Moskou moet zich matigen LencoL-85 Kinderen Davey al lang in Utrecht V.S.-MINISTER ROGERS IN OVERZICHT: „ik moet genezen niet kapot gooien Olieleiding naar Antwerpen krijgt grotere capaciteit Jonge advocaten willen eerder geld e-reiy NEDERLAND HANTEERT HINDERWET IN 24 VERSCHILLENDE VERSIES commentaar CNV houdt vast aan zelfstandige vak centrales Dodental in Barcelona gestegen ëne binnenland buitenland DEGRADATIE VOOR MAXIM'S Dr. Gijsen Vrij kamperen Zelfbeheersing Nader onderzoek naar werking van imipramine Hoofd Duitse contraspionage niet pensioen wegens nazi-verleden Hèt 12V2 cent-sigaartie vanVelasaues- Medina. Iedereen is er laaiend enthousiast over-Kan ook niet anders-Want Medina betekent puur genieten- Medina,voor vrienden 20 stuks/250 ct WOENSDAG 8 MAART 1972 1 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De vijf kinde ren uit het Engelse gezin Da vey blijken al sinds eind no vember van het vorig jaar te zijn ondergebracht bij een groep studenten en kunste naars in de Utrechtse binnen stad. Het gezin Davey is on langs in het nieuws gekomen door de veroordeling van de oudste zoon, de veertienjarige Timothey, vorige week woens dag in Turkije tot zes jaar gevangenisstraf wegens een poging hasjies te verhandelen. De jongen had dit gedaan om aan geld te komen voor het in financiële moeilijkheden ge raakte gezin, dat met de auto op terugreis was uit India. In Turkije raakte de auto defect terwijl er niet voldoende geld was voor een reparatie. Eind november is mevrouw Davy met haar vijf kinderen uit Turkije in Nederland aan gekomen. Via een hulpverle ningsinstantie en diverse door verwijzingen kwam zij te recht bij een Utrechtse stu dent die toevalligerwijs in het huis waarin hij een verdieping bewoont een kamer over had. Het verblijf zou aanvankelijk voor een nacht zijn. Na onge veer anderhalve week, zo ver telde hij kwam -zij echter te rug omdat zij nergens elders onderdak kon vinden. Volgens de student heeft zij vermoede lijk onderdak in Parijs ge zocht. De kinderen, Abigail (4), Jonathan (6), Judith (8), Nicolas (11) en Samantha (13), bleven in Utrecht. Mevrouw Davey ging eerst naar Londen om daar hulp te zoeken bij parlementsleden en kranten en vertrok vervolgens weer naar Istanboel, omdat het proces enkele dagen voor de kerst zou beginnen. Het proces werd echter uitgesteld en op kerstavond is zij weer in Utrecht geweest. „Dat was een tragische avond. De kin deren zaten hier met pakjes. Mevrouw Davey had vurig ge hoopt dat ze voor kerstmis met Timothey terug zou zijn", zo vertelde de Utrechtse stu dent. Het proces tegen de veer tienjarige jongen werd nog en kele malen uitgesteld en al die tijd bleven de overige vij kin deren in Utrecht, waar zij door een groep van in totaai ongeveer twintig mensen wer den verzorgd. Zij bleven meestal op het ene adres in Utrecht, maar werden dan door die en vervolgens door een ander meegenomen naai de dierentuin of naar andere gelegenheden die hun aan dacht afleidden. Volgens de Utrechtse student zijn het over het algemeen bijzonder gemakkelijke kinderen, die de gebeurtenissen nog steeds als een soort vakantie zien. PARIJS (RTR) Maxim's Wellicht het befaamdste restaurant van Frankrijk zal worden onttroond in de nieuwe „Guide Kleber" een toonaangevende gids voor gastronomen. Een woordvoerder van de uitgever van de Guide Kleber heeft meegedeeld dat behalve Maxim's ook twee andere beroemde Parijse restaurants wor den gedegradeerdFou- quet's aan de Champs Elysees en Drouant. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er zit geen enkele lijn in de normen die de gemeentebesturen toepassen bij het verlenen van hinderwetver gunningen. Tot die vreemde ontdekking is een interuniversitaire studiegroep gekomen. Die heeft, onder andere, gepoogd een beeld te krijgen van de maatregelen die gemeentebesturen nemen om milieuverontreiniging en geluidshinder tegen te gaan. 65 procent van alle Nederlandse gemeentebesturen heeft de vragenlijsten van de studiegroep ingevuld. Daaruit blijkt dat er niet minder dan 24 verschillende normen zijn die afgifte van een hinderwetvergunning kunnen leiden. Van enige centrale coördinatie op dit gebied is in ons land geen sprake. Veel gemeentebesturen klagen wel over milieuoverlast, veroorzaakt uit buur- of andere gemeenten, maar heel duidelijk is dat ze zelf meestal weinig of geen weet hebben van verontrei nigingen van het milieu die binnen de eigen gemeente worden veroorzaakt. De Amsterdamse en Rotterdamse gemeentebesturen hebben ge weigerd aan het onderzoek mee te doen. Het Amsterdamse ge meentebestuur vindt een dergelijk onderzoek de taak van de rijksoverheid. Rotterdams gemeentebestuur antwoordde ronduit dat het zelfs niet bij machte is leden van de gemeenteraad de ge wenste informatie te geven. VV^AT door insiders werd gevreesd na het bekend worden van de benoeming van dr. Gijsen als bisschop van Roer mond, is sneller gebeurd dan de grootste pessimist had ver wacht. Op de allereerste dSg dat hij in functie is, wijst de nieuwe bisschop zonder meer de oude leiding van het bisdom de deur en benoemt hij een vicaris die, om het met de woorden van de bisschop te zeggen, een zo groot mogelijke homogen teit van denken en handelen garandeert. Bisschop Gijsen zegt niet dat hij het beleid in het bisdom tot nu toe verkeerd vindt, maar het is wel duidelijk af te lezen uit zijn opmerking dat de nieuwe leiding een beleid zal uitstippelen „dat het gelovig en kerkelijk leven in Limburg in goede banen kan leiden". Dit zal dan wel gebeuren „in eerlijk en open overleg met alle betrokkenen", maar wat dat voorstelt, kan men vernemen van de afgezette vicarissen en de verschillende ver antwoordelijke instanties in de leiding van het bisdom, wier adviezen en voorstellen in de wind zijn geslagen. Wat dat voor stelt zal men ook spoedig kunnen merken uit het gezamenlijk beleid van de Nederlandse bisschoppenconferentie, zo valt te vrezen. Kardinaal Alfrink heeft zelf reeds duidelijk laten mer ken, dat waar het in het afgelopen jaar met bisschop Simonis nog goed samenwerken was de samenwerking binnen het episcopaat nu heel wat moeizamer zal gaan verlopen. Het is heus niet nodig dat elke bisschop zo hyper-progressief zou moeten zijn. Het is wel nodig dat een bisschop tactvol en begrijpend samen met collega's, priesters en alle gelovigen meebouwt aan en mee op zoek gaat naar de kerk, respec tievelijk naar het rijk Gods van de toekomst. DAt ligt geheel in de lijn van het tweede Vaticaans concilie. TTET zogenaamde „vrij kamperen" schijnt binnen afzienbare rl|d dan toch te mogen. Ongetwijfeld tot grote ergernis van de officiële campinghouders die hierin een aantasting van hun positie zien, maar tof grote vreugde van die boeren die de afgelopen jaren demonstratief al enkele kampeerders op hun erf namen. En tot grote vreugde vooral van die groep recrean ten die graag wat primitief wil kamperen en het massa-toerisme zoals we dat op de grote campings kennen, zoveel mogelijk wil vermijden. Als we de voorstellen bekijken die de Kampeerraad aan staatssecretaris Vonhoff heeft toegezonden, dan zouden zowel die ergernis als vreugde wel eens mee kunnen vallen. Van de raad kan namelijk niet gezegd worden dat hij eenzijdig het accent heeft gelegd op de belangen van een der betrokken ca tegorieën. De raad (ïeeft kennelijk geprobeerd ze allemaal aan hun trekken te laten komen. En dat is aardig gelukt. Het vrije kamperen waaraan duidelijk behoefte bestaat, wordt zij het op beperkte schaal toegestaan, maar wel zo geconditioneerd dat de erkende campinghouders zich bepaald niet bedreigd hoeven te voelen in de uitoefening van hun bedrijf. Mochten boeren die genegen zijn wel een aantal vakantiegangers ruimte te bieden, aspiraties koesteren om te zijner tijd op het camping- bedrijf over te schakelen, dan worden deze door de voorstellen van de Kampeerraad wel rigoureus de kop ingedrukt. Van broodnijd behoeft dus geen sprake te zijn. Als de raad er dan toch niet in geslaagd is ieder van de par tijen het zijne te geven dan komen er juist de kampeerboeren het slechtst van af. Erg interessant om aan het vrije kamperen mee te werken wordt het hen niet gemaakt. Eerder moeten zij hun diensten blijven verlenen, we zouden bijna zeggen in de sfeer van liefdadigheid. Zo mogen zij niet meer dan vijf tenten op hun grond toelaten terwijl ook het verblijf van de kampeerders niet al te lang mag duren. Daarom geloven we dat het kamperen op de boerderij voorlopig wel niet zo'n hoge vlucht zal nemen. Voor de meeste boeren zal deze vorm van nevenbedrijf niet aantrekkelijk ge noeg zijn. Dan blijft de vraag over of er straks voldoende camping capaciteit gewonnen is om de steeds groter wordende stroom van recreanten op te vangen. (Van onze verslaggeefster) ARNHEM Een geneeskun dig soldaat die in de oorlog een handgranaat gebruikt, is een oorlogsmisdadiger. Toch veroordeelde gisteren de Arn hemse krijgsraad de 23-jarige assistent-chirurg sergeant Hen ri W. uit het Friese Dronrijp tot drie weken voorwaardelijk Nieuwersluis, omdat hij tijdens een oefening weigerde een handgranaat te gooien. „Het is mijn functie in dienst mensen te genezen, en niet ze kapot te gooien. Mijn werk verenigt zich eenvoudig niet met het gebruik van een aan valswapen", zo verdedigde de sergeant zijn besluit. „Hij heeft gelijk. Een handgra naat hoort niet thuis in de ge neeskundige troepen. Hij had het recht te weigeren", aldus verdediger majoor G. Miog uit Zuidwolde, werkzaam bij de geneeskundige troepen in Gro ningen en secretaris van de Werkgroep Vermaatschappe lijking Krijgsmacht. Auditeur-militair mr. J. Bek kering had voor die argumen ten geen oog. „Hij heeft een dienstbevel geweigerd". De au diteur eiste drie weken onvoor waardelijk zitten in Nieuwer sluis. Een beroep op de wet gewe tensbezwaren verwierp W. ook gisteren. „Ik onttrek me niet aan de dienst. Ik wil alleen niet destructief optreden"- „Het is voor mij maar moeilijk te verwerken," beklaagde mr. Bekkering zich. „Ik kan er toch niet toe komen zo'n goede operatiehulp zomaar te degra deren en uit de dienst te zet ten. Daarmee zou het pro bleem zijn opgelost. In een an dere functie zou hij wel hand granaten willen gooien". Majoor Miog stelde daar tege- nover, dat er diverse militaire artsen zijn, die hun pistool niet willen gebruiken. „In de geneeskundige troepen wil men dat niet. Men richt zich uitsluitend op hulpverlening on oorlogstijd. Dat is een ge zond standpunt". DRIE KOKSMAATJES wonnen een reis naar Londen voor hun gemaakte schotels op de vijfde jaarlijkse tentoon stelling van de jonge koksbri gade te Rotterdam. (Van land). onze redactie binnen- DEN HAAG Het Chris telijk Nationaal Vakverbond voelt voor verdergaande samenwerking tussen de drie vakcentrales eventueel in federatief verband op voor waarde dat elk van de drie zo zelfstandig blijft dat ieder een eigen standpunt kan bepalen en kenbaar maken wanneer men het onderling over belang rijke zaken niet eens is kun nen worden. Als NVV en NKV samen besluiten tot vorming van een verdergaande federatie wordt volgens CNV-voorzitóer Lanser de vraag belangrijk hoe zij zich dan de verhouding tot het CNV voorstellen. Aansluitend op suggesties van een jaar ge leden om te komen tot „een orgaan van overleg en samen werking" met een eigen rechts persoonlijkheid heeft het CNV nu concrete voorstellen gedaan aan NVV en NKV. De voorstellen behelsen ver groting van de efficiëntie en kortere lijnen voor de beleids vorming door het instellen van gezamenlijke werkgroepen en adviescommissies, maar ook veiligstelling en zo mogelijk vergroting van de inspraak der aangesloten bonden. Bij principiële bezwaren moet er ruimte blijven voor nader be raad in eigen kring. „Het CNV zal niet lichtvaar dig met principiële bezwaren gaan schermen", aldus voorzit ter Lanser. Het NKV heeft laten weten dat het redelijk positief staat tegenover het CNV-voorstel: he,t is een duidelijke stap naar nauwere samenwerking. Het NVV constateert dat het CNV- voorstel dezelfde normen han teert als reeds -eerder de beide ander vakcentrales, namelijk grotere efficiëntie en snellere besluitvorming, maar heeft twijfels of dat via dit voorstel bereikt kan worden. In 't kort DE BEVOLKING van Lely stad krijgt na afloop van de raadsvergadering als proef een uur gelegenheid tot in spraak. IN GRIEKENLAND is een personentrein door een brug gezakt. Van de 280 passagiers werden er 13 gewond. Na een schietpartij hebben twee gewapende mannen in Miami een amfibievliegtuig gekaapt dat met tien passagiers aan boord op het punt stond te vertrekken naar een van de Bahama-eilanden. Bij het gevecht werden drie mensen gewond, onder wie de piloot die uit het vliegtuig werd gegooid. Toegesnelde politiemensen keken machteloos toe toen het toestel opsteeg met de tweede pi loot achter de stuurknuppel. Het toestel is inmiddels in Cuba ge land. ROTTERDAM (ANP) De capaciteit van de olieleiding tussen Rotterdam en Antwer pen zal aanzienlijk worden uit gebreid. Dit jaar nog begint de Rotterdam-Antwerpen Pijplei ding N.V. in Hoeven met de bouw van een tussenstation, dat voor drukverhoging in de leiding en daarmee voor een vergroting van de capaciteit moet zorgen. Op het ogenblik verwerkt de olieleiding tussen Rotterdam en Antwerpen jaarlijks 28 mil joen ton ruwe olie. Wanneer het tussenstation in Hoeven in bedrijf zal zijn, zal de capaci teit bijna veertig miljoen ton olie per jaar bedragen. Volgens een woordvoerder van de Rotterdam-Antwerpen (ADVERTENTIE) platenspelerperfektie Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken Pijpleiding N.V. zal er met de bouw van het tussenstation een eind zijn gekomen aan de mo gelijkheden om nog meer olie door de leiding te stuwen. Capaciteitsuitbreiding kan dan alleen nog maar tot stand ko men door de aanleg van nieu we leidingen. Hierover worden op het ogenblik studies ge maakt, maar het is nog niet te zeggen of, en zo ja wanneer, er nieuwe pijpleidingen tussen Rotterdam en Antwerpen wor den aangelegd. De ruwe olie voor de pijp leiding Rotterdam-Antwerpen komt in Europoort met mam moettankers. Via de pijp gaat de olie naar de raffinaderijen in Antwerpen. De belangrijkste deelnemers in de Rotterdam- Antwerpen Pijpleiding N.V. zijn de raffinaderijen BP, Chevron Esso en Petrofina. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Sovjet-Unie moet ophouden met het uitbuiten van explosieve situaties en haar houding dui delijk wijzigen wil er sprake van goede samenwerking en verzoening in de wereld zijn. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, zegt dit in zijn jaarlijks politiek overzicht dat gisteren in Washington bekend is gemaakt zijn voor de vrede, is dit reeds het geval met onze complexe en zich nog ontwikkelende ver houding tot de Sovjet-Unie, zo meent de bewindsman. Voor zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten is er de noodzaak zelfbeheersing te tonen in spanningsgebieden. Vorig jaar toonden de Russen volgens Rogers een dergelijke zelfbeheersing wel in de on derhandelingen over -Berlijn. „Ik kan evenwel niet zeggen", zo gaat Rogers verder, „dat het Kremlin in 1971 veel te rughoudendheid in Zuid-Azië aan de dag legde. De Russi sche houding in het Midden- Oosten was op zijn minst twij felachtig". Minister Rogers spoort Rus land en haar bondgenoten van het Warschau Pact voorts aan het aanbod van het westen aan te nemen en onderhande lingen te beginnen over we derzijdse troepenverminderin gen in Midden-Europa. De Verenigde Staten zijn niet van plan eenzijdig hun strijd krachten in Europa te vermin deren Tegelijk sluit Rogers elke kans uit dat dit jaar een Euro pese veiligheidsconferentie zal plaatsvinden, iets waarop de Russen blijven hameren. Rogers hoopt dat een verbe terde samenwerking het resul taat zal zijn van het bezoek dat President Nixon in mei aan Moskou brengt. Hij schildert een over het algemeen optimistisch beeld van de vooruitzichten in 1972 voor de versteviging van de wereldvrede. Tegelijkertijd legt hij echter de nadruk op de noodzaak dat de Sovjet- Unie een grote verantwoorde lijkheid toont en haar houding verandert. Rogers staat in zijn verslag langdurig stil bij de Ameri kaans-Russische verhoudingen en hij merkt in dit verband op dat de twee supermogendhe- den „de enige twee landen zijn die de macht hebben el kaar te vernietigen". „Terwijl onze nieuwe ver houding tot de volksrepubliek China voor de rest van deze eeuw van essentieel belang zal BASEL (Reuter) Het Zwitserse farmaceutische be drijf Ciba-Geigy heeft gisteren meegedeeld dat een nieuw on derzoek zal worden ingesteld naar de werking van 't middel imipramine tegen neerslach tigheid, dat volgens de Austra lische gynaecoloog dr. William McBride bij het gebruik door zwangere vrouwen kan leiden tot het ter wereld brengen van misvormde kinderen. De kans op misvormingen - hoewel uiterst gering - kan, en dat geldt voor zoveel krachtige geneesmiddelen, niet geheel en al worden uitgeslo ten, aldus Ciba-Geigy. DE EUROPESE carnavalsge meenschap in Vaals start een actie in Nederland, België en Duitsland voor een Europa huis in Melbourne' (Austra lië). BONN (AFP) Het hoofd van de Westduitse contra-spio nagedienst, Hubert Schiibbers, is met vervroegd pensioen ge stuurd naar aanleiding van onthullingen in de pers over zijn nazi-verleden. Schiibbers, officieel hoofd van het „federale bureau voor de bescherming van de grond wet", trad tijdens het derde rijk op als officier van justitie bij processen tegen communis ten en sociaal-democraten, al dus een artikel in „Der Spie gel" van eind januari. Schiibbers zal 1 mei zijn functie neerleggen, acht maan den eerder dan hij normaal ge sproken met pensioen zou gaan. Het besluit van zijn aftreden werd dinsdag bekend gemaakt door de Westduitse minister van binnenlandse zaken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jonge advo caten in Nederland zijn onte vreden over het uitblijven van de door minister Van Agt be loofde vergoeding voor rechts bijstand aan verdachten in een vroeg stadium van het straf proces. De minister had in november vorig jaar meegedeeld cén mil joen op zijn begroting 1972 be schikbaar te stellen voor rechtshulp aan verdachten op het politiebureau na het eerste verhoor, en voor de verdedi ging tegen een eventuele vor dering tot voorlopige hechtenis door de officier van Justitie. Volgens de werkgroep Reuver (een groep jonge advocaten, die zich voor deze rechtshulp heeft ingespannen), de geza menlijke besturen van de Jon ge Balies in Nederland en het bestuur van de rechterlijke ambtenaren in opleiding, is het ministerie pas bereid de ver goeding uit te keren als de ad vocatuur heeft gezorgd voor een organisatie om die bijstand te verlenen in alle 19 arrondis sementen waarin Nederland is verdeeld. Tot die tijd zal het ministerie geen geld geven, ook niet aan die advocaten die zich nu al met deze rechts hulp bezighouden. Tegen deze ministeriële voor waarde verzetten zich de jon ge advocaten. „Het is onaan vaardbaar, dat de bestaande vormen van rechtshulp op dit gebied, die in een essentiële behoefte blijken te voorzien, langer dan noodzakelijk ver stoken blijven van een rede lijke vergoeding voor hun diensten, terwijl de daarvoor benodigde gelden nu al enige tijd ongebruikt liggen". Volgens mr. J. Hooftman, voorlichtingsman bij de Neder landse orde van advocaten, zien de „jongelui" het ver keerd. Het ministerie heeft geen dwingende voorwaarden bij het beschikbaar stellen van dat miljoen gesteld. Maar we moeten zo iets goed opzetten en over de manier waarop we dat het best kunnen doen, is nog steeds overleg ganade tus sen het ministerie en de orde van advocaten. (Van onze redactie buitenland) BARCELONA Het doden tal als gevolg van de instor ting van een tien verdiepingen tellend flatgebouw in Barcelo na is gestegen tot 18. Vermoe delijk liggen er nog meer men sen onder het puin. Niet omgekomen is een art sengezin; het was op het mo ment van het ongeluk niet thuis. De oorzaak van de ontplof fing voorafgaande aan de in storting is onbekend. Geruch ten willen dat een linkse ver zetsgroep in de flat zelfgemaak te bommen fabriceerde. Er zijn de laatste tien dagen verschil lende bomaanslagen op offici ële gebouwen gepleegd. NA EEN schietpartij hebben twee gewapende mannen dins dag in Miami een amfibievlieg tuig gekaapt. Men neemt aan dat de kapers naar Cuba wil len. Chili mag dan onder Allen- de het land zijn waar het voor geweldloze revolutionairen goed is, er zijn daar ook lie den die in traditiegevoeligheid niet onderdoen voor de meest reactionaire liberaal. En wat is het hete hangijzer weer? Lang haar. Jawel, ook daar. Alle miadelbare scholieren in Chili zijn jongstleden maandag keurig geknipt en met gladge schoren kinnen naar schoolge- komen, op hoog bevel. De di recteur-generaal van het on derwijs, Espinoza geheten, had een strenge order doen uit gaan: Niemand met een hip pie-haardos of een „guerrille ro-baard" zal meer de poorten van de lycea binnenkomen. Espinoza lichtte toe; „De be slissing is voor het eigen wel zijn van de jongeren genomen. Zij moeten, zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheden en aan elke negatieve houding die een verkeerd beeld van onze jeugd geeft, een einde maken". De revolutie scheert haar eigeri kinderen kaal. Ost-Politik: AfgeBrandt. Bisdom Roer-monddood ma ken. En dan gaan de zilveren rik-, sen en dito pieken uit de rou latie verdwijnen. Het wordt alles nikkel, wat er blinkt, zo heeft staatssecretaris Van der Stee gezegd. Hij kan ook moeilijk anders met minister van finan ciën.... ....Nikkelen Nelis.... „„als opperhoofd ten depar- temente. Vakantie 1973: Waar ga jij dit jaar naar toe? De boer op. Het moet mij wel even van het hart dat het bedroevend is dat een minister, zijn gezin en familieleden van hem zich ge noodzaakt zien onder te dui ken vanwege bedreigingen aan hun persoon. Laten we toch niet gaan meten met de maat waarmee we zelf in kwade tijden gemeten zijn. Naar verluidt is er overi gens ook beperkte Soestdijk- bewaking ingesteld. En intussen is PvdA- voorzitter Van der Louw pes simistisch geworden over het groeitempo van een progres sieve volkspartij. Een Louwe reactie. En dat terwijl Mansholt onversaagd doorholt Meneer HoUe. Maar hij holt wel aardig de goede kant op. Waarna ik ieder, die mij nu niet aardig meer vindt, extra groet. MERIJN. OP 10 MAART zal mr. M. Vrolijk (PvdA) de Tweede Ka mer verlaten wegens zijn be noeming tot commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Hij wordt opgevolgd door mevr. A.M.C. Padt-Jansen. Zijn functie van vice-voorzit- ter van de fractie wordt over genomen door drs. E. van Thijn. (ADVERTENTIE) puur envlum

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9