P. de Putter overleden Avond-Mavo in Vlissingen B. en w. Goes willen greep op schouwburg IMPULS VOOR REGIO VLISSINGEN HEEFT INDUSTRIE VERSCHIL IN CIJFERS Vlissingen procedeert tegen defensie Moederheil breidt taken uit Burgemeester A. Schipper: mam Directeur Terneuzense woningbouwvereniging stad streek (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - Het Oostburgse gemeente bestuur zou zeer teleurgesteld zijn indien Breskens niet de visserijhaven voor Zee land wordt. NOODZAAK Zaulu ImI BEREIK CIJFERS Nevenfuncties FUSIE VAN ZUIVEL FABRIEKEN IN LAATSTE STADIUM Gesprek over winkel- planning Dinsdag 14 maart 1972 3 i (ADVERTENTIE) (Als u Philips batterijen voor uw speejgoedauto komt kopen\ maakt de verkoper de raampjes voor u schoon. j VISSERIJ NAAR BRESKENS „Het zou een enorme tegenvaller zijn voor onze gemeente en voor de gemeenschap Breskens," zo vertolkte gisterochtend burgemeester A. Schipper van Oostburg de gevoelens van het Oostburgse gemeentebestuur. - „Ik vind het vreemd, als uitgerekend deze bedrijfstak onze regio zou ontvallen," vervolgt de heer Schipper, die het vooral uit het oogpunt van werkgelegenheidsverruiming in zijn gemeente zeer toejuicht als de visserij in Breskens wordt geconcentreerd. „Wij hebben in Breskens een kant-en-klaar industrieter rein liggen, waar verschillende visverwerkende en -exporte rende bedrijven een leuke vestigingsplaats kunnen vin den. Hier zouden een aantal mensen - uit de regio werk kunnen vinden; iets wat zeer belangrijk is". De heer Schipper wijst op verschillende publikaties uit de laatste tijd waarin duide lijk gesteld wordt dat vooral in West-Zeeuwsch-Vlaanderen het werkloosheidscijfer on rustbarend is en vermoedelijk voorlopig wel zal blijven. „Nu zou hier in de eigen regio die ik qua werkloosheid wil vergelijken met de zwartste gebieden in het noorden van ons land werkgelegenheid geschapen kunnen worde, waarbij wij niet afhankelijk zijn van ontwikkelingen el ders". Concentratie van de visserij in Breskens zou aldus de heer Schipper een belangrijke impuls aan de re gio kunnen geven. Het argument van de werk gelegenheid geldt uiteraard ook voor Vlissingen, „maar Vlissingen is een belangrijke industriegemeente, die dacht ik zo'n impuls niet zo hard nodig heeft als Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI. Vrij zacht en op de meeste plaatsen droog. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp. nul tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp. nul tot 5 graden boven normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal. 70 procent. waterstanden Konstanz 237 (onv.); Rhein- felden 159 (pl. 1); Straatsburg 122 (-22); Plittersdorf 268 (- 7); Maxau 327 (-7) Plochin- gen 134 (pl. 4) Mannheim 135 (pl. 6); Steinbach 117 (-10); Mainz 162 (pl. 4); Bingen 67 (-6); Kaub 79 (-6); Trier 245 (-9); Koblenz 100 (pl. 2); Keulen 42 (-3) Ruhrort 190 (-4) Lobith 807 (-2); Panner- dense kop 787 (onv.) Nijme gen 611 (-2); IJsselkop 761 (onv); Eefde IJssel 285 (pl. 5) Deventer 175 (pl. 5) Mon- sin 5458 (-4) Borgharen 3933 (pl. 11); Belfeld 1052 (-50); Grave beneden de sluis 500 (pl- 1). hoogwater Morgen, woensdag 15 maart: Bergen op Zoom 3.43 en 16.06, Hansweert 2.54 en 15.24, Ter- neuzen 2.10 en 1441. V -ssm- gen 1.43 en 14.07, Wemeldinge 3.33 en 15.56. West-Zeeuwsch-Vlaanderen". In de haven van Breskens heeft men een prachtige ac- f» commodatie, is de mening van de heer Schipper, die verder wijst op de goed geoutilleerde vismijn met zijn koelcellen „Verder gaan onze gedachten uit naar uitbreiding van deze gehele entourage". De argumenten die drs. M. C. Verburg vrijdagavond de Zeeuwse raad voor de arbeids markt voorlegde om aan Vlis singen boven Breskens de voorkeur te geven, spraken de heer Schipper niet zo aan. „Er zijn inderdaad grote bedl'agen geïnvesteerd in de vismijn van Vlissingen, maar ik vind het onbegrijpelijk dat daar voor toestemming is verleend, terwijl men wist dat concen tratie van de visserij ophan den was". jE&Ê&Siiir Een kijkje op de visserijhaven van Breskens. (ADVERTENTIE) Dat de aan- en afvoerwegen naar het binnenland meer op Vlissingen dan op Breskens gericht zijn, vond hij niet zo zwaarwegend. „Daar staat te genover dat belangrijke visim- porterende landen als Frank rijk en België weer beter be reikbaar zijn vanuit Bres kens. „En uit de duizenden bezoe kers die jaarlijks het visserij- gebeuren in Breskens komen gadeslaan, blijkt dat dé visse rij een belangrijke toeristische attractie is", aldus de heer Schipper Met zijn mening om de vis serij in Breskens te concentre ren bevindt de heer Schipper zich in goed gezelschap. „Ook minister Lardinois is hiervan voorstander, zoals hij eens heeft gezegd in de vaste com missie voor visserij in de Tweede Kamer", aldus de heer Schipper. Uit het jaaroverzicht 1970 blijkt dat in dat jaar Breskens door Nederlandse schepen in totaal 3.126.624 kg. vis werd aangevoerd met een totaal waarde van 7,2 miljoen gul den. Daarnaast voerden bui tenlandse schepen nog ruim 29.000 kg. vis aan Vlissingen verwerkte in 1970 1.555.323 kg. vis met een totaalwaarde van 3,2 miljoen gulden. Burgemeester Schipper van Oostburg. Voor zaklantaarn en radio: De Philips batterij is okido. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de nacht van zondag op maandag is in Terneuzen vrij plotseling op 54-jarige leeftijd overleden de heer P. de Putter, de directeur van de woningbouwver eniging „Terneuzen" en van de woningbouwstichting „Zeeuwsch-Vlaanderen" en tevens secretaris van de afde ling Zeeland van de nationale woningraad en hoofdbe stuurslid van ditzelfde landelijke orgaan. De heer De Putter was een man, die voor de woningbouw haast dag en nacht werkte. Slechts met moeite kon hij er de laatste jaren toe bewogen worden om met vakantie te gaan. Onder zijn actieve leiding nam het aantal woningen, dat woningbouwvereniging en wo ningbouwstichting exploiteerde, met sprongen toe. Toen de heer De Putter in 1938 de eerste be moeienissen kreeg met de Ter- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Met ingang van het nieuwe schooljaar kan Zeeland bogen op een avond mavo. De school zal worden gevestigd in Vlissingen en vormt een fenomeen van con centratie. De bestaande han delsavondscholen in Middel burg, Goes en Vlissingen zelf, zullen namelijk verdwijnen om voor het nieuwe schoolty pe plaats te maken. De moge lijkheid bestaat echter, dat er in Goes in de vorm van een dépendance een plaatselijke avond-mavo tot stand komt. Ook gegadigden voor de mid delbare mavo-opleiding uit Zeeuwsch-Vlaanderen zullen op de scholen in Midden-Zee land zijn aangewezen. De be staande handelsavondscholen in Midden-Zeeland zullen hun lopende cursussen nog afma ken, maar met ingang van het nieuwe schooljaar, 1 augustus a.s., zal er geen eerste klas handelsavondschool meer in Zeeland te vinden zijn. De ge meente Vlissingen heeft bo vendien een aanvraag lopen voor de stichting van een avondschool voor Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs (MEAO), die als het ware de top van de avond mavo c.q. de aflopende han delsavond opleidingen kan vor men. De avond-mavo gaat be ginnen met 12 lesuren per week, zo vertelde gisteren de directeur van de nieuwe oplei ding, de heer L. F. van Geel tijdens een persconferentie. De avond-mavo kent geen brug- jaar, zoals de dagscholen die hebben. Het diploma staat wel gelijk aan dat van de dag mavo school, maar er zijn aan trekkelijke mogelijkheden voor de leerlingen om een deel-studie te volgen. Dit ver eist, dat men met 3 vakken begint, waarin men allereerst examen kan doen. Slaagt men, dan verkrijgt men certificaten, die na voortzetting van de studie in andere vakken kunnen worden ingewisseld tegen het mavo-diploma. In het algemeen, aldus de heer Van Geel, geeft de avond-mavo dezelfde vakken als de dagschool, met uitzon dering van lichamelijke oefe ning en de musische- en crea tieve vakken, de opleiding is een interessante mogelijkheid voor leerlingen, die eventu eel op gevorderde leeftijd ontdekken, dat zij wat hun scholing betreft de boot heb ben gemist of in verkeerde haven zijn beland. Belangwek kend is, dat de nieuwe mavo (3- en 5-jarig) ook voor dege nen, die in het bedrijfsleven werken en op wie de partiële leerplicht van toepassing is, belangwekkende mogelijkhe den biedt. De in aanmerking komende jongelui kunnen de avond-mavo kiezen als ver vanging van de ene dag dag onderwijs in de week. Hun werkgevers worden dan ver ondersteld deze leerlingen een dag vrij-af per week te geven en deze vrije dag bovendien door te betalen. B. en w. van Vlissingen hebben grote verwachtingen van de nieuwe avond-oplei ding, die ook voor Zeeuwsch- Vlaanderen bedoeld is. Vooral voor meisjes en voor de wat oudere mensen wordt de avond-mavo een interessante mogelijkheid genoemd. „Wij realiseren, voorzover dat al niet met de handelsavondscho len gebeurde, een facet van de Education Permanente" zegt de Vlissingse loco-burgemees ter en wethouder van onder wijs C. Gillissen - Verschage, „Wij hopen, dat er spoedig tot stichting van een avond-meao kan worden overgegaan. Zou deze opleiding er niet doorko men, dan doen we wat het scala aan voortgezette onder wijsmogelijkheden in Zeeland betreft een stap terug", zo voegde hij hieraan toe. neuzense woningbouwvereni ging die toen nog „Werk- mansbelang" heette had de vereniging in totaal 35 wonin gen. Nu heeft men. de zorg over 3418 woningen, terwijl er nog 328 galerijwoningen, 171 eenge zinswoningen en twee bejaar denflats in aanbouw zijn en nog een aantal plannen op uitvoe ring ligt te wachten. De heer De Putter werd op 12 mei 1917 te Zaamslag gebo ren. In 1938 kreeg hij als secre taris van de heet Harte de toenmalige secretaris-penning meester van „Werknemersbe- lang" voor het eerst met de woningbouwvereniging te ma ken. In 1943 werd hij bestuurs lid en als zodanig werd hij se- cretaris-pehningmeëster. In 1960 werd de heer De Putter benoemd töt directeur van de woningbouwvereniging, die toen al negen jaar „Terneuzen" heette. Ongeveer vijf jaar gele den werd hij ook directeur van de woningbouwstichting „Zeeuwsch-Vlaanderen". Behalve het directeurschap van de woningbouwvereniging en de woningbouwstichting en de functies in de nationale wo ningraad op landelijk en pro vinciaal niveau had de heer De Putter in de woningbouwwe reld nog heel wat meer taken Zo v/as hij onder meer adviseur van de woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen, hoofdingeland van het water schap Axeler ambacht, lid van de commissie ad hoe voor het structuurplan van Terneuzen, lid van de ontwikkelingscom missie voor het nieuwe „Java' mede-adviseur van de woning bouwvereniging Axel etc. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Goes overweegt, zich meer greep te verschaffen op het beheer van de Goese schouwburgaccommodatie. Reeds geruime tijd was er van verschillende zijden op aangedrongen om verbetering te brengen in de accommoda ties voor beroepsevenementen in de culturele sector van het Goese leven. De laatste tijd was dat zelfs in een stroom versnelling geraakt door de plannen rond het Schutters hofcomplex. Met name jonge ren (actiegroep B.B.: betere binnenstad) drongen aan op een goede culturele voorzie ning. B. en w. zoeken nu in het kader van de opstelling van een cultuurnota naar mogelijk heden voor deze verbeterin gen. In bedoelde nota zal aan deze aspecten aandacht ge schonken worden. Voor de be roepsevenementen is Goes, zo is ook het gemeentebestuur van mening, vrijwel uitslui tend aangewezen op een door een particulier geëxploiteerde (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De fusie van vier Brabantse en drie Zeeuwse zuivelfabrieken komt deze maand in een be slissend stadium. Op 21 maart komen de leden van de be trokken coöperatieve .vereni gingen bij elkaar om zich over de samenwerking uit te spre ken. Als het merendeel met de plannen akkoord gaat, zal dat met een handtekening beves tigd worden. Bij de fusie zijn de zuivelfabrieken van Roos endaal, Etten-Leur, Rijsbergen en Zundert betrokken voor wat Brabant betreft en voor Zeeland zijn dat de bedrijven van Kloosterzande, IJzendijke, en Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De vrees is gewettigd, dat het jaren zal duren eer het bestemmings plan Vlissingen-Oost 2 kan Worden vastgesteld. B. en w. van Vlissingen willen zich na melijk in een procedure stor ten,, waarbij hun tegenstander niemand minder is dan de eerst aanwezend ingenieur der genie te Breda - of wel: het departement van defensie. De eerstaanwezend Inge nieur der genie heeft bezwaar gemaakt tegen het bestem mingsplan Vlissingen-Oost 2 omdat dit de bouw van opstal len binnen een straal van 1209 meter rond een minutieop- slagplaats in de buurt van Rit- tem mogelijk maakt. De 1200- metergrens (een NAVO-norm) moet geëerbiedigd worden, zo meent genie, om redenen van veiligheid. Onlangs sprak de Vlissing se raadscommissie voor de ruimtelijke ordening zich uil voor het standpunt van b. en w., dat het bezwaar van de genie als ongegrond moet "wor den verworpen. Dit betekent hoe dan ook, dat er tot aan de kroon moet worden geproce deerd hetgeen jaren kan du ren. Ai die tijd, zo zei com missievoorzitter wethouder Smit, zullen alle voor Vlissin gen-Oost 2 ingediende bouw- aanvragen in de ijskast moe ten blijven tot het bestem mingsplan is goedgekeurd, en dat kan jaren duren. „In Utrecht hebben ze er in een soortgelijk geval 25 jaar over gedaan", zei de directeur van gemeentewerken, ingenieur Stam somber. Op een sugges tie van het commissielid Ban- nink zegt de wethouder Smit toe, dat b. en w. zullen nagaan of defensie eventueel (als de kroon Vlissingen in het gelijk zou stellen) een schadeclaim op de Vlissingse schatkist kan leggen in verband met de kos ten van verplaatsing van het munitiedepot. schouwburgzaal (de Prins van Oranje). B. en w. zijn nu tot de conclusie gekomen dat par ticuliere exploitatie van een goed geoutilleerde accommo datie in deze geen gemakkelij ke opgave is. Invloed van de gemeente op het beheer en de exploitatie daarvan acht zij al leen mogelijk in de vorm van deelname door" middel van een vennootschap of stichting. Voorlopige gemeentelijke stu dies in deze hebben uitgewe zen dat een dergelijke deelna me bovendien vereist is voor het verkrijgen van subsidies in eventuele investeringen of exploitatietekorten. Met de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk is het gemeentebestuur hiero ver in overleg getreden. (ADVERTENTIE) KONING WILLEM II 20 GULDEN, 10 GULDEN en 5 GULDEN 1848 Deze zeldzame gouderi munten hebben gezamen lijk de fabelachti ge Catalogus prijs 111.000,- Deze unieke co- pien met kartel rand ter onder scheiding worden thans door de Oranje Munt op nieuw uitgegeven in 21,6 karaats muntgoud. 100 proef «erie's genummerd van P 1 - P 100 in goud ën zilver. Totaal 6 mun ten (in cassette) 470,— 350 ex. HO gld. 14 gr. #28 mm a 225.- 700 ex. 10 gld. 7 gr. 0 22.5 mm a 125.- 1000 ex 5 gld. 3.5 gr. 0 18 mm a 75,- ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070-64.69.24* LEES DE MUNTKOERIER MAANDBLAD VOOR DE MUNTVERZAMELAAR (Van een onzer verslaggevers) BREDA Moederheil, het tehuis voor ongehuwde moe ders in Breda, krijgt een an dere naam Huize Valken horst en een andere op zet. Het tehuis krijgt namelijk ook de functie van een opvang centrum voor alleenstaanden met kinderen in acute noodsi tuaties en een afdeling kinder pension. De afdeling voor on gehuwde moeders blijft be staan. In deze nieuwe functies wordt Huize Valkenhorst een centrum voor Noord-Brabant, Zeeland en een deel van de Randstad. Achtergrond van deze uit breiding van taken is het te ruglopende aantal ongehuwde moeders, dat naar tehuizen als Moederheil komt. Volgens di recteur drs. Kegelaer is dat onder andere een gevolg van de grotere tolerantie van de omgeving, de mogelijkheden tot abortus en van verbeterde voorbehoedsmiddelen. Het kinderpension is be doeld voor kinderen, wier ou ders ziek zijn, of ernstige moeilijkheden hebben, op wat voor gebied dan ook In totaal biedt Huize Valkenhorst ruim te aan zo'n 120 kinderen. Daarnaast wordt Valkenhorst ook een kraampolikliniek voor Breda en krijgt het een dag crèche en een peuterspeel zaal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG GS. van Zeeland stellen zich op het standpunt, dat er wat hen be treft pas een uitspraak over de centrale winkelvoorzienin gen op Walcheren te verwach ten zal zijn, nadat de gemeen teraad van Vlissingen een be sluit heeft genomen over het zogenaamde plan „Lammeren- burg" G.S. hebben wel het voornemen om op korte ter mijn een nieuwe bespreking te hebben met de colleges van b. en w. van Vlissingen en Middelburg. Dit antwoordt het college van G.S. .op de vragen, die de heer C. van der Peijl onlangs over de winkelconcen tratie op Walcheren heeft ge steld'.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3