KERMISVERDRIET" OP DE DAM MINISTERS LANGMAN EN BOERTIEN OVER UNCTAD Wereldsituatie niet gunstig Inbrekersduo trapt in telefoon-val PULLMAN Ongeorganiseerde eist betaling van stakingsuren TIPGELD IN ZAAK ANITA POTHUIS NAAR F 25.000 Londen: Taiwan is provincie van China mme Insigne Verzet niet meer ondergronds 99 CIVIELE PROCEDURE TEGEN DE SCHELDE Spaanse werf nog gesloten Suiker-cao is rond binnenland buitenland kenners spreken vol lof over de boxspring-combinatie van iÈ Vandaag overleg tussen België en Nederland over raffinaderij CHINA-V.S. Overleg in Parijs begonnen Vrouw gedood in Belfast CONTACTEN RUN OP PASJES Dinsdag 14 maart 19/2 9 DEN HAAG (ANP) Een drachtige samenwerking tus sen politie, PTT en de direc teur van een Haagse filmstu dio heeft geleid tot de aanhou ding van twee inbrekers, die al eerder bij de studio bandre corders en machines hadden gestolen ter waarde van f 6.600,-. Bij het onderzoek naar de inbraak had de Haagse recher che het vermoeden gekregen, dat de inbrekers nog wat ap paratuur hadden klaargezet om later op te halen. In over leg tussen politie, PTT en de directeur van de filmstudio werd een speciale lijnverbin ding aangelegd tussen de stu dio aain de Vain der Spiegel straat en het huis van de di recteur elders in Den Haag. Via de lijnverbinding hoorde de directeur dat er opnieuw in de studio werd ingebroken. Hij waarschuwde de politie, die de twee inbrekers, Hage naars van 31 en 32 jaar, in de kraag vatte. Bij hen thuis werd de buit van de vorige nacht teruggevonden. DE Zuidafrikaanse regering laat geen mogelijkheid onge bruikt om te proberen de wereld duidelijk te maken dat „het allemaal wel los loopt" met het apartheidssysteem- Zo nu en dan worden de strenge wetten wat bijgeschaafd en mag er weer een gekleurde buitenlander contact hebben met één van de superieure blanke Zuidafrikanerr- Maar dat is wel voorbe houden aan beroemdheden; vooral op sportgebied- Diverse nationale sportbonden over de gehete wereld boy cotten Zuidafrikaanse teams, waarin geen blanken en gekieur- den samen mogen optreden. Om dezelfde redenen is de Zuidafrikaanse tennisbond b.v. al eens geschorst als lid van de internationale tennisfederatie; de discussies over het Zuid afrikaanse lidmaatschap van de Olympische organisatie (IOC) liggen nog vers in het geheugen. De Zuidafrikaanse regering wil evenwel graag uit deze ge- isoleerde positie geraken en stelde daarom enige maanden geleden de grenzen open voor deelnemers aan een tennis toernooi. Er zuden geen voorwaarden gesteld worden aan de huidskleur van buitenlandse spelers. En dat leek de internatio nale tennisfederatie een aardig begin met het omver halen van de apartheidsslagboom in de sport. Maar wat is het geval? Evonne Goolagong, de Wimbledon- kampioene en dochter van een blanke vader die met een autochtone Australische is getrouwd, zal tijdens het toernooi een speciaal insigne moeten dragen, dat haar tot blanke ver heft. Voor Evonne hoeft Zuid-Afrika nu niet meer zo, ze beraadt zich in ieder geval of ze wel of niet zal gaan. Er zijn, nog niet zo lang geleden, meer volksgroepen ge weest die speciale insignes moesten dragen om h ente onder scheiden van de rest van de bevolking. Incidenten als dat met mejuffrouw Goolagong tonen nog eens aan welk karakter het Vorster-regime werkelijk heeft. Twee gebeurtenissen hebben de zondagsrust van de Spaanse dictator verstoord. In de eerste plaats de uitbarsting in zijn geboorteplaats El Ferrol, waar eind vorige week bij betogingen twee arbeiders om het leven kwamen. In de tweede plaats het resultaat van de Spaanse bisschoppenconferentie, waarop de progressieven de overwinning hebben behaald. Beide gebeurtenissen mogen ogenschijnlijk op zichzelf staan de incidenten zijn, nadere beschouwing leert dat zij onderdeel zijn van een patroon, waarin verzet tegen de onderdrukking in Spanje niet meer ondergronds blijft en waarin langzamerhand een begin van georganiseerde oppositie tegen de harde hand van het Franco-regime zichtbaar wordt. De nieuwe uitbarsting van geweld in de oorlogshaven El Ferrol weerspiegelt een snel toenemende wrevel onder de Spaanse arbeiders over het feit, dat de officiële vakvereniging (die onder toezicht van de staat opereert) er naar het oordeel van de arbeiders niet in slaagt voldoende loonsverhoging af te dwingen om het hoofd te kunnen bieden aan de stijgende kos ten van levensonderhoud. Dit is echter niet meer dan de top van de ijsberg. Onvoldoende loonsverhogingen waren welis waar aanleiding tot de onlusten in El Ferrol, maar niet de oor zaak, zoals kortgeleden ook de arbeidsrust in het mijngebied van Asturias, bij bouwprojecten in Madrid en op scheeps werven en in fabrieken van de Baskische stad Bilbao hebben aangetoond. Oorzaak is telkens weer een hartstochtelijke roep om meer vrijheid, ofschoon die boodschap verpakt moet wor den in demonstraties, die ogenschijnlijk verbetering van materiële zaken beogen. De manier echter, waarop de Spaanse politie zulke betogingen tegemoet treedt, doet al vermoeden, dat er meer achter steekt dan alleen materiële zaken. De ontwikkelingen in de katholieke kerk (die het Franco regime niet zonder enthousiasme heeft begroet) moeten Franco, zoals de acties van arbeiders, thans ook de nodige zorg baren. Het Spaanse episcopaat, onder leiding van de vooruitstrevende kardinaal-primaat Vicente Enrique y Tarancon, is zo heeft het op de bisschoppenconferentie bepaald voortaan vast besloten de tendensen tot vernieuwing, die zich op het jongste Vaticaanse concilie hebben aangekondigd, te volgen en te sti muleren. Dat betekent in concreto een streven naar scheiding van kerk en staat, democratisering van de kerkelijke hiërarchie, die tot voor kort naar Franco's pijpen danste, en het propage ren van verregaande maatregelen ter verbetering van het lot van de arme bevolking van Spanje. Dit streven is in het week einde vastgelegd in door de meerderheid gesteunde resoluties, maar de tegenstand is nog sterk. De conservatieve clerus heeft nu, samen met de macnlige lekenorganisatie Opus Dei en de conservatieve elementen in het staatsapparaat, een gemeenschappelijk front gevormd. Zij willen gezamenlijk, dat de Spaanse kerk haar historisch ge groeide rol (wat neerkomt op het slaafs volgen van de regering) blijft vervullen- Maar de wind in de Spaanse kerk, die al meer dere malen in het openbaar vergeving heeft gevraagd voor haar falen in het verleden, lijkt definitief om te zijn: zij wenst het evangelie in de praktijk te brengen, wat in Spanje gelijk staat met het uitdagen van de dictatoriale macht van Franco- En het heeft er alle schijn van, dat de kerk thans in Spanje niet in het voetspoor van Don Quichotte treedt, die immers vergeefs tegen windmolens vocht- (ADVERTENTIE) de betere matras (Van onze correspondent) AMSTERDAM Kennis exploitanten zijn gister morgen omstreeks elf uur op de Amsterdamse Dam een actie begonnen uit pro test tegen dte volgens hen onhoudbare toestand op hun overwinteringsterrcin aan de Vredenhofweg in West. Met ongeveer 40 vrachtwagens blokkeerden zij de Dam, waardoor vrij wel geen verkeer meer mo gelijk was. Om kwart over twaalf hebben de kermisexploitan ten de blokkade van de Dam opgehteven. Zij deden dit nadat het hoofd van het gemeentelijk bureau Be- stuurscontacten had toege zegd de problemen van de exploitanten op hun over winteringsterrein te komen bespreken. Door de blokkade was het tramverkeer over de Dam gedurfende anderhalf uur geheel onmogelijk ge worden. Het autoverkeer werd omgeleid. De exploitanten verlan gen van de gemeente meter ruimte en verder voorzie ningen als brandblusmidde- len en waterputten. „Op het terrein staan ongeveer tweehonderd woon- en ma teriaalwagens, terwijl er in feite maar plaats is voor de helft. Bij 'n brand zondag avond is het nog goed af gelopen. Voor hetzelfde geld waren er doden geval len. De brandweer had niet eens ruimte om op het ter rein te blussen", aldus schiettent-exploitant F. Lubbers (69), die de actie leidde. De brand was de onmiddellijke aanlteiding tot de actie. Hierbij brand den drie materiaalwagens uit en werden zeven woon wagens min of meer ernstig beschadigd. Volgens de heer Lubbers leveren de kermissen in de hoofdstad de gemeente jaarlijks ongeveer f 1 mii- joten aan pachtgeld op. „Dan mag er toch wel eens f 250.000 worden uitgetrok ken om ons overwinterings terrein leefbaar te ma ken", zo meende hij. Vol gens zijn raming staat er voor een waarde van mil joenen guldens op het ter rein. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het bu reau voor consultatie-toewij zing van de rechtbank te Mid delburg heeft over het verzoek om kosteloze bijstand door de heer Meyer, een werknemer van de Kon. Mij De Schelde, welwillend beslist. Ze heeft de heer M. van Dijke, gerechts deurwaarder te Middelburg, aangewezen de heer Meyer rechtsbijstand te verlenen. De heer Meyer wil de scheepswerf De Schelde via een civiele procedure dwingen hem. de uirein, die hij raieit gewerkt heeft tijdens de afge lopen stakingsperiode, uit te betalen. Hij gaat er n.l. vanuit, dat De Schelde hem een niet in een of andere bond georga niseerde werknemer in staat had moeten stellen toch aan het werk te kunnen gaan. Enige weken geleden werd het werk op De Schelde voor twee dagen helemaal plat ge legd. De vakbonden konden, dank zij de aibritaigeovereein- komst overgaan tot het uitbe talen van de gestaakte uren. De christelijke bonden be taalden hun leden direct na afloop van de staking. De NW-industriebond zal zeer binnenkort tot uitbetaling overgaan. De zaak bij De Schelde lag wat gecompliceer der, omdat het bedrijf zelf ook BRUSSEL (ANP) In het Brusselse Egmont-paleis zullen de Belgische en de Nederland se regering vandaag intensief overleg plegen over de vesti ging van een olieraffinaderij en een petro-chemisch bedrijf in de buurt van Luik. Dat overleg heeft, ondanks het feit dat België al een posi tief beginselbesluit over die vestigingen heeft genomen, nog wel degelijk zin. De rege ring in Brussel heeft nog geen besluit genomen over de juiste plaats van de vestiging. Zij is volledig bereid te luisteren naar Nederlandse bezwaren en Nederlandse suggesties. Dat zei gisteren een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Brussel. een voorstel aan de werkne mers had gedaan. Stakers kon den n.l. een voorschot op hun loon krijgen of de twee dagen inhalen door b.v. op zaterdag te werken of door enkele snipperdagen in te ruilen. Volgens de heer J. Sepers, districts-hoofdbestuurder vam de NW-industrieborad te Goes, hebben de meeste sta kers gekozen voor de oplos sing van de bond. Dat houdt in, dat zij de niet gewerkte uren zonder meer uitbetaald krijgen. De civiele procedure, die de ongeorganiseerde Schelde werknemer tegen De Schelde gaat aan spannen, zal voligens de heer Sepers met argus-ogen door de vakbonden gevolgd warden. Moet de Schelde n.l. overgaan tot uitbetaling van de niet gewerkte uren aan de ongeorganiseerde werknemers dan zou de zaak er voor de vakbonden wel heel rooskleu rig gaan uit zien. Maar dat is punt 2. De rechtbank moet zich eerst nog met de zaak gaan bezighouden. De eerste behandeling kan volgens ge rechtsdeurwaarder Van Dijke op zijn vroegst op 27 maart plaatsvinden. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs is gis termorgen het Amerikaanse- Chinese overleg begonnen met een ontmoeting in de ambassa de van de Volksrepubliek Chi na. De Amerikaanse ambassa deur Arthur Watson kwam om 11 uur aan bij de Chinese ambassade, waar zijn collega Hoeang Tsjen hem ontving. Na afloop van het gesprek, dat vijftig minuten duurde, zei Watson dat het „de eerste van talrijke ontmoetingen" was. Naar het Witte Huis vrijdag meedeelde, zijn de contacten in Parijs bedoeld om de af spraken op handels-, reis- en cultureel gebied af te wikke len. DEN HAAG (ANP) De situatie in de wereld om ten aanzien van de Unctad-conferentie maximale resultaten te behalen is niet gunstig. Dit mag er ech ter niet toe leiden binnen het mogelijke niet te streven naar het maximale. Aldus de minister Langman (Economische Zaken) en Boertien (Ontwikkelingssamenwerking), die deze stelling poneerden in een gisteren aan de Tweede Kamer aange boden nota over de derde conferentie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties (Unctad 3) een conferentie, die „meer dan ooit in Nederland in de publieke belangstelling staat". Ministers Boertien (bo ven) en Langman: situatie is niet bepaald gunstig. ROTTERDAM (ANP) De beloning voor degene, die aan wijzingen kan geven die lei den tot de opsporing van het vermiste Rotterdamse meisje Anita Pothuis is van f 10.000,- verhoogd tot 25.000,Een Rotterdams zakenman heeft die extra beloning voor zijn rekening genomen. Anita Pothuis (12) wordt nu precies vijf weken vermist. Maandagmiddag 7 februari verliet zij het huis van haar ouders om naar school te gaan, maar sindsdien heeft niemand het meisje meer gezien. BELFAST (UPI) Het be stand van drie dagen, waaraan de IRA zich gehouden heeft, is geëindigd met het doodschie ten van een 24-jarige vrouw in Belfast tijdens een beschie ting van een Britse patrouil le. De jonge vrouw werd dode lijk getroffen toen zij zidi in de portiek van een winkel in veiligheid wilde brengen. De beide ministers noemen het een verheugend verschijn sel, dat onder de bevolking de bereidheid leeft zich in toene mende mate in de vaak tech nische en niet uit zichzelf tot de verbeelding sprekende ma terie, die in de Unctad wordt behandeld, te verdiepen. In de nota wordt er op gewezen, dat op de conferentie de aandacht vooral gericht zal zijn op grondstoffenvraagstukken, op de invloed van de internatio nale monetaire situatie, op we reldhandel en ontwikkeling, scheepvaartvraagstukken en maatregelen ten behoeve van de minstontwikkelde landen. De taak van Nederland in koninkrijkverband zal er in dienen te bestaan bij te dra gen aan een nadere uitwer king van die maatregelen, die zover mogelijk tegemoet ko men aan de wensen van de ontwikkelingslanden, aldus de beide bewindslieden. Bij het zoeken hiernaar zal, naar hun oordeel, vermeden dienen te worden, dat het Unctad-groe- pensysteem een belemmering vormt voor het vinden van opossingen. In de regeringsnota wordt meegedeeld, dat contact zal worden gelegd met een aantal gelijkgezinde landen en ge poogd zal worden om construc tieve voorstellen uit te werken voor verschillende onderwer pen. Deze voorstellen zullen zo gekozen en geformuleerd wor den dat mag worden verwacht, dat zij algemene steun tijdens de bijeenkomst kunnen ver werven. De te benaderen ge lijkgezinde landen zullen zo wel ontwikkelde als ontwik kelingslanden zijn. De beide ministers stellen, dat het wei nig waarschijnlijk is, dat tij dens de conferentie uitvoerig op de milieu-problematiek zal worden ingegaan. Zij wijzen er overigens op, dat de inter nationale gemeenschap bij het nemen van maatregelen ter bescherming van het leefkli maat zodanig rekening dient te houden met de belangen van ontwikkelingslanden, dat hieruit zo min mogelijk nade lige gevolgen voor de' ontwik kelingslanden voortvloeien. De minsters Langman en Boertien achten de kans groot, dat het vraagstuk van de in vloed van de Europese ge meenschap op de internationa le handel „meer dan ooit" een belangrijke rol zal spelen tij dens de conferentie. Verwacht wordt, dat een aantal Aziati sche en Latijns-Amerikaanse landen hun beduchtheid voor de invloed van de vergrote gemeenschap tot uitdrukking zullen brengen. Het zal daar om zaak zijn, aldus de beide ministers, dat de gemeenschap - in overleg met de toetreden de landen - duidelijk zal ma ken dat de vergrote gemeen schap met de belangen van derde landen, met name van de ontwikkelingslanden, reke ning zal houden. Uit de nota blijkt, dat in het belang van de internationale samenwerking Nederland in Santiago uiting zal geven aan zijn bereidheid tot steun aan pogingen om tot een doeltref fende regeling voor afzonder lijke grondstoffen-overeen komsten te komen en aan de bereidheid, om naar vermogen bij te dragen in de financie ring van de instrumenten van zulke overeenkomsten. EL FERROL (DPA EFE) De grootste Spaanse staats- werf „El Bazan" in El Ferrol bleef ook gisteren, drie dagen na de bloedige onlusten dite aan twee arbeiders het leven kostten óp last van de directie gesloten. Ook zondag heeft de politie arbeiders gearresteerd, die ze als aanstichters van de massa betoging van de arbeiders be schouwt. In alle kerken van El Ferrol is een brief van de bisschop voorgelezen, waarin deze zegt, dat sociale problemen niet op gelost worden door ze als „on dermijning" te bestempelen. 1 e/ v? Wat dacht u hiervan, zo pats boem, recht voor zijn raap. Een 22-jarige postbesteller uit Palma de Mallorca of Majorca of Maljorca heeft een gevan genisstraf tegen zich horen ei sen van welgeteld 384.912 jaar alsmede een boete van 341.520.000 peseta's. De aller-overdrijvende edel achtbare heef officier van justitie die deze absurde straf eiste, deed dat vanwege het laten verdwijnen van meer dan 40.000 brieven, waarvan de in houd geschat wordt op 10.000 gulden. De Spaanse wet, ook de laatste dagen weer meermalen verkracht, kent een maxi mum-gevangenisstraf van der tig jaar. Als het delict meer malen is gepleegd, wordt de straf meestal niet meer 'dan tweemaal zo hoog. Kennelijk, heeft de officier van justitie zich ditmaal niet aan deze re gel willen houden. In „Brabantia", een twee maandelijkse uitgave van het provinciaal genootschap voor kunst en wetenschap, wordt deze keer onder de rubriek „Personalia" uiterst laconiek vermeld: „De in het Brabantse Oeffeit geboren dr. J. Gijsen is benoemd tot bisschop van Roermond". Waarom is dit zo gepubli ceerd? Er zijn mogelijkheden: A. Omdat de heer Gijsen ge boren is. Dat is niet waar schijnlijk daar dat al een jaar of veertig geleden geschied de. B. Omdat de heer Gijsen geboren is in het Brabantse Oeffelt. Ik houd dit voor de oplossing, maar mogelijk is ook: C. Omdat de heer Gijsen benoemd is tot bisschop van Roermond. Wie het weet mag het zeg gen. V Van een lezeres ontvingen wij de oproep van de gemeen te Breda voor badmeester (es sen) voor het recreatiebad „Wolfslaar".Gevraagd wor den nette sportieve mannelijke en vrouwelijke krachten van 18 jaar en ouder. En nu komt liet: Kandidaten moeten UITSLUITEND kunnen zwem men". Waardoor, zo concludeerde onze vriendelijke lezeres, „ik ongeschikt ben geworden. Ik kan n.l. o.a. ook lopen, krui pen, fietsen enz." El Terror. V Waarna ik, zij het met ge fronste wenkbrauwen, afscheid neem. Gegroet. MERIJN. DEN HAAG (ANP) Tus sen de partijen die betrokken zijn bij de CAO voor het pro- duktiepersoneel en het admi nistratieve personeel in de suikerverwerkende industrie is overeenstemming bereikt over de CAO'S voor 1972. De op 31 december 1971 be taalde lonen zullen op 1 janua ri 1972 verhoogd worden met 4%. Op 1 juli worden de lomem verhoogd worden overeenkom stig de prijsstijging in de peri ode november 1971 - mei 1972, waairop een drempel vam 0,5% in mindering wordt gebracht. Op 31 december 1972 worden de lonen verhoogd overeen komstig de prijsstijgingen in de periode mei 1972 - novem ber 1972. De vakantietoeslag wordt in 1973 verhoogd met 0,4% tot 7,2%. De basiisvakam- tie wordt in 1973 met één dag uitgebreid tot 19 dagen. In West-Berlijn zijn gisteren de vijf kantoren opengegaan, waar pasjes kunnen worden aangtevraagd voor bezoeken aan het oostelijk stadsdeel en de rest van de DDR met Pa sen en Pinksteren. E r liggen 350.000 aanvraagformulieren klaar. (Van onze redactie buitenland) PEKING-LONDEN De Chinese Volksrepubliek en Engeland zijn overeengekomen om ambassadeurs uit te wisse len. Dat staat in een gezamen lijk communiqué, dat in Lon den en Peking bekend ge maakt werd em door het officië le Chinese persbureau „Nieuw China" werd gepubliceerd. „De regering van het Vere nigd Koninkrijk onderschrijft het standpunt van de Chinese regering, dat Taiwan een pro vincie is van de Chinese Volksrepubliek en heeft beslo ten zijin officiële vertegnwoor- diginig in Taiwan terug te trek ken", aldius het communiqué.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5