WEER IN DE WINTERJAS Philips schrijft met 600.000 ballpoints Fluor-uitstoot deze zomer bijna „schoon" POLITIE VUURT OP BETOGERS: TWEE DODEN Nederlandse „generaals" in Rome achter Alfrink OP DE MOORDENAARS TOER Onlusten in Spaanse oorlogsliaven Golf van ontslagen in Brabant Morgen geen benzine in België Veertig gulden per maand meer in het onderwijs Weer twee overvallen PECHINEY WAST GRONDIG Vlissingen maakt beste kansen als Zeeuwse Visserij- haven Spring het vooijaar tegemoet ineenbroekpak wat er uitspringt, óók in prijs! EMniitel-, skmus STEUN VOOR KOOP VAARDIJ PANIEK saucijzebroodjes 3ADI0 DE KOCK Geen 100 pet. Voorstellen voor nieuwe Europese land bouwprijzen Andere nummer borden voor Belgische auto's Solidair NIEUWE CAO's TUINBOUW Zware stookolie duurder Pluspunten TOYOTA- SHOW Garage Lenos Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. rvieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 11 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8799 Advertentieprijs: per mm 18 cent; nonnmu» per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In het mid den van de week leek het erop dat wij met tempera turen van 11 a 12 graden in de goede richting gingen. De lentemaand maart denkt hier anders ovër, want wij krijgen eerst nog enkele koude dagen. Een krachtig hogedruk centrum, dat zich van Finland naar het zuiden verplaatst, voert met de noordoosten wind koudere lucht naar het zuidwesten. De temperatuur zal tijdens het weekeinde geleidelijk nog iets dalen in de nacht, wellicht tot beneden het vriespunt. Ook was er vrij dagavond langs onze oost grens een storingsgebied met natte sneeuwval. Deze storing zal via onze omge ving naar het westen weg trekken. Later zijn er op klaringen te verwachten. In zuidoost Europa zijn de temperaturen opvallend hoog, want door een zuiden wind wordt daar warme lucht uit Afrika aange voerd, zodat in Zuid-Italië en in Joegoslavië middag- temperaturen tussen 21 en 25 graden worden waarge nomen. (Van een onzer verslaggeef- sters) EINDHOVEN „Schrijven we dan werkelijk zoveel?" vraagt Philips zich af in zijn koerier. Het enorme aantal van 600.000 ballpoints, in 1971 aan de medewerkers verstrekt, riep bij het dedrijf deze vraag op. Een vergelijking met voor gaande jaren maakt het alle maal nog indrukwekkender. Kwam het bedrijf in 1966 nog toe met 227.000 ballpoints, in 1970 waren er al 400.000 nodig en een jaar later moest men er dus nog eens 200.000 meer ko pen. Een voorzichtige veronder stelling van Philips: Als er van de negentigduizend mede werkers veertigduizend altijd met een ballpoint - van - de - zaak schrijven, dan zou dat voor ieder van hen neerkomen op gemiddeld vijftien per jaar en dat terwijl men mag stellen dat zij de ballpoints over de delde schrijfduur van drie maanden heeft. Dat het toch niet helemaal goed zit blijkt uit verhalen van medewerkers, die zeggen dat zoj de ballpoints over de hele wereld tegenkomen en uit reacties van kinderen: „Geeft Philips nog steeds re clameballpoints uit? Bij ons op school schrijven ze haast alle maal met een Philips-ball point!" OP TWINTIG maart zal de inschrijving openstaan op een 100 miljoen grote, 7,25 procent vijftienjarige obligatielening van de British Petroleum Raf finaderij Nederland N.V. ALS TWEEDE Nederlander is aan dr. G. A, Overbeek, mede werker van Organon N.V., het erelidmaatschap van de Duitse „Gesellschaft für Endrocrino- logie" verleend. DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft besloten tot steun aan de Nederlandse koopvaar dij. In de eerste plaats zal de huidige investeringsaftrek worden verhoogd van 10 tot 25% en in de tweede plaats zal op fiscaal terrein de faci liteit voor een vervroegde af schrijving worden ingevoerd. (Van een onzer verslaggevers) EL FERKOL In de Spaanse oorlogshaven El Ferrol heeft de politie gisteren het vuur geopend op 3.000 betogende scheeps werfarbeiders met het gevolg, dat twee mensen het leven ver loren en minstens achtentwintig gewond werden. Een man stierf op slag en een tweede overleed enkele uren later in het zieken huis. Van twee der gewonden zou de toestand kritiek zijn. Offi cieel is meegedeeld, dat twintig politiemannen bij botsingen met demonstranten werden ge wond voordat de politie van de vuurwapens gebruik maakte. „De politie moest het vuur ope nen, omdat de betogers de toe stand verergerden", aldus de officiële lezing. Ook donderdag zijn er bot singen geweest tussen de poli tie en arbeiders, die betoogden tegen het ontslag van zes me de-arbeiders, werkzaam bij de staatsscheepswerf Bazan te El Ferrol, de geboorteplaats van het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco. De werven van El Ferrol in het noord-westen van Span je bouwen schepen voor de Spaanse marine. De gewelddadigheden, de ern stigste in Spain je sinds zeker een half jaar, begoonien toen de politie ingreep om een einde te maken aan de protestmanifes taties der arbeiders. De betogers wierpen met stenen en sloegen met knuppels toen de politie begon te schie ten. Er ontstond paniek in de stad van 85.000 inwoners toen scholen, kantoren en winkels leegstroomden, bars en restau rants sloten en de politie weg versperringen opwierp op knooppunten. Auto's en bussen reden niet meer en het vervoer was ver lamd. Volgens ooggetuigen gingen drie onderzeeboot-jagers bij El Ferrol voor anker. Ongeveer driekwart van de scheepswerfarbeiders nam aan de betogingen deel. De zes ont slagen werfarbeiders waren ontslagen wegens het meedoen aan wilde stakingen. Het bureau van de civiele gouverneur wijt de onlusten aan „communistische cellen op de scheepswerven". (Van een onzer verslaggevers) GOES/BORSELE De lozingen van „gefluori deerd water" in de Westerschelde door Pechiney^ Nederland n.v. zullen deze zomer tot het verleden gaan lioren. De Franse aluminiumfabriek in het Sloegebied verwacht in juli een uitbreiding van zijn complex te kunnen ondergaan, waardoor een nieuw procédé voor het terugwinnen van fluor en cryoliet uit de fluor-uitstoot kan worden toegepast. In een speciaal Oervoor in gericht gebouw is hiertoe een installatie geconstrueerd die de afvalstoffen opnieuw in het produktieproces als nuttige stoffen terugbrengt Tot nu toe werden de fluor en cryoliet in de Van Cittershaven gepompt. Het huidige systeem werkt op basis van het uitwassen van de uitstoot via de lucht. Daar toe worden in het luchtafvoer- kanaal duizenden pingpongbal letjes met water afgewassen Dit water voert de vereiste zes-en-negentig procent van de fluor-uitstoot af. Zoals be kend, eist het met Pechiney door de Nederlandse autoritei ten (volgens het alumiumbe- drijf de strengste ter wereld) gesloten convenant, dat de luchtverontreiniging tot maxi maal vier procent van de uit stoot wordt teruggebracht. Voortaan zal Pechiney het 'kind' niet meer "met het bad water weggooien'het afwas- water wordt nu op zijn beurt weer 'gewassen'. (ADVERTENTIES) Warme Voordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Overigens is de directie van het Franse concern van me ning, dat men in de toekomst geen drastische beperking van de door Pechiney voortge brachte luchtverontreiniging kan verwachten. Hoewel men nog wel voortdurend bezig is om rendabele verdere verbete ringen te zoeken, zal een be perking tot 100 procent of bij na honderd procent onmoge lijk blijven, behalve in het laboratorium. Naar de direktie ons mee- deeld, zal iedere verdere be perking relatief steeds duur der zijn Het laatste honderd ste deel zal verreweg het duurste zijn en in feite geen grote verbetering betekenen. Pechiney acht daarom eventu ele toekomstige eisen,, waar ook ter wereld, om tot 100- procentsbeperking over te gaan, niet redelijk en econo misch niet haalbaar. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor bijna vier honderd Brabantse arbeiders is vrijdagmiddag een slecht week einde begonnen. Door bedrijfs sluitingen en reorganisaties bij vier ondernemingen een Ijzergieterij in Bergen op Zoom en Roosendaal, een leerfabriek in Gilze, een schoenenfabriek in Dongen en een panty- en kousenfabriek in Schijndel en Uden zal op korte termijn ontslagvergunning worden aangevraagd voor 350 arbei ders. Vele tientallen anderen zullen een regeling voor ar- beidsverkorting moeten aan vaarden. BRUSSEL (ANP) Auto mobilisten die in het weekeinde naar het zuiden reizen moeten er rekening mee houden dat er zondag in geheel België vrijwel geen benzine te krijgen zal zijn. Voor de vierde achtereenvol gende zondag laten de pomp houders hun pompen dicht. Met deze zondagsstaking willen ze een wekelijkse rustdag en een grotere winstmarge zien af te dwingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De commissie voor de landbouw van het Eu ropese parlement is van me ning, dat de prijzen van de ak- kerbouwprodukten van de EEG die al eerder in de belangstel ling hebben gestaan, gemiddeld met zes procent moeten stij gen. De Europese Commissie heeft een verhoging van twee a drie procent voorgesteld. De commissie voor de landbouw kan zich overigens wel vereni gen met de voorgestelde prijs verhoging van acht procent voor zuivel- en dierlijke pro- dukten. Maandag moet het Europese parlement zich in Straatsburg uitspreken over de jongste landbouwprijsvoorstellen van de Europese Commissie. Intussen houdt de Copa, de overkoepelende organisatie van de Europese boeren, vast aan haar standpunt, dat de Euro pese landbouwprijzen in één keer met gemiddeld 12 procent verhoogd moeten worden. De voorzitter van de Copa, onze landgenoot Knottnerus, meent echter, dat zelfs bij een prijsverhoging van 12 procent de boeren niet veel meer zui len gaan verdienen, omdat in veel gevallen de werkelijke marktprijzen al een eind bo ven de richtprijzen liggen. Ook gelooft hij, dat de con sumenten van de gevraagde prijsverhogingen weinig zullen mei-ken. Hoe het ook zij, de boeren in Duitsland en in de Benelux mogen niet de dupe worden van het feit dat de munt enin die landen gereva lueerd zijn, aldus de Copa- voorzitter. DEN HAAG (ANP) De salarismaxima voor onderwij zend personeel bjj het kleuter onderwijs, het gewoon lager onderwijs en het buitengewoon de bijzondere commissie voor onderwijs worden verhoogd. In georganiseerd overleg voor het onderwijs is hierover overeen stemming bereikt. De verhoging komt ruw be rekend voor 20 tot 25.000 on derwijskrachten neer op 40, per maand. Het kost de over heid tien miljoen per jaar. BRUSSEL (ANP) De Bel gische minister van Verkeer onderzekt momenteel 'n voor stel van zijn departement om met ingang van 1 juli nieuwe nummerborden in te voeren voor Belgische auto's. Nu zijn die borden wit met rode let ters. De nieuwe platen zouden een gele kleur met zwarte let ters moeten krijgen, waarbij het geheel is uitgevoerd in fos- foriserende verf. Men denkt dat dit bij duisternis de veilig heid zal verhogen. De nieuwe borden zouden gelijdelijk aan ingevoerd moe ten worden. t (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT-ROME In een brief aan kardinaal Alfrink hebben vier Nederlandse generaal-oversten en veertien Nederlandse gencraal-assistenten in Rome hun solidariteit uitgesproken met het pastorale beleid van de bisschoppen in Nederland. Zij spreken in de brief hun bijzondere waardering uit voor de pogingen van het episcopaat om een goede interne commu nicatie in de Nederlandse kerk provincie tot stand te brengen. De briefschrijvers geven ech ter jok uiting aan „een gevoel van onbehagen en verbijstering aangaande de recente gebeur tenissen ten aanzien van de Ne derlandse kerkprovincie". Dagelijkse ervaring leert ons, zo schrijven ze, hoe ontmoedi gend moeilijk binnen de kerk van vandaag de opgave is om eenheid te scheppen en te be waren en daarbij de plurifor miteit te respecteren. „De ont wikkelingen van de laatste tijd zijn hiervan een welsprekend voorbeeld". Wij willen ons daarom bij de ze gelegenheid openlijk solidair verklaren met het pastorale be. leid, dait de bisschoppen te za- men met hun naaste medewer kers, sinds jaren in Nederland gevoerd hebben, aldus de brief schrijvers. De ondertekenaars van de brief aan kardinaal Alfrink zijn: Th. van Asten, generaal-over- ste, Witte Paters; J. Scheepens, generaal-overste, Congregatie van de H.H. Harten; A. van der Weijden, assistent-generaal, Au gustijnen; J. Voogt, overste ge neralaat, Oblaten; B. van Bil- sen, generaal-definitor, Fran ciscanen; J. A. L. de Leeuw, generaal-assistent, Assumptio- ndsten; H. Mbmdé, generaal- overste, Sociëteit Afrikaanse Missiën; G. J. Peeters, assistent- genienaal, Missionarissen van de H. Familie; K. Houdijk, assis tent-generaal, Paters van de II. Geest; M. Bertrand, assistent- generaal, Montfortanen; G. Gasseling, assistent-generaal, priester van het H. Hart; F. P. Wagenaars, assistent-generaal, Maristen; Falco J. Thuis, gene raal-overste, Karmelieten; Opa- tus van Asseldonk, generaal-de finitor, Kapucijnen; H-. Verhoe ven, generaal-overste, Pr. v. h. H. Sacrament; J. Groenen, as sistent-generaal, missionarissen van het H. Hart; Christian Hey- nen, assistent-generaal, Onge schoeide Karmelieten; Chrys, Vij verber g, assistent-generaal, Dominicanen. (Zie verder pagina 9). (Van onze redactie binnenland) HELMOND ROTTERDAM Ook gisteren was het met overvallen in Rotterdam en Helmond weer raak. In Helmond roofden twee ongewapende mannen bij een overval op het bijkantoor van de Helmondse PTT in Mierlo- hout ongeveer f 20.000,Op het moment van de overval was alleen de kassier, de 74- jarige heer J. Schepers, aanwe zig. In Rotterdam gold de overval een bijkantoor van de Amro- bank in de Eerste Middelland straat. Twee overvallers, van wie een gewapend, roofden daar ongeveer f 15.000,en verdwenen met een auto, die gestolen bleek te zijn en kort nadien werd teruggevonden. TWEE VOORMALIGE SS-offi- cieren zijn in Wenen vrijge sproken. Ze werden verant woordelijk geacht voor de bouw van de gaskamers in Auschwitz. Burgemeester John Lind say van New York maakt een waarschuwend gebaar met een revolver in de hand tijdens een persconferentie buiten een vuurwapenfabriek in Miami. Ook Lindsay is zijn campagne begonnen voor de Democrati sche nominatie ten behoeve van de presidentsverkiezingen Lindsay was, zoals hij zei, op „de moordenaars-toer"waarbij hij doelde op de absurditeit dat iedereen een goedkoop vuurwa pen kan aanschaffen DEN HAAG (ANP) In plaats van de negen regionale tuinbouw-cao's welke tot dus ver golden, zullen dit jaar slechts twee contracten worden afgesloten, namelijk een voor Groningen, Friesland, Drente, de IJsselmeerpolders, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland gn Zeeland en een cao voor Gelderland, Overijssel, Noord- Brabant en Limburg. Dit is meegedeeld door de sotiale commissie tuinbouw van het landbouwschap. Het ligt in de bedoeling vervolgens per 1 maart 1973 één tuinbouw- cao voor het gehele land af te sluiten. De nieuwe lonen zul len zo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt. ROTTERDAM (ANF) De oliemaatschappijen hebben be sloten de maximumprijzen voor zware stookolie met 2, per 1000 liter/kilogram te ver hogen. De verhoging gaat maandag in, aldus een mede deling van de maatschappijen. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Tot nn toe heeft Vlissingen de beste troe ven om door GS te worden aangewezen als plaats waar de Zeeuwse Visserij moet worden geconcentreerd. De direkteur van het ETI voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, somde gisteren, tijdens een vergadering van de Zeeuwse Raad voor de arbeids markt, enkele argumenten ten gunste van Vlissingen en ten nadele van Breskens op Vlissingen bezit sinds vorig jaar een moderne en bloei ende vismijn, waarin mil joenen zijn geïnvesteerd. De vissers, vooral die van Amemuiden, geven de voorkeur aan een haven met gevarieerde afslagmo gelijkheden en ook dan valt het oog op Vlissingen. De aan- en afvoerwegen naar het binnenland zijn meer op Vlissingen dan op Breskens gericht, hoewel Breskens als „Exporthaven" een nuttige functie vervult, De vissershaven heeft een grote attractiewaarde voor de recreanten die men op Walcheren in grotere aan tallen vindt dan in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De Zeeuwse Raad voor de arbeidsmarkt besprak gisteren de mogelijkheid om GS te ad viseren, de Zeeuwse Visserij in Breskens te concentreren. Dat zou - een gunstige invloed op de arbeidsmarkt situatie kunnen hebben. Juist toen de raad geestdriftig tot het formu leren van een overeenkomstig advies voor GS wilde begin nen, waarschuwde drs. Verburg de vergadering om niet op het nog steeds niet gepubliceerde Visserijhaven rapport vooruit te lopen: „U kent de de argu mentatie niet, die tot de uitein delijke keuze moet leiden" zei de heer Verburg, vervolgens de pluspunten van Vlissingen opsommend. De raad zal niettemin Bres kens wel in zijn advies aan GS over de ontwikkelings- schets 1971 noemen, doch daar bij zal de verwijzing naar de visserij concentratie uitermate terloops en vrijblijvend zijn. DE ITALIAANSE communisti sche partij houdt van 13 tot 17 maart in Milaan haar dertien de congres. Daar zal de koers bepaald worden voor de op 7 mei te houden algemene ver kiezingen in Italië. (ADVERTENTIES) Zeer binnenkort ORANJESTRAAT 14 AXEL TEL.: 01155-1744 Een geweldig pak. Heel aparte zakken 'en garnering. In lente- blije kleuren: Marine, lila,beige, fraise, oudrose, aubergine. Maten: 38 t/m 48. Qg Breda, Ginnekenstraat 29

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1