RELATIE KANKER-VIRUSSEN? Democraten jagen op Wallace VANDAAG VALT STARTSCHOT VOOR RACE NAAR HET WITTE HUIS Fries „kookt" voor bruiloft van Franco's kleindochter Twee Ambonese gezinnen willen elders wonen Japan achter Chinese aanspraken op Taiwan Kanker onderzoek zit nog vol raadsels binnenland buitenland Florida Akkoordje Vrachtauto viel óp spoorbaan Campagne tot behoud van radio „Vrij Europa" Indonesisch toezicht op pretpark Twee weken voor water-joyriding SLECHT WEER IN ITALIË papier «/oor uw pen Rechtsstaat Bittere pil Nasleep volksgericht u hoeft er niet langer van wakker te liggen, neem'n PULLMAN DINSDAG 7 MAART 1972 10 (Van een onzer redacteu ren). In een overzichtsartikel dat enige tijd geleden in het Amerikaanse tijdschrift Newsweek werd gepubli ceerd staat te lezen dat er de laatste maanden belangrijke vooruitgang is geboekt in het kankeronderzoek. Men heeft namelijk ont dekt dat virussen bij mensen kanker kunnen veroorza ken. Deze ontdekking zou kun nen leiden tot een betere di agnose van de gevreesde ziekte en mogelijk ook aan leiding kunnen zijn voor het vinden van een geneeswij ze. Nu is het weliswaar zo dat men (niet-wetenschappelij- ke) publikaties uit de Vere nigde Staten vaak met een korrel zout moet nemen, om dat ze bedoeld kunnen zijn om geld te krijgen voor het onderzoek, maar het is toch wel duidelijk dat er in het kankeronderzoek inderdaad Iets bijzonders aan de hand is. De Amerikaanse geleerde Temin heeft namelijk on langs ontdekt dat menselijke kankercellen een enzym (ei- witverbinding) bevatten dat ook voorkomt in bepaalde kankervirussen en onbekend ls bij virussen die geen kan ker veroorzaken. Hieruit zou men kunnen concluderen dat deze kankersoorten dus ken nelijk door een virus zijn veroorzaakt. Deze opvatting leeft al een hele tijd onder de duizenden kankeronder zoekers overal ter wereld, maar men had haar nog niet eerder kunnen bewijzen. Te- min zelf twijfelt of men deze ontdekking zal kunnen ge bruiken om kanker te gene zen, omdat er zoveel veschil- lende oorzaken van deze ziekte zijn, maar algemeen wordt toch wel aangenomen dat door deze ontdeking een belangrijke stap vooruit is gedaan. Het werk van de jon ge Amerikaanse onderzoeker heeft namelijk tevens een van de basisprincipes van het kankerproces verduideél- Hjkt. Tot nu toe was men van mening dat alleen virussen die zelf erfelijk materiaal bevatten een andere cel kon den beïnvloeden. Alleen vi russen met z.g. DNA zouden volgens die opvatting in staat zijn om van een gewone cel een kankercel te maken want dit gebeurt door beïn vloeding van de erfelijke in formatie die in iedere cel aanwezig is. Temin heeft echter ontdekt dat ook virussen die geen DNA bevatten (maar RNA) in staat zijn om een normale cel om te vormen tot een kankercel. Van dit type virus zijn er verschillende bekend als kankerverwekkend. Deze ontdekking is door het Ame rikaanse kankerinstituut, be titeld als even belangrijk als de ontdekking van het eerste kankervirus in 1908. Evenals de meeste andere aspecten van het kankeron derzoek gebeurt ook het zoe ken van de relatie tussen virussen en kanker door middel van proefdieren. Dit geeft enkele complicaties omdat deze proefdieren vaak hun eigen kankersoorten hebben. In 1908 ontdekten de Deense onderzoekers' Bang en Ellermann dat een speci aal soort bloedkanker (leu kemie) bij kippen veroor zaakt wordt door een virus. Bij mensen is deze ziekte daarentegen vooral bekend ais een gevolg van straling. Geen van de virussen die kanker bij de proefdieren veroorzaakt geeft bij de mens aanleiding tot deze ge vreesde ziekte. Alhoewel men nu dus weet dat deze micro-organismen inderdaad :ij de mensen be paalde soorten kanker kan veroorzaken, is het onder zoek m«t proefdieren toch op de eerste plaats van be lang om de basisprincipes van de ziekte te ontrafelen. Om een behandeling tegen menselijke kankers te vin den zullen de onderzoekers andere methoden moeten ont wikkelen. Het kweken van (menselijke) lichaamscellen in glazen schaaltjes de z.g. weefselkweek js een van die methoden. Kanker is geen ziekte die allen bij dieren (en de mens) voorkomt. Ook in het plantenrijk kent men deze ziekte en ook hier speelt het virus als veroorzaker van de ziekte een belangrijke rol. In tegenstelling tot de kan kers bij de mens en bij die ren kan deze ziekte bij de planten echter ook door bac teriën worden veroorzaakt. Bacteriën onderscheiden zich van de veel primitievere vi russen doordat ze opgebouwd zijn ais een cel met een cel kern. Een virus bestaat slechts uit een hoeveelheid erfelijk materiaal (DNA) of andere materiaal (RNA) met daarom heen een omhulsel van eiwit. Een van de plantenkankers die door een bacterie wordt veroorzaakt is aanleiding ge weest tot het ontdekken van enkele bijzondere mogelijk heden bij kankercellen. Men ls er bij het kankeronder zoek steeds van uitgegaan dat een cel die eenmaal omgevormd was tot een kankercel voorgoed een ka- kercel was. In de z.g. kroon- gezwellen die men o.a. bij ap pelbomen, zonnebloemen en cactussen vindt blijken ech ter kankercellen te zitten die door een bacterie zijn ver oorzaakt en die we] terugge bracht konden worden van een kankercel naar een nor male cel. In zijn boek over kanker schrijft dr. M. Sluy- ser dat men hieruit kan con cluderen dat een kankercel kennelijk ook nog alle eigen schappen van een normale cel bezit en dat men daar door misschien ooit in de gelegenheid zal kunnen zijn om van kankercellen weer normale cellen te maken Hoe dit te rijmen valt met de veronderstelling dat kan kercellen ontstaan door een verandering van de erfelijke informatie begrijpt niemand. Het kankeronderzoek zit vol raadsels. (Artikelen in deze serie pu bliceerden wij op 26 en 29 fe bruari). (Van onze correspondent) WASHINGTON Voor de Chinezen is dit het jaar van de rat; in de Ameri kaanse politiek is dit het jaar van de sprinkhaan, want er is een ware sprink hanenplaag van ambitieuze politici die van het Witte Huis dromen. Op jacht naar faam en popula riteit strijken ze neer op de graslanden waar „primaries" of voorverkiezingen worden gehouden. De eerste in de serie van 23 voorverkiezingen wordt vandaag in de staat New Hampshire gehouden; de tweede vindt een week later, in Florida plaats. De voorverkiezingen dienen als barometers en aan de hand van de uitkomsten kan men het Amerikaanse politieke kli maat peilen. Een kandidaat die grote successen boekt in de voorverkiezingen heeft een goede kans door zijn partij te worden aangewezen als offi ciële kandidaat voor het presi dentschap, maar ,soms mislukt dat. In de staat New Hampshire komen drie republikeinen in de slag: Nixon, afgevaardigde Pete McCloskey (een linkse re publikein) en afgevaardigde John Ashbrook (rechts repu blikeins) alsmede een onder de republikeinse vlag varende ko mediant, Pat Paulsen. Volgens de verwachting zal het linkse, rechtse en komische verzet te gen Nixon niet veel uithalen. De president zal, denk ik, rond 70 procent van de stemmen veroveren en McCloskey 12 tot 15 procent. De democraten hebben in New Hampshire 5 man in de slag: Edmund Tus- kie, Goerge McGovern, Vance Hartke (alle drie senator), Sam Yorty, burgemeester van Los Angeles en Ed Coll, een zakenman. Muskie wint. Florida is interessanter. Er zijn daar minstens een dozijn politici bezig hun magnetische aantrekkingskracht op de kie zers te demonstreren. Het is zeer wel mogelijk dat George Wallace in Florda wint en dat de man die daar op de tweede plaats eindigt (Muskie waar schijnlijk, met Hubert Humph rey als outsider) duidelijk de kop neemt van het peloton de mocraten. Het wordt een druk politiek jaar, vol naar ik voorzie niet al te hoogstaande loopgraven- gevechten. Er moeten, op 7 no vember. een president, een vi ce-president, 33 senators, 435 afgevaardigden, 19 goever- neurs van staten en enkele duizenden minder beduidende functionarissen worden geko zen. De numerieke verwarring zal iets verminderen wanneer de partij conventies achter de rug zijn. De democraten ope nen de conventie op 10 juli in Miami Beach en de republikei nen beginnen op 21 augustus in San Dieao. De democraten geven de kie zers de volgende keus: George Wallace, gouverneur van Alabama; Edmund S. Muskie, senator voor de staat Maine; Hubert H. Humphrey, senator voor de staat Minneso ta; John V. Lindsay, burge meester van New York; Hen dry (Scoop) Jackson, senator voor de staat Washington; Ge orge McGovern, senator voor Zuid-Dakota; Shirley Chis- holm, lid van het huis van af gevaardigden voor New York; Wilbur Mills, lid van het huis van afgevaardigden voor Ar kansas; Vance Hartke, senator voor de staat Indiana; Eugene McCarthy, ex-senator voor Minnesota; Sam Yorty, burge meester van Los Angeles. De repubjikeilniein komen met Nixon, de linkse McCloskey en de rechtse Ashbrook in de slag. De republikeinse voor verkiezingen zijn echter niet interessant omdat men mag aannemen dat president Ri- char^ Nixon met vlag en wim pel uit de conventie van San Die£0 zal treden. Ofschoon de stad Montgomery in Alabama barst van de ge ruchten dat George Wallace het op een akkoortje gegooid heeft met president Nixon en de verkiezingen op 7 novem ber zal uitzitten, kan men hem in een flink aantal voorverkie zingen zien opduiken. In Ma ryland, waar hij in 1964 meer dan 40 procent van de stem men verwierf, in Tennessee, in Georgia en zelfs in noordelijke indiusitiriëe staten als Pennsyl vania en Indiana heeft hij aan zienlijke aanhang. Er is een kleine hoop dat Wallace niet zal winnen: in 1968 verwierf, hij in Florida 29 procent van de stemmen waarvan een aan zienlijk deel afkomstig was van republikeinen, die in de democratische voorverkiezing van 14 maart niet mogen stem men. Senator Muskie mikt op de tweede plaats en heeft de hoop om Wallace te verslaan klaarblijkelijk al opgegeven. Humphrey, de steun vam de zwarte kiezers heeft, hoopt Muskie voorbij te streven en daarmee aan te tonen dat hij nog invloed heeft op de kie zers. Een van Humphrey's strategen verklaarde zelfs: „Als Humphrey in Florida op de tweede plaats eindigt heeft hij de nominatie in Miami in zijn zak". Richard Nixon. Edmund Muskie. S Hubert Humphrey. George McGovern. George Wallace. John Lindsay. de voorverkiezing van Illinois, waar Muskie de zegen heeft gekregen van Chicago's burge meester Richard Daley. In april zijn er vier primaries, in mei tien en in juni zes. De vooirverkiezinig vam Oalifoimdë op 6 juni, is van zeer grote betekenis. Vier jaar geleden kwam daar Robert F. Kennedy als winnaar uit de bus. Sirhan Sirhan wachtte toen op hem. MAASTRICHT Tussen Maastricht en Meerssen is gis termorgen omstreeks negen uur een vrachtauto van de weg op de enkele meters parallel aan deze weg lopende spoorbaan gestort. De chauffeur van de vrachtwagen is hierbij ernstig gewond. Beide sporen op de lijn Maastricht-Valkenburg werden door dit ongeval tot twee uur 's middags versperd. Ook de bovenleiding werd ver nield. WASHINGTON (RTR) - Een aantal leidende Amerika nen gaat een campagne voeren tegen de voorgenomen sluiting van de radio's „Vrij Europa" en „Vrijheid", de Amerikaanse stations diie uitzendingen naar Oost-Europa verzorgen. In het congres worden maat regelen voorbereid om de sub sidie voor deze twee radiosta tions, die in West-Duitsland zijn gevestigd, in te trekken, waardoor deze hun uitzendin gen over enige maanden zul len moeten staken. Een groep, onder leiding van oud-onderminister van buiten landse zaken George Ball, is nu van plan het zover te krij gen dat eerst een onderzoek naar de doelmatigheid van de stations wordt ingesteld. Bij de groep hebben zich 55 leden aangesloten, onder wie de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, oud-minis ter van defensie Clark Clif ford, de oud-ministers van fi nanciën Douglas Dibon en Henry Fowler, oud-ondermi nister van buitenlandse zaken Eugene Rostow, oud-ambassa deur Averéll Harriman en George Maany, hoofd van de vakverenigingscombinatie AFL-CIO. TOKIO (RTR-UPI) De Japanse regeripg heeft maan dag een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt „volledig be grip te hebben voor de territo riale aanspraken van China op Taiwan". In het parlement was de re gering gevraagd hoe zij nu precies over Taiwan dacht. Na een reeks tegenstrijdige ver klaringen van ministers (Van onze correspondent) MADRID De familie Fran co verliest het patriottisme niet uit het oog op de bruiloft van de kleindochter van de dictator met prins Alfonso de Bourbon y Dampierre, morgen. „Er wor den alleen Spaanse wijnen ge schonken" zegt Gerrit Regnery (37), een volbloed Leeuwarde naar en hij kan het weten. Hij is de man die de hele orga nisatie van de feestcocktail en het bruiloftsmaal in handen heeft. Regnery werkt al tien jaar in Madrid, de laatste drie jaar als adjunct directeur van de maat schappij die de restaurants ex ploiteert. Het voorname „Ritz" en het al even bejaarde „Palace" hotel. „Ik kwam er indertijd om sta ge te lopen voor een half jaar. Na drie maanden gaven ze me meteen al een contract voor een jaar en kort daarna vroe gen ze me, of ik wilde blij ven", zegt hij. „Madrid leek me wel wat en ik bleef en ik groeide helemaal met de zaak mee". Hij zou er nu niet. meer weg willen. Het is bijna vanzelfsprekend dat de familie Franco hem vroeg het eten en drinken op het trouwfeest te verzorgen. Bijna iedereen die zichzelf se rieus neemt en geld genoeg heeft om zich dat ook te ver oorloven, doet dat. Enkele ja ren geleden richtte Regnery's bedrijf ook een bruiloftsfeest aan voor de dochter van de Belgische „Mussert" Leon De- grelle, die ondertussen voort vluchtig is. De jonge, blonde Nederlander begon zijn carrière, na het beëindigen van de hotelschool in het bedrijf van zijn eigen vader, het Hotel „De Kroon" in Leeuwarden. „Ik ben de vierdt generatie van mijn fa milie in het hotelvak", glun dert hij. „Mijn vader verzorgde eens een diner voor de sjah van Perzië en voor de koningin heeft hij talloze keren ge werkt." Na Leeuwarden werkte Regnery in Frankrijk, Enge land en Duitsland. Hij werd vervolgens adjunct-directeur van de hotels „Palace" en „Rembrandt" in Noordwijk aan Zee maar hij ging al gauw naar Madrid, omdat hij 's win ters ook iets te doen wilde hebben. Aanvankelijk wilden de Fran co's een diner geven voor alle genodigden. Maar toen ze de gastenlijst klaar hadden, ont dekten ze dat ze wel tweedui zend mensen moesten uitnodi gen. „Er komen 140 mensen op het diner". Het menu dat on der zijn supervisie geserveerd wordt, bestaat uit ossestaart- soep, reuzengarnalen in gelei. kalfszadel met aardappelkro ketten en artisjokken-bodem pjes en als dessert parfait moc- ca. Er zullen uitsluitend Spaanse wijnen en champagne geschonken worden uit de kel ders van Franco's paleis. „Een superdeluxe maal", aldus Regnery, maar hij heêft wel voor hetere keukenvuren ge staan. Kortgeleden kreeg hij een diner te verzongen voor •tweeduizend top-employés van een beroemd Amerikaans automobielbedrijf. Bijna 250 kelners waren er nodig voor het serveren van dat maal dat begon met een hele kreeft de man en waarvan de organisa tie drie volle dagen in beslag nam. De cocktailparty voor de tweeduizend genodigden van de Franco's is evenmin een peuleschilletje. „Ik moet al weken om de an dere dag op het paleis komen, om details te regelen", aldus Regnery. De gasten krijgen hapjes als kreeftsalade, kreef- tesandwiches, kalkoen, kip, villeroy, kroketten, gerookte en gekookte ham en langostino's. Er zullen ook zes fazanten op tafel staan, maar die dienen voornamelijk als decoratie. Ei genlijk wordt daar de wet mee overtreden, want ze worden op Franco's eigen paleisgron- den afgeschoten, hoewel het jachtseizoen reeds gesloten-is. DJAKARTA (REUTER) Het Indonesische parlement heeft aangedrongen op rege- ringstóezicht op het omstreden plan van mevr. Suharto een amusementspark in de buurt van Djakarta aan te leggen. Het parlement nam de reso lutie aan na een openbaar on derzoek dat een speciale com missie uit het parlement naar het project heeft ingesteld. Van studenten zijde is heftige kritiek uitgeoefend op het plan, dat als een grote geld verspilling werd bestempeld. Mevr. Suharto kreeg het idee voor een amusementspark na een bezoek aan Disneyland in de Verenigde Staten. De kosten bedragen ongeveer 90 miljoen gulden. Met de aanleg wordt volgende maand begon nen. In de resolutie wordt verder gezegd dat het project een particuliere onderneming moet blijven en uitgevoerd moet worden door de stichting waarvan mevr. Suharto voor zitster is. ROTTERDAM (ANP) Acht weken cel, waarvan zes weken voorwaardelijk luidde het von nis van de Rotterdamse politie rechter tegen de 22-jarige be- tonvlechter Witte D., die zich op 9 augustus van het vorig jaar had schuldig„gemaakt aan „joyriding te water". De offi cier van justitie, mr. J. Hage, die het zo uitdrukte, had vijf weken, waarvan twee voor waardelijk geëist. Witte had op die warme zo merdag in augustus met drie vrienden een kroegentocht ge maakt. Overmoedig geworden door de drank besloot het vier tal een sleepboot te kapen. In de haven van Pernis vonden ze de „Nelly", waar ze de voor raad bier die aan boord was opgeslagen, soldaat maakten. Witte zette zijn tocht, die van de Waterweg naar de Oude Maas voerde, alleen voort, na dat hij zijn drie vrienden op hun verzoek ergens had afgezet. Onder Zwijndrecht liep hij vast op een krib, waai- hij door de politie werd aangehouden, ROME (AFP) Italië is de laatste dagen geteisterd door slecht weer, waardoor op tal rijke plaatsen de verbindingen zijn uitgevallen en grote schade is aangericht. In de Dolomieten zijn ten gevolge van sneeuwstorm di verse plaatsen van de buiten wereld afgesneden. Langs de oevers van de Po is een be wakingsdienst ingesteld in ver band met het stijgende water Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Pubfikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle aevalleft «cm it met inhoud, c.q. strekking. Het is hartverwarmend o.a. het navolgende te lezen in uw commentaar van 2-3-72: De regering heeft bij herhaling verklaard dat het hier gaat om de rechtsstaat. Er bestaat dus nog een klei ne kans dat de ex-krijgsge- vangenen van het koninkrijk 'hun DRIE EN EEN HALF JAAR achterstallig salaris als nog uitbetaald krijgen van de ze rechtsstaat evenals andere ex-krijgsgevangenen van HUN rechtsstaat ontvingen. Wij ho pen van harte dat deze rege ring zal slagen haar rechts staat te handhaven en niet zo als haar voorgangers van nè de oorlog, de oorlogsslachtof fers en dus ook de ex-krijgs gevangenen 27 jaar in de kou hebben laten staan. Alle beschaafde naties heb ben hun oorlogsslachtoffers, en dus ook hun ex-krijgsgevange nen en andere landsdienaren de tijd dait ze gevangen zaten hun achterstallig salaris uitbe taald behalve Nederland. De na-oorlogse regeringen hebben het te druk gehad met PRATEN over recht, christe lijke naastenliefde, hulp aan het buitenland enz. maar als het in praktijk gebracht moest worden aan onze eigen oor logsslachtoffers. dan kon dat wachten. Tenzij deze regering er in derdaad een begin mee zou maken het onrecht, de oor logsslachtoffers van het ko ninkrijk reeds 27 jaar aange daan, recht te doen wederva ren, zie ik het er van komen dat de drie „krijgsgevange nen" van Breda eerder hun achterstallig salaris op zullen kunnen strijken trots alle te genspraken als zouden deze drie niets krijgen. BREDA W. HOEVEN Zaterdag j.l. heb ik Brand punt gezien waarin de minis ter-president en de minister van Justitie gesproken hebben over de „Drie van Breda". Ik vermoed dat de regeringsbe slissing bij de Tweede Kamer en bij d,e bevolking van Ne derland niet goed zal vallen en dat zal bij de eerstvolgende Kamerverkiezingen wel tot ui ting komen. Met dreigementen en gewelddaden schiet men niet vëel op. Ieder mens mag hier gelukkig nog zijn mening zeggen, maar het is een zeer bittere pil die mensen moeten slikken, die in de oorlog zo ontzettend zwaar getroffen zijn. BREDA. A. DIEPSTRATEN. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op zeer hoog niveau is gisteren koortsach tig overlegd over de nasleep van het volksgericht tegen twee Ambonese gezinnen af gelopen saterdag in Breda. De twee gezinnen die ook de afgelopen nacht nog hebben doorgebracht in de sportzaal van het Bredase bureau van politie, willen voor geen goud meer terug naar de Ambonezenwijk en denken er hard over ergens anders te gaan wonen. Hetzelfde zou het geval zijn met nog vijf gezinnen, die het niet zo eens zijn met de regering van de Zuid-Molukse Republiek (R. M.S.). De Bredase politie is nog volop bezig met het onderzoek naar het conflict, waarbij vier Ambonezen gewond zijn ge raakt en waarbij ruiten en in boedel van de huizen van de twee gezinnen werden ver nield. Er is nog geen enkele arrestatie verricht. In een vergadering van de commissie openbare orde uit de Bredase gemeenteraad heeft burgemeester Merkx gisteren gezegd, dat er afgelopen zater dag ongeveer tachtig jonge Zuidmolukkers uit andere plaatsen in Breda waren sa mengekomen. Zij zouden be horen tot de ordedienst van de RMS. Het is niet zeker of zij in Breda waren om steun te verlenen aan de strafexpedi tie of om te voorkomen dat die uit de hand zou lopen. Men is op het Bredase poli tiebureau bijzonder voorzich tig. Wie de daar verblijvende Ambonese gezinnen wil bezoe ken, krijgt een geleide van de politie mee, want de sportzaal is hermetisch afgesloten. Ze voelen zich zeer bedreigd. „En dat doet je eigen volk je nu aan", zegt één van hen, „en dat alles en alleen maar omdat wc een andere mening hebben, waarvoor we nooit propaganda hebben gemaakt". Het ene ge zin woont al vijf jaar in de wijk. het andere tien jaar. „Gaat u het maar vragen in de wijk", zegt één van de vrou wen, „maar wij hebben nooit moeilijkheden gemaakt. Nooit". Afgevaardigden van de ze ven gezinnen zijn al twee keer bij de burgemeester geweest om bemiddeling in het con flict. „Wij willen naar Indo nesië terug en dat is toch ons goed recht. Iedereen is hier toch vrij om te kiezen en er zijn nog veel meer gezinnen die terug willen dan deze ze ven". Over de rol van mensen van de Indonesische ambassade zijn ze kort: „Dat wij een lid van de Indonesische ambassade hebben ontvangen kun je toch geen provocatie noemen?" (ADVERTENTIE) de betere matras

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11