Veerse Meer krijgt kunstmatig eiland SCHIP ZET KABEL VAN 150 KM OVERBOORD Scholieren protesteren tegen sluiting van hun kelderkantine Op tijd! Zeeuws water voor Goeree Schoolrel Sluis: ontslag verklaard Hervormden gezamenlijke en katholieken voor school in Hulst SLUIS VERWACHT GROTE TOELOOP TOERISTEN Uil ENGELAND .Verenigde Vrienden* bestaat 75 jaar LAbelmann commissaris verkenners in Zeeland Pleziervaart op Veerse Meer sterk toegenomen SCHOLENGEMEENSCHAP HULST RALLYCLUB IN HULST stad streek 1m i MEDEDELING BIJ AFSCHEID VAN VOORZITTER VAN POELJE: Telefoonkabel tussen Domburg en Engeland Yoorlicbting over verlaters basisschool Koeler KAMERLEDEN: SYMPTOOM VERZOEK dak makkelijk! DINSDAG 7 MAART 1972 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een van de zeldzame schepen die erop zijn ingericht om een kostbare lading zorgvuldig overboord te zetten, is de „CS Alert", een kabellegger van de Britse PTT. Als het weer meezit, begint dit vaartuig vandaag met het langzaam lossen van ongeveer 150 kilometer kostbare telefoonkabel tussen Domburg en Oldeburg in Engeland. In mei, als de installatiés aan land in bedrijf zijn, zal de capa citeit van het telefoonverkeer tussen Nederland en Engeland, door de aanwezigheid van „ka- hel zeven" zoals de nieuwste onderzeese verbinding heet, verdubbeld zijn. Gisteren werd de „CS Alert" met zijn buik vol glimmende kabels druk bezocht door hoge functionarissen van de Neder- (Van onze correspondent) SLUIS Voor de ouders van leerlingen van vijfde en zesde klassen der r.-k. basis scholen werd in „De Koren beurs" een voorlichtingsavond gehouden. Doel was de ouders op de hoogte te stellen van de mogelijkheden die West- Zeeuwsch-Vlaanderen biedt op het terrein van het voortgezet onderwijs. Uiteenzettingen werden ge geven door mej. A. van Mor- relgem, directrice van de huis houd- en nijverheidsonder- wij sschool in IJzendijke. De heer P. J. Deurwaarder, direc teur van de LTS in Oostburg en de heer A. Goossens, con rector van de scholengemeen schap Sint-Eloy uit dezelfde plaats. De avond, waarvoor veel belangstelling bestond, stond onder leiding van het hoofd der meisjesschool, de heer L. E. A. Ducheine. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Plaatselijk enkele buien en iets lagere temperatu ren, vooral overdag. Weersvoor uitzichten in cijfers over Ne derland. Vour woensdag.' aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: 0 tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: procent. hoogwater 50 woensdag Zoom 8.30 en Morgen, maart. Bergen op 21.00 Hansweert 7.52 en 20.21 Terneuzen 7.21 en 19.50 Vlissingen 6.54 en 19.25 25 Wemeldinge 8.20 en 20.50. landse PTT en verscheidene Nederlandse bestuursautoritei- ten. Het schip had tijdelijk lig plaats in Vlissingen gekozen. De hoofddirekteur telegrafie en telefonie van de Nederlandse PTT, de heer B.J. Bakker, hield kabel zeven symbolisch „ten doop" een wel zeer passende uitdrukking in dit verband na dat de Nederlandse gasten het rood-grijze kabelschip van bin nen en van buiten hadden be keken. De aanleg van de 150 kilo meter onderzeekabel kost de ronde som van acht miljoen gulden. Voor die prijs kunnen straks, alleen via deze kabel twee maal 1380 mensen tege lijkertijd met elkaar spreken. Het karwei waarop de staf van de „CS Alert" een won derlijk mengelmoes van elek- tronika-deskundigen en zeelui zich nu al weken heeft voor bereid, zal slechts een uur of tien in beslag nemen. Het ka belschip kan tijdens het leggen van telefoonkabels een snel heid van zeven knopen per uur aanhouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de op lossing van het drinkwaterpro- bleem op het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee zou wellicht de Watermaatschappij Zeeland moeten worden inge schakeld. Deze'suggestie wordt althans gedaan door de KVP-kamerle- den drs. W.R.V. Dusarduijn uit Goes en Th.M. Hazekamp. Zij vragen minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhy giëne of deze wil nagaan of en in hoeverre enige samenwer king met genoemde maatschap pij te stimuleren is. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Op za terdag 18 maart heeft te Sas van Gent de herdenking plaats van het feit dat het muziekge zelschap De Verenigde Vrien den 75 jaar geleden werd op gericht. Des namiddags om half drie zal de jubilerende vereniging door het Sasse ge meentebestuur officieel op het gemeentehuis worden ontvan gen. Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK „Hartstikke bedankt voor alles wat je voor ons hebt gedaan", met deze informele, maar hartelijk ge meende woorden, werd gisteren door de nieuwe voorzitter van het recreatieschap „Het Veerse Meer", de heer A. L. van Geesbergen, afscheid genomen van de heer M. J. van Poelje, sinds gisteren ex-voorzitter van het recreatieschap. De eenvoudige huldiging van de om gezondheidsrede nen heengaande heer Van Poelje, vond plaats in ieen ver gadering van het algemeen be stuur van „Het Veerse Meer", waarin enkele belangrijke me dedelingen werden gedaan. Zeer tot genoegen van de scheidende voorzitter en van de eveneens weldra vertrek kende direkteur van het Veer se Meer, de heer H. P. Huijs- man, werd bekendgemaakt dat de staatssecretaris van CRM akkoord is gegaan met de afronding van het zoge naamde bagger- en eilanden plan voor het Veerse Meer. De betrokken onderdelen van dit plan liggen in het oostelijk ge deelte van dit meer. Tot de werken, die met praktisch 100 procent vergoe ding van het rijk in uitvoering zullen worden genomen, be hoort de aanleg van een kunstmatig eiland in de buurt van het Schelphoekpro-ject, dat niet alleen omvangrijk is, maar ook - naar die mening van de staatssecretaris - grote recrea tieve waarden beiedt. Het doel van het bagger- en eilandenplan is, zoals direk teur Huijisman onis nader ver klaarde, niet alleen de bevaar baarheid van het meer te ver groten, maar ook om kunstma tige oevers te scheppen ten behoeve van de watertoeris ten. Daardoor blijven de oe vers aan de vaste wal vrij voor de landrecreatie. Het Veerse Meer zal, aldus de heer H-uijsman, de ideale speelplaats blijven van men sen met kleinere scheepjes, en van de typische o'e'verrecrean- ten. De functie van het Veerse- Meergebied, ten behoeve van de sociale recreatie is van stond af krachtig verdedigd door de nu aftredende voorzit ter M. J. van Poelje. Zijn opvolger wees daar met nadruk op in zijn toespraak tot de heer Van Poelje. Hij noemde hem schertsend „een recreatie-vlootvoogd" en wees op het streven van de heer Van Poelje om een terrein van circa dertig hectare op de Schotsman-Ruiterplaat in te richten voor. de sociale recrea tie, waardoor ook degenen die geen kapitaal voor een tweede woning hebben, een kans krij gen om zich tijdelijk aan het meer te „vestigen". De Veerse-meer-directeur Huijsman bracht in herinne ring, dat in de periode dat het Veerse Meer als recreatieschap bestaat, ongeveer dertig mil joen gulden door de overheid in het gebied is geïnvesteerd. De ontwikkeling van het oos telijk deel van het meer zal nog eens miljoenen ver gen. De heer Van Poelje kreeg van het bestuur van het Veerse Meer een eleetrisch scheerap- paraat en een platenbon van honderd gulden aangeboden. De direkteur van het Veerse Meer gaf als persoonlijk ge schenk een foto van hei meer aan de scheidende voorzit ter. (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer L.J. Abel- mann, gemeentesecretaris en museumconservator van Goes, is met ingang van 1 maart be noemd tot gewestelijk commis saris van de katholieke ver kenners in Zeeland. De heer Abelman volgt Jo de Maat (uit Sas van Gent) op, die na veie jaren zijn functie om gezondheidsredenen moet neerleggen. Hoofdtaak van de heer Abel man zal de voorbereiding van een fusie tussen de Zeeuwse padvindierijorganisaties zijn. Hij zal samen met de Ned. Padvin ders Vereniging, de gidsen en de padvindsters in de geest van „scouting" zoeken naar juiste wegen om tot de voorgenomen fusie te komen. De landelijke bureaus gaan begin volgend jaar samen. (Van onze correspondent) SLUIS In het komende toeristenseizoen mag Sluis een extra toeloop van Engelse toe risten verwachten. Vanaf 1 april zal Ellerman's Wilson Li ne ltd. uit Hull een geregelde bootdienst instellen tussen Hull ,en Zeebrugge met aan sluitende excursie in de omge ving, waaronder Sluis. De dienst wordt onderhou den door het MS Spero, dat plaats biedt aan 408 personen en 200 auto's. De afvaarten uit Huil vin den plaats op dinsdag, donder dag en zaterdag en vanuit Zeebrugge op de andere door deweekse dagen. Met de Spero wil men het Engelse publiek laten kennis maken tegen populaire prij zen met het Europese vas teland. Reden waarom korte dagtrips in de Belgische kust streek en een bezoek aan Sluis in de programma's zijn opge nomen. De nieuwe lijndienst moet gezien worden als een tegen hanger van de Townsend Line, die reeds enkele jaren met groot succes een dienst Zee brugge - Dover onderhoudt met excursies naar Londen. Informatiemateriaal over Sluis is door de plaatselijke VVV met gulle hand aan de Engelse maatschappij ver strekt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ple ziervaart op en naar het Veerse Meer is in het seizoen 1971 met sprongen toegenomen. Door tel lingen aan de sluizen van Vee re en die van Kats kwam men erachter dat het aantal plezier vaartuigen dat het Veerse Meer kwam bezoeken, sinds 1962 bij na verachtvoudigd is. Aan de sluizen te Veere pas seerden in 1971 niet minder dan 7.457 vaartuigen (in het jaar daarvoor waren het er 5.318) en aan de sluizen van Kats tel de men maar liefst 13.834 vaar tuigen tegen 13.584 in het jaar 1971. De eerste tellingen werden gehouden in 1962, toen passeer den 2.686 pleziervaartuigen de sluizen van Veere en 3.484 de sluizen van Kats. De meeste scheepjes waren van Neder landse nationaliteit. Daarna volgde België (in totaal meer dan 7000 stuks), Engeland Duitsland, Frankrijk, Amerika (met een opvallende daling van het aantal in 1971), Denemar ken en andere landen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In een brief aan de ouders van leerlingen der r.-k. lagere scholen in Sluis heeft het bestuur van de stich ting katholiek onderwijs Sluis uiteengezet hoe zij zich de fu sering van de beide scholen een jongens- en een meisjes school voorstelt. De fusie zal ingaan in het schooljaar 1973/1974, indien het huidige hoofd der meisjes school, de heer L. Ducheine, een hem passende functie heeft* gevonden. Zoals bekend moet de heer Ducheine afvloeien, omdat het leerlingental aan de r.-k. school voor basisonder wijs Sint-Jan (de nieuwe naam) geen zes leerkrachten recht vaardigt. Uiterlijk schooljaar 1975 zal de fusie zijn beslag krijgen. Een eerste stap tot fusering zal plaatsvinden in het schooljaar 1973/1974 wanneer de beide eerste klassen reeds samenge voegd worden. .Teneinde zo veel mogelijk rekening te kun nen houden met de belangen van het hoofd der meisjesschool zijn de termijnen van samen gaan van de scholen opgescho ven", aldus het bestuur. De beslissing tot fusie was een der eerste problemen, waarvoor het per 1 januari 1972 aangestelde schoolbestuur zich gesteld zag, zo schrijft men de ouders. „Gezien het belang van beter onderwijs voor de leerlin gen en rekening houdende met de aandrang van diverse zijden meenden wij op korte termijn deze beslissing te moeten ne men", aldus het bestuur. Een der hoofdonderwijzers moet af vloeien, tenzij het ministerie van onderwijs en wetenschap pen toestemming verleent tot aanstelling van een extra (6e) leerkracht". Het diocesaan onderwijscen trum in Breda is altijd voor stander van fusering van beide Sluisse scholen geweest, aldus het hoofd van dit bureau, drs. A. J. M. Bakx. „Het komt het onderwijs en de leerlingen be slist ten goede. Wij hebben ech ter alleen onderwijstechnische adviezen gegeven, waarbij wij met nadruk geadviseerd heb ben een ruime tijd in acht te nemen vooraleer lot fusie over te gaan, mede om de af te vloei en onderwijzer alle tijd te ge ven een hem passende werk kring te vinden. Ik ben blij dat het bestuur deze suggestie heeft overgenomen". De beslissing welke onder wijzer moest verdwijnen is vol gens de heer Bakx iets wat al leen het bestuur aangaat. „Daarin heeft ons bureau niets te zeggen en ook niets gezegd. Ik kan u verzekeren dat wij geen enkele voorkeur voor wel ke onderwijzer dan ook hebben uitgesproken. Voor mij zijn ze gelijkwaardig. Deze mening wordt gedeeld door de heer J. Gelijns, inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland. Geruchten in Sluis, dat de kwaliteit van de meis jesschool minder zou zijn dan die van de jongensschool wer den door de heer Gelijns cate gorisch tegengesproken. „De scholen zijn gelijkwaardig". Hoe emotioneel de zaak in Sluis ligt blijkt uit het feit dat het hoofd van de r.-k. jongens school die met deze kwestie niets te maken heeft daar be sluitvorming en beslissing al leen in het bestuur heeft plaats gevonden verschillende ver velende anonieme telefoontjes heeft ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Leerlingen van de Jansenius-scholengemeenschap in Hulst hebben aangekondigd vandaag een sit-down-actie te zullen houden bij wijze van protest tegen een beslissing van de schoolleiding om de kel derkantine voor de leerlingen drie dagen te sluiten. De kantine is maandag al de gehele dag dicht geweest en zal dat ook vandaag (p morgen nog zijn. Deze beslissing is weer een protest van de leiding van de school tegen het feit, dat de leerlingen weigeren om de kel derkantine langer schoon te houden. Ze zijn van mening, dat dit niet tot hun taak be hoort en dat de geregelde schoonmaakbeurten bij het nor male onderhoud van de school betrokken moet worden. Hogere school - „instanties" houden daar een andere me ning op na. Vanaf het moment van in gebruikname is het ge bruikelijk geweest, dat de be trokken leerlingen ook voor het onderhoud van hun kelder zorgden. Dat is lange tijd goed gegaan tot de zorg langzaam ging afzakken en dreigde te ontaarden in een chaos. En dat werd door de leiding van de scholengemeenschap niet geno men. Een grote groep leerlingen vindt de beslissing om dan de deuren maar te sluiten onrede lijk, omdat zij van mening zijn, daardoor zowel „letterlijk als figuurlijk in de kou te zijn ge zet". Overigens lijkt het er op, dat dit conflict (je) het einde betekent van wat eerst een aar dig experimentje leek. Van het begin af aan is de kelderkantine, ook door de leraren, beschouwd als het pri- vé-domein van de leerlingen, waarmee zij mochten doen, wat ze wilden. De leerlingen zelf vinden, dat die intentie maar slecht uit de verf is gekomen, omdat er in de praktijk alle mogelijke beperkingen op de hun toegezegde vrijheden bleek te rusten. „En dat zijn we nu beu", al dus een van de aspirant actie voerders, die hun naam uit angst voor vroegtijdige maat regelen van de schoolleiding, geheim willen houden. Overi gens vestigden zij er de aan dacht op, dat het „kelder-con flict" niet een op zichzelf staand incidentje is. Volgens enkele leerlingen is het een symptoom van een steeds moeilijker wordende si tuatie op de Jansenius-scholen gemeenschap, die voor een deel wordt geweten aan de „wat conservatieve houding van de rector". „We krijgen de indruk, dat de rector altijd met iedereen rekenihg wil houden, behalve met ons", aldus het commen taar van de leerlingen naar aanleiding van het voorbeeld, dat ook schoolfuifjes steeds om elf uur afgelopen moeten zijn. Het kantine-conflict heeft de tegenstellingen nu nog ver scherpt, zo vinden de betrok ken leerlingen. Hoeveel scho lieren aan de sit-down-actie zullen meedoen is nog niet be kend. Volgens rector P. Boeren is er geen sprake van, dat de kan tine in opdracht van de school leiding is gesloten. Dit zou ge beurd zijn op uitdrukkelijk ver zoek van de kantinecommissie bestaande uit leerlingen omdat het er een chaos dreigde te worden. Overigens is de heer Boeren van mening', dat zijn leerlingen binnen de school voldoende gelegenheid hebben hun kritiek te uiten. Dat kan ondermeer via de leerlingenraad, wagr evenwel in de praktijk van dè zijde van de meeste leerlingen niet zo veel belangstelling bestaat, blij kens het commentaar van de rector. Over het door enkele leerlingen gesignaleerde onge noegen op zijn school: „Dat zal er ongetwijfeld zijn, maar waar niet?" (Van een onzer verslaggevers) HULST Veertig ouders hebben positief gereageerd op het idee van een Hulster initi atiefgroep - bestaande uit moeders - om te komen tot de oprichting van een kleuter school op interconfessionele grondslag, dat wil zeggen: waarin leden van de hervorm de gemeente en katholieken samenwerken. Het idee is geboren uit het bezwaar van sommige protes tants-christelijke ouders om hun kinderen naar specifieke katholieke kleuterscholen te sturen. Dit bezwaar zou onder vangen kunnen worden, zo meent men, als er een samen werkingsschool zou komen. De eerste reacti-es zijn tamelijk veelbelovend. Naar aanleiding daarvan heeft de initiatief groep besloten om de moge lijkheden verder te onderzoe ken. Er zijn inmiddels gesprek ken gevoerd met een functio naris van de bestur-enraad van het protestants christelijk on derwijs. Eveneens hebben be sprekingen plaats gevonden met de r.k. diocesane onder wijs centrale in Breda. Boven dien zijn er kontakten gelegd met de plaatselijke katholieke onderwijsstichting, die de Hul ster kleuterscholen beheert. Binnenkort hoopt men ook een gesprek te hebben met de rijksinspectie voor het onder wijs. Ter informatie van de ouders, die zich in eerste in stantie positief hebben opge steld 1 zal er op woensdag 15 maart om 20.30 uur in het patronaat te Hulst een bijeen komst belegd worden, die ver der oo-k bedoeld is vpor de onderwijsstichting, de Neder lands hervormde gemeente, de r.k. parochie en het gemeente bestuur. Het is de bedoeling om tot een duidelijk actieprogramma en tot een uitbreiding van de initiatiefgroep te komen. De vergadering wordt geleid door dr. Lub, leraar van de Janse nius-scholengemeenschap. AARDENBURG Gisteren is de ontmanteling begonnen van de geheime alcoholstokerij die in de schuur van een fruit- kweekbedrijf in Aardenburg werd gevonden. Het onderzoek in deze zaak wordt thans ge leid door de douanerecherche in Amsterdam. Gebleken is dat de stokerij reeds ongeveer een jaar in werking was en niet sedert begin februari dit jaar. (Van onze correspondent) HULST Sinds vrijdag avond heeft Hulst een officiële rally-club. Tijdens een speciaal beiegde bijeenkomst in café De Ster te Hulst, werd de rally club „De Vosserijders" opge richt. Het voorlopig bestuur bestaat -uit de heren F. der Weduwe. Ch. Hiermain, E. Samaarn en L. Brood. Aan deze oprichting is veel voorbereidend werk voorafge gaan, maar uiteindelijk zijin de initiatiefnemers dam toch voor hum velé werk beloond. Het doel vain „De Vosserijders" is het organiseren vam rally's in allerlei vorm zoals, oriëntatie- ritten, nachtrally's, sterritten, avomdrally's -enz., in de omge ving van Hulst. De rally-club heeft alle medewerking van de rijkspolitie, het V.V.V., het ver bond voor veilig verkeer en een garagebedrijf uit Kapelie- brug. Wat betreft de toekomst is het voorlopig bestuur optimistisch -yrant er hebben zch nu reeds ongeveer dertig personen als lid opgegeven. Voorlopig is de con tributie vastgesteld op 12,50 per jaar plus een startgeld per rit. De Hulster rally-club gaat vooro-pig rijden onder de regle menten van de K.N.M.V. Op 17 maart wordt een nieuwe ver gadering belegd waarop een definitief bestuur zal worden gekozen. Dit jaa-r wil de rally-club vier dagrally's en drie avondrally's organiseren. Bij voldoende be langstelling wil men eventueel ook aan rally's in België en Brabant gaan deelnemen. Omstreeks half mei orgami- seert de rally-club „De Vosse rijders" de eerste rally een zo genaamde „Vossenrally". Van deze rally wil het bestuur een interessante rit maken voor iedereen, dus ook voor gerou tineerde rallyrijders. Zij di-e lid wille-n worden van „De Vosserijders" kunnen zich opgeven in café De Ster of bij de bestuursleden. (ADVERTENTIE) Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3