Bloedbad in Belfast PAS OP DE PLAATS VOOR DOW TERNEUZEN Meer kans op tv- verslag Feyenoord De Tour vertrekt vanuit Den Haag Anita Pothuis vermoord Hommage aan Mansholt STEENKAMP: Kabinet moet zich BOM ONTPLOFT TUSSEN WINKELENDE MENSEN: ZES DODEN Oostburgse chauffeur vlucht na ongeluk - in Frankrijk Huisartsen: 13s9 procent meer honorarium TWAALF DODEN IN VERKEER SPREEKVERBOD AMBTENAREN LANDBOUW EN VERKEER OVER AFSLUITING 00S1ERSCHELDE trol/! 0nV't$jiUMS bezinnen op herstel plan Opening Open Simoes breekt arm Postpakket VOORZITTER EUROPESE COMMISSIE Man uit Bavel komt om. in Baarle-Nassau Weer staking bij Ruvs en Co. VOORLOPIG VOOR EEN JAAR DUUR OPRECHT Eerste Kamerlid informeert: i Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leij endekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummer» 20 cent. mieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 21 MAART 1972 ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8806 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minima» per advertentie 2,40, .exclusief 4% BJi.w Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem VENLO (ANP) De economische situatie is volgens prof. dr. P. Steenkamp, de kabinets formateur van vorig jaar, op dit moment ern stig. Het kabinet-Bies heuvel zal, nu de inflatie de collectieve voorzie ningen „opeet", zich moeten bezinnen op een herstelplan van twee jaar. Op een bijeenkomst van de Adelbert-vereni- ging te Venlo heeft prof. Steenkamp gisteravond acht elementen voor dat plan aangedragen. Hij noemde: wettelijke maatrege len voor beheersing van een aantal niet-looninko- mens; 0 selectieve investe ringscontrole; verhoging van belas tingen (de vermogensbe lasting, de btw en de accijnzen en het op nieuw aan de orde stel len van de inflatiecor rectie) 0 spoedig overleg met het bedrijfsleven om te pogen te komen tot dui delijke afspraken „over een uiterste matiging van lonen en prijzen ge durende twee jaar; 0 faciliteiten voor het spaarloon; 0 het bezien van het salarisbeleid van de over heid; 0 het verder doorlich ten van de overheidsuit gaven; 0 het geven van een aanzet voor de uitvoe ring van de plannen voor yerbetering van de financiële positie van de zelfstandigen. Wat de partijvernieu wing betreft merkte prof. Steenkamp op, dat de betekenis van de ge loofsopvatting voor de politiek erkend dient te worden. „Het evangelie moet in de taal van anno 1973 vertaald worden, het moet niet alleen het vertrekpunt maar ook de vitaminen zijn voor het politieke werk". Prof. Steenkamp wees er op, dat velen buiten de christelijke kerken tot dezelfde politieke opstelling komen als zij die tot deze kerken be horen. Maar, zo vroeg hij, moeten die velen van buiten dc kerken een evangelisch paspoort tonen als zij tot de christelijke partijen wil len behoren? „Hier ligt een dubbele verantwoor delijkheid voor de con fessionele partijen: ten opzichte van hen, die ja renlang trouw waren en ten opzichte van dege nen, die vanuit een an dere levenshouding wil len deelnemen aan de nieuwe partij. Ook voor deze laatste groep moet een opening gemaakt worden". Prof. Steenkamp zei dat de confessionele partijen in 1975 (het eerstvolgen de jaar voor kamerver kiezingen) vrij zullen zijn wat de keuze over de regeringsverantwoor delijkheid en-samenwer- king betreft. „De zaak ligt dan weer open naar beide kanten. De keuze zal dan bepaald worden door actuele vraagstuk ken, mentaliteit en poli tieke situaties". (Van een onzer verslaggevers) LISSABON De mogelijkheid dat Benfica-Feyenoord alsnog op de t.v. komt, wordt met de dag groter. Het Benficastadion is uitverkocht en nu wordt in Portugal ook steeds meer aandrang op Benfica uitgeoefend om de wedstrijd uit te zenden. Gisteravond hebben Feyenoord-voorzitter Guus Couwenberg en de reeds in Lissabon aanwezige tv-commentator Koen Ver- hoeff opnieuw met Benfica onderhandeld. „Een tv-uitzending blijft voor mij tot de mogelijkheden behoren", aldus Guus Kou- wenberg. (Van onze sportredactie) LISSABON. Twee dagen voor de belangrijke tweede kwartfinalewed strijd tegen Feyenoord heeft Benfica een gevoe lige slag moeten incas seren. Tijdens de training, die Benfica gistermorgen in het Estadio de la Luz afwerkte, lieeft Antonio Simoes zijn linkerarm ge broken. De kleine, 28- jarige middenvelder, die met Eusebio de as van het elftal van Benfica vormt, zal woensdagavond dus niet kunnen spelen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wat Breda niet klaar kon krijgen, is Den Haag wel gelukt. In 1973 zal vanuit de residentie-stad de Tour de France vertrekken. Het Bredase initiatief werd vorig jaar door de Tour-organisatie afgewezen met als motief de te late indiening van het verzoek. Of „Den Haag" toen al contacten had die stil gehouden moesten worden of andere argumenten een rol speel den in het niet accepteren van het Bredase aanbod, is niet be kend. De start van de Tour de France 1973 (30 juni) zal op de Scheveningse boulevard zijn. Daar wordt de traditionele ope- nings-tlidrit gehouden. Waar de eerste etappe naar toe voert, werd nog niet bekend gemaakt. Vermoedelijk is het Gent. Na Amsterdam (1954) fungeert Den Haag als tweede Nederlandse startplaats van de Franse ronde. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Minstens zes mensen, waaronder twee politiemannen, zijn maandagochtend in de Noord- ierse hoofdstad om het leven gekomen en meer dan honderd gewond door een bomontploffing. De explosie deed zich voor in de Donegall-straat voor het gebouw van een protestantse krant. De bom die ontplofte bevond zich in een geparkeerde vrachtauto Toen de explosie die dit jaar tot dusver de meeste slachtoffers heeft geëist zich voordeed, was de Done- gallstraat vol winkelende mensen, die juist door de poli tie uit een naburige straat (Church Street) naar de Done- gallstraat waren gedirigeerd, nadat de politie telefonisch een waarschuwing had gekre gen dat er een bom zou ont ploffen. Ook gistermiddag hebben zich in het centrum van Bel fast twee ontploffingen voor gedaan, enkele uren. na de eerste verwoestende ontplof fing van de ochtend. Over eventuele slachtoffers en scha de is nog niets bekend. Maandag hebben drie leiders van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) die in Ierland wonen ieder een postpakket ontvangen met een bom erin. Twee IRA-lei- ders liepen bij de ontploffin gen van de kleine bommen lichte verwondingen op. De leider van de Birtse soci alistische oppositiepartij, Ha rold Wilson, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard* dat hij vorige week in Dublin met leiders van de Sinn Fein, de politieke .afdeling van de IRA. heeft gesproken. Wilson opende een spoedde bat in het Lagerhuis, dat door hem was aangevraagd naar aanleiding van het uitblijven van publikatie van het „vredes plan" van de Britse regering voor Noord-Ierland. In zijn ge sprek met leiders van de Sinn Feid had Wilson er de nadruk op gelegd, dat geweld geen oplossing zou kunnen zijn. De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Reginald Maudling, verklaarde, dat de Britse regering Noord-Ierland niet aan het zuiden zou geven zonder de meerderheid van Ulster hiertoe toestemming had verleend. Volgens de politie was de telefonische waarschuwing een afleidingsmanoeuvre, die er duidelijk op gericht was zo veel mogelijk mensen naar de plaats te krijgen waar de bom zou ontploffen. „Dit was een opzettelijke poging om onschuldigen te do den. Daar is geen twijfel aan. De personen die de bom plaats ten moeten hebben geweten dat de mensen Uit Church Street) hiernaar toe zouden worden geëvacueerd", aldus een woordvoerder. Doden en gewonden lagen overal bloedend op straat, vol gens ooggetuigen werden de lichamen van de politieman nen uiteengereten en tiental len meters weggeslingei-d. (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM. De ko- mende dagen zal de Rotter damse politie het druk krij gen: druk met mensen die een bekentenis willen afleg gen in de zaak van de moord op Anita Pothuis. En die het, naar alle waarschijnlijk heid, geen van allen hebben gedaan. „Want," zo zegt een woord voerder, „in een geruchtmaken de zaak en dat is de zaak Anita Rothuis, krijg je veel psycho paten die het gedaan willen hebben. Destijds bij de moord Brekelsveld waren er dertien bekentenissen. En de zaak is nog steeds onopgelost." En dat is een andere overeen komst die de moord op Anita Pothuis kan krijgen met de be ruchte Brekelveldse moord zaak: dat de dader onbekend zal blijven. Er is namelijk geen enkele positieve aanwij zing in geen enkele richting. Anita Pothuis was niet een meisje dat met elke vreemde ling mee zou gaan, hebben haar ouders gezegd. Anita Pothuis kwam 7 februa ri, de dag dat ze verdween, te gen haar gewoonte in 's mid dags even thuis van school. Wat duidelijk maakt dat de moord op het twaalfjarige meisje puur toeval is geweest; want niemand kon weten dat Anita om kwart over een van haar ouderlijk huis naar de school terug zou lopen, waar ze om half twee had moeten arriveren, maar nooit is aange komen. (Vervolg op pagina 9.) 0 Een brandweerman ver zorgt een gewonde vrouw na de ontploffing van een zware bom in een geparkeerde vrachtauto in Belfast. BOULOGNE-SUR-MER (AFP) Een Nederlandse vrachtwa gen heeft gisteren bij de Fran se stad Boulogne-Sur-Mcr een „lelijke eend" volkomen te pletter gereden. De bestuurder van de personenauto, een 29- jarige Duitser, verloor hierbij het leven. De zware vrachtwagen kwam 'door onbekende oorzaak op de linkerhelft van de weg terecht en reed frontaal op de uit te genovergestelde richting ko mende Duitse personenauto in De Nederlandse chauffeur E. B. S. uit Oostburg, vluchtte in paniek weg. Hij is later door de politie aangehouden. (Van onze correspondent) cs BRUSSEL. De 63-jarige Nederlander dr. H. C. Sicco Leendert Mansholt, zal tot het einde van dit jaar het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie te Brus sel waarnemen. Hij ver vangt de Italiaan Franco Maria Malfatti. die korte lings onbetaald verlof nam om actief deel te kunnen nemen aan de vervroegde Italiaanse parlementsver kiezingen. Mansholt was gedurende 15 jaren vice-president van de Europese Commissie en zo wel onder president Walter Hallstein als onder Jean Rey een der sterkste figuren van het college. Vooral toen de agrarische en nog niet de economische, monetaire en politieke sectoren in het centrum der belangstelling stonden, gaf Mansholt voor een goed deel de Brusselse toon aan. De benoeming van Mans holt tot president van de commissie komt enigszins onverwacht. Men had alge meen verwacht dat de veel jongere Duitser 'Haferkamp de eer en de last ten deel zouden vallen. De verkiezing van Sicco Mansholt moet zeker mede gezien worden als een hommage aan een man met grote verdiensten voor Europa, die met het verstrijken van zijn man daat, tegen het einde van dit jaar, ook afscheid zal nemen van het Europese politieke leven. UTRECHT (ANP). De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) en het gemeen schappelijk overleg van zieken fondsorganisaties hebben over eenstemming bereikt over de vergoeding van de genees- en heelkundige en verloskundige hulp aan ziekenfondsverzeker den in 1972. Het netto-honorarium voor de eerste 1800 ingeschreven verzekerden gaat omhoog van 24,57 tot 27,88 per verzeker de en de kostenvergoeding wordt van 14,48 op 16,58 ge bracht, waardoor het totaal van 39,05 op 44,46 komt. Dat betekent een verhoging met 13,9 procent. Een en ander is een gevolg van de trendmati ge ontwikkeling van de ambte narensalarissen, die door de huisartsenhonoraria wordt ge volgd. Evenals bij de ambtena ren is in de totale verhoging een prognose van 4 procent voor 1972 opgenomen. Voor alle ziekenfondsverze kerden boven de 1800 inge schrevenen krijgen de huisart sen dit jaar 29,55 (netto ho norarium 27,88 plus 1,67 kostenvergoeding) tegen 26 in 1971 De reservering voor de oude. dagvoorziening is opgetrokken van 3,22 tot 3,65 per op naam van de arts ingeschreven ziekenfondsverzekerde. De overeenkomst is ter goed keuring voorgelegd aan de zie kenfondsraad. (Van een onzer verslagge vers). BAARLE-NASSAU- HEEMSTEDE-WEERT De vele verkeersdoden in het afge lopen weekeinde heeft een macaber vervol, gi kregen. Gisteren namelijk waren er op nieuw in het land twaalf do den te betreuren. Iii Baarle- Nassau werd een jonge auto mobilist gedood, toen hij met zijn auto tegen een boom reed, terwijl bij Heemstede en Weert met kenningbotsingen in dichte mist in totaal zeven mensen om het leven kwa men. Om één uur in de nacht van zondag op maandag is op de Bredaseweg onder Baarle-Nas sau een Ford Taunus met zes inzittenden links van de weg tegen een boom gereden. De bestuurder, de 24jarige C.W. Jansen uit Bavel, kwam daar bij om het leven, terwijl zijn 21jarige broer J. Jansen zeer ernstig gewond moest worden overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis in Tilburg. Hij verkeert nog in levensge vaar. Twee andere inzittenden H.W. en A.L. beiden uit Bavel, moesten gewond worden over gebracht naar het Laurenszie- kenhuis in Breda. De twee andere inzittinden A.A en J.C ook uit Bavel, konden na be handeling naar huis. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Bij enkele verkeersongeluk ken zowel in de omgeving van Heemstede als op de E-9 on der de gemeenten Weert en Grathem hebben zich maan dagmorgen in dichte mist ver schillende kettingbotsingen voorgedaan, waarbij in totaal zeven mensen om het leven kwamen. Op de CruqUiusweg in Heem stede kwamen vier Duitsers om het leven toen hun perso nenauto bij een inhaalpoging frontaal op een vrachtwagen botste. De vier waren werk zaam bij de Hoogovens en keerden terug van het vrije weekeinde. Bij zo'n acht kettingbotsin gen onder de gemeente Weert waren zeker vijftig auto's be trokken en bij kettingbotsin gen op zeven plaatsen onder de gemeente Grathem veertig auto's. Onder Weert kwamen twee verkeersdeelnemers om het leven, namelijk de 20- jarige vrachtwagenchauffeur T. van Nieuwendijk uit Montfoort en zijn 18jarige bijrijder. Op de E-9 verloor de 62-jarige bouwvakarbeider H.D. Hamae- kers het leven. Elders in het land kwamen vier mensen in het verkeer om het leven. AMSTERDAM (ANP) Het personeel van Ruys en Co. in Amsterdam heeft maandag middag gestaakt omdat de di rectie opnieuw heeft gewei gerd in de CAO voor 1972 een indexeringsclausule op te ne men. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij Dow Chemical (Nederland) N.V. in Terneuzen is wat de kapi taalsinvesteringen betreft een periode van consolidatie ingetreden. Alle inspannin gen van bedrijf en personeel dienen de efficiency van de bestaande operaties, de pro duktiviteit en de organisatie te verbeteren. „In de consolidatieperiode zullen de produktiemethoden optimaal worden afgesteld en zullen de fabrieken op een economisch verantwoord ni veau kunnen draaien. Het staat nu al vast dat de kosten van de uitbreiding van DOW naar de mosselbanken in ver gelijking met het ogenblik toen het plan op tafel kwam zodanig zijn gestegen, dat dit project wellicht financieel on haalbaar is". Aldus de heer G. H. Wat kinse, general manager van Dow Chemical in Nederland in 'n beschouwing over de uit breidingsmogelijkheden van 't bedrijf in Terneuzen, dat de grootste Europese vestiging van het Amerikaanse chemi sche concern is. De heer Wat- kins wijst erop, dat het stre ven van de moedermaatschap pij er altijd op gericht is ge weest de omzet jaarlijks met 10 proeent te doen stijgen. Dit houdt in dat het investerings tempo dezelfde trend moet volgen als de stijging van de verkoop. „Uit de investerings- cijfers van het Terneuzense bedrijf over de periode 1967- 1972, te weten f 150 miljoen per jaar, blijkt duidelijk dat deze vestiging de laatste jaren deze investeringspolitiek van de moedermaatschappij vele malen te boven is gegaan. Na een dergelijk investeringspro gramma is het begrijpelijk, dat er nu een periode van consolidatie plaatsheeft", zegt de heer Watkins. Sinds 1963 is het Dow-complex van 86 ha uitgebreid tot 320 ha en werd er voor ongeveer een miljard gulden geïnvesteerd. Het Ter neuzense bedrijf groeide het snelst van alle Dow-vestigin- gen waar ook ter wereld. De grootste investering betrof de twee naftakrakers. De heer Watkins zegt niet te verwachten dat in de consoli datieperiode het aantal ar beidskrachten veel verande ring zal ondergaan. Op het ogenblik werken er bij Dow Terneuzen 1650 man perso neel. „Een groei van het be drijf zal tijdens de consolida tieperiode worden bereikt door een intensiever gebruik van de bestaande produktie- eenheden en verbetering van de produktiviteit door het hui dig personeel", aldus de heer Watkins. Dow's general manager zegt dat de lengte van de consoli datieperiode zal afhangen van de marktcondities voor de ir> Terneuzen gefabriceerde pro- dukten en de bedrijfsresulta ten van de fabrieken. Daarna kan redelijkerwijs worden verwacht dat kapitaalsuitbrei ding weer zal beginnen. De directie van Dow Nederland wil het bedrijf in Terneuzen verder laten uitgroeien, maar het zou kunnen dat de maxi male gewenste industriële con centratie is bereikt met, het volbouwen van het huidige terrein. Ook zouden de ont vangst- en verschepingsmoge lijkheden van Dow Terneuzen de enorme hoeveelheid beno digde grondstoffen of de te verschepen massale hoeveelhe den eindprodukten niet meer kunnen verwerken, omdat de bestaande havens van Dow aan de Westerschelde en de Braakman dan te sterk zouden worden belast. De mogelijke uitbreiding van het kanaal Gent-Terneu- zen schept andere mogelijkhe den en problemen waarmee rekening moet worden gehou den, evenals de mogelijkheid dat de Schelde toegankelijk wordt voor zeer grote tankers. „De noodzaak tot industrie spreiding zou Zeeland grote mogelijkheden kunnen bieden, mits de industrie hier werke lijk wordt gewenst", zegt de heer Watkins. „Dow's belang stelling voor de mosselbanken is oprecht, maar deze is beslist afhankelijk van economische overwegingen zoals de kosten van het project, de positie van Dow in htar totaliteit en de afzetmogelijkheden op de Eu ropese markt voor de in Ter neuzen vervaardigde produk- ten. Dit hangt ook af van de steun van de overheid en van de geldende overheidsvoor schriften". (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG Het Eerst*- Kamerlid mr. Van Wijk van 5e PSP heeft minister Lardi- nois van Landbouw en Visse rij en Drees van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of liet juist is dat ambtenaren bij beide departementen een spreek- en schrijfverbod heb ben gekregen over het vraag stuk van de afsluiting van d» Oosterschelde. In het blad „De visserijwe reld" suggereert de heer Loc- kefeer in een artikel dat beide bewindslieden een spreek- en schrijfverbod zouden hebben opgelegd aan een aantal biolo gen, die in dienst zijn van beide ministeries. Als dit in derdaad juist is, wil de heer Van Wijk weten of dat verbod in strijd is met het grondrecht van vrijheid van drukpers. Daarom wil Mj van beide mi nisters dan ook de uitspraak, dat die vrijheid ook geldt voor ambtenaren, ook al verkondi gen die een andere mening dan de ministers doen. De Aktiegroep Oosterschel de Open heeft inmiddels haar bezwaren uiteengezet tegen de argumentering van Rijkswa terstaat in haar tussentijds rap port „Deltaplan in het, licht van de laatste ontwikkelin gen". Het rapport leiflde tot de conclusie dat de Oosterschelde moet worden afgesloten. (Vervolg op pag. 11) (ADVERTENTIE) c Alle redoMKj\S warme uitermate qe\® zijn mooie e soorten. jt V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1