ARMEN KRIJGEN GEEN GELD VAN KERKERAAD Weer herten in kamp Goes Verdachte zoek; vriendin weet van niets VROUWENRAAD VERDEELD OVER FUSIE Minister Langman bezoekt Zeeland „Onbijbels en woordloos dienstbetoon' ROOFOVERVAL OP KREDIETBANK: Plan voor groene brigade in Goes ORIGINELE STUDENT DOOR STATEN COMMISSIE GESTEUND Algemeen godsdienst onderwijs gevraagd stad streek Vrij zonnig Vervangende dienstplicht rook met Wereldbekend Aroma KOSTEN DREIGING Donderdag 16 maart 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) GOES Er staan herten in het Goese hertenkamp. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de idylli sche groen- en speelvoorzie- ning in Goes-Zuid lange tijd „besmet gebied" is geweest en geen herten mocht her bergen. Vorig jaar was een tuberculose-explosie onder de toenmalige (indertijd door de Antwerpse dieren tuin geschonken) kudde Ja panse Sica-herten ontdekt en moesten alle nog levende dieren worden afgemaakt. Het terrein van het herten kamp werd met borden af geschermd, later zoveel mo gelijk ontsmet en bleef later, ook toen de wandelpaden langs de houten afrastering weer voor publiek waren vrijgegeven, „besmet ge bied": voor dieren. Alleen in afgeschermde gedeelten van het kamp mochten die ren grazen: geiten en een pony. De plantsoenendienst van de gemeente heeft tien dam herten zelf aangekocht. Zorgvuldig zijn ze ditmaal door de gezondheidsdienst voor dieren van dr. J. Tesink op eventuele ziektekiemen onderzocht en goed bevon den. Verder graast er in het kamp nog een tweetal moei- flons. Dankbare aanvullin gen voor de naaste toekomst zijn wat kalfjes en biggen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Droog, vrij zonnig, maar min der hoge temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 10, min. temp. omstreeKs normaal, max. temp. 2 tot 8 graden boven normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 4 tot 10, min. temp. om streeks normaal, max. temp. 1 tot 7 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, ""kans op een geheel droog et maal: 90 procent. waterstanden Konstanz 237 (onv), Rhein- felden 159 (plus 2), Straats burg 126 (min 2), Plittersdorf 253 (min 6), Maxau 322 (min 4), Plochingen 126 (min 8) Mannheim 126 (min 5), Stein- bach 120 (plus 5), Mainz 159 (min 4). Bingen 67 (min 1), Kaub 78 (min 2), Trier 236 (min 13), Koblenz 94 (min 7) Keulen 42 (onv), Ruhrort 192 (plus 1), Lobith 804 (onv) Pannerdense kop 782 (min 1), Nijmegen 610 (min 2), IJssel- kop 758 (onv), Eefde IJssel 282 (min 3), Deventer 173 (min 2), Monsin 5450 (onv) Borgharen 3920 (plus 25). Bel- feld 1090 (min 26), Grave be neden de sluis 500 (min 3). (Van een onzer verslagge vers! GOES De fractie van de WD in de Goese ge meenteraad heeft college van b. en w. gisteren een uitgewerkt plan aangebo den voor het instellen van een „groene brigade". De VVD is verontrust over de voortschrijdende verslech tering van het millieu en stelt voor om de milieu vervuiling aan het front te bestrijden, (zie ook pagina 7). De burger-brigade richt zich niet op de industrie (volgens de VVD door an deren ten onrechte als de grootste vervuiler geken schetst). maar op de burger zelf. De groene brigades zouden moeten bestaan uit groepen burgers per straat of wijk, die onder leiding van het gemeentebestuur zich vrijwillig inzetten voor de bestrijding van de pro blemen rond het afval. De vervuiling van lucht, water en bodem, het natuurbe houd. en de natuurbescher ming en het lawaai in en rond de woning, de straat en de wijk. Volgens het plan is voor een succesvolle aanpak o.m. nodig: dat er een secretarie- afdeling milieu-beheer wordt ingesteld. dat per straat of wijk „groene brigades" worden gevormd, die bepaalde ver zorgde taken voor die straat of wijk op zich ne men. dat verenigingen, wijk raden, scholen e.d„ die daar prijs op stellen bij het vormen van de brigades, of de te volgen werkwijze er van, worden betrokken. dat de erbij betrokken gemeentelijke diensten of afdelingen hun volle me dewerking verlenen indien dit vereist is dat bijzondere presta ties van de brigades wor den gewaardeerd op een wijze, die bij het doel er van past. dat alle kosten van ma terialen en organisatie door de gemeente worden gedra gen. Overigens heeft ook de christelijke groepering voorgesteld, de enige we ken geleden door B. en W. op een hoorzitting als mo gelijkheid aangegeven mi- lieu-„politie" te realise ren. (Van een onzer verslaggevers) GOES De centrale kerkeraad van de Nederlands hervormde kerk in Terneuzen heeft er principiële bezwaren tegen om mee te doen aan de door de generale synode voorgestelde actie ten bate van de ontwikkelingssamenwerking. De centrale kerkeraad meent na diepgaand overleg, ook in de diverse wijkgemeenten dat de actie „Twee procent van het inkomen voor de ontwikkelingssamenwerking" een vorm van „daad zonder woord" is. „Het is onbijbels en. woord loos dienstbetoon", dldus de centrale kerkeraad in een brief aan de provinciale kerk vergadering van Zeeland. „De kerk wordt hier gemaakt tot een maatschappij tot nut van het algemeen, nademaal de be gunstigden niets over Christus en zijn boodschap horen. Hoe humanitair financiële steun aan de ontwikkelingslanden ook mag zijn Terneuzen werpt zich liever op de steun aan de zending en het wereld- diakonaat", aldus de centrale kerkeraad te Terneuzen. De brief van deze kerkeraad kwam gisteren op de provin ciale kerkvergadering van de Nederlands hervormde kerk in discussie. De herkozen prae- ses, ds. J. Kwast, wilde de brief uit Terneuzen .niet voor kennisgeving aannemen. Hij meende overigens dat men in Terneuzen slachtoffer is van een kortsluiting, als gevolg van onvoldoende informatie vooraf. Wika D. Hiensch zette om dit te illustreren kernachtig uiteen, dat het twee procents-plan dat de in stemming van de wereldraad van kerken, de generale syno de en de provinciale kerkver gadering heeft, de bijbelse no- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Peter Wolf, een leerling van de christelijke pedagogische academie te Mid delburg, heeft steun gekregen van de statencommissie voor onderwijszaken voor een nogal ongewoon initiatief. Peter had namens de dienstplichtige stu denten van de derde leerkring van de onderwijzersopleiding, een verzoek aan de minister van onderwijs gedaan, om bij wijze van vervangende dienst plicht de in aanmerking ko mende studenten van de chris telijke pedagogische academie in Middelburg, in te zetten op onderwijzersplaatsen die tijde lijk onbezet zijn. Een aantal onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland gaat namelijk deelnemen aan 'n applicatiecursus. Hun plaat sen voor de klas zullen daar door tijdelijk open zijn. De stu denten van de christelijke pe dagogische academie willen die plaatsen innemen, mits de tijd die zij als vervanger werk zaam zijn wordt bseohouwd als „vervangende dienstplicht". De statencommissie voor on derwijszaken heeft zicih op ver zoek van de heer C. Th. van Waterschoot, voor het idee van de toekomstige onderwijzers uitgesproken. De commissie vraagt aan de staten om hun adhesie met het plan van Peter Wolf te, betuigen. Een commis sielid is tegen een adhesie betuiging, en een -ander heeft zich van een oordeel onthou den. Deze wil indien de kwestie in de statenvergade ring ter discussie komt ver schillende aspecten van de zaak nader belichten. tie van gerechtigheid vorm geeft. Naast zendingswerk en we- relddiakonaat fungeert het als een beroep op het geweten van de regeringen, om twee procent van het nationale in komen af te staan voor ont wikkelingssamenwerking. Een der aanwezigen, ds. De Wit. merkte op: „Ik geloof dat Ter neuzen dwaalt". Op voorstel van het moderamen zal de brief van Terneuzen ter ken nisneming worden doorgezon den naar de generale syno de. Langdurig disoussieerde de vergadering over het probleem van de nog niet aangepaste gemeenten. Deze kwestie sleept al twintig jaar -en ze heeft betrekking op de finan cieringstechniek van de her vormde kerken*. In de Kerkor de is vastgelegd dat de finan ciering moet lopen via een ou derling-kerkvoogd. Er is nu een voorstel door middel van een stok achter de deur, de niet aangepaste kerkvoogdijen het recht tot beroepen, in ge val van een predikantsvaoatu- re, te ontnemen zolang zij niet „aangepast" zijn. De provinci ale kerkvergadering vond dit wat te ver gaan en stelde een ontheffingsmogelijikheid voor de betrokken kerkvoogdijen voor. Het moderamen kreeg -mandaat om dit nader uit te werken. Het moderamen zal zich ook bezig houden met de moge lijkheid om ini navolging van de r.-k. kerk in Zee-land over te gaan tot de instel ling van diensten op de zater dagavond. De deken van Zee land, dl'. A. Blommerde, deed de' vergadering dit idee aan de hand, toen zij sprak over het vraagstuk van een tekort aan- predikanten. „Het zal bij ons moeilijk verkoopbaar zijn' meende de praeses. „Gecombi neerde diensten zouden een betere oplossing vormen". Na de lunch besprak de ver gadering uitvoerig de plaats en de taak van de kerkverga dering, zulks aanj de hand van een inleiding van ds. H. Stra- ting en wika D. Hiensch, geti teld: „PKV-slaapverwekkende verplichting, of levenwekkend initiatief'". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zou in Nederlands hervormde kringen in Zeeland bijzonder worden toegejuicht, als de ca- thegetencursus die in Goes wordt gegeven, interkerkelijk zou kunnen worden opgezet. De cursus wordt tot dusver uitsluitend erkend door de Ne derlands hervormde kerk. In de gereformeerde kerk wordt het diploma, waartoe de cur sus opleidt, niet als zodanig erkend, al zitten er teken-en van verandering in de lucht. Het probleem dreigt acu-ut te worden nu een in Rotter dam gevestigde onderwijsin stelling gaat opleiden voor een diploma „MO-Godsdienst" dat de bezitters de mogelijkheid biedt, zich als godsdienstleraar op scholen -aan- te bieden. De Rotterdamse cursus stelt weinig eisen aan de vooroplei ding, en wordt door de praeses van de provinciale kerkverga dering van de Nederlands her vormde kerk. ds. J. Kwast, als „een stoomcursus" geken schetst. Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export N (Van een onzer verslaggevers) DENDERMONDE Een woning aan de Brugstraat 44 in Lokeren en de Lucky-bar zijn vermoedelijk de plaatsen geweest van waaruit in augustus vorig jaar de roofoverval op het bij kantoor van de Kredietbank in Hulst werd beraamd. Hoofdver dachte in deze zaak is de nog steeds voortvluchtige Juul M. Woensdagmorgen stond in Dendermonde zijn 26-jarige vriendin Jeannine V. terecht wegens medeplichtigheid. De zitting van de correctio nele rechtbank in het Belgi sche Dendermonde is nogal een langdradige en ook lang durige geschiedenis geworden omdat een groot aantal getui gen, waarbij Nederlandse, ge hoord moest worden, en Jean nine elke medeplichtigheid aan de roofoverval resoluut ontkent. Toch heeft de Belgi sche opsporingsdienst (BOD) in haar café bij een huiszoe king belastend materiaal ge vonden, in de vorm van een snijbrander en ander gereed schap. Bij een huiszoeking op het adres Brugstraat 44, waar Juul met zijn vriendin samenwoon de heeft de Belgische politie revolvers gevonden en een metalen kist met een bedrag van 375.000 Belgische franks. Hoewel het vermoeden bestaat dat dit geld afkomstig was van de overval hebben de be trokken politieambtenaren aanvankelijk verzuimd de geldkist in beslag te nemen of te verzegelen. Dat gebeurde eerst twee dagen later bij een tweede huiszoeking. Een gedeelte van de bankbil jetten had Jeannine toen al afgeleverd bij haar ouders in Antwerpen, als compensatie van de kosten voor de verzor ging van haar vier kinderen. Hoe ingewikkeld de „intrige" rond deze overval is, heeft de rechtzitting duidelijk bewezen. Het meest belastende voor Je annine was de verklaring van haar vader, een forse dokwer- hoogwater Morgen, vrijdag 17 maart Bergen op Zoom 5.02 en 17 24 Hansweert 4.07 en 16.39. neuzen 3.24 en 15.56, Vi gen 2.55 en 15.21, Wemeldint; 4.52 en 17.14. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Er is grote be hoefte aan voorlichting aanr en gesprekken met vrouwen die in industrialiserende gebifeden wonen", aldus de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, FVVH, in haar jaarverslag over 1971. De federatie heeft zich het 'ot aangetrokken van de ver- ommerende „vrouwenraad 'aatselijkA raad Zeeland", de enige provinciale vrouwenraad in Zeeland. Deze heeft jaren gefungeerd als gesprekscentrum voor de vrouwen in Zeeland, maar de laatste jaren functioneert hij niet meer. De vrouwenvereni gingen, vertegenwoordigd in de vrouwenraad- waren niet of nauwelijks op de hoogte van hetgeen in de raad gebeur de. De bestuurssamenstelling geschiedde zonder overleg en ongeorganiseerd. De vrouwen raad Zeeland kreeg -steeds minder „gezicht naar buiten". Hoewel, door de presidente van de landelijke vrouwen raad, mevr. Van den Boogert- Selhorst uit Middelburg, ge tracht is nieuw leven in te blazen, hebben de Zeeuwse vrouwenorganisaties niet thuis" gegeven. Uit de vrouwenraad is een werkcomité samengesteld dat met de federatie zal pogen om over een samenwerkingsvorm overeenstemming te bereiken. De grote moeilijkheid hierbij blijkt, dat de organisaties mei mee willen werken en ook niet willen komen tot liquida tie van de raad. Bovendien: zolang er geen nieuw bestuur geformeerd is, kunnen de be sprekingen met de FWH-Zee- land geen doorgang vinden, omdat er geen gesprekspartner is, zo meldt de FWH-Zee- land. Overigens zijn de huidige voorzitster van het werkcomi té vrouwenraad en de federa- "evoorzitster, mevr. G. K. ^esselink-Mondria, van me ning dat men spoedig tot een samenwerking moet komen. Zeeland is in een stroomver snelling geraakt, die vooral voor de vrouwen in deze pro vincie vaak moeilijk bij te houden is. „Naast elkaar werken heeft in onze kleine provincie geen zin en zou alleen leiden tot versnippering van krachten" aldus de FVVH, die aandringt op een andere houding van de diverse (ook bij haar) aange sloten organisaties. ker van middelbare leeftijd. Hij vertelde de president hoe hij het tweetal in de ou derlijke woning in Antwerpen op een kamertje had aange troffen, toen ze de bankbiljet ten aan het sorteren of tellen waren. „Dat laatste mag ik kwijt zijn", aldus de man, die zijn dochter op geen enkele wijze ontzag en bovendien de president van de rechtbank vertelde dat hij al wel enige tijd „iets vermoedde". Hoe de zaken precies in el kaar zaten kwam hij pas te weten toen M. kort na de over val 'n aantal Belgische kranten had gekocht en zij-n schoonva der precies wist te vertellen dat de beschrijvingen van de overval daarin juist waren. De president: „Maar kreeg u toen geen argwaan?" Vader: „Ach, meneer. Ik heb de verklarin gen van Juul altijd met een korreltje zout genomen". Dat M. toch niet zo'n fantast is geweest als zijn schoonvader steeds heeft verondersteld, is later wel duidelijk gewor den. Vast staat ook dat het mees terbrein achter deze overval, nadat de klus geklaard was, heeft genoten van een onbe zorgd leventje, en dat waar schijnlijk nog steeds doet. In Frankrijk huurde hij een villa waar hij samen met schoonpa pa naar toe ging. „Onderweg zijn we wel tien restaurants binnen geweest, waar we goed hebben gegeten", aldus de dok- werkei De president: „Wie betaalde dat allemaal"? Pa: „Dat deed Juul". De president: „Vond u dat dan niet vreemd"? „Och, nee". Wie uiteindelijk in deze overvalzaak de politie de ver lossende tip heeft gegeven is niet duidelijk uit de verf ge komen. Daaromtrent heeft ook Bob de Smet gisteren ook geen uitsluitsel willen geven. Hij vojstond met de vermel ding de informaties van een van de BOD-bureaus te heb ben gekregen, en niet te kun nen twijfelen aan de betrouw baarheid van deze inlichtin gen. Juul heeft zijn schoonvader steeds aan het lijntje gehou den met het verhaal dat hij een sanitair installatiebureau had. Of dat nu werkelijl. waar is of niet weet nog steeds niemand. Wel staat vast dat M. zich ook vóór de roofover val met alle mogelijke duistere zaken heeft bezig gehouden waaronder waarschijnlijk smokkel, getuige het relaas van zijn schoonvader, die een aanbod gehad zou hebben her oïne naar Amerika over te brengen. Toen vader eenmaal een vermoeden had over de her komst van het vele geld waar over M. beschikte, moet hij hem gezegd hebben: „Luister eens hier vadertje: als ge ooit loslaat wat ge hier gezien hebt, zal moederke op een an dere manier kapot gaan". Dat laatste sloeg dan weer op een bezorgde uitlating van vader, die zich bij de ontdekking van de praktijken van zijn dochter zorgelijk zou laten hebben ontvangen. „Als moeder dat hoort gaat ze er aan kapot". M. heeft daarmee blijkbaar geen consideratie gehad. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minis ter van Economische Zaken, mr. drs. K. Langman, zaL op dinsdag vier april aanstaande een bezoek aan Zeeland bren gen. Op het provinciehuis te Middelburg 'zal hij direct na zijn aankomst circa half elf een bespreking hebben met Gedeputeerde Staten over een aantal aspecten van het regio nale beleid. Daarbij komen aan de orde, de functie van de Westerschel- debekken, infrastructurele voorzieningen, investerings premieregeling, situatie op de arbeidsmarkt, en dergelijke. Na" de lunch zal de minister een rondrit maken door het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost, waarna hij om vier uur in het City-thea ter te Middelburg de eerster vertoning zal bijwonen van de in opdracht van het provinci aal bestuur vervaardigde film: „Er zijn nog Zeeuwen". De minister zal bij die gelegen-^ heid ook een toespraak hou-? den.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3