marechaussees aan het woord: marechaussee ZIEKEN- VERZ0RG(ST)ER grafische school eindhoven beheerder start voor een moderne officierscarrièie Koninklijke Militaire Academie - Breda aanmelding met 120 veilig door de bocht 1 wereldje op zich machtig interessanti méér weten? In het VERPLEEGTEHUIS ST.-ELISABETH 2e jaars leerling ZIEKENVERZORGSTERS een goede toekomst open huis st.-willibrord internaat deurne, Vlierdenseweg 109, tel. 04930-2684 BONDSSPAARBAN K DORDRECHT/BREDA Een beroep op niveau Van HBS naar KMA betekent niet alleen doorstuderen, maar ook het kiezen van je beroep: manager in een van de grootste bedrijven van ons land. Een bedrijf met een taak even reëel als noodzakelijk. Ook de officier werkt met de elementen personeel, materieel en tijd. Bij voorbeeld ais commandant van een compagnie, ais organisator van een legeroefening, als verantwoorde lijke man voor de transporten, de administratie... Dit vraagt gede gen vakkennis en routine in het lei dinggeven. In beide opzichten bereidt de KMA-studie de aspirant officier op zijn taak voor. Welk diploma is vereist? Het diploma hbs gymnasium of atheneum wordt vereist voor de opleiding tot officier bij infanterie, cavalerie, intendance, aan- en af- voertroepen of militaire administra tie. Bezitters van een B-diploma en ook afgestudeerde hts'ers kunnen bovendien worden opgeleid tot offi cier bij genie, verbindingsdienst, technische dienst of artillerie. De officiersstudie Duur: 4 of 5 jaar, afhankelijk van het gekozen wapen of dienstvak. Er zijn drie studierichtingen: de admi- nistratief-economische, de sociaal- economische en de technische. Naast colleges in een van deze 'specialismen' staan algemene mi litaire wetenschappen op het pro gramma, uitgebreide algemene vorming en zeer veel sport. De KMA kent een intensief corps- en verenigingsleven. Carrièremogelijkheden Naast gevarieerde carrièremoge lijkheden in de praktijk zijn er voor de jonge officier ook mogelijkhe den voor verdere studie (Hogere Krijgsschool, universiteit of techni sche hogeschool). Salariëring We noemden de officier met recht een manager. Dat houdt ook in dat hij ten minste een even comforta bel inkomen heeft als bij een ver gelijkbare functie in de burger maatschappij. Tel daarbij het wei- vaartsvast pensioen en de verdere uitstekende sociale voorzieningen, en ontdek dat het beroep van offi cier bij de Koninklijke Landmacht een toekomstmogelijkheid is die het overwegen dubbel en dwars waard is. INFORMATIESTROOK Werken aan de Toekomst Bijlage De Stem marechaussee Jan Brinkman (24) „Tja, wat doet de motorpool van de brigade ArnhemHet belangrijkste is we! het begeleiden van zware trans- porten.Bijvoorbeeld wanneer ertanks van een legerplaats naar de reparatie inrichting in Leusden moeten. Dan dragen wij de verantwoording voor de verkeersveiligheid. Weet u wat ons opvalt? Dat de meeste weggebruikers er geen idee van heb ben dat wij ervoor hiin veiligheid zijn. Zo'n transport komt ook zonder ons wel aan, maar de rest van het verkeer zou dan wel danig in de knoop raken. Neem nou wanneer we met zo'n stel zware opleggers over de Rijnbrug moeten. We zetten dan langs de hele route alle kruispunten af. In een half uur is het hele zaakje de stad door. Doen we 't niet, dan is 't verkeer uren later nóg in de war!" marechaussee Harry van Hal (21) „De controle op 't water is uiteraard heel anders dan op't land. De schip perswereld is een wereldje op zich. Ze vinden ons soms maar bar lastig met al ons gezoek! Van zonsopgang tot het invallen van de duisternis draaien we hierin Lobith op't water. Daarna controleren we aan de nacht steigers: Verder verlenen we zoveel mogelijk diensten aan de schippers, naast ons gewone werk. Het gebeurt maar al te vaak dat we zieken ofgewon den van boord halen.Vandaag aan de dag vinden we ook steeds meer vuur wapens en drugs.Dikwijls na een tip. Een schip grondig doorzoeken is heel wat moeilijker dan een auto.Gevaar lijk is ons beroep soms ook. Je hebt scheepshonden met hele scherpe tan den! Dat heb ik al eens ervaren." marechaussee Willem v.d. Velde (20) Na 4 maanden opleiding hier in Apel doorn moet ik zeggen dat 't me uit stekend bevalt, 't Was even vreemd dat je hier in het groen loopt, maar het blauwe uniform krijg je pas aan het eind van de opleiding. De studie is pittig! Hoewel, niet zo zwaar als ze je weieens voorspiegelen. De hele materie over verkeer, wapens, overige politievakken, verbindingen enz. is machtig interessant! Maar ik ben blij dat er ook heel wat uurtjes sport op het rooster staan. ■Spijtvan m'n sollicitatie? Beslist niet!! Als u tussen 17 en 25, ca. 1.75 lang en ongehuwd bent; als u goede ogen hebt en de Neder landse nationaliteit bezit, als u (m)ulo-, mavo-, leao-, lts- of an der voortgezet onderwijs hebt ge noten, stuur dan de coupon in. j COUPON 'n enve'°P (zon^er Postzegel) sturen aan Bureau Personeelsvoor ziening Staf Koninklijke Marechaussee, antwoordno. 550, Den Haag. Stuur mij s.v.p. uw brochure „Marechaussee worden".* Voorlichting thuis wordt wel*/niet* op prijs gesteld. Naam: Adres: Woonplaats: Opleiding: Aantal jaren: doorhalen wat niet wordt gewenst. .Geb. datum:. (invullen in blokletters) MIDDELLAAN 2 te DONGEN, bestaat de gelegenheid deel te nemen aan de 2-jarige kursus voor per 15 augustus 1972. Minimum leeftijd 16 jaar en 9 maanden. Tevens is er plaats voor Salariëring: le jaars f 628,68 bruto per maand 2e jaars f 664,02 bruto per maand Voor internen (le jaar verplicht) is de af trek voor kost, inwoning en bewassing f 165,per maand. De eerste aanschaf van dienstkleding is voor rekening van het verpleegtehuis. Voor het verpleegtehuis geldt een 5-daagse werkweek. De lessen vallen voor 50% onder diensttijd. Minimale opleiding is huishoudschool en assistentenklas. Voorkeur verdienen zij, die I.N.A.S., O.V.B. of een hogere opleiding met succes beëin digd hebben. Voor meisjes, die te jong zijn om de oplei ding aan te vangen, bestaat de gelegenheid zich als aspirant-leerling aan te melden. Sollicintaties vóór 1 april 1972 aan Dhr. A. Pee tere, hoofd van de verpleging, met vermelding van opleiding en behaalde diploma's. garanderen wij niet. Maar wij proberen er wel voorwaarden- voor te scheppen. Met een intensieve begeleiding van de studie (gymnasium, atheneum, havo, mavo); met actieve, sociale en creatieve vorming; met persoonlijke begeleiding in kleine groepen; door activering van sport en spel; in voortdurend contact met de ouders. Voor U en uw zoon houden •wij op zondag 19 maart COUPON o Stuur mij de brochure van uw internaat o wij komen naar Uw open Huis op mevr./dhr. .r.ro.i«. straat woonplaats Karei de Grotelaan 355, Eindhoven. Telefoon 040-512396 Postbus 872. Scholengemeenschap voor lager- en middelbaar grafisch onderwijs en opleidingen volgens het leerlingwezen voor b tot 1 mei voor a tot 19 juni Toelating is mogelijk tot a. de grafische MTS minimaal diploma T-stroom of Mavo 3, beide diploma's met voldoende voor wiskunde; b. de opleiding reproduktietekenen na ballotage - de leerling moet minimaal 15 jaar zijn en een zeer goede aanleg hebben. STICHTING BONDSSPAARBANK DORDRECHT/BREDA met vestigingen te Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Oosterhout, Papendrecht, Roosendaal, Sliedrecht, Tilburg en Zwijndrecht vraagt voor z.s.m. een medewerker die zal worden opgeleid tot van een onzer kantoren. Leeftijd 22 t/m 25 jaar. Tenminste in het bezit van diploma's Mulo en Boekhouden. Spaarbank- en/of bankervaring wordt zeer op prijs gesteld. Salaris overeenkomstig leeftijd en opleiding. Sollicitaties te richten aan de Direktie van de Stichting Postbus 362 te Breda. Als brief zonder postzegel te zen den aan de Afdeling Personeels voorziening Koninklijke Landmacht, Antwoordnummer 35, Den Haag. Verzoeke mij de brochure 'Inlichtingen KMA 1972' te zenden thuis te bezoeken voor een infor matiegesprek vrijblijvend te keuren ente testen. hokje voor gewenste aankruisen. naam:» adres:- plaats: tel.: .geb.datum:. geb.plaats: bezit het diploma A/B*) hbs/gym nasium/atheneum/hts*), hoopt boven- Cj staand diploma in 1972 te behalen*) doorhalen wat niet van toepassing is. Ei U kunt ook mondeling inlichtingen krijgen bij een der onderstaande adressen van de Regionale Informatie Centra (geopend: maan dag t/m vrijdag tussen 9.00 en 16.00 uur). Amsterdam, Sarphatistraat110b, tel. 020-240300 Arnhem, Apeldoornseweg 40, tel. 085-427297 Breda, Halstraat 29, tel. 01600-40571 Den Haag, Grote Marktstraat 40, tel. 070-721217 Haren (Gr), Rijksstraatweg 18, tel. 050-47710 Roermond, Godsweerdersingel 41, tel. 04750-3773 Utrecht, Lucas Bolwerk 12, tel. 030-332131 Zwolle, Jupiterstraat 8, tel. 05200-32069.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 22