„Lonen niet alleen de boosdoeners TWEE BOSBRANDEN revi-lac Referendum in Frankrijk over EEG van 10 MINISTER BOERSMA nieuwe spelling" „Spoed met één Politie jaagt op wrakke Müller: „voor 4 min kom ik" auto's toch uit te zenden Schmelzer vraagt Portugal wedstrijd EXCLUSIEF Vragen over onveiligheid kerncentrale Dodewaard BLOEDERIG PROTEST Zigeuners terug naar Joegoslavië Ambtenaar krijgt vrije dag meer Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso ZEKER VERBANDTUSSEN MILITAIRE OEFENING EN BRAND BIJ OSSENDRECHT 100 kg heroine gevonden pracht verven Ministers België en Nederland Middelburgse politie doet boekje open Niet gebonden Gastarbeider Gevaar Onaantrekkelijk Pompidou verrast iedereen MINISTER BOERSMA. Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Eedactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. mieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse en Belgische mi nisters in de culturele hoek zijn het er gisteren in Den Haag over eens geworden, dat er één nieuwe spelling voor het Nederlands moet ko men en dat er vervolgens een gewaarborgde spellingsrust dient te ontstaan. In mei zullen de ministers opnieuw in Brussel, bijeenko men met delegatie van de jongste officiële spellingcom missie Pee-Wesseling, voor af rondende besprekingen voor dat zij met definitieve voor stellen komen. Wel zal spoed worden betracht. Als bewaarder van de nieu we spelling denkt men aan een academie voor Nederlandse taal en letteren, een „hoog lichaam van brede samenstel ling", zoals minister prof. dr. F. van Mechelen van Neder landse cultuur in België de nieuwe instelling betitelde. (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT-DIEVER Twee spectaculaire bosbran den in Ossendrecht en het Drentse Diever waren gisteren voor de tijd van het jaar, wel erg vroege waarschuwingen tegen het gebruik van vuur in de kurkdroge natuur. Op het oefenterrein van de legerplaats Ossendrecht werd ongeveer 30 hectare bos en hei verwoest. In Diever ging naar schatting 100 tot 150 ha natuur schoon verloren. De brand in Ossendrecht ontstond, terwijl militairen herhalingsoefeningen hielden. De Koninklijke Marechaussee liet weten „dat er zeker ver band bestaat" tussen de brand en de oefeningen. Welk ver band kon gisteren niet gezegd worden. De brand in Diever is waar schijnlijk veroorzaakt door een achteloos weggegooide si- garettepeuk. De brand op het militair, oe fenterrein brak uit tegen twaalf uur. Het vuur werd be streden door de brandweer korpsen ^uit de Zuidwest-hoek. Bergen op Zoom en Roosen daal en door ongeveer 200 mi litairen van de legerplaats. (Vervolg op pag. 13) VRIJDAG 17 MAART 1972 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Schinelzer (Buitenlandse Za ken) is bereid in te gaan op het verzoek van de KVP-ka- merleden Du Chatinier en Kleisterlee om de Portugese regering te bewegen al het mogelijke te doen, opdat de Europacup-wedstrijden Benfi- ca-Feyenoord in het geheel op de Nederlandse t.v. te zien zal zijn. De kamer-leden hebben mi nister Schmelzer schriftelijk gevraagd of hij bij de Portu gese regering wil informeren waarom en door wie aan de NOS geweigerd is volledige opnamen te maken van deze wedstrijd, die volgende week woensdag wordt gespeeld. De kamerleden zouden ook graag zien dat minister Schmelzer aan de Portugese regering duidelijk maakt, dat het niet volledig uitzenden van deze wedstrijd.- eventueel rechtstreeks - „voor miljoenen Nederlandse voetballiefheb bers een enorme teleurstelling zou betekenen". In 1963 toen Feyenoord ook tegen Benfica speelde, werd uitzending van de wedstrijd eveneens door Portugal gewei gerd. De toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, bemiddelde toen met succes bij de Portugese am bassadeur in ons land. (Van onze correspondent) MüNCHEN Volgens Gerd Müller is het zo goed als zeker dat hij volgende competitie voor Feyenoord zal uitkomen. De vraag is alleen of de Rot terdamse club met de benodig de vier miljoen gulden over de brug zal komen. Müller, wiens contract bij Bayern München eigenlijk pas volgend jaar afloopt, zei in een exclusief interview met onze Duitse correspondent, ook met andere clubs in onderhan delingen te zijn geweest, maar de voorkeur te geven aan Fey enoord. (Zie verder, pagina sport) ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8803 Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DODEWAARD Maar liefst vijf Tweede-Ka merleden hebben gisteren drie series vragen afgevuurd op mi nister Langman, maar vooral op zijn collega Stuijt over de onrust die is ontstaan over de veiligheid of mogelijke on veiligheid van de kerncen trale in Dodewaard. Drie P.v.d.A.-leden vragen beide ministers om een onder zoek naar gesignaleerde „ern stige tekortkomingen" in de beveiliging van de centrale. CH-kamerlid Tilanus heeft mi nister Stuijt (Volksgezondheid) gevraagd om overzichten over de veiligheid e.d., en het PSP- kamerlid Van der Spek vraagt aan Stuijt en aan Langman (Economische Zaken) of we niet moeten afzien van uitbrei ding van het aantal kerncen trales. Intussen heeft de kernfysi sche dienst van het ministerie van sociale zaken verklaard niet van plan te zijn een onder zoek in Dodewaard in te stel len. „Daarvoor bestaat geen aanleiding", zegt het hoofd van de dienst, ir. C. van Daatselaar. Ook de directeur van de kerncentrale, ir. R. van Erpen Royaards, heeft gezegd dat er niets aan de hand is. Volgens hem is al het tumult terug te brengen tot roddelpraat van een ontslagen werknemer. (Zie verder pagina 13) WASHINGTON (RTR) Een jonge vrouw (17) en lid van de militante „Joodse defensie liga" heeft op een receptie een liter menselijk bloed uitgego ten over het hoofd van een functionaris van de Russische ambassade in Washington uit protest tegen het Russische emigratiebeleid t.a.v. joden in de Sovjet-Unie. Het bloed was afkomstig van het meisje zelf en van nog twee studenten. MARSEILLE (AFP) In een clandestien werkend labo ratorium bij Marseille is gis teren beslag gelegd op honderd kilo zuivere heroïne. De scheikundige die er aan het werk was. is aangehouden. (ADVERTENTIE) drost verf venlo Uitgeefster N.V. Uitgevers (Van onze parlementaire redacteur) De regering gaat er nog steeds vanuit dat er binnen twee jaar een ombuiging in het loon- en prijsbeleid moet worden be reikt. Overigens acht het kabi net zich niet gebonden aan de exacte cijfers, zoals die door de deskundigen van de Sociaal- Economische Raad zijn vast gelegd (in 3 jaar een daling van de loonstijging van 14 naar 8 procent). In 1974 moet er, aldus de bewindsman, een situ atie zijn ontstaan „dat we ten minste een beetje kunnen ademhalen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als de verwachtingen van het Ver bond voor Veilig Verkeer-Ne- derland en de centrale politie- verkeerscommissie uitkomen, dan zullen er in de komende komende maanden extra veel kneusjes op de Nederlandse we gen verschijnen. De dalende conjunctuur en de stijgende belangstelling voor eigen autobezit in het vooruit zicht van de vakantie, werken hand in hand om het verkeer in Nederland nog onveiliger te maken dan het toch al is. Hoe erg het gesteld is met de toestand van het nationale autopark, hoopt men te ont dekken op 23 maart.'Dan wordt er een landelijke controle-actie gehouden naar de toestand waarin motorvoertuigen verke ren. De controlerende politie ambtenaren zullen voorlopig volstaan met het afgeven van kaarten waarop staat aange duid welke gebreken een on derzocht voertuig heeft, en welke gebreken men binnen de kortste tijd zal moeten laten herstellen. Op tijden en plaatsen die strikt geheim gehouden wor den. doch na 23 maart, zal de bezitter van een gammel voer tuig niet meer op clerrientie hoeven te rekenen. Ernstig de fecte auto's worden zonder meer naar de politiebureaus ge sleept om daar te worden on derzocht. De verklaarde wrak ken zullen hun weg naar de sloper vinden. Een indruk van de toestand waarin het vaderlandse auto park verkeert heeft men bij de politie in Middelburg. Gedu rende het jaar 1971 is hier vrij intensief aan technische con trole gedaan. Het gevolg daar van was dat er alleen al in 1971 niet minder dan 128 kentekenbewijzen moesten werden ingetroken. In 17 ge vallen zagen de eigenaars kans om hun voertuig binnen twin tig dagen zover te laten her stellen dat het predikaat „vei lig" kon worden verleend. De kentekenbewijzen van de 111 andere voertuigen gingen naar de rijksdienst voor het wegverkeer, waar bleek dat 63 voertuigen ernstig waren be schadigd bij aanrijdingen, dat 44 auto's rijp waren voor de sloop en dat vier wagens ten behoeve van de justitie in be slag moesten worden genomen. De meest voorkomende de fecten, zo bleek in Middelburg, zijn onvoldoende remwerking (lekke remcylinders), doorge roeste carrosserie- en of chas- sis-draagbalken. slecht wer kend stuur, gladde banden. „Soms is het sneu om een auto. die er van buiten fraai glanzend uitziet, rijp voor de sloop te verklaren", zegt men bij de Middelburgse politie. En men noemt dan het voorbeeld van de Marokkaanse gastarbei der, die het toppunt van wel stand bereikt dacht te hebben, toen een slimme scharrelaar hem een tweedehands Mercedes aansmeerde voor de prijs van 1.200. Een dag na de koop trof de gastarbeider een con trolerende politieman. Bij on derzoek van de auto op het bureau bleek, dat de carrosserie vol gaten zat. die met vulstof waren dichtgesmeerd. De wa gen was ronduit levensgevaar lijk. Een sloper gaf er met pijn en moeite nog 150 voor. De gastarbeider beweende zijn strop met hete tranen. De schuldige scharrelaar, die be ter had moeten weten, dan de door glans verblinde Marok kaan, gaat in zulke gevallen vrü uit. Er wordt een toename van het aantal wrakken óp de weg verwacht nu de vakantie na dert, maar de gulden duurder wordt dan ooit. „De mensen willen toch in een auto rijden neem het maar eens kwa lijk", zegt de Middelburgse verkeerspolitie. „De ellende is, dat veel mensen blijkbaar tot elke prijs willen rijden en bij gebrek aan geld voor een goede tweedehands auto of voor reparatie van een defect exemplaar het uitschot ko pen dat een gevaar vormt voor hun eigen leven, en dat van anderen, of dat in het gunstig ste geval in handen van de con troleurs valt, en dan te licht wordt bevonden". DEN HAAG „Ik durf toch de stelling aan, dat de uitslag van de loononderhandelingen tot nu toe in vrij redelijke mate gebleven is binnen de uiterste grens, die de SER in meerderheid heeft aangenomen. Het is te voorbarig om nu al te zeggen: er is niets van de loonmatiging terecht gekomen. Diegenen, die luidruchtig roepen om een ingreep in de Ionen, weten niet waar ze het over hebben. Ik heb er ook bezwaar tegen, dat men het steeds over de lonen heeft. Dat zouden alleen de boosdoeners zijn. Men zal ook andere elementen onder de loep moeten nemen, zoals hogere inkomens en vooral ce prijzen." Aldus minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken in een exclusief interview met „De Vrije Zeeuw". Hij baseert zijn oordeel over de loonmatiging op de vier punten, waar over werkgevers, werknemers en de regering eind vorig jaar overeenstemming bereikten. Als de prijsstijgingen door een „uiterste zelfdiscipline" van de ondernemers op een lager niveau zullen uitkomen dan het Planbureau voor dit en volgend jaar raamt, zou dat voor de loonontwikkeling een zeer wezenlijke bijdrage tot matiging zijn, aldus minister Boersma. Hij verwacht niet dat de regering gedwongen zal wor- De minister somt op: De incidentele loonstijging. De bewindsman heeft de indruk dat werkgevers min der royaal omspringen met extraatjes en promoties. Dat zou deze post dit jaar met minder dan de ge raamde 2 procent kunnen doen stijgen. Op zichzelf een matiging, hoewel vol gens minister Boersma de werkgevers de hoogte van deze loonstijging geheel in eigen hand hebben. De arbeidstijdverkorting. Minister Boersma gelooft, dat men hier zuinig mee omgesprongen is. Voorzover hij het nu kan overzien is men binnen de raming ge bleven. Doorberekening van de prij zen. Ook dat is volgens de bewindsman een zaak „al leen en uitsluitend" van de werkgevers. Uiterste zelf beheersing is hier op zijn plaats. Drempel in de prijsindexe- ring. Hierover is de be windsman niet zo tevreden. Hij heeft de indruk, dat men zich niet in alle ge vallen gehouden heeft aan de afspraak om niet alle prijsverhogingen te com penseren.. Het gaat hier voornamelijk om prijsver hogingen ten behoeve van de financiering van collec tieve voorzieningen. den een loonmaatregel te ne men. Die zou zonder de uit drukkelijke instemming en medewerking van vakbeweging en werkgevers trouwens niet effectief zijn en „bijzonder on aantrekkelijk". Voor een een zijdig, door deze regering op gelegde loonmaatregel „deins ik terug", zo stelt de bewinds man. Indien uit het komende ge sprek met de sociale partners (begin april) blijkit dat er per 1 januari 1973 iets moet gebeu ren, dan wordt het een alge meen ingrijpen op' alle ter reinen, waarvan de loonmaat regel dan een klein onderdeel zou zijn. Maar daarover moet dan wel een volledige overeen stemming bestaan tussen rege ring, vakbeweging en werk gevers. „Een eenzijdige maatregel van onze kant acht ik in hoge mate ongewenst," aldus minis ter Boersma, die zich daarom ook zal blijven verzetten tegen de politieke druk in en buiten het parlement om wel een der gelijke maatregel te nemen. Gisteren is een einde gekomen aan de trieste trektocht van een groep Joegoslavische zigeu ners: na een moeilijk verblijf van enkele maanden in de hoofdstad werden zij op kosten van het ministerie van Justitie naar hun vaderland gevlogen. Hierboven twee agentes van politie, die zich hadden ontfermd over enkele kindertjes, met hun beschermelingetjes gefotografeerd op de lucht haven. 0 Op het landgoed Cogels in Ossendrecht, dat Defensie gehuurd heeft als oefenterrein voor de legerplaats Ossendrecht, ging ongeveer 30 hectare bos en heide verloren. tVan onzfe redactie buitenland) PARIJS President Pom pidou van Frankrijk heeft gis teren vriend en vijand van Europa een grote verrassing bezorgd. Hij kondigde aan dat het Franse volk via een refe rendum zijn goedkeuring mag uitspreken over de vorming van „een nieuw Europa" door de toetreding van Engeland, Noorwegen, Ierland en Dene marken. In kringen van de gemeen schappelijke markt in Brussel kwalificeerde men de aankon diging als „een volslagen ver rassing". EEG functionarissen vroegen zich af welke dubbele bodem het Franse besluit be vat. zowel wat inhoud als wat tijdstip van aankondiging be treft. In Londen kwam een golf van verbazing los. van nieuwsgierigheid en zelfs van verlegenheid. De vrees bestaat dat het initiatief van Pompi dou de moeilijkheden die de regering-Heath heeft met de goedkeuring van het toetre dingsverdrag door het parle ment, nog groter zullen ma ken. Ook nu de Londense beurs viel een reactie te constateren. Binnen enkele minuten na het bekend worden van het nieuws daalden de koersen van het pond sterling en de dollar aanzienlijk. Het Franse staatshoofd noemde geen da tum voor het referendum maar welingelichte kringen in Pa rijs zeiden dat het waarschijn lijk voor het midden van mei zal worden gehouden, wanneer de Britse koningin Elizabeth een bezoek aan Frankrijk (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) In de gisteren gehouden vergade ring van het centraal georga niseerd overleg in ambtena renzaken is, gezien de ontwik kelingen in het bedrijfsleven, overeenstemming bertikt over de verhoging van het mini mum aantal verlofdagen voor het overheidspersoneel. Met ingang van 1 januari j.I. is dit minimum van 17 gebracht op 18 dagen. Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 lifer Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. ✓"""■v Slechts 2,95. fcSSOJ

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1