ABBA EBAN: UITTOCHT TOT STAND GEKOMEN mmm Christenen verlaten Jeruzalem BEROERING IN ZUIDWEST-AFRIKA Hele Gaza-strook verjoodst HOOGSTE REUZENRAD „herwonnen papier" bijdrage aan milieubehoud Duitsland start anti- rook-shag binnenland buitenland Meewerken Hoop Laatste ompoling waarschijnlijk 12.500 jaar geleden Nieuwsverbod Geen belang KROTOPRUIMING IN RIO Psychologisch ft (Van onze correspondent in Israël) JERUZALEM George Appleton, de aarts bisschop van de Anglicaanse gemeente in Jeru zalem, maakt zich evenals paus Paulus de Zesde zorgen over de toekomst van de christelijke ge meenschap in de heilige stad. En ook al is wegtrekken van christen Arabieren uit de landen van het Midden-Oosten naar de Ver enigde Staten, Canada en Australië een algemeen verschijnsel, dat ten nauwste samenhangt met de onzekere politieke toestand, doet het de oude aarts bisschop pijn dat „de beste en intelligentste christenen Jeruzalem verlaten". De aartsbisschop onder schrijft echter de verkla ring van 7 Arabische patri archen van 10 maart 1971 niet, waarin Israël ervan wordt beschuldigd een ein de te willen maken aan de Christelijke aanwezigheid in Jeruzalem. „Ik verdenk de Israeli's er niet van de uittocht van christenen aan te moedigen. Het tegendeel is het geval. Vele Israeli's willen dit he lemaal niet," zegt aarts bisschop Appleton. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft de beschuldigin gen van Christelijke zijde, dat de emigratie van Chris tenen uit Jeruzalem is toe genomen, onlangs ontze nuwd. Volgens de officiële Israëli sche cijfers is de uittocht van Christenen uit Jeruza lem, sedert de stad door de Israëli's in juni 1967 werd Israëli's in juni 1967 werd veroverd, tot stilstand geko men. Terwijl het aantal Christe nen in Jeruzalem onder Jordaans bewind van 1948 tot 1967 terugliep van 25.000 tot 10.800 zielen, be vinden zich er nu volgens de Israëlische cijfers 11.500 Christenen. Van Christelijke zijde wer den de door minister Eban genoemde cijfers aangeval len, waarop het ministerie van Buitenlandse Zaken wat terugkrabbelde. Aartsbisschop Appleton heeft het met de uitspraak dat „het aantal Christenen sedert 1967 in Jeruzalem niet sterk is teruggelopen," waarschijnlijk aan het rech te einde. Achter de schermen zoekt de energieke aartsbisschop niettemin naar wegen om vooral het emigreren van de vooraanstaande en best wontwikkelde Christen A- rabieren uit Jeruzalem te stoppen. Daarbij gooit hij het zowel over de religieuze als over de politieke boeg. Naar het oordeel van aartsbisschop Appleton is Christelijke eenheid in Jeruzalem een allereerste vereiste om het „lek" te dichten. „Als de Christelijke kerken in Jeruzalem weigeren sa men te werken, zullen wij Christenen onze diepste re ligieuze overtuigng verra den," zegt hij met een pijn lijke uitdrukking in zijn Uit het openhartige ge- rustige blauwe ogen. sprek, dat de aartbisschop in zijn werkkamer in de St.-George Dome in Jeruza lem met mij voert, blijkt duidelijk dat het met die Christelijke eenheid, met de onderlinge samenwerking van de kerken in Jeruza lem, vrij droevig is gesteld. Aartsbisschop Appleton heeft de zware taak op zijn schouders genomen die Christelijke eenheid omwil le van de Christelijke aan wezigheid in Jeruzalem to smeden. „Wij Christelijke kerken moeten de Christen Arabie ren in Jeruzalem overreden hier te blijven. Wij moeten hen betere onderwijs-facili- teiten bieden zodat zij hier en niet in het buitenland op gelijke hoogte met de Israë li's kunnen komen." Met zijn Christelijke en Pa lestijnse vrienden op de westelijke Jordaan-oever „ik ben een vriend van het Palestijnse volk" werkt hij hard aan de oprichting van een nieuwe middelbare school en een Arabische universiteit in Jeruzalem. De aartsbisschop is er ech ter van overtuigd dat beter onderwijs alleen maar een hulpmiddel kan zijn om de uittocht van Christen-Ara bieren uit Jeruzalem te stoppen. Hij weet dat een politieke oplossing voor het probleem Jeruzalem en het Palestijn se volk geboden is om de Christenen in de heilige stad nieuwe hoop te geven. De stichting van een Pales tijnse staat op de westelijke Jordaanover met Jeruzalem als gemeenschappelijke hoofdstad voor de nieuwe Palestijnse staat en Israël is volgens aartsbisschop Ap pleton het geneesmiddel om de overwegend uit Arabie ren bestaande Christelijke gemeenschap in Jeruzalem nieuw leven in te blazen. Als Palestijnen kunnen de Christen Arabieren in Jeru zalem zich dan met de nieuwe staat identificeren, aan de op en uitbouw ervan meewerken. In het kader van deze Pa lestijnse staat, die een con federatie met Jordanië zou moeten aangaan kunnen ook de Christen Arabieren hun nationale aspiraties eindelijk realiseren. Maar is dit toekomstbeeld geen fata-morgana Een onbereikbaar doel Weet aartsbisschop Apple ton dan niet dat de Israëli's Oost-Jeruzalem nooit meer zullen opgeven en alles doen om met voldongen fei ten het historisch recht op de oude stad van Jeruzalem met een demografisch argu ment kracht bij te zetten Volgens de Israëlische plan nen zullen er al in 1975 evenveel joden als Arabie ren in het ingelijfde deel van Jeruzalem moeten wo nen, cLw.z. 75.000 per bevol kingsgroep. Geen joodse nederzetting in Israël is ooit zo snel ge groeid als de joodse ge meenschap in Oost-Jeruza- lem. In de heuvels rond Oost-Je ruzalem verrijzen complete nieuwe joodse wijken. Vol gens de jongste cijfers zijn er al meer dan 13.000 woon eenheden opgetrokken. In 1975 zullen het er 20.000 moeten zijn. De regering van mevrouw Golda Meir en de Jewish Agency hebben miljoenen guldens geïnvesteerd in de definitieve verjoodsing van Jeruzalem. Geld nog moeite worden gespaard om het recht van de sterkste in Jeruzalem te laten zegevieren. Tegenover deze lijnrechte onverbloemde Israëlische politiek kan aartsbisschop Appleton niet meer dan de hoop stellen dat Israël naar de stem van de wereld-opi nie zal luisteren en haar bouw-activiteiten in en om de ommuurde stad, de hei lige stad, zal stopzetten. En als de Israëli's niet naar de stem van het Vaticaan of de Veiligheidsraad willen luisteren geeft hij zijn Ara bische vrienden in Jeruza lem de volgende raad „Steek zelf de handen uit de mouwen. Ga op de grond in Oost-Jeruzalem, die jul lie behoort zelf een om vangrijk huizenproject bou wen. Dait moeit dan het Pa lestijnse antwoord zijn op de joodse uitdaging." (Van onze oorrespondent) - curs- TEL AVIV Langzaam maar heel zeker begint de Israëlische vestigingspoli- tiek in de bezette Arabi sche gebieden duidelijke vormen aan te nemen. On langs maakte de minister van huisvesting, Sharef, in het parlement bekend, dat de huidige joodse nederzet ting bij Hebron op de wes telijke Jordaanoever 1.000 woningen voor 5.000 men sen toegevoegd zal krijgen. Voorts is het Israëlische vijfjarenplan voor de Gaza- strook op papier klaar. Als het door de regering zal worden goedgekeurd zal de Gaza-strook, waar zo'n 350.000 Palestijnse vluchtelingen samenhokken, snel een heel erg uitgespro ken Israëlisch gezicht krij gen. Het ligt in de bedoe ling op de oude Britse man- daatsgrens van Palestina in het zuidelijk puntje van de Gazastrook aan de Middel landse Zee een derde grote Israëlische haven te bou wen. Aanvankelijk zal die stad 40 tot 50.000 inwoners moeten tellen. Maar met de mogelijkheid dat het er een half miljoen zullen worden is ook rekening gehouden. In ieder geval is het wel duidelijk dat de Israëlische plannenmakers ervan uit gaan dat de Gazastrook de finitief deel van Israël zal gaan uitmaken en dat de Britse mandaatsgrens wel eens de grens met Egypte zou kunnen gaan worden. (Van een onzer verslagge vers) BREDA Het Amerikaanse tijdschrift Environment een periodiek verschijnende uitga ve van de Scientists Institute for Public Information zal voortaan worden gedrukt op papier dat gemaakt is van af- valpapier. Door het gebruik van „herwonnen papier" wil de redaktie een daadwerkelij ke bijdrage leveren aan het milieubehoud. In een begeleidend artikel motiveren de samenstellers de nieuwe verschijningsvorm met enkele cijfers. Voor het produ ceren van een nummer van het blad zijn volgens de re dactie 51 bomen nodig. Deze bomen worden dus gespaard door oud papier te gebruiken. Voor de hele jaargang van het blad met een betrekkelijk kleine oplage betekent dit het behoud van 680 bomen of 56 hectaren bos. Bovendien is herwonnen papier zachter van kleur en lichter van gewicht. In Europa wordt op kleine schaal ook al herwonnen pa pier toegepast. Voor Neder land en Groot-Brittannië be dragen de percentages resp. 35 en 25. (Van een onzer redacteuren) BREDA Het aardmagne- tisch veld van de aarde is in het verleden vaak en onregel matig van richting veranderd. Het magnetisch noorden in de buurt van de noordpool en het magnetisch zuiden zijn dus verschillende malen verwis seld. Een team onderzoekers van de Universiteit van Amster dam heeft in samenwerking met de Universiteit van Stock holm ontdekt dat de laatste ompoling waarschijnlijk 12.500 jaar geleden is geweest, dus ruim 10.000 jaar voor Christus. Dit was enkele duizenden ja ren voor het einde van de ijstijden die een groot deel van Europa toen met ijs bedekten. In die periode zou een com- pasnaald langzaam van het zuiden naar het noorden zijn gedraaid, als er mensen zou den hebben geleefd die een kompas hadden kunnen ma. ken. De oorzaak van deze omke ring ligt o.a. in een langzame verplaatsing van de vloeibare en electriseh geleidende bui' tenste deel van de aardkern. (Van onze redactie buitenland) Woor het eerst sinds de Zuidafrikaanse rege ring in het midden van de zestiger jaren begon Na mibië (Zuidwest-Afrika) naar Zuidafrikaans voor beeld in te richten, is er sprake van grote onrust in dit woeste land met zijn rijke bodemschatten, dat tot de onbekendste landen van de wereld be hoort. Ook over die onrust zullen we heel weinig vernemen, want de regering Vorster heeft een nieuwsverbod af gekondigd over de gebeurte nissen in Zuidwest-Afrika, dat sinds enkele jaren door Vorster. de Verenigde Naties Nami bië (land van de Namib- woestijd) wordt genoemd. Begin dit jaar kwam het onder de arbeiders in een kopermijn in het midden noorden tot een staking van arbeiders uit Ovambo- land, het eerste Namibische „thuisland" naar het voor beeld van Transkei. De sta king was bedoeld om hoge re lonen af te dwingen en om beëindiging te verkrij gen van de zogenaamde contractarbeid. Het systeem van de contractarbeid, dat ook in Zuid-Afrika bestaat, houdt in dat arbeiders niet hun gezin mogen meene men naar het gebied waar zij hun werk hebben. In de industriegebieden zijn de Afrikaanse arbeiders onder gebracht in reservaten of speciale woonwijken waar van de grenzen niet dichter dan een halve kilometer van de blanke woonwijken mogen liggen. De niet- zwarte autoriteiten houden de bewegingsvrijheid van de Afrikanen door middel van een ingewikkeld pas- sensysteem in de door hen gewenste banen. Binnen enkele weken was de staking van de Ovambo's uitgebreid tot dertiendui zend man «n kwam het steeds vaker tot botsingen met de politie, die al spoe dig versterkingen uit Zuid- Afrka nodig had. Bij hierop volgende onlus ten in Ovamboland zelf, waar de 271.000 Ovambo's van Namibië samenge bracht zijn en waar niet meer dan 360 blanken wo nen, vielen in de afgelopen tien dagen acht doden, zo wel betogers als politieman nen. Het schijnt dat de on rust nu meer een uiting is geworden van algehele on tevredenheid en niet meer uitsluitend te maken heeft met de omstandigheden in de mijnstreken. Tijdens onderhandelingen hebben de mijndirecties en de autoriteiten de arbeiders loonvoorstellen gedaan, maar wat deze voorstellen inhielden viel al onder het nieuwsverbod. Ook is het niet duidelijk of en in hoe ver de autoriteiten van plan zijn het systeem van de contractarbeid te wijzigen. Waarschijnlijk is dat niet, want de contractarbeid wordt in Pretoria tot de steunpilaren van de apart heidspolitiek gerekend en is dus een voorwaarde voor het voortduren van de blan ke overheersing. Mocht het blanke bestuur in Wind hoek al voor een versoepe ling zijn, de belangrijke be slissingen over Namibië worden in Pretoria geno men, waar de regering Vorster zonder twijfel re kening zal houden met mo gelijke gevolgen voor de ei gen Bantoestans, als het contractsysteem gewijzigd zou worden. Zuidwest-Afrika werd in 1884 door Duitse troepen in bezit genomen. Het verzet van de bevolking werd bloedig onderdrukt. Toen in 1904 de stam der Herero's in opstand kwam. hebben de troepen van de Duitse generaal Von Trotha 65.000 van de 80.000 Herero's afge maakt. Nadat de Duitsers in de Eerste Wereldoorlog door Brits-Zuidafrikaanse troe pen uit Zuidwest-Afrika waren verdreven, wees de volkerenbond het als man daatgebied aan Zuid-Afrika toe. Pogingen van de Vere nigde Naties, de opvolger van de Volkerenbond, het mandaat ongedaan te ma ken bleven beperkt tot machteloze resoluties en toen Liberia en Ethiopië de kwestie voor het Interna-' tionale Hooggerechtshof brachten, besloot dit hof in 1966 dat de aanklagers geen direct belang hadden in het gebied en daarmee was tot zover de kous af. Intussen was Zuid-Afrika druk doende het bestuur en de staatsinrichting van Na mibië naar eigen inzichten te regelen, daarmee alle re soluties van de Veiligheids raad negerend. Pretoria hield zich hierbij praktisch volledig aan de voorstellen van de commissie-Olden- daal, die van de grondge dachte was uitgegaan dat de acht volkeren in Nami bië onderling zozeer van elkaar verschilden dat het onverantwoordelijk zou zijn om ze allemaal onder een centrale regering te stellen. De commissie zei niet dat het juist om het grote ver schil tussen de veel verder gevorderde blanken (nu bij- ia 100.000) en de gekleurde oevolking (in totaal .033) ging. Besloten werd voor elk van de acht cm eigen thuis lat zekere mate van tuur te vormen, wat tienduizen den gedwongen werden te verhuizen naar gebieden waar ze nog nooit gewoond hadden. Tijdens het Duitse bestuur waren sommige stammen namelijk geheel uiteengevallen en was er dus al een proces van ver menging begonnen. Van de Namibische grond wordt nu 65 procent door blanken bewoond en 35 procent door Afrikanen en kleurlingen. Een van de wezenlijke bestanddelen van het Zuidafrikaanse Na- mibië-plan is dat mijnbouw en industrialisatie alleen plaatsvindt in het aan de blanken toegewezen gebied, terwijl de thuislanden die nen te drijven op een uit sluitend traditionele econo mie van landbouw en vee teelt. De Ovambo's, Okavan- go's, Herero's en de andere volkeren mogen wel als re latief goedkope arbeids krachten deelnemen aan de industriële maatschappij van de blanken; zonder hen zou deze maatschappij niet eens kunnen draaien. Tijdens de uitvoering van de Odendaal-politiek kwa men i- Namibië twee van elkaar onafhankelijke ver zetsorganisaties tot stand, namelijk de SWANU (South West African Natio nal Union) en de SWAPO (South West African Peop le's Organisation). De twee bewegingen zijn elkaar niet vijandig gezind de lei ders zijn zelfs met elkaar bevriend maar denken verschillend over de vraag of het verzet centraal of binnen de stammen afzon derlijk moet worden geleid. Hun meeste acties betroffen het aanbieden van petities bij de Verenigde Naties. Van de slecht getrainde guerrillero's zijn de meesten gesneuveld of in gevangen schap. Er zijn geen aanwijzingen dat SWANU en SWAPO iets te maken hebben met de ontevredenheid onder de Ovambo-mijnwerkers, hoe wel het arbeidersverzet en de twee verzetsbewegingen door Pretoria onder de ene noemer van het internatio nale communisme zijn ge bracht. Wel ziet het ernaar uit dat de autoriteiten met de spontane onrust onder de mijnwerkers momenteel heel wat meer te stellen hebben dan met de zuiver ties. politieke verzetsorganisa ties. Met gedresseerde vlooien en tweehoofdige dames is op de kermissen van Europa geen droog brood meer te verdie nen. De kermisgasten stellen zich helemaal op de techniek in, en de producenten van de kermistoestellen hebben te voldoen aan de vraag. Op de rond 6000 kermisterreinen in de BRD razen de achtbanen tegenwoordig met een snelheid van 70 km per uur naar bene den - op raillengten van maxi maal 1 kilometer. Begin 1973 zal er in Hamburg een reuzen rad draaien (onze foto toont de kleinere voorganger), dat met een hoogte van 104 meter 40 m boven het beroemde en op het ogenblik nog 's werelds grootste in het Weense Prater zal uitsteken. RIO DE JANEIRO (AP) - De dichtbevolkte sloppen te gen de heuvels rond Rio de Janeiro, waar tot voor kort een vijfde van de stadsbevol king woonde, worden afgebro ken. De regering heeft plech tig belooft dat alle „Favelas" in 1976 zullen zijn verdwenen. De geschatte kosten hiervan bedragen 350 miljoen Ameri kaanse dollars. De Favelas da teren uit de dertiger jaren, toen een groot gedeelte van de plattelandsbevolking naar de stad trok op zoek naar werk. Nc verschillende halfslachtige pogingen het probleem op te lossen werd in 1968 een begin gemaakt met een programma voor krotopruiming. Sindsdien heeft de regering ongeveer 200.000 Favelabewoners over. geplaatst naar andere huizen. Op het moment bedraagt de Favelabevolking 420.000, 10 procent van de totale stadsbe volking. Jose Guilherme, een functionaris belast met de krot- opruiming, verklaarde: „Over het geheel genomen is ons programma een geweldig suc ces. Er zijn zeker nog proble men, maar wij willen probe ren een eind te maken aan de ellende van het leven in de Favela". Onlangs zijn veertig families overgeplaatst naar hun nieuwe huizen. ,J2igenlijk wil ik hier helemaal niet weg", zei Augustin Gomes Ferreira in een smerig café. Ferreira verdient 43 dollar per maand, het wettelijk voorge schreven minimumloon in Rio de Janeiro. ,JJet gaat me straks 60 dollar cent kosten om iedere ochtend met de bus naar mijn werk te gaan. En ik zal om 4 uur op moeten staan". Wegens zijn lage inko men werd Ferreira gehuisvest in een tweekamerflat. Er was stromend water en een toilet. Mevrouw Ferreira was tevre den. „We zullen hier tenmin ste geen last hebben van kin deren die de hele tijd stenen op ons dak gooien". De huur in de nieuwe wooneenheden bedraagt 4 dollar per maand. Het idee om voor een woning te betalen is nieuw voor de Favelabewoners. Functionaris sen belast met de krotoprui ming geven toe dat het moei lijk is voor de Favelabewoners te wennen in hun. nieuwe om geving. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de Favelabe woners intelligent zijn, zich gemakkelijk aanpassen en niet terugschrikken voor zwaar werk. (Van onze correspondent in Bonn) BONN West-Duitsland gaat een nieuwe anti-rook-cam- pagne starten nu statistieken hebben aangetoond, dat jaar lijks 20.000 mensen aan long kanker sterven en bij tiendui zend personen armen of benen geamputeerd moeten worden, omdat de bloedvaten door het roken te nauw zijn geworden. Zonneklaar bewijst de statis tiek volgens het ministerie van gezondheid in Bonn eveneens, dat roken een van de voor naamste oorzaken van hartin farcten is. Een eerste actie van het minis terie tegen het roken heeft echter nauwelijks succes ge had. Zo blijkt dat ondanks propaganda-spots in de bios- koop met rokende en kuchen de cowboys en sigaretten als doodskisten-spijkers de con sumptie van sigaretten het vo rige jaar wederom sterk is ge stegen. B. de eerste maanden van 1971 werden er liefst honderd vier miljard vijfhonderdvijftig mil joen stuks op een bevolking van zestig miljoen mensen ge rookt, terwijl het in het jaar daarvoor in dezelfde periode „nog maar" negen en negentig miljard vierhonderd miljoen waren. Dit komt neer op een stijging van 5 procent, waarbij de menselijke zwakheid vooral tot uiting komt in de resulta ten van een enquête, waarin 59 procent van de gevraagden te kennen gaf, dat men het roken maar al te graag zou willen opgeven. In Bonn denkt men hevig over nieuwe, psychologische cam pagnes na, omdat ook voor beelden uit Amerika bewezen hebben dat de tot nu toe ge voerde middelen om de men sen van het roken af te bren gen niet de minste uitwerking hebben. Dit geldt bijvoorbeeld voor het drukken van waar schuwingen op sigarettenpak jes en een verbod van televi siereclame voor sigaretten, waarover men in de bondsre publiek, ook al lang wikte en woog. Het ministerie van gezondheid heeft zelf een methode inge voerd, waarvan men hoopt, dat ook anderen hiertoe zullen overgaan. Voor het begin van een vergadering houden de aanwezigen een stemming over de vraag of er al dan niet gerookt zal worden. Wan neer de meerderheid er tegen is dan moeten sigaren, sigaret ten en pijpen koud blijven. De enquête toonde overigens ook aan, dat nu reeds 81 pin cent van de Duitsers zich on omwonden voor een rookver bod tijdens het werk uitge sproken heeft. Vergelijkingen met vroegere opiniepeilingen bewijzen, dat dit percentage snel stijgt.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5