Biesheuvel over jongste cijfers (bijna 2 Prijzen al weer fors gestegen Gij sen belooft meer inspraak Onrust in huis van be waring Middel burg Borssele ligt niet wakker van kern centrale GROTE TREK"NAAR BUITEN WEER OP GANG Arsenal komt vanavond op tv. EERSTE ZWAEUW OOK IN WEEKEINDE VOLOP LENTEWEER Actiecomité „Anita" weet wat met spoorloze Anita (12) is gebeurd Camara in Eindhoven Gulf stopt invoer olie uit Angola MMO DE KOCKI SLUITINGEN IN ZOMER Voetbalelftal vol verwachting uit competitie ZITMEUBELEN TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN LI FA zitmeubelindustrie n.v. Protest tegen verlaging bankrente Vraagteken achter eerste eisen Ziekenfondsen EEG Sluipschutter treft kind saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ, Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. meuwstraat 9, Terneuzen,'tel. (Oil 50) 79 Zb t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZATERDAG 18 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8804 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onder het personeel van de huizen van bewaring in Middelburg. Alkmaar, Dordrecht en Assen heerst momenteel grote onrust, omdat men niet meer weet dan dat deze gevangenissen tijdens de zomermaanden zul len worden gesloten om te kunnen voorzien in het tekort aan personeel in andere ge vangenissen. Met name in de inrichtingen in het westen van het land komt men als gevolg van de vele niet aangevulde vacatures veel mensen te kort. De personeelstekorten zijn het gevolg van de budgetaire beperkingen, waartoe de rege ring vorig jaar besloot. In va catures kan b.v. niet worden voorzien, terwijl de vakanties van vele mensen, die in de gevangenissen werken, in de knel komen. Dit en de onzekerheid over de vraag waar men gedurende de zomermaanden tewerk ge steld zal worden en de vraag hoelang men dan het normale gezinsleven zal moeten missen, heeft met name in Middel burg, Assen, Alkmaar en Dor drecht voor een grote 'span ning onder het personeel ge zorgd. De gevangenisdirecteuren, aan wie aanvankelijk een zwijgplicht was opgelegd, heb ben gisteren hun medewerkers wat summiere informatie mo gen verstrekken. Veel duide lijkheid kon niet worden ver strekt, want de betreffende di recteuren worden pas a.s. dinsdag in Den Haag volledig op de hoogte gesteld. „De on rust onder het personeel is heel verklaarbaar", deelde gis teren de heer J. de Rooijen, directeur van het huis van be waring in Middelburg mee. ,.De eerste berichten over de tijdelijke sluitingen kwamen van de vakbonden. Maar dan zegt de een dit en de ander dat en zo ontstaan er op basis van onwetendheid en onzeker heid tal van geruchten. Je kweekt een spanningsveld, dat slechts door het geven van volledige informatie kan wor den doorbroken." Een van de geruchten is dat het huis van bewaring te Mid delburg straks definitief gteslo- ten zal worden. Door de afde ling voorlichting van het mi nisterie van Justitie werd dit gerucht geheel onjuist ge noemd. „Het huis van bewa ring in Middelburg zal van mei tot november worden ge sloten, maar daarna gaat het leven daar weer gewoon door. Van sluiting kan nu nog geen sprake zijn, omdat volgens de grondwet ieder arrondissement een eigen huis van bewaring moet htebben. Eerst zou er dus een wetswijziging moeten ko men, voordat het huis van be waring in Middelburg kan worden gesloten", zo werd meegedeeld. Overigens is nog niet be kend wat er met de gedeti neerden van de gevangenissen, die tijdelijk worden gesloten, wordt gedaan. Dit is een stu die-object voor de betrokken rechter-commissarissen en de officieren van justitie. IN UITHOORN hebben een aantal raadsleden de minister gevraagd het Amsterdamse besluit tot fluoridering van het drinkwater op te schorten. VIJFTIG PROCENT van de Amerikanen is vóór de dood straf. Dit blijkt uit een opinie onderzoek van Gollup. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In de regel duren warme vroege lentedagen niet veel langer dan drie a vier dagen, maar het ziet er naar uit dat wij ook tijdens het weekeinde nog van zonnig en goed lenteweer profiteren. De temperatuur bleef gisteren iets lager dan donderdagmiddag toen in West-Brabant Gilze-Rijen 20 graden noteerde. Op de weerkaart zien wij een nieuw hogedrukcentrum boven Scandi navië liggen, dat zich naar de Oostzee uitbreidt. Hierdoor blijft de wind oostelijk bij het aanvoeren van hoge lucht waarin weinig bewolking voorkomt. De temperaturen in Midden-Europa liggen in het algemeen een paar graden lager dan bij ons, zodat wij ook een kleine tempe ratuurdaling in de middag mogen verwachten. Trouwens, maxima in de buurt van 15 a 16 graden zijn voor midden maart nog aan de hoge kant. Volgens de Engelse weerkundigen kunnen wij tegen het einde van de maand nog weer een belangrijke daling van de tempera tuur verwachten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De berich ten over de kerncentrale in Do- dewaard hebben nauwelijks on gerustheid veroorzaakt onder de bevolking van Borsele. Dit zegt de heer M. F. Boogert, ge meentesecretaris van Borsele. In deze gemeente is de tweede kerncentrale van ons land in aanbouw. De centrale die in op dracht van de Duitse maat schappij „Kraftwerke Union" door Siemens Nederland wordt gebouwd, gaat volgend jaar ju ni draaien. Volgens de heer Boogert zien de inwoners van het dorp lie ver een kerncentrale verrijzen dan een conventionele „vex-vui- lende" industrie. De bevolking had aanvankelijk wel beden kingen tegen de bouw van een nucleaire centrale, „maar die heeft fnen na een hoox-zitting laten varen", aldus de gemeen tesecretaris. Voor het hanteren van de veiligheidsvoorschriften bij de bouw van de centrale heeft Borsele adviezen ingewonnen bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Van verschillende zijden wordt nu benadrukt, dat de veiligheid, in recente berichten aangevochten, in de toekomst gewaarboi-gd is. Volgens ir. Van Dam van Isselt, directeur van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij (PZEM), zijn er gedu rende de bouwtijd verbeterin gen aangebracht. „We maken gebruik van ervai'ingen, die men op het gebied van kern energie heeft opgedaan", aldus de heer Van Dam van Isselt. Volgens hem hebben de berich ten over Dodewaard geen pa niek teweeg gebracht. Men vindt de zaak nogal overtrok ken. Toch zegt de heer Van Dam van Isselt, dat men zich bij de PZEM over de affaire wil beraden. „Maar we willen de zaak eerst laten bezinken", zo voegt hij er aan toe. Een woordvoerder van „Sie mens Nederland" meent, dat de berichten over de veiligheids aspecten van de kerncentrale in Borsele steunen op rgeds lang achterhaalde gegevens. „De vei ligheidsvoorschriften worden gehanteerd aan de hand van de Nederlandse eisen en die lig gen hoger dan de Duitse", al dus de zegsman, doelend op het feit, dat de centrale in Borsele wordt gebouwd in opdracht van een Duits bedrijf. (Zie ook el ders in deze krant). ROTTERDAM (ANP) Het Rotterdamse actiecomité „Anita" weet wat er met Anita Pothuis is gebeurd. Men wil er echter niets over zeggen om het eigen onder zoek niet in gevaar te bren gen. Het 12-jarig schoolmeisje uit Rotterdam is al bijna zes weken spoorloos. Bij de Rot terdamse politie beschouwt men het onderzoek als vast gelopen. De heer W. Giezen, voor zitter van het elf man sterke actiecomité, beweert echter met stelligheid te weten hoe de vork in de steel zit. Na een gesprek dat we deze week hebben gehad met iemand, zijn we er van overtuigd op het goede spoor te zitten", aldus de heer Giezen, die over dat gesprek geen verdere bijzonderhe den kwijt wil. Het actiecomité dat kort na de verdwijning van Ani ta Pothuis spontaan van de grond kwam, houdt zich niet alleen bezig met het zoeken naar Anilta. Ook de vermis singen van de Rotterdamse jongen Hans Jansen (13) en twee meisjes (15 en 16) uit Leeuwarden, beroven de le den van het comité voort durend van hun nachtrust. Men opereert vanuit een café in Rotterdam, waar per dag nog gemiddeld tien tips binnenkomen. Alle tips worden nauwkeurig nage trokken, ook die van parog- nosten. Het actiecomité krijgt de volle medewerking van de politie. Hans Jansen denkt men vandaag of morgen te vin den. Hij heeft zich lange tijd opgehouden in homofiele beter gezegd pedofiele kringen in Amsterdam, maar nu bevindt hij zich volgens het actiecomité weer in Rot terdam. (Van onze onderwijsredac- tcur) EINDHOVEN Don Helder Camara, de bekende aartsbis schop van Olinda en Recife in Brazilië, spréékt woensdag vijf april in Eindhoven. Hij doet dat op uitnodiging van de contactgroep Thomas Morus van de Technische Hoge school. De bisschop, voox'vechter van de sociale rechtvaardig heid in Zuid-Amerika. houdt zijn inleiding in het grote au ditorium van de T.H.. 's a- vonds om acht. Hij spreemt over het geweld van de tech niek en de techniek van de geweldloosheid. Iedereen is HELDER CAMARA. welkom. Don Helder Camax-a spreekt Frans. Zijn lezing wordt simultaan cia oortele foons vetaald. DIDAM (ANP) Het twee de elftal van de Didamse da mesvoetbalvereniging „De Sprinkhanen" heeft zich uit de competitie van de Gelderse voetbalbond teruggetrokken, omdat zeven van de elf dames in verwachting zijn. (ADVERTENTIE) Fauteuils, slaapbankstellen, 2-zitsbanken en bankstellen vanaf f 195,— Ook leren bankstellen verkrijgbaar. Dagelijks geopend, ook zaterdags. OOST HAVENDIJK 13, ROOSENDAAL, TEL.: 01650-37970- Wat stoelen en tafeltjes-op een stoep en glazen vol. Zo zijn overal weer de terrasjes verrezen. Ideale plekjes om het lentefeest te vieren. (Van een onzer vex-slaggevers) BREDA-MIDDELBURG- DRIEBERGEN-DEN HAAG Iedereen die wat met verkeer en ontspanning heeft te ma ken, voorspelt dat de mensen dit weekeinde op grote schaal het winterstof eraf zullen schudden. Zo noemt de directeur van de Zeeuwse VW, de heer J.P. de Regt, tenminste de grote uittocht die met dit mooie weer wordt verwacht. De strand-accommodatie zal nog ontbreken,- want de vroege zon heeft de exploitanten over rompeld, maar dat kan alleen betekenen dat de kust mooier dan ooit zal zün. Ook de rijkspolitie in Zee land rekent op drukke dagen, maar toch wel zo dat ze het zonder extra maatregelen af zal kunnen. De grootste drukte wordt pas met Pasen ver wacht. want de Brouwersdam gaat op goede vrijdag voor het vei'keer open en dat zal men op Walcheren en op Beveland kunnen merken. In Schouwens Westhoek was het trouwens de laatste weekeinden op rijksweg 18 al aai'dig druk. zoveel mannen waren er aan het sjouwen met palen en planken om hun tweede wo ning operationeel te maken. Bij de Westbrabantse VVV signaleerde men al een stevige drukte aan de balie, wat wel op een aanstaand bedrijvig weekeind wijst. In de praktijk verwacht adjunct-directeur J P M. Horsten echter een voornamelijk door invliegende Rottei-dammei's en uitvliegen de Brabanders gelcenmex-kte drukte. Het is immers voor kampeertoei'isme nog te vx'oeg en de meeste mensen houden hun vakantiekruit tot Pasen dx-oog. Een mening die door de directeur van de Binnenlandse sectie van het Nationaal Bu reau voor Toerisme, de heer N. de Rooy wordt gedeeld. Ook de steunpilaren van het vex'blijfstoerisme, de buitenlan ders, zijn nog niet gekomen, want de bollen bloeien nog niet en de Floriade is nog niet open. Daar staat tegenover dat de Nederlander' het eigen land meer en meer gaat ervax'en als een goed toeristisch produkt. De „trippertjes" en andere ar rangementen hebben daartoe bijgedragen. Opmerkelijk is ook dat het familiebezoek op de weekeinden nu vaak aan recreatie wordt gekoppeld, een combinatie van „fijn weg zijn". Tot slot twee stemmen van de ï-ijkspolitie, die van het disti-ict Breda en die van de Algemene Verkeersdienst te Driebergen. In West-Brabant heeft men de handen vol aan de begeleiding van „De Om loop van de Baronie", voor de te verwachten verkeersstroom is geen extra mankracht be schikbaar. In Driebei-gen denkt men 't ook wel met de normale stei'k- te te kunnen klaren: als je nu al extx-a mannen moet inzet ten, waar blijf je straks dan"? Dat het wel eens zal spannen kon men in het Driebergse web donderdag en vrijdag al merken: er werden toen op de grote wegen verkeersstx-omen van veex-tig eenheden per mi nuut gemeten. En dat staat gelijk aan de verkeersbewe ging op dx-ukke zondagen in het seizoen. BEVERWIJK (KNP) Dc gezamenlijke werkgrofcp „Ilei- ba" in de IJmond, die bestaat uit het bedrijfsapostolaat, liet Humanistisch Verbond en Evangelie en Industrie, heeft in een telegram aan de drie vakcentrales geprotesteerd te gen de renteverlaging van de bankën op de saïarisrekenin- gen en gevraagd hiertegen op korte termijn stelling te ne men. Het telegram spreekt van „het gevoel van machteloos heid van de mensen die eerst door de grootscheepse recla- me-aktie onder aantrekkelijke voox-waax'den naar de banken gelokt zijn en zich nu door deze gemanipuleerd voelen". (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - Bisschop Gij- sen heeft zich bereid vcr- klaai'd een vraagteken te zet ten achter zijn aanvankelijke eis tot homogeniteit in de bte- leidstop van het bisdom. Te vens deed hij de toezegging inspraak te geven bij de vast legging van het toekomstige beleid. Rond Pasen zal hij een discus sie-nota aanbieden waarin hij zijn visie geeft op het beleid in enkele belangrijke kwesties als de priesteropleiding, het huwelijk en de catechese, de religieuzen en de liturgie. Ook zal in deze nota, die als praat stuk zal dienen voor alle dio cesane instanties een verduide lijking' gegeven worden van datgene wat de nieuwe bis schop onder ovex-leg verstaat. De discussie hierover zal moe ten leiden tot reële werkaf spraken tussen de bisschop en de diverse instanties. Tot dan toe zal mgr. Gijsen verdere benoemingen in het bisdom achterwege laten. HILVERSUM (ANP) De AVRO-televisie zal vanavond een samenvatting gevën van de voetbalwedstrijd in de kwartfinale om de Engelse F.A.cup tussen Arsenal, tegen stander van Ajax op 22 maai-t in de strijd om een plaats bij de laatste vier voor de Euro pacup voor landskampioenen en Leyton Orient. (21.35 uur, Nederl. II). Volgens een woordvoerder van het centraal kapittel hebben de vele gesprekken van de af gelopen weken met de bis schop tot doel gehad een basis van vertrouwen te vinden. De ze laatste toezegging van de bisschop wordt gezien als een zekere ombuiging van zijn aanvankelijk starre standpunt. De vrees was namelijk groot dat mgr. Gijsen in de nieuwe beleidstop alleen pei'sonen van behoudende signatuur zou op nemen. De benoeming van rec tor Costermans tot vicax-is en pater Gevonden tot pricé-secre- taris versterkte deze vrees. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Gulf Oil Ne derland is „om bedrijfstechni- sche redenen" gestopt met de invoer van ruwe olie uit An gola. De beslissing van Gulf bete kent volgens het Angola-comi- té een belangrijke stap naar de algehele beëindiging (ran de Nederlandse steun aan Angola. Koffie en olie maken volgens het Ang'ola-comité 98 procent van de Nederlandse invoer uit Angola uit. Gulf heeft nadrukkelijk ver klaard dat de mogelijke indruk als zou Gulf de beslissing heb ben genomen op andex-e dan bedrijfstechnische redenen vol komen onjuist is. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Ik vind het wel aan de hoge kant. Het is een forse prijsstijging". Dit was de reactie gisteravond na de ministerraad van premier Biesheuvel op de jongste cjjfers over de prijsontwikkeling. De kosten van levens onderhoud zijn in de eerste twee maanden van dit jaar al met bijna 2 procent omhoog gegaan: 1,7 procent om pre cies te zijn. Dit is hoger dan het Centraal Bureau voor de Statistiek aanvankelijk had geschat. De premier wees ei-op, dat deze stijging aan de hoge kant is om dit jaar nog binnen een geraamde prijsstijging van 6 pet te kunnen blijven. Ook al was de prijsontwikkeling van de eerste 2 maanden van dit jaar in vergelijking met vorig jaar minder hoog 1,7 pet te gen 2,4 pet vorig jaar. Het VNO (Verbond vaix Ne derlandse Ondernemingen) vindt deze prijsontwikkeling „een ï'edelijke start" in vei'ge- lijking met de stijging in de zelfde periode van vorig jaax-. Het CBS heeft haar bei'eke- xiingen moeten herzien als ge volg vaix de wijzigingen in ver schillende ziekenfondstax'ieven. Deze verhogingen die met te rugwerkende kracht tot 1 ja nuari j.l. gelden, waren op het moment van de eerste CBS- berekeningen niet bekend. Daardoor stegen de prijzen over half december-half janua- ri met 0,9 pet i.p.v. met de be rekende 0,6 pet. De stijging met 0,8 pet in februari jl. is voor een half px'ocent toe te schrijven aan prijsstijgingen voor kleding, schoeisel en woninginrichting. Dit voornamelijk als gevplg van het vex-dwijnen van het ef fect van de uitverkoop in ja nuari j.l. Ook gingen de prijzen van brood, gebak, fx-isdranken, rundvlees en nieuwe auto's om hoog. Vorige maand werden al leen max-garine en eieren goed koper. Het ministerie van Economi sche Zaken tekent hierbij aan, dat er een zekere verlangza ming van de prijsstijging valt te constateren, wanneer men de prijsstijging' van dit jaar verge lijkt met die van begin 1971, zoals ook premier Biesheuvel deed. In de gehele EEG zijn begin dit jaar de consumptieprijzen snel gestegen, maar van alle BELFAST (REUTER) Een jongen van zeven jaar is gisteren in Belfast door een ko gel van een sluipschutter in de rug getroffen en in ernstige toe stand naar een ziekenhuis ge bracht. De verdwaalde kogel trof het op straat spelende kind toen een IRA-sluipschutter op een Britse patrouille begon te schie ten. OUDEWATER (ANP) In Oudewater is de eerste zwa luw boven Nederland gesigna leerd. De uit Zuid-Afrika terugge keerde vogel circelde rond de toren van Oudewater. EEG-landcn spant Nederland daarbij de kroon. Ten opzichte van januari van hel vorig jaar was de stij ging in Nederland aan het be gin van dit jaar 7,9 procent. In Duitsland was het 5,8, in Frankrijk 5,6 en in België 5,3 procent, aldus het jongste maandelijkse con junctuurover zicht van de EEG. In de afgelopen maanden is de handelsbalans van de ge meenschap aanmerkelijk ver slechten! De monetaii'e onze kerheid was daarvan de -voor naamste oorzaak. De Nederlandse handelsba lans echter vertoont sinds de jaarwisseling enige vei'bete- ring. De invoer naar waarde van do EEG is in de afgelopen maanden vei'der gedaald. Na een tijdelijk herstel in het dex-- de kwartaal van het vorig jaar is die ook in Nedeiiand weer gedaald. De industi'ielonen zijn in Ne derland voi'ig jaar met 11,5 pro cent gestegen, in België met 12 procent, evenals in Italië, in Frankrijk met 11 en in Duits land met 10,5. „Het gaat er langzamerhand op lijken, dat ook dit kabinet de consumenten in de kou laat staan. Een prijsverhoging van twee procent in twee maanden belooft een heleboel narigheid voor het komende jaar", aldus een ï-eactie van de Consumen tenbond op de jongste cijfers van kosten van levensonder houd. „Deze regering laat het be drijfsleven de vrije hand en dat maakt daar daix ook druk ge bruik van om de prijzen naar believen te verhogen. Wanneer er nu nog maatregelen zouden wox-den genomen ten behoeve van de consumenten, zou de bittei'e pil wat vex'zacht kun nen worden, maar sinds zijn bestaan heeft dit kabinet nog niets gedaan dan met mooie woorden schermen. Wij willen dat de regering meteen met een px-ijsstop komt en dat alle regelingen, die de concurrentie bepex'ken, snel worden verbo den", aldus de Consumenten bond. (ADVERTENTIES) Warme NconUr. «0 TERNEUZEN Philips I televisie Philips Wp >f 1 radio ïfij Woordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1