Golfbaan in de Braakman BEZWAAR TEGEN BOUW LTS IN TERNEUZEN Verdeeldheid over plan Dauwendaele ZOET Eerste en laatste babytje AARDENBURG DUIKT IN HISTORIE 0 stad streek 5 EIND VAN DE MAAND OPEN VOOR PUBLIEK Rederijkers in Sluis op dreef „Vrienden van Veere" willen weer congres Bezwaar tegen Axelse belastingen Hengstdijk Terneuzen Schoondijke Cadzand Lamswaarde RUIMTE Geslaagd feest voor bejaarden s-Heerenlioek in Wolphaartsdijk 's- Gravenpolder Terhole Verkeer Garantie Dinsdag 21 maart 1972 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het recreatiegebied de Braakman by Terneuzen wordt zaterdag 25 maart een midget-golfbaan voor het publiek opengesteld. De uit eternit vervaardigde baan be antwoord aan de internationale wedstrijdeisen en telt 18' holes'. Het golfterrein beslaat een oppervlakte van 4000 vierkante me ter. (Van onze correspondent) SLUIS Tijdens twee drukbezochte avonden gaf de Sluise Rederijkerskamer de Oranjebloem in café-restau rant De Korenbeurs een voor stelling van ,.Het hing in de lucht", een blijspel van Bert Peets. De Rederijkerskamer heeft in de afgelopen jaren enkele vertrouwde spelers verloren. En hoewel hun jeug dige plaatsvervangers goed hun best deden, kon toch het peil van vroegfer nog niet wor den gehaald. Bovendien stelde het vertol ken van een klucht aan de spelers bijzondere eisen, en daaraan werd niet in alle ge vallen voldaan. Rekening hou dend met deze omstandighe den mag toch worden gezegd dat een aanvaardbare uitvoe ring werd gebracht. Het pu bliek heeft nu en dan met een daverende schaterlach kunnen genieten van de komische si tuaties die rond het in het geheim gehuwde echtpaar Groenendaal ontstonden. Van de hoofdvertolksters, mevr. R. Buyze als Emmy Groenendaal, en de heer H. Spee als haar man leverde vooral de eerste voortreffelijke prestaties. In de bijrollen blonken de getrouwde krachten mevr. De Bree als tante Sjaan en de heer R. de Smet als oom Har ry uit. De aankleding van het toneel was goed verzorgd. De regie was in handen van mej. I. Posthuma, die haar moeilij ke taak goed volbraoht. TERNEUZEN Het 80 man en vrouw tellen de personeel van de ge meentesecretarie in Ter- neuzen werd gisteren bij de koffie in het nieuwe stadhuis verrast met ge bak. terwijl dit toch niet afkomstig wag van een jarige collega. Het zoete raadsel werd opgelost toen bleek dat de tractatie een al gemeen in de smaak vallende geste was van banketbakkerij Kave laars uit de Noordstraat, gedurende vele jaren de naaste buurman van de gemeentesecretarie in het oude raadhuis. De gebakjes waren toepasselijk versierd met het opschrift „Als af scheid aan een goede buur". (Van een onzer verslaggevers) VEERE De vereniging „Vrienden van Veere" zal dit jaar weer een congres organi seren in haar geliefde stad. Dit evenement, bestaande uit excursie en causerie, zal dit jaar op 3 juni plaatshebben. Het bestuur van de vereni ging, dat hiertoe zaterdag be sloot, weet nog niet waarheen de excursie leidt en over welk onderwerp iemand een spreek beurt zal houden. De Veerse vrienden hielden zaterdag hun werkvergadering en hoorden daarbij een lezing aan van stadsarchivaris N. Veldhuis van Veere en Vlissingen, over de geschiedenis van Veere aan de hand van archiefstukken. Met deze archiefstukken, lichtbeel den en met zijn woorden toon de hij aan dat de geschied schrijving aan de hand van andere bronnen dan archief- stukkén de meest vreemde en komische fantasieën over de geschiedenis van steden kan opleveren. De midget-golfbaan is in be heer bij het recreatieschap Braakman, waarin de gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent deelnemen. Het is de eerste intergemeentelijke golf baan in Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanlegkosten hebben rond f 50.000 bedragen. Nieuwe voorzieningen in de Braakman zijn ook een voet balveld en een volleybalveld, beide gelegen achter het open lucht zwembad. In het najaar zal een begin worden gemaakt met het uit diepen van de kreek, waar voor het ministerie van CRM een subsidie heeft toegezegd als tegemoetkoming in de kos ten van het uitdiepen, die tus sen f 200.000 en f 300.000 ver gen. Na het uitdiepen (op alle plaatsen tot minimaal 2,5 me ter) zal de Braakmankreek volledig geschikt zijn voor alle wedstrijden voor zeil- en mo torboten. Aanvankelijk zouden enkele particuliere instanties in de Braakman een golfbaan aan leggen en exploiteren, maar dit initiatief heeft om ver schillende redenen niet tot het gewenste resultaat geleid. Vo rig jaar april kwam het eerste contact tot stand tussen het bestuur van het recreatieschap en het internationale midget- golfverbond. Eind vorig jaar kreeg General Recreation n.v. te Antwerpen opdracht tot aanleg van het golfterrein. De werkzaamheden hadden een bijzonder vlot verloop. De be planting en de afrastering van de golfbaan zijn door het ei gen personeel van het recrea tieschap verzorgd. (Van een onzer verslaggavers) AXEL De commissies voor gemeentebedrijven en ge- meentefinanciën van Axel hebben maandagavond slechts weinig tijd nodig gehad om beide agenda's door te wer ken. Discussies van belang kwamen niet voor. In de commissie voor de ge meentebedrijven, is enige tijd gesproken over de aanschaf van een besproeiingsinstallatie voor het Axelse voetbalveld. In de commissie voor de ge- meentefinanciën had een ver zoek van het comité motor cross in Axel om een subsidie in het - mogelijke tekort voor een te organiseren cross, de aandacht. De heer Den Doelder merk te hierover op, dat naar zijn idee de gemeente teveel belas ting vroeg en dat later door middel van de subsidie wel wilde teruggeven. Hij vond dat niet correct. Voorzitter D. J. Oggel ontkende evenwel, dat dit het geval was. Schieting Aan de schie ting in café Van Dijk hebben veertig schutters deelgenomen. Op wip I werd de hoge vogel geschoten door A. de Bakker uit Hengstdijk en de eerste zijvogel door G. Mangnus uit Vogelwaarde. De tweede zijvo gel was voor L. de Frel uit Kloosterzande. Op wip 2 was deze uitslagP. Pauwels uit Groenendijk, L. de Frel uit Kloosterzande en L. Claessens uit Kloosterzande. De extra hoge vogel was voor P. Pauwels uit Groenendijk. Het grootste aantal, vijf stuks, werd afge schoten door A. van Dijk uit Vogelwaarde. Kaarting Aan de NKV- kaarting in café De Waal heb ben dertig personen deelgeno men. De uitslag was als volgt 1. J. Lauret, Ossenisse - P. de Rijk, Hengstdijk; 2. P. van Assche, Hengstdijk - J. Boey- kens, Hengstdijk; 3. J. Verassel, Vogelwaarde - A. de Maat, Hengstdijk; 4. H. de Kort, Vo gelwaarde J. Hermans, Hengstdijk. Verliezersronde 1. A. Baart, Hengstdijk - Th. de Rijk, Kuit aart; 2. Van Stevendaal, Ter- hole - F. de Ridder, Hengstdijk; 3. E. Strooband, Hengstdijk - R. de Kort. Hengstdijk; 4. R. van Gassen, Hengstdijk - R. v. d. Branden, Clinge. (Van eeni onzer verslaggevers) GENT-TERNEUZEN Af gelopen weekeinde heeft de mijnenbestrijdingsgroep 1, ge stationeerd in Den Helder, een beleefdheidsbezoek gebracht aan Gent in België. De uit vijf schepen bestaande flottielje staat onder commando van lui tenant ter zee le klas J. Ber- tijn. Vanaf vrijdagmiddag be stond voor belangstellenden gelegenheid de schepen te be zichtigen. Voor de bemannin gen waren excursies in de om geving van Gent georgani seerd. Gisterochtend voer de groep weer terug naar Den Helder, waarbij zij de sluizen van Terneuzen passeerde (zie foto). Afscheid Op woensdag 29 maart neemt de heer J. Ver- wilghen afscheid als directeur van de rooms katholieke ma vo-school te Terneuzen. Dit wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Deze afscheidsreceptie wordt gehouden in hotel Rotterdam aan de Westkolkstraat te Ter neuzen van 17 tot 18.30 uur. Op donderdagavond 23 maart a.s. wordt er in de Rooms-Katholieke Kerk te Schoondijke een Oecumeni sche Passie(Lijdens)dienst ge houden, die om 7.30 u. begint. Voorgangers zijn: ds. P.A.L. Brinkman (Herv.), rector F. Kil van het R.-K. ziekenhuis te Oostburg (R.-K.) en de heer B.D. Verherbrugge (Ger.). Or ganist is de heer J. Scheele te Groede, Medewerking wordt verder verleend door een koortje van dames van de 3 Schoondijkse kerken. De kol- lekte is voor de Schoondijkse Raad van kerken (60%) en de R.-K. parochie Schoondijke, die ook de kosten voor haar reke ning neemt (40%). 't Keldertje geopend Op een receptie, die de heer en mevrouw Reinkemeijer gaven ter gelegenheid van de ope ning van hun nieuwe bar 't Keldertje, mochten zij veel gelukwensen ontvangen. De bar is ondergebracht in de kelderruimten van hotel De Schelde aan de boulevard de Wielingen. En betekent een welkome uitbreiding op uit gaansgebied voor de vele zo- mertoeristen. Kaarting Bijna veertig mensen hebben deelgenomen aan een NKV-kaarting. J. van Leemput 'en J. van Driessche eindigden op de eerste plaats. Tweede werden A. d'Hondt en P. Lourens, derde J. van Wa terschoot en J. de Booy, vierde Th. van Swaal en J. Verschue- ren en vijfde D. van Driessche en A. van Troost. Verliezersronde1. E. van Pamelen - L. Claessens, 2. A. de Poorter - J. de Bakker en 3. F. de Schrijver - H. Schelf hout. Tritsen1. J. v.d. Poel, 2. G. Baart, 3. G. Baert, 4. P. Schelfhout, Puntenklassement1. E. van Pamelen, 2. J. de Booy. Deze wedstrijd was de laatste NKV- kaarting van het seizoen. Schieting Aan een schie ting in café R. Heyens, hebben 76 schutters deelgenomen, Op wip 1 werd de hoge vogel ge schoten door P. Boogaert uit Wijchen. De eerste zij vogel ging naar P. Pauwels uit Axel en de tweede naar L. Verbrae- ken uit Hulst. De extra hoge vogel was voor G. de Waal uit Lamswaarde. Het grootste aan tal, zes stuks, werd geschoten door J. van Dijk uit Boschka- pelle. Op wip 2 was de hoge vogel voor P. Boogaert uit Wijchen, de eerste en tweede zijvogel voor G. Mangnus uit Boschkapelle. Het grootste aan tal klein» vogels, vier stuks, werd in de wacht gesleept door B. de Schepper uit Lamswaar de. Met deze schieting is het seizoen afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een aantal omwonenden van het zogenaamde Zwaantje aan de Axelsestraat in Terneuzen-zuid heeft by Gede puteerde Staten en het gemeentebestuur bezwaren ingediend tegen de voorgenomen bouw van een lagere technische school in het bestemmingsplan Oudevaart, In eerste instantie hebben twintig bewoners het bezwaarschrift ondertekend, maar het in middels opgerichte actiecomité rekent er op dat dit aantal zal groeien tot ongeveer 80. In het bezwaarschrift wordt gesteld dat de bewoners in de omgeving van het Zwaantje onkundig zijn gebleven van publikatie betreffende het on derhavige bestemmingsplan en dat zij hierdoor hun bezwaren niet eerder kenbaar hebben kunnen maken. Ook is hun onbekend dat het bestemmings plan intussen zijn beslag heeft gekregen door goedkeu ring door de Terneuzense ge meenteraad. Verder wordt in het be zwaarschrift gewezen op de beperkte ruimte voor een school van omstreeks 800 leer lingen in het bestemmings plan. Een deel van de school zou zelfs 22 meter hoog wor den. Deze hoogbouw zou, vol gens de bezwaarden, de wijk domineren en inbreuk maken op de privacy van de omwo nenden. Ook zouden de wonin gen en andere panden in waarde kunnen dalen. Voorts wordt er de nadruk op gelegd dat als gevolg van de bouw van de nieuwe tech nische school het bestaande dennebosje aan de Axelse straat zal moeten verdwijnen, het geen ten zeerste wordt be treurd temeer omdat in de wijk verder geen openbaar groen aanwezig is. De heer C. A. van Looy, een van de initiatiefnemers voor de protestactie tegen de bouw (Van een onzer verslaggevers) BORSELE-'s-HEEREN- HOEK De bejaardendag die de stichting Opbouw West- Zuid-Beveland zaterdag voor alle 15 dorpen van de gemeen te Borsele in de Jeugdhoeve te s-Heerenhoek had georgani seerd, is een zeer groot succes geworden. De zaai was tjokvol en de mede-organiserende plaatselijke bejaardensociëtei ten hadden mensen moeten te leurstellen omdat er geen kaarten meer waren. Maar liefst 325 65-plussers waren met speciale taxidiensten naar de Jeugdhoeve gekomen. Tijdens het bejaardenfeest hield de plaatselijke afdeling van de Katholieke Plattelands Jongeren een rad van avon tuur. De loten daarvoor vlogen weg als herfstbladeren, Het Westbrabantse orkest Fravino- ensemble oogstte veel succes met het spelen van klassieke en populaire muziek en het begeleiden van solisten. Vana vond is het ensemble te be luisteren via Hilversum 1 ra dio. Na afloop van het feest waren de reacties van alle deelnemers zonder uitzonde ring erg positief. van de lts aan het Zwaantje, sprak de vrees uit dat de rust van de wijk wel eens geweld kan worden aangedaan door de aanwezigheid van een schoolbevolking van 800 leer lingen. Ook zouden er ver keerstechnische bezwaren aan gevoerd kunnen worden tegen de situering van de nieuwe school in het bestemmingsplan Oudevaart. Van gemeentezijde is ver klaard dat tot dusver voor de nieuwe lts aan het Zwaantje geen aanvraag voor een bouw vergunning is binnengekomen. Op 27 januari is het bestem mingsplan Oudevaart 1 door de gemeenteraad vastgesteld. Tijdens de ter visie legging van het oratwerp-bestemmings- plan in maart-april 1971 zijn geen bezwaren binnengeko men. Alleen zij, die zich tijdig (binnen een maand) met be zwaren tegen het bestemmings plan tot de gemeenteraad hebben gewend konden gedu rende de periode 14 februari tot 14 maart 1972 bij Gedepu teerde Staten bezwaren indie nen. „Wanneer wij bij de ge meenteraad en Gedeputeerde Staten geen gehoor voor onze bezwaren vinden gaan we des noods tot bij de Kroon in be roep", aldus de heer Van Looy. Hengelsport De visserij- en hengelsportver. De Zandhoek hield zaterdagmiddag zijn eer ste competitiewedstrijd in de Oosterschelde te Kats. Er de den 53 leden mee, die inston den voor 112 bovenmaatse en 40 ondermaatse vissen. De uit slag was: 1 C. H. Wirtz (1670 punten); 2 M. Pot (1152); 3 J. Harinck (1010); 4 M. den En gelsman (962); 5 Mej. Versluis (900). De tweede competitie wedstrijd zal op 15 april wor den gehouden. Damcompetitie Hieronder volgen de uitslagen 'van de derde ronde gespeeld door de damclub 's-Gravenpolder. M. Quakkelaar - A. Quakkelaar 02, G. Blom - Jac. op 't Hof 02, J. Blom - J. Louwerse 11, E. Wiskerke - J. Veer- hoek 20, A. Krijger - A. Quakkelaar 11, M. Quakke laar - E. Wiskerke 20, A. van Overbeeke - M. Boogert 11, N. Tramper - R. Nijsse 11, J. Versluis - P. Geelhoed 2—0. Biljarten In het café Van Schonenberg is een biljart prijskamp gehouden, waarvan de uitslag als volgt luidt1. P. de Smet, 2. J, van Delft, 3. J. Pilaet, 4. M. de Wit, 5. K. van Delft, 6. P. Freyser. De verliezersronde zag er als volgt uit1. L. Kool, 2. Th, Ver- schueren, 3. A. Pilaet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het „minimumplan" voor een nieuw ont moetingscentrum in de stadswyk Dauwendaele is gisteren niet met algemene instemming in de Middelburgse raad begroet. Met name de heer Gillissen, PvdA, was van mening dat men alsnog nu het nog niet te laat is de keuze moest durven maken tussen of een ontmoetingscentrum, of een accommodatie voor de kleine zaalsporten. Deze worden in Middelburg-Zuid druk beoefend. Voor de heer Gillissen lag het zwaartepunt bij de kleine zaalsporten. Hij was er van overtuigd dat men ook in de betrokken stadswijk deze sporten voor zou laten gaan, mits dit alternatief maar onde de aandacht van de bewoners zou worden gebracht. De aan vankelijke wens van de Mid delburgse raaad: een complex waarin zowel 'n ontmoetings centrum als een sportzaal zou den zijn opgenomen, kon niet in vervulling gaan. Als gevolg van een begrotingsopzet die min of meer aan het toeval is toe te schrijven (aldus ir. Ak kerman van D'66) moest het bouwplan worden gerealiseerd binnen de prijs van maximaal f 700.000. Voor dat bedrag kon er net een ontmoetingscentrum worden gebouwd. De sportzaal zou de kosten tot ver boven het miljoen hebben opgejaagd, jaagd. Ook vanuit de SGP-hoek werd bezwaar tegen het plain gemaakt. Hier nam men het op voor de zondagsheiliging. Aangezien het ontmoeten ook op zondagen zal plaatsvinden, stemde de SGP tegen. De overgrote meerderheid van de raad was redelijk gelukkig met het voorstel van b. en w. waarvan raadsvoorzitter drs. P.A, Wolters opmerkte: „Als we niet gauw tot zaken ko men, dan zal straks blijken dat we om binnen de zeven ton te blijven tot een nog bescheidener gebouw zullen moeten besluiten". Er werd door ir. Akkerman (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Katja, Ma ria, het pasgeboren dochtertje van de heer en mevrouw P. Neven-De Vos uit de Mascag- nistraat in Terneuzen, mag da eer opeisen dat zij het eerste kind is dat in het nieuwe stadhuis is aangegeven. Het gemeentebestuur heeft het echtpaar Neven ter gele genheid van deze „primeur" een attentie gestuurd. De laat ste geboorte die in het oude stadhuis van Terneuzen werd ingeschreven betrof Janine, het dochtertje van de heer en mevrouw R. Biesheuvel-Meer kerk uit Sas van Gent. TERNEUZEN Maandag morgen brak brand uit in de schuur staande achter hei woonhuis van de heer Walhuut in de Goese Polder. Ondanks het snelle optreden van de brandweer brandde het ge bouwtje en een partij stro ge heel uit. Het vijfjarige zoontie van de heer Walhout had in de schuur met lucifers ge speeld. gefulmineerd tegen het feit dat de tekening van het ont moetingscentrum zelfs voor hem een technisch man onleesbaar is. Ook wethouder Van Bennekom, die het voor stel rustig verdedigde en een serie kritische vragen van de heer Gillissen afdeed met „Ik weet daar geen antwoord op", verklaarde dat de tekeningen voor hem onbegrijpbaar wa ren. Er lag gisteren ook een voor stel ter tafel om in een aantal straten in het centrum, waar onder de Langeviele, eenrich tingsverkeer in te stellen. Behandeling van het betref fende agendapunt werd aange houden omdat er van de zijde van de winkeliers in de Lan- geviele en door de n.v. Streek vervoer Walcheren, bezwaren zijn geopperd die men serieus had te nemen, zoals de raads voorzitter verklaarde. Zeer binnenkort komt de kwestie opnieuw ter sprake, doch dan in combinatie met een voorstel om de Seisbinnenbrug (de flessehals voor het in- en uit gaande verkeerscircuit) zo te verbeteren dat er zonder ba- zwaar met bussen overheen kan worden gereden. Hoe penibel de situatie in de binnenstad wel is, bleek uit een voorwaarde die men aan Streekvervoer Walcheren had willen stellen, om op de Heren gracht niet sneller dan 25 kilometer per uur te rijden met het oog op mogelijke schade aan de panden langs deze gracht...» De raad wees Verder een kredietgarantie van vijf dui zend gulden toe aan de plaatselijke stichting voor huis houdelijke en gezinsvoorlich ting, die door het wegvallen van het rijkssubsidie ia de kou dreigt te komen. De heer M. Beinema (AR) sprak in dit verband van een kille noor denwind die op het departe ment van CRM waait en veel jong leven met de ondergang bedreigt. Bij de aanvang van de ver gadering werd het nieuwe raadslid voor de CHU, de heer P.J. Vergouwe, beëdigd, In de PvdA-fractie gaat de heer W. Don (fractievoorzitter) plaats maken voor de heer P.A. Bou- wense. AARDENBURG In juni of juli zal la Aar denburg het feit worden herdacht dat 300 jaar geleden de Fraase legers bij Aardenburg werden teruggedreven of gevan gen genomen toen die een inval deden op Ne derlands gebied. Hier voor zorgde toen een handjevol militairen en burgers onder aanvoe ring van kolonel Alber- tus Splndler en vaandrig Elias Beekman. Dit feit is voor de Aardenburgers in 1772 en 1872 aanleiding ge weest om grootste eeuw feesten op touw te zet ten. Ook in 1947, bij de 275-jarige herdenking, pakte Aardenburg uit met een openluchtspel, een historische optocht, versierde straten en pleinen en zelfs Aarden burgers liepen rond in 17e-eeuwse kledij. Op uitnodiging van het col lege van burgemeester en wethouders is thans een comité gevormd om na te gaan wat er zoals bij gelegenheid van een derde eeuwfeest kan worden georganiseerd. Het comité bestaat uit mej. Ans Verstraete en de heren G. van Vooren, G. de Bruijne, C. Dhondt, E. Cuelenaere, J. Houg en I. Verpleeg. De gedachten gaan uit naar een feestweek voor de jeugd, een tentoon stelling, een operette, een zeskamp, diverse soorten sportwedstrijden en natuurlijk komt bij dit feest veel muziek te pas. De historische date zijn 26 en 27 juni en het ligt in de lijn der ver wachting dat omstreeks die tijd de herdenking zal plaatshebben.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2