Record aantal Zeeuwse kinderen planten boom Burgemeesters leggen stukje rioolleiding Bezwaar tegen snelle groei zeehavén- industrieën Gratis! Ide postgiro Drs. M. Verburg gehuldigd op jubileumreceptie VOLGENDE WEEK NATIONALE BOOMPLANTDAG Dow plant groene muur Snelheidsmeters blijken er ver naast te zitten Minder warm ALUMINIUM- BEDRIJF „OFFICIEEL" AAN DE SLAG Kamervragen over sluiting Huis van Bewaring Grafisch werk „klinkt" als muziek CURSISTEN EXPOSEREN Volleybal toernooi in Hulst stad streak In Veere Schrijver Viruly opent expositie in Middelburg ANWB-KEURING IN GOES Bijsturen KPJ-ers Expositie in Middelburg In Middelburg dab makkelijk! Dinsdag 21 maart 1972 3 (Van een onzer verslaggeversi MIDDELBURG „Welvaarts ontwikkeling blijft het streven om een toenemend stuk welzijn mogelijk te maken". Op deze wijze vatte drs. M. C. Verburg zijn taak en die voor het ETI voor Zeeland samen, toen hij gisteren een dankwoord sprak op zijn jubileumreceptie. De heer Verburg werd gehuldigd omdat hij 25 jaar in overheids dienst was. Na te zijn toegesproken door de voorzitter van het stichtings bestuur, de heer A. J. Kaland en door de nestor van het per soneel, drs. G. J. Baarspul, hield drs. Verburg een met anekdotes en aforismen gelar deerde toespraak, waarin hij de achter ons liggende periode voor Zeeland kort kenschetste. Van 1948 tot circa 1960 een pe riode van herstel, gevolgd door een tienjarig tijdperk van eco nomische groei en thans de zeventiger jaren een perio de waarin de welzijnsontwik- keling de meeste aandacht krijgt. Daarbij valt de aandacht in het bijzonder op het onder wijs in Zeeland en op de aan- klèding met welzijnsvoorzie ningen van stad en dorp. „Een samenspel van welvaart en welzijn", zo typeerde de jubi laris het. Voorzichtig over de toekomst sprekend, waarschuw de hij ervoor, de gevolgtrekkin gen uit het zogenaamde MIT- rapport zonder meer op Zee land van toepassing te verkla ren. „Wij hoeven niet in alles voorop te lopen", zei hij. ..Het rapport aan de club van Rome is op mondiale schaal gedacht". Tevoren had de heer Kalland opgemerkt, dat het ETI voor Zeeland wordt gekenmerkt door zijn directeur. „In woord en geschrift, maar ook in de onderhandeling hebt U een stempel gedrukt op het Zee- landse zoals het vandaag de dag is", aldus de heer Kaland. Ook de heer Kaland ging op de begrippen welvaart en welzijn in. „De tegenstelling tussen beide begrippen is gefingeerd", stelde hij vast. „Het kost mij geen moeite om U te zeggen, hartelijk dank namens de Zeeuwse gemeenschap voor al les wat U in het belang van de provincie hebt gedaan", zo be sloot de heer Kaland, die de ju bilaris tenslotte een geschenk onder couvert aanbood. Drs. Baarspul, wijzend op de door drs. Verburg gevolgde werkmethode, die op ruim- schootse vermelding van bron nen berust, bood namens de ETI-medewerkers een typische bronnenstudie aan: een ency clopedie over antiek. Onder de aanwezigen op de jubileum receptie was een der vroegere voorziters van het ETI-bestuur. mr. dr. A. J. J. Mes. TERNEUZEN. Midden in de Herengracht in Terneu- zen is de betonnen sokkel ge stort voor het beeld van de Vliegende Hollander. Het voet stuk van het gedenkteken heelt een middellijn van vier meter en staat ongeveer 1J10 meter diep in de gracht. Het construc tiebedrijf De Feyter uit Ter- neuzen had voor de sokkel 15 kubieke meter beton nodig die met behulp van een betonpomp in de stalen koker in de gracht werd gestort. Begin mei zal het beeld van de Vliegende Hollan der worden geplaatst. Op 11 mei zal het gedenkteken offi cieel worden onthuld. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Overwegend droog, plaatselijk mist en la gere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden DEN HAAG Konstanz 237 -1, Rheinfelden 151 -5, Straatsburg 122 onv., Plitters- dorf 248 pl. 3, Maxau 310 -2, Plochingen 130 pl. 3 Mann heim 109 -8, Steinbach 119 - 11, Mainz 142 -4, Bingen 52 -4, Kaub 67 -3, Trier 236 -1, Ko blenz 82 -1, Keulen 25 -1, Ruhrort 180 -2, Lobith 783 :6, Pannerdense kop 762 -8, Nij megen 590 -10, IJsselkop 738 - 7, Eefde IJssel 270 -5, Deven ter 160 -4, Monsin 5464 pl. 12, Borgharen 3904 pl. 18, Belfeld 1093 pl. 7, Grave beneden de sluis 501 -4. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Che mical in Terneuzen heeft een begin gemaakt met het aanleg gen van een ruim 1,5 kilome ter lange en 100 meter diepe groene gordel tussen het fa briekscomplex en de Terneu- zense bebouwing. De „groene muur" is be doeld als scherm tegen moge lijke geluidshinder die de Dow- installaties zouden kunnen veroorzaken. De beplanting bestaande uit voornamelijk populieren en lagere gewassen krijgt op haar hoogste punt een hoogte van ongeveer 10 meter. De beplantingen krijgen verschillende hoogten om het geluid zoveel mogelijk op te vangen. Het groene gordel project van Dow vergt een investering van bijna twee ton. Het plan is uitgewerkt door de Koninklijke Heide maatschappij dat met een soortgelijke voorziening' gun stige resultaten heeft bereikt bij de Staatsmijnen in Lim burg. De „groene Dow-muur" beslaat in totaal een opper vlakte van 16 hectare en is gesitueerd in de zuid-oost' hoek van het Dow-complex. Men hoopt dat met name de bewoners van het dorpje Boe- regat in directe mate profijt zullen trekken van de groene bufferzone. hoogwater Morgen, woensdag 22 maart Bergen op Zoom 8.42 en 21.18. Hansweert 7.55 en 20.36. Terneuzen 7.20 en 20 03. Vlis- singen 52 en 19.38. Wemel- dinge 8.32 21.08. (Van eem onzer verslaggevers) VEERE Burgemeester A. de Kam van Veere zal zater dag 22 april de nieuwe vesti ging van de fabriek voor alu- miniumprodukten N.V. Alga in zijn gemeente officieel ope nen. De directie en de raad van commissarissen houden daartoe een feestelijke bijeen komst in de splinternieuwe fa briek aan de rand van de stad, die om elf uur begint. Na de openingsplechtigheid zal een receptie worden ge houden tot half een. Het Ga- pingse bedrijf brengt binnen kort een noviteit op de bouw markt. een aluminium bunga low. Het 'prototype van deze door Alga in Veere geprodu ceerde bungalow zal bij de opening van de nieuwe fa briek voor het eerst aan het publiek worden getoond. (Van een! onzer verslaggevers) VEERE - MIDDELBURG De bekende schrijver A. Viru ly zal op zaterdag 25 maart om half vier een inleiding houden ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling van Sarika Goth en Gerard van der Leeden in kunstzaal van Benthem en Jutting aan de Lange Delft van Middel burg. De tentoonstelling van schil derijen van de Veerse Sarika Goth en van kleinplastieken van Van der Leeden duurt van 25 maart tot 24 april en is op werkdagen te bezichtigen van 9 tot 17.30 uur. (Van een) onzer verslaggevers)' goes De ANWB-snel- hfeidscontrole in Goes heeft zéér vreemde resultaten ge boekt, maar is een succes ge bleken. Er kwamen in de vijf keuringsdagen 1323 automobi listen om de snelheidsmeter te laten ijken. Het bleek dat 93 procent van de auto's een af wijkende snelheidsmeter had, waarvan 73 procent teveel aangaf en 21 procent tte wei nig. Exact was slechts 7 pro cent. Opmerkelijk was dat ook veel Belgen hun snelheid lie ten controleren. Het totaal-re sultaat is gunstiger dan het landelijk gemiddelde, „maar", zo zegt de van origine Vlissin- ger A. van Noorden uit Om moord, leider van het „team speciale akties" van de ANWB, „er deugt nog steeds niet veel van". Er kwam in Goes zelfs eenmaal een re- cordverschil van 32 kilometer per uur voor bij een snelheid van 50. Deze auto reed 18 km. per uur in de bebouwde kom. Ook waren er enkele gevallen bij van veel te hard rijden ONDANKS bezwaren van de VVD-fractie is het kabouter raadslid Joop Pellinkhof in Den Haag benoemd tot onbe zoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Hij is de eerste kabouter in deze functie. -1 door een verschil van 14 kilo meter bij 50 km. per uur. Opmerkelijk vindt de ex-Vlis- singer, die vroeger als wegen wacht jarenlang tussen Vlis- singen en Goes patrouilleerde, dat veel auto's met wielen en banden in onbalans rijden. In deze gevallen is geadviseerd om banden of wielen door een garage te laten uitbalanceren. Ook was er één keer sprake var\ vier spekgladde banden. ,.De man wist het niet, reed weg' en kwam even later prompt met vier splinternieu we banden van een garage te rug. Een vreemde ervaring ,deed ook de Zeeuw op, die pas een tweedehandswagen had ge kocht. Bij het „uit-rollen" van de wielen na de proef B bleek een van de wielen door te blijven rollen. Het bleek dat de man in de korte tijd dat hij de auto bezat tot zijn verwon dering steeds hevig had moe ten bijsturen als hij remde. Het bleek dat men een fiets- kogeltje had aangebracht op de plek waar de wielremcilin- der lekte. De betrokken Zeeuw die waarschijnlijk door het droge weer van de laatste tijd aan een wisse dood is ontsnapt, beloofde voortaan bij aankoop van een auto eerst een ANWB-keuring aan te vragen. Volgende week wordt de zelfde ANWB-keuring verricht in Middelburg, op de Dam, en Vlissingen, Baskenburgplein bij zwembad, van 21 tot en met 25 maart. (Van een) onzer verslaggevers) GOES Een record aantal Zeeuwse scholieren, leerlingen van de hoogste twee klassen van basisscholen, doet dit jaar mee aan de Zeeuwse boom feestdag, het streekgebeuren in het kader van de nationale boomfeestdag. Op 29 jnrt., vol gende woensdagmorgen, zullen 2394 Zeeuwse meisjes en jon gens klaar staan. Het aantal bomen dat de grond in gaat staat nog geens zins "vast", maar zeker is dat lang niet alle deelnemers wer kelijk bomen zullen planten. Dat is ook de bedoeling niet. Het gaat in de eerste plaats om het "groenbewust" maken van de jeugd. De jongeren vormen tenslotte de milieube schermer van morgen en daar om zullen heel wat onderwijs krachten in Zeeland op 29 maart in de klas" een boom opzetten" over de waarde van het groen en de natuur in het algemeen. Het aantal gemeentes dat dit jaar meedoet is beduidend la ger dan vorig jaar. Wierpen vorig jaar slechts 4 gemeentes totaal 1800 scholieren in de strijd, dit jaar proberen 12 ge meentes 2394 jongeren natuur- gezind te maken opdat ze als ze wat ouder zijn het kostbare groen niet vernielen (zoals in Terneuzen en Goes). De deelnemende gemeenten zijn dit jaar: Goes, Borsele, Midden-Schouwen, Oostburg, Hulst, Kapelle, Axel, Sluis, Vlissingen,Middelburg, Ter neuzen en Hontenisse. De deelname van Zeeuwsch- Vlaanderen is, zoals altijd, veel groter dan van de rest van Zeeland. Het organiseren de regionale comité (met staatsbosbeheer, Grondmij, Heidemij en de inspectie van het onderwijs) heeft er geen idee van hoe dat verklaard moet worden. Ook weet zij niets van de beweegredenen van de niet-deelnemende ge meentes. Terneuzen is met 1000 leer lingen verreweg de grootste deelnemer, daarna komen Hulst met 330 (6 scholen), Bor sele met 230 (4 scholen), Vlis singen met 210 (8 scholen) en Axel met 200 (7 scholen). De gemeenten bepalen de boomplant of struikplant-pro- jecten. Op verzoek geeft Staatsbosbeheer wel adviezen, maar in de praktijk blijkt hierom nooit gevraagd te wor den. Vandaar dat de organisa toren met geen benadering kunnen schatten hoeveel bo men dit jaar geplant zullen worden. Dit wordt nog per gemeente bekendgemaakt. Dit jaar zal overigens de miljoenste boom of struik wor den geplant in het kader van de nationale boomplantdagge- schiedenis. Prins Claus zal de boom in Apeldoorn opzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Wilbers van D'66 heeft minister Van Agt van Justitie vragen gesteld over het al dan niet tijdelijk sluiten van het Huis van Bewaring in Middelburg. Hij vraagt de be windsman of het hier slechts om een tijdelijke sluiting gaat, of dat het de bedoeling is, dat deze gevangenis voorgoed dichtgaat. Ook wil de heer Wilbers weten, waarom er van de zij de van de gevangenisdirectie geen democratisch beleid is gevoerd bij het besluit. Zo zou het personeel volgens het Tweede Kamerlid, uit de krant hebben vernomen, dat het Huis van Bewaring dicht gaat. Er is op geen enkele wijze van tevoren inspraak geweest en men is ook niet tijdig ingelicht. De eerste pijp voor de rioolpersleiding zakt langzaam op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BORSELE Twee burgemeesters hebben gistermiddag een „eerste buis" gelegd. Het was een belangrijke gebeurtenis, want het betrof het eerste segment van de ruim 7 kilometer lange toekomstige „smeerhuis", de rioolpersleiding van Goes en 's-Gra- venpolder naar de Westerschelde. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes en zijn colle ga G. H. E. M. van Waes van Borsele hadden voor dit kar wei gele oliepakken aange trokken en helmen opgezet om het er allemaal zo echt moge lijk te doen uitzien. En het ging voortreffelijk. De Goese burgervader, eigenlijk alleen maar gewend aan de knoppen en handels van het „gemeente apparaat" te zitten, hanteerde nu de vele onderdelen van een zware kraan op voortreffelijke wijze, zij het voor de veilig- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De uitbreiding van de zeehaven-industrie in Zuidwest-Nederland moet volgens de raad voor milieu defensie aanzienlijk minder hard gaan dan wordt voorge steld in het rapport van de rijksplanologische commissie „de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland" (het „paarse boekje"). Volgens dat rapport moet de zeehavenindustrie in het zuid westen tot 1980 een uitbreiding ondergaan van 4000 hectare netto. Een dergelijke groei vindt geen genade in de ogen van de raad voor milieudefensie, die vindt dat de rijksnegatieve effec ten op het natuurlijke milieu en het sociaal-chltureel welzijn. De raad voor milieudefensie schrijft dat in een nota „kriti sche opmerkingen" aan de vaste commissie voor de volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening in de Tweede Ka mer, die 19 april een hoorzit ting over het paarse boekje houdt. Op die hoorzitting zal de raad voor milieudefensie haar standpunt zonodig nader uiteenzetten. In zijn nota geeft de raad overigens niet aan hoe groot de uitbreiding van de zeeha ven-industrie in zuidwest-Ne derland wel moet zijn. Er wordt alleen gepleit voor „re ductie" van de voorgestelde expansie. De raad heeft ook ernstige bezwaren tegen het feit, dat in het paarse boekje in feite geen alternatieve modellen worden aangegeven, maar dat a priori wordt uitgegaan van een zo groot mogelijke uitbrei ding van de zeehaven-indus trie (economische model) waaraan het sociaal-culturele model en het milieumodel worden aangepast. Er is niet (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN De KP.J- afdeling St. Jansteen organi seert 30 april een volleybal toernooi in sporthal Den Dul- laert in Hulst. Aan dit toernooi kunnen alle afdelingen van het gewest Til burg deelnemen. Er kunnen zowel dames- als herenteams worden ingeschreven bij E. de Rijcke, Steensedijk 36, te Hulst, tot 9 april. 1 heid gesteund door de machi nist die het grote 23-ruston- bueyrus apparaat ook de ko mende 12 maanden nog nodig heeft voor het pijpleggen. Burgemeester Van Waes legde zeer vakkundig „de strop aan" en dat is ook hij ondanks alle oorlogjes in zijn gemeenteraad, van huis uit niet gewend. Tientallen autoriteiten op velerlei gebied waren bij de plechtigheid bij de Zaaidijk bij -Gravenpolder aanwezig: topambtenaren van beide ge meenten, wethouders, raadsle den, vertegenwoordigers van rijk en provincie (gedeputeer de mr. J. F. G. Schlingemann)i en van de uitvoerende instan ties, zoals waterschap, land bouwschap, cultuurtechnische dienst, spoorwegen, Grontmij. en plaatselijke commissie ruil verkaveling. Het rioolpersleidingproject gaat totaal f 5.116.000 kosten, waarvan gemeenten enerzijds en rijk en provincie gezamen lijk anderzijds ieder vijftig proeent betalen. De directie voert n.v. Advies- en Inge nieursbureau Witteveen en Bos, aannemer is gebr. Romers te Rosenburg, die tot verba zing van een ieder beloofd heeft al binnen een jaar klaar te zijn, waar normaal 1,5 tot 2 jaar nodig is. aangetoond dat de sociaal-cul turele en de milieu-uitgangs punten ten volle zijn geres pecteerd, aldus de kritiek van de in Amsterdam gevestigde raad voor milieudefensie. (Van een onzer verslaggevers) GOES/MIDDELBURG Een uniek fenomeen op het gebied van „aan de man brengen" van kunst, doet zich van 3 tot en 7 april in „De Beuk" in Middel burg voor. Een drietal Zeeuw (s) en zor gen daar voor een noviteit tij dens de tentoonstelling van gra fisch werk van Robert Maas kant uit Oost-Souburg. Dies en Bram le Dus en de exposant zelf hebben bij enkele van de tentoongestelde grafische wer ken muziek gemaakt. Deze zal op de expositie ten gehore wor den gebracht, te zamen met een bijbehorende reeks dia's en films. De muziek zal ook op cassette worden uitgebracht en voor bezoekers bestaat de mo gelijkheid om zich een ets met bijbehorende muziek aan te schaffen. De tentoonstelling bevat ove rigens lino's, litho's, tekeningen, etsen, houtgravures, zeefdruk, ken en enkele ruimtelijke vor men. De openingstijden van de tentoonstelling zijn: 3 t/m 7 april van 15-1.7 uur en van 19- 21 uur. J (Van eenl onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse gedeputeerde A.L. van Geesbergen zal donderdag 30 maart om kwart over vijf een tentoonstelling openen van werken van cursisten van het Zeeuws instituut voor Kunst zinnige Vorming. Het insti tuut, waarvan het lid van G.S. voorzitter is, organiseert de expositie van 30 maart tot dinsdag 4 april in de Vleeshal van hét Middelburgse stadhuis. De leden v-am de werkgroep „Paasexpositie 1972" hebben, waar nodig geadviseerd door docenten, getracht het publiek door deze tentoonstelling een zo volledig mogelijk beeld te geven van het werk van de cursisten. Tijdens de openings uren van de expositie zullen cursisten als gastvrouwen-he ren optreden. De Vleeshal zal voor publiek geopend zijn op 30 maart van 20-22 uur, 31 maart en 1 april van 9-12, van 14-18 en van 19-21 uur. 3 april van 10-18 en van 19-21 uur en 4 april van 13-18 uur. De toe gang is vrij. (ADVERTENTIE) Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3