Het leger houdt de revolutie draaiende binnenland buitenland foto's van norman webster Een van de vraagtekens waarmee Chinakemiers altijd geze ten hebben was de wijze waarop in het klasseloze leger van de Volksrepubliek de officieren van de manschappen onder scheiden konden worden. Eindelijk werd liet geheim voor mij onthuld tijdens een bezoek aan de basis te Tiensin van de 196- ste divisie. Officieren hadden twee paar zakken in hun unifor- men terwijl de soldaten er maar een paar hadden. Waakhond Zeventiende In een serie verslagen over de samenleving in de Chinese Volksrepu bliek geeft onze corres pondent John Gitting een beeld van het Chi nese leger en de func ties die het vervult. Uiteraard blijven er in het Chinese leger verschillen bestaan. Behalve de ge ringe verschillen in de uniformen bestaat er ook een verschil in beloning. De soldij van een dienstplichtige die in China drie jaar moet dienen, bedraagt slechts de helft van dat van een soldaat die meer dan zes jaar in dienst geweest is. Iemand die nog langer in dienst is en bovendien een hogere commandostatus bezit krijgt nog weer meer. Waarschijnlijk is de discipline in het Chinese leger groter dan die in de meeste Amerikaan se eenheden in Vietnam. Tijdens het bezoek was er niets speciaals geregeld. Niemand bracht een saluut en alles wees op een goede werksfeer. De gehele indruk van de 196ste divisie onder leiding van commandant Chang Shengkuei, een veteraan uit de burgeroor log, was er een van ontspanning en doelmatigheid. pele beïnvloeding door het le ger dat het land op het smalle pad van de revolutie houdt. Onderwerping aan het leger wordt niet zozeer als een ver plichting gezien alswel als iets behoorlijks of verstandigs. Een rij kanonnen is een bekend gezicht voor een mili tair kamp. Het kamp van dit Chinese onderdeel was even wel de eerste militaire neder zetting die ik uitgerust zag met een zwembad. Andere on gebruikelijke eigenschappen van het kamp waren een goeo gevulde varkensstal, groente tuintjes voor iedere eenheiü en een kleine fabriek voor de produktie van voedsel. Vol gens de cijfers was de devisie volledig zelfvoorzienend wat vlees en groenten betreft en voor tachtig procent wat de rijstconsumptie aangaat. Een medicijnenfabriek die door de vrouwen van de bevelhebbers gedreven werd, vervaardigde, aspirinen en een reeks van andere geneesmiddelen. Het Chinese leger marcheert evenveel op politieke leuzen als op voedsel voor de maag. De kantine voor de soldaten die we bezochten leek veel op een klaslokaal voor onderwijs in politieke wetenschappen. De enige pin up in dit solda- tenvertrek was de kop van leider Mao. Dertig procent van de werktijd van een Chinese soldaat wordt gewijd aan poli tieke bezinning en discussie. Twintig steekt hij gemid deld in landbouwwerkzaamhe- den en voor de rest houdt hij óch bezig met de eigenlijke nilitaire training. De les van het "volk die nen" krijgt de Chinese soldaat zowel in het veld en thuis als binnen zijn kazernemuren op gelepeld. De bezoekers kregen in Tiensin een uitnodiging om te luisteren naar een aantal oude boeren uit de omgeving die bitter hun ervaringen ver telden van vóór de burgeroor log. Twee uur lang zaten zij omringd door soldaten naar hun bloemrijke verhalen te luisteren. Toen bevelhebber Chang in de gaten kreeg dat de aandacht onder zijn man schappen van de boeren een waardevolle les was voor sol daten al mocht het de bourge- oise vreemdelingen wellicht koud laten. Het is de waarheid als een koe voor ieder Chinakenner dat het leger de stuwende fac tor is achter de Culturele Re volutie. In vrijwel alle provin ciale revolutionaire comités zitten een hoog aantal militai ren. Speciale militaire com missies vervullen een waak hondfunctie over 't wel en wee van de revolutie. Overal zijn nog langs Chinese wegen mili taire borden te zien met revo lutionaire leuzen. Ook de openbare veiligheid berust in het land nog in han den van het leger. Dat merkte ik toen ik zonder er erg in te hebben met een collega in een politiepost in Pekirg belandde. Middelbare schoolmeisjes in de straten hadden ons ervan verdacht "klasse vijanden" te zijn. Dit was zeer begrijpelijk gezien de weinig Chinese wij ze waarop wij door de straten liepen. Na een verhoor door een legerofficier herkregen wij de vrijheid met de vorme lijke verzekering dat 'men' ons echt alleen maar opge bracht had omdat zij dachten dat wij de weg kwijt geraakt waren. Niettemin prijkt de leuze "leer van het leger" dit jaar slechts op een zeventiende plaats op de traditionele lijst van leuzen van de eerste mei. In China heeft men eenvoudig niet het gevoel omringd te worden door een almachtig onderdrukkingsinstrumenr ais een leger. Het kan echter niet ontkend worden dat het leger overa] haar vertegenwoordigers heeft zitten. Op iedere school en in iedere fabriek vervult op zijn minst een militair een gezag hebbende functie. Op het plat teland is de aanwezigheid veel minder. De tamelijke rust die daar tijdensde Culturele Re volutie heerste maakte dit ook niet noodzakelijk. Eigenlijk is er geen sprake van een "controle" door het leger. Veeleer gaat het om een niet nader te omschrijven soe- In fabrieken en werkplaat sen zijn de arbeiders verdeeld in compagnieën en pelotons. Zo neemt iedere arbeider deel aan een bepaalde "produktie- campagne". Speciale onder scheidingen en het gebrek daaraan van individuele arbei ders worden daarbij op een groot aanhangbord van dag tot dag bijgehouden. Tweemaal per maand houden de arbei ders onderling discussies over de vooruitgang die geboekt is. Per jaar komt er dan een maal een evaluatie waarbij de beste werkers een bijzondere onder scheiding krijgen .Iemand die daarvoor in aanmerking wil komen moet in al zijn vijf taken die hem opgelegd wor den uitgemunt hebben: politie ke studie, militaire training, arbeidsstijl, goed gedrag en goed gedrag in de kantine. Op scholen hanteert met een soortgelijk systeem. Al op jonge leeftijd leren schoolkinderen het land in te trekken met rugzakken en proviandering alsof het een militaire oefening betreft. Dergelijk georganiseerd mili tair onderwijs wordt gegeven onder het motto van "de voor bereiding op de oorlog". Kort geleden ging er opnieuw een impuls uit een burgermilities samen te stellen en in sommi ge steden hebben arbeiders reeds vrijwilligerskorpsen ge organiseerd die moeten helpen de orde te bewaren. (In Kan ton gingen deze korpsen ge wapend met wit-zwarte staven en valhelmen). Atoomwapen of niet, het Chinese leger oefent zijn solda ten nog steeds een grote tijd in het gevecht van man tot man. Het gaat ervan uit dat er altijd slagvelden over zullen blijven waar de vuurkracht ai- leen niet de doorslaggevende factor in de strijd is. In Tien sin zagen wij een demonstra tie van deze techniek van het "heldhaftige bajonetgevecht". Het was een soort stokgevecht waarbij de wapens elkaar steeds kruiseling ontmoeten. In ieder geval leek het echter dan de normale gesimuleerde slag tegen een zak met stro. Wellicht dat de Amerikaanse chefs van staven door dit le ger met moestuinen nauwe lijks vrees aangejaagd wordt. De gewone soldaat echter die het op zijn weg vindt zou er wel eens andere gevoelens op na kunnen houden. Copyright The Guardian-Do Stem. DE CHINESE MILITAIR IS MAAR VOOR DE HELFT ECHT SOLDAAT

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7