Vras ten over milieubeheer Kunstwerk van pastor Maartse bui CSM VIERDE JUBILEUM E.E.G.-congres voor gouden K.P.J. Gezinsfles '<cÉJ Santomei koffiemelk vanJST voor 185. RAADSFRACTIES IN TERNEUZEN DRINGEN AAN OP OVERLEG MET BELGIË Knorhanen verliest van HVSO Bouwen van Raiffeisenbank verder uitgesteld Beroep van Bredase ongegrond Conserven- fabrieken beëindigen mossel seizoen Vergadering van afvalwaterleiding Frans avondje van Noorder Compagnie stad streek Teakhout heeft voeding nodig. Een lik olie zo af en toe is beslist onvoldoende. TEAKOL 't is groots 't is van Kleine KLEINE s Vergadering PvdA V ergaderin gABOP D. Ridderhof won zee- hengelwedstrijd ONDERZOEK NAAR HERKOMST DOW- PERSONEEL Minimum- opzet Dauwendaele M. PADMOS BEGRAVEN door Kijkuit Kroon goedgekeurd Vrouwengilde te Goes bijeen Vergadering ARK A Zware schade bij botsing Axel Koewacht Dinsdag 14 maart 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Ter neuzense raadsfracties van de Partij van de Arbeid en D '66 hebben het college van b. en w. een aantal vragen doen toekomen over de uit breidingen van de Shell- en Esso-raffinaderijcn in Ant werpen. Het college wordt gevraagd of het bekend is of er omtrent deze vestigingen overleg is ge weest tussen Nederlandse en Belgische instanties ten aan zien van het milieubeheer. De raadsfracties vragen indien dit het geval is tot welk resultaat dit overleg heeft geleid. Is dit overleg er echter niet geweest dan wordt gevraagd of b. en w. bereid zijn er bij de Nederlandse rege'ring en het provinciaal bestuur van Zeeland er op aan te dringen dat deze alsnog trachten tot overleg met België te ko men. Tenslotte wordt gevraagd of het college het met de vragen stellers eens is dat het tekom stige z.g. „Baalhoekkanaal" tot inzet moet worden gfemaakt van een overeenkomst op het gebied van milieubeheer tus sen België en Nederland. Daarnaast hebben beide raadsfracties van de familie Van Wijck, wonend aan de Herbert Dowweg een brief ontvangen waarin gesteld wordt dat Dow Chemical Ne derland n.v. en Air Products zich niet houden aan de in hun verleende hinderwetsver gunning gestelde geluidssterk- tegrenzen. Gevraagd wordt het college mee te delen op welke tijd stippen en plaatsen vanwege het college terzake is gecon troleerd en wat de uitslag van ■deze metingen is geweest. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De henge laarsvereniging De Knorhanen te Heikant en 'HVSÖ' te Zaamslag hielden nabij de buurtschap de Griete aan de Westerschelde een wedstrijd in zeehengeien. De vangsten waren zeer goed. In café De Ridder te Griete werden na afloop en na het wegen van de gevangen vissen, voornamelijk platvis, de prijzen uitgereikt. De Zaamslagse hengelaars won nen met ruim verschil. Zij vergaarden 6770 punten. De leden van de Knorhanen brachten het tot 4780 pun ten. (ADVERTENTIE) Een teakhouten eethoek of bank is een kostbaar bezit. Onderhoudt het daarom uitslui tend met Teakol. Hét komplete onderhoudsmiddel voor deze prachtige houtsoort. Teakol voedt, beschermt, rei nigt en maakt waterafstotend. Droogt snel en is niet vet. Een fles Teakol kost maarf 2,— en... CHEMISCHE FABRIEKEN N.V- LEI DEN-HOLLAND Uw drogist of BRESKENS Zeer bin nenkort prijkt dit kiinst- werk van de Breskense pastor-kunstenaar Omer Guület in de nieuwe kerk in Terneuzen-Zuid. De ma ker heeft het „oecumene" genoemd, verzinnebeeld in de handen van de verschil lende figuren, die bovenin het kunstwerk tezamen ko men. Zoals veel van Omer Guillet's werk is ook dit vervaardigd uit een eeuwen oude boomstronk. Gedu rende de winter gaf het sfeer en reliëf aan het al taar in de BreskeUse paro chiekerk. In de Terneuzense kerk wordt het kunstwerk ge plaatst in de buitenlucht op de open patio. Zoals be kend zullen verschillende kerkgenootschappen van deze kerk gebruik maken, een samengaan dat dit kunstwerk uitstekend weergeeft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zater dag 18 maart a.s. wordt in de Prins van Oranje te Goes een vergadering van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. ge houden. De te behandelen onderwer pen zijn: het discussiestuk over de grondslagen van de buiten landse politiek en „socialisme nu", waarbij in het bijzonder de samenwerking van de pro gressieve drie ter sprake zal komen. De beide onderwerpen worden ingeleid door resp. de heren Rondagh en J. Nagel. (Van onze correspondent) BIERVLIET De heer J. Glerum, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Yerseke, zal in zijn hoedanigheid ais hoofdbestuurslid van het dis trict Zeeland van de Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel op 16 maart tijdens een algemene vergadering van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen een lezing houden over „Het financieel beleid van de ABOP." Deze vergadering wordt ge houden in café „Willem Beu- kelszoon" te Biervliet en be gint om 19.30 uur. Verder zal aan de orde komen een' nota van het hoofdbestuur, en moet wordeh voorzien in een be- stuursvacature wegens het ver trek van de heer S. de Kraker naar Terneuzen. )van onze correspondent) ÖEN HAAG Zoals wij destijds meldden, schorste de Kroon een besluit van b. en w. van Terneuzen betreffende het verlenen van een bouw vergunning aan de Raiffeisen bank, Walstraat 7. Het ging m de oprichting van een bankge bouw. Deze schorsing werd daarna verlengd tot 1 maart j.l. Het onderzoek naar de vraag, of bedoeld oesluit in strijd is met de let is nog steeds niet voltooid. De .Kroon heeft het daarom wenselijk geacht deze schorsing ander maal te verlen, thans tot 7 juni a.s. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL In samenwer king met de directie van café Dallinga hield de zeehengel- sportvereniging Sluiskil zon dag nabij de watertoren aan de Westerschelde te Ter neuzen een 'open' zeehengel- wiedstrijd. Aan deze drie uur durende viswedstrijd hebben 240 hengelaars deelgenomen. Een stereoplatenspeler werd gewonnen door D. Ridderhof van (Philips) Terneuzen met 367 punten. 2. A. Everaert, Sluiskil 280, 3. S. de Regt, Sluiskil 242. De prijs voor de best geklasseerde Nederlandse diame werd gewonnen door mevrouw Harms te Sluiskil die als 22e eindigde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van de 1632 werknemers die Dow Chemical N.V. per 18 januari van dit jaar in dienst had, is 25 procent Zeeuwsch-Vlaming. De rest is afkomstig van el ders. Dit blijkt uit een bijlage van de Terneuzense structuur, schets. De werknemers van het bedrijf wonen over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ver spreid. De bijlage is gemaakt, „omdat het interessant is te bezien welk effect een bedrijf als Dow Chemical had in Zeeuwsch-Vlaanderen". 930 werknemers wonen op het grondgebied van Terneu zen, 179 komen er uit Sas van Gent, 178 uit Axel, 105 uit Oostburg, 99 uit Hulst, 54 uit Hongenisse, 24 uit Aardenburg en 19 uit Sluis. 28 werkne mers wonen in België en 26 wonën in Nederland (maar buiten Zeeuwsch-Vlaande ren). In de toelichting op deze bijlage wordt gezegd dat in het verleden het kiezen van een woonplaats in hoge mate beïnvloed werd door beschik bare woonruimte. Verhuizin gen van Zeeuwsch-Vlamingen naar Terneuzen hebben prak tisch niet plaatsgevonden, met name door de vervoersfacili- teiten die het bedrijf biedt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ont moetingscentrum Dauwendae le, onderdeel van een levendig complex van publieke voorzie ningen in dé grootste nieuw bouwwijk van Middelburg, zal een ruimte Voor binnensporten moeten ontberen. B. en w. van Middelburg hebben de raad een soort mi nimumplan voor hét ontmoe tingscentrum voorgèlëgd, waarin het centrum bestaat uit een grote zaal, een café-canti- ne, en vier kleinere ruimten, bestemd voor de diverse leef- tij dsgroepen. Het centrum in deze be scheiden opzet voldoet wel aan een aantal wensen van de toekomstige gebruikers, maar de voornaamste wens van de gemeenteraad, dat er ook een zaal voor binnensporten in het centrum zou worden opgeno men, kan niet worden ingewil ligd. De raad had b. en w. enige tijd geleden opgedragen om te laten onderzoeken of het binnen een budget van f700.000,- mogelijk zou zijn, een sportzaal te realiseren. Een overleggroep heeft nu het antwoord op die vraag ge leverd en dit antwoord luidt: neen. Zelfs in zijn soberste vorm zou een zaal voor binnenspor ten de bouwkosten tot ver bo ven het miljoen doen oplopen. In zijn vergadering van 20 maart a.s. moet de raad probe ren deze bittere pil te slik ken. (ADVERTENTIE) Onze maartse bui is een vrijgevige bui. Daardoor kunt u uw kopje koffie tijdelijk extra voordelig en extra lékker maken. Want tot 24 maart geldt deze aanbieding: Éert ZNZ-protlUkt. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent heeft jl. zaterdag met alle werknemers plus aanhang een grandioos jubileum gevierd. De dag stond in het teken van het 100-jarig bestaan van de fabriek. Om 12 uur vertrokken 5 bussen met 225 personen naar St.-Niklaas in België. Om 14 uur werd men in hotel Serwir ontvangen. Hier kreeg men eën aperitief genaamd Cock tail CSM, waar men al vlug de smaak van te pakken had; het betrof een mengsel van cham pagne, wijn en vruchten. Om half drie gingen de gasten naar de feestzaal, die rijkelijk versierd was, om aan het ban ket aan te zitten. Als voorzit ter van de personeelsvereni ging hield de heer R. Marqui- nie een welkomstwoord. Hij memoreerde het feit, dat 100 jaar geleden enkele notabelen, zowel Nederlanders als Bel gen; het nodig vonden een sui kerfabriek op te richten. Te vens dankte de heer Marqui- nie alle medewerkers, welke deze dag hadden weten waar te maken. Voorts heette hij dr. ir. J. Eshuis, hoofddirecteur te Amsterdam met echtgenote een hartelijk weikom,alsme de de oud-directeur ir. J. Bum met echtgenote. Ir. J. Bum is momenteel directeur van Steenbergen en Breda. Tijdens het banket zei de huidige di recteur van CSM ir. J. van Loon het te betreuren dat de heer A. Bamelinck wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Vervolgens gaf hij een kort overzicht vain de geschiedenis van de fabriek, waarna hij een ieder bedankte voor de enorme inzet voor het bereiken van dit 100-jarige bestaan. „Moge dit feest, watw ij heden vieren de hechte basis vormen, waarop onze werknemers, zowel Neder landers als Belgen, in de ko mende jaren als team tot grotè prestaties kunnen komen onder het motto Samen Sterk door Suiker en Werk, aldus de heer Van Loon. Voorts hield hoofddirecteur Van Eshuis nog een toespraak. Het banket werd besloten mét het binnendragen van een van reuzel nagebouwde kalkoven van ongeveer 1,5 meter hoog, waarop de voortreffelijke cake lag. Vele bekende artiesten ga ven hun medewerking aan de rest van het programma. O.a. imitator Frans van Dusscho- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vele men sen waren gisteren getuige van de begrafenis van de heer M.E. Padmos, adjunct-direc- tëur van de gemeentelijke dienst openbare werken in Terneuzen, die vorige week is overleden. Onder hen waren burgemeester J. Aschoff, de wethouders Hol en Ramöndt, de gemeentesecretaris en het voltallige personeël van de diénst openbare werken. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In het kader van hét vijftigjarige bestaan van de Roolns Katholieke Jon ge Boerenstand, die nu al meer dan vijf jaar naar de naam van Katholieke Platte lands Jongeren luistert, tal op woensdag 22 maart te Tilburg een jonge (boeren) congres ge houden worden. Dat gebeurt in het licht van de EEG en het congres wordt georganiseerd door de agrarische commissie van de KPJ in Zeeland, Noord Brabant en Gelderland. Plaats van handelen is de stadsschouwburg te Tilburg. Minister Lardinois zal om tien Uür de openingsrede uitspre ken. In het verdere voormid- dagr> m -ia zal dr. ir A- Tuinman, gevolmachtigd mi nister bij de f.a.o., spreken over Italë bij de EEG, terwijl in de andere zaal ir. G. Braks in zijn kwaliteit van landbouw- attaché bij de EEG zal spre ken over de nieuwkomers en de EEG. Op beide inleidingen volgt een discussie. Na de ge zamenlijke lunch zullen prof. dr. F. Krielaars - de voorzitter van (je NCB - en ir. M. van Hameien (landbouwattaché van Duitsland) respectievelijk spreken en laten discussiëren over Frankrijk en de EEG en Duitsland en de EEG. Om 15 uur zal de eindronde begin nen. Een forum, dat gevormd zal worden door de vier inlei ders, zal een samenvatting ge ven over de EEG en haar pro blemen, terwijl er ook dan nog discussiemogelijkheid is. Met een borreluurtje zal dit jonge boeren EEC. congies „jr. den afgesloten. Door de nieu we opzet van de agrari sche sektie van de KPJ zullen ook de gehuwde jonge boeren, die nog niet ouder zijn dan 35 jaar, bij het congres aanwezig kunnen zijn. Er zijn 800 plaat sen voor het congres beschik baar De RKJB werd in februari 1922 opgericht met als doel de vorming op godsdienstig en technisch gebied van de jonge boeren en tuinders. De ont spanningsmogelijkheden kre gen echter steeds meer de aandacht. De rijvereniging (1928), de sport (1937) en het culturele (1950) deden hun in trede. Na 1945 liep het aantal jonge boeren en tuitiders ge staag terug. In 1966 ontstond uit de oude RKJB (7000 le den) en de Böerinnenbond (5000 leden) de KPJ. De KPJ wil voor jonge mensen, levend buiten de grote stad, mogelijk heden bieden voor sport, crea tiviteit, spel, vorming en ont spanning. Het doel is de ont moeting met elkaar en mede daardoor de eigen persoonlijke ontplooiing. Vrij spoedig werd net duidelijk dat de jonge boeren en tuinders in de nieu we opstelling een meer speci fieke begeleiding nodig had den dan in het algemeen pro gramma van de KPJ en om in deze belangenbehartiging te kunnen voorzien werd in 1970 de agrarische commissie in de KPJ opgericht. Deze commis sie werkt op kringniveau en de gezamenlijke kringvoorzit ters van de agrarische sektie vormen het centraal bestuur van de agrarische commis sies. ten, Ria Valk, André van Duin en het trio Coen van Orsouw. 's Avonds om 9 uur werd het feest voortgezet met het show en dansorkest De Actif-club met de zangeressen Christli en Norma Hendy. (Van Onze correspondent) REIMERSWAAL Dé Kroon heeft goedkeuring ver leend aan het bestemmings plan „Kijkuit" dezer gemeen te, voor zover dit ook Zee- Gedeputeerde Staten van Zee land was goedgekeurd. Een beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten, ingesteld door J. M. Sinke te Yerseke, is niet-ontvanke- lijk verklaard. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vanavond houdt het r.-k. Vrouwengilde Goes een bijeenkomst in hotel De Korenbeurs. Spreker is de heer Schoenmakers, die een inleiding zal houden over het jaarthema „Vrijheid-Vrijblij vendheid". Na de pauze zal geprobeerd worden om tot een spelmatige verwerking van het onder werp te komen in de vorm van het maken van collages, gedichtjes, lied of rollenspel. Ook zullen er kleine discussie groepjes worden gevormd. De bijeenkomst begint om acht (Van onze correspondent) GOES De Kroon heeft ongegrond verklaard een be roep van mevr. J. van dër Male de Pree te Breda tegen het besluit van de raad der gemeente Goes, waarbij is af gewezen een verzoek om toe kenning van een schadever goeding krachtens de Wet op de Ruimtelijke Ordening, wel ke zij, naar zij stelde geleden heeft bij de verkoop vah haaf huis ten gevolge van het be- stemmihgsplan „Noord 1", lig gende aan de Zaagmolen straat. De Kroon oordeelde, dat de appellante oorspronkelijk een hogere vraagprijs voor deze woning heeft vastgesteld dan de waarde, zoals die was ge schat door de Stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken vobr dit 70 jaar oude pand. Voorts is aangenomen dat de appellante voornamelijk als ge volg van persoonlijke omstan digheden, bij een publieke verkoping, betrekkelijk kort nadat het pand door bemidde ling van een makelaar te koop was aangeboden, minder geld heeft ontvangen. Door die vei- lingprijs te aanvaarden, heeft zij voor een oplossing gekozen, welke waarschijnlijk voordeli ger oplossingen uitsloot. De schade welke zij heeft geleden dient - naar de Kiobn meent - in redelijkheid te harer laste te blijven. (Van onze correspondent) AXEL Op 20 maait; a.s. houdt de afd. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtena renbond in het cultureel cen trum „De Halle" te Axel haar algemene ledenvergadering. De aanvang is bepaald op 20.00 uur. (Van onze correspondent) YERSEKE In onderling overleg besloten de mosselcon- servenfabrieken het seizoen te beëindigen. Hoewel de mossels nog van prima kwaliteit zijn worden ze, gezien de eisen die aan mossels voor de conser- venfabriek zijn gesteld, voor dit doel minder geschikt. De verzending van verse en ge schoonde mossels blijft nog wel enkele weken doorlo pen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De raad van bestuur van de afvalwaterlei ding Zeeuwsch-Vlaanderen ver gadert op vrijdag 17 maart voormiddags om tien uur in het voormalige gemeentehuis van Zaamslag. Op de agenda staan o.m. een beslissing op een bezwaar schrift tegen aanslag retributie 1971 van de Nederlandse Stik stof Mij N.V. te Sluiskil; ver vanging van het arbitragege ding door een compromisover eenkomst ten aanzien van het geschil gewassenschade 1970; wijziging van de bezoldigings verordening en de consignatie vergoeding per 1 januari 1972, voorlopige vaststelling van de jaarrekening over 1969, vast stelling van de 2e en 3e wijzi ging 1972 en vaststelling van het jaarverslag over 1970. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op de Oude Rsijksweg 58 nabij Luchtenburg reed een perso nenauto, bestuurd door G.A. de W. uit Rotterdam over de noordelijke rijbaan van Krab- bendijke naar Kruiningen. Plotseling wilde de bestuur der bij een doorsteek in de aibeerm de rijksweg opdraaien toen hij werd ingehaald door een Volkswagenbusje, be stuurd door A.H. uit Zierikzee. Een botsing volgde met als resultaat een zwaar beschadig de Volkswagenbus en een licht beschadigde personenau to. Er werd niemand ge wond. (Van onze correspondent) ST-MAARTENSDIJK Het toneelgezelschap „De Noorder Compagnie" geeft aanstaande zaterdag om 20 uur in het cul tureel centrum „Haestinge" te St.-Maartensdijk een voorstel ling, een Franoe-soir. In de re gie van Ferd. Sterneberg wordt gespeeld: „Een reisje naar Bi arritz" van Sarment en „Wijlen de moeder van mevrouw" van Feydeau. Commissievergadering De commissie voor de ruimtelijke ordening houdt donderdag om 19.00 uur een vergadering op het stadhuis in Axel. Voor naamste punten van bespre king zijn het voorbereidings- besluit Buitengebied-Zuid en het ontwerp-bestemmingsplan Smitsschorre. Aan een schieting, georgani seerd door de schuttersvereni ging de Sportvrienden in café De Güchteneire, hebben 74 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door A. Martinet. De beide zijvogels waren voor Jac Mar tens en de meeste kleine vo gels gingen naar R. Ongenae. Al deze prijswinnaars zijn af komstig uit Koewacht. Aan een schieting bij A. de Bock namen 64 schutters deel. Hier werd de hoogvogel eveneens door A. Martinet geschoten en de beide zijvogels door A. Za gers uit Axel en J. de Waal uit Koewacht. De meeste klei ne vogels waren voor A. de Block uit Koewacht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2