Geen maatregelen verwacht tegen gebruik 'Tofranil' nsn Bisschoppen in Spanje in gelijk gesteld Pessimisme over nieuwe partij MGR. GIJSEN BEGINT MET NIEUWE MENSEN MOEILIJK PROBLEEM installaties Rijn het eerst in West-Duitsland Uw Kunstgebit PARLEMENTSLEDEN VAN VLAAMSE VOLKSUNIE AANGEVALLEN BESTANDDEEL VAN DIT MEDICIJN ZOU MISVORMINGEN VEROORZAKEN BIJ ONGEBORENEN Knagend geweten DE GROEP-MANSHOLT: FUNDAMENTELE HERVORMINGEN NODIG Vicarissen worden vervangen buitenland PP PPfPI 1 mm a 1 Voorzitter Angolese bevrijdings beweging blij met koffie-actie Man 11a feest dood voor woning gevonden Geluidshinder in Japan nu strafbaar CRISES ,NA ONS NOOD Dodelijk ongeval Controle op vervoer gevaarlijke stoffen diinolo-wj MAmki iv/z y (Van onze redactie binnen land). DEN HAAG „Er zijn in Nederland voorlopig geen maatregelen te verwachten om het gebruik van Tofranil te beperken". Aldus een woord voerder van het voorlichtings bureau van de farmaceutische industrie in Den Haag. Tofra nil bevat „imipramine" dat volgens de Australische gy naecoloog dr. William McBride misvormingen veroorzaakt bij ongeboren kinderen. McBride, die ook de misvormende wer king van thalidomide beter bekend als Softenon mede ontdekte, maakte eind vorige week zijn bevindingen be kend. Dit heeft er gisteren toegeleid dat de Australische regering aan de 18.000 Austra lische artsen het advies heeft gegeven, geen imipramine meer te verstrekken aan vrou wen die zwanger kunnen wor den. Volgens het voorlichtingsbu reau van de farmaceutische industrie wordt deze gedrags lijn door de Nederlandse art sen al lang gevolgd. „Het medi cament dat wordt verstrekt om vrouwen te helpen die last hebben van huilbuien, moe heid, hoofdpijn en slapeloos heid, is in Nederland uitslui tend op doktersadvies te ver krijgen". Imipramine behoort boven dien tot de groep van kalme rende middelen (tranquilli zers) die in geval van zwan gerschap niet worden ver strekt. Vooral in de „gevaarlij ke" periode van de zwanger schap de eerste drie maan den kunnen deze medica menten funeste gevolgen heb ben. Omdat deze periode niet nauwkeurig vast te stellen is wijst de arts de patiënt op het gevaar indien er van zwanger schap sprake zou zijn. In dat geval ziet hij van behandeling af, ook met imipramine. Daarom, zo meende de woordvoerder van het voor lichtingsbureau van de farma ceutische industrie, behoeft er geen verbod voor Tofranil te komen. Het Australische besluit werd genomen op aandringen van de Australische commissie voor onderzoek van genees middelen. Zoals gemeld had McBride vorige week vrijdag verklaard dat imipramine in minstens drie gevallen de oor zaak was geweest dat kinde ren zonder armen geboren werden nadat het middel in een vroeg stadium van de zwangerschap was gebruikt. De Australische commissie zal morgen een nader onderzoek instellen naar deze laatste be wering, waarbij McBride aan wezig zal zijn. McBride gaf gisteren in Sydney als zijn mening te kennen dat imipramine nog „gevaarlijker is dan thalidomi de". Beide middelen tasten het zenuwstelsel van de pa tiënt aan. Zij vernietigen de zenuwcellen die voor de vor ming van de ledematen van het ongeboren kind zorgen. Als men die eenmaal heeft vernietigd ontwikkelen er zich geen ledematen meer", aldus McBride. Zoals gemeld is ook de Brit se controlecommissie op far maceutische geneesmiddelen bezig met een onderzoek naar de mogelijke schadelijke ge volgen van Imipramine. Giste ren heeft de Zwitserse fabri kant waarvan ook Tofranil af komstig is, Ciba Geigy, ver klaard het middel niet uit de markt te nemen. De firma is in samenwerking met Austra lische dokters bezig een nader onderzoek in te stellen en zal later een verklaring afleggen. Een woordvoerder van de fir ma merkte vrijdag op dat bij het middel een speciale waar schuwing is gevoegd. „Wan neer een dokter het ondanks de waarschuwing toch aan zwangere vrouwen toedient, is dat zijn verantwoordelijkheid en niet die van de firma", zo zei hij. |E oplossing, dié de regering gevonden heeft voor de „Drie van Breda" is een politiek compromis, dat de aanvankelijke stellingname van het kabinet in feite onverlet laat. Immers, de regering handhaaft haar standpunt, dat de drie Duitse oorlogs misdadigers „omdat verdere voortzetting van de vrijheids straffen geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer kan dienen" in vrijheid gesteld moeten worden. Alleen de weg naar die vrijheid wordt veranderd: geen gratie voor alle drie tegelijk maar individuele gratie. Met dit politieke compromis heeft het kabinet de meerder heid van de Tweede Kamer wel weer achter zich gekregen. Mi nister van Agt kan dus blijven zitten, zij het met een knagend geweten. Hij heeft zich namelijk neergelegd bij een straf, die zoals hij zelf zegt, niet meer past in ons strafrecht en hij doet dat onder pressie van buitenaf. Voor een minister van Justitie, die verondersteld wordt het „juridisch geweten" te zijn van het kabinet, is dat niet een voor de hand liggende beslissing Maar misschien heeft de minister gedacht: ik krijg ze toch wet vrij langs de weg van individuele gratieverlening. Dat valt echter nog te bezien. Het is duidelijk, dat het verdere gratie beleid van de bewindsman uiterst kritisch gevolgd zal worden. Zelfs al kan een individuele gratiëring met nog zoveel me dische rapporten gemotiveerd worden, er zullen, blijkens de ervaringen van de afgelopen weken, altijd mensen blijven, die van geen vrijlating, hoe dan ook, willen weten. Daarom, zullen de drie van Breda zeker nog geruime tijd een bron van onrust blijven vormen. Dit onrust kan in zoverre van nut zijn, dat daardoor niet de beloften vergeten worden, die in de afgelopen weken zijn ge daan ten aanzien van een betere begeleiding van oorlogs slachtoffers. Daaraan blijkt toch wel heel veel te mankeren. Verder zou het erg goed zijn, als er tijd gevonden zou kunnen worden voor een nadere studie van enkele onverkwikkelijke verschijnselen, die zich recentelijk hebben voorgedaan, met name wordt hier gedoeld op de bedreigingen van ministers en andere voorstanders van gratieverlening. Hier zijn dingen ge beurd, die in een samenleving als de onze niet mogen gebeuren. (Van onze redactie binnenland). AMSTERDAM De voorzitter van de Ango lese bevrijdingsbewe ging MPLA, dr. Agostin- ho Neto, heeft in een brief aan het Angolaco- mité uitdrukking gege ven van zijn grote blijd schap over het slagen van de actie tegen de invoer van Angolakoffle in Nederland. Namens het hoofdbe stuur van de MPLA schrijft Neto dat „de materiële, morele en po litieke steun van het Nederlandse volk aan de bevrjdingsstrijd van het Angolese volk nog krachtiger is geworden dankzij de boycot van de Angolese koffie, die de Portugese kolonialis ten in hun vitale belan gen heeft geraakt". Neto spreekt in de brief ook zijn dank uit voor de steun die prins Claus als voorzitter van de natio nale commissie ontwik kelingsstrategie aan de koffieactie heeft gege ven door voor de subsi die aan het Angolacomi- té te stemmen en voor de bijdrage die tweehon derd vijftig groepen in het land aan de actie hebben gegeven, aldus een mededeling van het Angolacomité. MADRID (KNP) Het pau selijk staatssecretariaat heeft zich duidelijk gdistantieerd van de kritiek, die de congregatie Voor de clerus heeft geleverd op de grote vergadering van bisschoppen en priesters in Spanje. In een brief, die in overleg met de paus is ge schreven, aan de voorziter van de Spaanse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Enrique y Ta- rancon, schrijft staassecretaris Villot, dat noch hij noch de paus op de hoogte waren van het onderzoek, dat de curie congregatie had ingesteld en van de brief met kritiek, die op dit onderzoek volgde. Kardinaal Wright had zich op 9 februari in een fel schrij ven tegen de linkse koers van de Spaanse bisschoppen uitge sproken. Het pauselijk staatssecretari aat vindt het vanzelfsprekend, dat de congregatie voor de cle rus de conclusies en besluiten van die vergadering bestudeert, maar haar conclusies en over wegingen aldus het pause lijk staatssecretariaat heb ben geen enkel normatief ka rakter en hebben ook niet het fiat van de paus. Kardinaal Villot voegt eraan toe, dat de paus zelfs niet van de inhoud van de brief van de congrega tie aan Spanje op de hoogte was. Kardinaal Villot bedankt vervolgens kardinaal Enrique y Tarancon voor de informatie, die deze (na ontvangst van de kritische opmerkingen van de congregatie voor de clerus) aan het staatssecretariaat en aan de paus zelf had verstrekt. Kardinaal Villot moedigt de Spaanse bisschoppen vervol gens aan om op de ingeslagen weg verder te gaan. In tegenstelling tot de kritiek van de curie-congregatie ver klaart kardinaal Villot tenslot te dat de dialoog op de verga dering van bisschoppen en priesters in hiërarchische geest was gehouden. Terecht aldus kardinaal Villot is deze ver gadering een positieve bijdrage genoemd aan het welzijn van de kerk in Spanje. TUBBERGEN (ANP) De rijkspolitie Tubbergen stelt een diepgaand onderzoek in naar de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van de 32-jarige G. H. Sieltjes uit Slagharen. Maandagochtend vroeg werd deze door zijn va der na een avondje uit in 01- denzaal levenloos voor de deur van de ouderlijke woning aan getroffen. De man bleek toen al enkele uren dood. Met een vriend was de man zondagavond met de auto naar een feest geweest in Olden- zaal. Op de terugweg reed de vriend door tot nog toe onop gehelderde oorzaak in een wa ter langs de w,eg. Sieltjes raakte daarbij bewusteloos. Door een tot nog toe onbe kend gebleven automobilist uit Dalen bij Coevorden werd het tweetal naar Slagharen gere den. Hier werd het bewustelo ze slachtoffer voor zijn woning uit de auto getild en voor de woning neergelegd. De onbekende automobilist reed daarna met de bestuurder van de verongelukte auto naar een arts om enkele verwon dingen te laten behandelen. Ook de toestand van de voor zijn woning achtergebleven Sieltjes kwam ter sprake. Vol gens de rijkspolitie adviseerde de arts de vriend van het slachtoffer hem te waarschu wen wanneer Sieltjes nog be wusteloos zou zijn. De kameraad zou zich hier van op de hoogte hebben ge steld. Sieltjes zou nog steeds bewusteloos op zijn rug op het grindpad hebben gelegen. De politie verwondert zich erover, dat zijn kameraad daarna zon der zich verder om hem te bekommeren naar huis gegaan is. Sieltjes werd maandagoch tend door zijn vader levenloos aangetroffen. BERN Het internationale orgaan waarin de Zwitserse Duitse en Nederlandse water leidingbedrijven samenwerken die voor hun watervoorziening op de Rijn zijn aangewezen, gaat in een urgentieprogram ma aangeven waar het eerst zuiveringsinstallaties ge bouwd moeten worden tenein de een halt aan de verontrei niging van de rivier toe te roepen. Nu de Bondsregering en de regeringen van de deelstaten bereid zijn financieel bij te springen, willen de waterlei dingbedrijven het eerst zui veringsinstallaties gebouwd zien waar de vervuiling van de Rijn het ergst is. (Van onze redactie buiten and). TOKIO De raad voor mi lieubeheer voor Tokio en om streken heeft nieuwe voor schriften opgesteld om de ge luidshinder aan 'banden te leggen. Overtreders van de nieuwe voorschriften kunnen gevange nisstraffen oplopen en-of geld boeten van ten hoogste 1000,- krijgen. Een kleine achtduizend fa brieken en werkplaatsen moe ten zich aan de nieuwe voor schriften houden. Overdag mag iets meer geluid gemaakt worden als 's nachts en ook in de industriezonen iets meer dan in de woonwijken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Voorzitter A. van der Louw van de P.v.d.A. is nogal pessimistisch over het tempo, waar de oprichting van een progressieve volkspartij door een sa mengaan van zijn partij met de PPR en D'66 zich zal vol trekken. Hij verwacht niet dat op het eerstvolgende con gres van de P.v.d.A. in april 1973 een beslissing hierover zal vallen. Wel zal het congres zich dan moeten uitspreken over de richting waarin zo'n nieuwe partij zich moet be wegen. Hij zei dit gisteren op een persconferentie in Den Haag bij gelegenheid van de publikatie van het advies van de „commis sie van zes" (kortweg genoemd de groep-Mansholt) aan liet permanent overlegorgaan van de drie progressieve partijen. In dat advies heeft de commissie een aantal knelpunten in de maat schappelijke ontwikkeling opgesomd en tevens richting gegeven aan enkele fundamentele hervormingen. Een moeilijk probleem voor de treinmachinist, die deze paal op zijn weg vindt. De paal stond er al toen hier een industrie spoorlijn werd aangelegd. De spoorwegen kunnen gerust zijn, want paal en draadwerk zullen verplaatst worden. Het geheel staat in Wuuwatosa (VS). Enkele hervormingen op het gebied wn h®t inkomensbeleid van déze commissie zijin bij voorbeeld: beperking en in en kele gevallen zelfs stopzetting van de mogelijkheid tot winst uitkering door particuliere on dernemingen, beheersing van de tarieven van de vrije beroe pen, alle werknemers in één c.a.o. onderbrengen met een systeem van uitkering kj cen ten in plaats van procenten. Als belangrijkste crises be schouwt de commissie: de drei ging van massale vernietiging door a-, b- en c-wapens, de catastrofale kloof tussen rijke en arme landen en de dreiging van rampen als gevolg van be volkingsgroei en industriële produktie met aile gevolgen van dien, zoals voedselschaars te, uitputting van grondstof fen en verdergaande vervui ling. De oorzaken zijin het geloof in de vooruitgang, de desinte gratie van de wetenschap, het produktiesysteem, de verouder de politieke structuren en de internationale machtsstrijd. Een eerste aanzet tot oplossing kan warden verkregen door her waardering van begrippen als welvaart en economische groei, re-integratie van de weten schap, het produktiesysteem dienstbaar maken aan de prio riteit van een kwalitatief zo goed mogelijk bestaan. Voorts door verandering van de poli tieke structuren met als doei de politieke beslissingen dich ter bij de mensen brengen, meer invloed te verkrijgen op de regeringsvorming en directe invloed op de besluitvorming in internationaal verband. ROERMOND (KNP) Bisschop Gijsen van Roermond heeft tot vicaris-generaal benoemd de heer A. M. H. A. Cas termans, thans rector van het ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard. De heide vicarissen-generaal van mgr. P. Moors zullen niet in het bestuur van het bis dom terugkeren. „Door het aftreden van mgr. Moors is hun functie vakant geworden". Het zijn mgr. drs. P. J. van Odijk en de hulpbisschop van mgr. Moors, mgr. H. Th. E. Beel. In de komende weken zullen zij hun werk overdra gen. De hulpbisschop zal tot Pasen zijn afspraken in ver band met de toediening van het vormsel en van wijdingen nakomen. Het ligt in de be doeling van de bisschop na vaststelling van de taakverde ling tussen hem en zijn vica ris-generaal in de nabije toe komst nog een of meer bis schoppelijke vicarissen te be noemen voor bepaalde ressor ten van het bestuur van het bisdom. Mgr. Gijsen is tot zijn be sluit gekomen op grond van uitvoerige informaties die hem in de afgelopen weken door talrijke instanties en personen zijn verstrekt, waaronder de scheidende vicarissen, het ka pittel, de hoofden van dienst, de agendacommissie van de dekensvergadering en de cen trale commissie van de dioce sane pastorale raad. van de laatste weken is hem gebleken dat er verschillen in visie en tegenstellingen in op vattingen bestaan die niet op korte termijn op te lossen zijn. Hij wilde vermijden dat door eventuele besleidsbeslissingen de scheidende vicarissen in gewetensnood zouden raken. Omwille van de noodzake lijk te achten klaarheid voor priesters en kerkvolk heeft de bisschop gemeend alleen sa men met nieuwe mensen zijn taak te mogen gaan vervul len. De commissie heeft bepaald niet de pretentie een „blaiuw- dtt-uik voor een nieuw-e maat schappij" uit een cultureel snol- buffet te serveren. Zij is echter de overtuiging toegedaan, dat het niet alleen de moeite waard maar ook onvermijdelijk is dat men dient te streven naar een samenleving die gelijke moge lijkheden biedt tot ontplooiing, zeggenschap en aanspraken op een deel van de nog haalbare welvaart en dat er bewust ge handeld dient te worden uit het besef dat er na ons nieuwe generaties komen. Daarom zal er gestreefd moeten worden ■naar een andere samenleving waarbij men zich dient af te vragen of we moeten doorgaan met de geldende wetmatighe den als prestatiemoraal, con currentieslag en dat de leef baarheid in eigen omgeving on dergeschikt is aan nationale produktiebelainigen. Als funda mentele veranderingen be schouwt de commissie o.a. af remming van die bevolkings groei nu en mogelijk zelfs later stopzetting van de groei, om buiging van de economische groei en herwaardering van de ■arbeid. (ADVERTENTIE) zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix aeeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid ge garandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bii apotheken en drogisterijen. DE VVD is een actie begon nen onder haar leden om een pand in Den Haag te kunnen kopen voor haar partijsecreta riaat. Door aankoop in plaats van huren hoopt de partij geld alt te sparen. HEESCH (ANP) Op een met verkeerslichten beveiligd kruispunt, in het centrum van Heesch bij Oss, werd maan dagavond om half zes de 18 jarige Isabella de Bekker uit Nuland op slag gedood toen zij met haar bromfiets frontaal tegen een vrachtwagencombi natie reed. Over de juiste toe dracht van het ongeval tast de politie nog in het duister. j Hij is van mening de leiding van het bisdom een nieuwe samenstelling te moeten geven om zijn bestuur een duidelijk gezicht te verlenen en een zo groot mogelijke homogeniteit van denken en handelen. De nieuwe leiding zal proberen „in eerlijk en open overleg met alle betrokkenen een be leid uit te stippelen dat het gelovig en kerkelijk leven in Limburg in goede banen kan leiden". Bisschop Gijsen voor ziet dat dit niet altijd gemak kelijk zal zijn. Uit de reacties Van onze redactie binnenland) VLOESBERG Jongelui uit Vloesberg, een op de taalgrens ge legen plaatsje in de buurt van Ronse, zijn op de vuist gegaan met twaalf parlementsleden van de Vlaamse Volksunie. De parle mentariërs waren naar Vloesberg gekomen om er de ver keersborden uit de grond te halen. Drie van hen werden door de rijkswacht opgebracht. Vloesberg, van huis uit een Franstalige gemeente, moet facili teiten verlenen aan de Vlaamse minderheid; onder andere moet er onderwijs in het Vlaams gegeven worden en moeten de ver keersborden tweetalig zijn. Dit laatste was nog steeds niet het geval. Daartegen voerde de Volksunie in Vloesberg al enige weken achter elkaar een actie. Twaalf parlementsleden kwamen deze actie onderstrepen en girügen de verkeersborden uit de grond halen. Daarop werden ze aangevallen door met stokken en stenen gewapende jongelui die hun auto's beschadigden. Na ons aldus gezamenlijk en in nationale vereniging week einde in, weekeinde uit op het gladde ijs van de schaatstri- omfen te hebben bevonden, rol len we zo mogelijk nog col lectiever de grasmatten op ten einde ons te vermeien in het voetbalspel. Edoch, de eensgezindheid die ons volle zo roerend tentoon spreidt als ene Ard of ene Atje de ijzers onderbinden, is verre wanneer Cruyffie en van Hane- gem de schoenen aantrekken. Dan zie ik een kloof openrij ten tussen Ajax- en Feyenoord- fans die oneindig veel groter is dan die tussen links en rechts of tussen VPRO en TROS. Morgenavond zullen beiden echter broederlijk op de ene buis kunnen smullen van hun eigen club. Een soort AmRo- uitzending> Ten afscheid nog een lijstje: De koningin van het ijs, De Fanny Blankers-Koen op de schaats, Gouden Atje, De vrouw met de gouden dijen, De prin ses van de ijspiste, De frêle schicht, Us Atje. Waar dat heen gaat, Helle zal wel zien. Mag ik u voorts noden het onvergelijkelijke verhaal te le zen van. Britse Barry, die afge lopen vrijdag door de brand weer met zeer grote moeite uit een wel netelige positie kon worden bevrijd. Barry, een oppassend burger in het Engelse Armley, was met zijn 4-jarig zoontje aan het voetballen. Daarbij sneuvelde een ruit in de woning. En dat deed Barbara, Barry's tengere echtgenote, in woede ontsteken Zij pakte de bal en sloot hem weg in de kelder. Barry vertelt zelf: „Voor de grap pakte ik haar beet om John (zoonlief) de bal te kun nen teruggeven." Dat deze voorstelling van zaken, wat al te subjectief was, moge blijken uit de reactie van Barbara. De 70 kg wegende heer des huizes vertelt n.l. verder: „Ze greep me echter in de nek, slingerde me in de brandweergreep over de schouder en kwakte me neer in de spoelbak van de aan recht." Barbara was een tenger vrouwtje, zoals gezegd, ze woog slechts 45 kg. Hierbij bleef het niet: Barry bleek zo'n smak gemaakt te hebben, dat hij met zijn zitvlak onwrikbaar vastzattussen de twee kranen in de spoelbak. Noch Barbara, noch opgeroepen buren slaagden erin Barry te bevrijden, reden waarom Bar bara ten einde raad de brand weer opbelde. Deze klaarde ten slotte het karwei. Barry: Dat was meer dan bar, dat was nou Barbara En met dit verhaal uit het dagelijkse leven moeten we het voorlopig weer doen. Tot mor gen. MERIJN (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De politie in Rotterdam, die maandag 318 voertuigen met gevaarlijke stof fen controleerde, heeft 86 over tredingen geconstateerd. Vier voertuigen werden naar de plaats van herkomst terug gestuurd, omdat er geen keu- ringdocumenten aanwezig wa ren. Bij thuiskomst bleek dat bij een van de auto's de beno digde papieren voorhanden wa ren. De overige drie moesten worden leeggepompt. .De politie voerde met acht tien man. negen uur lang de controle uit op het punt Groe- nekruisweg - Vondelingenweg - Zuidelijke Rondweg in Rotter dam-Zuid. De controle op de naleving van de voorschriften werd gedaan aan de hand van een boekje, dat speciaal voor deze gelegenheid was samen gesteld. VIER PERSONEN, onder wie de minister van land bouw en industrie van de pro vincie Cordoba, zijn in Argen tinië bij een viegtuigongeluk om het leven gekomen. IN AMERIKA is liet aantal afgedankte autobanden zo tal rijk geworden dat er een 400.000 km hoge toren van ge maakt zou kunnen worden. De afstand naar de maan is klei ner.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9