Medisch team voor de 'Drie' nog onbekend Geen bewijs voor hardere lijn Rome COLLEGEGELD VAN f 1000.- MATIGE PRIJS e!re!U Binnenkort gebeurt het bij Chevron Nieuwe verdachte moordzaak Marokkaan GOEDINGELICHTE KRINGEN DODE BIJ EXPLOSIE V onnissen in Athene «re OOK CONSULTATIE 'VERSTANDIGE MENSEN' Tv en herhaling Huur- harmo wordt niet uitgesteld Biesheuvel Felle min. De Brauw in Eerste Kamer Komplot VS in Chili buitenland Als een Philips batterij de fabriek verlaag is het altijd hetzelfde. Hij leeft lang en gelukkig. J GEVOLGEN SITUATIE MANSHOLT NU VOORZITTER KAMER ZAL TEGEN CPN-MOTIE STEMMEN ZATERDAG 3.000,- SCHOOL" Jack Anderson: Britten tien miljard minder belasting DIRECTEUR FIAT ONTVOERD IN ARGENTINIË Woensdag 22 maart 1972 9 13 T\/TIUOENEN Nederlanders kijken vanavond naar de t.v. topper Arsenal-Ajax. Een half miljoen Nederlanders za echter niet kunnen kijken, want deze mensen werken vanavond in continu-dienst. Toch moeten ook die mensen die in continu bedrijven de economische machine van ons land draaiend hou- den, het volle luister- en kijkgeld betalen, terwijl zij van de geboden programma's niet ten volle kunnen profiteren. Herhalinq van uitzendingen we denken aan de maan landing, aan voetbalwedstrijden, aan Kamerdebatten zou een oplossing kunnen zijn om ook die mensen, die onregelmatige diensten hebben aan het volle kijkgeld te laten komen. Maar in Hilversum beschikt men niet over meer zendtijd. Zendtijd, met name voor t.v., is duur. Heel wat mensen zijn in de weer om de technische apparatuur draaiend te houden Meer zendtijd zal dus wel verhoging van de luister- en kijk gelden betekenen. Ons dunkt, dat het draaien van een film waarop een be paald programma is opgenomen, niet de duurste uitzending is. Met dat soort herhalings-programma's kan Hilversum honderd duizenden mensen tegemoet komen. De Nederlandse economie zou aldus wel eens minder schade kunnen lijden, dan wan neer geen herhalingsprogramma's op de beeldbuis werden gebracht. Een offertje van allen in de vorm van een iets ver hoogd kijkgeld voor (niet dure) herhalingsprogramma's ten bate van de vele continu- en onregelmatigheidswerkers lijkt ons eerder de moeite van het overwegen waard, dan honderd duizenden te adviseren hun radio en t.v. maar weg te doen, omdat zij er toch niet voor de volle honderd procent van kun nen profiteren. Men zou natuurlijk ook kunnen bezuinigen op de prijzen van de quiz-programma's waarover we gisteren schreven - en het aldus uitgespaarde geld kunnen aanwenden voor herhalings programma's. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor een groot aantal geruchten, die de laatste weken de ronde doen over een dreigend harder op treden door Rome tegen de Nederlandse kerkprovincie, be staat volgens goedingelichte kringen geen schijn van be wijs. Tot deze geruchten worden gerekend de berichten dat er een grootseminarie-oude-stijl in ons land zou worden opge richt, dat er harde maatrege len tegen de katholieke theo logische opleidingen te ver wachten zouden zijn en dat gehuwde priester-docenten bij deze opleidingen op last van Rome zouden moeten verdwij nen. Verder zou de oecumenische beweging in Nederland „bijge stuurd" worden. Volgens ande re verhalen zou kardinaal Wil- lebrands vanwege de situatie in de oecumene hier niet naar Nederland willen komen en zouden bisschop Bluyssen van Den Bosch en vicaris Braun van Rotterdam een spreekver bod opgelegd krijgen of zelfs moeten aftreden. Doorgaans goed geïnfor meerde bronnen zien in deze geruchten eerder een soort proefballonnen uit zeer behou dende kringen in ons land. Als deze geruchten maar vaak ge noeg gepubliceerd worden, dan kunnen deze geruchten tenslotte ais „vox populi" (stem van het volk) aan Rome gemeld worden. Professor, thans kapelaan Hulsbosch, heeft enkele belang rijke werken geschreven, waarin hij de evolutieleer van Teilhard de Chardin zo uit werkte, dat hij aan het eind van de schepping de volmaak te mens zag verschijnen. Zijn meest geprononceerde opvat ting omtrent Christus heeft hij evenwel in 1966 neergelegd in het Theologisch Tijdschrift. In dat artikel trachtte hij zijn opvattingen over Jezus' mens heid en godheid in overeen stemming te brengen met Teilhards evolutionistische wereldbeeld. Maar omdat zijn visie niet als alleenzaligmakend of we tenschappelijk voldragen mocht worden beschouwd, werf] het vergezeld van een artikel van prof. Schillebeeckx en prof. Schoonenberg, die beiden hun grote bezwaren te gen zekere stellingen uitten. Onder indruk van die kri tiek heeft pater Hulsbosch vijf jaar later (1971) in hetzelfde Theologisch Tijdschrift zijn artikel teruggenomen. Hij was inmiddels om gezondheidsre denen al uit de actieve weten schapsbeoefening gestapt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het medi sche onderzoek, dat de „Drie van Breda" moeten onder gaan in verband met hun (aangehouden) gratieverzoe ken, zal zich uitsluitend rich ten op hun huidige toestand en zal worden verricht door „bekwame personen, die hun taak aankunnen". Wie dat zullen zijn en uit welke me dische discipline de deskun digen gerecruteerd zullen worden is niet bekend. Minister Van Agt (Justitie) heeft dat althans niet kunnen meedelen in het overleg met de vaste commissie van Justi tie in de Tweede Kamer, zo blijkt uit het gisteren gepubli ceerde verslag over dat ge sprek. Wél heeft de bewinds man bij die gelegenheid aan genomen, dat Nederland over voldoende deskundigen op dit terrein beschikt. In het overleg heeft de mi nister zo werd al eerder be richt nadrukkelijk verklaard dat de regering de „Drie niet gelijktijdig en op een uniforme grond in vrijheid zal stellen. Gratiëring van de drie oorlogs misdadigers is daardoor alleen nog mogelijk op strikt indivi duele gronden. Voor een juiste beoordeling daarvan is een me disch onderzoek nodig. Of dat onderzoek zich alleen zal rich ten op de lichamelijke conditie van de „Drie" of dat het tevens om een psychische beoordeling zal gaan, kon de bewindsman niet zeggen. Hij wilde evenmin vooraf ingaan op de vraag of de aanwezigheid van geestelij ke gestoordheid op zichzelf een reden tot individuele gra tie zou kunnen ziin. Behalve door medische des kundigen zal de regering zich ook laten voorlichten door wat minister Van Agt noemde: „Een groep van verstandige men sen", die zich dient te heraden over de vraag of gratieverle ning wel kan worden verleend met het oog op de sociaal-psy chologische gevolgen Om deze deskundigen aan te trekken is het heel wel moge lijk dat de regering tevoren in overleg treedt met daarvoor in aanmerking komende organisa ties. De deskundigen moeten in ieder geval het vertrouwen ge nieten van de illegaliteit, aan- gezien zij de regering met na me moeten adviseren over de vraag hoe een eventuele gratië ring zal „aankomen" bij de slachtoffers en hoe het inwil ligen van de gratieverzoeken op een humane manier kan worden gebracht tegenover de slachtoffers, zonder dezen te kwetsen. Minister Van Agt heeft er op gewezen, dat in elk van de drie gevallen verschil lende deskundigen geraad pleegd kunnen worden en dat een gesprek met deze deskun digen van geval tot geval op verschillende momenten kan ontstaan. De minister wilde niet op voor hand uitspraken doen inzake de openbaarheid van de door de deskundigen uit te brengen ad viezen. Het is niet eens zeker of er een officieel rapport zal komen, maar zelfs als dat het geval is zal toch in ieder geval met de als deskundigen aan te trekken personen over open- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Op de bijeen komst van de Europese com missie heeft de Italiaan Mal- fatti het voorzitterschap for meel overgedragen aan de Ne derlander dr. Sicco Mans- holt. Zoals bekend neemt Malfatti deel aan de verkiezingen die zeven en acht mei in Italië worden gehouden. baarheid van hun adviezen ge sproken moeten worden, meen de de minister, die er nog aan toevoegde, dat m enniet moet onderschatten in welke situatie de betrokkenen komen te ver keren als hun namen bekend worden gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huurhar- monisatie gaat gewoon op 1 april a. s. in en niet op een nader te bepalen datum, zoals h O rm niTl Ql) l 10 de linkse oppositie dit wenst. -» AdJ. J.J.J.v/1-XXiDCl LX\-^ Dit verlangen werd gisteren in de Tweede Kamer geuit tijdens van de communist Van het Schip over de huurharmonisa- tie. Vandaag stemt de meerder heid van de Kamer tegen een motie van zijn hand, die ver der wordt gesteund door PvdA, D'66, PPR en PSP, waarin om dit uitstel wordt gevraagd. De communist wil eerst een waarborg van volle dige zeggenschap van de huur ders bij de vaststelling van de nieuwe huren. wem gisiercn m lamer nog eens 1 wor- 1967 Via huurharmonisatie den de huren van vóór gebouwde huizen naast de verplichte huurverhoging van 6% aangepast aan de huren van gesubsidieerde nieuw bouw van de laatste vijf jaar. Minister Udink (Volkshuis vesting) ontkende, dat er bij huurharmonisatie te weinig waarborgen waren ingebouwd tegen het te hard aankomen van de gevolgen van deze har monisatie voor de huurders met lage inkomens. Maximaal betekent deze huurharmonisa tie ongeveer f 5,- extra huur per maand, zo rekende hij de Kamer voor. Op het ministerie van Volkshuisvesting zijn momen teel voor ruim 98% van het totale woningbezit van ge meenten en woningbouwvere nigingen plannen ingediend, dat is ongeveer 1.1000.000 hui ze. Half maart waren de plan nen voor huurharmonisatie van 725.000 huizen goedge keurd. (Copyright De Stem/Het Parool) (Vervolg van pagina 1) Opvallend vond drs. Den Uyl, dat prof. Steenkanip juist aan de vooravond van het de bat in de kamer in Venlo zijn oude memorandum weer op tafel had gelegd. „Wil hij daarmee de drie christelijke partijen soms een hart onder de riem steken", vroeg hij zich af, „of is het weer een nieuw progressief programma- Steenkamp?". Zowel de WD als DS'70 hebben de laatste weken, zo concludeerde de PvdA-fractie, er al her haaldelijk op gezinspeeld, dat hun wensen (o.a. op het gehei me lijstje) moeten worden ge honoreerd, of dat an ders DS'70-voorzitter prof. Polak vulde dat vorige week zelf in: „We vrezen nieuwe verkiezingen niet". Premier Biesheuvel confor meerde zich helemaal aan het betoog dat KVP-fractieleider Andriessen eerder namens de vijf regeringspartijen had ge voerd: het lijstje heeft geen en kele staatsrechtelijke betekenis; de materiële betekenis is zeer gering; het is niet tegenstrijdig aan het regeerakkoord, eerder een verlengstuk ervan. De regeringsfracties zijn al leen aan het regeer-akkoord gebonden terwijl ook het ka binet nog alle kanten uit kan, zo verzekerde premier Bies heuvel. En besloot, na een vin nig debatje met Den Uyl voor goed de kleine lettertjees van de formatie-Biesheuvel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De voorgestelde verhoging van het col legegeld is nog een matige prijs. Duizend gulden is wel het minste dat de gemeenschap mag terugontvangen". Dat zei een zeer felle minister De Brauw dinsdagmiddag in een meer dan twee uren du rende verdediging van zijn be leid in de Eerste Kamer. Daar na diende prof. De Rijk na mens PvdA, D'66 en PPR een motie in waarin gezegd wordt dat de collegegeldverhoging niet tot stand moet komen zonder een gelijktijdige funda mentele herziening van het stelsel van studiefinanciering. Hoewel van WD-, CHU- en KVP-zijde dat laatste even eens werd betoogd krijgt de motie De Rijk van die kanten toch geen steun. Een van de redenen is dat het wetsont werp over de verhoging nog niet eens is ingediend. De minister hield zeer strak aan zijn plannen vast. Hij wil voorlopig alleen een uitzonde ring maken voor zaterdagstu denten. Wie aan een dergelijk beperkt programma deelneemt, za! alleen aangeslagen worden naar rato van het gevolgde aantal uren college. De minister was van mening dat de verhoging al gepaard gaat met een vernieuwd finan cieringsstelsel. Hij zei: „De verhoging wordt op sociaal volstrekt aanvaardbare wijze opgevangen". Geruchten over een verdere optrekking tot 3000 noemde minister De Brauw ■.volledig uit de lucht gegrepen, alhoe wel hij die 1000 ook weer geen „magische grens voor de eeuwigheid" wilde noemen. In de discussie bleek dat 1973 in elk geval buiten die eeuwig heid valt. Over de koppeling aan een geheel nieuw studiefi nancieringssysteem zei de mi nister dat zulks niet eens mo gelijk is, omdat het „stap voor stap" moet. Hij sprak zich op nieuw duidelijk uit tegen stu- dieloon. (ADVERTENTIE) 5? In Rome zou voorts bekend zijn geworden dat de waar schuwing die de congregatie voor de geloofsleer eerder de ze maand heeft laten uitgaan aan de bisschoppen over de hele wereld betreffende theo logische dwalingen, met name gericht was tegen een groep Nederlandse theologen. Die groep staat in Rome bekend als „De Nederlandse school", maar in Nederland weet nie mand van het bestaan van zo'n school af. De leider van die school zou volgens Rome pater dr. A. Hulsbosch, augustijn zijn. Weer volgens Rome zouden niet alle theologen van die school hel met elkaar eens zijn. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Nog geen uur nadat de Utrechtse rechtbank gisteren de 18-jarige Dirk G. wegens gebrek aan bewijs had vrijgesproken van doodslag op de Marokkaan B. Rachid (44), werd meegedeeld dat er een nieuwe verdachte in deze zaak in arrest is. Het is de 19-jarige sloper A. van der W., die volgens hoofd van het parket mr. Overbeek, zoveel voor hemzelf belasten de verklaringen heeft afgelegd dat er „een behoorlijke aanlei ding" was om hem als ver dachte te beschouwen. De po litie heeft bovendien een ge tuige die de jongeman samen met het slachtoffer in de rich-, ting van de plaats van het misdrijf heeft zien lopen De Marokkaan verdween in de nacht van 22 op 23 oktober 1971 spoorloos. Vijf dagen la ter werd zijn lijk gevonden op een stuk braakliggend terrein in Utrecht. Ruim een dag na dat het lijk van de Marokkaan was gevonden, was de sloper gearresteerd in verband met een inbraak. Terwijl het on derzoek naar de moord in vol le gang was en Dirk G. be kende dat hij Rachid had ge wurgd, zat Van der W. „rustig in de cel". Nadat de sloper was veroor deeld en in december weer vrij was gekomen, deden in de Utrechtse onderwereld allerlei geruchten de ronde. De sloper was zelf nogal eens loslippig als hij wat gedronken had. Onlangs werd hij opnieuw ge arresteerd in verband met een nieuwe serie inbraken. Afgelo pen zondag bekende hij plot seling de Marokkaan na een vechtpartij op het braaklig gend terrein te hebben achter gelaten. De eerste verdachte, een geestelijk niet geheel volwaar dige jongen, had bij de politie de moord bekend, maar trok deze bekentenis tijdens de rechtszitting weer in. Als mo gelijkheid voor het feit, dat deze jongen opvallend veel details wist, wordt gezien de late vondst van het lijk van de Marokkaan. (Van onze redactie binnenland) ZWIJNDRECHT Bij een explosie in de fractionerings- afdeling van het Unileverbe- drijf „Verenigde Oliefabrieken Zwijndrecht" is één man om het leven gekomen cn liepen vier andere ernstige brand wonden op. Een gewonde ver keert nog in levensgevaar. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Hij deed zich voor bij werkzaamheden aan filters waarin storing was op getreden. De materiële schade is vrij gering. (Van onze redactie land) buiten- ATHENE Een militaire rechtbank heeft negen Grie ken veroordeeld tot gevange nisstraffen tussen vijftien maanden en acht jaar. Vier beklaagden werden vrijgespro ken en twee kregen een voor waardelijke straf. Ze werden beschuldigd van het bezit en gebruik van ex plosieven. De vijftien zouden lid zijn van de Panhelleense bevrij dingsbeweging (Pak) van d» gewezen Griekse minister An dreas Papandreou. (Van land) onze redactie buiten- WASHINGTON De Ame rikaanse journalist Jack An derson schrijft in het bezit t« zijn van geheime documenten waaruit blijkt dat de „Interna tional Telephone and Tele graph" (ITT) met de Ameri kaanse geheime dienst heeft samengezworen, om een staatsgreep in Chili te ontke tenen, teneinde te voorkomen, dat Salvador Allende in 1970 tot president zou worden ge kozen. In zijn artikel dat gisteren in tientallen Amerikaanse kranten is verschenen, zegt Anderson, dat de leiders van de ITT en William Broe, die voorgesteld werd als het hoofd van de afdeling Latijns-Ame- rika van de CIA, dit komplot smeedden. ITT een machtig concern, had een aandeel van 70% in de Chileense telefoonmaat schappij, die door het bewind van Allende werd onteigend. (Van land) onze redactie buiten- LONDEN De regering- Ileath wil dat de Britten meer gaan uitgeven om zo o.a. de grote werkloosheid wat terug te dringen. Dat blijkt uit een reeks po pulaire belastingmaatregelen die zijn getroffen in de nieu we Britse begroting. Alle duurzame verbruiksgoederen zul-len vanaf vandaag goedko per zijn, als gevolg van de overgangsregeling van het Brit se belastingsysteem naar het lagere BTW-tarief van de EEG. De laagstbetaalden krijgen bovendien evenals de in dustrie bepaalde belasting faciliteiten. Dit alles kost de Britse schatkist wel 10 miljard gulden. DE PORTUGESE regering heeft de burgemeester van Amsterdam en Rotterdam uit genodigd voor een bezoek aan Angola op een door henzelf te bepalen tijdstip. Na meer dan een halve dag in het klamme zweet des aan- schijns niet alleen mijn brood te hebben verdiend, maar ook in onzekerheid te hebben ver keerd over de vraag: kijken- wenouofkijkenwenie? kwam gistermiddag de verlossende zekerheid op de telex: Het gaat niet door. Benfica (u brgreep reeds dat dat het was wat mij dwars zat) wil van geen rechtstreek se t.v.-uitzending weten. De Portugezen houden het been stijf. Als ze dat vanavond op het veld nou ook maar doen.... Overigens moet hierbij wel opgemerkt worden, dat het minister Schmelzer dus niet gelukt is. En zoals we dezer dagen in de krant schreven Luns was het indertijd wél ge lukt. Het is derhalve toch waar dat het voetje van Luns bij de Portugezen witter was (en is) dan dat van Schmelzer? Het geen laatstgenoemde dan tot eer zou strekken. Maar waarom getreurd, rest ons nog altijd een hele wed strijd. Zelfs het feit dat daarin voor een groot deel Amster dammers meespelen mag van avond de pret niet drukken. ■fr Op dagen als deze, mensen, zou een frisse slok er best in willen. Al was het maar wa ter. Gefluorideerd water des noods. En als het nou helemaal niet anders kan, dan maar ge- defluorideerd water. Zoals het op het plaatje hier onder uit een heuse pomp stroomt. i - - - De pomp staat midden in Amsterdam met nog vier an dere. Mensen, die geen zin hebben in hetgefluorideerde leidingwater, dat de hoofdstad met ingang van deze week te bieden heeft, kunnen nu naar de pomp lopen, Hopelijk blijft dat letterlijk, want ik zou niet graag allerlei minderheidsgroepen in over drachtelijke zin naar zo'n ge val zien lopen. Tot strijd. slot prettige wed- MERIJN (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES Ober- dam Sallustro, directeur-gene raal van Fiats dochtermaat schappij in Argentinië „Fiat Concord" is ontvoei uit zijn woning in een buitenwijk van Buenos Aires. Twee van de (vijf) ontvoerders zouden in politieuniformen gekleed zijn geweest. (ADVERTENTIE) Een dak boven je hoofd en op z'n tijd een portie [Philips batterijtjes... man,wat kan een radio zich beter wensen.]1 V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7