Matthaus in Aardenburg VERKEERSZONDAARS BEBOET 7S 55 BACH-COMITÉ WERKTE VOOR NEGENTIENDE MAAL AAN: Verweer tegen kritiek in raad Axel krijgt wensen van Spui Milieubeschermers richten zich tot schooljeugd PRIJSVERLAGING! MISSIONARIS SLAAT MUNT RIT GELOFTE VAN ARMOEDE MODESHOW IN AXEL nu nog voordeliger deimonte TOMATEN KETCHUP stad streek Bouwvereniging Sas van Gent ARKA BIJEEN IN AXEL Kloosterzande COLPORTAGE NATIONALE MOTORCROSS Bosbad Hoeven Kamercentrale WD vergadert in Goes fles 340 grdm SPAANSE WIJN HALVARINE SPINAZIE FILTERZAKJES AtM SLIPS Vogelwaarde Nieuw-Namen St.-Jansteen WOENSDAG 8 MAART 19"/z 5 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Met een uitvoerige brief aan de ge meenteraad van Sas van Gent heeft de bouwvereniging Sas van Gent zich verweerd tegen de kritiek, die door de PvdA- fractie tijdens de laatstgehou den begrotingsvergadering is geuit over het beleid van de Sasse woningbouwverenigin gen. „Dit beleid kan de toets der kritiek moeilijk doorstaan", zei fractievoorzitter M. de Groff. Het bestuur van de bouwver eniging stelt voorop dat iedere woningbouwcorporatie over elk boekjaar een beredeneerd ver slag moet inleveren bij de di recteur-generaal van de volks huisvesting. Ook anderen kun nen van dit verslag kennis ne men o.a. de fractievoorzitters van de gemeenteraad en de pers. Als antwoord op de opmer king van de heer De Groff, dat het vreemd is dat de vice-voor- zitter van de bouwvereniging in Aken woont en een ander bestuurslid in Amsterdam, schrijft het bestuur van de bouwvereniging dat de heer P. A. Neeteson aftrad als vice- voorzitter toen hij naar Aken verhuisde. De heer Baart, die nu in Am sterdam woont, is op verzoek van het bestuur als bestuurslid aangebleven totdat enkele fi nanciële zaken van de bouw vereniging zijn opgelost. In middels heeft de heer Baart als bestuurslid bedankt. Verder wordt in de brief op gemerkt dat in de 55 jaar dat de bouwvereniging bestaat de gemeenteraad nooit de behoef te heeft gevoeld om een ge meentelijke vertegenwoordiger in het bestuur van de bouw vereniging aan te wijzen. „On zerzijds zou een gemeentelijke vertegenwoordiger van harte welkom zijn geweest." Tenslotte verklaart het be stuur geen problemen te heb ben met de huurharmonisatie, die immers steunt op een wet die door de volksvertegenwoor diging is goedgekeurd. Ook de uitvoering van de maatregelen leverde,- volgens het bestuur, niet meer moeilijkheden op dan de tot dusver toegepaste huur verhogingen. (Van een onzer verslaggevers) SPUI Een aantal buurt bewoners van het dorpje Spui hebben in een brief aan het Axelse gemeentebestuur ver schillende wensen bekendge maakt. Slechts in een deel daarvan kan tegemoet geko men worden, omdat de overige tot de competentie van Ter- neuzen behoren. De wensen betreffen onder meer de riolering van het dorp, de ergernis over de aanwezig heid van een bouwvallig pand, de snelheidscontrole en een vuilnisstortplaats. Wat de rio lering betreft zal het Axelse gemeentebestuur contacten leg gen met Terneuzen, omdat er toch in ieder geval een ge meenschappelijke regeling ge troffen zal moeten worden. Ten aanzien van de klachten over het bouwvallige pand wordt de eigenaar aangeschre ven. Aan de snelheidscontrole en de vuilnisstortplaats kunnen b. en w. van Axel niets doen, omdat de controle wordt uitge voerd door de gemeentepolitie van Terneuzen en de vuilnis stortplaats op het grm'-'gehipo van evtn cns fern.mzen lig' (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zondag 19 maart (passiezondag) staat heel Aardenburg weer in het teken van een jaarlijks terugkerende culturele traditie: de uitvoering van Bach's Matthaus Passion in de sfeerrijke Sint Baafskerk. Dit jaar zal het voor de 19de maal zijn dat het plaatselijke Bach-comité dit muzikale hoog tepunt heeft voorbereid. De publieke belangstelling voor deze Aardenburgse „top per" is nog altijd onverflauwd. Onder de trouwe bezoekers zijn er die er een lange reis voor over hebben om het lij densverhaal in Aardenburg te horen vertolken door - en dat is eveneens een jarenlange traditie - dirigent Piet van Egmond en zijn Amsterdams Oratorium Koor met mede werking van vooraanstaande solisten. „Zonder twijfel is de Mat- theus passie voor Aardenburg de belangrijkste culturele ge beurtenis", zegt de heer E.O, Cuelenaere, die even lang be stuurslid van het Bach-comité is als dit comité bestaat." Het is vooral dankzij onze prachti ge Sint Baafs, maar ook door de medewerking van vermaar de koren en sublieme solisten, dat de Maatheus passie nog altijd zo'n grote belangsteling treikt." In al die 19 jaar van zijn bestaan heeft de Aardenburgse passieviering nauwelijks wij zigingen ondergaan. Wat goed is mooet je zo laten", zegt de heer Cuelenaere." Door de plaatsing van negen extra warmtestralers hebben we de temperatuur in de kerk wat kunnen verbeteren. Grote financiële zorgen met betrekking tot de organisatie van de „Matthaus" in Aarden burg zijn er niet. De kosten die rond de f 15.000,- belopen worden door de verkoop van de toegangskaarten, en subsi dies van gemeente en provin cie gedekt. Typerend voor de medewerking van het Amster dams Oratorium Koor noemt de heer Cuelenaere het feit dat het ongeveer 200 leden tellende gezelschap zelf de reiskosten Amsterdam-Aar denburg v.v. voor zijn reke ning nemen. (ADVERTENTIE) De Sint Baafs in Aardenburg: voor de negentiende maal het decor voor opvoering van de Mat thaus Passion. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het gemeentebestuur van Axel zal via de school hoofden het onderwijzend personeel vragen tijdens de lessen op de verschillende scholen aandacht te schenken aan de milieu hygiëne in de eigen gemeente. Ook de jeugdnatuurwacht zal met een dergelijk verzoek worden benaderd. Volgens b. en w. van Axel is het voor een effectieve be strijding van de milieuvervui ling belangrijk om de bevol king op dit punt bewust te maken en daarmee wil men via de scholen en de jeugdna tuurwacht bij de jongeren be ginnen. Burgemeester M. K. van Dijke vindt het vooral be langrijk om er op te wijzen, dat op het gebied van de mi lieubescherming niet automa tisch alle initiatieven van de overheid verwacht moeten worden. „Dit is duidelijk een zaak waarbij we de hand in eigen boezem moeten steken", aldus de Axelse burgemeester, die daaraan toevoegt, dat dit on derwerp naar zijn idee zonder, bezwaar in de leerstof van de verschillende scholen kan worden ingepast. Ook in de algemene politie verordening van Axel zijn be palingen opgenomen, ter be perking van de vervuiling van het eigen milieu. De politie ontbreekt het evenwel aan mogelijkheden om een doel treffend toezicht op de nale ving uit te oefenen, zodat dit in de praktijk op verschillen de moeilijkheden stuit. Burgemeester Van Dijke zegt daarover: „Als je moet optreden, is het kwaad trou wens al geschied". Een en an der is dinsdagmiddag ter spra ke gebracht tijdens de weke lijkse persconferentie in Axel. Burgemeester Van Dijke heeft tevens meegedeeld, dat de gemeente met ingang van de nieuwe dienstregeling voort aan 12 maanden per jaar zal bijdragen in de kosten van de lijndienst Overslag-Zuiddorpe, In plaats van de tot op heden meer gebruikelijke 7 maan den. De bijdrage bedraagt 150 gulden per maand. Het grootste belang van de dienst was in het verleden ge legen in het vervoer van scho lieren, maar daarnaast konden ook andere passagiers gebruik maken van de bus. De lijn dienst gaat van Overslag via Zuiddorpe, Koewacht en Hulst naar Perkpolder en er worden dagelijks.vier ritten ge maakt. (Van onze correspondent) AXEL De algemene rooms katholieke ambtenaren bond (ARKA) afdeling Oost- Zeeuwsch-VIaanderen, zal op maandag 20 maart om 20 uur in De Halle in Axel de alge mene vergadering hóuden. Naast de verschillende jaar verslagen komt ook een be stuursverkiezing aan de orde. Dit wegens periodiek aftreden van de secretaris-penning meester, de heer R. Slock. Schieting Aan een schie ting, die zondag werd gehou den in café Morcus, hebben 51 schutters deelgenomen. Op wip 1 wend de hoge vogel geschoten door R. Pauwels uit Groenendijk. De eerste zijvo gel ging naar F. van Kruyssen, de tweede zijvogel was voor J. Hoop, beiden uit Kloosterzan de. Op de tweede wip was deze uitslag: E. de Maat Osse- nisse en J. de Waal, eveneens uit Ossenisse, die zowel de eerste als tweede zijvogel schoot. Het grootste aantal was voor J. Burm uit Groenen dijk. (ADVERTENTIE) De medewenkenden kunnen elk jaar in Aardenburg op een gastvrij onthaal rekenen, want bij de Mattheus-traditie hoort ook de aanbieding van een warme maaltijd door de Aar denburgse gastheren en -vrou wen. De heer Cuelenaere heeft zoveel hart voor de Mattheus- passiezaak dat hij niets onbe proefd laat om tot over de landsgrens de aandacht op het jaarlijkse Aardenburgse ge beuren te vestigen. In de maanden voorafgaande aan de passiezondag is hij dan ook een vaste verschijning in de. voorportalen van de schouw burgen in Gent, Antwerpen en Brugge waar hij de folders over de Mattheus passie uit deelt. Onder de solisten die dit jaar aan de uitvoering in de Sint Baafs meewerken zijn er drie die voor het eerst in de Aardenburgse kerk optre den. Het zijn de tenor Chris van Woerkom (evangelist), de ba riton Marco Bakker (Christus) en de bas-bariton John Bröchler. De vader van laatst genoemde Caspas Bröchler, vertolkte tussen 1954 en 1956 de Christuspartij van de Mat theus passie té Aardenburg. De andere uitvoerenden zijn de sopraan Rina Cornelissen, de Engelse alt Delia Woolford, de tenor Reinier Schweppe, de organist Thijs Kramer, Leny van der Lee, clavecimbel en Nelly Duin, viola da gamba. Verder werken mee het kna penkoor „Vredesscholen" uit Amsterdam en het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland. I Zondag, 12 maart a.s. met buitenlandse deelname. Alle klassen en zijspannen. Aanvang: 14.00 uur- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Be taalt u dat ontwikke lingswerk uit uw eigen zak?". Dit vroeg de offi cier van justitie gister morgen aan de op dit moment in Nieuw-Na- men verblijvende missi onaris B, die terecht stond voor het negeren van een rood licht op de kruising Sint Anna. De missionaris ant woordde bevestigend op de vraag van de officier. „Ik krijg honderd gul den zakgeld per maand", aldus de missionaris, die daaraan toevoegde, „en u neemt een hele moot van dat zakgeld weg". Op 24 januari van dit jaar reed de missionaris - op dit moment met verlof in Nederland - de kruising St. Anna op, zonder gemerkt te heb ben, dat het licht op rood stond. Dat gebeurde ongeve.er een maand na de aankomst van zijn Afrikaanse missiegebied in Nederland. Zowel de officier als de kanton rechter vonden dit om standigheden om reke ning mee te houden bij het bepalen van de boe te' „Zestig gulden voor zo'n overtreding is niet teveel. Ik neem direct aan, dat u van 100 gul den moet rondkomen en dan is 60 gulden een erg hoog percentage", aldus de officier, die de boete daarom tot 30 gulden verlaagde. De kanton rechter was het daarmee eens en veroordeelde de missionaris tot het beta len van deze boete. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De firma De Rud- der-Bouvain in Axel geeft dinsdag 14 maart in de Halle in Axel een modeshow van lingerie-, nacht- en badkle ding. De vierhonderd voor de ze show beschikbare plaatsen zijn inmiddels uitverkocht. Dat is overigens, gezien het succes van de vorig jaar ge houden show, niet verwonder lijk. Niet alleen in Zeeland staat deze Triumph-modeshow hoog aangeschreven, maar ook in België is deze goed be kend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kamer centrale Middelburg van de VVD houdt donderdag een openbare bijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang 8 uur. Ir. W. Land heer, voorzitter van de VVD- fractie in de Provinciale Staten van Zeeland, zal een inleiding houden over de toekomstige ontwikkeling van Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ik vind het niet ideaal, zoals die men sen dat doen. Ze staan daar zo stiekem. Laat ze met open vi zier vechten". Met deze uitla tingen gaf de 72-jarige inwo ner van Hontenisse, J. de T., de kantonrechter dinsdagmor gen te kennen, bepaald niet gelukkig te zijn met het feit dat de politie hem op 4 janua ri in Terneuzen had aangehou den wegens te hard rijden. De man was in de Guido Gezellelaan in Terneuzen „ge snapt" op een moment, dat hij volgens de apparatuur van de no''t'e 89 kdometer reed op een weg waar een maximum snelheid van 70 km. gold. Een fout in de apparatuur achtte de officier uitgesloten en daar om eiste hij een boete volgens het normale tarief van 2,50 per overschreden kilometer. Voor De T. kwam dat uit op 30 gulden. De kantonrechter vonniste conform de eis, waar op De T. als reactie gaf: „Dan denk ik maar dat ik in hoger beroep ga". Tegen de scholier P. de B. eiste de officier 75 gulden boete, om dat hij op 15 oktober 1971 in de Willem de Zwijger laan in Terneuzen een wiel- rijdster had aangereden. De officier achtte het bewezen, dat De B. met zijn motorfiets teveel links had* gereden. De kantonrechter veroordeelde De B. tot een boete van 60 gul den. De kraanmachinist A. v. B. uit Koewacht werd bij verstek tot 20 boete veroordeeld voor het feit, dat hij in de Oranje straat in Axel een ongeluk veroorzaakte door met zijn bromfiets rechts in plaats van links in te halen. Op 14 november van vorig jaar reed mevrouw J. G. van D. met haar wagen in de Axelsestraat in Terneuzen zo dicht langs een geparkeerde personenauto, dat ze deze ramde. Mevrouw G. meende onschuldig te zijn aan het on geluk, omdat de wagen vol gens haar lezing plotseling was gaan rijden De bestuur der in kwestie ontkende dat. Zijn lezing werd door getui gen bevestigd en daarom oor deelde de rechtbank mevrouw G. gistermorgen schuldig aan het ongeluk. Ze kreeg een boete van 25 gulden. De zaak moest tot voor het kantonge recht uitgevochten worden omdat de beide verzekerings ondernemingen het niet eens konden worden. „Dit zijn over het algemeen zaken met gerin ge strafrechtelijke gevolgen", aldus de officier. De vishandelaar D. uit Bres- kens hoorde 150 gulden boete tegen zich eisen, en kreeg een boete van 150 gulden, waarvan 50 voorwaardelijk. Controleurs hadden in zijn viskraam on dermaatse tong aangetroffen „Ik kon daar niets aan doen," aldus D. „Ik had die partij op de mijn gekocht en ik kan die vis toch niet weggooien". Op de eis van de officier reageer de hij met te zeggen: „Ik vind dit niet fair". „Een bepaalde mate domheid ligt toch wel grondslag aan dit soort keersfouten". Dit zei de cier over een aanrijding, de scholier De S. uit Phillipi- ne in september met zijn op gevoerde brommer veroor zaakte. Hij kwam in botsing met een bromfietser toen hij wilde wegrijden. De officier eiste 25 gulden voor de aanrij ding en 50 gulden voor, het feit. dat de bromfiets was op gevoerd De rechter vonniste conform deze eis. van ten ver- offi- die normale i ncy prijs yo NIEUWE WASTE PRUS'SIAS PRUS fles zoete normale prijs 2SO gnamskuigje normale prijs^S" literblik •- normale prijst" n? 2 per pak ynaten 92 Tim IS2. Topbiljart Topbiljartclub De Bossche Toepers heeft in het café van P. Vonk een wedstrijd gespeeld tegen de Terholse Toepers.De Bossche Toepers wonnen deze wed strijd met 119. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: J. Dobbelaar - J. van Eertvelde 0—2, G. Vink - E. van Stevendaal 2—0, Th. van Dam - P. Freyzer 11, F Dobbelaar - J. Schonenberg 20, M. Hermans - J. Danc- kaert 11, W. Nicolaas - H. Freyzer 2—0, M. van Sehaick - J. van Delft 1—1, T. van Sehaick - A. Hemelaer 0—2. R. Dobbelaer - P. Freyzer 1 1, H. Mel - A. Hemelaer 1— Gym-club In navolging van de bejaardenbond heeft de vrouwenbond van het NKV, afdeling Nieuw-Namen, ook een gymnastiekclub opgericht. De lessen zullen wekelijks plaatsvinden op donderdag van 3 tot 4 uur in het verenigings gebouw en worden gegeven door mevrouw De Waal uit Graauw. Loterij De eerste prijs van de loterij, die door het jaarmarktcomité beschikbaar is gesteld, namelijk een vet varken, is gewonnen door D. "an Waterschoot in Absdale.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2