De zeven puntjes van het lieveheersbeestje Geestelijke emancipatie nog niet voltrokken HKC Voorbije generatie verder uitgedund Amerika bevestigt steun aan Israël en aan Crisis in Italië (2) JONGEREN WILLEN IN DELEGATIE NAAR UNCTAD kleine stem 1 En verder... Overeind zetten Griezelig Drie pond «fs «Ie ha<jr/, y JAN KRIJGT 1 EEN KANARIE 1 Schooltochtje naar de dierentuin 1 In onze showroom geeft SieMatic antwoord op al uw keukenverlangens hoppenbrouwers keukencentrale Vakcentrales tegen hoger collegegeld MEER HEREN DAN MANNEN IN DE KRANT Woensdag 22 maart 1972 a iinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin«i""»|,,|,,|||n,|||i»j! Met heengaan van Jan Engelman Heb je wel eens met het bloemen plukken een lieve heersbeestje gevonden? Of is er soms zo maar eens eentje op je hand komen zitten Dan heb je gezien dat hij een rood jasje met zwarte nopjes aanheeft. Als het zeven punt jes zijn, dan brengt hij vast en zeker geluk! Er was eens een landheer die heel veel weiden bezat. Het had geregend en de zon had geschenen zodat het gras frisgroen groeide en zo vlug omhoog schoot dat de maaiers handen te kort kwamen. Toen moest de landheer uitkijken naar dagloners die konden meehelpen dat heerlijke malse gras neer te leggen. Er kwam een vrolijke flie refluiter die zei„Ik kan drie maal zo vlug maaien als ieder ander, wilt u mij aannemen „Goed", zei de landheer, „dat wil ik best. Begin morgen maar zodra de zon opkomt aan de oostelijke weide. Daar is nog helemaal niet gemaaid". De volgende morgen was de vrolijke flierefluiter al bij het opkomen van de zon op de oostelijke weide. Hij wette de zeis en maaide met brede stre ken tot hij in een paar uur tijds drie stroken lang gras had neergelegd precies zoveel als waarvoor andere maaiers een hele dag nodig hadden. Toen de flierefluiter daarmee klaar was, gin ghij onder een kerseboom aan de andere kant van de weide op zijn rug lig gen en deed een middagdut je. Hij werd lekker uitgerust wakker, rolde zich eens om en stak een grassprietje in zijn mond waarop een lieveheers beestje kroop. „Geluksbeestje kom op mijn hand, op mijn hand, Ik doe je vast geen pijn. Er zal niets gebeuren. Ik wil alleen je mooie vleugeltjes zien, met de rode en zwarte kleuren. Ik zal de puntjes tellen op je schild En vragen of je me voorspoed brengen wilt zong de vrolijke fliereflui ter. Hij telde de zwarte punt jes op de rode vleugeltjes- .„vier aan de ene kant, drie aan de andere kant dat waren er samen zeven. „Zeven!" riep de flierefluiter blij, want ze ven is een geluksgetal „Jongetje, jij bent een Ze- venpunt!" jubelde hij opgeto gen en haalde een klein doos je uit zijn zak om het lieve heersbeestje met de zeven zwarte puntjes in te bewa ren. Toen de dag om was, kwa men alle maaiers bij het huis lllllllllilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII En verder hebben we 5 E nog een heleboel ver- E E haaltjes en tekeningen E E gekregen. Veel te veel E om allemaal in één Klei- 5 ne Stem te zetten. Zo E kregen we van Lia On- E genae, een zusje van Te- - a, die de mooie haan op deze pagina getekend s E heeft, ook een haan. E Maar twee hanen von den we eigenlijk wel een beetje te veel van het goede. En dan waren er ook nog mooie teke ningen van Martin van Dongen uit Prinsenbeek, Patsy Roctus uit KIoos- terzande, Marijke van Nispen uit Sluiskil Jo- linde Strijtveen uit Geer- truidenberg. Edwin van Kwikkelberge uit Sas van Gent en Anton Wat- zeels uit Steenbergen. ïiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii van de landheer om hun loon in ontvangst te nemen. De flie refluiter was aan de beurt en de landheer zei: „Ik heb ge zien dat je meer dan de helft van de dag op je rug hebt gelegen onder de kerseboom. en daarom krijgt je maar een derde van het loon dat dn anderen krijgen." „Maar, ik heb in de tijd dat ik maaide, precies evenveel gras neergelegd als de andere maaiers in een hele dag", pro testeerde de flierefluiter. „Dat doet er niet toe. Als je door gewerkt had, zou je driemaal zoveel hebben klaar gekregen." antwoordde de landheer nors. „Wat jammer", peinsde de flierefluiter hardop. „Ik heb een Zevenpunter bij me. en die had ik u willen geven, hij zou u veel geluk gebracht hebben. Maar nu laat ik hem los! Kijk, hij vliegt terug naar de weide die ik gemaaid heb en hij gaat alle gesneden grashalmen weer recht overeind zetten De landheer schrok een beetje, toch geloofde hij het maar half. „Dat wil ik zien", zei hij, „breng me meteen naar het stuk dat je vanmorgen gemaaid hebt". „Goed zo", riep de fliere fluiter opgewekt, „een mens moet zichzelf altijd overtui gen!" En hij liep voorop om de landheer naar de wei te brengen. Maar de slimme grasmaaier bracht de landheer naar de hoek van de weide, war hij nog lang niet aan toe gekomen was. „Daar nou!" stelde hij tevreden vast. „U ziet het. Vanmorgen heb ik hier drie brede stroken gras neergelegd. Ik heb onder deze kerseboom gelegen en hier het lieveheersbeestje ge vangen. Nu u mij te weinig hebt betaald heeft die knappe Zevenpunt alle halmen weer rechtop gezet De landheer vond het heel vervelend. En ook wel een beetje griezelig. „Ga morgen maar weer maaien en zorg dat je die Zevenpunt weer vangt", zei hij. De volgende morgen was de flierefluiter bij het opkomen van de zon alweer op het veld en legde opnieuw in enkele uren drie brede stroken gras neer, naast de drie van de vorige dag. Samen waren het er nu zes. Toen ging hij weer onder de kerseboom liggen, maar aangezien er intussen rijpe kersen op de grond ge vallen waren, at hij die alle maal op en spuugde de pitten in het rond. Er kwam geen enkel lieve heersbeestjes op een kers zit ten en toen het avond was, stond de flierefluiter met de andere maaiers aan het huis van de landheer om zijn loon te vragen. „Ik heb tweemaal zoveel gemaaid als de ande ren" zei hij, „dus ik vraag dubbel loon". „En waar is de Zevenpunt?" vroeg de land heer. „Die heeft zich vandaag niet laten zien. Ik denk dat hij gisteren erg ontevreden was, want hij brengt liever geluk dan straf", zei de flierefluiter treurig. gegegen. Die zal ik aftrekken van je loon". Op dat ogenblik kwam er een lieveheersbeestje door de lucht gevlogen en het zette zich neer op de hand van de flierefluiter. Vlug haalde die zijn dosje uit de zak en stopte het beestje e irin. „Wat jammer voor u dat ik die afgevallen kersen van mijn loon moet betalen. Ik ben bang dat Ze venpunt nu alle overige ker sen op de grond zal laten val len en dan kunt u ze niet meer verkopen". „Geloof je dat Zevenpunt dat kan?" vroeg de landheer ongelovig. „Vast en zeker", riep de slimmerd. „Dan zal ik niets van je loon aftrekken voor de kersen die je hebt. opgegeten, maar dan moet je mij die Zevenpunt geven". De flierefluiter haalde het doosje uit zijn zak en gaf het aan de landheer, die schoof het dekseltje open en begon de zwarte puntjes te tellen. Een twee drie, op het ene vleugeltje en een twee drie Hè, net toen hij dacht een vier de puntje op de andere vleugel te zien, spreidde het beestje de rode vleugeltjes uit en zwermde de lucht in. Weg was hij! „Morgen", zei de landheer, „morgen hoef je helemaal niet te maaien. Ik zal je een glazen doosje geven en als je de hele dag wilt zoeken tot je een Zevenpunt voor me gevonden hebt en als je die in het gla zen doosje bij me wilt bren gen, dan zal ik je driemaal zoveel loon geven als de maai ers krijgen". „Afgesproken", riep de vrolijke flierefluiter. Hij had de volgende morgen binnen vijf minuten al een dik lieveheersbeestje gevonden. Het had drie zwarte puntjes op de ene vleugel en vier op de andere. Hij stopte het in het glazen doosje, bracht het bij de landheer en kreeg een driedubbel dagloon. Maar toen maakte hij dat hij wegkwam. IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIIIIIlllllllllllllllllllllillllll'lllllllllllllIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllll: ft] aai Je afiséaW)€ Want of dit beestje nu wel E lange afgesneden grashalmen E weer rechtop kon zetten, daar E was hij lang niet zeker E van!! E AN MAC GILLAVRY. 1IIIIIIIIIII1IIIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIII1UI Jans liefste wens was dat hij een kanarie kreeg. Maar hij kreeg er geen. Nog een week en dan was hij jarig. Zou hij er dan een krijgen? Eindelijk was de dag aange broken. Er lagen wel drie pakjes op tafel. In het eerste pakje zal een drinkbakje. In het tweede pakje zat een etensbakje. In het derde pakje zat een kooi. Zou hij toch een kanarie krijgen? En ja hoor, hij kreeg een kanarie. Hij mocht veel vriendjes uitnodi gen. Maar het fijnste van alles vond hij toch wel de kanarie En die noemde hij Pepita. Brigit van Winkel. 7 jaar, Zundert. Tja, dat is een gek beest: een ruig behaard lijf met als E hoofd een vierkantje. Zo'n beest bestaat natuurlijk niet. Er hoort een echte kop op. Maar welke? Er staan er drie E E getekend. Weten jullie welke het moet zijn? E E •laaq uaa si wip laq tuc» 'g dog :ONISSOTdO 5 E E (Van onze kunstredactie) E Met het heengaan van de E dichter Jan Engielman, E wiens overlijden wij gisteren E E hebhen gemeld, is een voor- E bije generatie verder uitge- E dund. Na Anton van Duin- E E kerken en Pieter van de Meer de Walcheren als E E laatst gestorvenen van „De E E Gemeenschap-generatie", is E E daaruit nu, met Jan Engel- E man, misschien wel de meest E E fijnzinnige geest verdwenen. Als mede-oprichter van het E E tijdschrift De Gemeenschap heeft hjj, met een groep r.-k. E E schrijvers in de twintiger- en dertiger jaren, een onmis kenbare invloed gehad op het maatschappelijk leven, met name op het rooms-ka- tholieke bevolkingsdeel. eindredactie ben jansen „Wel, ik ga eerst eens kij ken of je werkelijk zoveel ge maaid hebt', zei de landheer en de flierefluiter liep hem al vooruit naar de weide. „Hier heb ik gemaaid en daar heb ik onder de kerseboom gelegen", zei hij. „Ja, je hebt tweemaal zoveel gras gemaaid als al mijn andere knechts", moest de heer toegeven. „Maar ik zie aan de kersepitten dat je wel 3 pond kersen hebt Tea Ongenae, 7 jaar, Biervliet. iiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De jongens zitten opgewon- den in de schoolbanken. Waar- om? Nu, de meester zal van- E daag zeggen waar het school- E tochtje heengaat. Het is zo'n E geroezemoes dat de meester er E tussen moet komen. Jongens, s ik heb besloten om met het schooltochtje naar de dièren- E tuin te gaan. Er breekt een E luid gejuich los. Woensdag om E 2 uur vertrekken we. Als we E dan om kwart voor 2 bij de E kerk staan, dan kunnen we E daaruit vertrekken. Het slaat s 's middags 2 uur en de bus vertrekt. Na een uur rijden E arriveren ze bij de dierentuin. E De dierentuin het „Bl'ijdorp". E De kassa staat bij twee zonni- E ge boompjes. Bij de ingang zien ze een apekooi. Nu gaan ze een eindje verder s kijken. Dan zien ze de leeu- wen. Je begint er gewoon van te griezelen als je ze ziet. De E meeste jongens vinden de E leeuwen geweldig om te zien. E Weer gaan ze verder, en nu E gaan ze de eenden voeren die E in een vijver zwemmen. Er s zijn veel gekleurde eenden bij zoals: groene met wit. En ook gele. De eenden snelden naar E het brood wat ze van de jon- E gens krijgen. Alles was in een E wip op. Het waren mooie een- E den in de vijver. Wat was er in een dierentuin veel te zien. Na de eenden gingen ze naar E de olifanten kijken. Wat een E reusachtige beesten. In deze E kooi stond een moeder met E zijn kleintje die net aan het E eten waren. Wat een leuk ge- E zicht. Wat zijn er veel ver- schillende dieren. Heel in de s verte zagen ze de dierenbe- E schermer. Hij was de dieren E aan het voeren. De meester S zei, dat ze nu naar de paarden S gingen kijken. Wat waren dat E glanzende dieren. Ze zagen een schimmel die aan het drinken was. Nu hadden ze al E zoveel te zien gehad dat er E bijna niets meer over bleef. E Maar ze hadden nog 2 soorten E dieren te zien. Eerst gaan ze E naar de giraffen. Jan zei tegen de meester: „Meester, mag ik s m'n banaan op eten? Ja hoor. E Wat een mooie lange halzen E hadden de giraffen. Jan zat S lekker aan zijn banaan te hap- E pen, maar opeens, hap deed de E giraffe...en Jan zijn banaan was weg want die had de E giraffe opgegeten. „Ja", zei de meester, „als je naar de giraf- E fen gaat moet je wel zorgen E dat je niets eet, want dan eet S hij het op. Want een giraffe E heeft een lange nek zoals jul- E lie zien. En als slot zien ze de herten. Wat hebben die een E prachtige geweien. Als je je E daaraan prikt ben je niet ge- E lukkig. Als ze weer naar huis E gaan raken ze niet uitgepraat E over de prachtige dieren. Dit schooltochtje zullen ze nooit s meer vergeten!!. E Dat is een invloed geweest, die ook nu nog meetelt; die hangt als een schakel in de keten, die reikt tot in onze tijd. Ouderen zullen misschien nog herinneringen hebben aan zijn dichtbundels als De Tuin van Eros, Sine Nomine, Het Bezegelde Hart of Een naald van dromen; jongeren zullen hoogstens wat gegevens uit hun letterkundeboek over Engelman kunnen noemen of misschien zijn Vera Janaco- poulos kunnen zeggen. Tooh is dat niet zo belangrijk, omdat zijn geestelijke, mentale erfe nis, die daarin tot uitdrukking kwam, waarschijnlijk belang rijker is dan zijn nu, dikwijls nog moeizaam leesbare symbo lische en extatische verzen. Engelman had een verheven roepingsgevoel omtrent zijn dichterschap, waaraan zijn roomse jeugd-milieu in het schemerduister van de neo-go- tiek niet vreemd is. Al moet je dan bij de laatste bewering direct zijn uitspraak plaatsen: „Sinds de tijd dat ik het eer ste woord meesprak in de lite ratuur (kritiek), heb ik mij tegen roomse kostsohoolnor- men en omgekeerde minder waardigheidsgevoelens ver zet". Over de dichter zei hij eens: „Als ik hier de bena ming „dichter" uitspreek, kan ik onmogelijk hen bedoelen, die de poëzie een „genre" ach ten gelijk eën 'ander, die" ge dichten slechts, ^ondergaan als de bevallige, maar tevens min of meer toevallig belichaming in een vaster schema dan de overige literatuursoorten bezitten van ook op andere manieren te uiten gedachten. Als dichter beschouw ik op de eerste plaats, misschien moet ik zeggen: alleen hem, die rit misch, muzikaal bezeten is van een grote bewondering, een centrale verering, een alle andere levensbewegingen be heersende. overstemmende liefde voor een hoogste goed, liefde, die hij door alle aardse ervaringen heen trouw blijft". Een diep verlangen naar schoonheid zat hem in hart en nieren. Hoewel Engelman een vak kundig dichter was, die in de laatste decennia bij een grote groep als „estheet" wat in on genade viel, vraag je je toch af of zijn literair-kritisch, maar in niet mindere mate zijn kri tisch werk rond bouw- en beel dende expressies, geen „blij vender" waarde heeft. Hij was met name op het gebied van schilder- en bouwkunst een zeer erudiet schrijver. Zijn artikelen in De Nieuwe Eeuw en De Tijd zouden ten dele aan een heruitgave toe zijn. Vooral omdat hij zijn beschouwingen steeds een ruim kader wist mee te geven, de constanten in de hele ge schiedenis van de mensheid aantoonde, werd hij tot een schrijver van algemeen men selijker waarden, die boven tijd en cultuur uitstijgen. .Zelf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiit E (Van onze redactie buitenland) Twee zaken hebben vorig jaar stevig bijgedragen tot de onrast in Italië: de onlusten in Reggio Calabria en de echt- scheidingswet, zoals wij in ons eerste artikel nog aanstip ten. Aanleiding tot de onlusten ïn Reggio was dat het geen hoofdstad zou worden van het nieuwe gewest Calabria. De onlusten duurden mfeer dan een halfjaar en eisten slacht offers. Van de aanwijzing tot hoofdstad verwachtte de be volking economische voorde len. Reggio is een van de arm ste streken in Italië. Het ge middelde inkomen is er bijna het laagste en 31 procent van de bevolking kan niet lezen en schrijven. Rond deze hoofdstadskwes tie speelden zich enkele din gen af die een meer algemene sfeer tekenen. Reggio beschul digde de centrale regering er van dat het achtergesteld werd bij Cosenza en Catanza- ro, de beide andere provincies van het nieuwe gewest. Waar nemers merkten hierover op: Reggio's belangen worden in Rome onvoldoende behartigd, omdat het nog nooit een be langrijke politicus heeft voort gebracht. Met andere woorden, een bepaalde streek in Italië heeft pas enige zekerheid dat zijn belangen behartigd worden, als iemand uit de eigen streek een belangrijke positie be kleedt op nationaal politiek vlak. Dit is een reëel element in het Italiaanse politieke le ven. Dit mag blijken uit uitge lekte afspraken die afgevaar digden van Consenza en Ca- tanzaro reeds onderling ge maakt hadden, voordat het nieuwe regionale parlement voor de eerste keer bijeen was geweest. Onderling was be konkeld dat de toekomstige universiteit in Consenza en het regionale bestuur in Ca- tanzaro zou komen. De uitslag van de stemming in het nieu we gewestelijke parlement stond bij voorbaat vast want de afgevaardigden van Reggio vormden de minderheid. Bij het bekend worden hier van ontstonden de grote onlus ten. Op nationaal niveau kreeg Reggio de steun van de chris tendemocraten en de neo-fas- cisten. De socialisten en (in iets mindere mate) de commu nisten hielden zich afzijdig: zij hadden in dit gedeelte van het land weinig aanhang. De communisten veranderden hun houding toen ze politieke winst zagen. Partijpolitieke belangen staan in Italië hoog genoteerd. Verkiezingen elimi neren dat niet. De gang van zaken rond de echtscheidingswet geeft eigen lijk de kern van het probleem weer: de geestelijke sfeer waarin het land nog ver keert. Vijf jaar na indiening werd de wet op de echtscheiding door het parlement goedge keurd onder heftige tegen stand van de christen-demo craten. Maar ook buiten het parlement laaiden de protesten hevig op. Comités werden op gericht om de 500.000 handte keningen te verzamelen voor een referendum. De r.-k. kerk speelde hierin een actieve rol maar dat is niet de enige reden dat het referendum er zal moeten ko men. De voorzitter van het nationale comité, prof. Lom- bardi, verklaarde dat de mees te handtekeningen kwamen uit Lombardije, het modernste deel van Italië. Juist een vraagstuk als echtscheiding veronderstelt een stuk geeste lijke emancipatie. Deze heeft zich blijkbaar in Italië nog niet voltrokken. En dat mani festeert zich op alle terrei nen. De komende verkiezingen zullen waarschijnlijk niet veel oplossen. Daarvoor zitten de problemen te diep. Hoewel Italië de grootste communistische partij van het westen heeft, is ook uit die hoek niet zoveel te verwach ten. Op het onlangs gehouden congres maakte de nieuwe se cretaris-generaal Berlinguer een tamelijk gematigd binnen lands programma bekend. De grote vrees in Italië op dit moment is dat de neo- fascistische partij de wind in de zeilen zal krijgen. Maar ook bomaanslagen en vuurge vechten van linkse extremis ten nemen steeds in aantal toe. Nog onlangs leverden Ma oïsten in Milaan slag met de politie en werd de uitgever miljonair Feltrinelli dood ge vonden bij een opgeblazen hoogspanningsmast. Het zullen warme verkiezin gen worden, zeven en acht mei. (ADVERTENTIE) Kom uzelf overtulgenl f Onze showrooms staan er vooropen. I ma t/m do 9.00 -18.00 uur vrijdag 9.00 - 21.00 uur (alleen Roosendaal) zaterdag 9.30-17.30 uur ROOSENDAAL, L Roselaar39Tel.(01650) 35601L ■BREDA Nw»Ginneken&traat7l g Tel.(01600)43052 ZUNDERT,I |Wildertsedijk1Tel.(0169fl)33511 WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben verklaard, dat zij zowel Israël als Jordanië zullen blijven steunen. Deze toezegging ging ook gepaard met verwijten aan het adres van de Sovjet-Unie, dat zij door haar grootscheepse wapenleveranties aan „zekere Arabische landen" en haar „aanzienlijke aanwezigheid" in Egypte aan het Arabisch-Is- raëlische conflict „de gevaar lijkste dimensie" heeft gege ven. Dit gebeurde in een rede, die de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Joseph Sisco hield voor de commissie van buitenlandse zaken van het huis van afge vaardigden. „Omdat de Sovjet-Unie niet is ingegaan op de suggesties van de VS om de toevoer van wapens naar dit gebied te be perken, hebben wij maatrege len getroffen om het bewape- ningsevenwicht te handha ven". Het was de eerste maal, dat de Amerikaanse regering zo duidelijk de hulp aan Israël en Jordanië op hetzelfde plan stelde. karakteriseerde hij de criticus eens als volgt; ,-Hij moet be ginnen met tot de kunst in een liefdesverhouding te staan. Hij moet bereid zijn eindeloos zijn normen te herzien en zijn smaak te zuiveren. Hij moet ook van de kunstenaar zelf houden met mate en dis tinctie, natuurlijk en bereid zijn hun vreugde en misères te delen. En verder moet er in hem iets zijn van de histori cus, iets van de cultuurhistori cus, iets van de maniak, iets van de belletrist, en... iets van de verhevene (Want tenslotte is kunst geen kaatsebalspel of sluiswezen). De essayist En gelman is. minstens zo belang rijk geweest als de dichter. Engelman bezat een eroti sche vervoering, die benij denswaardig mag heten. Onge hoord vaak in het leven der „gfelovigen" van zijn tijd en in deze tijd van het zogenaamde rechtoe-rechtaan dikwijls een pijnlijk gemis. Zijn „verpakking" mag ons dan nu misschien niet meer zo aanspreken, het menselijk ge geven laat hij ons als een waardevolle erfenis ter over denking na. Dit aspect en andere gegevens uit zijn werk zijn dan belangrijker dan spelen als Prinses Turandot. Om de dooie dood niet of Jan Klaassen komt naar huis, en de opera (met muziek van Hendrik Andriessen) Philome la, die hij ook nog schreef. Zijn laatste levensjaren zijn, tengevolge van zijn lichamelij ke toestand, zwaar voor hem geweest. Over zijn vriend Marsman schreef Engelman eens: ,.Er zijn mensen, die als engelen in het leven komen en als engelen vertrekken". En gelman is weliswaar steeds een erg vormelijke engel geble ven, maar met een zinderend hart, dat ons veel „engel-ach- tige" denkstof heeft nagela ten. GRONINGEN (ANP) Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft een verzoek gericht tot de Tweede Kamer het wetsontwerp over de ver hoging van het collegegeld tot duizend gulden niet eerder in behandeling te nemen dan in combinatie met wetsvoorstel len over de studie-financiering en de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Bij het overlegorgaan be staat de indruk dat de door minister De Brauw (weten schapsbeleid) voorgestelde maatregelen zijn ingegeven door de wens de plotseling ontstane budgettaire tekorten op te vangen. Het overlegor gaan vindt het onjuist dat de, ook door de regering uitge sproken, wens tot de zoge naamde externe democratise ring van het wetenschappelijk onderwijs, aan die wens wordt opgeofferd. Het overlegorgaan is ook van mening dat de stijging van het collegegeld te hoog is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG —De UNC- TAD-strategiegroepen hebben tegenover de vaste commissies voor handelspolitiek en ont wikkelingssamenwerking uit de Tweede Kamer de eis ge steld, dat alsnog een vertegen woordiger van de Nederlandse jongeren wordt opgenomen in de delegatie naar de UNCTAD IH-conferentie in Chili eind april begin mei. Inmiddels is bekend ge maakt welke parlementariërs deel zullen uitmaken van de Nederlandse delegatie. Dat zijn de Eerste Kamerleden Van der Maden (KVP), Lou- wers (WD), Koopman (PvdA) en Elbeda (ARP) en voor de Tweede Kamer Den Uyl (PvdA), Pronk (PvdA), Van Amelsfoort (KVP), Mom- mersteeg (KVP), Waalkens (VVD), Van Dam (ARP), Van der Mei (CHU) en Engwirda (D'66). EINDHOVEN (ANP) De Nederlandse kranten gebrui ken ongeveer tweemaal zo vaak het woord „heer" als het woord „man" en „vrouw" komt weer iets minder fre quent voor dan „man". Dit valt af te leiden uit de voorlopige resultaten van een onderzoek naar de frequentie van het Nederlands, dat wordt verricht aan de technische ho geschool Eindhoven. V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9