Motta wint GP Pontoglio Grandioze demarrage VERLIES EN DRAW VOOR HOCKEYTEAM Bunschoten zal nog beter moeten PRESTATIE VAN DIELIS van Merckx BAL NEEMT NIET TEVEEL RISICO'S 'München' kost bijzonder veel „Ik reed kalm" mmm Tactisch sterk Roelants sterkste Karstens voorin HANDBAL TEAM VERLIEST Onverstoorbaar Uitslag omloop sport Uitslag VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 20 MAART 1972 11 15 (ADVERTENTIE) i 'l' PONTOGLIO (AP). Met 17 seconden voorsprong op Ed dy Merckx, heeft Gianni Motta de Grote Prijs van Pontoglio gewonnen. Op de derde plaats kwam Boifava. 4e was Gimondi en 5e Sercu. Harry Jansen werd eerste in KeulenSchuldFrechen, waarin hij 70 kilometer solo reed. Op de streep had hij 2 minuten voorsprong op Otten- bros, Gilmore was 3e, Keile ners eindigde als 9e, Steevens als 13e. De omloop van het Waas land eindigde met een zege van Luc van Goitshoven die Daniel Verplancken met 2 lengten ver sloeg. Jos van Beers (6e) en Jan Janssen (16e) zaten in het peloton dat od 25 seconden bin nenkwam. Henk Poppe maakte een zware val in de ronde van Goor. Hij liep o.a. een sleutel beenfractuur op. Volgens een medische verklaring zal Poppe zeker 10 weken uit de roulatie zijn en daarmee lijkt zijn kan didatuur voor de Olympische Spelen uiterst twijfelachtig, John Akkermans (Zeven bergen) werd 2e in de adspi- rantenkoers van Meerbeke. Bij de nieuwelingen was Jan Da- men (Ulvenhout) 4e. LONDEN (ANP Het tac tische concept, waarvan hoc- keycoach Ab van Grimbergen in de wedstrijden tegen Enge land was uitgegaan - twee verdedigers, vijf middenspe lers en drie aanvallers - en dat hij met verschillende spe lers beproefde, is niet direct een onverdeeld succes geble ken. Volgens dit stramien is het de bedoeling, dat zowel vanuit de verdediging als uit 't middenveld de spelers opko men om de aanval te steunen. Tegen de Engelsen had dit echter tot gevolg, dat er in de verdediging beangstigende ga ten vielen, waardoor bijvoor beeld Frans Spits herhaalde lijk defensief moest bijsprin gen. Met Flip van Lith de Jeude, die overigens zaterdag als middenspeler ook reeds een verdienstelijke partij speelde, naast Nico Spits als verdedi ger in de plaats van Bart Ta- miniau, klopte het tegen de Britten defensief beter en vooral in de tweede helft had den onze landgenoten hun te genstanders goed in bedwang. Nu miste de aanval echter een centrale figuur om de sterke Britse defensie, met de Ierse doelman Carson aan het hoofd, op de knieën te kunnen krij gen. De overigens zaterdag te gen de Engelsen direct na de rust geblesseerd geraakte Ties Kruize (wederom had zijn kwetsbare enkel het be geven) was in de tweede wed strijd als aanvalsleider ver vangen door Kick Thole, de kanonnier, die echter nog niet geheel aan het team bleek te zijn aangepast. Hij kon moeilijk zijn draai vinden - en zijn gevaarlijkste wapen - zijn razendsnelle, overrompelende rushes kon hij slechts zelden hanteren, maar hoe geslepen dit wapen nog is bewees hij op Lords, toen hij in combinatie met Kruize, die de leiding verzorgde tot een juweel van een voltreffer kwam. Dit doelpunt was overigens een van de weinige hartver warmende mmenten, waarvoor het Nederlandse elftal zater dag tegen Engeland zorgde. Nederland speelde het eerste duel gelijk (22). De vier doelpunten in de wedstrijd Engeland - Nederland werden gescoord door Ties Kruize (21e- minuut), Kick Thole (29), Sinclair (33) en Svenlik (43). Van de machtige accommo datie van Lords naar de grazi ge weide van Watford, waar zondag Groot-Brittannië de te genstander was. Ofschoon Ne derland tot beter tegenspel kwam dan 24 uur tevoren - vooral in de tweede helft - hebben onze landgenoten geen antwoord kunnen vinden op het snelle openingsdoelpunt, dat de Britten in een overwel digend openingsoffensief al in de zevende minuut scoorden. En wederom was het Keith Sinclair, die Nederland von niste. Spelmoment uit de ontmoeting NederlandEngeland die in een 22 resultaat eindigde. Op de foto staat de Nederlandse verdediging (op de grond Leefersonder hevige druk van de Engelse aanval. 0 (Van onze speciale Verslaggevers) DRESDEN De marge waarmee Hansje Bunschoten dit weekeinde bij de jeugdin- terland Oost-Duitsland - Ne derland in Dresden twee Euro pese records veroverde had nauwelijks geringer kunnen zijn: drietiende seconde op de 800 mtr. en tweetiende secon de op de 400 meter vrije slag. Wel een aanwijzing dat de tijd voorbij is dat Nederlands jongste vedette met zeven mijls-laarzen de internationale ranglijsten bestormde. In an derhalf seizoen is zij zo hoog geklommen, dat zij als het ware geen afzet meer kan vin den voor baar spectaculaire daden. Toch zullen er nog en kele kangoeroesprongen moeten volgen wil Hansje Bunschoten straks bij de Olympische Spe len van München Nederland een woordje laten meespreken. Niemand die dat beter weet dan Hansje zelf. „Om in München zeker te zijn van een finaleplaats zal de 800 meter nog erg slecht". Een relative rende houding dus, waar men ter een seconde of vijf. Als je mijn tijden naast die van Sha ne Gould legt, ben ik gewoon nog erg slecht". Een relativer ende houding dus, waar men verwacht zou hebben diepe te vredenheid aan te treffen. Want Hansje heeft er heel wat voor moeten doen eer zij Gu- drun Wegner het Europees re cord op de 800 meter vrije slag daadwerkelijk afpakte. Aanvallen in Den Bosch en Londen mislukten. Het was tenslotte zaterdag raak in het als langzaam bekend staande 50 meter-bad van Dresden, waar de uit de stad zelf af komstige Gudrun Wegner de bloemen mocht overhandigen. In de opwinding van het mo ment beloofde Hansje dat ze de dag erop zou zorgen voor nog een Europees recórd: dat op de 400 meter vrije slag. Ze veroverde dat vorig jaar bij de Europese jeugdkampioen schappen in Rotterdam met een tijd van 4.31.7, bracht het bij de Europacupwedstrijden van Bratislava terug tot 4.31.3 en knabbelde van die tijd zon dag weer tweetiende seconde af. In al het vuurwerk dat Hansje Bunschoten afstak, bleef vrijwel onopgemerkt dat ook Josien Elzerman langza merhand een serieuze Olympi sche kandidate begint te wor den. De Haagse zwemster vol bracht de 100 meter rugslag in 1.08.5 en bracht als startzwem ster van de wisselslag-estafet te het jeugdrecord terug tot 1.08,9. Met die tijd zou ze op de wereldranglijst van het vo rige seizoen zelfs de achtste plaats hebben bezet (eenzelfde positie die door Hansje Bun schoten op de 800 meter vrije slag werd ingenomen). Ze zou er in Mexico zelfs een bronzen Olympische plak mee hebben veroverd. Nederland won die estafette in een tijd die twee weken geleden nog een natio naal record zou hebben bete kend. Een volstrekte nieuwe linge zwom daarbij de school slag: Erna Baaihuis van De Dinkel, getraind in een badje van twintig bij zes meter. MOL (ANP). Ludo Dielis had zijn gezonde gelaatskleur weer terug. „Ik ben content", sprak de 27-jarige caféhouder uit Deurne, nadat hij in een uitermate spannende finale de 44-jarige Emiel Wafflard met een verschil van slechts zeven puntten had geklopt en daar door zijn bijna een jaar gele den in Eupen veroverde Euro pese titel in het bandstoten had geprolongeerd. Lijkbleek was Dielis aan het slot van de finale begonnen. Dat was nadat Wafflard met een zo goed als foutloze serie van 67 een reeks van 59, waar mee Dielis in de achttiende beurt een voor de omstandig heden ogenschijnlijk beslissen de voorsprong (126187) had genomen, had beantwoord. Dielis wist, dat hij nu geen enkele fout meer mocht ma ken. Asgrauw zag hij tot de op twee-na-laatste carambole. De ballen rolden toen naar een hoek en Dielis wist dat de aanval van de twee jaar gele den uit een isolement van tien jaar beroepsspelerzijn te ruggekeerde Wafflard was af geslagen. Hans Vultink, die zich tevo ren veel van het toernooi had voorgesteld, eindigde op de voor hem teleurstellende zesde plaats met een gemiddelde van 7.97. Vultink had in dit toernooi een uitschieter: vrij dagavond een nieuw Neder lands recordpartij gemiddelde van 18.18. maar evenals tevo ren was hij ook daarna weer kansloos tegen Wafflard (133200) en tegen Dielis (62200). Hij maakte toen een onverschillige indruk. Die houding liet Vultink varen in zijn laatste partij tegen Dufe- telle. waarin de Nederlandse kampioen een grote achter stand (127184) bijna weg werkte. Met zestien in de na- beurt gaf hij het verlies tegen Dufetelle een redelijk aanzien: 188—200. CAMBRIDGE (ANP) En gelse parkoersen liggen Gas ton Roelants kennelijk wel. De 35jarige Belg, die voor de elfde keer deelnam aan de Cross des Nations, veroverde in Cambridge voor de vierde maal de officieuze wereldtitel. De drie voorgaande successen behaalde Roelants ook op Brit se grond: Sheffield (1962), Barry (Wales 1967) en Glas gow (1969). Gaston Roelants, die in Manchen zijn grandioze carri'- re wil afsluiten met de Olym pische marathon is nu op ge lijke hoogte gekomen met de Fransman Alain Mimoun en de Engelsman Holden, die bei den' ook vier maal de Cross des Nations op hun naam brachten. Bij de junipren ging de titel naar de 20—jarige Italiaanse politieman Aldo Tomasini, die de Schot Brown ruim voor bleef. Bij de dames zorgde de 34jarige Joyce Smith voor een Engels succes. Zij had overigens de grootste moeite om zich de 15-jarige Ameri kaanse scholiere Eileen Clagus van het lijf te houden. Na 4000 meter was het verschil slechts twee seconden. (Van onze speciale verslaggever) SAN REMO Eddy Merckx bereikte op kop de top van de Poggio. Een demarrage van de wereldkampioen, ingezet op 150 meter van die top, had niet het gewenste resultaat opgeleverd. Vijf renners (Wolfshohl, Motta, Verbeeck, Die- rickx en Basso) waren bij hem gebleven. Er restte nog 5 kilometer naar de aankomst op de oude Via Roma in San Remo. Drie daarvan vormen de afdaling van de Poggio. Een afdaling met veel bochten, soms zelfs hairpins. En daar sloeg Merckx zijn slag. Hij begon als eerste man aan die afdaling, sneed met geweldig vakmanschap dooi de eerste bocht en had bij het uitkomen daarvan één meter voorsprong op Wolfshohl en de anderen. Die ene meter werd in elke bocht meer. Merckx was eenvoudig niet te volgen. Terwijl de andere renners in de kopgroep moeite hadden de bochten te halen, liep Eddy steeds verder weg. Gedreven door een alleroverheersende zucht naar revanche voor de geleden nederlagen, reed hij als een duivel naar beneden. Tot de finish, waar hij triom fantelijk een hand omhoog stak met de vijf vingers ge spreid (Ten teke van zijn vijf de zege in deze klassieker) behield hij zijn kleine voor sprong. In een heerlijk voorjaars zonnetje waren 's ochtends vroeg in Milaan 179 renners gestart, 68 Italianen, 59 Bel gen, 22 Spanjaarden, 11 Fran sen, 5 Zwitsers, 5 Duitsers, 4 Nederlanders (Karstens. Sche pers, Dolman en Zoetemelk), 3 Zweden en 2 Denen. Ze waren bijzonder actief, met Dolman als eerste gangmaker van een ontsnapping. De talrij ke pogingen leken tegen het einde zeer serieus. De beklimming van de Ca po's brachten echter een her groepering. Op nauwelijks 15 km. van de finish reden 100 renners gezamenlijk naar de voet van de laatste col, de Poggio. voordat deze bereikt werd, ging de Italiaan Motta weg. Op de Beeck en Walter Planckaert (ploegmaats van Verbeeck), Poggiali, Van Rijc- keghem, Houbrechts, Swerts, Catieau en Bitossi voegden zich bij Motta. Maar met uit zondering van Catieau wilde niemand Motta een handje helpen. Dit alles speelde in de kaart van Eddy Merckx, die trouwens zelf de hele dag zeer sterk gereden had. Zo kon hij in de afdaling, nadat de meeste volgers al met een massasprint rekening hielden, toch nog weggaan. In een uiterste poging kwam Ro ger de Vlaeminck, die op de top 40 meter achterstand had, in de straten van San Remo nog tot 60 meter. Toen viel ook hij terug. Merckx had zijn revanche. Bij de finish schudde de Duitser Rolf Wolfshohl het hoofd: „Ik kan heel veel op de fiets" zei hij, „maar Merckx is een acrobaat, daaraan dankt hij de zege". 14 Julien van Linden Bel zt., 15 Manuel Lasa Spa., zt., 16 Daniel van Rijckeghem Bel. zt., 17 Guido Reybroeck Bel., zt., 18 Emile Bodart Bel., zt., 19 Willy Planckaert Bel., zt., 20 Noël van Clooster Bel., zt., 62 Schepers z.t., 63 Dolman zt.,. Na de wedstrijd Milaan - San Remo ziet het klassement voor de Super Prestige Pemod er als volgt uit: 1 Merckx Bel. 95 pnt., 2 Poulidor Fra. 55, 3 Motta It. 40, 4 Basso It. 30, 5 Verbeeck Bel en Ocana Spa 20. De Belgische coureur Merckx juichend met een boeket bloemen, nadat hij voor de vijfde keer de Wielerklassieker Milaan San Remo gewonnen heeft. Gaston Roelants gaat als eerste door de finish van de Cross des Nations. 1 Merckx Bel. 288 kilometer in 6 uur 33 minuten en 32 sec. gemiddelde snelheid 43.909 km.u. Op negen seconden 2 Motta Ita. 3 Basso Ita., 4 Ver beeck Bel. 5 Wolfshohl W- Dld., 6 Dancelli Ita., 7 Perure- na Spa., 8 Dierickx Bel, 9 Gösta Petterson Zwe., 11 Aldo mas Petterson Zwe., 11 Aldo Moser Ita., 12 Roger de Vlae minck Bel. op 9 sec., 13 Ger- gen Karstens Ned. op 21 sec., SARAGOSA (ANP) On danks het schitterende resul taat dat het Nederlandse handbalteam in de eerste wed strijd tegen Bulgarije behaal de, is het gehele Olympische kwalificatie-toernooi een grote teleurstelling geworden. Zater dagavond in de wedstrijd te gen Frankrijk, die in Saragos- sa werd gespeeld, diende Ne derland zijn kansen om in de hoofdronde te komen, te ver dedigen. De nationale formatie wist zich echter in het geheel niet waar te maken. De Fransen wonnen met 1612 (73). Evenals in de wedstrijd tegen Oostenrijk Nederland ver loor met 913 bleek ook nu weer dat een 60 verdedi ging een niet te nemen hin dernis is voor het Nederlandse heren-zaalhandbal. Uit groep B plaatsten zich voor de hoofdronden Oosten rijk en Bulgarije. Nederland gaat spelen voor de dertiende tot en met de zestiende plaats. In dit „troosttoernooi" komt Nederland uit tegen België, Italië, en Engeland, de zwak ste handballanden van Europa. Nederland speelt maandag zijn eerste wedstridijd voor het kwalificatietoernooi in Leon. (Van onze sportredactie) BREDA Cees Bal won de Omloop van de Baronie, zoals hij altijd wint. Zonder alle risico's, die een ekndsprint al tijd met zich brengt. Cees Bal sprong 25 kilometer voor het einde weg. Hij immers, die in de afgelopen week het par koers drie maal had gereden om zich te oriënteren, heeft een patent op de solo. Twee seizoenen geleden zwgevierde hij op die manier in de West brabantse Pijl, vorig seizoen gleed hij opnieuw na een solo als eerste over de streep in de ronde van Overijssel, waarna hij trouwens werd gediskwali ficeerd en gistermiddag her haalde hij die stunt in het Westbrabantse land. Rustig a nalyserend op de gang van hotel Boschek stelde Cees Bal: „Ik heb me speciaal voor deze koers goed voorbe- 1 reid. Ik wil volgend jaar prof worden en dan moet je je aan de mannen laten zien. Een groot voordeel voor mij was dat ik precies wist waar de slechte stukken lagen in het parkoers. Drie keer heb ik de ze week die 165 kilometer ge reden, dus ik kon precies be kijken waar eventueel de slag zou vallen". Cees Bal wilde na een stuk kasseien in de buurt van Gilse zelf die slag forceren. Bal: „Ik kwam uit tiende positie en demarreerde eigenlijk alleen om de zaak eens te verkennen. Maar spelenderwijs pakte ik zo'n twee honderd meter en toen ben ik maar door ge gaan". Op dat moment nog niet op volle kracht. Cees Bal: „Nee, ik reed kalm, omdat ik zat te wachten op een paar mannen, die mee zouden gaan. Er gebeurde niets. Op een bepaald moment heb ik beslo ten om het alleen te doen". En op welke manier Cees Bal het deed bracht heel de karavaan in verrukking. Wat diep weg gedoken over zijn stuur „sj as- te" de Zeeuw uit Kwaden- damme de laatste kilometers onder zich weg Onverstoorbaar. Zonder om te kijken. Zeker vah zijn zaak. En in de rug gedekt door Trico Noble-ploegmak- kers Wim de Waal en vooral Jan Raas, die in de finale iedereen terugpakte, die de positie van Bal maar dacht te bedreigen. Raas ging mee als bewaker van de groep en Piet Franken, jo Vrancken, Mat- thieu Dohmen, Jo van Pol en Aad van de Hoek. De „nieuweling" in de ploeg van Trico Noble ontregelde het tempo van die jachtgroep zo, dat ook zij zich neer moes ten leggen bij de vorm van de dag van Cees Bal. Behalve de finale, waarin dus Cees Bal de hoofdrol ver tolkte, viel er weinig positiefs te ontdekken in de dertiende Omloop van de Baronie. De renners zelf trof daarin geen blaam, maar in feite het weer. De in nevels gehulde zon, de zwakke wind en het moordend 1 Cees Bal (Kwadendam- me) 165 km in 3.43.05, 2 op 17 seconden Klaas Balk (Den Haag), 3 Kees van de Meyde (Puttershoek), 4 Jo Vrancken (Linnej, 5 Rink Cornelisse (Amsterdam), 6 Wim de Waal (Axel), 7 Fons van Katwijk (Oploo), 8 Jan Raas (Heinkens- zand), 9 Siem Aarts (Roos endaal), 10 Anne Wiegers- ma (Drachten), 11 Louis Westrus (Amsterdam), 12 Harry van Groezen (Made), 13 Hans Hellemons (Roos endaal). 14 Herman Perfors (Rotterdam), 15 Benny Kooken (Grevenbigt), 16 John Moret (Rotterdam), 17 Ger Sintnicolaas ('s- Gravendeel), 18 Anne Kos ter (Leeuwarden), 19 Piet Franken (Oosterhout), 20 Marcel Pennings (Nieuw Vennep). Ploegenklasse- ment: 1 Trico Noble, 2 Mars-Gazelle, 3 Frisol. tempo in het begin hielden de troepen van de sportdirecteu ren gesloten. Het eerste uur gebeurde er helemaal niets en pas na vijftig kilometer koers viel de meute in drie groepen uiteen. Uiteindelijk leverde dat een verlies op van zo'n vijftien renners, want de eer ste twee moten kwamen weer bijeen. Zelfs de met zo'n plas tische naam aangeduide „Hel van Moerstraten" na 64 kilo meter koers leverde anders dan in voorgaande jaren geen spektakel op. De zeven kilome ter keien werden moeiteloos overwonnen. Hein Sengers, Gerrie Kneteman en Wim van Steenis wisten een klein gaat je te slaan, maar Cees Bal overbrugde die honderd meter met gemak. En met hem het peloton. Het grote gebeuren van de eerste twee uur koers was ei genlijk een massale valpartij vlak voor het binnenrijden van Zundert. Het langgerekte peloton brak plotseling af na dat een renner tegen een ge parkeerde auto knalde. Twin tig man doken naar het pla veisel. Onder hen potentiële kanshebbers als Cees Priem, Cees van Dongen, Rink Corne lisse, Jan Aling, Piet van Kat wijk, Roy Schuyten, Peter van de Donk, en Dick Groen. Van de twintig was Van 't Geloof uit Lage Zwaluwe het er het ergst aan toe: hij moest met zware kneuzingen in zijn rechterdijbeen naar een zie kenhuis worden vervoerd. Op dat moment waren vijf renners (Kooken, Ceulen, Pots, Moret en Voogd) op avontuur. Ondanks het sterke rijden van Amstelcoureur Voogd, hielden zij het ook niet. De Waal achterhaalde ze en daarna het peloton. Even later begon Cees Bal aan zijn rush - naar de zege. Met de 5313 scheurde hij zich los, om vrij oneconomisch rijdend (geen bochten afsnijden) 35 seconden te pakken. Op de meet had hij er nog zeventien van over. Achter hem sprintte Klaas Balk naar de tweede plaats door het hele peloton te kloppen. ROB VAN DEURSEN (Van onze sportredactie). DEN HAAG Zoals de fi nanciële zaken er thans voor staan, gaan de Olympische Zo merspelen van dit jaar min stens 1 miljard 972 miljoen Duitse marken kosten. Dit zei zaterdagmorgen in Den Haag de voorzitter van het Olympi sche organisatiecomité de Westduitser Willy Daume. Willy Daume was dit week einde in ons land om Neder land officieel uit te nodigen voor de Zomerspelen. Gelijk tijdig bracht hij een ere-invi- tatie mee voor de vroegere Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen. Zij zal, met nog 11 andere oud-Olympische kampioenen de spelen van München als eregast mogen bijwonen. Tijdens zijn korte bezoek aan Nederland wilde Willy Daume enige cijfers noemen over de kosten en de opbrengsten van de Spelen. De bouwkosten zijn thans opgelo pen tot 1 miljard 350 miljoen mark, voor de zeilaccomodatie in Kiel moet nog een bedrag van 95 miljoen op tafel ko men. Daarnaatst komen er nog eens 527 miljoen mark aan te pas eer de zogenaamde inrich tingskosten voor de Spelen al lemaal zijn voldaan. Een totaal bedrag dus van 1972 miljoen mark. Willy Daume: „We hadden dit emdbedrag niet mooier kunnen uitkiezen. De kosten van de spelen in 1972 zullen wei altijd in het geheugen van ce cijleraars blijven". On danks het feit dat de kosten voor de 2Uste Olympiade onge veer zijn opgelopen tot 2 mil jard Duitse mark, verwacht Willy Daume toch dat het te kort, dat twee jaar geleden was begroot op 831.000.000 mark, aanzienlijk kleiner zal worden. „Wij rekenen nu op een deficit van 686 miljoen mark", aldus de kleine West duitser. j Aan inkomsten verwacht het organisatiecomité o.a. 1 mil jard 268 miljoen Duitse mark. De twee thans in Duitsland draaiende loterijen zullen zo'n 250 miljoen opbrengen, de t.v.- rechten leveren 70 miljoen op. Aan entreegelden zal, als de raming klopt, 30 tot 31 mil joen binnenkomen, terwijl een speciale Olympische munt van tien mark nog eens voor 720 miljoen mark extra-inkomsten zorgt. De souvenirs etc. zullen een bedrag van ruim 15 mil joen mark opbrengen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11