank; 8. Frits Stuper, Maas tricht; 9 Anne Wiegersma, Drachten; 10. Gerry van Ger- wen, Olland, allen z.t. als Westrus. (Van onze sportcorrespondent) ALSEMBERG Eddy Merckx heeft de Brabantse Pijl gewonnen. De tweede en derde plaats waren voor zijn landgenoten Herman van Springel en Roger Swerts. De Belgische vedette won de race „op zijn sokken". Dit maal kreeg de wereldkampi oen niet af te rekenen met Hubert Hutsebaut, die hem een dag eerder een verrassen de spurtnederlaag toediende. De beslissende ontsnapping kwam tot stand na 72 kilome ter, toen 13 renners het hazen pad kozen. Dat waren Jiminez, Merckx. Van Springel, Spruyt, Delaere, Eyers. Rosiers, Hoos- sens, Van Roosbrooeck, Doven, Berckmans, Swerts en Peel- man. Bij de eerste doortocht te Alsemberg hadden de dertien koplopers 20 seconden voor sprong, wat spoedig uitgroeide tot 1 minuut en 30 seconden. Onder het helse ritme, waarmee de mannen van Merckx reden, werd de kop groep vlug uitgedund. Eerst Goossens, vervolgens Peeknan en tenslotte Rosiers, moesten loslaten. Op vijf ronden voor het ein de demarreerde Swerts, Van Springel en Merckx haakten aan en dit drietal sloeg snel een onoverbrugbare kloof. Op de lichte helling naar de eindstreep had Merckx geen moeite zijn twee ploeggenoten achter zich te houden. De uitslag: 1 Merckx 170 kilometer in 4 uur 5 min., 2 Van Springel Big. z.t., 3 Swerts Big. z.t., 4 Delaere Big. op 3.55, 5 Doyen Big z.t., 6 Berckmans Big.. 7 Spruyt Big., 8 Van Roosbroeck Big,. 9 Ey ers Big., 10 Rosiers Big. BARCELONA (ANP) De Spaanse bokser José Hernan dez heeft in Barcelona met succes zijn Europese titel bij de zwaarwelters verdedigd door een onbeslist tegen zijn uitdager, de Fransman Jacques K. E. Chiohian. Voorzitter Jutte van de KNAU reikt hier de gierman van Leeuwenbeker" uit aan Egbert Nijstad. DEN HAAG (ANP) De zeventigste jaarvergadering van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie, die za terdag in het Congresgebouw in Den Haag werd gehouden, is heel wat rustiger verlopen dan de bijeenkomsten van de Unieraad, die in december en januari plaatsvonden en waar de affaire Mieke Sterk aan de orde was. De zaak Mieke Sterk is inmiddels opgelost en de KNAU bevindt zich kort voor de Olympische Spelen weer in rustiger vaarwater. Voorzitter Jutte verwacht dat de KNAU tien tot twaalf deel nemers naar München zal kunnen zenden. Hij reikte ook weer de jaarlijkse onderschei dingen uit. Het Leo van der Kar-fonds werd geëerd met de Thompson-beker. de hoogste onderscheiding die de KNAU kent. De trofee werd in ont vangst genomen door de naamgever van het fondis. De KNAU-beker voor de meest opvallende damespresta tie was voor de Nederlandse recordhoudster Els van Noor- duyn, terwijl Egbert Nijstad (DOS D) de Heiman van Leeuwen-beker voor de beste herenprestatie kreeg. De twee onderscheidingen voor de bes te jeuigdatlete en -atleet gin gen naar Annemieke Bouma (Fanny Blankers-Koen-pla- quette) en Frank Nusse. die de Albert Spree-beker voor de tweede achtereenvolgende maal kreeg toegekend. Hij kon de onderscheiding niet in ont vangst nemen omdat hij in een trainingskamp in Formia (Italië) verblijft. De heren B-lankers, Nuit en Jansen werden benoemd tot erelid van de KNAU. Naast voorzitter Jutte wer den ook de commissarissen Kloosters en Thijssen bij en kele kandidaatstelling herko zen. De heer P. Claassen (Am sterdam) volgde de scheidende penningmeester Koster op, die benoemd werd tot lid' vain ver dienste. De vergadering koos tot voorzitter van de nationaal technische commissie de heer Grewer uit Amsterdam. In één bestuursvacature zal nog voor zien worden. De vergadering besloot ver der het aantal unieraadsleden van 42 op 40 te brengen en de zittingsduur van de afgevaar digden op twee jaar te bren gen. Verder zal de unieraad voortaan in plaats van vier drie miaal per jaar vergaderen en wel in maart, september en december. 0 Leo van der Kar, die de T/iompsonbeker in ontvangst mocht nemen tijdens de jaar vergadering van de KNAU. AMSTERDAM (ANP) Er is een eind gekomen aan de heerschappij van Nereus in het lange afstands kampioen schap van de Amstel voor ach ten. Het Groningse Aegir, dat tot drie maal toe de laatste jaren achter Nereus was ge ëindigd, versloeg de Amster dammers zondag op het door regen en wind woelige wrier van de Amstel met duidelijk verschil. De Groningers, die na de „Pennink-acht" op de tweede plaats waren gestart en steeds meer op de Amsterdammers inliepen, legden het parcours tussen Ouderkerk aan de Am- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Peter Ressel (26) zal het volgende seizoen uitkomen voor Feyenoord. De thans voor het Belgische Lierse SK spelende Ressel, die zowel links- als rechtsbuiten is, heeft zater dagochtend een overeenkomst voor drie jaar gesloten met de Rotterdamse eredivisieclub. Het transferbedrag, dat Feyenoord voor Ressel op tafel moet leggen, bedraagt 730.000 gulden. Daarnaast krijgt Lierse SK nog een speler van Feyenoord. Peter Ressel begon zijn voetballoopbaan bij Apeldoornse Boys en speelde ach' <*-eenvolgens als professional bij Go Ahead, NEC, PSV en Lie.se stel en de Amsteldijk af in 25 min 19.4 sec en waren daar mee liefst 14.1 sec sneller dan de verslagen kampioenen. De zege van Aegir kwam niet als een grote verrassing. Het was bekend dat de bekwame noordelijke coach Ruter Roëll, die de afgelopen jaren al di verse goede ploegen op het w.ater had kunnen brengen, door samenvoeging van twee vieren opnieuw over een uit stekende ploeg kon bijschik- ken. Dat het'verschil met Ne reus, dat sinds 1963 de blauwe wimpel in bezit had, zo groot zou worden had niemand ver moed. Wellicht hadden de Groningers, die ruim twintig seconden na Nereus waren ge start, hun concurrenten zelfs kunnen inhalen, maar door het ruwe water, waardoor vooral in de lagere divisies vele moeilijkheden ontstonden, luk te dit niet. De voornaamste uitslagen van de Head of the River bij de heren, het lange afstands kampioenschap van de Amstel voor achten zijn: Eerste divi sie: 1 Aegir, 8 km in 25 min 19.4 sec, 2 Nereus 1 25.33.5 3 Nerus 2 25.37.5 4 Laga 25.52.0, 5 Hollandia 26.02.5, 6 Proteus- Eretes 26.26.5. Tweede divisie: 1 Laga 2 26.28.1, Asopos 26.35.1, 3 Nereus 3 26.59.3. Derde divisie: 1 Argo 26.33.3. 2 Nereus 4 26.53.5, 3 Aegir 3 27.10.9. TIEL (ANP) Het was na de voorwedstrijden om het Nederlands turnkampioen- schap voor heren niet moeilijk te voorspellen dat Cor Smul ders opnieuw de titel zou be halen. In de sporthal De Betu we te Tiel heeft hij 'er geen twijfel over laten bestaan wie de beste keurturner van ons land is. Met bijna 15 punten voor sprong eindigde hij royaal als eerste en bovendien bleef hij daar boven de internationale turnbond gestelde' limiet voor de Olympische Spelen. Na Klaas Boot met tien kampi- 0 De ploeg van Aegir in actie tijdens de jaarlijkse „Head of °^Ch^?pen op fijn nae"1 en the River" op de Amstel. Van acht eren naar voren: R ouwe, Tuin- "illy Jagers met zeven heeft ding, Mulder, Huisinga, Hunnike, Van der Vliet, Eggink, Offens Smulders thans zijn vijfde na- en stuurman Stuffkeii. tionale titel in bezit.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13