Werkloosheid in Zeeland nu over hoogtepunt heen EEG op weg ilaar Europese munt BESLISSINGEN MGR. GIJSEN VALLEN SLECHT IN LIMBURG Overvallen Tilburg en op banken in Amsterdam ALLEEN IN VLISSINGEN GESTEGEN Mode van Frans Molenaar HARTAMBULANCE BIJ WEDSTRIJDEN VAN Ambtenaar moet hol pants verdragen Buksen en pistolen gestolen in Axel RADIO DE K0CKI Geen geld uit kas gemeenten voor hulp aan arme landen Zorg rijk Doorkruist Doel Vandaag verklaring Indonesische ambassade over Bredase Ambonezenrel FSY: loongrens optrekken tot 25.000 gulden Privé-secretaris Ook Spar stopt met Angola-koffie Werken aan de toekomst Turks Fruit van Wolkers worclt verfilmd Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. 'Leijendekker Redactie- en adminiatratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Nïeuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8796 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Geertsema van Binnen landse Zaken is van me ning, dat er voor de ge meentebesturen geen taak ligt op het gebied van de hulp aan arme landen en van de voor lichting daarover. Dit heeft de minister giste ren in de Tweede Kamer verklaard in antwoord op vragen, waarom besluiten van verschillende ge meentebesturen waren geschorst of vernietigd wegens steun aan wereld winkels of projecten van ontwikkelingshulp. Er kwam overigens geen duidelijk antwoord op een vraag uit de kamer, waarom er dan wel goed keuring was verleend aan een dergelijk besluit van de gemeente Geldrop, de woonplaats van minister Boertien van ontwikke lingshulp. De minister van Bin nenlandse Zaken stelt zich op het standpunt, dat de zorg voor de ont wikkelingslanden, afge zien van allerlei particu liere activiteiten, uit sluitend behoort tot de rijkszorg. Het totale re geringsbeleid, aldus de minister, is gericht op het besteden van een bepaald percentage van het natio nale inkomen voor de ontwikkelingshulp. Wanneer nu ook de la gere overheden -p pro vincies en gemeenten zich op dit gebied gaan begeven, bestaat het ge vaar, dat het beleid van de regering op dit punt wordt doorkruist. De mi nister vreest, dat er een chaos zou ontstaan, wan neer naast het rijk ook nog eens de ruim 800 la gere overheden zouden overgaan tot het beschik baar stellen van gelden voor de ontwikkelings samenwerking. De hoogte van het be drag, dat hiervoor be schikbaar zou worden gesteld, doet aan dit be ginsel niets af en ook niet de vraag, of het gaat om een gemeente met een sluitende of een niet slui tende begroting, zo be toogde de bewindsman. Van doorslaggevende be tekenis is de vraag, of er een aanwijsbare band be staat tussen de gemeente en het doel, waarvoor een bijdrage wordt verleend. (ADVERTENTIE) De Amsterdamse ontwerper Frans Molenaar heeft gisteren zijn collectie voor voorjaar en zomer getoond. Hier twee ontwerpen uit zijn couture-collectie. Links een groen linnen broekpak met witte biesgarnering en rechts een jersey streep- jasje met vleermuismouwen op een linnen broek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheid in Zeeland is over het hoogtepunt heen. Dat kan geconcludeerd worden uit de maandelijkse cijfers van het ministerie van Sociale Zaken over februari. Eind van de vorige maand waren er 2.970 mannen in Zeeland werkloos (4,7 procent) te gen 3.065 eind januari (4,9 procent). Vergele ken met een jaar geleden zijn er echter nog 1.597 mannen meer werkloos. De daling van de werkloosheid wordt volgens het ministerie voor het grootste deel veroorzaakt door hervatting van werkzaamheden in de land bouw. In de belangrijkste bedrijfstakken, metaal en bouw is nog geen sprake van opleving. Eind februari waren er 361 vrouwen werkloos tegen 398 in januari. Dat is éen daling van 37 (0,2 procent van het totaal). Vorig jaar februari waren er 321 Zeeuwse vrouwen werkloos. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten daalde ook vorige maand: niet 23 naar 713. Een jaar ge leden bedroeg het aantal vacatures nog 1.856. Ook het aantal vacatures voor vrouwen daalde verder: met 26 tot 756. De vraag bedroeg vorig jaar februari 987 vrouwen. Overigens is de werkloosheid in vrijwel alle districten gedaald, uitgezonderd Vlissingen. Daar steeg het niveau tot 24 procent. Hetzelfde ble. ven de cijfers voor Middelburg (46 procent) Breskens (10—12 procent), Terneuzen (46 pro cent), Zuid-Beveland (2—4 procent). In Thoinn daalde het pez-centag'e tot 46 procent (was in januari nog 68 procent). In Oostburg een hoger percentage: 68 procent (was 46 procent). In februari kwamen er in Zeeland 60 metaal arbeiders meer zonder werk. Bij de bouwnijver heid een lichte kentering: 6 bouwvakkers min der werkloos. Tenslotte het aantal werklozen in enkele belangrijke beroepsgroepen: landarbei ders 169, metaalbewerkers 295, bouwvakkers 961, horeca-presoneel 365 en handels- en kantoorper soneel 146. De landelijk geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen bedroeg eind februari ruim 136.400, een stijging van 2.100 vergeleken met een maand geleden. Volgens het ministerie van Sociale Zaken was dat niet verwacht. In februari daalt de werkloosheid gewoonlijk door seizoens invloeden. Dat is ditmaal door conjuncturele oorzaken niet geschied. Eind februari waren er 113.860 mannen werk loos, eind januari 111.746. Een stijging van 2.114. Vorig jaar waren er nog maar 54.036 mannen zonder werk. Dat is maar liefst 59.824 minder dan nu. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind februari 15.889. Een maand geleden was dat nog 16.384, een lichte daling dus. Voor het eerst sinds maanden is het aantal werkloze bouwvakarbeiders gedaald: met 625. Eind januari waren er nog 39.447 bouwvakkers zonder werk, vorige maand 38.822. Daar tegen over staat een sterke stijging van het aantal werkloze metaal-werknemers. Eind februari za ten er 2.440 zonder werk, een maand geleden 2.161. Een stijging dus van 279. DEN BOSCH De ambtenaar E. Sadee van de Raad van Arbeid te Breda zal op eigen kracht de hot-pants van het vrouwelijk personeel van die instelling moeten ne-, geren. Het ambtenarengerecht te 's-Hertógenbosch heeft hem namelijk gisteren niet ontvankelijk ver klaard in zijn eis dat het bestuur van de Raad van Arbeid een oekase moet uitvaardigen over de door de dames van de Raad te dragen kledij. Veertien dagen geleden werd deze zaak door het Bossche ambtenarenge recht behandeld. De heer Sadee heef in elk geval de voldoening gesmaakt dat de door hem op ethi sche gronden ingebrachte bezwaren tegen hot-pants en daaraan verbonden verleidingen de Neder landse krantenpagina's ruimschoots hebben ge haald. BRUSSEL (ANP) De Europese ministerraad heeft gisteren in Brussel een forse stap voorwaarts gezet op de weg naar een grotere mone taire en economische eenheid in Europa. De ministers werden het in principe eens over het vol gende: dit jaar omstreeks juli zullen de centrale banken van de EEG-lidstaten hun inter venties op de wisselmarkten zodanig op elkaar afgestemd hebben, dat het grootste ver schil tussen de minst en de meest gewaardeerde EEG-munt niet groter is dan 2,25 procent. Ook komt er een versterking van de coördinatie van de eco nomische politiek op korte ter mijn tussen lidstaten. Daarvoor wordt een speciaal comité ge vormd, bestaande uit een ver tegenwoordiger van de Euro pese Commissie en uit ieder land een man die dicht bij de minister van Economische Za ken staat. In de uitgebreide gemeenschap wordt dat dus een comité van elf man. Met het principebesluit om naar een maximale schomme lingsmarge tussen de wissel koersen van de EEG-munten van 2,25 procent te gaan, is de eerste stap gezet op weg naar een Europese munt. De marge vernauwing zal als volgt wor den uitgevoerd: op eén bepaald moment, b.v. 1 april, gaan de presidenten van de centrale banken door steunaankopen er voor zorgen dat na zekere tijd de marges niet groter meer zijn dan 2,25 procent. De ministers hebben echter wel bevestigd, dat dit nog een experiment is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar wij van de zaakgelastigde van de Indo nesische ambassade vernemen kan vandaag een officiële ver klaring worden verwacht van de Indonesische vertegenwoor diging in Nederland over het volksgericht dat een aantal met de zogenoemde Republiek Zuid-Molukken sympathiseren de Ambonezen hebben voltrok ken aan twee in Breda wonen de gezinnei) die voor repatrië ring naar de Republiek Indone sië voelen.. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is inmid dels van een en ander op de hoogte gesteld. Zoals wij gisteren berichtten vond de burgemeester van Bre da het niet nodig de Indone sische ambassade over het ge beurde in te lichten. UTRECHT (ANP) De Federatieve Spoorweg Vakver eniging (3500 leden) wil dat de loongrens voor verplicht bij het ziekenfonds verzekerden met ingang van 1973 wordt opgetrokken van f 18.800 tol 25 mille. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zondag 19 maart, tijdens de wedstrijd NAC-FC Den Haag, zal unicum in de voetbalgeschiedenis een hartambulance gestationeerd worden op het NAC-terrein. In het vervolg zal bij elke thuis wedstrijd van het eerste elftal van NAC een van de twee liart- ambulances die Breda rijk is op het terrein gereed staan. Dit ini tiatief is genomen naar aan leiding van een verzoek van de Nederlandse vereniging van hartpatiënten. In zijn hrief aan het NAC-bestuur schrijft het bestuur van de hartpatiënten- vereniging onder meer: „Met grote ongerustheid hebben wij kennis genomen van de ook u bekende gebeurtenissen binnen en in de nabijheid van 't NAC- terrein. Bezoekers van wedstrij den werden geconfronteerd met ernstige hartaandoeningen, waarbij eenmaal een dode te betreuren viei". Het bestuur zegt, daarom contact te hebben opgenomen met dr. A. Smulders, genees- heer-dir. van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst, met de vraag, te onder zoeken of er een mogelijkheid is om bij thuiswedstrijden van liet eerste elftal van NAC een hartambulance op het terrein te stationeren. De GGD bleek geen enkel bezwaar tegen het voorstel te hebben, zelfs in tegendeel. Onder voorwaarde onder andere dat de ambulance direct achter dc tribune ge plaatst kan worden, wilde de GGD graag medewerking ver lenen. Het bestuur van NAC heeft in dank het aanbod aan vaard. Ook in andere gevallen dan hartstoornis kan dank zij de ambulance, die bemand wordt door twee speciaal opge leide verpleegkundigen, snel le hulp worden geboden. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Naar aanleiding van het communiqué dat door de bisschop van Roermond, mgr. J. M. Gijsen, via het secretariaat van het bisdom is uitgegeven over de be noeming van vicaris-generaal Castermans waarvan wij gisteren melding maakten heeft het kathedraal kapittel een verklaring uitgegeven. Het kapittel zegt „om verwar ring te voorkomen", dat de beslissing van de bissehop tegen gesteld is aan de uitgebrachte adviezen. De scheidende vicarissen mgr. drs. F. J. van Odijk en mgr. II. Beel, het kapittel, de hoofden van dienst, de agendacommissie van de dekensvergadering en de centrale commissie van de pastora le raad behben allen de bisschop geadviseerd te kiezen voor een bcleiiUv>p, r#Wrui meerdere visies vertegenwoordigd zijn, aldus een communiqué van het kapittel. Vertegenwoordigers van de ze instanties hadden vrijdag 3 maart nog eens uitdrukkelijk cm overleg gevraagd omtrent de samenstelling van de dioce sane beleidstop, maar de bis schop, is daar niet op ingegaan, volgens het communiqué. Het kathedraal kapittel heeft mgr. Gijsen toen per brief laten weten, dat naar zijn oordeel het belang van het bisdom door de beslissing van de bis schop ernstig' wordt ge schaad. Mgr. Beel zou, volgens be trouwbare berichten, gewei gerd hebben als wij-bisschop te fungeren, indien hij niet mede betrokken zou worden in het beleid van het bisdom. Mgr. Gijsen zou mgr. Beel te verstaan hebben gegeven, dat zijn taak in de toekomst be perkt zou blijven tot het ver richten van wijdingen. Nog woedt de storm rond de benoeming van Castermans nog in volle hevigheid, of een nieuwe beslissing van mgr. Gijsen wekt beroering. Tot zijn persoonlijke secretaris heeft hij nl. pater A. van Ge vonden benoemd uit Weurt bij Nijmegen, tekenleraar aan het Canisius-college aldaar. Pater Van Gevonden is 31 jaar, geboortig uit Halsteren en lid van de congregatie der maristen. Op de vraag of hij zich re kent tot de groep „Confronta tie" wenste pater Van Gevon den geen antwoord te geven. 1 Hij kwam afgelopen Kerstmis te Breda in het nieuws van wege een nachtmis, die hij in de Grote Kerk zou opdragen. Hij was daartoe uitgenodigd door de Vereniging' voor La tijnse Liturgie. De pater stel de echter als voorwaarde, dat hij voor het misoffer een ver klaring mocht afleggen, waar in werd gezegd, dat niet-ka tholieken, die eventueel aan wezig mochten zijn, niet ge rechtigd waren de communie te ontvangen. De nachtmis stond in het teken van „geloof en oecumene" en de voorwaar de van pater Van Gevonden werd niet geaccepteerd. Met een kleine groep gelovigen droeg hij daarop een nachtmis in een kleine kapel elders in Breda op. Hij kwam opnieuw in het nieuws toen hij, op uitnodi ging van de Stichting tot Be houd van het Rooms-Katholie ke Leven in Nederland, een preek hield tijdens de plechti ge hoogmis tot. dankbaarheid vanwege de benoeming van mgr. Gijsen tot bisschop van Roermond, die op zondag 27 februari in de St.-Jozefkerk te Tilburg werd opgedragen. De pater preekte toen over de betekenis van het bisschops ambt. AMSTERDAM (ANP) De Spar heeft besloten voortaan geen Angolese koffie meer in zijn melanges te verwerken. Men heeft dit besluit genomen nadat men er in geslaagd was vervangende koffie te verkrij gen van zodanige smaak, dat men de consumenten voortaan koffie van gelijke kwaliteit als tot dusverre zal kunnen aanbieden. (Van onze verslaggevers) TILBURG/AMSTERDAM Dc reeks bankovervallen van de laatste tiid is gisteren met twee overvallen voortgezet, nl. in Tilburg en Amsterdam. De overval te Amsterdam, waar bij voor 115.000,- werd buit gemaakt, was binnen enkele uren opgelost. Drie van de vier daders werden gearresteerd. Van de buit is 30.000,in middels terecht. In Tilburg maakte een onbe kende man, die om tien uur 's morgens in zijn eentje en op zijn gemak een overval pleegde op een Tilburg-se post agentschap aan de Jan Pieters zoon Coenstraat, 41 briefjes van honderd buit. Alleen de bediende een plaatsvervanger zat er. Ach ter het loket, uiteraard. Van de andere kamt zag hij iemand staan met een zwarte doek otn de onderkant van het gezicht en een donkere zonnebril op. De bezoeker maande met en kele Duitse woorden om snel geld te gven. Daarbij duwde hij een voorwerp dat veel weg- had van een revolver, tegen het hoofd van de verbijsterde bediende. Die was helemaal van de kaart. Niet zo'n won der! Het was de tweede keer dat hij in een overval betrok ken raakte. Hij naim de dienst waar voor de zieke kantoor- nouder. De bediende duwde hem meteen eenenveertig brief jes in de hand. De man verliet met zijn buit snel het kantoor tje en is sindsdien spoorloos. De loketbediende waarschuwde de boven wonende kantoorhou der en diens vrouw. Daarna viel hij flauw. Toen de politie arriveerde was er v-an de over valler geen spoor meer te be kennen. Het is een man tussen de 35 en 40 jaar die een smoe zelige driekwartjas droeg en ongeveer 1.70 meter Lang is. Vermoedelijk heeft hij zich in een blauwe auto uit de voeten gemaakt. De politie begon on middellijk het verkeer te con troleren in de stad en op de uit valswegen van Tilburg. Met de arrestatie van drie Italianen heeft de Amsterdam se recherche binnen enkele uren licht gebracht in de ge wapende roofoverval, die gis termiddag omstreeks kwart over een werd gepleegd op het bijkantoor van die Algemene Bank Nederland iin de Van Baerlestraat in de hoofdstad. Volgens de recherche had een van de arrestanten „een deel" van het geroofde geld nog bij zich. De verdachten werden aangehouden in een hotel in de Wouwermanstraat. Een vier de main is nog voortvluchtig. Ruim 200.000 kinderen van de lagere school maken binnenkort de stap naar het voortge zet onderwijs. Ruim 200.000 jonge mannen en vrouwen komen dit jaar van school. Zij moeten een geschikte baan zien te vinden. De Vrije Zeeuw pu bliceert vandaag een speciale bijlage over studie en beroep een wegwijzer in de dool hof van scholen en be roepen. (Vaii een onzer verslagge vers). AXEL Onbekende daders hebben in de nacht van maan dag op dinsdag buksen, lucht druk- en alarmpistolen ont vreemd uit de winkel van De Meyer in de Noordstraat in Axel. De inbrekers konden binnen komen, nadat ze de voordeur hadden geforceerd. In totaal worden er twaalf windbuksen vermist, zes alarmpistolen en zeven lucht drukpistolen. Tot de buit be hoort verder een mixer en een tas. Sporen van de daders ont breken tot op heden. AMSTERDAM (ANP) Het in 1969 verschenen boek „Turks Fruit" van de Amster damse schrijver Jan Wolkers, zal eind van dit jaar als film in Nederland in roulatie ko men. De produktie van Rob Houwer zal door Paul Verhoe ven worden geregisseerd. Het scenario wordt geschreven door Gerard Soeteman. Het drietal werkte reeds samen voor de verfilming van het boek van Albert Mol „Wat zien ik". Het trio Houwer/Verhoeven/ Soeteman zal in 1973 een ver volg op „Wat zien ik" uitbren- ben: „Haar van boven", even eens van Albert Mol en waar voor men van plan is opnieuw Ronnie Bierman en Silvia de Leur voor de hoofdrollen uit te nodigen. Gerard Soeteman werkt voorts aan plannen voor een grote Nederlandse historische speel film, die de „Lansknechten" zal heten. De film zal in de 16de eeuw spelen ten tijde van de wederdopers. (ADVERTENTIE) Voordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1