Waterpendel moet dorstig Texel nat houden Humphrey optimist Voettochten Pax Christi Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB Komende en gaande man in Ulster mi*y SCHAFFHAUSEN STAAT DROOG De race naar het Witte Huis INTERNATIONALE ROUTE IN N.-IERLAND KJR bepleit mildere zedelijkheids wet geving Jonger dan 21? Dan een maand door heel Europa sporen voor f 240.- SMT€«(72) WILLIAM WHITELAW BRIAN FAULKNER binnenland buitenland II II Niet vergeven (1) 20 pond lichter Nederland Hek kerkhof viel om: twee doden Prinses Irene nog enkele weken in het ziekenhuis Abdijdagen Paus benoemt Cicognani tot kardinaal-deken Nationale raad katechese heeft nieuwe voorzitter papten oor uw pen LUDIEKE RECLAMEACTIES VUILNISBELT Helder Camara komt in Utrecht Zaterdag 25 maart 1972 U 15 (Van een onzer verslaggeef sters) TEXEL Texel heeft bijna geen drinkwater meer. Daar kunnen allfe kubieke tonnen water van Noord- en Wadden zee (nog) niets aan verhelpen. De droge zomer van vorig jazr en de daarop volgende bijna net zo droge winter speelt ons Nederlands toeristeneiland ernstig parten. Het natuurlijke zofetwaterre- servoir. de duinen, staat daar door bijna droog. Dat zou zo ernstig niet zijn wanneer het aantal inwoners van Texel permanent hetzelfde zou zijn. Voor de echte eilandbewoners, zo'n 12.000 is er voorlopig nog wel voldoende water. Het gro te probleem wordt veroorzaakt door de toerisfen. In het zo merseizoen zijn er gewoonlijk vier a vijf maal zoveel eiland bewoners. Allemaal mensen die 's morgens hun kopje thee wil len drinken, zich willen was sen en zelfs in zoetwater zwembaden willen zwem men. Ojn te voorkomen dat al deze duizenden mensen zonder drinkwater komen te zitten begint het Provinciaal Water leidingbedrijf Noord-Holland al op 1 mei met watertranspo- ten naar het dorstige eiland. Elk etmaal vertrekt een tank boot uit Den Helder met 1200 kubieke meter water naar het eiland. Vanaf de boot gaat het water het bestaande leidingnet in, bestemd voor directe con sumptie. De boten zullen blijven va ren tot na het seizoen. Op deze manier hoopt de PWN in de drukke zes weken van het ei land voldoende water te heb ben. Het natuurlijke reservoir wordt nitet meer aangesproken tot de grote drukte. Zijn de 1200 kubieke meter per dag niet meer voldende dan kan het water uit de dui nen weer aangesproken wor den. Het is wel van belang, al dus PWN-voorlichter J. G. de Vries, dat iedereen meewerkt het water dat naar Texel wordt gebracht niet te verspil len. Want als de nood dan hoog wordt zullen we moeten btesluiten het wassen van au to's en het sproeien van ga zons te verbieden. Voorlopig dus en druk heen en weer gevaar tussen Den Helder en Texel, zonodig met twee tankschepen. Aardig as pect aan deze zaak is dat het waterleidingbedrijf van Den Heldfer eigenlijk ook te weinig water heeft 9m dit zonder meer aan Texe'l af te kunnen staan. Wat Den Helder op de ze manier tekort komt wordt weer aangevuld door de pro vincie. En dat is geen enkel probleem, volgens de heer De Vries. Naast grond- en duin- water beschikte de PWN over voor het eiland wordt verbeterd. rivier- ten IJsselmecrwater, Sinds twee jaar onderhoudt de PWN ai een waterpendel met Texel. Tot nog toe ge beurde dat alleen in het hoog seizoen. Waterarm Texel moet dit jaar extra vroeg en extra veel geholpen worden. Vol gend jaar zal dat niet meer nodig zijn. Dan functioneert de ontziltingsfabriek bij de haven van Oude Schild. Deze fabriek gaat ervoor zorgen dat zout in zoet water wordt omgezet en bovendien de elektriciteitsvoorziening ook (Van onze correspondent in Washington) „Dump the hump", brulden door Lyndon Johnson en de oorlog in Vietnam gefrustreerde Amerikanen in het najaar van 1968. Humphrey, na de traumatische con ventie van Chicago gedoodverfd als zekere verliezer van de presidentsverkiezingen van 1968, eindigde in de schaduw van de overwinning. Minder dan een half pro cent van het totaal van de uitgebrachte stemmen scheidde hem van Richard Nixon en volgens vooraan staande verkiezingsanalisten zou Humphrey vier jaar ge leden tot president gekozen zijn als zijn campagne een week langer had kunnen du ren. Nixon zou dan met een variant op een bekende Amerikaanse zegswijze „de nederlaag hebben weggegrist van tussen de tanden der overwinning". In de week die aan de verkiezingsdag vooraf ging, keerden honderdduizenden democraten per dag terug naar de partij die zij enkele maanden eerder een verplet terende verkiezingsnederlaag toewensten. Zijn krachtige eindsprint van 1968 is volgensaanhan gers van Hubert Horatio Humphrey voldoende bewijs, dat hun man in de nu op gang komende race voor het presidentschap ver kan ko men. Humphrey is een goed stemmenwerver. Hij heeft aanzienlijke steun van de zwarte establishment, van vakbonden en van „oude progressieven" die zich nog weten te herinneren hoe Humphrey in 1948 op de conventie van Philadelphia een geslaagde revolutie leid de voor burgerrechten van zwarte Amerikanen. Er zijn nog steeds Ameri kanen die Humphrey zijn as sociatie met Johnson en de oorlog in Vietnam niet kun nen vergeven. Veel zuider lingen kunnen hem zijn strijd voor de negerbevol- king niet vergeven: in 1968 veroverde Humprhey van de dertien zuidelijke staten al leen Texas. In zeven zuide lijke grensstaten legde hij het loodje tegen Nixon. Het ziet er niet naar uit dat Amerikaanse zuiden dit jaar beter op Humphrey zal rea geren dan in 1968. Nixon's „zuidelijke strategie" is doel treffend gebleken. Vooraleer Humphrey op nieuw tegen Nixon in het krijt zal kunnen treden (er bestaat geen twijfel aan dat Nixon de republikeinse kan didaat voor het president schap zal zijn) moet hij een meerderheid van afgevaar digden op de conventie van Miami Beach in juli verove ren. Muskie is de man die hij voorbij zal moeten stre ven. De 23 voorverkiezingen op 28 juni zullen een indica tie geven van het mogelijke verloop van de partij conven tie. Op de vooravond van de primary van Calif ornië (6 juni) zullen zich pas 1426 van de 3016 afgevaardigden naar de conventie aan kandi daten hebben gebonden en gezien het grote aantal is het niet uitgesloten dat geen en kele kandidaat met een meer derheid onder de afgevaar digden naar Miami Beaoh zal kunnen reizen. Hubert Humphrey ziet er, in vergelijking tot het trieste najaar van 1968, wat ge- stroomlijnder uit. Hij is 20 pond lichter, het grijs in zijn haar is bijgekleurd, hij heeft geleerd minder spraakwater- vallend te spreken en zijn redevoeringen zijn barmhar tig kort. Het is de derde keer dat Humphrey probeert het pre sidentschap te veroveren. In 1960 mat hij zich in een aantal voorverkiezingen met John Kennedy. en van Humphrey's gevierde verkie- zingskxeten was „Kennedy probeert het land te kopen. Nixon probeert het te verko pen." Er werd, in het voor jaar van 1960, veel gespro ken en geschreven over de steenrijke Kennedy's en de mamier waarop zij hun poli tieke ambities financier den. Hubert Humphrey (61) is een optimist en ieman^j die de politieke strijd niet schuwt. Enige tijd geleden noemde hij privé enkele van zijn benoemingen als hij pre sident geworden zou zijn. Hij zou een zwarte vrouw, Har vard-professor Bat Harris be noemd hebben in het hoogge rechtshof, waarvan Arthur Goldberg intussen voorzitter zou zijn geworden. Clark Clifford of George Ball, die zich tijdens de Johnson rege ring beiden uitspraken tegen de schaalvergroting van de oorlog in Vietnam, zou mi nister van buitenlandse za ken zijn. DEN BOSCH De 21e in ternationale ontmoeting van de Pax Christi-beweging zal een route zijn in Ierland van I tjn. 12 augustus a.s. Thema van de route is: „Christelijke alternatieven voor liet geweld als middel om kwaad te her stellen." Ierland is gekozen om de deel nemers gelegenheid te bieden zidh te laten informeren over de problemen in Noord-I-er- land, die de mensen in de re publiek dag en nacht bezig houden. Bedoeling van de keu ze van Ierland voor de inter nationale Pax Christi-Voet- tocht is ook het gronden van een Pax Christi-sectie in dat land. Ierland heeft behoefte aan een sterke vredesbewe ging. Gestreefd wordt naar een oecumenische samenstelling van de route omdat de verhou ding van katholieken en pro testanten ook in Ierland pro blematisch is. Er zullen 12 startplaatsen zijn: Athlone. Rathuirc, Droichead Nua, Wi dow, Wexford, Dungarvan, Killaloe, Liromerick, Youghal, Ennis, Cork en Bray. Op elk van de twaalf routes kunnen 30 deelnemers van verschillen de nationaliteiten geplaatst worden. De totale groep deel nemers uit Nederland mag niet groter zijn dan 100 personen die tenminste 18 jaar moeten zijn. Inlichtingen zijn te ver krijgen bij Pax Christi-Voet tocht, postbus 444, Den Bosch. Op Hemelvaart en de twee daarop volgende dagen (11 t.m. 13 mei) wordt de Algemene Voettocht Pax Christi 1972 ge houden in Twente. Deelname staat open voor iedereen die 17 jaar of ouder is, ongeacht tot welke kerkelijke denominatie men behoort en ongeacht of men scholier is, student of reeds verdienend. De organisatoren hopen dat de werkende jongeren in aantal niet zullen achterblijven bij de studerende jongeren. Men mikt namelijk op een goed gesprek tussen beide categorieën. Van daar dat als thema gekozen is „Ter overbrugging". Bij dit thema zijn een aantal teksten gekozen, die overigens meer bedoeld zijn als herkennings punten dan als gespreksstof. Zowel het gesprek als de hele (Van een onzer verslaggevers) WILRIJK -Gisteren zijn in het Vlaamse Wilrijk twee jongens- van 10 en 11 jaar om het leven gekomen toen een hek van ruim duizend kilo van het plaatselijke kerkhof het begaf. De jongens waren, samen met wat leeftijdgenoot jes, in het hek geklommen, nadat zij uit school waren ge komen. Eén van de jongens was op slag dood, d-e tweede overleed op weg naar het zie kenhuis, terwij-l een deriie jongen licht gewond raakte. Het hek verkeerde al jaren in een erbarmelijke toestand. (ADVERTENTIE) Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer f 173,71 Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De katholieke jeugdraad voor Nederland Heeft in een rapport, samengesteld op verzoek van de regeringscom missie „zedelijkheidswetgeving" gepleit voor een soepeler wet geving op dit punt. De raad wijst het uitgangspunt van onze zedelijkheidswetgeving af om dat dit gedragen wordt door een bepaalde morele opvatting over seksueel leven. Strafbaar is de seksualiteitsbeleving alleen als de vrijheid van anderen erdoor bedreigd of weggenomen wordt," aldus de raad. De KJR ziet als misdrijf: han delingen waardoor iemand bui- (Van een onzer verslaggeefsters) NIJMEGEN Prinses Irene zal nog enkele weken in het Nijmeegse St. Radboudz-ieken- huis moeten blijven. Hoewel de toestand van de prinses vooruitgaat, hebben zich enkele bijzonderheden voorgedaan die een langer ver blijf in het ziekenhuis wense lijk maken, aldus een commu niqué van behandelend genees heer prof. dr. C. L. H. Majoor. De echtgenoot van de prinses, prins Karei Hugo heeft tot nu toe de nachten doorgebracht in het Radboudzi-ekenhuis. ten het huwelijk om tegen zijn wil wordt gedwongen tot het plegen of dulden van geslachte lijke handelingen. Wat betreft de bescherming va-n jeugdigen moet strafbaar geacht worden.' het doen ple gen, plegen of dulden van ge slachtelijke handelingen met niet-geslachtsrijpe kinderen, ook al is er geen sprake,van geweld. Bij seksuele misdragingen moet niet allereerst aan straf baarstelling worden gedacht, Gevangenisstraf ziet de raad nauwelijks als een qplossing. Ook wordt voorgesteld de ze- delijkheidswetgeving te vereen, voudigen. Termen als „aansto telijk voor de eerbaarheid" en „ontuchtige handelingen" ziin veel te vaag en kunnen ertoe leiden dat het hanteren van het strafrecht meer een hanteren van een bepaald seksueel ge dragspatroon wordt. tocht worden door de deelne mers zelf gemaakt. Op donderdag 11 mei (Hemel vaart) worden de deelnemers tussen 13 en 14 uur verwacht in Almelo rond het Pius X College. Om 14.30 uur begint de tocht in kleine équipes van hoogstens 15 personen naar Albergen, Fleringen of Zende ren waar overnacht wordt in boerderijen. Vrijdag 12 mei kan iedere equipe langere of kortere tochten maken in de omgeving. Zaterdag 13 mei wordt de tocht rond 16 uur be sloten in Almelo. Belangstel lenden kunnen zich tot 15 april opgeven bij het secretari aat van de Pax Ghristi-voet- tochten. postbus 44 Den Bosch. Van 23 tot 26 mei (Pinkster- week) organiseert Pax Christi voor de eerste maal Abdijda gen .,Met en over bezinning" waarvoor reeds medewerking is toegezegd door de abdijen van Oosterhout, Egmond en de Slangenburg. De belangstelling voor deze abdijdagen is zeer -groot. Van donderdag 19 tot en met zondag 22 oktober tenslotte wordt in Den Bosch de jaar lijkse PX-voettocht voor eind examenkandidaten van VWO en HAVO georganiseerd onder het motto „Met open handen". (ADVERTENTIE) De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar is,mag van 1 maart t/m 30 november een maand lang onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 't station naar de folder over de kaart Inter- Rail '72. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft kardinaal Ci cognani (89) benoemd tot de ken van het kardinalen-colle ge. Hij volgt de onlangs over leden kardinaal Tisserant op. Iu Rome ziet men de benoe ming algemeen als een eerbe wijs wegens de hoge leeftijd van Cicognani. De deken van het kardina len-college regelt in geval van een vacante pauszetel de lo pende zaken van het bestuur, tesamen met de kardinaal- staatssecretaris; hij roept het conclaaf bijeen en leidt het, en hij vraagt de nieuw gekomen paus welke naam hij gekozen heeft. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Tot voorzitter van de nationale raad voor catechese werd gekozen drs. E.J. Marijnissen o.p. Hij volgt vicaris drs. J.J.Th. M. Thuis op, die in -oktober 1971 generaal werd van de orde van de paters karmelie ten. Brieven voor deze rubriek met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen dez* vermeld worden. Slechts bij hoge uif* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie ven brio* ven (verkort of onverkort) betekent niet da* de redactie het in aile gevate mm* ie met inhoud, c.q. strekking. Tot onze grote vreugde heb ben wij geconstateerd dat, door milieuverontreinigende maatschappijen een alternatief standpunt is aangenomen ten aanzien van milieureiniging. Door het verstrekken aan het publiek van bloemmatjes, plastic hand made full colour vlindertjes en zelfs een boek, waarin men door het kopen van „schonere" benzineplaat jes uitstervende diersoorten kan opsparen in een kleurrijk album waarin het nageslacht kan lezen en zien waaruit de flora en fauna in het jaar 1972 zou moeten hebben bestaan. Wij vinden het tegen alle logica in, dat fabrikanten re clame maken voorhun produk- ten die milieuverontreinigend werken door er artikelen bij te stoppen de op de natuur betrekking hebben. BREDA HAN VAN BRUMMELEN PETER VAN OLPHEN PIETRO DE JONG Mijn verhaal gaat over mi lieuverontreiniging. Deze mi lieuverontreiniging komt men vooral veel tegen in de grote steden maar ook b.v. in bos sen. Gisteren b.v. gingen we een eindje wandelen door de bossen en daar lagen puinho pen afval, matten en zeil, maar daar bleef het niet bij, ook lag er een oude verroeste wasmachine. En dit vind ik nou juist niet de manier om de wereld te verbeteren want zo maakt de mens zioh nog slechter. Als je overal vuil en afval gaat gooien (dit doe ik ook en- vele andere b.v. patat zakjes op de straat gooien), dan zal de wereld er niet mooier uit gaan zien. Want dan is over een paar jaar ook de straat een vuilnisbelt om het zp maar eens te noemen. Er is een leuze „Verbeter de wereld en begin bij jezelf". KOEWACHT MARNIX v. LAERE (15 j.) LONDEN William Whitelaw, de man die gisteren benoemd is tot staatssecretaris voor Noord-Ierland, is lange tijd een figuur achter de schermen geweest. Hoewel hij buiten Westminster weinig bekend is, wordt hij beschouwd ais een van de drie of vier topfiguren van de Britse regering. Whitelaw is op 18 juni 1918 geboren. Hii kreeg zijn opleiding in Winchester en aan het Trinity-college in Cambridge, waar hij rechten en geschiedenis studeerde en promoveerde in 1939. Tijdens de tweede wereldoorlog was Whitelaw officier bij de Schotse garde en werd hij onderscheiden met het militaire kruis. Na de oorlog nam hij deel aan de acties in Palestina. Hij was aanvankelijk van plan beroepsmilitair te worden, maar in 1947 verliet hij de dienst en begon hij een boerenbedrijf. Zijn eerste stap in de politiek had geen succes. Hij had zich kandidaat gesteld voor Dunbartonshire bij de algemene verkie zingen van 1950 en 1951. In 1955 werd hij gekozen tot conserva tief afgevaardigde voor Penrith een belangrijk district en deze zetel bekleedt hij nog steeds. In juni 1962 werd Whitelaw benoemd tot particulier secretaris bij het ministerie van arbeid. Dit ambt bekleedde hij totdat de conservatieven in 1964 de macht verloren. Toen de conservatieven in 1970 opnieuw aan de macht kwa men werd hij als goede vriend van premier Heath een man, waarmee zowel in de partij als in het parlement rekening moest worden gehouden. Men had hem tijdens zijn jaren als „chief whip" Ieren kennen als een eerlijk maar vasthoudend man. In Westminster vindt men hem „een mail die je kunt vertrouwen". Whitelaw is gehuwd en heeft vier volwassen dochters. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Brian Faulkner, wiens bevoegdheden als premier van Noord-Ierland werden overgenomen door Groot-Brittannië, had een jaar geleden beloofd de rust in de provincie te zullen herstellen. Het gestadig toenemend geweld, veroorzaakt door het diepe wantrouwen tussen de katholieke en protestantse gemeen schap, maakte zijn taak onmogelijk. Faulkner is een jaar en een dag premier geweest. Sedert Faulkner op 23 maart 1971 het bewind overnam, voer de hij strijd om de moeilijke vraagstukken in het gebied tot op lossing te brengen, een karwei waarin twee voorgangers Ja mes Chichester-Clark en Terence O'Neil evenmin geslaagd waren. In tegenstelling tot deze voorgangers is hij een Ier. Hij werd in 1921 geboren en volgde onderwijs op het St.-Columbia-coIlege, een protestantse school bij Dublin. In 1949 was hij een van de jongste leden van het Stormont, het voorlopig Noordierse parle ment, waarin hij als unionistisch lid werd gekozen. Door zijn vroegere werkzaamheden bij de protestantse unionisten, zijn banden met de machtige protestantse oranje-orde en zijn aange boren bekwaamheid was hij duidelijk een kandidaat voor pro motie. In 1951 werd Faulkner secretaris voor parlementaire aangele genheden van de Noordierse minister van financiën. In 1959 werd hij minister van binnenlandse zaken, welke functie hij vier jaar vervulde. In die periode kreeg hij een reputatie om zijn krachtige houding jegens het verboden Ierse republiekeinse leger. In 1971 werd hij premier. Met de invoering van de internerings maatregelen verdween praktisch elke hoop op het tot stand bren gen van een verzoening tussen beide partijen in Ulster. Door de bijster lage water- stand van de Rijn is ook de waterval van Schaffhausen de grootste in Europa prak tisch drooggevallen. Op de plaats waar nu mensen lopen, kolkt normaal het water over de rotsen. UTRECHT (ANP) Helder Camara, aartsbisschop van Recife (Brazilië) zal op dins dag 4 april spreken tijdens een manifestatie in de Buur kerk te Utrecht. Deze bijeen komst is onderdeel van een internationale conferentie over geweldloze verandering van de maatschappij, die van 4 t.m. 8 april wordt gehouden in Driebergen. De manifestatie in Utrecht heeft als titel „De macht van de machtelozen'. Behalve Hel der Camara zal daar ook Ja mes Lawson, naaste medewer ker van Martin Luther King, het woord voeren. Voorts ho pen de organisators iemand uit Vietnam en iemand uit Afrika te laten spreken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10