Krijgsmacht wil werktijdenregeling MEERDERHEID: MEER GELD VOOR DEFENSIE Noord-lerland Texoro shirts Tien pet. leraren lbo moet afvloeien VVDeind dit jaar liberaal manifest aspa is nergens te |groot voor! Commissie Van Rijckevorsel achter plan Kickert E.E.G.-landbouw Reacties op plan Heath binnenland buitenland commentaar Voorkeur Deze week actueel in Voorts: Veel fotonieuws/ Humor/Informatierubriek Memo/Meisje van de Week-. Panorama is Nederlands grootste geïllustreerde weekblad. Overal te koop. Oost - West Alternatief voor rapport-Mansholt 's LANDS OUDSTE Akkoord over horeca-cao Chemische fabriek te Soest moet sluiten Aangehouden wegens mensensmokkel Slaapverbod in gedeelte Vondelpark Zaterdag 25 maart 1972 9 13 (Van onze redastia binnenland» UTRECHT Het hoofdbe stuur van de Landelijke Kor poraals Vereniging vindt het een onhoudbare situatie dat de rust en werktijden bij de krijgsmacht nog steeds niet zijn ingevoerd. Dit heeft de algemeen voor zitter van de Landelijke Kor poraals Vereniging, de heer M. C. A. Meijer, gisteren gezegd in zijn jaarrede tijdens de al gemene in Utrecht gehouden jaarvergadering. „Wanneer onze gedachten- gang juist is, dat de rust- en werktijdenregeling niet kan worden ingevoerd wegens ge brek aan geld, dan moet mij van het hart, dat ik dit een ongehoord schandaal vind. Vooral als we bedenken, dat elke andere werknemer in Ne derland deze rechten wel heeft", aldus de voorzitter. Het hoofdbestuur heeft zich echter op het standpunt ge steld, dat er bij eventueel overwerk eerst moet worden vergoed in vrije dagen en pas wanneer het absoluut niet an ders kan (ter beoordeling van de minister) in geld. „De oude kreet van „je bent 24 uur per dag in dienst", is onderhand wel uit de tijd ge raakt. Ook de militaire ambte naar heeft recht op een duide lijk vastgestelde werktijd", zei de heer Meijer. Hij merkte verder op dat de vereniging nog steeds wacht op de herstructurering van de militaire salarissen in verband met de wijzigingen die zich hebben voorgedaan bij de sa larissen van het burgerover- heidspersoneel. „Het wordt hoog tijd dat dit nu voor het militaire personeel gaat gebeu ren", aldus de voorzitter. Ook bij de marine leeft on behagen over extra werktij den. De Vereniging voor Be langenbehartiging van Schepe lingen bij de Zeemacht consta teert in de laatste aflevering van het Marine Weekblad, dat de beslissing van de Haagse gemeenteraad om de brand weer van Den Haag een extra vergoeding te geven voor on regelmatige diensten bij de ver eniging een gevoel van verbit tering teweeg heeft gebracht, „Sinds 1963 vragen wij de overheid om een blilijke ver goeding voor hetzelfde feit als waarvoor nu de Haagse en vo rig jaar de Amsterdamse brandweer werd beloond. Het is voor ons onbegrijpe lijk dat het rechtvaardig ver langen van de marineman, die aan boord van een van hr. ms, schepen vaak werkweken van 70 tot 80 uur maakt, nog steeds niet is ingewilligd", al dus de vereniging. (ADVERTENTIE) "Tk ben blij dat het circus afgelopen is", zei een uiterst ver- moeide minister Lardinois na de vele uren durende E.E.G - landbouwmarathon. En daarmee typeerde hij de sfeer van de onderhandelingen uitermate goed. leder jaar opnieuw is het in Brussel touwtrekken tussen de diverse ministers als het gaat om een half procentje minder of meer voor granen, vlees of melkprodukten. Maar ook nu zijn de heren er weer uitgekomen, de een ver moedelijk tevredener dan de ander. Toch moet geconstateerd worden, dat deze „circusvoorstelling" buiten het prijzenfront bijzonder belangwekkende zaken tot een oplossing heeft ge bracht. Het meest in het oog lopende, daarbij is de overeen komst over de structurele hervormingen en de modernisering van de Europese landbouw. Een jarenlang pogen en manoeu vreren van de nu aftredende landbouwcommissaris Mansholt is dan eindelijk bekroond. De nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie noemde het „van kapitale betekenis voor de sociale politiek van Europa". De landbouw kan nu sneller worden gemoderniseerd en niet of minder rendabele bedrijven kunnen op redelijke basis wor den gelikwideerd. Waar landbouw en veeteelt goed gedijen kan dit in de toekomst nog beter worden. Verliesgevende ge bieden krijgen door financiële steun voorts kansen om om te schakelen. Een ander belangrijk besluit mede tot stand gekomen door het optreden van minister Lardinois is de afschaffing van de „nationale subsidies" voor sommige produkten. De valse con currentie krijgt hierdoor veel minder kansen, waarmee een oud zeer is weggenomen. De toekomst voor de Europese landbouw ziet er met de ge nomen maatregelen heel wat gezonder uit. Aan de boeren nu de taak de nieuwe mogelijkheden zo effectief mogelijk te be nutten. De maatregelen, die de Britse premier Heafh voor het door godsdienstige en economische tegenstellingen verdeelde Ulster heeft getroffen, hebben de kans op een bloedige burger oorlog stellig vergroot. De protestantse meerderheid in Noord- lerland voelt zich verkocht, nu Londen de in feite anti katholieke regering van Ulster buitenspel heeft gezet. De mo gelijkheid bestaat zo vrezen de protestanten dat „de ka tholieken nu gelijke rechten en kansen krijgen" en dat is iets wat de laatste vijftig jaar niet is vooraekomen De oprichting van enkele protestantse weerbaarheidsgroe- pen, enkele weken geleden, duidt al op een onverzoenlijke houding van die kant. Extremisten als William Craig vreesden een maatregel van de regering-Heath en verzamelden bij voor baat medestanders om zich, bij wie veel van de door de katho lieken gehate b-specials. Juist dezen zijn bereid om te vechten voor wat zij menen dat hun (historische) rechten zijn. Komt de meeste kritiek van de protestantse kant, ook de (katholieke) IRA het verboden reoublikeinse leger heeft aangekondigd tegen de Britse militairen te zullen blijven op treden. De interneringsmaatregelen van vorig jaar waardoor iedereen die verdacht werd van IRA-sympathieën zonder vorm van proces opgepakt kon worden en is zullen niet worden ingetrokken. De IRA blijft zich fel verzetten tegen de inter nering. De Britse militairen in Noord-lerland zien zich nu voor de weinig aanlokkelijke situatie gesteld, dat zij van twee kanten aanvallen kunnen verwachten. Voor de katholieken in Noord-lerland zouden de maatregelen van Heath wellicht enige verbetering kunnen brengen, maar de fundamentele verschillen zullen blijven. Hoeveel overleg er de laatste jaren ook is gepleegd om een politieke oplossing te zoeken, om hervormingen tot stand te brengen en om de pro vocaties van beide zijden te neutraliseren om een burgeroorlog te vermijden, opgelost is er niets. Toch kan het plan-Heath het startpunt zijn van een oplossinq. Voorwaarde is dan wel. dat zowel protestanten als katholieken zich voorlopig onthouden van bloedige acties. Maar wie dit in de huidige explosieve situatie hoopt, lijkt een blinde optimist. (Van onze onderwij sredacteur) AMERSFOORT „Onderzoekingen hebben n ual uit gewezen dat op 1 augustus a.s. met name in het lager be roepsonderwijs tien procent van het onderwijzend personeel moet afvloeien. Dit tengevolge van het terugbrengen van het aantal wekelijkse lessen. Aldus de voorzitter van de kelijk is om de positie van de secties beroepsonderwijs van leraren veilig te stellen, wil de ABOP vanmiddag bij de men op medewerking bij on- opening van de algemene jaar- der wijs vernieuwing kunr- vergadering. De heer L. van blijven rekenen. Dalen zei ook dat het noodza- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De verschijning van het rapport van de commissie-Van Rijckevorsel over de toekomst van onze defensie heeft in ieder geval één bekende Ne derlander „als een kind zo blij" gemaaktde christe- lijk-historische parlementariër H. Kikkert. Diens plan tot de aanleg van 'n groot militair oefenterrein in zuidoost-Groningen (het plan-Ter Apel) wordt unaniem door de commissie onderschreven. Uitvoering van dit plan wordt van grote militaire be tekenis geacht, niet alleen ter- wille van een goede geoefend heid van de landstrijdkrach ten, maar ook en vooral omdat dan twee parate brigades dichter bij hun operatie-ge- bied gelegerd kunnen worden, wat bij het eventueel uitbi-e- ken van een conflict de reac tietijd aanzienlijk kan bekor ten. Belangrijke bijkomend voordeel is na-ar de mening van de commissie Van Rijcke vorsel dat het plan-Ter Apel een economische impuls voor deze achtergebleven regio ha- tekent. De commissie, die het niet eens is over het peil van de defensieuitgaven in de komen de vier jaar, heeft op nog een belangrijk punt een unaniem advies uitgebracht: er zal in Nederland een systeem van dienstplicht-naar-keuze moe ten komen, waarbij voor de eenvoudige functies een diensttijd van twaalf maanden geldt. Voor de meer gekwalifi ceerde functies zou een hogere wedde in het vooruitzicht moeten worden gesteld om de dienstplichtige er toe te bren gen te kiezen voor zo'n betere functie-annex langere dienst tijd (maximaal zelfs vier jaar). Een dergelijk stelsel mag echter niet leiden tot een aan tasting' van de taakvervulling, aldus de commissie-Van Rijc kevorsel, die zich in deze taak heeft laten adviseren door het bureau Berenschot Bosboom en Hegener. Wat de defensie-inspanning voor de komende vier iaar be treft, heeft zich binnen de commissie een meerderheids standpunt en een minderheids standpunt gevormd. Unaniem is de commissie (ADVERTENTIE) Ondanks milioenen- opbrengsti'Dorp voor Perzië' mislukt. Exclusief interview met Moedjiboer Rachman 'het idool van Bangladesh is knettergek'. Ex-wieierprof onthult allea, over doping. In full color: Drieluik van onze Beat-girls. Panorama ontdekt nieuw dier op deVeluwe: de zwijnsmoi. van mening dat de defensie- inspanning moet worden uit gedrukt in een vast percentage van het nationaal inkomen en dat het op die manier vastge stelde financieringsniveau niet wordt aangetast. Daarmee w-ordt aanvaard, da-t de defen sie-uitgaven in vergelijking met andere overheidsuitgaven een voorkeursbehandeling krijgen. De meerderheid van de commissie-Van Rijckevorsel vindt, dat het financieringsni veau van de defensieuitgaven in de jaren 19731976 moet komen te liggen op een ge middelde van vier en een kwart procent van het ge schatte nationale inkomen. In 1976 zou dal neerkomen op een defensiebudget van ruim zeven miljard gulden. Over de hele periode van vier jaar be tekent het een totaalbedrag van 26,7 miljard gulden. De meerderheid pleit voor deze verhoging van de defensieuit gaven, omdat zij handhaving van de NAVO-biidragen gebo den acht. De minderheid (waartoe ook -voorzitter mr. K. van Rijcke vorsel behoort) daarentegen vindt, dat bepaalde NAVO-bij- d-ragen kunnen worden ver minderd of zelfs opgeheven en acht om die redenen bevrie zing van het uitgavenpeil op het huidige niveau van 3,945 procent van het nationaal in komen noodzakelijk. In de ko mende vier jaar komt dat neer od een totaal bedrag var» 24.8 miljard gulden. Om tot deze bevriezing te komen, wil de minderheids groepering in de commissie vooral bezuinigen op de lucht- maehttaak. Binnen NAVO-ver- band moet de vraag aan de orde worden gesteld, aldus de minderheid, of Nederland in het kader van een taakverde ling binnen de alliantie niet moet afzien van een eigen luchtmacht, teneinde marine en landmacht optimaal te laten functioneren. Hangende deze discussie moet. de vervanging van de Starfighter worden uit gesteld. Verder moet het aanschaffen van vier geleide-wapen batte rijen' achterwege blijven en moet het squadron transport vliegtuigen g-eminiseerd wor den tot een omvang die vol doende is om logistieke taken in vredestijd uit te voeren en om de operationele squadrons in tijden van spanning naar hun oorlogsbestemming in Ne derland over te brengen. Over de marine lopen de standpunten van meerderheid en minderheid nauwelijks uit een. Met betrekking tot dit krijgsmachtonderdeel wordt unaniem gepleit voor een maximale samenwerking tus sen marineluchtv-aartdi-enst en luchtmacht. Samenvoeging, zo als wel een-s is bepleit wordt afgewezen. Zowel de meerderheid (tien leden) als de minderheid (vijf leden) van de commissie zien in de Russen nog steeds een potentiële vijand. Vanuit deze benadering komen zij niette min tot verschillende conclu sies. Dat verschil van opvat ting ligt in de benaderingswij ze van de huidige en toekom stige Oost-West-verhouding, Ook de minderheid erkent wel iswaar de „uitgesproken zen dingsdrang" van de Russen, maar is niet van mening dat een of ander „meesterbrein" in Oost-Europa loert op een gunstig tijdstip om een derde wereldoorlog te ontketenen en de meerderheid tilt daarente gen veel zwaarder aan de uit breiding van de militaire macht van de Russen. (Van onze parlementaire redacteur) NIJMEGEN De VVD wil eind dit jaar komen met een liberaal manifest dat een alternatief moet worden voor het rapport van de com- missie-Mansholt. VVD-voor- zitter mevrouw Haya van Someren-Downer heeft dit initiatief aangekondigd op de algemene vergadering van haar partij, gisteravond, in Nijmegen. Zij deed een felle aanval op het rapport dat de commissie- Mansholt ten behoeve van de drie progressieve partijen heeft opgesteld. Het rappport zou naar haar inzicht ge bouwd zijn op kw-asi-weten- schappelijke gegevens. „De ar beider die al jaren voor zijn auto of caravan spaart moet je niet aankomen met anti-groei- verhalen. De ideeën van Mansholt zal hij eerder zien als een laaghartige aanslag op zijn bijna bereikt geluk. Ner gens is bewezen dat het we reldwelvaartsniveau veel lager moet liggen dan thans, willen wij de ondergang voorkomen". Naar het oordeel van de VVD- DE HOGE RAAD heeft vrij dag het cassatieberoep van Radio Veronica in de zaak te gen de Zwitserse eigenaars van radio Nordsee verwor- voorzitster wekt het rapport Mans-holt „angstpsychosen terwijl de oplossingen niet re- eel zijn". In het liberaal manifest wil mevrouw van Someren zien een „kernachtig stuk van tien punten, waarin wij het wezen lijke neerleggen, waarin wij de liberale antwoorden geven op de vraagstukken van vandaag. Ons manifest zal een nieuw begin moeten zijn". VVD-fraetieleider Hans Wiegel leverde in zijn rede al vijf punten voor het manifest in- het bevolkingsvraagstuk dat moet centraal staan omdat vele andere problemen (mi lieuhygiëne, ruimtelijke orde ning, verkeer, woningbouw) daarvan afgeleide vraagstuk ken zijn milieubeheer het vraagstuk zelf is een tech nisch probleem maar de oplos sing ervan is wel degelijk po litiek. Het rapport van de eommissie-Mansholt geeft een kijk op de zaak waar wij niets van moeten hebben. evenwichtig financieel be leid een politiek gericht op vooruitgang, een beleid dat er voor zorgt dat alle groepen in onze samenleving hun recht matig aandeel in de welvaart krijgen. buitenlandse- en defensie politiek een supranationale Europese regering. recht streeks gekozen Europees par lement, een goede defensie. onderwijsbeleid in het totale overheidsbudget de pri oriteit bij het onderijs leggen. Binnen die prioriteit voorrang voor het kleuter- en basison derwijs. Misschien hebt u vandaag alleen wat eenvoudige kantoor artikelen nodig. Dan staat de Aspa-deur toch wijd voor u open. Wij hebben namelijk voor kantoorartikelen een apart systeem. Door lange ervaring geleerd. Ongeacht wat u voor uw kantoor nodig hebt: wij zijn in u geïnteresseerd. Komt u bij ons aan de werktafel in onstooncentrum.Een afspraak is gauw gemaakt! Amsterdam. De oudste in woonster van ons land, me vrouw Van den BurgLeus- veld, viert vandaag haar 108ste verjaardag. DEN HAAG (ANP) Werkgevers- en werknemers organisaties in het horeca-be- drijf hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van de lonen en garantie-inko mens van de cao op 1 april met 4,5 procent. Voorts za) een nabetaling plaats vinden van 1,5 proeent volgens een nog nader vast te stellen regel. De vakantietoeslag zal in de nieuwe cao worden verhoogd tot 6,5 procent. De vakantie bijslag zaïl verder minstens f 700 bedragen voor werknemers van 23 jaar en ouder. Het contract voorziet ook in compensatie voor prijsstijgin gen. Welkom bij ons aan tafel! #VASPA-BREDANV Steener» Hoofd 14 Telefoon (01600) 22541" zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede DEN HAAG (ANP) De fabriek van de chemische in dustrie Randstad nv te Soest moet definitief sluiten. De Kroon heeft het beroep onge grond verklaard dat het be drijf had ingesteld tegen de beslissing van b. en w. van Soest geen vestigingsvergun ning te verlenen. B. en w. van Soest baseer den de weigering op een dooi de gemeenteraad vastgestelde „zoneverordening hinderwet" (Vervolg van pag. 1) Het besluit van de Britse regering betekent dat Enge land voor de duur van één jaar het bestuur over Noord- lerland rechtstreeks in handen neemt. Alle bevoegdheden van het Stormont, het Noórdierse par lement in Belfast; zullen aan Groot-Brittannië worden over gedragen op grond van een wet die nog voor het over een week beginnend paasreces bij het Britse parlement zal wor den ingediend. William Whitelaw, leider van het Lagerhuis, is benoemd tot staatssecretaris voor Noord-lerland. Deze zaj een SOEST (ANP) De ge meentepolitic van Soest heeft tegen de 55-jarige G. van B. uit Soest proces-verbaal op gemaakt wegens valsheid in geschrifte en het illegaal ex ploiteren van een pension. De man wordt er van verdacht samen met zijn echtgenote il legaal Turkse gastarbeiders het land binnengebracht en de benodigde stempels in hun paspoort vervalst te hebben. De vrouw van Van B. ver zorgde de reis van de Turken van hun woonplaats tot de Oostenrijkse-Duitse grens. Te voet moesten zij dan een on bewaakte grenspost overgaan, waar Van B. met een 'auto klaar stond om hen naar Ne derland te brengen. Vorige week betrapte de politie van het Beierse dorp Vilshofen, Van B. bij de smokkel en rekende hem in. Hij kwam er met een boete af en keerde terug naar Soest. De gemeentepolitie van Soest keek al enige tijd uit naar Van B., omdat zij ontdekt had, dat zijn huis diende als illegaal pension voor Turkse istarbeiders. commissie samenstellen die hem bij de uitvoering van zijn opdracht moet bijstaan. De commissie zal bestaan uit per sonen „die alle meningen" in Noord-lerland vertegenwoordi gen, aldus premier Heath in het Lagerhuis. Labour zal de regering- Heath in deze zaak steunen. Dit deelde de leider van de socia listen in het Lagerhuis, Harold Wiil'son, mee. Premier Heath verklaarde voorts dat hij de regering-Faulkner een uit drie punten bestaand plan heeft voorgelegd om de kwestie Ul ster op te lossen. Het plan komt in het kort op het vol gende neer: Het organiseren van een referendum 'over de kwestie van de grens tussen Noord- lerland en de Ierse Republiek opdat er geen enkele wijziging in het statuut van Ulster wordt ingevoerd zonder in stemming van de meerderheid van de bevolking. Een geleidelijke verminde ring van de interneringen. Overdracht van de verant woordelijkheid voor het hand haven van dc openbare orde van het Noordierse naar het Britse parlement. Volgens Heath heeft de re- gering-Fauikner de eerste twee punten goedgekeurd, maar zij kon niet akkoord gaan met het derde punt en gesteld dat zij zou aftreden als het toch zou worden uitge voerd (wat inmiddels is ge beurd). De Britse premier zei dat naar zijn mening de over dracht van de verantwoorde lijkheid voor- het handhaven van de orde „een onmisbare voorwaarde is voor het zoeken naar een politieke oplossing in Noord-lerland". mm Nou, daar gaat-ie dan weer, op weg naar het weekeinde, dat wat Noord-lerland aangaat best eens een zeer rumoe rig weekeindje zou kunnen worden. Een betreurenswaar dig rumoerig weekeindje, met hoekse en kabeljauwse twisten, ten. De 20jarige militair J.C. uit Hoensbroek zag in zijn woonplaats een leuk meisje in minirok lopen. O, schrik, het meisje zag hem niet. Waarop de soldaat haar aan dacht probeerde te trekken door te claxonneren. Maar dat had al evenmin resultaat. Toch bleef de jongeman zo in de ban van de lopende schone dat hij met zijn auto uit de koers raakte. Eerst pik te hij een stoeprandje, vervol gens strandde hij tegen een lantaarnpaal. Paal en auto werden vernield. Het meisje loopt nog. Mini-mineur. IJdel hoor, die vrouwen. Evenwel dames, let nu even goed op. De Britse huisvrou wen is meegedeeld hoe zij hun man kunnen helpen magerder te worden, zo hij te omvangrijk is geworden: MAAK GEBRUIK- VAN VLIJERIJ. En dat zegt het Britse me dische genootschap in de jong ste uitgave van de huwelijks- gids. Het advies: dames, zeg uw echtgenoot voortdurend dat hij geweldig is en behan del hem nooit als een stuk meubilair. li- De gids zegt ook dat de gelukkig-getrouwde man van vandaag „fitter, manlijker en aantrekkelijker" moet zijn. Hoe komen ze daar nu weer bij. Doordravers, die Britse artsen. In Sydney hebben ar beiders gedreigd het werk aan een vier miljoen dollar ver gend autopark bij het nieuwe operagebouw van 100 miljoen neer te leggen, als drie bo men niet gespaard worden. De betrokken bomen zijn eeuwen oud. De 200.000 man tellende bond van bouwvakarbeiders eist, dat de bomen niet geveld zullen worden en voorts dat zij niet bedreigd zullen wor den door uitlaatgassen. ■si- Aardige jongens, die Austra liërs. li- Tot siot een speciale groeten- reeks, bij hoge uitzondering. U weet het. Allereerst doen wij zelf de groeten aan de Marij van Helmut uit Hamm, die ons deze week zo'n aardige be dankbrief schreef. „Liefste re dactie", schreef ze er boven. Nou, dat horen wij ook niet iedere dag. Vandaar. Verder de groeten aan J. vanwege zijn liefste vrouwtje R., aan een andere J. en Feyen- oord, want die mannen kunnen het gebruiken. Gegroet. MERIJN. AMSTERDAM (ANP) Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen een slaapverbod voor een gedeelte van het Vondelpark instellen. Het verbod zou moeten gelden voor het gedeelte tussen de Stadhouderskade en de Van Baerlestraat, inbegrepen de ruimte onder de brug in de Van Baerlestraat. Bovendien zouden in het overblijvende deel van het park slaapgebie- den moeten worden aangewe zen. Een en ander staat in de nota inzake het jeugdtoerisme, die gisteren door b. en w. openbaar is gemaakt. In hun argumentatie zeggen b. en w. een zekere regulering van het slapen in het Vondelpark mo gelijk en wenselijk te achten, „enerzijds om criminaliteit te gen verspreide slapers te be perken, anderzijds om de nor male recreatieve functie van het park zoveel mogelijk in stand te houden (ADVERTENTIE) W©er'(ArSoepel... dus altijd korrekt o°J

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9