KANS OP GROTE „VERHUIZING'' NAAR DE POSTGIRO „Had ik maar een baan..." Studie „Club van Rome" voor f 2,50 Maartse bui EEN UITGESTOTENE VERTELT SPREEK VERBOD NIEMAND WIL ME HEBBEN, IK LOOP OVERAL TEGEN 'N MUUR Vier mensen door agent, verwond ASTRONAUTJE SPELEN Op 27 maart begint proces Angela Davis Gezinsfles Santomei koffiemelk r> vanJW voor 185. GRONINGER PYROMAAN GEGREPEN Vierde proces- Novak begonnen Handelsbanken en PTT: touwtrekken om I"o rente PILOOT VLIEGT OP SPIER KRACHT binnenland buitenland mÊÊÊa—Ê^—m Zwervend Leger des Heils Henk Hoffmann 27 jaar, strafblad, ontslagen van t.b.r. Ongeluk Weer pech en maar half zo vet. wWiov. -uit ly/z i Met ingang van 1 april be talen de banken niet langer 2,5% maar nog maar 1,5% rente op de bedragen, die op de spaargirorekeningen of sa larisrekeningen gestort wor den. Volgens mededelingen van de banken is deze maatre gel nodig, omdat zij samen per jaar op deze rekeningen een verlies van 50 miljoen gulden lijden en omdat hun andere klanten benadeeld worden, als de rente toch 2,5% zou blij ven. Op de postgirodienst wordt nu ongetwijfeld zware druk uitgeoefend om het voor beeld te volgen. De directeur van deze dienst heeft inmid dels echter verklaard, dat dit niet zal gebeuren. De rentabi liteit laat daar het uitkeren van 2,5% rente op het ogen blik nog wel toe. Voor de ve len, die een rekening bij de postgiro hebben, is dit een ver heugend bericht, maar de naar schatting 2,5 miljoen houders van salarisberekeningen bij bankinstellingen hebben er niets aan. De kans bestaat nu echter, dat zich een verschijn sel van enige jaren geleden in omgekeerde richting zal her halen, tenzij de giro binnen kort toch overstag gaat. De Nederlandse banken zijn indertijd op grootscheepse manier reclame gaan maken voor het openen van salarisre keningen. Daarbij heeft de groene betaalkaart als lokmid del gediend. De rente is toen 3,5% geweest. De postgiro heeft daarna klanten verloren en het gevolg is een overeen komst tussen deze instelling en de banken geweest. Voor alle vsalarisrekeningen is toen een rentetarief van 2,5% over eengekomen n dat heeft met een een eind gemaakt aan de voorkeur voor het overmaken van lonen en salarissen op een particuliere bankinstelling of een spaarbank. Nu de postgiro besloten heeft het rentetarief op 2,5% te handhaven, zou dit kunnen betekenen dat de ban ken klanten verliezen. En dan zal wel aan het licht komen of de banken uit con- currentieoverwegingen mis schien toch maar weer zullen besluiten de rente te verhogen. Het is natuurlijk mogelijk, dat zij dit niet kunnen zonder in moeilijkheden te raken. Maar dit betekent niet anders, dan dat zij in een poging om de postgiro te overvleugelen in dertijd teveel risico genomen en dus niet goed vooruitgezien hebben. Een direct gevolg van de ommekeer in de uitbeta ling van lonen en salarissen, het op grote schaal vervangen van de envelop met geld door een overschrijving op een re kening bij bank of postgiro, heeft ongetwijfeld tot een ver groting van het bank-apparaat geleid. Op de lonen en salaris sen, die op rekeningen gestart worden, maken zowel de ban ken, als de postgiro meer winst, dan zij aan hun reke ninghouders als rente uitkeren. Een vermoedelijk niet gering deel van die overwinst hebben de banken echter moeten be steden aan uitbreidingen om de toegenomen werkzaamhe den te kunnen verrichten. Die werkzaamheden zijn o.m. de diensten, die zij aan hun klan ten, de rekeninghouders, be wijzen. Deze diensten echter worden met name ook ver leend in het belang van de ei gen vérdiensten der banken. Deze verdiensten zijn ken nelijk als gevolg van de enorme uitgaven' voor de ver nieuwing van de bankgebou wen en voor de stichting van vele bijkantoren de laatste tijd niet hoog genoeg meer. Dus is besloten, dat de rekeninghou ders met minder rente genoe gen moeten nemen. Dit bete kent echter tevens dat de re keninghouders de dupe zouden kunnen worden van het feit, dat de banken in hun onder linge concurrentiestrijd en in die tegen de postgiro te veel hooi op hun vork hebben ge nomen. Zij hebben zich blijk baar niet voldoende gereali seerd dat de aangeboden „diensten" inderdaad ook ver langd zouden worden en dat de houders van salarisrekenin gen er op grote schaal gebruik van zouden maken. Deze dienstverlening kost nu blijk baar meer geld, dan de banken willen uitgeven en waarvoor nu over het algemeen kleine klanten zouden moeten op draaien. Naar aanleiding van het re- l cente besluit van de handels banken om de rente op salaris- rekeningen te verlagen van 2,5 tot 1,5 pet., deelde dr. A. Ba tenburg, lid van het presidium van de ABN op een persconfe rentie mee, dat een salarisreke ning gemiddeld 122,per jaar kost. Per rekening moet de ABN enkele tientallen guldens bijpassen, zodat in totaal op de ze 392.000 rekeningen circa 8 min. wordt verloren. Wat betreft een eventueel volgen van de PTT van het besluit der handelsbanken deze rente te verlagen verwees de heer Ba tenburg naar een recente mede deling van de hoofddirectie van (Van een onzer verslaggevers) „Kijk, wij zijn mensen die met onze moeilijkheden geen raad meer weten. Ergens ben je een mislukkeling van de maat schappij. Je ziet het niet meer en je gelooft niet meer in je zelf. En dat is het rotte. En toch probeer je weer mogelijkheden te vinden om straks iets op te bouwen voor je zelf". „Je ziet als hét ideaal dat je zelf je geld verdient en dat je ergens een kamer ihebt. Maar steeds loop je tegen een muur. Pech is een te klein woord daarvoor. En ten lange leste gooi je je helemaal open en dan praat je met een krant en dan moet dat maar met naam en toenaam en een portret van jezelf. Je geeft jezelf een laat ste kans en hoopt dat het iets uithaalt. Daarom ben ik hier om mijn geschiedenis te ver tellen zoals ik die al zo vaak heb moeten voorleggen. Kijk, ik ben nou acht weken in de Pompekliniek. Mijn tbr ben ik kwijt en ik heb daar eigen lijk niets te maken. Maar alles en iedereen heeft me los gela ten. En ik vind het nu fijn bij meneer Maas te zijn. Wat me zo tegenstaat is dat jullie al tijd maar schrijven over psy chopaten. Als je in de kliniek één psychopaat kunt vinden ga maar zoeken dan kun je zo 10.000 gulden bij de directie gaan halen. Dat hebben zé me gezegd. Zeg dat even duide lijk: er zijn geen psychopaten in de Pompekliniek". Kijk, nu mijn geval. Ik ben Henk Hoffmann (twee ef fen, twee ens), 27 jaar, gebo ren in Deventer. Zonder vaste woon- of verblijfplaats. Van huis uit woonwagenbewoner en vanaf mijn zevende in de vernieling. Mijn ouders zijn in de oorlog omgekomen. Vanaf mijn kinderjaren zwierf ik van het ene kindertehuis in het an dere. Ik heb er zo'n acht, ne gen gehad. Ik kon het er ge woon niet volhouden. Zwer- versnatuur misschien. En daarna. Ik stond met een wa gen op het kamp in Enschede. Het zat me allemaal tegen en ik moest die wagen verkopen om nog een cent te hebben om te eten. Vijfhonderd piek kreeg ik. Daar heb ik het zeven maanden mee kunnen redden. En na die zeven maanden was het weer noppes. Ik sta op een gegeven dag te liften langs de rijksweg Utrecht - Arnhem en er stopt een Porsche. Nummer 88. Ik kon niet aantonen geld op zak te hebben en ik word gepakt wegens landloperij. Een jaar Veenhuizen. Via de re classering in Assen krijg ik het voor mekaar eerst met voor waardelijk ontslag te gaan en op 3 oktober 1963 met gewoon ontslag. Ik kreeg 25 gulden en ik .stond buiten. Toen ik door dat geld heen was ben ik in Assen om sociale bijstand gaan vragen. Maar geen geld. Ik ben blijven zwerven en heb deuren plat gelopen om werk. En overal begon ik mijn verhaal te vertellen, maar dan hoefde het niet meer, want ik had een strafblad. Op 15 december van datzelfde jaar werd ik in Alk maar gearresteerd. Ik had op sociale zaken daar hoog van de toren staan blazen. De poli tie werd erbij gehaald en ik kreeg weer een jaar Veenhui- kwam kon ik met een kermis exploitant meereizen. Het sexploitant meereizen. Het was midden winter '64, toen ik naar een oude vriend in Am sterdam ging. Met de gemeente gaan praten en ik kreeg 85 gulden voorschot. En weer probeerde ik aan werk te ko men en weer lukte het mij niet. Ik had niets meer te eten, geen snee droog brood op de plank en toen heb ik ingebro ken in een villa. In Den Haag was dat en ik werd gewoon gedwongen om dat te doen. Het leverde 75 gulden op en negen maanden gevangenis straf. Toen ik die had opgeknapt kwam ik terecht bij het Leger des Heils in Amsterdam. Ik ben daar bijna een jaar ge weest. Intern gewerkt. Na een kleine schermutseling ben ik daar opgestapt en heb in Rotterdam met veel pijn en moeite een koppelbaas gevon den, voor wie ik twee nachten een olieboot moohf schoonma ken tegen 45 gulden per nacht. Ik heb toen helemaal niet ge slapen, want overdag zwierf ik langs de straat. En toen ik bij het station in Rotterdam ging liggen slapen ben ik door vier agenten weggeslagen. Na die tijd ben ik nooit meer in Rot terdam geweest. Toen mijn ne gentig gulden op waren ben ik naar het Leger des Heils in Dordrecht gegaan. Ik dacht daar in Dordrecht een kamer voor mezelf te krijgen, maar het lukte niet. En weer had ik geen cent en geen werk en niemand wilde me meer we gens mijn strafblad en ik was genoodzaakt in te breken. Ik ving 180, 190 gulden en weer gevangenisstraf van negen maanden plus een onvoor waardelijke tbr. En dat na twee minuten met een psychia ter te hebben gesproken. Op 5 december van het vorig jaar is die onvoorwaardelijke tbr op geheven door de rechtbank in Dordrecht. Tot dan toe zat ik negen maanden in een selectie- instituut te Utrecht, negen maanden Mesdagkliniek en an derhalf jaar in de Kruisberg in Doetinchem. Toen ik dan eind vorig jaar helemaal vrij was vond ik iemand en daar kon ik mee gaan varen op de Rijn vaart. Dit is het relaas van Henk Hoffmann, 27 jaar, ontslagen van terbe schikkingstelling (tbr) maar toch verblijvend in de Pompekliniek. Omdat hij nergens aan het werk kan komen vanwege een strafblad heeft hij zich acht weken geleden ten einde raad zelf aange diend om opgenomen te worden in de Nijmeegse kliniek. Dit verhaal ziet hij als een laatste kans op redding uit zijn positie van „uitgestotene uit de maatschappij". En daar heb ik een zwaar ge wicht op mijn voet gekregen en is mijn linkervoet bijna verbrijzeld. Ik heb met die voet verschillende keren in het ziekenhuis gelegen en ik wacht nu op een nieuwe ope ratie in Maastricht. Ik ben weer gaan zwerven en via de GGD in Amsterdam, waar dokter De Bruin uit eigen zak me wat gel^ toestopte, ben ik naar de Pompekliniek geko men". Kijk, ik probeer alle moge lijkheden om aan werk te ko men. Ik ben bij grote bedrij ven geweest en overal begon ik met mijn verhaal en overal hoefde het niet meer, omdat ik een strafblad heb. En je loopt altijd tegen de muur. Dat moet ik je nog vertellen. Toen ik uit Doetinchem ontslagen werd kreeg ik voor duizend of vijf tienhonderd gulden kleding- bonnen. Heb toen twee koffers kleren kunnen kopen. Ik ben naar Eindhoven gereisd om daar aan werk te komen, maar dat ging niet en kwam terecht in-het Labrehuis. Daar dacht ik bij mezelf. Jon gen, je hebt nou al jaren geen film gezien en je gaat nu van avond maar een filmpie pik ken. Ik moest 's avonds om elf uur binnen zijn. Maar toeval lig trof ik een film die ontzet tend lang duurde: „De tien ge boden" en ik kwam te laat. Deur op 8lot en ik kon niet meer binnen. Je moet weten die koffers met kleren had ik op de directeurskamer achter gelaten. Ik ging naar de politie om de nacht door te brengen maar zij hadden geen plek meer. En toen ben ik door de stad gaan lopen. Toen ik 's morgens bij het Labrehuis aankwam bleek ingebroken te zijn in de directeurskamer. Ik heb de politie er achteraan ge had, maar er is niets terugge vonden. Ik heb geen bieren meer, alleen wat ik aan heb en npg een werkbroek en een werkoverhemd. Nu probeer ik via de Pompekliniek aan wat kleding te komen. Ik hoop dat de gemeente hierin toestemt. Via sociale zaken of zo". Kijk, je wilt nu weten waar ik heen wil met wat ik al lemaal vertel. Dat zit zo. Als ik geopereerd ben in Maas tricht dan zou ik een week loon willen verdienen en er gens een kamertje hebben. Bij mijn familie hoef ik niet aan te komen. Voor die ben ik dood. Dat was ik al, maar ze ker met alles wat me overko men is daarna. Het rotte is dat ik geen heel zwaar werk mag doen met die voet. Het liefst zou ik bijrijder zijn op een vrachtwagen. Maar ik heb geen rijbewijs en geen geld om dat te gaan halen. Maar eigen lijk wil ik alle werk, als ik maar gewoon een weekloon kan verdienen. Ik moet mezelf terugvinden en ik wil weer vertrouwen in mezelf krijgen. Er komt bij dat ik nooit een vak geleerd heb en ook weinig scholing heb, omdat vroeger op woonwagenkampendan kwam er gewoon weinig van leren. Je moet weten dat ik de laatste negen maanden lezen en schrijven heb geleerd. Als ik mijn handtekening moest zetten was het altijd een kruis je. Maar ik zou zo ontzettend graag -willen dat iemand het met me wilde proberen. Kijk, ik ben een mislukkeling van de maatschappij. Maar dat hoeft toch niet altijd zo te blij ven?" AMSTERDAM Het rap port van de „Club van Rome" voorspelt niets. Het vertelt wat er allemaal met de mens heid en de wereld kan gebeu ren, als zij binnen zeg een jaar of tien niet in staat is dié politieke systemen te ont wikkelen die tot ombuiging van allerlei opvattingen over bevolkingsgroei, wetenschaps ontwikkeling en technologie zullen leiden. Ieder die daaro ver meer wil weten, kan zich van nu af voor f 2,50 verdie pen in de Nederlandse verta ling van de studie: „De gren zen aan de groei". De Aula reeks nam het op als jubileum (500e) uitgave in haar fonds. „Een discussiestuk", noemt het Nederlandse lid van „de club" professor dr. C. J. F. Böttcher de studie. Dat is het trouwens al vele maan den. Maar het is, zo menen wij, veel meer. Het is een studie die heel duidelijk niet geringe politieke en economische con sequenties moet hebben. Het is dan ook wat merkwaardig dat de Nederlandse hoogleraar op de persconferentie waarop gisteren het boek werd geïn troduceerd- zich angstvallig verre trachtte te houden juist van die politieke vraagstukken die in feite basis en gevolgen van de studie behoren te zijn. „Een ding is ons wel duide lijk geworden", aldus profes sor Böttcher, „overal is ver gaande modernisering van het overheids-apparaat nodig. Dat is overal nog negentiende- eeuws. Het is tempoloos en niet flexibel. Het is ondoor zichtig en stagneert het beleid van regeringen". Maar, zo verklaarde hij, hier ligt een taak voor de politieke partijen^ voor de parlementen. In ieder geval is „de club" op dit moment niet van plan nu ook deskundigen de kans te geven modellen te laten op stellen voor de verschillende manieren, waarop er op de drempel van de 21e eeuw ge regeerd en beslist zou moeten worden. Hij verwacht veel niet alle heil in een „samenwer king tussen overheid en indus trie". De vraag lijkt gewet tigd, of hij daarin zelf gelooft. Het debacle van 100 jaar on geremde industriële groei lijkt duidelijk. Juist door dit rap port. Dat heeft politieke con sequenties. JACQUES LEVIJ (ADVERTENTIE) Cantn lekker van OalllVS smaak.... half uw koffie lldll opkleur.... IN PAKISTAN zijn twee de monstrerende fabrieksarbei ders door de politie doodge schoten. De politie begon te schieten toen de menigte de monstranten een vijandige houding aannam. MüNCHEN Een politiea gent, die geen dienst had, heeft bij een ruzie in een café vier mensen met pistoolscho ten verwond, aldns heeft de politie in München meege deeld. Agenten van een patrouille wagen ontwapenden de 53-ja rige agent en namen hem in hechtenis. Zijn slachtoffers moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Volgens de politie was de agent, die tegenover het café woont, geirriteerd door het la waai van een ruzie. Hij stond op, pakte zijn dienstrevolver en ging het café binnen, waar hij zich bekend maakte als politieagent. Hij vroeg de baas van het café om het wat kal mer aan te doen. De eigenaar vroeg hem het café te verlaten. De twist zette zich toen buiten het café voort. Daar loste de agent de vier schoten. BIJ KONINKLIJK besluit is de chef van de spoorwegre- eherche, de heer B. F. A. Mikx, benoemd tot onbezol digd commissaris van de rijk spolitie. Hij krijgt hierdoor meer bevoegdheden als ops po ringsambtenaar. de PTT. Hierin werd gezegd, dat de repercussies van de da lende geld- en kapitaalmarkt rente op de hoogte van de ren tevergoeding op particuliere rekeningen bij de postgiro mo menteel worden onderzocht. Het tweede argument voor de renteverlaging is, dat de ban ken verklaren er toe over te moeten gaan om hun andere klanten niet te benadelen door verhoging van bepaalde tarie ven. Dit betekent dan dat de kleine klanten zouden moeten bloeden, omdat de banken hun grote klanten niet tegen zich in het harnas willen jagen. In tussen wordt nu wel gepro beerd de girodienst het voor beeld van de banken te laten volgen door het argument te berde te brengen, dat de PTT eigenlijk gemeenschapsgeld ge bruikt of misbruikt. Voordat de giro door de concurrentie van de banken gedwongen werd rente te gaan betalen, maakte deze dienst natuurlijk zelf wel ren te op de tegoeden van de klan ten. Deze rente kwam echter aan de schatkist ten goede. Het percentage, dat de giro aan het rijk kon afdragen, werd klei ner, omdat de rekeninghouders rente ontvingen. Nu moet men zich er wel re kenschap van geven, dat het rijk nog veel minder ontvan gen zou hebben, als de giro geen rente aan de klanten was gaan geven, want dan was er vermoedelijk maar heel weinig salaris bij de PTT gestort, ter wijl een onbekend, maar onge twijfeld zeer groot aantal re keninghouders de giro de rug toegekeerd had om naar de wel rentevergoedende banken toe te gaan. Blijft de giro nu 2'A% geven, dan komt wel licht een uittocht van kleine bankklanten tot stand. Maar hoe meer lonen en salarissen op de giro gestort worden, hoe hoger het totaal aan rente is, dat deze dienst er door ont vangt. Al moet dan een deel daarvan aan de rekeninghou ders uitgekeerd worden, toch zal het rijk er alleen maar wel bij varen. SAN JOSé (DPA-ANP) Het proces tegen Angela Davis begint 27 maart in San José (Californië) met het getuigen verhoor. Deze datum is door rechter Richard Arnason vast gesteld. Het openbaar ministerie en de verdediging hebben inmid dels overeenstemming bereikt over de vier reserve-juryle den. De jury wordt gevormd door acht vrouwen en vier mannen, allen blanken. Angela Davis wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord en ontvoering uit het gerechts gebouw van San Rafael, waar in 1970 een rechter en twee anderen bij een vuurgevecht werden gedood. (ADVERTENTIE) Onze maartse bui J j is een vrijgevige bui. W/ Daardoor kunt u uw kopje koffie tijdelijk extra voordelig en extra lekker maken. Want tot 24 maart geldt deze aanbieding: Een ZNZ-produkt. 0. O De meeste jongens vinden het prachtig om bij vader een kijkje op het werk te nemen. Helemaal mooi wordt het na tuurlijk als papa ruimtevaarder is. Thomas (4) en Charles (5) Duke hadden tenminste een heel fijne dag toen ze met hun vader en moeder mochten rond neuzen tttssen de raketten en alle mogelijke andere apparaten op Kaap Kennedy. FLINSTERWOLDE (ANP) De rijkspolitie te Flinster- wolde heeft maandagmorgen de 19-jarige lasser G. J. K. aan gehouden, die heeft bekend de pyromaan te zijn die geduren de de afgelopen twee maanden dertien gebouwen, behorende bij landbouwbedrijven in brand gestoken heeft. De man werd geïdentifi ceerd, doordat hij in de nacht van zaterdag op zondag, toen hij brand stichtte bij 'Lego', zijn bromfiets tegen een boom had laten staan. Voorbijgan gers die die nacht de plaats herhaalde malen passeerden kregen argwaan en een van hen noteerde het nummer van het verzekeringsplaatje van de bromfiets. Toen hij van de brand hoorde is hij met dit nummer naar de rijkspolitie in Plinsterwolde gegaan. K. was nog niet eerder met de politie in aanraking ge- weest.Tegenover de politie heeft hij verklaard onder in vloed van sterke drank te hebben gehandeld. Van de vijftien branden die zich de afgelopen maanden in Noord- Groningen hebben voorgedaan zou hij er volgens zijn verkla ring dertien hebben gesticht. (Van onze correspondent) LONDEN Op spier kracht heeft de 28-jarige luitenant-vlieger John Potter van de Royal Air Forcfe bijna een halve kilometer gevlogen. Hij bleef gedurende 44 se conden op een hoogte van ongeveer 7 meter, tot zijn toestel van niet veel meer dan balsahout en zilverpapier door een licht windstoot van rich ting veranderde en neer stortte. De piloot was opgeste gen met een snelheid van 20 km per uur na als een wielrenner met krachtige pedaalslagen op gang te zijn gekomen. Het was de 26e keer dat Potter op deze ma nier vloog, maar voor het eerst was de pers uitge nodigd om zijn verrich tingen op het militaire vliegveld Benson bij Ox ford te volgen. De kans had bestaan dat hij het tien jaar ge leden gevestigde record van 800 meter had over troffen. Er zijn in Enge land twee serieus wer kende groepen van vliegtuigbouwers, die hopen dit jaar eindelijk de prijs van 1000 pond (8350 gulden) te win nen, uitgeloofd in de ja ren '50 door feen zaken man wiens voorwaarde luidt, dat zonder onder breking een vlucht ter lengte van een mijl (1.6 km) in de vorm van een 8 moet worden ge maakt. De constructeurs van de British Aircraft Cor poration zijn in hun vrije tijd enthousiast in een loods hij hun vlieg veld te Waybridge ten zuidwesten van Londen aan het werk, terwijl Benson het ctentrum is waar even begeesterd luchtmachtpersoneel de Jupiter heeft gebouwd, die nu de lucht inging. Bij het voortijdig neerkomen van het lich te bouwsel liep luitenant Potter geen letsel van enige betekenis op. „Ik werd wel efen beetje door elkaar geschud", zei hij later. Hij was zeer tevreden met zijn bescheiden succes. De Jupiter werd nogal be schadigd, maar „bij mooi weer kunnen wij over twee weken weer een poging wagen". WENEN (AFP) In Wenen is gisteren het vierde proces begonnen tegen Franz Novak, oud-officier van de Oosten rijkse SS, die verantwoordelijk is voor de dood van 400.000 Hongaarse joden. Novak heeft deel uitge maakt van het Eichmann-com- mando, dat in 1944 belast werd met de „definitieve op lossing voor het joodse vraag stuk in Hongarije". Hij had tot taak de joodse transporten voor het concentratiekamp ge reed te maken. Dit werk be zorgde hem de bijnaam „dienstleider van de dood". Op de eerste dag van het nieuwe proces verklaarde No- vak niet schuldig te zijn. Vervolg van pag. 1) Het ernstigste bezwaar maakte de actiegroep nu „te gen de hautaine manier, waar op het aspect van de veilig heid wordt afgedaan. Nergens in het rapport wordt nog ge steld dat verhoging en ver zwaring van dijken (waarbij volgens de actiegroep de Oos- terschelde open kan worden gehouden) onvoldoende vielig- heid zou waarborgen. Het eni ge wat n-u", volgens de actie groep, „wordt gezegd is, dat met verhoing en verzwaring van de dijken niet die veilig heid kan worden bereikt, die door de afsluitdammen kan worden verkregen. Nergens, „zo zegt de actiegroep", ver waardigt men zich om aan te geven, hoe groot nu eigenlijk het verschil in veiligheid is". Volgens de actiegroep draait alles om die vraag: hoe veilig zijn verhoogde dijken, verge leken met een dam? Waar blijft hierover de excate infor matie van Rijkswaterstaat, vraagt de Aksiegroep Ooster- schelde Open zich verontwaar digd af. X

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11