ik ben niet gek- Campen: Profiteer nu nog van de hoge rente bij de ABN Vrees voor zwaai naar rechts Geruchten over vestiging militaire basis (NAVO of V.S.) op Nederlandse Antillen VERKIEZINGEN LOSSEN NIETS OP Crisis in Italië (t) 6%% 7% Algemene Bank Nederland Noordzeebodem oliebron 634% spaardeposito - twee jaar opzegging binnenland buitenland ZONDVLOED ARROGANTIE DIERENTUIN VERONT WAARDIGD ny yo/ spaardeposito met oplopende rente O'2"/ /O innntiiH twfifi rlrift nf viftr iaar looptijd twee, drie of vier jaar spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Woningnood Succes Compromis Rotterdam wil voorrang voor vernieuwing oude wijken Waldheim in Namibië WOENSDAG 8 MAART 1972 12 ,J (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meester in de rechten in het kwadraat en enkelvoudig doctorandus H. C. Campen neemt in zijn Haagse souterrain genoegen met drie vierkante meter leefruimte. De rest van zijn onderkomen wordt gevuld door grote kooien, waarin een gorilla, een chimpansee en vier Orang-Oetans wo nen. Mr. drs. Campen, 69 Jaar oud, is bang dat hij zijn le venstaak het garanderen van het voortbestaan van de mensapen niet tijdig voor elkaar krijgt. Ook al omdat veel mensen hem dat weet hij zeker voor een oude zonderling verslijten, en wil hij wat bereiken, dan moet hij toch echt serieus genomen worden. Het levenswerk van Cam pen mr. in het Nederlands recht, mr. in het Indisch recht en drs. in iets ondui delijks houdt een veroor deling van de maatschappij van nu, en derhalve de mens in. Eigenlijk wil hij alle die ren voor uitsterven behoe den, maar hij richtte zich op de mensaap, omdat hij ervan overtuigd is, dat wij daarvan afstammen. „Ik ben", zegt hij, gezeten op een oncomfortabele keuken stoel die ingeklemd staat tus sen een aanrecht waarop op een gasstel drie pannetjes vol mensapenvoer staan te prutte len en een met specerijen en blikgroenten volgestouwde keukentafel, „een atheïst. Daar kom ik rond voor uit". Hij wijst er even op dat de fractieleiders van de christe lijke 'partijen allemaal zeggen: „Wij zijn links, maar wel met de bijbel". „Nou", valt hij geë motioneerd uit,, „laat ze zich daaraan dan houden. God de Heer heeft bij de zondvloed Noach de dieren laten redden en zijn eigen familie. De rest van de mensen, die kon Noach niet meenemen, dat mocht niet. Dan is het toch een idee van de Heer zelf, dat de die ren naast de mens moeten blij ven voortbestaan Mr. drs. Campen windt zich hierover op en het vreemde is, dat de mensapen, die hij iedere dag intelligentieproeven laat doen, aan hun kooideuren rammelen en door de tralies dreigende armen naar de be zoekers uitstrekken. „Het vervloekte ven de mens is", onderricht Campen, „dat hij denkt, dat hij het enige be langrijke wezen op de wereld is. Eerst ik en dan de rest. Dat vervloekte egoïsme, die verrekte arrogantie van de mens, daar kunnen de mensa pen, de dieren, niet tegen op; daar hebben ze nog te weinig intellect voor". De arrogantie van de Neder landers gaat wel heel erg ver; die noemen ook de mensaap „AAP", terwijl er toch een duidelijk verschil tussen de apen onderling is. Nee, dan de Engelsen, die de minder ont wikkelde apen „monkeys" noe men en alleen de mensapen „APES". „Weet je wel", buldert Cam pen, „dat mensapen en mensen dezelfde drie bloedgroepen hebben? Er zijn bloedtransfu sies mogelijk tussen mensapen en mensen. Besef je wel wat dat betekent 1" Hij legt ook uit, dat de mens 46 chromosomen heeft en de mensaap 48. „Een mongoloïde mens heeft 47 chromosomen", vervolgt hij, „en er zijn al we tenschapsmensen, die mompe len, dat ze het chromosomen tal van de mongoloïden zou den kunnen reduceren, waar door ze volwaardige mensen worden. Dat kan dus ook bij mensapen". (De Amersfoortse zenuwarts dr. P. L. Los, een autoriteit op het gebied van de chromoso- menleer, kent mr. drs. Campen als een serieus man en apo- loog. „Ik zal nimmer zeggen, dat chromosomenvermindering niet mogelijk is", zegt hij, „maar ik ken geen publikaties van wetenschapsmensen, die zeggen dat het wél kan. Ik kan me niet voorstellen, dat het mogelijk zou zijn. Ik ken uiteraard ook niet iedere pu- blikatie, maar ik weet wel, dat er over de chromosomenleer veel onzin verteld wordt".) Campen besteedt iedere dag uren aan het onderrichten van zijn pupillen. Likoe, de ander halve meter grote Orang-Oe- tan, voert als demonstratie een aantal bevelen uit. Hij hoort alleen de stem van mr. Cam pen en kan hem niet zien. „Dat bewijst, dat het geen dressuur is", zegt zijn baas. „Mijn mensapen kennen ne gentig bevelen. Die beheersen ze met hun intelligentie. Met dressuur zou je een mensaap ongeveer vijftienhonderd op drachten kunnen bijbrengen". Likoe vertikt het echter om stil te blijven zitten als er een foto gemaakt wordt. Uit recal- citrantie bijt hij mr. Campen in zijn hand: vier grote gaten waar het bloed uit stroomt de monstreren de eigen wil van de mensaap. „Ook een men saap, die langdurig wordt op gesloten", vertelt Campen. „raakt psychisch gestoord. Je weet wat mensen elkaar dan kunnen aandoen. Vroeger mocht Likoe nog buiten fietsen en ballen, maar daar is hij nu te groot voor. Het zou te ge vaarlijk zijn". Ook gevaarlijk is de volwassen Gorilla, die een kooi naast het bed van de apoloog bevolkt. Campen durft wel met het beest te spelen, maar alleen als er niemand bij is. De kracht van een Gorilla is onvoorstel baar en Campen is zelfs al bang, dat de zijne op een kwa de dag de tralies van de kool achteloos wegbreekt. De mensapen aan een dieren tuin geven, waar ze in ruimere kooien kunnen leven, zou Campen als misdadig zien. „Daar rijken ze afgestompt. Hun hersens behoeven niet te werken, omdat ze alles van zelf krijgen, en mijn bedoeling is juist, deze dieren te helpen evolueren". Ze terugsturen, de natuur in „Ja", gromt hij verontwaar digd, „maar dat kan niet, want de mens heeft alle ruimte no dig. En in reservaten Ach, ondanks alle verboden wordt er daar toch op ze gejaagd. In 1930 bijvoorbeeld, waren er nog tienduizend berg-gorilla's; nu misschien nog tweehon derd". Omdat hij verwacht niet lang meer te leven, heeft mr. Cam pen („Ja, ik ga niet prat op m'n titels, maar ik voer ze om enig gezag aan mijn opvattin gen te geven") de Stichting „Ngajjè" in het leven geroe pen. Zijn eigen kapitaal van 75 mille zal hij aan deze Stich ting nalaten. „En waarom doen niet meer mensen dat vraagt hij. Als het antwoord uitblijft, vervolgt hij: „Dat is toch veel nuttiger dan er een familielid mooi weer van te la ten spelen Aan de'gevel van zijn beschei den onderkomen heeft Campen twee grote marmeren platen laten aanbrengen. De ene ver telt, dat hier de Stichting Ngajjè gevestigd is, die zich het voortbestaan van de men saap tot doel stelt en de ande re roept op tot een bezinning. „Voorbijganger, besef dat de mensaap, verwant aan de mens „Almost human", met uitster ven bedreigd wordt".. „Als nou één of andere juf frouw verontwaardigd uit roept, dat zij niet van de apen afstamt", zegt Campen, die zich het „met luider stemme verkondigen" tot een tweede natuur gemaakt schijnt te heb ben, „nou, dat beweer ik ook helemaal niet. Wél, dat onze stamvader dezelfde is. Alle dieren zijn onze verwanten; en de mensaap kunnen wij helpen tot mens te evolueren. Niet in duizend jaar, dat duurt wel langer..., tenzij met chro mosomenvermindering". Het afscheid bij Campen is een spectaculaire gebeurtenis. De toch al smalle gang wordt voor driekwart door de kooi van Likoe in beslag genomen en de apoloog moet met uitge spreide armen voor het tralie werk gaan staan om te voorko men dat zijn gasten door de Orang-Oetan gegrepen worden. In deze houding roept hij nog: „Men wil mij graag als een zonderling voorstellen; een ou we heer, die al gek is. Dat ben ik niet, maar daar gaat het niet om. Het draait om het voortbestaan van de mensa pen". Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 4'/4 tot 51/2% bij de ABN. WILLEMSTAD (ANP) „Sinds het bezoek van de Nederlandse premier Barend Biesheuvel aan president Nixon in het Witte Huis gaan er geruchten over plannen, die zouden bestaan om op de Nederlandse Antillen een mi litaire basis te vestigen, hetzij voor de NAVO, hetzij voor de Verenigde Staten", zo schrijft het Antilliaanse dagblad „Amigoe di Curacao". „De reacties in Den Haag en bij ons in „het Fort" (zetel Antilliaanse regering in Wil lemstad) waren heftig ontken nend en zelfs enigszins ver ontwaardigd, omdat men hier over had durven publiceren", zo vervolgt het blad, dat ver der stelt, dat het niet onlo gisch is dat de Verenigde Sta ten hun ogen richten op de Antillen als potentiële vesti gingsplaats voor een militaire basis. In Washington heerst mo menteel enige bezorgdheid over de toenemende Russische sterkte in het Caribisch gebied en senator Hubert Humphrey heeft dat duidelijk naar voren gebracht, toen hij vorige week in Miami president Nixon er van beschuldigde, dat deze de snelle opbouw van de Russi sche vloot in het Caribisch ge bied niet tijdig heeft onder kend. De Amerikaanse basis Gu- antanamo op Cuba i« een pres- tigezaak geworden voor de V.S. aldus de Amigoe, maar hoelang zullen de Amerikanen nog in staat zijn, tegen de wil van de Cubaanse regering en van een groot deel van de an dere Latijns-Amerikaanse lan den, zich hier te handhaven? Bovendien vraagt het blad zich af of het houden van een basis zo dicht onder het waak zaam oog van de Russische advi seurs op Cuba nog wel zin heeft. „En ook op Puerto Rico wordt het verzet tegen de Amerikaanse vlootbasis steeds groter, naarmate het landschap Isla Culebra pokdaliger wordt als gevolg van schietoefenin gen van de Amerikaanse mari ne. En als de Amerikanen uit Cuba en Puerto Rico wegmoe ten met hun basis, dan zal er gezocht moeten worden naar een andere vestigingsplaats in het Caribisch gebied". (Van onze redactie binnen land). LONDEN Volgens de oliemaatschappij BP is de Noordzee een van de grootste olievelden van de wereld. De omvang van haar eigen „For ties Field", projekt ten noord oosten van de Schotse kust, heeft „zelfs de olie-industrie de! adem benomen", aldus BP. Tot nog toe zijn ongeveer 8,6 miljard gulden geïnves teerd in de oliewinning op het Britse deel van het continenta le plat. Maar de opbrengst „per dag" zou wel eens kun nen oplopen tot 50 procent van de huidige vraag naar olie- produkten in Engeland. Voorspeld wordt dat er in 1980 in de Noordzee 90 boor installaties en platforms zullen zijn. (Van onze redactie buitenland) Op zeven mei zullen de Italianen vervroegd naar de stembus gaan om 315 senatoren en 630 afgevaardigden te kiezen. De vervroegde verkiezingen zijn het gevolg van twee kabinetscrisissen binnen zes weken. Het bleek niet meer mogelijk met de huidige samenstelling van het par lement een nieuwe coalitie samen te stellen. De partijen znij koortsachtig begonnen met het uitwerken van hun programma's en verkiezingsleuzen voor de waarschijnlijk heftigste campagne in de nu zesentwintig jaar oude repu bliek. MEDICAMENTEN ter waar de van f 70.000 en baby- en kleutervoeding ter waarde van f 90.000 van het Nederlandse Rode Kruis zal deze week nog naar Bangladesh worden ge stuurd. Gewoonlijk hebben ze een maandenlange voorbereidings tijd; nu moeten de kandida tenlijsten drieëntwintig maart ingeleverd zijn. Niets wijst er op dat de verkiezingen ook maar één van de vele proble men van het land zullen oplos sen. Er zullen er eerder nog meer bijkomen; wanneer er in derdaad een grote zwaai naar rechts zal plaatshebben. In een vraaggesprek met het rooms-katholieke blad „Famig- lia Christiana" noemde de lei der Van de christen-democrati sche partij, Forlani, het de taak van zijn partij het com munisme te verslaan en het neo-facisme terug te wijzen. Volgens „Avanti", het orgaan van de marxistisch georiën teerde socialistische partij, zullen de verkiezingen een botsing opleveren tussen de christen-democraten en de so cialisten, de vroegere rege ringspartners. De christen-democraten heb ben een steeds hardere hou ding aangenomen tegenover de linkse politiek, nadat zij vori ge zomer bij de plaatselijke verkiezingen veel stemmen hadden verloren aan de neo fascisten. Ze hopen deze stem men hierdoor terug te winnen of minstens verdere verliezen te voorkomen. Daarom ook hebben ze zo gewerkt, dat ze het land tot aan de verkiezin gen alleen regeren. Kan de tien jaar oude for mule van een coalitie tussen christen-democraten, socialis ten, sociaal-democraten en re publikeinen herleven? Deze vraag houdt velen bezig. Som mige geloven dat er na de verkiezingen in feite niets zal veranderen. Volgens hen heb ben de politici de foutieve overtuiging dat de verkiezin gen een wonder zullen ver richten. Anderen zijn van mening dat de vervroegde ver kiezingen zullen voorkomen dat er volgend jaar een nog grotere zwaai naar rechts ge maakt zou worden. Weer an deren menen dat er nu toch een rechtse regering zal ko men. Een terugblik op de gebeur tenissen van de laatste twee jaar kan nuttig zijn voor een duidelijkere kijk op de huidi ge situatie. In die korte perio de heeft het land namelijk en kele dieptepunten beleefd. Daar zijn allereerst de ook voor Italiaanse begrippen mas sale stakingen in de herfst van 1969, die gepaard gingen met uitbarstingen van geweld. De stakingen waren zowel in de particuliere als in de over heidssector zo algemeen, dat het openbare leven vrijwel stil kwam te liggen. Het ging bij deze stakingen niet alleen om looneisen en dergelijke. Ze brachten een belangrijk aspect van de moderne vakbeweging aan het licht, namelijk het age ren buiten haar eigenlijk ter rein: de stakingen hadden een duidelijk politiek karakter. Op hun congressen in 1969 hadden de vakorganisaties hun politie ke rol voorbereid. Ze werden tot deze koers aangezet door actiegroepen die in verschil lende grote bedrijven waren ontstaan. Deze actiegroepen beschuldigden zowel de vakor ganisaties als de politieke par tijen van verburgerlijking. Van de drie grote stakings golven is die van 19 november '69 veelzeggend voor de eigen lijke achtergrond van de soci ale onrust. Kort daarvoor had den de vakorganisaties de re gering aangemaand directe en diepgaande maatregelen te ne men om een einde te maken aan de woningnood. Huisves ting kon niet meer aan het particuliere initiatief alleen overgelaten worden; hier lag een duidelijke taak voor de overheid. De bonden eisten een basis- beleid voor de bestrijding van de woningnood en voor de ste delijke ontwikkeling. Boven dien moest de grondspeculatie die de bouwkosten en de hu ren omhoog joeg, onmogelijk gemaakt worden. Desnoods moest de regering overgaan tot onteigening en nationalisa tie. De woningnood heeft in Italië een andere achtergrond dan in Nederland. Sinds 1957 is ruim éénderde van de Itali aanse bevolking verhuisd. Vooral het welvarende noor den is een magneet voor het arme zuiden. De grote indus triesteden als Turijn en Mi laan krijgen een enorme be volkingsaanwas terwijl ze niet de middelen hebben om die op te vangen. De regeringsdeelna me in de bouwsector was in 1970 teruggelopen tot zeven procent. Het karakter van het huidige urbanisatieprobleem van Italië is hetzelfde als dat van de andere- Westeuropese landen zo'n 100 tot 150 jaar geleden bij de opkomst van d» industrie. Rond de industriesteden is een industrieproletariaat ont staan, dat onderdak moet vin den in krottenwijken. De in dustrie heeft arbeiders nodig, maar voor deze arbeiders wordt te weinig en te duur gebouwd. De noodzakelijke so ciale structuurhervormingen als gevolg van de industriali satie, hebben niet plaatsgevon den. In oktober werd Italië met de neus op dit probleem ge drukt toen enkele bewoners hun krotwoning in brand sta ken uit protest. Dit vond een algehele weerklank en de vak organisaties kondigden een algemene staking af die een groot succes werd. De staking van 19 novemiber had een dui delijke politieke inslag. Het te kende de politieke situatie dat de vakbeweging met zo'n groot succes een actie kon voeren voor een zaak die tot de politieke partijen en het parlement behoort. Met het einde van de sta kingen keerde de politieke rust nog niet terug. Vele sta kers waren gearresteerd. De Italiaanse grondwet erkent binnen zekere wettelijke nor men het stakingsrecht. Deze normen zijn echter nooit in een aparte wet uitgewerkt. Het huidige wetboek van strafrecht is nog van 1930 en stelt vele dingen die momen teel bij stakingen gebruikelijk zijn, strafbaar. Minister Donat- Cattin verklaarde dat hij zich niet aan de indruk kon ont rekken dat er een reactie van de werkgevers tegen de werk nemers aan de gang was. De stakingsgolven in de herfst van 1969 hadden dus een veel diepere achtergrond: ze waren veel meer van socia le en politieke dan van finan- cieel-economische aard. Er diende een constructief poli tiek antwoord gegeven te wor den, hetgeen niet gebeurde tot op de dag van vandaag. Het was een christen-demo cratische minderheidsregering die met de „hete herfst" ge confronteerd werd. Ze was een noodoplossing toen de vier-partij en-coalitie uit elkaar gespat was als gevolg van in terne spanningen in zowel de sociaal-democratische als in de socialistische partij. De span ningen waren van partijpolitie ke aard. Het ging namelijk over de te volgen koers ten aanzien van de communisten, Tot nog toe waren de commu nisten altijd buiten de rege ring gehouden, hoewel zij een van de grote partijen vormen. Over eventuele samenwerking met de communisten ontstond in de socialistische partij zo'n groot conflict dat de partij uit elkaar viel. Dit was tegelijk het einde van de regerings coalitie. De stakingen en voor al een bomaanslag op een bank in Milaan, waarbij veer tien mensen om het leven kwamen, brachten de vier partijen weer rond de tafel. Men zou opnieuw proberen een coalitie te vormen. Om dit te vergemakkelijken trad de minderheidsregering af. Een regeringscrisis werd ge forceerd zonder dat het parle ment er ook maar enigszins aan te pas was gekomen. De zaak was onderling geregeld door de partijleidingen van de vier eerdere regeringspartijen. Deze gang van zaken is in Italië niet incidenteel en is een van de redenen waarom het twijfelachtig is dat de ko mende verkiezingen in mai iets zullen uithalen. De partijbelangen bleken in de besprekingen sterker te zijn dan de situatie in het land. Een van de grote ge schilpunten bleef namelijk het (Van onze redactie buitenland! In Italië worstelt men zich moeizaam door een politieke crisis. Nieuwe verkiezingen zullen orde op zaken moeten stellen, maar al te hoge ver wachtingen heeft men daar niet van. De pro blemen liggen veel die per en zijn zeker niet alleen van politieke aard. Een onzer redac teuren belicht in twee artikelen de voornaam ste oorzaak van de hui dige crisis. Hiernaast treft u het eerste artikel aan. al dan niet samenwerken met de communisten. Want daarom ging het in de kwestie van de samenstelling van de gemeen tebesturen van de grote steden en van de próvinciale en ge westelijke besturen. Tegen standers van de samenwerking met de communisten wilden de plaatselijke besturen op de zelfde wijze samengesteld zien als de regering en niet op basis van de plaatselijke ver kiezingsuitslagen. Op deze wijze was het mogelijk de communisten ook daar buiten de deur te houden waar ze de meerderheid vormen. Het compromis, dat na verschillen de mislukte pogingen tot stand kwam, bevatte nog zoveel te genstrijdige punten dat vele waarnemers de verwachting uitspraken dat Rumor het wel drukker zou krijgen met ver zoeningspogingen dan met re geren. Ze kregen gelijk. Het kabinet Rumor startte op 27 maart. Het nam ontslag op 6 juli. Het struikelde over de kwestie van de bestuurssa menstelling van de toen pas gevormde gewesten. De chris ten-democraten hielden eraan vast dat de gewestelijke be sturen uit dezelfde partijen moesten worden samengesteld als de regeringscoalitie, de so cialisten wilden in de gewes ten Umbrië en Toscane gaan samenwerken met de commu nisten. Maar ook over de op lossing van de sociaal-econo mische crisis bestond er bin nen het kabinet grote onenig heid. Het noodzakelijke con- tructieve antwoord op de sta kingen werd niet gegeven. Partijpolitieke belangen ble ken sterker. In 1971 brachten twee kwesties Italië opnieuw in diepe beroering: de onlus ten in Reggio Calabria en de echtsaheidingswet. ROTTERDAM (ANP) Rotterdam wil in de komende jaren voorrang geven aai de vernieuwing van oude stads delen, het opruimen van krot ten en het scheppen van een beter leefklimaat. B. en w. van Rotterdam schrijven dit in antwoord op het eisenpakket, dat bewoners van de oude wijken tijdens een demonstratie voor het stadhuis enige weken geleden aan de wethouder van stads ontwikkeling overhandigden. Het college verzekert de ac tiegroepen, dat de aanbevelin gen ernstig worden genomen, maar vindt het te ver gaan, het huidige gemeentebestuur de schulp te geven van de situatie, zoals die op het ogen blik 'in de oude wijken be staat. Aangevoerd wordt, dat er in de laatste 25 jaar enorm veel moest gebeuren. „Er is veel tot stand gebracht, meer dan ln welke periode van de ge schiedenis van Rotterdam ook". B. en w. geven echter toe, dat de verbetering van de ou de wijken in die periode wat in de verdrukking is ge raakt. KAAPSTAD (Reuter) De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, is gisteren, na een gesprek van twee uur met premier John Vorster en minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller van Zuid-Afrika, naar vertrokken. Waldheims bezoek aan Zuid-Afrika vloeit voort uit een resolutie van de Veilig heidsraad, waarin hij wordt uitgenodigd contact op te ne men met alle partijen die be trokken zijn bij het probleem van Namibie's onafhankelijk heid.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11