METINGEN IN SLOE WIJZEN UIT: Vervuiling tijdens winter 't grootst Scholieren zagen sit-down-staking niet zo zitten Drees' Denkfabriek bestudeert luchthaven Culturele agenda van Zeeland Plan Lam meren burg gunstig ontvangen U krijgt tot 7% bij BLIJKENS ENQUêTE altijd safe stad streak Stoppeldijkse herder krijgt eerste prijs Droog ANALYSE WIND ONDERZOEK lO TM 19 MAART openingstijden 10 -17en 19 -22 uur, zondags 10 -17uur, toegang f4, amsterdam VTT-biljetten aan NS-stations, Twaalfhonderd wandelaars voor mars van Rode Kruis Papierwinkel Minste weerstand V WOENSDAG 8 MAART 1972 3 (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Op de clubshow van Belgische her dershonden in de Brabanthal len in 's-Hertogenbosch heeft AV. Valck met zijn ruwharige herder de eerste prijs met uit muntendheid behaald. Tevens werd hij winnaar van de zilveren wisselbeker, die voor het eerst beschikbaar werd gesteld. Hij kreeg de be ker uit handen van mevrouw De Jong uit Calgary (Canada). De heer Valck zag ook kans beslag te leggen op de wissel beker van de „Astorias" kam pioen en de definitieve beker voor de ruwharige herder. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Overwegend droog met opklaringen en ongeveer nor male temperaturen. Weersvooruitzichten ln cij fers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens' 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. hoogwater Morgen, donderdag 9 maart: Bergen op Zoom, 9.30 22.11 Hansweert, 8.57 en 21.33 Terneuzen, 8.26 en 21.02 Vlissingen, 8.00 en 20.38 Wemeldinge, 9.20 en 22.01. HULST De meeste leer lingen van de Jansenius-scho- lengemeenschap in Hulst heb ben hun mede-scholieren, die verbolgen zijn over de demon stratieve sluiting van de kel derkantine, zowel letterlijk als figuurlijk in de kou laten staan. Voor de dinsdag aange kondigde sit-down-staking be stond slechts een minimale be langstelling. Een echte staking was het trouwens niet eens, want de leerlingen, die uiteindelijk de moed konden opbrengen om even in de ijzige voorjaarskou te gaan zitten, hadden daar voor wijselijk de middagpauze gekozen. Uit dat alles zou af geleid kunnen worden, dat het ongenoegen over de sluiting toch weer niet zo groot is, als aanvankelijk werd gesugge reerd. Bovendien had de sit- down-aktie dinsdag meer het karakter van een „lieflijke grap", dan een keihard be doeld protest. En zo kwam het blijkbaar ook bij rector P. Boeren over, die zich tegen één uur temidden van ziin mokkende leerlingen begaf en zeven later aanspoorde om warmere oorden op te zoeken. Aan die uitnodiging werd zon der tegenpruttelen gehoor ge geven. Leraren van de Hulster scholengemeenschap hebben zich bijzonder verwonderd ge toond over het op hun school gesignaleerde ongenoegen, waarmee het achteraf wel blijkt mee te vallen. Rector P. Boeren: „We hebben een leer- lingenraad, maar de leerlingen zijn van geen kanten te acti veren. Ze interesseren zich niet voor de zaken". Datzelfde heeft ook de kan tine-commissie moeten onder vinden, die de kelderkantine de afgelopen weken langzaam heeft zien veranderen in een levensgrote puinhoop, waar naar volgens rector Boeren ook andere leerlingen geen hand hebben uitgestoken om er verandering in te brengen, Deze week zal de kelderkanti ne eerst een grondige schoon maakbeurt krijgen om vervol gens weer opengesteld te wor den. „We zullen ze weer maar een kans geven", aldus de heer Boeren, die de verrich tingen van- zijn inventieve scholieren met een glimlach heeft gadegeslagen, maar er verder geen geheim van inaakt niet goed te begrijpen, waarom ze hun kritiek niet via de binnen de gemeenschap bestaande kanalen uiten. De sit-down-aktie begon gister middag om kwart voor één en was om één uur afgelopen. Rector P. Boeren temid den van zijn leerlingen, waar van de meesten alleen aan de sit-down-actie meededen om op de fofo te komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een winterperiode is totale verontreiniging van hel gras in het Sloegebied als gevolg van de uitworp van Hoeehst en Péchinev, ernstiger dan in de zo mer. Bij metingen door het insti tuut voor plantenziektenkun- dig onderzoek te Wageningen is gebleken dat er te hoge fluorwaarden zijn opgetreden tijdens de winter in een ge bied tot circa vier en een hal ve kilometer noord- en noord oost, drie kilometer noord oost, vier kilometer west noord-west en vijf kilometer west van het Industriecomplex in het Sloe. Het betrokken gebied kan beter niet voor het weiden van vee worden gebruikt. In de zomer krimpt het "besmet te" gebiej als het ware in. Het strekt zich dan uit in noord-noordoostelijke richting over een afstand van drie tot vier kilometer van het indus triegebied. Gisteren is het meetrapport van het IPO over de periode 5 november 1970 - 13 novem ber 1971 verschenen. Na ana lyse van meetresultaten op 18 punten rond de industrie in het Sloe, constateert het IPO, dat het milieu terdege door de komst van de alluminiumfa- briek Pechiney is beïnvloed. Hoe groot die invloed pre cies is geweest, ten opzichte van de' bestaande verontreini ging door Hoechst, valt echter nog niet te zeggen. Wel heeft men vastgesteld, dat de toena me van fluorwaarden op twee gevoelige meetpunten, niet kan worden toegeschreven aan produktie-uitbreiding bij de fosforproducent Hoechst. De totalen van fluorneerslag over 1970 en 1971 ontlopen elkaar echter niet veel. Hoe groot het preciese aandeel van Péchiney in de totale lucht verontreiniging is geweest, weet men nog niet. Een der redenen is, dat de gegevens over de windrichting en windsnelheid (van groot be lang voor het bepalen van de hoek waaruit de verontreini ging komt aanwaaien) door het KNMI anders worden op gegeven dan bij eigen waarne mingen door het IPO is geble ken. Door onderzoek van bladbe schadigingen bij gevoelige gla diolen rassen en door werge- lijkende studies over de ver schillende meetresultaten, kan - aldus het IPO - worden ge steld dat de meetpunten ten noorden en ten noordoosten van de Sloe-industrie het meest worden bedreigd en wel des te meer naarmate zij dich ter bij de industrie liggen. Voor meetpunten, dicht onder de rook van de fabrieken, speelde de gasvormige veront reiniging een grotere rol dan op verder afgelegen punten. Het plannen van een Tweede Nationale Luchtha ven is, in deze tijd van ex plosieve ontwikkelingen, geen flauwe kul. Zelfs de met een grote visie begiftig de dr. Albert Plesman zou vreemd tegen zo'n vraagstuk aankijken als hij nog eens terugkwam. Daar staat tegenover dat ook de organisatie- en on derzoektechnieken zich heb ben ontwikkeld en het lijkt er op dat de Planninggroep Tweede Nationale Luchtha ven een goede kans maakt tot de juiste conclusies te komen. Die conclusies moe ten betrekking hebben op twee zaken. Allereerst op de vraag of Nederland een tweede grote luchthaven no dig heeft (of hebben kan) en op de tweede plaats op de vraag waar die dan ko men moet. Gisteren berichtten wij al dat de directeur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst nogeens bevestigd heeft dat geen van deze twee conclusies reeds zijn getrokken, waarbij hij er meteen aan toevoegde dat het volgens hem nog wel minstens twee jaar zal du ren voor men daaraan toe zal zijn. Daarna pas kunnen er beslissingen worden ge nomen. De directeur-generaal zei dit tijdens een bijeenkomst met luchtvaartjournalisten. Die bijeenkomst was be doeld om de pers een kijkje te gunnen achter de scher men van de Planninggroep. Dat „kijkje nemen" werd een hoogst vermoeiende be zigheid want de problema tiek waarmee de Planning groep moet afrekenen is duizelingwekkend complex. Dat komt vooral ook omdat men met letterlijk alle fac toren wil rekening houden. Elke analyse wordt vijf maal gemaakt, voor iedere moge lijke vestigingsplaats een maal. Er moet worden gewerkt met ongelooflijk veel onbe kende maar belangrijke fac toren. AVie bijvoorbeeld vindt een waardenorm voor zaken als: geluidshinder, verlies aan recreatiegebied of gewoon aan stille ruimte? Toch zijn dat zaken die uit eindelijk de „prijs" mede gaan bepalen. De speciaal voor de twee de luchthaven gevormde „denkfabriek" van het mi nisterie van Verkeer en AVa- terstaat maakt gebruik van nagenoeg het hele Neder landse wetenschapspotentleel in al zijn specialistische va riaties. Het simpelste uit breidingsplan van het klein ste dorp in een van de vijf mogelijke vestigingsgebieden krijgt (zegt men) evenveel aandacht als de meteorologi sche calculaties van het KNMI. Uiteindelijk hoopt men van elk van de vijf vesti gingsplaatsen de voor- en nadelen, zo breed mogelijk uitgesponnen, aan de poli tieke beslissingennemers te kunnen voorleggen. „Het is dan heel goed mo gelijk", zegt de directeur- generaal van de Rijkslucht vaartdienst, „dat de be windslieden om politieke re denen hun keuze laten val len op een andere vestigings plaats dan die welke wij op zuiver economische, sociolo gische gronden hebben ge adviseerd. Zoiets is onlangs ook in Engeland gebeurd". Dat laatste biedt nog per spectief aan anti-luchthaven activisten, die zich toch al moedeloos moeten voelen worden bij het zien van het wetenschappelijk potentieel dat de Planninggroep in het geweer brengt. Tegelijkertijd echter is Juist dit laatste een hint aan het adres van de acti visten het niet te laten bij kreten en spandoeken al leen, maar aan de slag te gaan om materiaal te ver zamelen dat hun tegen standpunten te zijner tijd kracht bij kan zetten. Men zal indien Steenber gen (om maar een voor beeld te noemen) zowel door de Denkfabriek van Drees als door Drees zelf (of diens opvolger) als de ware plaats wordt aangewe zen, toch duidelijk moeten kunnen zeggen waarom het daar niet zou kunnen en niet zou mogen. De vraag is natuurlijk of de volksoppositie geld heeft om argumenten te verzame len, te schiften en te beoor delen. AVat dit betreft zit de Denkfabriek van Drees be ter. Maar de activisten zou den eens kunnen beginnen met een inventarisering van wat er gedaan is rond en gebeurd is met soortgelijke zaken elders in de wereld. AV. KOCK (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Niet min der dan twaalfhonderd mensen heben zich aangemeld voor de tweede Rode Kruis-mars, wel ke op zaterdag door de afdeling Middelburg van het Nederland se Rode Kruis wordt gehouden. De startplaats bevindt zich in de sporthal aan de Middelburg se Nassaulaan en de trajecten die de deelnemers kunnen kie zen variëren van vijf tot en met veertig kilometer. Er zijn voor de veertig kilometer afstand 150 liefhebbers ingeschreven. Tot de deelnemers behoort een de tachement Engelse militairen dat in Duitsland gelegerd is. De organisatoren van de mars houden er rekening mee, dat het op 11 maart goed wandel weer is. Het batig saldo van de mars komt ten goede aan het Rode Kruis. VANAF 6 APRIL heeft het wegtransport tussen Nederland en Noorwten geen speciale vergunningen meer nodig, ge regelde autobusdiensten uitge zonderd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Zeeuw se culturele agenda voor deze maand is goed gevuld. Belang rijk voor Zeeuwsch-Vlaande- ren is de „toernee" die AVim Sonneveid geassisteerd door AVillem Nijholt en Corryv an Gorp door dit gedeelte van Zeeland maakt. Gisteravond trad hij op in het cultureel centrum „De Halle" te Axel, vanavond doet hij dat in het Zuidlandtheater te Terneuzen, morgen (9 maart) in het Le- deltheater te Oostburg en daarna gaat hij naar AValche- ren voor een optreden in de Middelburgse schouwburg op 10 maart en in het Vlissingse Britannia op 11 maart. In Axel is er op 12 maart in „De Halle" een koffieconcert door de volgende strijkers van het kernensemble: Ronald Ma- sin, viool, Maria Masin-Kele- men, altviool en Bob Reuling, violoncel. Dinsdag 21 maart wordt in Axel het toneelstuk „Het geld ligt op de bank" opgevoerd. Hieraan werken onder meer mee: Bob de Lan ge, Carry Tefsen, Rudy Fal- kenhagen en Cor van Rijn. In Hulst wordt zaterdaga vond 11 maart in de basiliek de Johannes Passion van J. S. Bach uitgevoerd met mede werking van de koninklijke zangvereniging „Tot oefening en uitspanning" en het gewes telijk orkest van Zuid-Hol land. Zaterdag 18 maart speelt het Zeeuws Jeugdorkest in de Hulster Basiliek werken van Stamitz, Van Beurden en Man neke. Beautiful Idaho speelt op deze avond nummers van de solo-gitarist Nick va» Raay. In Oostburg houdt donder dag 23 maart in de burgerzaal van het raadhuis ir. F. B. Car- basius AVeber een lezing over zijn tochten door India en Ne pal. Op vrijdag 24 maar wordt in het Ledeltheater te Oost- burg de film: „Morgan, a sui table case for treatment" van Karl Reisz vertoond. In Terneuzen wordt in het Luxor-theater op donderdag 16 maart de film „Het Naakte Eiland" een Japanse film vertoond. Verder wordt in het Zuidlandtheater te Terneuzen op 20 maart het blijspel „Het geld ligt op de bank" gebracht en op 29 maart treedt in het zelfde theater het gezelschap Lisolore Gerritsen, Henk van Ulsen, Amanda Bruce en Ge orge Ball op met het program ma „Namens Jacques Brei". Een van de belangrijkste culturele gebeurtenissen in Middelburg is deze maand de uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach in de nieuwe kerk op zaterdag 18 maart. In de Vlissingse St. Ja- cobuskerk concenteert vrijdag avond 24 maart het Amster dams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kers jes. Dit orkest geeft overigens vrijdagavond 10 maart ook al een concert in de Maria Mag- dalenakerk te Goes. De toneel groep Globe speelt dinsdag 21 maart in de Prins van Oranje te Goes de cabareske satire van Peter Nichols „Zuster Norton verliefd". Zaterdaga vond 25 maart wordt in de Goese Maria Magdalenakerk het „Lentefestival" gehouden, een avond voor liefhebbers van koor-, orgel- en blaasmu ziek. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlissing se consumenten en de binnen stadswinkeliers hebben gespro ken. Ruim 350 huisvrouwen en 150 detaillisten uit Vlissingen zijn door de n.v. v/h Nederland se Stichting voor de Statistiek ondervraagt3 over hun mening aangaande het winkelplan Lammerenburg. Van de huis vrouwen blijkt 81 procent voor het plan-Lammerenburg te zijn. De detaillisten zeggen in meer derheid (70 procent) nee tegen het plan. Als men voor hen de vraag echter anders inkleedt, door ze te laten kiezen tussen het plan Lammerenburg en een soortgelijk plan maar dan el ders in Zuidwest-Nederland, dan blijkt tweederde deel voor Lammerenburg te zijn, c.q. geen duidelijk standpunt meer te hebben. Biedt men de de taillisten als alternatief aan de vestiging van een paar mam moetwinkels in de binnenstad, dan zegt 87 procent van de on dervraagden gretig „Ja, dat het liefst van alles". Met de cijfers in de hand constateert het college van b. en w. van Vlissingen„Onze aanvankelijke mening, neerge legd in een ontwerp-raadsbe- sluit van 26 maart 1971, is door deze enquête op een frappante wijze bevestigd". Na april a.s. zullen b. en w. van Vlissingen, hopelijk con amore met de in tussen benoemde burgemeester, de raad wederom een voorstel inzake winkelvestiging doen. Zet de raad, na kennisname van de nieuwe feiten, het licht op groen, en keuren G.S. ver volgens het raadsbesluit goed. dan zullen over uiterlijk vijf jaar de eerste winkeldeuren in Lammerenburg opengaan. Plan Lammerenburg omvat 15.000 vierkante meter vloeroppervlak voor grootwinkelbedrijven (C. en A. en V. en D.), die hier mammoetwarenhuizen willen stichten, en maximaal 7500 vierkante meter vloeroppervlak ten behoeve van gewone win kels. Dit laatste komt overeen, aldus de Vlissingse wethouder I. Filius, met ten hoogste veer tig winkels. Het in Vlissingen lopende ge rucht, dat het plan Lammeren burg tachtig normale winkels zou omvatten, is uit de lucht gegrepen", aldus de heer Fili us. Rondom het plan Lammeren burg kan men een hele papier winkel opbouwen van rappor ten en studies, protestbrieven en manifesten, die sinds het ontwerp-raadsbesluit van 26 maart 1971 zijn verschenen. Wethouder Filius: „AVij menen dat het rapport van de stich ting voor de statistiek een goe de bouwsteen vormt voor een verantwoorde beleidsbeslissing. Hoe ons voorstel aan de raad precies zal gaan luiden kan nu nog niet worden gezegd. AVij moeten ons oordeel nog formu leren, maar het is wel epn ster kende gedachte, dat het rap port op frappante wijze onder schrijft wat wij in eerste aan leg weliswaar zonder een wetenschappelijke onderbouw al meenden te moeten op merken". Loco-burgemeester C. Gillis sen Verschagen: „De resultaten van de enquête die in onze op dracht is gehouden wijken nog al af van wat men als gangba re mening in deze kwestie be schouwt. De uitslagen van een eerder onderzoek onder de Vlissingse detaillisten worden zelfs door de nieuwe gegevens doorkruist. Dat blijkt vooral bij het antwoord op de vraag: ziet u een grootwinkelcentrum liever in Lammerenburg dan elders in Zuidwest-Zeeland, b.v. Middelburg? Een overtui gende meerderheid van de de taillisten blijkt uit die twee mogelijkheden dan toch maar liever voor Lammerenburg te kiezen". AVethouder Filius merkt op: „B. en w. delen ten volle de mening van de Vlissingse de- tailisten, dat het ideaal zou zijn als de mammoetwinkels ergens in de binnenstad zouden wor den gevestigd. Maar de reali teit is nu eenmaal anders. Overigens kiezen wij met het plan Lammerenburg be slist niet de weg van de minste weerstand. Integendeel: dit plan schept heel wat meer vraagstuken, ook voor de ont wikkeling van de binnenstad, dan wanneer de grootwinkel bedrijven de keuze op Vlissin- gen-Centrum hadden laten val len. Trouwens, ook wat de ont wikkeling van de binnenstad betreft, zijn wij als college van b. en w. met handen en voeten gebonden aan wat andere over heidsinstanties uitmaken". Voor de enquête zelf acht het Vlissingse college van b. en w. het van groot belang, dat zij heeft plaatsgevonden nadat zich reeds enkele grootwinkel bedrijven buiten de stadskern hadden gevestigd. Hun invloed op het reilen en zeilen van de TOssingse detaillisten was voor de ondervraagden een concreet gegeven. (ADVERTENTIE) Opzoek naar h°ge rente? De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3