Aan „Noord-West" zat al elijk een stuk mazzel Franse Psychoclub brengt uitkomst Kleinste virus ter wereld ontdekt Menselijk lokaas in de strijd tegen de malaria PAUL VAN BESTE OOM PSYCHIATER" t K. J. Hoving Sof Stuk mazzel n Beperkte ruimte Pré-DNA Niet nodig Licht Kosten Kapstok Gemeente Temeuzen praktijk hervat Talen- praktikum Breda SPAANS Uw advertentie campagne in deze krant Linsudg 14 maai I ly/I DEN HAAG Terwijl links en rechts de vrije pro- dukties in de vaderlandse veengrond ten onder gaan en slimme investeerders hun tonnen als los zand door de grijpgrage vingers zien glijden, heeft de postbode elke dag ladingen juichende recenties op de deurmat ge worpen van het Haagse grachtenpand Smidswater 21. Het zijn knipsels, die er waarachtig niet om liegen: „For midabele Paul van' Vliet". „Knappe one-man-show van Haagse kleinkunstenaar". „Noord-West: schot in de roos". Van Vliet had met de try-outs van zijn nieuwe pro gramma avond aan avond voor uitverkochte zalen ge speeld, die opmerkelijk gul waren met hun staande ova ties. Het begint er dus op te lijken dat hij een eenzame succes-formule heeft gevonden, die de miskleunen van zijn collega's moeiteloos overstraalt. Heeft hij een verklaring voor de zeperds, die Adele en Leen "Oh Calcutta", "Lurelei' en „De maagd op het dak" ge haald hebben? Hij zou het wel denken: „De laatste jaren heeft iedereen geprobeerd om het gat op te vullen, dat het grote toneel had open gelaten. De algemene klacht was: „Het grote toneel zorgt mooit meei- voor een echte lekkere avond uit. En daarom zijn de zalen leeg. Kijk naar de cabaretiers, die laten het publiek lachen en daar komt men wel in drommen op af." Wat deden dus al die slim me zakenmensen? Die zochten zich wezenloos naar een stuk met pret en onbezorgde lol, overgoten met een sexy sausje en gingen vervolgens bij de kassa zitten wachten op het fortuin. Opeens struikelde je in Nederland over de komi sche blijspelen en vrolijke musicals. Helaas hebben de meeste producers van dit soort enter tainment een paar kardinale fouten gemaakt. Als je uit gangspunt is: „We moeten er dik geld aan verdienen", zit je in feite al scheef. Als je daar bij niet zorgt voor een goed stuk amusement, waarin het publiek zichzelf herkent, als je de combinatie niet weet te vinden tussen lach en traan, ben je al verdronken, voordat je water hebt gezien. Echt, alleen voor de vette lol krijg je de mensen niet meer hun huizen uit. Er is momenteel een uitgesproken verlangen naar amusement met in houd." „Een ander punt Is, dat een artiest zijn publiek moet kwe ken. Wim Kan heeft daar der tig' jaar over gedaan, Sonne- veld ook. Elke serieuze artiest toetst zijn artistieke geweten voortdurend aan de mensen, die hij wil bereiken. Wat nu in ons vak mislukt, heeft die sof dubbel en dwars verdiend. Dat is verzonnen, bedacht om wille van de winst. Ze dach ten slim te zijn, de jongens van "Oh Calcutta" en "De maagd op het dak", maar ze vergeten, dat het publiek zich niet lang laat belazeren. Je kunt een produktie met schep pen publiciteit oppeppen, je kunt de stad volplakken en alle kranten bedelven onder reportages maar wat er niet in zit, komt er van zijn leven ook niet uit. Ik heb zelf zeven jaar ge werkt om de formule te vin den, die echt van mezelf is. Een formule waar mensen me ln kunnen herkennen. Dat is een proces geweest met onein dig veel ups en downs. Ik heb in het verleden ook veel on gein verzonnen, nummers ge schreven, die nergens op sloe gen. De vorige zomer nog voor mijn programma in Scheven- ingen. „Jet uit de jumbo-jet" was een bedenksel met de af gang er levensgroot in gebak ken. In feite was dat hele programma een misser." „Met deze eerste one-man show ben ik echt blij. Ik heb nu de zekerheid, dat ik dinger doe, die echt van mezelf zijn. Toen Ramses Shaffy 'Noord- West' had gezien zij hij: „Ik heb een compleet mens ge zien.' 'Ik vond dat een gewel dig compliment. Ik heb er consequent naar gestreefd om het publiek in de gelegenheid te stellen om door de verpak king, door alle typetjes heen te zien, wie en wat Paul van Vliet is. Als je deze show gezien hebt, weet je exact, hoe ik denk over de dingen. Het is ook de eerste keer in al die jaren, dat ik meer ge schreven heb dan ik nodig had. Het is het langste pro grainma dat ik ooit gemaakt heb. Ik sta ruim drie uur op het podium, maar ik heb nog voor meer dan een uur tekst over. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Ik herinner me premières met nummers die God zegene de greep waren opgekrikt en ver sierd. Die sneuvelden dan na een paar voorstellingen en werden vervangen door ande re. Ik was soms een jaar bezig om de definitieve vorm van Pepijn te krijgen. Nu heb ik aan mijn programma sinds de oer-première in Alkmaar geen letter veranderd. Er zat gelijk een stuk mazzel aan." „Noord-West is een gek pro gramma geworden met een flink brok ernst en vijf grote lachers. Dat is geen groot spraak van mezelf. De voor stellingen hebben tot nog toe het bewijs geleverd. Een .gie rende zaal is tegenwoordig zeldzaam. Mensen, die hun zakdoeken tevoorschijn halen, van hun stoelen vallen en roe pen: „Hou op, ik kan niet meer", die maak je alleen nog bij Kan mee. Tot mijn grote vreugde zie ik ze nu ook bij mijn show in de zaal zitten. Mensen, die niet meer bij ko men van het lachen. Een ont roerend gezicht. Toch is het geen programma van lachen, gieren en brullen geworden. Ik zou daar trou wens zelf geen vrede mee hebben gehad. Er loopt wel degelijk een serieuze draad door heen. De man, die op zoek is naar zekerheid, die Noord-west als vaste koers heeft, maar opeens begint te twijfelen aan de juistheid van die richting. Hij gaat op zoek in stad en land om een afdoend antwoord te krijgen. Hij raadpleegt zijn vrouw, zijn vriendin, draait ASSENEDE Galerie Margaretlia de Boe- ve, expositie schilderijen en tekeningen van Gaston 'de Mey (t.m. 19 maart). BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur: Walt Dis ney's „The Aristocats" a.l. Roxy, 20 uur: Schaamteloos 18 jr. Den Holiandschen Tuijn, 19 uur: Postzegelruilbeurs. Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat 6, geopend ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur en 14-17 uur; zat., zon- en feestdagen van 14-17 uur. Stadhuis. Markt, expositie van G. Kemperman (t.m. 31 .maart). Ma. t.m. vrijd. van 9- 12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Gem. Museum „Markiezen hof", expositie „Met u naar Afrika" (t.m. 3 april). Dage lijks van 14-17 uur en vrijdags van 19-21 uur. GOES Grand, 20 uur: Lady Godiva 18 jr. Museum v. Z.- en N.-Beve- land, expositie schilderijen en tekeningen van Liesbeth Bink horst en Piet Bulthuis (t.m. 30 maart). Ma. t.m. vrijd. van 10- 12 en 13.30-17 uur. Zat. en zond. van 14-17 uur. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Blue Movie 18 jr. KLOOSTERZANDE Ko de Waal, 13.30 uur: Be- jaardenschieting. MIDDELBURG City. 20 uur: Chisum 14 jr. Ned. Koffiehuis, 20 uur: Le zing met dia's over Rhodos en Turkije door A. Goossen, ge- org. door de Nederlandse Reis- vereniging. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Lief-, desvariaties 18 jr. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 19.30 uur: De Mattheus Passi on van Joh. Seb, Bach m.m.v. het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Kees Stol wijk, het Philharmonisch goor ..Toonkunst" en het Haags Knapenkoor o.l.v Marius Borstlap. Solisten: Peter Wetz- ier (evangelist), Jakob Stampfli (Christuspartij), Elly Ameling (sopraan). Elisabeth,, Cooymans (alt), Dieter Ellen- beek (tenor) en Henk Smit (bas). De Doelen (kleine zaal). 20.15 uur: Pianorecital door Maria Tipo. Hofplein Theater, 20.15 uur: Tsjechische pantomimegroep „Harakiri". Luxor Theater, 20 uur: ,Snip en Snap souvenirs", revue met Willy Walden en Piet Muyse- laar. Schouwburg, 20.15 uur: ,.De vijanden" door het Nieuw Rotterdams Toneel. Piccolo Theater, 20.15 uur: „Zeven manieren om een rivier over te steken" van Lodewijk de Boer door de Nieuwe Kome die. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik kwam, ik zag, ik schoot a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 u ur: Get Gar ter 18 jr. GEN! Kon Opera, 20 uur: „Fabu- leux Royaumes d'Arabie". het telefoonnummer van de geestelijke bijstand, ontmoet mensen, die zelf ook op zoek zijn. Onderweg wordt hij geconfronteerd met allerlei verschijnselen als nieuwe reli gie en partnerruil. Na drie uur komt hij tot de conclusie, dat het zijn lot is om Noord-West als koers aan te houden. Maar hij weet nu tenminste, wat er links en rechts van hem ge beurt." „Ik heb bij het schrijven gemerkt, dat ik mijn eigen leeftijd telkens als uitgangs punt nam. Als je tussen der tig en veertig bent, zit je op de wip. Er is al een hoop achter de rug. Je bent ge trouwd. Je hebt zo goed en zo kwaad als" het ging carrière gemaakt, je schulden afgelost en vrienden gemaakt. De wa gen loopt, er is een hoop aan gesleuteld. Maar toch heb je het gevoel dat alles nog veran deren kan. Niets is nog onher roepelijk. Je kunt een andere vrouw kiezen, een andere baan nemen. Je kunt nog het land uit, je mag nog twijfelen aan je keuze. Voor mensen van mijn leeftijd is zo het verlangen de realiteit ge worden. Het verlangen speelt in mijn nieuwe programma een belangrijke rol." LEO THURING PARIJS (AP) Sommige mensen zijn niet rijk of gek genoeg om wekelijks naar de psychiater te gaan, maar in Frankrijk bestaat nu de mo gelijkheid je problemen schriftelijk aan specialisten voor te leggen. Binnen een week zendt de „Psychoclub" het antwoord terug dat opgesteld kan zijn door een specialist of het ge hele team van samenwer kende psychiaters, psycho logen, psychoanalisten, eco nomen, statistici, rechtsge leerden, sociale werkers en professoren. „Tegenwoordig moeten de mensen voorwenden gek te zijn om te kunnen praten", zo klaagt de psycholoog Gerard Grass. Hij en de andere mede werkers van de club begonnen er genoeg van tekrijgen in hun klinischwerk onderbroken te worden door patiënten die vol komen normale vragen stel den. WASHINGTON (ANP) Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd het kleinste levende organisme ter wereld af te zonderen. Een infectievirus dat ongeveer twintig maal zo klein is als de normale ziekteverwekkende virus sen. Aan deze ontdekking is negen jaar moeizaam speurwerk in het laboratorium vooraf gegaan. Verwacht wordt dat de ont dekking in alle laboratoria ter wereld een onderzoek in gang zal zetten naar gelijksoortige kleine virussen die misschien de verwekkers zijn val veel raadselachtige ziekten, waar onder de vormen van kanker waarvan vermoed wordt dat virussen een rol spelen bij het ontstaan van die ziekte en aantasting van het zenuwstel sel, zoals multiple sclerose in de westelijke wereld en „Koe roe" in Nieuw-Guinea. Plantenziektenkunddgen van het Amerikaanse ministerie van landbouw hebben rapport uitgebracht van de identifica tie van het virus op een inter nationale vergadering van vi- rologen, die op 7 februari in New York werd gehouden. Het virus houdt de groei van aai'dappelen tegen. De groep geleerden onder leiding van dr. Theodor O. Diener heeft het werk verricht aan het proefstation van het ministerie van blandouw in Beltsvielle, Maryland. Virussen (ziekteverwekkend zowel als goedaardig) staan op de ladder van het leven in de schemerzone tussen levende en dode materie. Het nieuwe ontdekte virus vormt daarvan blijkbaar' weer het onderste deeltje. Het bestaan van een zo ont zettend klein virus is nooit vermoed omdat de biologen aannamen dat geen enkel or ganisme alles wat nodig is om te leven en voort te planten in zo'n beperkte ruimte zou kun nen onderbrengen. Het virus is ontdekt door middel van elektroforese, een subtiele elektrische scheiding techniek die het mogelijk maakt biochemische eigen schappen op het niveau van moleculen te maken zonder het virus in werkelijkheid te zien. Deze techniek lijkt op de manier waarop natuurkundi gen de realiteit van atoom kerndeeltjes afleiden uit me tingen van het molecair ge wicht, de spin (hoekmoment) en andere eigenschappen. Een toevallige gebeurtenis bracht de ziektenkundigen in 1963 op het rechte spoor. Te gen de gewoonde van de vi rusjagers in laboratoria onder zochten de geleerden het lich tere materiaal dat bij behan deling in een ultracenitrifuge overbleef, op de aanwezigheid van knolvirus. Het zwaardere virusmateriaal uit een onder- zoekmonster verzamelt zich gewoonlijk op de bodem van de centrifuge, het lichterema- teriaal wordt afgezogen en het zwaardere onderzocht op de aanwezigheid van virussen. Het nieuwe virus is onge veer 50.000 dal'tons (eenheid van molecuulgewicht in een gram gaan miljarden daltons). Dr. Diener beschrijft het virus als pre-RNA (ribo-nucleine- zuur), dat de tweeledige capa citeit heeft van DNA (desyri bonucleinezuur) en RNA dat in de cellen van hogere levens vormen aanwezig is. Het RNA in de mens bijvoorbeeld fungeert als medium voor overdracht van de genetische code van moeder- naar doch tercel en bepaalt de vorm en functie van de nieuwe cel. Dr. Diener zegt dat het vi rus in structuur, werking en de manier waarop het ziekte verwekt fundamenteel ver schilt van alle andere virus sen. Opheldering van de ma nier waarop het ziekte ver wekt zou de geleerden in de wereld die naar eenzelfde soort kleine virusjes in mense lijke ziektegevallen zoeken, een groot eind op weg hel pen. Een groot deel van gewicht en afmetingen van gewone vi russen wordt gevormd door de „eiwit-jas" waarmee ze bedekt zijn en die het virus een ..li- 'chaam" geven. Normale virus sen doen twee dingen: ze ma ken het eiwit-hulsel en leven als parasieten op cellen, waar mee zij hun voortplanting mo gelijk maken. Het nieuwe vi rus echter heeft' blijkbaar al leen als functie, zichzelf voort te planten. Het heeft de gene tische informatie die vorm en functie bepaalt niet nodig en kan daarom toe met een veel kleinere hoeveenleid. aldus dr. Diener. Daarom sloten zij zich aan een om de psychiatrie te be vrijden van de mythes en ma gie er omheen. De mensen die wat voelen voor hun prakti sche oplossingen kunnen lid worden van de Psychoclub. „Naar e^n psychiater gaan betekent toegeven dat je ziek bent", zegt Grass. Dat ligt niet eenvoudig." De analyse van liet innerlijk leven van de mens moet dus thuis beginnen en de Psycho club is slechts bereid mensen te helpen die zichzelf helpen. „Als je met een probleem zit, dan kan het gezond verstand je helpen dit op te lossen. Wij hebben geen belangstelling voor een verleden vanwege dat verleden. Ais er niet een onmiddellijke crisis in je leven bestaat, hebben wij geen be langstelling." Deze menselijke eerste-hulp dienst is er op de eerste plaats voor mensen die afgezonderd wonen, door hun werk niet weg kunnen, of geen psychia ter kennen. Als mensen onbe kend willen blijven, worden de antwoorden gestuurd naar hun werk of naar vrienden. KOEALA LOEMPOER (AP) - De heer Nadeson slaapt elke dag op zijn werk, maar daar maakt hij zich niet bezorgd over, want het is zo, dat hij door overwerk meer ver dient naarmate hij langer slaapt. Hij is nl. menselijk lok aas voor muskieten in een campagne om te voor komen dat de malaria weer terugkeert in deze hoofdstad van Maleisië. Zijn baan is naar bed te gaan en elke nacht zes uur te slapen. Van tijd tot tijd staat hij op, vangt de muskieten die gekomen zijn om hem te ste ken en gaat weer slapen, 's Morgens worden de gevangen muskieten opgestuurd naar het instituut voor medisch weten schappelijk onderzoek om te worden onderzocht. Reeds als een enkele ano- phelesmuskiet wordt gevonden wordt de hele omgeving afge zocht naar broedplaatsen en met olie bespoten om de mus kietenlarven te doden. Opde ze wijze wordt opnieuw uit breken van de malaria voorko men. Nadeson slaapt zes uur per nacht en krijgt daarvoor ongeveer 40 Amerikaanse dol lars per maand, wat meer is dan het gemiddelde inkomen per hoofd per jaar van 322 dollar. De plaats waar hij slaapt is gemaakt van hout, heeft een zinken dak en meet ongeveer drie bij vijf meter. De ramen zijn van kippegaas. Nadeson steekt een kleine olielamp aan en gaat met open ramen onder muskietengaas naar bed. Directeur Soosy Piilai van de gemeentelijke gezondheids dienst legt uit dat de muskie ten, aangetrokken door het licht en de geur van mensen bloed beginnen naar binnen te komen. Nadeson staat nu en dan op, doet de r^men dicht, vangt de muskieten die nu de kamer niet uitkunnen en doet ze in reageerbuisjes. Dat doet hij nu al 18 jaar en hij heeft grote vaardigheid verworven in het plaatsen van een buisje over een muskiet en dit met watten dicht te stoppen. Er zijn 14 zulke hutten met ce menten vloeren over de hele stad verspreid. De „werkuren" zijn van zes uur 's avonds tot middernacht en van midder nacht tot zes uur 's morgens. Als om een of andere reden langer moet worden geslapen krijgt de slaper over werkloon. Normaliter worden overdag geen muskieten gevangen. Het vorig jaar zijn ongeveer 30.494 muskieten voor onderzoek op gezonden. Nadeson ia niet bang dat hij malaria zal krij gen. Hij heeft in zijn 18 dienstjaren zelfs nooit koorts gehad. Piilai vertelde dat Koe- ala Loempoer de enige stad in Maleisië is die met dit mense lijk lokaas werkt. De Britse kolonialisten zijn op het idee gekomen vlak na de tweede wereldoorlog, toen de ziekte in de stad epidemisch was. Thans is de campagne meer een ver zekering' tegen opleving, dan gericht op de uitroeiing van de ziekte, aangezien Koeala Loempoer al jaren malariavrij is. De stedelijke autoriteiten geven per jaar 400.000 Malei sische (133.333 Amerikaanse) dollars aan de bescherming te gen malaria uit en dit komt neer op nog geen dollar per inwoner. Piilai deelde mede, dat de menselijke lokvogels niet de enige mensen zijn, die bij de campagne betrokken zijn. Het zijn er in werkelijk heid 500. Elke maand bespui ten groepen in vaste dienst de broedplaatsen met 9900 liter ruwe olie. Een consultatie kost 14,50 gulden (5,40 dlrs.), terwijl een knipkaart van tien recht geeft op een grondige analyse in tien brieven tegen 57,50 gul den (18 dlrs.) De mensen kunnen ook om morele steun vragen als zij bang zijn dat zij de problemen niet meer aan kun nen. Kinderen onder de 13 be hoeven slechts twee gulden per consultatie te betalen, zo dat zij geen geld hoeven weg te nemen met de kans dat de ouders de zaak opblazen, zo vertelt Grass. Psychiatrie, zo zet hij uit een, wordt te dikwijls als een modeverschijnsel behandeld. „Je voelt je niet gelukkig als je op die of die manier ge kleed gaat. Maar een probleem is een probleem. Het hoeft niet neurotisch of erotisch te zijn." Psychologische problemen zijn bijv. een bezorgde moeder te vertellen wat zij moet doen als de ontwikkeling van haar kind achterloopt, een bedeesde huisvrouw aan te raden te gaan zwemmen of autorijden of een volwassene helpen zijn schroom voor het andere ge slacht te overwinnen. In tegenstelling lot de 'hy- giënsche kant van de psychia trie" waarbij de patiënt een monoloog van uren houdt en de analyst neutraal blijft, ver telt de Psychoclub de mensen wat te doen of dat te doen wat zij willen maar niet dur ven. „De Psychoclub is een kapstok waaraan je problemen kunt ophangen" aldus Grass. Hij zegt dat één doel van de psychoclub zou kunnen zijn de problemen op te lossen die ge schapen zijn door teveel psycho logie is het symptoon van de 20ste eeuw, niet de genees wijze". Hij is tot de conclusie geko men dat in zich gekeerde mensen eerder bereid zijn hun complexen aan een anonieme raadgever, of zelfs honderd van hen, voor te leggen dan wanneer zij dit tegenover een vreemde moeten doen. Alle antwoorden worden alleen met Psychoclub ondertekend. „Op die manier hebben de mensen absoluut vertrouwen in ons. Wij zijn de mensen die het weten en die als God heel ver weg zijn." MONIQUE heeft een broertje gekregen en hij heet KOEN Bij het H. Doopsel zal hij de namen ontvangen KOENRAAD PETRUS GABRIëL H. C. P. M. van Gurp C. W. van Gurp - Bol Oosterhout, 11 maart 1972 St. Vincentiusstraat 28. Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze gewaardeerde medewerker JACOBUS GEELHOEDT Wij verliezen in hem een bekwame en toege wijde werker en een goed collega. Elopak Nederland N. V. Temeuzen. Met grote verslagenheid namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze zeer ge waardeerde direkteur, de heer P. DE PUTTER Zijn grote plichtsbetrachting en werklust zullen on steeds ten voorbeeld blijven. Het adminstratief en technisch personeel van de woningbouwver eniging „Temeuzen". lei-neuzen, 12 maart 1972. Het Dagelijks Bestuur van de woningbouwver eniging „Temeuzen" geeft met diep leedwezen kennis van het overlijden van de heer P. DE PUTTER in leven direkteur onzer vereniging. Een zeer belangrijk deel van zijn arbeidzaam leven heeft hij mogen wijden aan onze ver eniging. Zijn trouwe dienst en grote plichtsbetrachting zullen voor ons onvergetelijk blijven. De voorzitter, W. J. Weterings De secretaris, P. D, Bareman De penningmeester W. J. van Driel. Temeuzen, 12 maart 1972. Het Dagelijks Bestuur van de woningstichting „Zeeuwsch-Vlaanderen" geeft met leedwezen kennis van het overlijden van de heer P. DE PUTTER in leven direkteur van onze stichting. Zijn trouwe dienst en grote plichtsbetrachting zullen voor ons onvergetelijk blijven. De voorzitter, W. J. Weterings De secretaris, P. D. Bareman De penningmeester W. J. van Driel. Temeuzen, 12 maart 1972. In de overlijdensadvertentie van zuster CHRYSOSTOMA (Anna Maria van Bussel) in de krant van maandag 13 maart j.l. is per abuis de naam verkeerd gezet. De naam moest luiden zoals nu boven omschre ven: Chrysostoma. Aangifte leerlingen voor het openbaar kleuter-, basis- en middelbaar algemeen voortgezet (ma vo) onderwijs voor het schooljaar 1972/1973. Burgemeester en wethouders van Temeuzen ma ken bekend, dat in verband met het aanstaande schooljaar bij de betrokken hoofleidsters, schoolhoofden en direkteur, of op de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie (Markt 11) alhier, aangifte kan worden gedaan tot plaat sing van kinderen op één van onderstaande openbare scholen in de gemeente Terneuzen, een en ander voor zover zulks nog niet heeft plaatsgevonden. De desbetreffende scholen zijn: Kleuteronderwijs: (opgave bij voorkeur vóór 1 juni a.s.) Hoek: „de Klimop", Narcissenlaan 37 - hoofd leidster Mevr. J. Roosendaal-Dees; Sluiskil: „de Hummelhof", Louisastraat - hoofd leidster Mevr. A. Peijen-Rammeloo; Ternquzen: „de Springplank", Oranjestraat 26 - hoofdleidster Mej. M. de Ruiter; „de Toverfluit", Handellaan 5 hoofdleid ster Mevr. I. v. Alem-Cortvriendt; ,,'t Sehelpenhoekje", Dokweg 38 - hoofd leidster Mej. W. Dieleman. Toegelaten kunnen worden, kleuters die de leef tijd van 4 jaar hebben bereikt. Gewoon Lager Onderwijs: (opgave bij voor keur vóór 1 juni a.s.) Biervliet: „W. Beukelszoonschool", Schoollaan 6, - hoofd dhr. P. Bax; School B, Driewegen 12 - hoofd dhr. M. Reijnoudt; Hoek: „de Wegwijzer", Langestraat 21 - hoofd dhr. J. v. d. Lijke; Sluiskil: „de Vrije Vlucht", Spoorstraat 40 - hoofd dhr. J. van As; Terneuzen: „Zuidlandschool", Jac. Catsstraat 9 - hoofd dhr. J. Notebaart; „Zonneschool", v. Steenbergenlaan 71 - hoofd dhr. Th. Bril; „de Golfslag", Tamarindestraat 4 - hoofd dhr. H. Roodenburg; „de Wiekslag", Wagnerhof 1 - hoofd dhr. J. v. Walraven; Zaamslag: „Irisschool", G. v. d. Nissestraat 13 - hoofd dhr. F. Dieleman. Toegelaten kunnen worden, kinderen die vóór 1 oktober aanstaande de leeftijd van zes jaar zullen hebben bereikt. Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs (mavo) Terneuzen: „de Branding", Walstraat 22 'direk teur dhr. M. L. van Vugt. Aanmelding vóór 1 april a.s., via het hoofd van de basisschool of rechtstreeks aan de school (tel. 01150 - 2368). Toelatingseisen: Een gunstig advies van het hoofd van de school of een toelatings onderzoek. Terneuzen, maart 1972. ARTS A.s. donderdag middag starten wij met een uiterst leerzame en op spreekvaardigheid gebaseerde we tenschappelijke kürsus duur van de kursus 4 maanden- Belangstellenden worden verzocht zich direct aan te melden, tel. 01600-41470, Ginnekenstr. 16A Breda. (inrit), overbrugt voor een belangrijk deel de dur# afstand tussen uw zaak en uw klanten op voordelig# wijze v-<

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4