Zeker twintig doden op de weg SMOG KONDIGT LENTE AAN MEISJE UIT ROTTERDAM DOOD GEVONDEN ACHT IN ZUIDWEST-NEDERLAND Brand bij Ketjen schade twee miljoen Egypte, Syrië en Libië contra koning Hoessein Tekort van Spelen valt 145 miljoen mark mee Irene met geelzucht in ziekenhuis KONINGIN MET PRINSES TERUG UIT LECH I ZEVENLING HAALDE HET NIET West-Brabant ruikt olieachtigebenauwde lucht Brandweer auto in de sloot: boerderij afgebrand Houtworm VERMIST BRANDEN DRUKTE BRITSE KLOK UUR VOORUIT Kernexplosie in China Tijdens reparatie Oliefilter spat uit elkaar; man (41) dood Lego-speelgoed verbrand Ontslag voor 376 man Nederlanders in Italië gearresteerd Sorry voor overval Zwam? Schimmel Duivenoverlast? Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. isieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 20 MAART 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Nr.-8805 per auv^Htnue J 2,40, .exclusie: ivo B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem SANTA CLARA (AFP) Geen van de babies van de zevenling die vrijdag in Santa Clara in de Amerikaanse staat California te vroeg werden ge boren, heeft vierentwintig uur geleefd. Het waren vier meis jes en drie jongens. Een meis je en een jongen waren bij de 'geboorte al dood. AMSTERDAM (ANP) Bij de Kon. Zwavelzuurfa- briek v.h. Ketjen n.v. in Am sterdam-Noord heeft gisteren een flinke brand gewoed in het centraal magazijn. Volgens een der directieleden, de heer Hartman, bedraagt de schade ongeveer twee miljoen gulden, een miljoen gulden de waarde van de in het magazijn opge slagen en verloren chemicaliën en onderhouds- en reserve materiaal en eenzelfde bedrag de schade aan de loods, die volledig uitbrandde. Het dak stortte geheel in. Een vijftal drums met smeerolie en enke le flessen propaan explodeer de. De brand werd om kwart voor zeven ontdekt door een der personeelsleden. De be drijfsbrandweer, die meteen in actie kwam waarschuwde om zeven uur de Amsterdamse brandweer, die met zeven au tospuiten en de blusboot 'Ja- son' uitrukte naar het fabrieks terrein dat aan het IJ ligt. Er werd, omdat het een chemisch bedrijf betrof, 'groot alamr' gegeven en de politie trof uit gebreide veiligheidsmaatrege len. Even- liep de bedrijfskanti ne, die schuin boven de loods uitsteekt gevaar. De brand weer was kort na acht uur de brand meester. De directeur deelde op vragen van journa listen mede dat zich in de loods geen blusmateriaal be vond. Een der leden van de. be drijfsbrandweer raakte ge wond aan een duim en een brandwacht werd door de rook bedwelmd. Beiden werden naar een ziekenhuis ge bracht. 1 Er is geen gevaar voor de omgeving geweest. Naar de oorzaak van de brand stelt het brandpiket van de politie een onderzoek in. De nablussing duurde nog geruime tijd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Zware verkeersonge vallen met in lieel Nederland zeker twintig doden, bos-, duin- en heidebranden, files op overvolle we gen: dat is de trieste balans van het eerste fraaie „zomerweekend" van dit jaar. In zuidwest-Neder land kwamen in het weekeinde acht mensen om het leven. In Serooskerke kwamen zaterdagavond zes mensen om het leven bij een frontale botsing tussen twee personen auto's. Op de Noordweg raakte de bestuurder van een Vol vo waarschijnlijk door te hoge snelheid de macht over het stuur kwijt in een bocht. De wagen reed in volle vaart in op een Fiat. Zowel de twee inzittenden van de Volvo, als de vier in de Fiat kwamen om het leven. De Volvo werd bestuurd door de 19-jarige P. L. Boon, studerend in Driebergen, maar afkomstig uit Middelburg. Bij hem zat de 18-jarige P. de Klerk uit Middelburg. De Fiat werd bestuur door de 24-jari- ge mejuffrouw A. P. Bos uit Domburg. Verder zaten nog in de auto haar moeder, de 46- jarige mevrouw J. M. Bos- Grim, ook uit Domburg en twee lifsters die even daar voor waren ingestapt. Het wa ren de 17-jarige Tannetje Adriaanse uit Nieuw- en St. - Joosland en de 15-jarige Ineke Louwers uit Serooskerke. In Roosendaal kwam zater dagmorgen de 3y2-jarige Er- nestien van Tiggelen uit Roo sendaal om het leven toe zij plotseling vanachter gepar keerde auto's de drukke Ken- nedylaan oprende ter hoogte van de Marnixlaan. De beer P. O. (59) uit Bergen op Zoom kon haar niet ontwijken, on danks zijn geringe snelheid, waardoor hij vrijwel op de plaats van het ongeval tot stil stand kwam. In de nacht van zaterdag op zondag is op de noordelijke rondweg in Breda de 22-jarige mevrouw Dessing-Gerritsma uit Noordwijk om het leven gekomen. Zij zat naast haar man in een auto, die werd aangereden door een andere personenauto, bestuurd door mejuffrouw M. G. uit Schie dam. Mejuffrouw G. gaf geen voorrang. De auto van de Noordwijkse familie sloeg over de kop, mevrouw Dessing werd er uit geslingerd en kwam onder de auto terecht. In het Franciscus-ziekenhuis in Roosendaal is zaterdag avond laat de 75-jarige me vrouw Korte-Timmers over leden. Zij was op 13 februari j.l. betrokken bij een verkeers ongeval op de provinciale weg te Zevenbergen. Het driejarig zoontje van de familie Boom uit Vleuten, Mi chel, wordt sinds zaterdagmid dag in Bruinisse vermist. Het ventje logeerde bij zijn groot ouders. Zaterdagmiddag was hij met zijn broertje samen op stap gegaan. Onderweg keerde hij om om naar het huis van zijn grootouders terug te gaan. Daar is hij echter niet aange komen. Politie, duikers en in woners van Bruinisse hebben zaterdag en zondag intensief gezocht naar het ventje, maar tot gisteravond zonder resul taat. Men vermoedt dat de kleuter in of nabij de haven is verdronken. In de rest van het land kwa men bij verschillende verkeers- CAIRO - BEIROET (Reuter- AFP-UPI) Egypte, Syrië en Libië hebben zaterdag koning Hoesseins plan voor de vor ming van een federale Jor daanse staat, die de oostelijke en de westelijke Jordaan-oe- ver omVat, categorisch ver worpen. In een verklaring be schuldigt de presidentiële raad van de Arabische federatie (gevormd door de drie lan den) er tevens de Verenigde Staten van achter het Plan van de Hasjemitische vorst te staan om de plannen te dwars bomen voor een eensgezinde Arabische houding tegen Is raël. De raad dringt er bij andere Arabische landen op aan Hoesseins plan ook te ver werpen en zodoende zionisti sche en imperialistische ma chinaties te dwarsbomen die liquidatie van de Palestijnse zaak beogen. ongelukken nog eens min stens dertien mensen om het leven. De droogte heeft dit week end, met veel mensen in bos hei en duinen, ook voor enkele branden gezorgd. Gelukkig viel de schade over het alge meen nogal mee. In Ulvenhout brandde gistermiddag 2-ha bos af op het landgoed Hondsdonk. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Za terdagmiddag brandde onder Achtmaal ongeve-. ,-.2 Ji» hei af. tengevolge van liet ondes kundig uitstoken van bermen. Nauwelijks was de brandweer van Zundert na het blussen ingerukt of er was opnieuw alarm, nu voor een beginnende bosbrand. Met behulp van om wonenden kon erger worden' voorkomen. Het fraaie weer heeft in heel Zuidwest-Nederland voor een fikse drukte gezorgd op de verschillende wegen, zon der dat het overigens tot grote moeilijkheden kwam. Zondag middag was er sprake van fi levorming bij de rotonde Prin- cenhage bij Breda en zondaga vond een fikse file bij de Zeelandbrug. Zondagmorgen vroeg zorgde de vrij dikke mist bij het kruispunt Korte- ven (Bergen op Zoom) voor een paar noodstops van auto mobilisten voor het stoplicht, dat zij niet tijdig genoeg ont waarden. Een goede dag had de Rijks politie, die zaterdag geduren de drie en half uur een snel heidscontrole hield op de rijksweg 56 bij Etten-Leur. Er werden maar liefst 162 bekeu ringen uitgedeeld, terwijl er één auto in beslag genomen werd, die alleen nog ma-ar ge schikt was voor de sloop. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het tekort op de begroting van de Olym pische Spelen is dalende. Vol gens Willi Daumler van het organisatiecomité (hij bezocht dit weekeinde Nbderland) zal het geen 831 miljoen mark gaan bedragen, zoals gedacht, maar „slechts" 686 miljoen. En dat valt dan- leert het reken sommetje, 145 miljoen mark mee... De wielersport leerde dit weekeinde dat het met Eddy Mercks moeilijk spotten valt. Na de vernedering in Parijs- Nice bombardeerde Merckx de publieke opinie en publicaties met een schitterende overwin ning in de hoog-genoteerde klassieker Milaan-San Remo. De Nederlandse hockeyers hebben een weinig succesvolle trip naar Engeland achter de rug. Van de 4 te behalen winstpunten werd er slechts 1 veroverd. (Dit en arider nieuws in onze sportbijla ge). (Van een onzer verslaggevers) BREDA-ROTTERDAM Dank zij het exclusieve voor jaarsweer dat de officiële komst van de lènte enkele da gen is voorafgegaan, heeft West-Brabant zondag, samen met een deel van de Randstad, de eerste smog van het jaar geroken. Vooral in de nevelige ochtenduren werd op een aan tal plaatsen in West-Brabant, onder ander ein Breda, Ruc- phen en Wouw, een olieachtige, benauwde lucht waargenomen, die duidelijk niets met voor jaarsbloesems had te maken. In Rijnmond werd zondag morgen al vroeg alarmfase twee afgekondigd, en rond elf uur alarmfase drie. Dit laatste betekent dat de industrie ver zocht wordt op zwavelarme brandstof over te gaan. De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond in Rotterdam, heeft zondag ruim vijfhonderd klachten ontvangen, hetgeen veel is. Ze kwamen vooral in de ochtenduren (meer dan drie honderd), wat minder in de middag, en weer wat meer in de avond, toen hel opnieuw nevelig werd. Rijnmond rekent de smog- vorming van zondag overigens meer aan het verkeer toe dan aan de industrie. Aanleiding daartoe is het feit dat een aanzienlijk deel van de mel dingen afkomstig was uit de nabije omgeving van grote verkeerswegen. De meldingen kwamen vooral uit Vlaardingen en Maassluis, maar ook uit b.v. Rotterdam-noord en Naald wijk. Uit West-Brabant kwamen bij Rijnmond nauwelijks mel dingen binnen. De smogvor- ming daar kan, gezien de heersende windrichting, ook niet uit het Rotterdamse in dustriegebied afkomstig zijn. Voor zover het Verkeer daar niet schuldig aan is, acht men het bij de centrale meld- en regelkamer niet onwaarschijn lijk dat liet Antwerpse indus triegebied zich in West-Bra bant laat gelden. Metingen daarover heeft men echter niet. Prinses Irene lag achter over met de handen aan het hoofd in de auto, die haar van de vliegbasis Deelen naar het Sïnt-Radboudziekenhuis in Nij megen bracht. Op de achter bank prins Carel Hugo. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Koningin Juliana is gisteren met prin ses Irene, die een aanval van geelzucht heeft, uit Lech (Oostenrijk) naar Nederland teruggekeerd. De prinses werd per ziekenauto van het vliegveld Deelen, naar het Sint-Radboudziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Zij is daar opgenomen in de gy naecologische afdeling. Met hen kwam de echtge noot van prinses Irene mee De koningin was op winter sportvakantie in Lech met. prins Bernhard en het gezin van prinses Beatrix en prins Claus, die er zijn gebleven. De koningin zou dezer dagen naar ons land terugkeren. Zij kwam met haar zieke dochter en prins Carlos per regerings Fellowship F-28 van Marti nair. Op weg van Zürich naar Schiphol werd een tussenlan ding op de militaire vliegbasis Deelen gemaakt. Het zweef- vliegverkeer op Deelen en op het eveneens op de Veluwe gelegen zweefvliegcentrum Teriet van de koninklijke Ne derlandse vereniging voor luchtvaart werd zondagmiddag stilgelegd om de Fellowship gelegenheid te geven voor een tussenlanding. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Engeland heeft de klokken gisteren één uur vooruit gezet, waarmee de tijd op het eiland gelijk wordt aan die op het Europese vasteland, dat wil zeggen één uur voar op Greenwich Mean Time (GMT). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bijna zes weken na haar verdwijning is gistermiddag het lichaam van het 12-jarige Rotterdamse meisje Anita Pothuis gevonden. Het kind lag in een veriaten plas, vlak bij het sport- en re creatieterrein Laag Zestienhoven. Over de doodsoorzaak zijn nog geen mededelingen gedaan. Men wacht op de sectie van dr. Zel- denrust, die vandaag in Rotterdam plaatsvindt. ANITA POTHUIS Inmiddels is bekend gewor den, dat de politie ai enkele weken beschikte over de aan wijzing, dat het kind in de buurt van deze plas zou kun nen zijn geweest. In de riet kraag langs de oever is name lijk een exemplaar van de pocket „Flame, de hengst van het eiland Azul" gevonden. Eenzelfde exemplaar had Ani ta Pothuis bij zich op 7 febru ari, toen ze op wteg naar huis van school (een wandeling van tien minuten) ver dween. Volgens de politie is toen de omgeving afgezocht en ook langs de oever van de plas over een afstand van ongeveer honderd meter gedregd. Het kind is toen niet gevonden, hoewel de vindplaats van het boekje en die van het meisje niet meer dan een meter of 75 van elkaar bleken te liggen. Omstreeks 15.00 uur troffen twee jongens het lijkje in de plas aan. Het meisje dta dezelf de kleren aanhad toen het van huis verdween, dreef op haar rug l'/2 meter van de kant. De jongens, die met een roeiboot wilden gaan varen, waren de 15-jarige scholier Ronnie de Bruin en zijn even oude vriend Hans de Haas. Zij gingen naar huis om hun ervaring aan hun ouders te vertellen. Inmiddels had de politie een telefoontje van iemand anders gekregen. Het stoffelijk overschot werd later door de vader van Anita geïdentificeerd. Het actiecomité, dat in de afgelopen 6 weken intensief bezig is geweest met het op sporen van Anita, wil vandaag een gesprek hebben met de Rotterdamse politie. Alle gege vens die de elf leden van het comité naar aanleiding van tips en eigen speurwerk heb ben verzameld, zullen aan de politie worden overhandigd. Mevrouw De Jong van de actiegroep verklaarde zonag- gavond dat men niet zelf zal doorgaan met het opsporen van een eventuele dader, maar met de politie zal samenwer ken. Het actiecomité was gis teravond niet bereid details van de onderzoekingen te ont hullen. Vrijdag kwam de voorzitter, de heer W. Giezen van het actiecomité in het nieuws door te vertellen dat men beschikte over gegevens die tot de op lossing van de mysterieuze verdwijning zouden kunnen leiden. De Rotterdamse politie, die contact had opgenomen met het comité, beweerde dat er geen bruikbare gegevens bij waren. Het politieonder zoek was totaal vastgelopen. WASHINGTON (Reuter) China heeft zaterdag weer een kernbom tot ontploffing ge bracht met een kracht van 20 tot 200 kiloton, zo heeft de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie meegedeeld. De bovengrondse proef vond plaats op het proefterrein van Lop .Nor in de provincie Sin- kiang. (Van onze correspondent) KRUININGEN Zaterdag morgen vond in de werkplaats van de firma Nieuwenliuysen en De Braai aan de Stations weg te Kruiningen een be drijfsongeval plaats, dat het leven kostte aan de 41-jarige J. de Bat uit Oostelijk. Deze was bezig met het op sporen van een lek in een gietijzeren oliefilter. Hij maakte daarbij gebruik van een automatisch lasapparaat en een zuurs.toffles. Vermoe delijk (en gevolge van de hoge druk in de fles spatte de filter uit elkaar, waarbij de weg vliegende scherven de heer De Bat zodanig verwondden dat hij ter plaatse is overleden. De heer De Bat laat een vrouw en negen kinderen ach ter. Het gebouw liep zware schade op. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek 111 FINSTERWOLDE (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is een opslagruimte met Legospeelgoed in Finster- woide volledig uitgebrand. Over de oorzaak is nog niets met zekerheid te zeggen, maar de politie wil de mogelijkheid van het werk van een pyro maan niet uitsluiten. SLOCHTEREN (ANP) De vrijwillige brandweer van Siddeburen (gem. Sloehteren) had zaterdag 'n weinig fortuinlijke dag. Op 100 meter afstand van de in lichterlaaie staande boerde rij van een landbouwer in Siddeburen raakte de blus- wagen van de weg en kwam in de sloot terecht. Pogin gen van de spuitgasten om de wagen weer op de smal le zandweg te trekken wa ren vergeefs. De brandweer van het nabij gelegen -Harkstede was ech ter vrij snel (via een andere weg) ter plaatse. Tien van de dertien koeien konden daardoor gered worden. De boerderij en twee schuren gingen geheel verloren. Waarschijnlijk is de brand ontstaan doordat de zoon des huizes met vuur speelde. (Van onze redactie buitenalnd) MÜNCHEN De papierfa briek Seltmans nv (Unilever- concern) in Weitnau-Kempten (W.-Duitsland) zal halverwege dit jaar sluiten omdat de ver kooponderhandelingen zijn mislukt. Dit betekent ontslag voor de 376 werknemers. Volgens de directie zijn overcapaciteit op de Europese papiermarkt en vergaande li beralisering van papier-invoer de oorzaak. De afgelopen tien jaar werd veertig miljoen m ark- geïnvesteerd. TRIëST (UPI) In Triest zijn zaterdag zes buitenlanders van wie drie Nederlanders gearresteerd wegens het bezit en verhandelen van 120 kilo hasjiesj. Vier van de gearresteerden (de anderfen zijn twee Libane- zen en een Belg) werden aan gehouden in een auto met Ne derlands kenteken en twee in een hotelkamer. De hasjiesj was verpakt in vier koffers die in de auto lagen. BOXMEER (ANP) Za terdagmorgen is op het groepsbureau van de rijks politie te Boxmeer een en veloppe met ongeveer f400.- gedeponeerd, met het ver zoek dit geld aan de pomp bediende terug te geven dis vrijdagavond was overval len door een jongeman met een nylonkous over het hoofd. Op het briefje stond ook: sorry. De overval werd gepleegd op een benzine station te Oeffeit in Noord- Brabant. Er was ongeveer F 400,meegenomen. De jongeman had zich uit de voeten gemaakt met een bromfiets en is later overge stapt in een auto. (ADVERTENTIE) Verzend direct I deze bor N.V. RENTOKIL CHEMIE Volmerlaan 9 Rijswijk Z.H. Telef. (070) 90 07 07 Zend mi| uitvoerige gegevens over bestrijding van houtworm, zwam I en schimmel. Naam Adres Plaats Telefoon 1 4 V.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1