Geen ontslag gevraagd Inbrekers op stap met brandkast van vismijn PIET BULTHUIS VOL SCHEPPINGSDRIFT Expositie van Piet Bulthuis en L. Binkhorst Axel deelt geen rookgerei meer uit ARBEIDSBUREAU TERNEUZEN OVER MOGELIJK MASSA-ONTSLAG DROSTEL Actiegroep vraagt debat over Schelde- sluiting Inrichting Grevelingen is taak voor minister Drees Middelburgs huis van bewaring deze zomer gesloten stad streek Kinderen uit Vilvoorde te gast in Middelburg Weer normaal BONBONSIN BOXEN Vijfde CONTACT BUS Mr. Biesheuvel: INGREEP KOSTEN Oorzaak ongeluk sproeivliegtuig onopgehelderd Woensdag 22 maart 1972 3 Voor deze pendelaars is het eind van hun werk in Botlek in zicht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 5, 6 en 7 april zullen vijftig kinde ren uit de Belgische gemeente Vilvoorde de gast zijn van een bijna even groot aantal Mid delburgse gezinnen. Tussen Vilvoorde en Mid delburg bestaan al jaren vriendschappelijke betrekkin gen, die blijken uit jaarlikse uitwisselingen. Er is een pro gramma voor het Belgische bezoek opgesteld waarin een bezoek aan Miniatuur Walche ren en aan het Veerse Meer en Veere is opgenomen. De kinderen uit Vilvoorde zullen zoveel mogelijk logeren bij de ouders van de jonge Middel burgertjes die vorig jaar in Vilvoorde te gast waren. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: overwegend droog, minder zonnig en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp.: om streeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. waterstanden Konstanz 237 onv; Rheinfel- den 158 plus 7; Straatsburg 110 - 12; Plittersdorf 252 plus 4; Maxau 310 onv; Plochingen 129 - 1; Mannheim 112 plus 3; Steinbach 117 - 2; Mainz 136 - 6; Bingen 52 onv; Kaub 65 - 2; Trier 234 - 2; Koblenz 80 - 2; Keulen 21 - Ruhrort 177 - 3; Lobith 783 onv; Panner- dense kop 762 onv; Nijmegen 590 onv; Ijsselkop 737 - 1; Eefde IJssel 267 - 3; Deventer 157 - 3; Monsin 5460 - 4; Borgharen 3881 - 23; Belfeld 1106 plus 13; Grave beneden de sluis 504 plus 3. hoogwater Morgen, donderdag 23 maart Bergen op Zoom 9.57 en 22.45, Hansweert 9.17 en 22.01 Terneuzen 8.44 en 21.29. Vlis- singen 8 16 en 21.05, Wemel dinge 9.47 en 22.35 (ADVERTENTIE) 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit. Kies uit: bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS. In de nacht van maandag op dinsdag werd in Breskens op drie plaatsen ingebroken. Bij de vismijn werd de gehele brandkast meegenomen, bij Woittiez Bouwbedrijf is een vergeefse poging gedaan de brandkast te kraken en van scheeps werf Van de Sande verdwenen enkele flessen zuurstof en gas Mogelijk dat tussen de beide eerste en de laatste inbraak een verband bestaat. De brandkast van de vismijn werd door de ongenode gasten uit de muur gehaald en ge plaatst op een trekkar, waar van er op de vismijn twaalf in gebruik zijn. Zij hadden overi gens pech, want van het door hen uitgekozen transportmiddel loopt regelmatig een wiel af. Via een koelcel manoeuvreer den zij de kar naar buiten, maar door het aflopende wiel moest men nabij het zwembad kast en wagen achterlaten. Op de brandkast werden brandsporen aangetroffen. Een geldkistje met enkele guldens, dat open en bloot op een bureau in de mijn stond werd ongemoeid gelaten, even. als een potje met telefoongeld. Kasten en bureaus werden wel overhoop gehaald. Vingeraf drukken werden door de ijlings ingeschakelde recherche niet Bevonden. Voor de vijfde maal werd in gebroken in het kantoor van de firma Woittiez. „Er is veel ra vage," aldus de heer .Woittiez. „Er is geprobeerd de kluis, die als een bunkertje van beton in de muur is gebouwd, vanaf bo ven te benaderen. Hiertoe werd een groot gat in het plafond gemaakt. In de brandkast van de heer Woittiez lag overigens geen geld. Wel waardepapieren als contracten en polissen. De schade die de inbraakpoging met zich brengt schatte de heer Woittiez op vijf- a zeshonderd gulden. Wat de inbrekers wel hebben meegenomen is de helft van de kluissleutel. De andere elft wordt altijd mee van kan toor Benomen Bij scheepswerf Van de San- de werd via een geforceerd raam in het dak binnengedron gen. De inbrekers, die enkele flessen zuurstof en gas mee namen. hadden geluk, want on der hel raam stond een soort stelling die de vier meter hoge afdaling vergemakkelijkte. Zowel bij de vismijn als bü Woittiez was men binnenge drongen na forcering van een raampje. YERSEKE (ANP) De ac tiegroep 'Oosterschelde open' dringt er bij Provinciale Sta ten van Zeeland op aan het tussentijdse rapport van rijks waterstaat 'het deltaplan in het licht van de laatste ont wikkelingen' in een openbare vergadering te behandelen, alsmede de kritiek die de ak- tiegroep op het rapport heeft. Het rapport, dat minister Drees onlangs aan de Eerste en Tweede Kamer 'heeft ge zonden, komt tot de conclusie dat de Oosterschelde afge damd moet worden. De actie groep noemt deze conclusie onbegrijpelijk, omdat de in het rapport genoemde feiten naar haar mening juist aange ven dat de Oosterschelde niel afgeslQten moet worden. Aan het veiligheidsaspect, dat het rapport aanroert, tilt de actiegroep niet zo zwaar Er zijn reeds 25 jaar voobij- gegaan sinds de overstro mingsramp. Als men terstond begint met het versterken van de meest zwakke plekken, is het risico niet groter dan bij afdamming, aldus de groeo. (Vervolg van pagina 1) Onder de werknemers die met ontslag worden bedreigd z(jn behalve vele inwoners van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ook Belgen. Ze zijn voor een belangrijk deel werkzaam in de bouwnijverheid (grondwerk) en een groep van tussen de 50 en 70 arbeiders in Pernis op het stuwadoorsbedrijf van Troost N.V. Woordvoerders van dit bedrijf hebben verklaard, dat in een deel van de arbeidsplaatsen die volgende maand zullen open vallen al is voorzien. Enkele werknemers van het Koewachtse uitleenbedrijf zullen, aldus het commentaar van het stuwadoors- bedrijf, in vaste dienst worden overgenomen. Volgens de geruch ten zou het overige deel worden vervangen door goedkopere buitenlandse arbeidskrachten. Het ministerie van Sociale Zaken ontkent dat en zegt dat er voor deze groep in het ge heel geen werk meer is. Troost N.V. daarentegen geeft als argument voor het verbre ken van alle banden met Zeeuwsch-Vlaanderen het feit, dat De Schepper zonder ver gunning werkt. „We kunnen met die Zeeuwsch-Vlaamse koppelbaas niet meer samen blijven werken, nu hij geen vergunning meer heeft, zonder in ,de bajes terecht te korrfen", aldus een medewerker van Troost. Een woordvoerder van het arbeidsbureau in Terneuzen heeft meegedeeld niet op de hoogte te zijn van het op han den zijnde massa-ontslag. „Er is nog geen enkel contact ge weest met ons". Overigens staat het Koewachtse uitleen bedrijf in Terneuzen niet be kend als een malafide onder neming. De ervaringen leren, dat over het algemeen opzeg termijnen bij ontslagen rede lijk in acht worden genomen, aldus het arbeidsbureau. Ook in dit geval zouden de betrokken arbeiders al gerui me tijd tevoren op de hoogte zijn gebracht. Ontslagvergun ningen zijn er nog niet ver leend, omdat dit pas kan nadat werknemers tegen hun ontslag protest hebben aangetekend. Ook dat is nog niet gebeurd. Voor het tourïngcarbedrijf „Maes" in Sint Jansteen zal het stoppen van de activiteiten van de Koewachtse koppel baas eveneens consequenties hebben. Deze busonderneming pendelt dagelijks met een bus van Zeeuwsch-Vlaanderen via België naar de Botlek. De rit ten zijn voor de volgende maand geannuleerd. De direc tie van het touringearbedrijf vreest niet meteen in de moei lijkheden te komen, omdat het hoogseizoen voor de deur staat, maar verwacht het komend jaar, wel moeite te zullen krij gen met het vullen van de gaten. Door het Koewachtse kop- (Van een onzer verslaggevers) AXEL Bezoekers van vergaderingen in het stadhuis van Axel zullen met ingang van heden voortaan vergeefs zoeken naar de gebruikelijke rookwaren. B. en w. van Axel hebben dinsdag in htm weke lijkse vergadering besloten om in het vervolg geen rokertje meer van gemeentewege aan te bieden. Tot deze week was het een goede gewoonte, dat op alle vergadertafels glazen met si garetten en sigaren prijkten. Het eerste gevolg van deze beslissing was dinsdagmiddag om 15.00 uur al waarneembaar tijdens de persconferentie, die na het b. en w. beraad volgt. Op de plaats waar anders de sigaren en sigaretten van de meest uiteenlopende soort ston den te lonken, was nu alleen een asbak te zien. Volgens burgemeester M. K. van Dijke is tot deze stap besloten uit „milieuhygië nisch" oogpunt. De Axelse burgervader heeft daaraan eerlijkheidshalve toegevoegd, dat ook financiële overwegin gen een rol hebben gespeeld, want er is jaarlijks een aardig kapitaaltje voor nodig om de rookbehoefte van alle bezoe kers van liet Axelse stadhuis te bevredigen, zo hebben de ervaringen de afgelopen jaren geleerd. Een uitzondering willen b. en w. maken: voor de zoge naamde officiële ontvangsten. Overigens betekent deze be slissing geen aantasting van de persoonlijke vrijheid van de bezoekers van het stadhuis, want iedereen wordt vrij gela ten zijn eigen rookgerei mee te brengen en daarvan ook gebruik te maken. pelbedrijf zelf is dinsdag op geen enkele manier bevestigd, dat het in grote moeilijkheden zou verkeren. Er wordt ook niet gesproken over het ont slag van 150 werknemers, maar alleen over de noodzaak om voor de ruim vijftig pen delaars ander werk te zoeken. Daar zou aan gewerkt wor den. 4 (Van onze parlementair» redacteur) Minister Drees van Verkeer en \yaterstaat blijft in eerste instantie verantwoordelijk voor het inrichten van het Greve- lingenbekken als natuur- en recreatiegebied. Dat antwoordt minister-president Biesheuvel op vragen van de Tweede Kamer leden Dusarduijn (KVP), Schol ten (ARP) en De Boo (CHU) Premier Biesheuvel erkent, dat de politieke verantwoorde lijkheid in een later stadium moet worden overgeheveld naar het ministerie van CRM. Maar bij de eerste fase van de inrichting ligt het accent zwaar op de waterhuishoude- lijke inrichting, een recht streeks gevolg van de uitvoe ring van het Deltaplan. Boven dien bestaat er een nauwe re latie tussen de ontwikkeling van het bekken en de aanleg van een net van hoofdwegen, die dit gebied moeten openleg gen. De regering is dan ook niet van plan de politieke ver antwoordelijkheid over te dra gen aan minister Engels, zoals verschillende Kamerleden wil. len. De minister-president erkent dat de uitvoering van het Del taplan tevens een diepe in greep is in het natuurlijk mi' lieu. Daarbij komen veel be langen om de hoek kijken. Juist daarom zijn inmiddels de stuur groep Grevelingenbekken en het projektbureau Grevelin genbekken ingesteld. Het laat ste bureau is in hoofdzaak ver antwoordelijk voor de algeme ne voorzieningen ter inrich ting van het gebied In dit bu reau zijn alle bij de inrichting betrokken departementen bo. trokken. De stuurgroep zal de werk zaamheden van het projektbu reau begeleiden, verder een co- ordinerende rol vervullen en tenslotte beleidsbeslissingen voorbereiden. In deze groep zijn behalve de betrokken mi nisteries, ook de provinciale be sturen van Zuid-Holland en Zeeland en de gemeenten rond het Grevelingenbekken verte genwoordigd. In de praktijk zal de regering „ernstig reke ning houden" met de voorstel len van de stuurgroep. Een te sterk domineren van bepaalde belangen kan via deze werk wijze worden voorkomen. Wat de kosten betreft deelt premier Biesheuvel mee dat de eerste noodzakelijke maatrege len ter beperking van het ver lies aan natuurlijke waarden en aanpassing aan het Delta plan komen op rekening van de begroting van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën. De kosten verbonden aan de in richting als natuur- en recrea tiegebied komen onder de be groting CRM. Daarnaast kan het ministerie van Economische Zaken ter verbetering van de toeristische infrastructuur bii- dragen verlenen. Binnenkort zal de regering de samenstelling van een werk groep bekend maken, die een kosten-analyse moet gaan opstellen. Minister-president Biesheuvel verwacht dat deze werkgroep binnen een jaar een rapport kan uitbrengen over de kosten van inrichting van het Greveiicc^nhckken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „En zo ga je maar door....„De nu 73-jari- ge Middelburgse kunstschilder Piet Bulthuis gebruikt deze uitdrukking minstens tien maal, als hij een poging waagt mij een indruk van zijn scheppingsdrift te geven. „Waar blijft dat allemaal, la ter, vraag je je af Zou er iets van al dit werk op de zeef van de tijd blijven liggen"? Ook deze uitdrukking ligt hem in de mond bestorven. Zowel in zijn atelier als op de zolder van zijn huis aan de Middelburgse Zeissingel staan honderden en nog eens hon derden schilderijen ingelij'st te wachten. Op wie? Wat het kunstminnend pu bliek op de ruim vijftig ten toonstellingen waar werken van Bulthuis hebben gehangen te zien krijgt, is nog minder dan een greep uit dit vele werk. Deze bijna-nestor van de Zeeuwse kunstenaars is zo produktief dat hij op zijn eentje alle expositiezalen van Zeeland vol zou kunnen han gen met meest uiteenlopende werkstukken. Hij zou een zaal „zeegezichten" kunnen tonen, een zaal „Bosvijvers", een zaal „portretten", een paar zalen „winterlandschappen" of „berglandschappen", dorpsge zichten, stillevens, en noem maar op Een enkel park zou aardig kunnen worden aangekleed met zijn beeldhouwwerken en plastieken. En dan spreek ik nog niet over de veertig schil derijen die hij maakte van de waternoodsramp, toen die ramp zich in zijn volle hevig heid voltrok. Piet Bulthuis zat er middenin. Hij heeft zijn hele bezit aan houtgravures 80 stuks - op de gore golven zien wegdrijven. Daarvoor dus geen zaal gereserveerd - he laas. Al het werk staat tegen de muren van zijn atelier en op zijn zolder, zorgvuldig tegen stof beschermd door doeken en gordijnen. De kostelijke voorraad van een der zeld zaamste eenmansbedrijven in Middelburg. Elk doek verte genwoordigd maanden, min stens weken van ingespannen werk, waarin soms een nacht slapen genoeg was om te lei den tot een ingrijpende revisie of tot het bittere vonnis: de vuilnisbak in. Met Bulthuis over kunst praten betekent je begeven in het strijdgewoel van modernen en conservatieven „Idiote begrippen, als je het goed be schouwd", zegt Bulthuis. „Wat is modern"? Het toppunt van moderne kunst vind ik de grottekeningen m Frankrijk - 20.000 jaar keieden gemaakt. En ouderwets? Is het achter lijk te proberen een puur Hol landse schildertraditie voort te zetten? Ik weet uit ondervin ding, dat je op de natuur als inspiratiebron op de olieverf (waarvan de kwaliteit overi gens steeds beroerder wordt) nooit uitgewerkt raakt"! Hij wordt wel boos, maar niet ontmoedigd als hij het over de natuur heeft als lever ancier van de meest vertrouw de doch door zijm eigen ogen bezien steeds weer nieuwe on derwerpen. „Er komt weer aandacht voor de natuur", zegt hij, „ook bij de jongeren. De zuiverheid van het water, dat mij altijd weer fascineert, en dat ik blijf schilderen, spreekt Piet Bulthuis. (Van een onzer verslaggevers) GOES Twee kunstenaars, die te zamen een breed scala aan uitdrukkingsmogelijkheden op het platte vlak vertegenwoordigen ontmoeten elkaar in de expositiezaal van het museum voor Zuid- en Noord Beveland te Goes. Het zijn Piet Bulthuis (73 jaar) en Liesbetih Binkhorst (39 jaar- beidenwonend en werkend in Middelburg. In 45 tekeningen en olieverfschil derijen belijdt dit tweetal zijn geloof in de natuur als de grote inspiratiebron voor de kunstenaars. Voor Buithuis (althans in het hier geëxposeerde werk) dat slechts een greep uit de laatste dertig creatieve jaren is) zijn het licht, de lucht, het water en het landschap de re ferentiepunten met de levende natuur. Liesbeth Binkhorst is gefa- cineerd door de mens, vooral door de jonge vrouw. In su- miere, zwarte lijnen trefze ker en direct op het papier ge zet tast zij naar het myste rie dat zij in haar met kenne lijke zorg gekozen modellen vermomt. Zij zoekt de natuur onder de uiterliike verschijnings vorm. Piet Bulthuis laat het niets verbergend licht vorsend op zijn onderwerpen vallen en blijft minutieus, zichzelf voortdurend aan de door hem beleefde werkelijkheid corrige rend, gebiologeerd door het wat het licht met de dingen doet. Het licht spat als het ware op de soms microsco pisch nauwkeurige details in zijn voorstellingen uiteen. Het werkt vaak feestelijk, of vult een hemel met defuse tinten. Je krijgt bijna de indruk, dat het licht op deze manier werkend zelfs de achter kant van hot doek moet door stralen. Liesbeth Binkhorst wordt door de buitenkant der objec ten niet gehinderd en wellicht ook niet zo sterk geboeid. Met inkt, krijt en houtskool en met sterke lijnen, die een vaste hand verraden, dringt zij in het wezen van haar modellen door, en laat de beschouwer daarbij ondanks alle her kenbaarheid der voorstellingen veel te raden over. Volko men verschillende technieken en stijlen deze twee kunste naars, maar een ontroerende eensgezindheid waar het gaat over de eerbied en de teder heid, welke de scheppende mens aan schepping en schep selen verschuldigd is. Piet Bulthuis en Liesbeth Binkhorst worden niet ge plaagd door de lust tot experi menteren. Als zij daarmee al bezig zijn, dan is het hen te doen om de eigen uitdruk kingswaardigheid te testen. Bulthuis, onophoudelijk bezig met het helle licht, dat een volheid van kleuren oproept, die soms aan magisch realisme doen denken (winter bij Loos duinen bijvoorbeeld). Liesbeth Binkhorst waagt een nieuwe stap met een en kel naakt en een paar portret ten in olieverf. De kleur blijkt aan de haar in de tekeningen zo zuiver getroffen werkelijk heid niet veel meer te kunnen toevoegen. Ja, soms mag men vrezen dat de puurheid van de eerste schets, in de olieverf ten gronde zal gaan. Bulthuis is meester op dit wapen. Men moet het zelf gaan zien om het te kunnen beamen. De tentoonstelling is nog tot 30 maart geopend, dagelijks van 10-12 uur en van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag en zon dag: van 14 tot 17 uur. de jonge mens weer aan. „Wat een ongeruste jeugd op span doeken en muren schrijft, dat legt Bulthuis met de zorgvul digheid van een archeoloog, in zijn doeken vast. „Heb eerbied voor het leven en de natuur". Zijn vermaning is mild. Zijn technisch kunnen stelt hem in staat „milieudoe ken" te maken, die je als het waren naar de keel vliegen. Hij vraagt zich eahter af: Waarom de ondergang schilde ren, als de werkelijkheid van nu en van gisteren die wij moeten behouden of herwin nen, zo aandoenlijk mooi is en zo zeer het bewaren waard? Bulthuis werkt in een stijl- geholpen door een moeizaam bevochten vakmanschap, die meer in de gouden dan in de glazen eeuw thuishoort. Hij zegt ook: „Ik zou - zo maar een keer „-wel eens een stille ven van mij naast de doeken van de Hollandse meesters willen hangen. Alleen maar om te zien hoe die op elkaar zouden werken. Wordt mijn werk dan verpletterd, of zou het zich enige tijd kunnen handhaven"? Hij zegt dit grinnekend,sta pels schilderijen opzij klap pend, en er af en toe een in het licht brengend bij welke handeling een feest van vorm en kleur opbloeit in het schra le licht van de zolderlamp. Dan gaat heit gordijn er weer overheen.. „Modern of ouderwets", zegt Bulthuis - iets moet goed zijn in zijn soort. De kunstenaar moet de essentie van zijn vak verstaan. Daar gaat het om'T. KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-MIDDELBURG. Het Huis van Bewaring van Middelburg behoort tot de ge stichten in ons land, die op 2 mei voorlopig tot oktober zul len worden gesloten. Ongeveer 30 van de 44 personeelsleden, alsmede de gedetineerden zul len in andere inrichtingen wor den ondergebracht. De directeuren van de ge stichten, die voor sluiting in aanmerking komen als gevolg van de bezuinigende maatrege len van de regering, vernamen gisteren tijdens een bespreking op het departement van justitie, de algemene lijnen van het plan tot sluiting. Daarbij bleek, dat aan de maatregel niet te ontkomen is. Met name vanuit Middelburg is gewezen op het feit, dat het enige huis van be waring dat Zeeland'telt, in een a-geografisch gelegen provin cie moeilijk gemist kan worden. De personeelstekorten in de andere gestichten, mede het ge volg van de vorig jaar inge voerde personeelsstop bij het gevangeniswezen, vormden een doorslaggevend argument om een aantal gestichten voorlopig tot oktober te sluiten. Over het geen er na oktober gaat ge beuren werd gisteren geen uit sluitsel verkregen. Vrijdag zal een kleine dele gatie van het departement van justitie een bezoek aan Middel burg brengen om het voltallige personeel van het huis van be waring op de hoogte te stellen van de details van de bij standsverlening in andere ge stichten, welke van het Middel burgse personeel wordt ver langd. In het huis van bewaring in Middelburg werken 44 mensen in vaste dienst. Twaalf a veer tien van deze mensen zullen ondanks de sluiting tot oktober, in het huis van bewaring blij ven voor de afwikkeling van lopende zaken. Het aantal ge detineerden dat in het huis van bewaring verblijft bedraagt ge middeld 30. De capaciteit van de inrichting is 44. DEN HAAG (ANP) Een niet aanwijsbare calamiteit moet zich hebben voorgedaan die het op 6 juli van het vorige jaar bij Melissant ver ongelukte sproeivliegtuig noodlottig is geworden. Tot die conclusie is de Raad voor de Luchtvaart gekomen. Bij het ongeluk is de 26- jarige Bon Rodenburg uit Rot terdam om het leven geko men. Uit het onderzoek dat de raad naar de mogelijke oor zaak van het ongeval heeft ingesteld zijn hem geen con crete feiten gebleken die daar voor kunnen worden aangewe zen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3