ACTIEGROEP ZOEKT STEUN BIJ GEMEENTEN VMZ: Deltawet belemmert open gesprek Opvallend veel auto's met gladde banden COMITÉ DOET AANVAL OP DRUKKER Drukker: Voor mij normale order Zeeuwse kust zit voor hoogseizoen al vol „NOODZAKELIJKHEID OOSTERSCHELDEDAM NOG NIET AANGETOOND" KLEUTER NOG ZOEK Oplossing Breskens minder duur dan Vlissingen RIJKSPOLITIE: A stad streek Afsluiting Oosterschelde gevaar voor recreatie" Reg en RECHT OP VERARMEN Naamloze koe miss rund Aanleiding: verkoop oud gemeentehuis Deldiengsten- show inSt. George Mr. Schollen: JENEVER STOKEN IN GRENS STROOK GEEN REGEL Vrijdag 24 maart 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) GOES-YERSEKE' „Al-1 leen als de Oosterschelde in open verbinding met de zee blijft, is het unieke zoutwa termilieu te redden. Alleen dan is er kans op een goede ontplooiing van de recreatie en hoeft u straks geen grote bedragen uit te trekken voor het bouwen van zwem baden omdat zwemmen in het Oosterscheldewater le vensgevaarlijk is geworden". Dit schrijft de Actiegroep Oosterschelde Open in een brief aan de --gemeenteraden van Goes, Reimerswaal, Ber gen op Zoom, Tholen, St.- Philipsland, Kapelle en Zie- rikzee. De actiegroep kant zich in de brief tegen het nieuwe compartimenteringsplan. De brief meldt de gemeentera den dat zelfs minister Drees steeds meer gaat voelen voor het in drieën verdelen van de Oosterschelde. Tegen de dam van de afgesloten Oos terschelde zou dan een zout deel komen, op het gebied van het Verdronken Land van Reimerswaal een schoon gedeelte met zoet water en het middenstuk zou „gereser veerd" worden voor het „concentreren van de vervui ling". De actiegroep: „Wij, als voorstanders van een open Oosterschelde, zien in deze ontwikkeling de erkenning van rijkswaterstaat dat men inderdaad niet in staat is om het gehele Zeeuwse meer straks schoon te houden". De actiegroep citeert het laatste rapport van rijkswaterstaat, waar dit stelt dat grote, hoe veelheden Rijnwater (onge acht de kwaliteit) in het mid dendeel zullen worden toege laten en dat rekening moet worden gehouden „met spe ciaal met de scheepvaart sa menhangende vormen van waterverontreiniging, waar bij men kan denken aan ver ontreiniging door massale scheepvaart (o.m. olie) of door ongelukken of andere onvoorziene omstandighe den". De actiegroep waar schuwt voor de gevolgen hiervan voor de juist op gang komende recreatie (sportvissers, zwemmers). Bovendien merkt de actie groep op, is er de dreigende lawaai-overlast van een lucht haven bij Steenbergen. De brief meldt dat een verho ging en verzwaring van de bestaande dijken ook volgens rijkswaterstaat verantwoord is. „Bovendien kail men door met dat arbeidsintensieve karwei te beginnen, de werkloosheid aanpakken zon der dat het de overheid één cent extra kost". Tenslotte dringt de actiegroep er bij de gemeenteraden op aan, hun afkeuring over de huidi ge plannen kenbaar te ma ken bij provinciale staten en de Tweede Kamer. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE - Er is nog geen spoor gevonden van de 3-jarige kleuter Michel Boom uit Vleuten die afgelopen za terdag in Bruinisse, spoorloos is verdwenen. Michel logeerde bij zijn grootouders. Hij was met zijn broertje aan het wan delen, maar zou alleen naar het huis van zijn grootouders teruggaan. Daar is hii nooit aangekomen. De rijkspolitie verzoekt per sonen die het jongetje hebben gezien, contact met haar op te nemen (01113-1666) <?f de plaatselijke politie. Het jonget je is 1,22 meter laing, heeft blond krullend haar met V- inplanting, bleek rond gelaat en blauwe ogen. Het ventje was gekleed in een korte brui ne broek, gestreepte bloes met een mouwloos beige vest, bei ge halfhoge laarsjes en bruin- oranje sokjes. Hij is het laatst gezien bij de vissershaven van Bruinisse. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Meer bewolking, later waar schijnlijk regen. Temperaturen omstreeks normaal. Weervooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden bo ven normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 90 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.; omstreeks nor maal. Max. temp.; van onge veer normaal tot 4 graden bo ven normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. waterstanden Konstanz 238 pl. 1, Rheinfel- den 153 -4, Straatsburg 118 - 10, Plittersdorf 246 -10, Maxan 312 pl. 6, Plochingen 128 -2, Steinbach 112 -4, Mannheim 110 -2, Mainz 144 pl. 5, Bingen 51 -2, Kaub 62 -2, Trier 237 onv., Koblenz 70 -4, Keulen 17 pl. 1, Ruhrort 170 -4, Lobith 778 -2, Pannerdense kop 758 - 2, Nijmegen 584 -2, IJsselkop 733 -2, Eefde IJssel 260 -5, Deventer 150 -3. Monsin 5457 -5, Borgharen 3879 -1, Belfeld 1094 -4. Grave beneden de sluis 502 -1. (Van eera onzer verslaggevers) MIDDELBURG De com missie op wier advies G.S van Zeeland hebben voorgesteld om eventuele concentratie van de Zeeuwse visserij in Bres kens te doen plaatsvinden, heeft de mogelijke vestigings plaatsen voor een geconcen treerde visserijvloot nauwkeu rig onder de loep genomen. In het tweede havenbassin te Breskens, bij de vishal- kan met betrekkelijk geringe kos ten de nodige walaccommoda- tie voor 75 schepen (een aan tal vissers uit Breskens wil niet in de thuishaven mijnen) worden gebouwd. Voor Vlissingen pleit, dat de aanleg van een visserijhaven in principe voor rekening van het rijk kan geschieden. De huidige vissershaven valt na melijk aan de deltawetten ten offer. Het nadeel in Vlissingen is echter, dat de schepen op verspreide plaatsen voor de wal zullen moeten komen, ter wijl de noodzaak om voorzie ningen voor het loodswezen te scheppen, tot belangrijke ex tra kosten voert. De oplossing, die voldoet aan het program ma van eisen, kost in Vlissin gen nog altijd tien miljoen gulden, terwijl men in Bres kens voor 1.7 miljoen klaar kan zijn. Bij de overwegingen van de commissie over de noodzaak van concentratie, speelde de ontwikkeling van de vismij nen in de richting van het systeem dat de tuinbouwvei lingen volgen, een voorname rol. Dit systeem komt erop neer, dat tal van taken die vroeger door ,,de markt" wer den behartigd, meer en meer door de producenten zelf ter hand worden genomen. Voor de naaste toekomst blijven Breskens en Vlissingen beide, samen met Colijnsplaat hun functie voor de visserij behouden. Een nadere studie over enkele jaren kan duide lijker dan nu mogelijk is, uit wijzen hoe de visserij zich ontwikkelt. De commissie vindt het wel raadzaam om Breskens de ruimtelijke moge lijkheden voor aanleg van een grote vissershaven open te houden. hoogwater Morgen, zaterdag 25 maart Bergen op Zoom 0.26 en 13.03 Hansweert 12.18 Terneuzen 11.45 Vlissingen 11.16 en 23.46 Wemeldingx 0.16 en 12.53 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rijkswaterstaat zal op over tuigende wijze moeten aantonen dat het niet mogelijk is zonder een Oosterscheldedam de veiligheid van de bewoners van het Deltagebied te waarborgen. Kan rijkswaterstaat de „waterdichte" bewijsvoering niet leveren, dan stelt het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) vast, dat afsluiting van de Oosterschelde onverantwoord is, gelet op de milieu-hygiënische en ecologische aspecten. Aldus begint een preadvies, dat het bestuur van de VMZ aan haar meer dan tweeduizend leden in Zee land over het hete hang ijzer van de Oosterschelde heeft voorgelegd. „Het bestuur gaat er van uit, dat rijkswaterstaat ook bij een open Oosterschelde- monding de bevolking vol doende tegen overstroming kan beveiligen", zo wordt in het pre-advies gezegd. Als te bestuderen alternatief noemt het bestuur de bouw van een dam door het Keeten, en de afscherming van de Schelde- Rijnverbinding. Een aparte werkgroep van de VMZ, waarin verschillende nautische deskundigen zitting hebben, heeft zich op de pro blematiek van de afsluiting van de Oosterschelde gewor pen. Hoewel het rapport van deze werkgroep nog niet is verschenen, heeft het VMZ bestuur de strekking er -van reeds in de vorm van een pre advies aan de leden meege deeld. Dit pre-advies zal door de aftredende presidente, me vrouw mr. C. Kan-negieter, worden verdedigd in de jaar vergadering van de VMZ, wel ke op 27 maart a.s. in het Dorpshuis te Kruiningen wordt gehouden. Na de behandeling van het pre-advies draagt zij haar voorzittersfunctie over aan de heer J. Bannink uit Vlissin gen. In het pre-advies wordt op gemerkt dat de Deltawet in feite een belemmering vormt voor een open gesprek over de Oosterschelde problematiek. MljVR. C. KANNEGIETER. Deze wet biedt ook de moge lijkheid zich er achter te ver schuilen. Daarom aldus het VMZ-bestuur moet er met spoed een wijziging van de Deltawet in de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. Een der redenen is dat afslui ting van de Oosterscheldemon- ding een confrontatie betekent met een aantal gevaren voor het gebied, dat uit milieu-hy giënisch en ecologisch oogpunt bijzonder waardevol is. De mogelijke voorzieningen hier tegen zijn nog niet bekend, ofwel zij verkeren in een ex perimenteel stadium, zegt het VMZ-bestuur. ,.Het Neder landse volk heeft er recht op dat zijn politieke leiders zich twintig jaar na aanvaarding van de Deltawet opnieuw over deze belangrijke aangele genheid beraden", aldus de VMZ. „De discussies dienen in grote openheid, en met open baarmaking van alle bekende gegevens plaats te hebben". De aanbieding van het pre advies van de VMZ wordt min of meer ingeleid door een in terview dat Kees Slager had met ir. R. Klomp, stafmede werker van rijkswaterstaat voor de milieuhygiëne en dat is afgedrukt in het maartnum mer van het VMZ-bulletin. Ir. Klomp deelt .daarin mee dat rijkswaterstaat bij alle onder zoekingen uitgaat van een af gesloten Oosterschelde, en dat een open Oosterschelde .nicht im Frage" komt. Ook het tus sentijds rapport van beide Ka mers bevat geen gegevens, zo geeft ir. Klomp toe, inzake onderzoekingen die zijn geba seerd op het open houden van de zeearm. Hij erkent dat het biologisch leven in de Ooster schelde verarmen zal, maar „wat de zuiverheid van het water betreft, kunnen we de zaak straks helemaal in eigen hand houden: alleen Rijnwater inlaten via de Volkerakslui- zen, als het niet al te vuil is". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-MID- DELBURG Zowel de rijks- als de gemeentepoli tie in geheel Zeeland heb ben gisteren ijverig ge speurd naar gladde auto banden. Dit in het kader van de landelijke controle actie, waarbij speciaal de kwaliteit van de autoban den onder de loep werd genomen. De resultaten van de ac tie in Zeeland waren ver bijsterend. De rijkspolitie controleerden bijvoorbeeld 3232 auto's en daarvan werden er 330 met een of meer gladde banden aange troffen. Dus tien procent van het aantal auto's moet dringend naar de garage voor het "omleggen van nieuwe banden. Althans volgens de controle-geg'e- vens van de rijkspolitie. In die steden lag het per centage van auto's met gladde banden wat lager of de gemeentepolitie heeft met andere normen ge werkt dan de rijkspolitie. Zowel in Goes als in Mid delburg en Terneuzen werd het percentage van tien procent niet gehaald. In Terneuzen werden 1136 voertuigen gecontroleerd, daarvan hadden er 62 glad de banden. In Goes bekeek de ge meentepolitie 312 auto's. Hiervan hadden zeven au to's heel gladde banden en zestien andere auto's zullen ook banden moeten ver nieuwen. In Middelburg werden 324 auto's gecontro leerd in het centrum van de stad, waar het in ver band met de weekmarkt, die werd gehouden, bijzon- .der druk was. Het resultaat van de actie van de Mid delburgse politie was ne gentien gladde banden en een auto, die zelf op drie gladde banden reed. Overigens is er gisteren voor gladde banden geen enkele bekeuring uitge deeld. Dat was in verband met deze actie ook niet de bedoeling. De politic-agen ten beperkten zich ertoe een briefje te schuiven on der de ruitewisser van de auto wiaarbij gladde banden werden aangetroffen. Op dit briefje stond vermeld welke band vernieuwd dient te worden. De kente kens van de betreffende auto's werden overigens door de politie wel geno teerd. Blijkt over enkele weken dat men geen rrieüwe - of betere - banden heeft laten omleggen, dan krijgen de mensen die nu een waar schuwing hebben gekregen, een proces-verbaal. DEN BOSCH (ANP) Een naamloze zwartbonte koe van de heren C. Besteman en H Anema uit Beverwijk is dit jaar miss rund geworden. Op de donderdag in Den Bosch gehouden 37ste paasvee- expositie heeft een veertig man sterke Nederlands-Belgische jury haar de titel verleend. Op de expositie in Den Bosch ko men de prijswinnaars van an dere paasveemarkten in Neder land en de allerbeste koe wordt miss rund. Er was op deze afsluitende paasveemarkt iets minder vee aangevoerd dan in vorige ja ren, maar deskundigen ver klaarden om strijd dat de kwa liteit uitstekend was. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In een brief aan het Oostburgse college van b.en w. en de gemeenteraadsleden heeft het zgn. anti-fascisties kommittee Zeeuwsch-Vlaanderen fel geprotesteerd tegen de ver koop van het voormalige gemeentehuis in Groede aan drukkerij Pieters. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Voor mij is de Vrije Pers een gewone druk order, net zoals wij „Europop" en een periodiek voor de katho lieke vrouwenorganisatie druk ken. Op de inhoud oefen ik als drukker totaal geen invloed uit", aldus het eerste commen taar van de heer Pieters. „Ik noem zo'n brief, als ge schreven aan de raad, chanta ge. Een extreem-linkse groepe ring gaat zich met privézaken bemoeien en wil mij dus het werken onmogelijk maken". „Wanneer blijkt dat men mij voor fascist uitmaakt, zal ik ernstig overwegen om een kort geding aan te spannen, want dan voel ik mij in mijn goede naam en faam aangetast", zo zei de heer Pieters ons. Enkele jaren geleden stond de heer Pieters op een verkiesbare plaats op een protestants-chris telijke lijst tijdens de gemeente raadsverkiezingen. „Dus mijn politieke opvatting is bekend". Mocht door deze actie de ver koop van het voormalige ge meentehuis aan drukker Pieters niet doorgaan, dan zal hij be sluiten zijn huidig bedrijf in Oostburg op te doeken. „En dan staan door het toedoen van dit comité 15 werknemers op straat", aldus de heer Pieters, die zegt dat zijn huidige be drijf in de kom van Oost burg volkomen vastzit. „Krijs ik het gemeentehuis niet dan vertrek ik naar elders waar men mij wel met open armen zal ontvangen", zo be sloot hij. (Van een onze verslaggevers) ABSDALE In manege St. George van de Buck in Abs- dale wordt zaterdagavond een show gegeven van goedge keurde stamboek dekhengsten, die in Zeeland ter dekking staan. Dezelfde show wordt aanstaande maandag in mane ge De Eendracht in Seroosker- ke herhaald. De aanvang op beide avon den is 19.30 uur, en de toelich ting wordt verzorgd door de voorzitter van het Warm- bloedpaard Nederland, afde ling Noord-Brabant en Zee land, de heer A. Punt uit Klundert. Zo zullen onder meer te zien zijn: De nieuwe Zeeuws-Engelse volbloed hengst, de zes-jarige bruine Game Park (1.72 m), de ruim twee maanden geleden uit En geland geïmporteerde Engelse volbloedhengst ..Stranger", de Arabische volbloedhengst „Goldbey", de Arabische half- bloedhengst „Ramano", enkele halfbloedhengsten met Franse bloedvoering (onder andere Identiek) en met Duitse bloedvoering en de Dartmoor ponyhengst „Dear" „Met verbijstering hebben wij kennisgenomen van uw be sluit", zo wordt geschreven. „Gewoonlijk is de overheid bij zonder goed geïnformeerd be treffende handel en wandel van diegenen, waarmee zij za ken doet. Is het haar nu dan ontgaan dat door de firma Pie ters het rechts-extremistische tijdschrift „De Vrije Pers", als mede andere drukwerken van identieke signatuur worden ver vaardigd?", zo wordt gevraagd. Door de verkoop van dit ge meentehuis aan Pieters wordt, volgens het A.P.K. „de positie van politieke avonturiers als Max Lewin (hoofdx-edacteur van De Vrije Pers, red.) ver sterkt". Het comité bestrijdt het ar gument van de werkgelegen heid, die bij de behandeling in de i-aad van het voorstel tot verkoop, herhaaldelijk naar vo ren is gebracht. „Zij (d.i. de raadsleden) die voor dit zwaarwegende argument door de knieën zijn gegaan, zullen wel bedrogen uitkomen. Het gaat hier om gespecialiseerd werk, waarvoor bij uitbreiding, mensen b.v. uit de randstad zullen moeten worden aange trokken". Het comité is het eens met de mening dat een leegstaand gebouw geld kost. „Maar alles zou beter zijn dan de huidige bestemming". De briefschrij vers vragen zich af of er t.b.v. raadsleden informatie is ach tergehouden. Zij zullen dit gaan onderzoeken. Verder wil het comité graag weten of het waar is dat door de firma Pieters grond liggende achter het v.m. gemeentehuis is aangekocht, voordat de raad het voorstel tot verkoop van het gemeente huis had goedgekeurd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgens de staatssecretaris van Financiën, mr. W. Scholten, is het niet zo, dat in het Belgisch-Nederland se grensgebied „zeer geregeld" clandestiene jeneverstokerijen worden ontdekt- Wei is de laatste tijd een enkele maal een geheime alco holstokerij opgerold, aldus de bewindsman in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede' Kamerlid Notenboom (KVP). De staatssecretaris zegt zijn inlichtingen te hebben inge wonnen bij het Belgische mi- nistei-ie van financiën. Van Belgische zijde zijn geen klachten binnengekomen over het door vragensteller Noten boom gesuggereerde feit dat clandestiene alcoholstokers ge makkelijk naar Nederland vluchten, omdat in ons land het opsporingsbeleid minder intensief zou zijn. Door een wijziging in het opsporingsbe leid is dit niet minder effec tief geworden. Aldus de be windsman. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG Voor de periode van half juni tot half augustus zijn alle ho tels en pensions aan de Zeeuwse kust volgeboekt. Hoe verder landinwaarts men gaat, hoe meer hotel- en pensionkamers er nog voor het hoogseizoen be schikbaar zijn. Ook in het voor- en naseizoen kan men aan de Zeeuwse kust nog wel wat reserveren. „De mensen, die echter voor het hoogseizoen nog iets aan de kust willen vin den, moet ik echt wel sterkte toewensen. Dat zal geen eenvoudige opgave zijn. Ik zou tenminste nu niet weten, waar voor hen ruimte zou zijn. Voor het hoogseizoen is alles al gere serveerd", zegt de heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale V.V.. in Zeeland. Hij voorspelt dat het in het voor- en naseizoen aaix de Zeeuwse kust toch ook aardig druk zal worden. „Met de boekingen hiervoor loopt het aardig. We zijn niet ontevreden. Ook voor de tweede helft van augus tus gaat het goed. We héb ben de indruk dat er in de tweede helft van augustus wat meer mensen zullen komen dan vorig jaar", al dus de heer De Regt. De Zeeuwse VVV-direc- teur denkt overigens dat naar aanleiding van de niet al te rooskleurige economi sche situatie in Nederland dit jaar veel meer Neder landers zullen besluiten om in eigen land op vakantie te gaan. Ofschoon er bui tenlandse vakanties moge lijk zijn, waarmee minder geld is gemoeid dan een vakantie in eigen land, is het over het algemeen zo dat de vakanties in het bui tenland voornamelijk door de reiskosten duurder uit vallen dan een vakantiever blijf in Nederland. Dat men als gevolg van het extra letten op de centjes nu wat meer in Nederland blijft, meent de heer De Regt al enigszins te kunnen mer ken aan de aanvragen voor bemiddeling bij het zoeken naar hotel- en pensionruim te, die bij hem binnenko men. Voor de Paasvakantie kan men aan de kust in de hotels en pensions nog heel wat reserveren. De paasva kantie is volgens de heer De Regt voor wat Zeeland betreft nog geen periode, waarop de mensen al meer dan enkele dagen op va kantie gaan. De activiteiten blijven meestal beperkt tot dagtochtjes of hoogstens een weekendje erop uit. „De meeste mensen wil len meestal niet teveel van hun vakantiebudget al tij dens de Paasvakantie op souperen", is het oordeel van de heer De Regt.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3