ST.-BAAFS IN BAN VAN BACH Eén beleid voor grensgebied RAAD VAN ADVIESCOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Vragen aan GS over visserij havens Weinig publiek voor „Jeugd muziek Kruisinga praat voor schippers Protest tegen pressie van Drees „BOVENMEESTER" POLDERDIJK GEHULDIGD stad streek De laatste hand Zeeman vermist Ter neuzen Vrij zonnig St.-Jansteer» en Terhole winnen beker van EHBO Mosselkweker gewond bij ongeluk Drie Zeeuwse orkesten musiceerden in Arnhem W. DON OVER BRUG-TUNNEL- IDEEËN: Semper Gaudete vermaakte bejaarden Maandag 20 maart 1972 3 (ADVERTENTIE) Woensdagmorgen om 10.00 uur gaan de deuren open van de nieuwe grote supermarkt van Jac. Hermans Prijsslag N.V. in Sas van Gent. In hoog tempo leggen schilders, koelmonteurs, etaleurs en win kelinrichters de laatste hand aan de voorbereidingen om de vele belangstellenden, die dins dagavond een kijkje in onze zaak komen nemen, de winkel geheel voltooid te kunnen laten zien. De enorme stapels levensmid delen liggen hoog opgetast, maar de nadruk is gelegd op eenvoud en degelijkheid van de inrichting. U zult het wel zien: 't komt in de prijs tot uitdrukking. Het hele assortiment wordt ver kocht tegen groothandelsprijs. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Toen het Griekse vrachtschip „Agios Nikolajos" zaterdagnamiddag Yerneuzen verliet, werd ge meld dat de 26-ja^ige opvaren de B. N. vermist werd. Tot nu toe werd nog geen spoor van de man gevonden. Diefstal In de nacht van zaterdag op zondag werd uit de auto van W. van der H., die zijn wagen voor zijn wo ning in de Beethovenstraat had geparkeerd, de radio ge stolen. Hoogwater Morgen dinsdag 21 maart: Bergen op Zom 7.52 en 20.20, Hansweert 6.49 en 19.22, Ter- neuzen 6.12 en 18.48, Vlissin- gen 5.44 en 18.21, Wemeldinge 7.42 en 20.10. Verwachting voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI. Op zondag om 18.00 uur. Vrij zonnig en aan houdend droog. Vooral in het binnenland later iets lagere temperaturen. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: twee tot tien. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: een tot zeven graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Voor woensdag: Aantal uren zon: een tot acht. Min. temp.; omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal. Sftns op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. AARDENBURG Het Amsterdams Oratorium Koor, het jon genskoor Vredesscholen Amsterdam en het gewestelijk orkest van Zuid-Holland hebben afgelopen zondagmiddag in Aarden burg de negentiende uitvoering verzorgd van de Mattheus Passion van Johann Sebastian Bach. Als solisten werkten mee Rina Cornelissen (sopraan): Delia Woolford (alt): Chris van Woerkom (evangelist) en Reinier Schweppe (Tenoren): Marco Bakker (Christus), John Bröehler (bassen). Thijs Kramer, orgel: Lenny v. d. Lee (clavecimbel): Nelly Duin en Niola da Gamba. Het ge heel, zoals vanouds, onder lei ding van Piet van Egmond. De kerk was volledig bezet (900 aanwezigen) met aandachtige toehoorders. De akoestiek van de St. Baafskerk is wonderlijk goed. Alles is tot in de uiterste hoe ken te horen en zelfs de snel ste fugatische passages zijn noot voor noot te volgen in alle stemmen. Piet van Egmond beheerst deze partituur maat voor maat. Geen ogenblik laat hij zijn aandacht verslappen en hij houdt de teugels vast inhan- den. Muziek-technisch was er op deze uitvoering niets aan te merken. Vanzelfsprekend zijn er al tijd kleinigheden, maar een kniesoor, die bij zo'n volmaak te koorklank en ook orkest klank, daar over zou vallen. Piet van Egmond speelt met zijn koor als Karajan met zijn Wiener Filharmoniker. Iedere inzet, iedere uitgang, iedere spanning in melodie, ieder ac cent in de tekst haalt deze geboren koorleider naar voren. Hiernaar te luisteren is een genot. Vanzelfsprekend kan men het eens zijn of oneens met de opvattingen, die Van Egmond interpreteert, maar daar willen wij het toch niet over hebben, alhoewel wij het hier (we zouden haast zeggen vanzelfsprekend) niet mee eens zijn. En och, Bach is zo sterk, hij verdraagt het wel. De eni ge opmerking, die wij wilden maken is, dat de bassen abso luut te zwak zijn bezet. We vinden dit een manco, maar dat zal Van Egmond beter we ten dan wij. De solisten waren allen berekend voor hun taak. Marco Bakker moet nog groei en in zijn partijen, maar wat een mooie stem heeft deze bas. Voor Reinier Schweppe zijn de aria's iets te zwaar. De ruimte is voor hem te groot. Hij zong overigens zeer muzi kaal. Bij het duet „So ist mein Jesus nun gefangen" kon de samenklank van beide dames mooier zijn, maar je denkt dan onwillekeurig aan Vincent en Versteegh. De evangelist zong zijn partij met veel dra matiek en hij was zeker opge wassen tegen zijn „rol". We hebben dit persoonlijk liever toch strakker, minder drama tisch en dus ook minder vrij. Lenny van der Lee en Thijs Kramer kweten zich uitste kend van hun taak. We hebben het diepste res pect voor de kleine club zwoe gers in Aardenburg, die' ieder jaar weer opnieuw deze uit zonderlijke mooie uitvoering mogelijk maken. Vandaar dat wij gelukkig waren dat velen, ook uit de streek ielf, acte de présence hebben gegeven. Dit soort culturele evenementen, die zo vaak aan de massa voorbijgaan, is toch de noodza kelijke voedingsbodem, die een streek nodig heeft en ons rest niets anders dan de reeds aangehaalde „kleine club zwoe gers' namens de muzieklief hebbers in Zeeuwsch-Vlaande- ren en Belgisch Vlaanderen te bedanken en ze sterkte en moed toe te wensen voor de volgende keer. Wim BARTZ (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zater dagmiddag werden om twee uur in het sociaal gebouw van hfet C.P.G. te Sas van Gent de jaarlijkse E.H.B.O. - wedstrij den van het district Zeeland gehouden. Er werd gewerkt met een commandant, een eerste en een tweede helper. De uitslag luidt als volgt: senioren le St. Jansteen, 245 punten, 2e Kloosterzande. 200 punten. 3e Vogelwaarde, 188 punten, 4e Sas van Gent 180 punten, 5e Westdorpe, 178 punten, 6e Goes, 160 punten, 7e IJzendij- ke 90 punten. Junioren: le Terholen, 180 punten, 2e St. Jansteen, 157 punten, 2e IJzendijke 150 pun ten, 2e Sas van Gent 146 pun ten, 5e Goes 141 punten, 6e Westdorpe en Clinge beide met 135 punten. 7e Vogel waarde met 102 punten. De uitslag van de comman- dantsprijs is als volgt: Senio ren: le St. Jansteen, 2e West dorpe. Junioren: le Sas van Gent, 2e Terholen. Loco-burgemeester W. Col- sen reikte na afloop de prijzen uit waaronder een wisselbeker voor de senioren uit St. Jan steen en een wisselbeker voor de junioren uit Terhole. De deelnemers uit deze plaatsen kregen een medaille aange- bod. De tweede-prijswinnaars van de senioren en junoren kregen ook een medaille. De heer Colsen bracht naar voren dat hij het verheugend vond dat er nog industrieën zijn die niet alleeen produceren doch ook helpen, zoals deze fabriek en de glasfabriek welke beide een steentje hebben bij gedragen tot het mogelijk ma ken van deze middag. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE De leerlingen van de hoog ste klas van de openbare school van 's Heer Arendsker- ke kregen midden in de les plotseling allerlei regionale onderwijs „kopstukken" voor de klas, naast „bovenmeester" Polderdijk. Deze was vrijdag namelijk 25 jaar bij dezelfde school en werd door de Goese wethouder J.H. Roose en J.P. Lindenburgh (uit 's Heer Arendskerke zelf), onderwijs- inspeeteur H. C. van de Vreugde, onderwijschef J. de Bak, raadslid H.P.I, de Jonge en zijn eigen (door de deputa tie van huis gehaalde) echtge note in de klas gehuldigd. Ook voorzitter Nieuwenhuij- zen van de oudercommissie was aanwezig. Mevr. Polder dijk werd ruim in de bloemen- tjes gezet en haar man kreeg zowel van wethouder Roose als de heer Nieuwenhuijzen boekenbonnen. Wethouder Roose wees er op dat dezelfde man op de viermansschool vijf entwintig jaar op voorbeeldi ge wijze kinderen geholpen heeft, van wie hij nu de kin deren weer les geeft. De heer Polderdijk, die 30 december ook nog eens 40 jaar bij het onderlijs is, maar nog lang niet met pensioen gaat (hij is 61) was blij verrast. Bij een eerder jubileum had het toen malige gemeentebestuur hem vergeten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het KVP-staten- lid W. R. V. Dusarduijn uit Goes heeft het college van G. S. van Zeeland vragen gesteld over de concentratie van Zeeuwse visserijhavens. Dr. Dusarduijn, verwijzend naar een publikatie in dagblad De Stem-Vrije Zeeuw van 11 maart, vraagt of er een ETI- rapport over de concentratie van Zeeuwse visserij havens bestaat en of dit tot de conclu sie leidt dat Vlissingen de aangewezen plaats is voor een visserijhaven, Ook vraagt hij zich af, of in het rapport ge heel en al voorbij wordt ge gaan aan de arbeidsmarkt om standigheden in west- Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de overige pluspunten van een concentratie in Breskens, en tenslotte of het rapport van de studiecommissie Zeeland „ooit nog" gepubliceerd wordt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nederland en België moeten hun beleid inzake de ruimtelijke ordening op elkaar af stemmen. Dat vindt de commissie ruimtelijke zee havenontwikkeling van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening in een rapport over de ontwik keling van zuid-west-Nederland. Een op elkaar afgestemd ruimtelijk ordeningsbeleid, waar onder het milieubeheer, van België en Nederland ten aan zien van de zeehaven-ontwikkeling moeten als noodzakelijk worden beschouwd. Over vraagstukken, zoals het Baalhoekkanaal, en de vervuiling van de Westerschelde moeten concrete afspraken tussen beide landen worden gemaakt. Het belangrijkste argument van de com missie zuid-west-Nederland en noord-west-België kunnen niet los van elkaar worden gezien. Minister Udink van volks huisvesting en ruimtelijke or dening had de raad van advies gevraagd om een oordeel over het rapport van de rijksplano logische dienst over de ont wikkeling van zuid-west-Ne derland, het zogenaamde paar se boekje. De commissie van de raad van advies stelt in een reaktie nu, dat in het paarse boekje de verhoudingen, met name op bestuurlijk en beleids terrein, in het rapport van de planologische dienst niet of nauwelijks is aangeroerd, De commissie vindt, dat op z'n minst vier punten een nadere studie vergen. Dat zijn: - De internationale aspekten - De milieuvraagstukken - De bestuurlijk aspekten. en - Het ruimtebeslag. Volgens de commissie zal het gebied rond de Wester schelde in de toekomst even belangrijk worden als nu het Waterweg-gebied. Hoewel dit gebied aan bepaalde beperkin gen is gebonden (minder diep gang voor zeeschepen dan in Europoort) de verwachte ont wikkeling van het gebied is er niet minder om. Daarbij stuit men dan direkt op de ver schillende strukturen in België en Nederland. Zowel op eco nomisch als bestuurlijk ter rein. Wil men het gebied evenwichtig laten ontwikkelen, dan is een op elkaar afge stemd ruimtelijk ordeningsbe leid van Brussel en Den Haag nodig. En als voorbeeld geeft de commissie aan dat zich in België in de toekomst ook problemen zullen gaan voor doen op het gebied van de arbeidsmarkt, zoals het Water weggebied al zo lang kent. Voor het gehele gebied, dat begrensd wordt door Rotterdam, Zeebrugge, Oostende, Gent, Antwerpen, West-Brabant moet een geïntegreerd denk model worden opgesteld door een gemengde Belgisch-Ne derlandse commissie. Verder moet volgens de commissie de bestuurlijke indeling van zuid west-Nederland aan de orde komen bij de opstelling van de struktuurschets voor de be stuurlijke herindeling, die op dit moment wordt voorbereid. In het paarse boekje mist de commissie ook het lozen van vervuild water in de Noordzee (via de Westerschel de). Hierover zegt het paarse boekje niets, terwijl daar volgens de commissie strenge voorwaarden aan moeten wor den gesteld. De studie van de rijksplanologische dienst faalt ook op andere punten, zoals een aanduiding van de gevol gen van extra woningbouw rond het Scheldebekken, als gevolg van de industrie-uit breiding daar. Ook ontbreekt een verantwoorde verdeling van de bevolkingstoename over de diverse kernen in het gebied. Dringend gewenst acht de commissie tenslotte, dat een diepgaande studie zal worden ingesteld naar de arbeids marktproblematiek in Zuid west-Nederland. {Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de bekende mosselkwe ker en -exporteur P. Barbé uit Yerseke vrij ernstig gewond bij een verkeersongeval op de Putseweg in Hoogerheide, na bij café 't Puts Molentje. Hij werd in het ziekenhuis Lie vensberg in Bergen op Zoom opgenomen. De heer Barbé was onder, weg naar Yerseke na een za kenreis in het buitenland. Waarschijnlijk door vermoeid heid overmand, raakte hei slachtoffer de macht over hei stuur kwijt. Hij kiwam in da linkerberm terecht, vervolgens sohoot hij in de rechterberm. raakte een ANWB-bord en vloog in het bos. waar de auto ondersteboven tot stilstand kwam. De auto raakte total loss bij het ongeval. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Dr. R.J.H. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, zal woensdag 19 april een inlei ding houden over de Bin- nenschepenwet tijdens het tweedaagse congres van de Koninklijke Schippersvereni ging „Schuttevaer". Het congres wordt gehouden op woensdag 19 en donderdag 20 april in Grand Hotel Britan nia in Vlissingen. Na een huishoudelijke ver gadering en de inleiding van de staatssecretaris komt een groot aantal voorstellen van verschillende afdelingen aan de orde. De eerste dag worden de deelnemers ontvangen op het stadhuis van Vlissingen door het gemeentebestuur. Na de beraadslagingen op de tweede dag maakt het gezel schap een bustocht over Wal cheren. (Van eenI onzer verslaggevers) HULST „Jeugd en Muziek" heeft weinig geluk met de culturele onderdelen van het gevarieerde programma. Was het enkele weken geleden de Hulster afdeling, die tot haar teleurstelling moest constate ren, dat het meer klassieke werk er bij het jeugdige pu bliek van de Reinaertstad niet in wil, afgelopen zaterdaga vond is de provinciale vereni ging tot dezelfde conclusie moeten komen. De desillusie van dit week end was tweeledig: op de eerste plaats kon slechts een gedeelte van het optreden van het Zeeuwse Jeugorkest wor den afgewerkt, wegens het ontbreken van de Middelburg se popgroep „Beautiful Idaho" eh op de tweede plaats verliet ongeveer de helft van het jeugdige publiek de Hulster basiliek, voordat het concert was afgelopen. En dat was voor een deel ook een gevolg van het feit, dat de popgroep verstek liet gaan. Het optreden van deze for matie tesamen met het Zeeuwse Jeugdorkest had een hoogtepunt moeten worden van dit concert. Beautiful Ida ho heeft zaterdagmiddag in Hulst nog wel even gerepe teerd, maar besloot niet op te treden, omdat men zag aanko men, dat het concert geen suc ces zou worden vanwege het ontbreken van de organist, die afgelopen week onder de wa penen is geroepen. Zijn plaats vervanger bleek onvoldoende thuis in de materie om het optreden tot een goed eind te kunnen brengen. Het gezelschap pakte daar om de technische biezen en verdween naar Middelburg, zonder excuus aan het publiek. Bleef over: het Zeeuwse Jeugd orkest. Het muzikale hoogtepunt van deze avond was de uitvoe ring van de quatro sonates voor orkest, door Daniel Man neke in opdracht van het pro vinciaal bestuur van Zeeland geschreven. Het is een impo sant werk. Degenen die over bleven toonden hun enthousi asme met een fors applaus. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Zaterdag werd in „Musis Sacrum" te Arnhem het topconcours con certwedstrijden van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen gehouden. Aan dit concours werd door drie Zeeuwse orkesten deelgeno men. „Excelsior" Kloetinge, uitko mende in de sectie brass-band kwam twee punten tekort om de nationale titel te behalen. De Kloetimgse band onder lei ding van dirigent Jac. den Toonder kreeg van de jury 164 punten. Kampioen van Nederland in deze sectie werd „Concordia" te Vinkeveen met 165,5 punten. In de sectie fanfare moest „Veronica" te Zuidzande het opnemen tegen negen concur renten. Het korps zag haar optreden beloond met een vierde plaats die het behaalde na een jurywaardering van 148,5 punten. In de sectie harmonie, zeven deelnemende korpsen, reikten de muzikale kwaliteiten van de „Volharding" te Zaamslag, op dit concours niet hoger dan een zesde plaats met 146 pun ten. DE ANTI-flnorideringscomi- tés uit Amsterdam en omge ving nemen geen genoegen met „gedwongen drinkwaterfluori- dering" en zullen verdere juri dische stappen ondernemen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De PvdA zal een onderzoek instellen naar de vorige week door De Stem - Vrije Zeeuw onthulde plannen van minister Drtes tot koppe ling van de vaste oeververbin ding over de Westerschelde aan het al of niet doorgaan van 1000 hectare industrieter rein in Zeeuwseh-Vlaande- ren. Hoewel de kans groot is. dat van regeringszijde de door haar nog niet bekend gemaak te plannen voorlopig worden ontkend of alsnog niet worden doorgezet, is het PvdA-gewest Zeeland zaterdag in zijn ver gadering in Goes onmiddellijk „op de ketting" gesprongen naar aanleiding van deze pu blikatie. De nieuwe PvdA- fractieleider in de provinciale staten, W. Don, heeft dit week end nog schriftelijke vragen gericht aan G.S. van Zeeland. Het gewestbestuur van de PvdA zal zaterdag eventueel besluiten tot een actie. Ook verwacht men deze week schriftelijke vragen in de Tweede Kamer te kunnen stellen. Het Terneuzense raadslid P. J. Huijbrecht had staande de vergadering de kwestie op de agenda laten plaatsen. Hij ci teerde de publikatie en noem de de „koppeling" van Drees een dolk in de rug van de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking, nu deze binnenkort een (schijnbaar?) democratische inspraakkans krijgt en zich mag uitspreken over de wen selijkheid van 1000 hectare in dustrieterrein in dat deel van Zeeland. „Een vaste oeververbinding heeft nooit iets met dat indus trieterrein te maken gehad. Als het waar is wat De Stem zegt, en dat neem ik aan, wil Drees nu uitstel van de beslis sing die spoedig genomen had zullen worden over de vaste oeververbinding, een uitstel tot hij weet of de Zeeuwsch- Vlaamse ijevolking die 1000 hectare accepteert of niet. Dat is tevoren nooit als motief aangevoerd". „Net nu Zeeuwsch-Vlaande- ren zich zal moeten gaan uit spreken, zegt de minister dit. Dat is een ongeoorloofd pres siemiddel en een ongeoorloofd uitstel van de beslisging. Wij zullen zonder dolk in de rug beslissen over het industrie terrein". s In zijn schriftelijke vragen over onze publikatie noemt de PvdA-statenfractieleider Don de koppeling „volkomen on juist" en een pressiemiddel en vraagt hij G.S. of zij bereid ziin „tegen dergelijke oressie ten sterktse stelling te ne men". HULST Een groot aantal Hulster 65plus sers heeft zaterdag dank zij het accordeonorkest Semper Gaudete uit Clinge een gezellige middag gehad. Het mu ziekgezelschap heeft de bejaarden namelijk een gratis optreden aangebo den, dat wat de belang- telling betreft niet zo'n heel groot succes is ge worden, maar verder be slist de moeite waard was. De sfeer onder de bezoekers steeg naarma te de middag vorderde en Semper Gaudete meer toppers van vroe ger ten gehore bracht. Dirigent Mannaert kreeg zijn bejaarde publiek tenslotte zover, dat de oude deuntjes onbevan gen meegezongen wer den. Het optreden had plaats in „De Koning van Engeland". Daarvoor en erna maakte de drumband een korte rondwandeling door de stad.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3