SNEEUW EN RUKWINDEN EISEN DODEN V akbe weging neemt het niet langer Felle gevechten in Milaan Geheime afspraken over misbruik sociale voorzieningen Merckx twijfelt Sioux-Indianen wreken dood van „Gele donder" Kraamzorg- vergoeding omhoog Politie schiet man in been te Oisterwijk PROCES IN ATHENE KADERLEDEN IN DEN BOSCH: HARDE STRIJD TEGEN WERKLOOSHEID EEN ONGEREMDE AUTOMOBILIST Bernaclette mag Frankrijk niet binnen Margarine weer 2 cent goedkoper Veere wil toeristentax anders gaan innen VVD'ER WIEGEL LICHT TIP SLUIER OP: Kansen voor Brandt gestegen WATERSNOOD Ruim honderd doden in Peru TE WEINIG Passende arbeid Londen en Peking wisselen ambassadeurs uit Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur:L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Hteuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2i> t,n.v. N.V Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 13 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8799 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers) BREDA WUUSTWEZEL DRIEBERGEN Sneeuwjach ten en ri .vinden, onderdelen van een koudegolf die het weekend heeft beheerst, heb ben verschillende verkeers slachtoffers geëist. Onder hen drie doden bij een ongeluk in Wuustwezel en twee doden bij een aanrijding in Breda. Op de Bredase Steenweg in Wuustwezel, in een flauwe bocht bij de kerk, slipte gister middag een personenauto, be stuurd door de 20-jarige Jan Schrauwen uit Zundert. De auto ramde twee bomen en vloog tegen een derde te plet ter. Er zaten zes mensen in de auto. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De brandweer moest er aan te pas komen om de slachtoffers uit het wrak te halen. Voor drie van hen kwam de hulp te laat: de bestuurder J. Schrauwen. de 27-jarige J. Janssen uit Wuustwezel en de 17-jarige L. Dekkers uit Es sen. Zwaar gewond werden twee meisjes uit Essen: de 14-jarige N. Smout en de 15- jarige L. Eist. Lichtgewond werd de 21-jarige E. Keuppens uit Essen. De gewonden werden opgenomen in het zie kenhuis in Brasschaat. De oorzaak van het ongeluk valt niet precies vast te stellen. Vermoed wordt dat de hoge snelheid en een plotselinge rukwind de voornaamste rollen hebben gespeeld. 't Ongeluk in Breda gebeurde vrijdagnacht omstreeks 2 uur in een sneeuwjacht. Het echt paar Stallen-Van Weert stak op dat moment het kruispunt Nieuwe Kadijk-Doornboslaan over. Man en vrouw werden geschept door een uit de rich ting Teterïngen naderende auto, bestuurd door J. S. uit Oosterhout. De man verklaar de het echtpaar niet gezien te hebben. De politie houdt reke ning met de mogelijkheid dat beide voetgangers diep in de kragen van hun jassen waren weggedoken om zich tegen sneeuw en koude wind te be schermen en daardoor niet voldoende hebben opgelet. Mevrouw H. Stallen (54) werd door de botsing circa 40 meter weggeslingerd. Zij was Op slag dood. De heer M. Stal len (56) werd ongeveer 100 meter met de auto meege sleurd. Hij overleed later in het ziekenhuis. De politie ver zoekt getuigen dringend zich te willen melden. De 29-jarige G.«Holtkamp uit Rijssen overleed zaterdag na dat hjj tijdens een hevige sneeuwstorm tegen een boom gereden was. Zaterdagmorgen raakte in Haarlemmermeer als gevolg van wind en sneeuwval een auto in de Ringvaart Utrecht. De 60-jarige onderwijzeres J. van der Burg uit Heiloo ver dronk. Haar broer en diens vrouw konden zich redden. Bij ongelukken elders in het land kwamen minstens nog vijf mensen om het leven. In een groot deel van Neder land is zaterdag meer sneeuw gevallen dan in de hele achter ons liggende winter. In Duits land was het trouwens nog er ger. De oostenwind voerde kou de lucht aan met in de afge lopen nacht kans op vorst tus sen 5 en 10 graden. Daarmee bereikte deze koudegolf zijn dieptepunt want de wind gaat geleidelijk draaien van oost naar zuidoost en zal het ko mende etmaal minder koude lucht aanvoeren. Door de sterke zonnestraling kan de temperatuur vandaag tot on geveer 6 en morgen wellicht tot 8 graden stijgen. Wel is er in komende nacht wei weer wat lichte vorst mogelijk. De schade voor land- en tuinbouw en in de voorjaars- tuinen zal gering zijn omdat de koudegolf zich nog net in de eerste helft van maart af speelt. Twintig jaar geleden werd Nederland eind maart getroffen door een koudegolf. Toen was de schade aanzien lijk. Het is volgens onze weer kundige medewerker te ver wachten dat het normale maartweer zich in de loop van deze week zal herstellen. Het blijft daarbij droog. ST. ETIENNE (ANP) De kans bestaat dat Eddy Merckx vandaag zijn lei derspositie in Parijs-Nice niet zal verdedigen. Pas kort voor de start beslist hij of hij start of niet, want in de etappe van zondag liep hij zoveel schaaf- en snijwon- den op bij een valpartij in de sprint, dat hij twijfelde aan verdere deelname. On derzoek in een ziekenhuis leidde weliswaar niet tot De Belgische wielren ner Eddy Merckx wordt overeind geholpen na de enorme valpartij waarin hij gist eren 100 meter van de finish in Saint Etienne, be trokken werd. een vervelende diagnose, maar Merckx voelde zich te gammel om gisteravond een definitieve uitspraak te kun nen doen over de rest van deze rittenkoers. „Ik beslis morgen pas", zei hij. DEN HAAG (ANP) Met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar worden de vergoedingen aan ziekenfonds verzekerden voor de verschil lende vormen van kraamzorg verhoogd. Dit heeft het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne bekend gemaakt. De wijzigingen zien er als volgt uit: interne kraamzorg: van 49,30 tot 66,per dag, wijkkraamzorg: van 19.06 tot 26,per dag, bij opneming in een kraaminrichting (zonder medische indicatie): 65.80 tot 88,per dag, bij kraamver- zorging anders dan door een kraamcentrum: van 170.tot f 232,en per dag: van 17, tot 23,20. (Van een onzer verslaggevers) OISTERWIJK Na een kor te achtervolging in Oisterwijk, waarbij politiemannen schoten afvuurden op twee vluchtende mannen, is een van hen, de 23- jarige woonwagenbewoner M. P. in het heen geraakt en ver volgens in hechtenis genomen en onder bewaking naar een ziekenhuis in Tilburg gebracht. De man wordt ervan verdacht deel te hebben gehad in de dief stal van een grote partij koffie in de nacht van vrijdag op za terdag in het Limburgse Neer. ATHENE (RTR) Aan staande vrijdag begint in Athe ne een proces tegen vijftien le den van een ondergrondse ver zetsbeweging, waarin agenten van de Griekse veiligheidsdienst waren geïnfiltreerd. Onder de beklaagden zijn artsen, advocaten, een reserve officier, een soldaat en een ma rineman. LIMA (AFP) Meer dan honderd mensen zijn om het leven gekomen bij overstro mingen in de omgeving van de Pèruviaanse stad Palpa op 420 km ten zuiden van Lima. De rivier de Rio Grande is daar door hevige regenval in de nacht van donderdag op vrijdag buiten haar oevers ge treden. Veel inwoners werden hierdoor in hun slaap verrast. Dit verklaart het grote aantal slachtoffers. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM De 20-jarige G. P. uit Bergen op Zoom heeft het zaterdagavond wel bijzonder slecht getrof fen. Op de Borgvlietsedreef in Bergen op Zoom reed liij met zijn auto net voor een surveillerende politie-Daf. De bestuurder van de surveillancewagen haalde P. in en gaf hem door middel van een opflikkerend transparant licht een stopteken, teneinde een technische controle op de wa gen uit te voeren. De politieauto ging daarna langzamer rijden, maar werd prompt aan de achterzijde geramd door de wagen van P. Bij de controle bleek, dat de remmen van P.'s vervoermid del helemaal niet deugden. Zijn wagen werd, aan de voorkant goed beschadigd, in beslag genomen. De politie-Daf zat aan de achterkant flink in elkaar. (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH De vakbeweging neemt het niet langer. De regering moet de werkloosheid feller en met meer geld gaan bestrijden, anders komen er aefpfes. De drie vakcentrales zullen dit in het gesprek dat het bedrijfsleven (werkgevers- en werknemersorganisaties) eind deze maand met de regering heeft, heel duidelijk stellen. „Ais dat niet leidt tot een ombuiging van het beleid, zal de vakbeweging met passende activiteiten zorgen dat haar standpunt de overhand krijgt." Dit zei zaterdag een zeer felle tweede voorzitter van het NVV, A. de Boon, in de toespraak, waarmee hij het Brabantse werk- geiegenheidscongres in Den Bosch sloot. 40.000 bouwvakkers. Dat aantal zai nog aanzienlijk stijgen als er geen krachtiger maatrege len genomen worden. In dui zenden gezinnen heerst leed en ellende. De vakbeweging aanvaardt dat niet. Ze vindt, dat de regering niet langer de sterkste nadruk kan blijven leggen op de inflatie- bestrijding. Vooral in die ge bieden, waar de werkloosheid het zwaarst drukt, het noorden van het land en het zuiden, zal veel geld in de bestrijding er van moeten worden gesto ken. Aldus NVV'er De Boon. De kaderleden van de drie vakcentrales NKV, NVV en CNV, die daar bijeen, waren, legden hun ongerustheid, mis noegen en kritiek op de wijze waarop de regering nu de werkloosheid te lijf gaat, vast in een resolutie. Daarin vra gen zij de regering en het parlement de ernst van de toe stand te onderkennen en (geld) middelen te geven om de werkloosheid krachtiger te be strijden. De maatregelen, die tot nu toe zijn genomen, wor den in de resolutie ontoerei kend genoemd. In het bijzon der de massale werkloosheid in de bouw in Brabant hoger dan elders vindt men funest, ook voor de toekomst. De vakbeweging is erg te leurgesteld door het feit dat de Tweede Kamer (de rege ringspartijen) de eis van de vakcentrales, die de oppositie in de Kamer tot de zijne had gemaakt, om een half miljard gulden extra voor de werk loosheidsbestrijding naast zich meer heeft gelegd. De extra rniaaitaeigeien van de gering ter bestrijding van de werk loosheid betroffen vooral het noorden. Er zou 200 miljoen worden uitgetrokken, maar die waren eigenlijk al veel eerder beloofd. Op aandringen van met name de KVP, tijdens het werkgelegenheidsdebat van 3 weken geleden, zegde de rege ring toe iets extra's te doen tegen de werkloosheid in West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaan deren. Dat betrof iets meer ruimte in de woningbouw en wat extra gemeentelijke wer ken. Volgens de vakbeweging is dit alles veel te weinig. Werk loosheidsbestrijding is op het ogenblik veel dringender dan infiatie-bestrijding. Eind fe bruari waren er in ons land 136.000 werklozen, waaronder PARIJS (AP) De Noord- ierse Bernadette Devlin, lid van het Britse parlement, zal niet in Frankrijk worden toegelaten in verband met opruiende ver klaringen die zij er tijdens haar bezoek van 1970 heeft afgelegd. Bernadette was uitgenodigd morgen op een bijeenkomst te Bordeaux te komen. DEN HAAG (ANP) De margarine wordt met ingang van vandaag 2 cent per pakje goedkoper. De verlaging is mogelijk door een daling van de grondstoffen- prijs op de wereldmarkt. Dit deelt de bond van Nederlandse mairgarinefabrikanten mee. Het is de derde maal in een jaar tijd dat de margarineprijs met 2 cent verlaagd wordt. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Na een seizoen lang ervaring te hebben opge daan met de heffing en inning van een toeristenbelasting (25 cent per overnachting) stelt het gemeentebestuur van Veere voor om over te gaan naar een nieuw systeem. Daar voor is een model-verordening gekozen, die is ontworpen door de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Een der tekortkomingen in de tot dusverre in de gemeen te Veere gebruikte verorde ning was. dat deze ervan uit ging dat elke overnachting door de beheerders van cam pings en andere logiesbedrij- ven nauwkeurig werd geregi streerd, waarna op basis van de tellingen 25 cent per over nachting als toeristentax moest worden afgedragen aan de ge meente. Gebleken is. dat het vooral op kampeerterreinen heel moeilijk is om het juiste aan tal overnachtingen per caravan of tent vast te stellen. Speciaal in de sta-caravans verblijft steeds een wisselend aantal gasten. In de nieuwe ontwerp verordening, die nog door de raad moet worden goedge keurd. wordt voor de moeilijk controleerbare categorieën een zogenaamd forfaitair tarief voorgesteld Een categorie die nog aan de belastingheffing ontsnapt, is die van de watertoeristen. Het college van b. en w. van Veere overlegt momenteel met de besturen van de water sportverenigingen over een methode om de toeristenbelas ting ook over deze groep over- nachters uit te strekken. Het forfaitair tarief zal voor zomerhuizen, caravans en soortgelijke onderkomens f 90 per jaar per onderkomen gaan bedragen. Per seizoen geldt een bedrag van f 60. Voor tenten met een sterk wisselen de beslaping wordt een forfai tair tarief van f 60 per jaar, ofwel f 40 per seizoen bere kend. Twee uitgebrande politiewagens na gevechten in de binnen stad van Milaan. (Van onze redactie buiten land) MILAAN Bij vechtpartij en tussen politie en linkse be togers in Milaan zijn zaterdag zeker 80 mensen gewond. On der hen zijn 52 politiemannen. Een van de gewonden, een burger, zou er erg slecht aan toe zijn. De politie heeft 90 mensen gearresteerd die beschuldigd zullen worden van verzet te gen de politie en van vernie ling. De betoging was gericht tegen een showroom van Re nault in Milaan. Het gebouw is ernstig be schadigd door Molotovcocktails, acht auto's zijn door brand vernield. Ook werden stenen en benzinebommen gegooid naar het gebouw van het dag blad „Corriere della sera". De politie kwam met traangas tussenbeide. Tijdens de vecht partij werden auto's, een bus, een tram en een paar politie- jeeps in brand gestoken. Er zijn zaterdag in Milaan ook botsingen geweest tussen linkse en rechtse betogers. De gevechten begonnen na- mar sen van het rechtse „Perma nente anti-communistische co mité van de zwijgende meer derheid" en het linkse „Natio nale comité voor de strijd te gen moord op de staat". (Van onze redactie binnenl.) UTRECHT/DEN HAAG VVD-fractievoorzitter H. Wie gel heeft zaterdag een klein tipje opgelicht van de sluier die er ligt over een geheime reeks „werkafspraken", die tij dens de kabinetsformatie in 1971 tussen de vijf betrokken fractievoorzitters zijn gemaakt. Een van die afspraken was, zo vertelde de heer Wiegel zater dag op een vergadering van de liberale partijraad in Utrecht, dat moest worden opgetreden tegen misbruik van de sociale voorzieningen. Besloten werd daarbij een onderzoek in te stellen naar een mogelijke ver nauwing van de mazen in de sociale wetgeving. Het bestaan van die geheime afspraken werd vorige week vrijdagavond door premier Biesheuvel uit de doeken ge daan. Binnen een aantal rege ringsfracties heerste in het af gelopen weekeinde ontstem ming over deze geheimzinnig heid. De afspraken zijn buiten het officiële regeerakkoord om gemaakt, niet aan de fracties in de Kamer ter goedkeuring voorgelegd en in sommige daarvan zelfs tot op de dag van vandaag niet op tafel gekomen. Fractievoorzitter Wiegel zei WASHINGTON (DPA/ETR) Met de kreet „de brand er in" heeft een groep van 300 tot 400 woedende Indianen eind vorige week een museum en een souvenirwinkel in Woun- dend Knee in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota bestormd. In deze omgeving heeft de Ame rikaanse cavalerie in 1890 de laatste grote slag met de In dianen geleverd, waarbij meer dan 300 mannen, vrouwen en kinderen om het leven kwa men. De woede van de meren deels jeugdige Indianen, die af komstig waren uit het naburi ge Sioux-reservaat. was opge wekt door de dood van één van hun stamleden de 51- jarige „Gele donder" die volgens hen vorige maand door vijf dronken blanken na folte ringen werd vermoord. „Gele donder" werd op 12 februari door vier blanke man nen en een vrouw in een ge bouw van het Amerikaanse le gioen in de stad Gordon ge dwongen nagenoeg naakt een Indiaanse dans uit te voeren. Acht dagen later werd zijn lijk in een auto gevonden. Drie van de blanken werden wegens moord in staat van beschuldi ging gesteld en twee wegens vrijheidsberoving. In het reservaat der Sioux deden al spoedig geruchten de ronde dat „Gele donder" was gefolterd en verminkt. Een lijkschouwing bracht aan het licht dat de Indiaan aan een longontsteking had geleden en aan een hersenbloeding was overleden. De Sioux bleven volhouden dat „Gele donder" door de blanken was ver moord. De advocaat van zijn familie zei echter tevreden te zijn met de resultaten van de lijkschouwing. Bij de aanval op het museum en het winkeltje is voor een bedrag van ongeveer 50.000 dollar aan goederen gestolen. Het hoofd van de politie in het reservaat heeft verklaard nu geen nieuwe woedeuitbarsting van de Sioux meer te verwach ten. zaterdag in Utrecht niet de vrij heid te hebben de hele reeks van werkafspraken openbaar te maken. Hij deelde de me ning van de minister-president dat de huidige regeringsfrac ties formeel niet gebonden zijn aan de afspraken. Wel dienen zij en ook de regerjng met deze afspraken ernstig rekening te houden bij de uitvoering van het beleid. Hli omschreef de gemaakte afspraken als een na dere onderstreping van het re geerakkoord en van het bij de formatie uitgestippelde beleid. Tegen publicatie van de af spraken zei hij overigens geen bezwaat te hebben. De VVD- partijvoorzitter mevrouw Van Someren-Downer noemde de gevolgde procedure rondom deze afspraken ..niet verstan dig". Ook z(j bepleitte volledige openbaarheid. De gemaakte afspraken heb ben voorts onder meer betrek king zo bleek uit het betoog van de heer Wiegel op het in studie nemen van het be grip „passende arbeid". Ook zal. naar de mening van de fractievoorzitters, studie moe ten worden gemaakt van het vraagstuk hoe een samenloop van sociale uitkeringen is te voorkomen. De afspraken houden verder een positieve opstelling in je gens de verlangens van Surina me en de Nederlandse Antil len tot herziening van het ko- ninkrij ksstatuut. 'Ook is overeengekomen dat de huidige regeringsfracties niet zullen meewerken aan een wijziging van het thans be staande stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij de ka merverkiezingen. Noch de re gering noch de regeringsfrac ties zullen medewerking verle nen aan invoering van een dis trictenstelsel. Tot de gemaakte afspraken behoren ook een verruiming van de wet op de kansspelen, de herziening van de procedu re bij ruilverkaveling en de verhoging van de collegegelden tot 1.000,—. (Van onze correspondent) BONN De kans op een par lementaire goedkeuring van de Westduitse verdragen met Mos kou en Warschau is gisteren weer gestegen nadat de chris ten-democratische fractie beslo ten ha-J haar parlementsleden bij de stemming van 4 mei vrij te laten. Hierdoor is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat enkele CDU-ers, die niet afwijzend te genover Brandt's Europese po litiek staan, met hun steun de uiterst geringe meerderheid van de regeringscoalitie van moge lijk slechts 2 stemmen, verste vigen. LONDEN (AP) Groot- Brittannië en China hebben be sloten ambassadeurs uit te wisselen. Dit gebeurt 22 jaar nadat Londen de regering iq Peking heeft erkend. Een for mele bekendmaking hierover wordt vandaag te Londen en te Peking verwacht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1