NOG TE WEINIG GEHANDICAPTEN GEBRUIKEN ZWEMMOGELIIKHEID Verhoging Scheldekade in Terneuzen begonnen Hulp aan Flores goed van start Eerste buislegging i i 's Gravenpolder Welkomstavonden voor nieuwkomers in Terneuzen stad streek Hengstdijk St. -Jansteen Concert in Zuidlandtlieater Industriebond Sluiskil koos bestuur Zaamslag Seizoenstart hengelaars TEKORT OP BEGROTING ,HET VRIJE' Brand in Sas van Gent Van Mierlo in Terneuzen Sincfala hield vergadering Verhoging grondprijzen Valckeslot II Inbraken in grootwinkel bedrijven Hulst Sas van Gent Graauw Axel Nieuw-Namen DINSDAG 7 MAART 1972 5 (Van onze correspondent,) SAS VAN GENT Ont- ïvikkelingsprojekt °P het In donesische eiland Flores, dat in het kader van de vastenac tie in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone ter hand is geno men, heeft een uitstekende start gehad. Op de eerste dag van de in de r.k. kerk in Sas van Gent gehouden verkoopactie van kunstvoorwerpen uit verschei dene ontwikkelingslanden werd voor ruim f 1.500,- om gezet, hetgeen meer dan de helft is van het tentoongestel de. In allerijl hebben de orga nisatoren dan ook bij het actie centrum te Kerkrade een nieuwe voorraad artikelen be stel^ om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Zoals bekend gaat de ver koop-expositie uit van de Stichting S.O.S. (Steun Ont- wikkelings Streken). Het wis- selingswerk te Riung op het eiland Flores. Vooral op het gebied van het onderwijs be staat hier een grote achter stand ten opzichte van andere delen van Indonesië. Door aangepaste ulo onder wijs wil men de jeugd betere bestaansmogelijkheden bieden. Voor de jongens wordt ge dacht aan lessen in timmeren,- metselen, onderwijs op land bouwgebied en het bouwen van eenvoudige bevloeiings werken. De meisjes zouden knip- en naaicursussen krijgen en lessen in oude en nieuwe weeftechnieken, babyverzor ging e.d. Om dit alles te kunnen be reiken zijn nieuwe gebouwen dringend noodzakelijk. De fundering is inmiddels door vrijwilligers gelegd. Het ver dere verloop van het werk wordt echter ernstig bemoei lijkt door het heersende voed seltekort en de slechte toe stand vai de aanvoerwegen. Ook de sanitaire toestand laat veel te wensen over. De kosten van het Riung-projekt op Flores, waar Pater Ceslaus Osiecki zich volledig voor in gezet heeft, zijn geraamd op f 12.400,- In de oude vissershaven van Terneuzen wordt een nieuwe aanlegsteiger voor sleepboten en vissersschepen gebouwd ter voorbereiding van de bouw van een nieuwe zeewering. Schieting Vijfentwintig schutters hebben deelgenomen aan een schieting, die zaterdag is gehouden in het café van Van Dijk in Hengstdijk. De hoge vogel werd geschoten door L. Claessen uit Klooster- zande. De eerste zijvogel ging naar E. Lambert uit Vogelwaarde, de tweede zijvogel was voor H. van Waterschoot uit Hengstdijk. De eerste extra hoge vogel ging naar L. Claes sen uit Kloosterzande, de tweede extra hoge vogel, de afgeschoten door R. van Es- broeck uit Lamswaarde. Gouden bruiloft In de maand april zullen in de voor malige gemeente Sint-Jansteen vier echtparen hun gouden hu welijk vieren en wel op 18 april het echtpaar R. Gijsel-De genmortel-Van Goethem in de Pastoor Doensstraat, op 21 april het echtpaar R. Gijsel-De Potter, eveneens in deze straat, en op 28 april de echt paren J. Vereecken-Van Goe them in de Wilhelminastraat en A. d'Hooghe-Storp in de Prins Hendrikstraat. Lezing Drs. W. J. Ange- nent, als psycholoog verbon den aan het Zeeuws instituut voor geestelijke volksgezond heid in Middelburg, zal op de algemene vergadering van de oudervereniging van de scho len van St.-Jansteen op 9 maart een spreekbeurt houden. Aan de orde komen onder meer aanpassingsproblemen, karaktermoeilijkheden, leer problemen, opvoedingsproble men, puberteitsproblemen, en zovoorts. De vergadering, waarop dit alles aan de orde komt, begint om 19.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES-BORSSELE Twee burgemeesters zullen maandag 20 maart de eerste buis leggen en daarmee een officieel begin maken met de aanleg van persleidingen voor afvoer van afvalwater van Goes en 's- Gravenpolder naar de Wester- schelde. Burgemeester mr. F.G.A. Huiber van Goes en zijn colle- ga G.H.E.M. van Waes van Borsele zullen deze symboli sche handeding verrichten bij de directiekeet op de hoek van de Langeweg en de Zaai- dijk te 's-Gravenpolder. Na afloop van het leggen van de eerste buis van de rioolpers leidingen zal door beide ge meentebesturen een feestelijke ontvangst van genodigden ge houden worden in de Koren beurs in Goes, waar een eerste glas geheven wordt om daar mee bepaald geestrijker „af valwater" door de rioolperslei- ding van de inwendige mens „af te voeren", dat uiteindelijk evenwel toch weer in de Wes- terschelde terecht zal ko men. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De „Har monie Terneuzen" verzorgt in samenwerking met de fanfare „Vlijt en Volharding" uit Sou burg, op vrijdag 17 maart 's avonds om half acht in het Terneuzense Zuidlandtheater een concert. Hieraan zal ook medewer king worden verleend door de leerlingen van de drumband „Harmonie Terneuzen", de tamboers en de majorettes. Beide gezelschapen treden zowel gezamenlijk als afzon derlijk op. (Van onze correspondent) SLUISKIL Voor de fusie vergadering van de NKV-in- dustriebond te Sluiskil overtrof de belangstelling de verwach ting. Meer dan 150 personen kon de voorzitter welkom he ten. Na een inleidend woord van vakbonds-pionier C. Compiet ging de vergadering akkoord met diens voorstel de aftreden de bestuursleden opnieuw als zodanig te kiezen. Aldus werden de heren Bau- wens, Saerens, Wezepoel, Eg- germont, Simons, Van Hecke, De Ridder, Van Gassen herbe noemd. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Bauwens tot eerste voorzitter van de gefuseerde NKV-indu- striebond afdeling Sluiskil be noemd. Tot lid van de kascon- trole-conynissie werd dë heer F. BraUVfer "gekozen als opvol ger van de heer A. van Puy- velde. Hierna volgde de huldiging van jubilarissen door districts bestuurder Th. Ackermans. Ledenvergadering De seotie gymnastiek van de sportvereniging Zaamslag hield in het jeugdgebouw De Poort haar algemene ledenver gadering. De dames Boekhorst en Dobbelaar werden als be stuurslid herkozen. Door het gewest Zeeland van het Ko ninklijk Nederlands Christe lijk Gymnastiek Verbond zul len op 16 november 1972 - in de sportzaal te Zaamslag - wedstrijden worden gehouden voor dames en heren boven de 18 jaar. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De henge laarsvereniging H.V.S.O. te Zaamslag hield haar eerste viswedstrijd in dit jaar. On danks het vroege jaargetij was de deelname groot voor deze drie uur durende wedstrijd die aan de Westerschelde na bij de buurtschap De Griete werd gehouden. De vangsten vielen tegen en er werden weinig bovenmaat se vissen gevangen. Winnaar met vijf bovenmaatse en een puntentotaal van 809 werd A. de Pooter. B. Taalman rr»et drie bovenmaatse werd twee de met 358 punten. Als derde klasseerde zich F. Koekoek Axel met 304 punten. 4 M. de Pooter 291, 5 M. de Bruijne Terneuzen 246. 6 C. Keijzer Othene 178, 7 mevrouw Hame link-Wisse 171, 8 W. Taalman Philippine 137, 9 F. Stoutha- mer Axel 123. 10 B. de Groote 121. De wedstrijd werd gecon troleerd door de heren M. Wil- lemsen en A. de Zeeuw. Na afloop werden in café Het Wapen van Zeeland te Zaam slag de prijzen uitgereikt, waaronder voor de eerste prijswinnaar een beker. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na de ope ning van het nieuwe stadhuis te Terneuzen zullen door het gemeentebestuur speciale wel komstavonden worden gehou den voor inwoners, die zich pas in deze gemeente geves tigd hebben. Voorlopig zullen deze intro ductiebijeenkomsten elk kwar taal plaatsvinden. Zo nodig zullen de ontvangsten in het stadhuis echter vaker worden gehouden. Het is de bedoeling dat de nieuwkomers uitge nodigd worden zowel gezinnen als alleenstaanden door het gemeentebestuur worden ver welkomd, waarna zij in het stadhuis worden rondgeleid en kunnen kennis maken met ambtenaren van verscheidene secretarie-afdelingen. Het is nog niet bekend wanneer de eerste welkomstavond voor nieuwkomers gehouden zal worden. (Van onze correspondent) SLUIS De Sluisse zwem- club Het Vrije hield in hotel Het Hof van Brussel zijn jaar vergadering. Uit het verslag van secretaris G. Groosman bleek dat het aantal leden was gestegen tot 60, terwijl men thans 25 donateurs telt. Penningmeester Th. Berck- moes moest minder optimisti sche geluiden laten horen. De begroting 1972 geeft een nade lig saldo van 1400 te zien, een tekort dat men hoopt weg te werken door het voeren van verschillende acties. Tijdens de bestuursverkie zing werd de heer M. J. Leen- houts herkozen en tevens defi nitief benoemd tot voorzitter, een functie die hij reeds enige tijd waarnam. Tot nieuwe se cretaris - de heer G. Groos man stelde zich niet herkies baar - werd gekozen de heer J. Scheerens. Leden van de kascommissie werden me vrouw L. Ekkebus-Tellier en G. Groosman. Om de vereniging rechtsper soonlijkheid te geven zal ko ninklijke goedkeuring worden aangevraagd. De traditionele langebaanwedstrijd Hoeke- Sluis wordt dit jaar gehouden op zaterdag j juli. Deze wed strijd geldt voor de 'competitie van de nationale zwemkro- niekbeker en krijgt dit jaar een internationaal karakter. Grote belangstelling wordt verwacht, want diverse, lange- afstandwedstrijden kunnen niet meer gehouden worden omdat diverse waters worden afgekeurd. Het kanaal Sluis- Brugge kent geen vervuilings moeilijkheden. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Maan dagmorgen brak er omstreeks tien uur brand uit in de wo ning van de familie P. Piscaer, Stevenstraat 1 te Sas van Gent. Spoedig waren twee wagens van de brandweer ter plaatse. De brand, bleef beperkt tot de woonkamer. Er was veel rookschade. Alle ramen waren gesprongen. Doordat het pla fond was geblakerd, moest de brandweer het uithakken. Om kwart over elf kon de brand weer huiswaarts keren. De schade is 25.000 tot 30.000. De woning behoort aan de C.P.S., voorheen Stijfsel- en Glucosefabriek. Voor de in boedel was men verzekerd. De oorzaak van de brand bleek een omgevallen kaars te zijn. zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op vrijdag 10 maart houdt de afdeling Terneuzen van D'66 om acht uur 's avonds in hotel Rotter dam te Terneuzen een bijeen komst. Hierbij zullen de heren Van Mierlo en Schwartz en mevrouw Van der Scheer aan wezig zijn om eventuele vra gen te beantwoorden. (Van onze correspondent) (Van een onzer verslagge vers) GOES B. en w. van Goes willen de grondprijzen in het bestemmingsplan Valckeslot II gaan verhogen in verband met de grote belangstelling voor deze grond, prijzen van verge lijkbare bouwgrond in andere gemeenten en de prijsstijgin gen voor onroerende goederen sinds 1969, toen de grondprij zen werden vastgesteld. De verkoopprijs voor vrij staande woningen wordt ver hoogd tot f 34,80 per vierkante meter (een verhoging van 20 procent), voor bungalows, af hankelijk van de kavel tot f 30.75 en f 29.50 (een verho ging van 25 procent) en voor landhuizen tot f 35,10 per vierkante meter (een verho ging van 30 procent), alle prijzen exclusief BTW. B. en w. is van mening dat de door adspirant-kopers gere serveerde gronden buiten de verhoging gehouden moeten worden. Maar dan alleen als ze nog vóór het aannemen van het voorstel door de raad tot aankoop van de grond beslui ten. Deze verhoging van de grondprijzen levert de ge meente ongeveer 77.000 gulden op. Het gemeentebestuur denkt dit bedrag echter goed te kunnen gebruiken voor de meerkosten van bestratings werkzaamheden enz. tengevol ge van het sedert 1969 geste gen loon- en prijspeil. Ook voor het bestemmings plan Kom 's-Heer Arendsker- ke wil b. en w. de grondprij zen verhogen, zij het niet zo sterk als in Valckeslot. De be langstelling voor deze grond is namelijk veel minder groot, vandaar een verhoging van slechts 10 procent (drie gul den per vierkante meter). AARDENBURG In de Rode Leeuw te Aardenburg vond de jaarvergadering plaats van de kunstgroep Sincfala. Wegens diefstal van zijn auto in België kon de voorzitter^ drs. W.P. Dczutter de vergade ring niet bijwonen. Hij werd waargenomen door secretaris W. de Vriend uit Aarden burg. In het teken van de vasten actie werd zondagmorgen in de r.k. kerk te Sas van Gent een eucharistieviering gehouden, die voorbereid was door de jon- gerenwerkgroep. Het thema van de dienst was: „Het is om moedeloos van te worden". Er was grote opkomst. (Van onze correspondent) OOSTBURG Gedurende enkele maanden is er in het zwembad „De Veerhoek" te Oostburg gelegenheid voor ge handicapten om te zwemmen. Iedere zaterdagmorgen komen zo'n 20-tal gehandicapten naar dit bad om van 10 tot 11 uur de zwemsport te beoefenen. Direct na de opening van het bad vorig jaar startte men met 4 deelnemers, welk aantal behoorlijk is uitgegroeid. „Echter nog niet genoeg",, zo meent initiatiefnemer G. v. Schaick. „Er zijn nog meerde re gehandicapten die in aan merking komen voor deelname aan deze sport". Veel waardering heeft de heer Van Schaick voor de me dewerking die direct van het gemeentebestuur werd ontvan gen bij de eerste gesprekken. Het uur dat het gemeentebe stuur voor deze groep heeft gereserveerd ziet men als „heilig", alles moet hiervoor wijken. Tijdens het zwemmen wor den de gehandicapten begeleid door enige vrijwilligsters, per soneel van het bad en leden van de KNBRD. Ook hierover is men vol lof. „Dat de sport voor gehandicapten zeer be langrijk is moge blijken uit de samenwerking die er op dit punt bestaat tussen een drietal gehandicaptenorganisaties, te weten de BNMO (Bond Mili taire Oorlogsslachtoffers); BOSK (Bond van Spastici) en de r.-k. Invalidenbond afd. Zeeland", zégt de heer Van Schaick. „Waarom de sport zo be langrijk is voor deze groep", vindt de heer v. Schaick, „komt omdat op de eerste plaats meer lichaamsbeweging tot stand komt en Ook deze .."-.-"f*! ér BWWBMBi groep van de bevolking kan gebruik maken van voorzie ningen door de overheid ge troffen. Hierdoor kan de veel besproken „integratie" weer een stap verder komen". Een grote wens van de thans sportende lichamelijk gehandicapten is dat velen nun nog zullen volgen", zegt de heer Van Schaick. Het ligt in de bedoeling om naast de zwemsport ook zaalsporten te gaan doen, zodra hiervoor meer belangstelling komt. Bestuurslid Boeree uit Groe- de trad periodiek af en was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer Albert de Koninck uit Maldegem in België, terwijl het bestuur uit breiding onderging door ver kiezing van Gino Versprille uit Oostburg. Besloten werd in de loop van de zomer een tentoonstel ling te houden in de St. Baafs- kerk te Aardenburg en daar naast lezingen te doen houden over o.a. de Franse impressio nisten en Vincent van Gogh, de Schelde-gothiek en het sur realisme. (V^n onze correspondente) MIDDELBURG Afgelo pen weekend werd door onbe kenden ingebroken in de nood- winkel van Coöp aan de Ro zenburglaan te Middelburg. Door verbreking van een raam aan de achterzijde van het pan^ zijn de daders binnenge komen. Vermist worden enke le langspeelplaten, rookartike len, flessen wijn en etenswa ren. In het warenhuis van Vroom en Dreesman werd eveneens het afgelopen weekend inge broken. Eveneens door verbre king van een ruit aan de ach terzijde van het pand kwamen de daders naar binnen, op de afdeling horlogerie vond men een koffer uit het warenhuis waarin horlogebandjes en reis- wekkers waren gepakt. Ook hier is niet bekend wat en hoeveel er ontvreemd is. Gewond Tijdens de zaal voetbalwedstrijd HVV - vetera nen - HW-senioren in sporthal Den Dullaert kwam B. Rom- bout, speler van HW-senioren, zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn pos brak en twee midden- handsbeentje. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In en bij de oude vissershaven van Terneu zen zijn voorbereidende werkzaamheden aan de gang voor de bouw van een ongeveer 700 meter lange nieuwe zeewering op deltahoogte, die de stad en het achterland moet beschermen tegen een overstromingsramp zoals in 1953. Het aannemingsbedrijf Jac. van Oord n.v. uit Utrecht, dat het werk uitvoert, heeft op het terrein tussen de Schelde kade en het nieuwe stadhuis enkele direktieketen neergezet en ook in de haven zelf is te merken dat de bouw van de nieuwe deltadijk niet lang meer op zich zal laten wach ten. Aan de oostzijde van de voormalige veer- en vissersha ven is het aannemingsbedrijf Van der Straaten n.v. uit Hansweert bezig met het bou- Botsing Nabij Drie kwart te Sas van Gent ont stond een botsing doordat de bestuurder van een personenau to de heer P. M., een brom fietser, de heer M. P. R, geen voorrang verleende. De heer P. moest met verwondingen naar het Sint-Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil vervoerd worden. Schieting In het café van De Caluwé is een schieting gehouden, waaraan 43 schut ters hebben deelgenomen. De hoge vogel werd geschoten door A. Letens uit Heikant, de eerste zijvogel door A. Bis schop uit Graauw en de twee de zijvogel door A. Schelfout uit Stoppeldijk. Het grootste aantal kleine vogels, vier stuks, werd afge schoten door respectievelijk A. van Giezen uit Hulst en P. Reyns uit Kapellebrug. wen van een nieuwe aanlegstei ger voor sleepboten en vis sersschepen. Pas wanneer deze steiger klaar is zal met het storten van zand in de haven voor de opbouw van het dijk- lichaam worden begonnen. Een voor de eigenaars van de jachten en andere plezier vaartuigen, die in de oude oost haven zijn afgemeerd, minder plezierig gevolg van deze dijk- aanleg is, dat zij naar een andere ligplaats zullen moeten uitkijken. Een deel van de vloot is reeds ondergebracht in de jachthaven van de zeilsport- vereniging „Neuzen" aan het kanaal Gent-Terneuzen. Met de aanleg van de nieuwe zee wering langs de Scheldekade is ongeveer een jaar ge moeid. Feestavond ijsc'ub De ijsclub 't Sluusje hield ter ge legenheid van het 15-jarig be staan in de bovenzaal van de Breda-Bar te Axel een feesta vond. Muzikale medewerking hieraan verleende het orkest The Williams. Daar de schaatsliefhebbers deze winter slecht aan hun trekken zijn gekomen stelde het bestuur voor om een middag te gaan rijden op de kunstijsbaan te Brugge. Hiervoor bestond ech ter te weinig belangstelling onder de leden om deze reis te kunnen laten doorgaan, Biljarten In café Tille- man in Nieuw-Namen is een biljartwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag als volgt is: 1 A. van Damme-E. Wee- maes, 2 R. Vlegels-E. Coene, 3 H. Verdikt-W. van Roeyen, 4 F. Blommaert-A. de Deckere, 5 R. Tilleman-P. Praet.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2