Slagveld in café door Besluit van regering is politiek compromis bomaanslag Enkelbaansweg vaak verkeerd beoordeeld MGR. J. GIJSEN AAN ZIJN TAAK BEGONNEN OPPOSITIEPARTIJEN Grootseminarie- oude-stijl in Nederland? binnenland Twee doden; 136 gewonden in Belfast SANOSTOL HULP Twee Grieken gewond bij steekpartij „WORSTELEN" COMMUNIQUÉ Pompidou schreef over Barbie SANOSTOL Bestuur NJV weer aan de slag „VRESELIJK" IRA IN PARIJS Uitvaart werd grootse demonstratie Hanoi: V.S.-bombardement op dichtbevolkte gebieden ONDERZOEK ANWB Vorderingen in gesprek Malta- Engeland SANOSTOL Maandag 6 maart 19/2 9 (ADVERTENTIE) ROERMOND (KNP/ANP) Mgr. Gijsen heeft zaterdag, morgen tijdens een pontificale heilige mis de leiding van het bisdom Roermond in handen genomen. Geen van de andere bisschoppen van het Nederlandse episcopaat was aanwezig. Wel woonden de scheidende bis schop mgr. Moors, de wij-bisschop van Roermond mgr. Beel, enkele missiebisschoppen en een aantal wereldlijke promi nenten de plechtigheid bij. Opvallend was overigens dat het overgrote deel van de be langstellenden hoorde tot de groep van boven de 40 jaar. Van de jonge priesters uit het bisdom waren er maar weinig aanwezig. De benoemingsbrief werd voorgelezen door kannunik Jo- chems, een van drie pries ters die volgens sommige be richtingen door het bisdom als bisschop van Roermond waren voorgedragen. De nieuwe bisschop zei in zijn preek blij en dankbaar te zijn in Rome zijn wijding te hebben mogen ontvangen, „omdat daaruit kan blijken hoeveel waarde de paus hecht aan ons deel van de wereld kerk". „Ik ben een gezondene", zei hij, „niet om mijn eigen ideeën te gaan verkopen, niet om naar willekeur te gaan handelen, niet om door te voe ren wat mij goeddunkt, maar om de blijde boodschap van het evangelie te gaan prediken zoals de wereldkerk dit ziet". Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Naast prediking met woor den wil hij hulp bieden aan ieder die zich ongelukkig weet en aan mensen in nood. Hij meent dit te kunnen bereiken via de weg der zelfverlooche ning en wilde hierin voorgaan door voor zichzelf geen be grip geen eer en geen waar dering op te eisen. „Ik weet, dit is een zware opgave, een opgave die mense lijkerwijs niet te volbrengen is. Ik heb mijn zending dan ook niet aanvaard omdat ik mij menselijkerwijs zo goed tqegerust wist. Ik heb het ge daan in de overtuiging dat Gbd juist de zwakke en on machtige uitkiest om zijn grootheid des te duidelijker te tanen". Mgr. Gijsen zei ook: „Ik durf lien, die zich verontrust voelen te vragen erop te ver trouwen, dat ik hun visies graag wil steunen voor zover deze juist te achten zijn en dat ik zal proberen hun dit in gespek en daad duidelijk te laten zien". BLIJKENS EEN opinie-pei ling is 45 procent van de No ren tegen aansluiting bij de EEG, 32 procent voor en heeft 23 procent geen mening. UTRECHT (ANP) Ver moedelijk uit wraak, omdat even tevoren een Turk uit een Grieks café was gezet, hebben in Utrecht vier nog voort vluchtige Turken twee Grie ken aang» vallen en neergesto ken. De Grieken zijn ernstig maar niet levensgevaarlijk ge wond in het academisch zie kenhuis opgenomen. De 41-jarige fabrieksarbel der Konstandinos Tsobanidis uit Rotterdam kreeg een mes steek in de buik en verwon- fingen aan .zijn hoofd Zijn 15 jaar jongere broer Christos, lasser uit het Zwitserse Wein- feld, liep een messteek in üe borst op. Om de overkomst van Christos naar Nederland te vieren, waren de broers naar een Grieks café in Utrecht ge gaan. Op een gegeven moment werd een Turk, die in het café ruzie ging zoeken, door de kastelein uit de zaak gezet. De broers en een paar andere Grieken, die overigens buiten de ruzie met de Turk stonden, besloten even later naar een ander café te gaan op de Oude Gracht. Op de gracht werden toen de broers door de Turken aangevallen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Gisteravond had men, met name bij de oppositiepartijen in de Tweede-Kamer en bij de tegenstan ders van gratie buiten het parlement, de indruk, dat het besluit van het kabinet-Biesheuvel niets anders is dan een politiek compromis, om een ministers- en/of kabinetscrisis te voorkomen. Duidelijk is, zo stelt men, dat een definitieve afwijziging van de gratieverzoeken het af treden van minister Van Agt tot gevolg zou hebben gehad. De bewindsman had in dat geval namelijk zijn tot nu toe fel verdedigd standpunt - de straf is in onze rechtsorde niet doelmatig meer - moeten laten varen. Dat zou politiek niet haalbaar zijn geweest. Indien de regering zou heb ben besloten wel tot onmid dellijke gratieverlening over te gaan, zou de regering wel de juiste procedure hebben gekozen, erkent men, maar zou de minister de Kameruit spraak ook aan zijn politieke laars hebben gelapt. In dat geval zou hem in de Tweede Kamer een motie van wan trouwen zijn voorgelegd, waarna hij, bij aanvaarding daarvan, ook zou hebben moe ten opstappen. Nu heeft het kabinet echter het standpunt, dat het heeft ingenomen, niet willen verla ten, maar tevens is zij tege moet gekomen aan de uit- spraak van de Kamermeerder heid. Op deze manier kan mi nister Van Agt van justitie gewoon aanblijven. Overigens ontkenden zowel de premier als minister Van Agt, dat het hier om een compromisvoor stel gaat, maar dat klonk PvdA-fractieleider Den Uyl bepaald niet overtuigend in de oren. Minister-president Biesheu vel ontkende met klem, dat één of meer ministers tijdens het kabinetsberaad met hun portefeuilles zouden hebben gerammeld. „Daarvoor waren onze besprekingen en het on derwerp te ernstig". Minister Van Agt verklaarde zich met het kabinetsbesluit te kunnen verenigen, omdat daarin zijn standpunt wordt erkend. Hij verklaard opnieuw zwaar geworsteld te hebben met zichzelf, maar was uiteindelijk toch tot de slotsom gekomen dat een grotere waarde moest worden gehecht aan de uit spraak van de Kamermeerder heid. Het na afloop van het kabi netsberaad verstrekte commu nique luidde als volgt: 1. De regering heeft besloten, gelet op het debat in de Tweede Kamer op 29 februari jl., af te zien van haar aanvankelijk voornemen de Drie te Breda nog gedetineerde Duitse oor logsmisdadigers thans gelijk tijdig in vrijheid te stellen. 2. De regering handhaaft haar standpunt dat verdere voortzetting van de vrijheids straffen geen in onze straf rechtspleging erkend doel meer kan dienen. De regering aanvaardt tevens de in de Ka mer aangevoerde argumenten dat in deze bijzondere geval len naast juridische de sociaal- psychologische factoren ster ker in het oordeel dienen te worden betrokken. 3. Dit laat het recht van de Kroon tot individuele gratie verlening uiteraard onverlet. Met het oog daarop zal de regering, in aanvulling op de adviezen van de daarvoor aan gewezen rechterlijke colleges, een nader onderzoek doen in stellen naar de lichamelijke en geestelijke toestand van elk PARIJS (RTR) President Pompidou van Frankrijk heeft in een brief aan zijn ambtge noot Hugo Banzer van Baiivia gezegL, dat de oorlogsmisda den van Klaus Barbie, die in Bolivia zou wonen onder de naam Klaus Altmann, niet on bestraft moeten blijven. Barbie is in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld en Frankrijk heeft zijn uitle vering gevraagd. President Banzer heeft ge antwoord, dat de justitie van zijn land de zaak zal bekij ken. De Boliviaanse overheid heeft geen toestemming willen geven voor een confrontatie van Altmann met de 67-jarige Poolse mevrouw Ita Halaun- brenner, die in 1943 haar man en drie kinderen door Barbie zag wegvoeren. Altmann (56), die ontkent Barbie te zijn, is de laatste weken niet in het openbaar gezien in La Paz. der drie gedetineerden. Ook zal de regering voor elk der drie gevallen met het oog op de in de Kamer aangevoerde argumenten zich laten voor lichten door een groep van deskundigen die na rijp be raad haar oordel zal geven. In deze groep zullen ook perso nen worden opgenomen die geacht kunnen worden ver trouwen te genieten in krin gen van de illegaliteit en van de vervolgden. 4. AKlle bovengenoemde factoren zullen in aanmerking worden genomen bij de toe passing van het gratiebeleid ten aanzien van elk der drie gedetineerden. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? VOORSCHOTEN (ANP) Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, dat op 12 februa ri j.l. zijn functie ter beschik king stelde, is zaterdag op zijn besluit teruggekomen. De verenigingsraad van de NVJ, bijeengekomen om zich te beraden over een voorstel van een bemiddelingscommis sie, nam een motie aan, die het dagelijks bestuur naar zijn mening voldoende ruimte geeft om de onderhandelingen met de Nederlandse Dagblad pers over de c.a.o. voor dag bladjournalisten voort te zet ten. ROME (KNP) Er gaan in Rome sterke geruchten, dat pogingen in het werk worden gesteld om in Nederland te komen tot de oprichting van een groot-seminarie-oude stijl. Men zou ontevreden zijn over de opleiding, welke in Nederland sedert jaren gecon centreerd is in de theologische faculteiten van Amsterdam, Utrecht, Tilburg, Nijmegen en Heerlen. Het initiatief tot een semi narie - oude - stijl zou reeds genomen zijn door pater Henri van Stralen een der geregelde medewerkers van het conser vatieve maandblad „Confron tatie", en lid van de Japanse provincie der paters van het Goddelijk Woord (SVD). Hij zou volgens de geruch ten hiervoor de medewerking hebben gevraagd van een aan tal Nederlandse theologen, on der wie prof. dr. Van der Ploeg o.p., en pater dr. Van Dijk. Een derde naam, die in ver band hiermee werd genoemd is pater dr. Lescrauwaet uit Tilburg, lid van de internatio nale theologencommissie en adviseur van kardinaal AI- frink bij de laatste bisschop pensynode. Pater Lescrauwaet heeft het KNP echter verze kerd, dat hem geen verzoek tot medewerking aan dit initi atief heeft bereikt en dat hij de initiatiefnemers zelfs niet kent. DE NEDERLANDSE foto journalist M.C.J. Hogenboom is in Rio de Janeiro om het leven gekomen. Hij viel van een hoogte van 30 meter toen hij een foto van de stad wilde maken. BELFAST (RTR/UPI) - De politie in Noord-Ierland heeft een dure eed gezworen degenen te pakken die verantwoordelijk zijn voor de bomaanslag van zaterdag op het café-restaurant „Abercorn", in het cen trum van Belfast. Toen de bom ontplofte was het etablissement stampvol bezoekers. De politie vindt het „een wonder" dat er niet veel meer doden zijn gevallen. De explosie kostte twee jonge vrouwen het leven. Bij de 136 gewonden zijn er evenwel ver- scheidenen die in levensgevaar verkeren. Kardinaal William Conway, rooms-katholiek primaat van Ierland zei zondag van de kansel: „Dit was een afgrijselijke daad die door niets gerechtvaardigd kan worden". De bom explodeerde tegen theetijd. In het café-restaurant waren op dat moment driehon derd mensen aanwezig, voor namelijk vrouwen die gewin keld hadden. Hoewel de bom betrekkelijk klein was richtte hij een, enorm onheil aan. Een van de politiemannen die aan het red dingswerk deelnam sprak in bewogen bewoordingen van een slagveld. „Ik zag twee do den waarvan armen en benen waren afgerukt. Er lagen minstens drie vrouwen die geen benen meer hadden. He vig bloedende gewonden lagen overal op de grond. Een meis je van een jaar of twintig was beide benen en een arm kwijt. Drie anderen verloren een of beide ogen". Andere gewonden hadden fracturen of waren ernstig verbrand. In acht operatieka mers van het ziekenhuis van Belfast .waren artsen en ver pleegsters zes uur na de ex plosie nog onafgebroken bezig de gewonden te helpen. Een chirurg die zondagochtend doodvermoeid naar buiten kwam zei: „Dit was de vrese lijkste nacht die ik sinds het begin van de moeilijkheden in Noord-Ierland heb meege maakt. De premier van Noord-Ier- land, Brian Faulkner, noemde de aanslag monsterlijk. Aangenomen wordt dat de bom door leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in het café is geplaatst. „Natuur lijk was het de IRA, wie an ders", reageerde een politie functionaris. Echter een man, die zei de militante voorlopige vleugel van de IRA te vertegenwoor digen, verklaarde telefonisch tegenover journalisten dat zijn beweging niet voor de aanslag verantwoordelijk is. Meestal wordt door deze zijde wel de verantwoordelijkheid van aan slagen en schietpartijen opgeë- eist. Volgens de man is hier een rechtse organisatie aan het werk geweest die de „voorlo- pigen" in een kwaad daglicht wil stellen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de voorlo pige IRA in Dublin verklaarde evenwel dat dezerzijds geen mededelingen van deze strek king zijn uitgegeven. De politie van Belfast had (Van onze redactie buiten' land) PARIJS De begrafenis van de 23-jarige Pierre Ovemey is zaterdag in Parijs de grootste demonstratie sinds de onlusten van 1968 gewor den. Pierre Overney werd door een bewaker van de Re. nault-fabriek in Boulogne-Bil- lancourt doodgeschoten toen hij met een groepje maoïsten wilde binnendringen om pam fletten uit te delen aan de ar beiders. Meer dan 100.000 mensen volgden de rouwstoet; onder hen de filosoof en schrijver J. P. Sartre en de schrijfster Si- mone de Beauvoir. Ondanks het zwaaien met rode en zwarte vlaggen en het roepen van leuzen verliep het geheel zeer rustig en waardig. Uit voorzorg waren ongeveer 10.000 man politie paraat. Op de begraafplaats werdén alleen naaste verwanten en leiders van de linkse bewe ging toegelaten. Daarbuiten hield de bekende maoïst Alain Geismard een korte toespraak: „Pierre gaf zijn leven in het belang van het volk; wij zul len nooit toelaten dat de fas cistische terreur bij Renault wint". wel een waarschuwing gekre gen dat .er een bom in het restaurant geplaatst was. doch de tijd was te kort om de aanwezigen in veiligheid te kunnen brengen. In Dublin veroordeelde de premier van de Ierse repu bliek, Jack Lynch, de aanslag. Hij zei „alleen een politieke oplossing zal een einde aan de reeks van gruweldaden kun nen maken". Zaterdag werd even buiten Londonderry het lijk gevon den van een 30-jarige rooms- katholieke boer, die door de IRA was vermoord. De man was tot vorige maand lid van de para-militaire politie. De IRA gaf zondag een verklaring uit waarin gezegd werd dat de man was gedood omdat hij voor de Britse inlichtingen dienst werkte. Op de Amsterdamse Apollo- laan slipte een hard rijdende wagen. De auto kwam tegen een boom terecht. De bestuurder van de wagen werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis overgebracht. (ADVERTENTIE) HANDI (UPI) Radio Ha noi heeft gemeld, dat Ameri kaanse vliegtigen vrijdag en zaterdag dichtbevolkte gebie den in de twee zuidelijke pro vincies van Noord-Vietnam hebben aangevallen. Vee] bur gers werden daarbij gedood of gewond. Volgens de officiële Noordvietnamese radio werden een Amerikaans Phantom en een onbemand verkennings vliegtuig neergeschoten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ruim veer tig procent van de automobi listen veronderstelt wel eens - als hij op een enkelbaansweg rijdt - met wegen met ge scheiden rijbanen te doen te hebben. Dat is het resultaat van een ANWB-onderzoek onder 1564 mensen. De beoordelingsfout van die veertig procent had dus - zo concludeert het on derzoek - fatale gevolgen kun nen hebben. De ANWB gelooft in de uitslag van de enquête aanwij zingen gevonden te hebben voor de oorzaak van de dode lijke frontale botsingen op tweestrookswegen, waarbij een tegenligger „plotseling" de linker weghelft oprijdt en die met "oorzaak onbekend" het archief ingaan. Het verschijnsel kan niet worden toegeschreven aan de onervarenheid van de automo bilisten, omdat de fouten vrij wel gelijkmatig over alle leef tijdsgroepen en kilometrage- groepen zijn verdeeld. Veertig procent van de automobilisten, die de vergissing wel eens maakten en bijna de helft van degenen die dat nooit deden in de laatste twee jaar, zijn van mening dat men de beoorde lingsfout ook kan maken als men ter plaatse bekend is. Uit de enquête is ook geble ken dat in Brabant de vergis sing relatief het meest voor. komt. In Friesland het minst. Hoewel niet naar de oorzaak van het verschijnsel is ge vraagd, kan - ook al naar aan leiding van opmerkingen van de geënquêteerden - niet aan de indruk worden ontkomen dat het karakter van de weg een belangrijke rol speelt bij het maken van de vergissin gen. Veel van de ondervraagden deden suggesties om door mid del van wegmarkeringen aan te geven met welk type weg men te maken heeft. LONDEN Dom Mintoff, de premier van Malta en de Britse minister van defensie, lord Carrington, hebben tij dens zondag in Londen begon nen besprekingen enige vor deringen gemaakt met hun po gingen het vraagstuk van het behoud van de Britse basis op het eiland op te lossen. Zowel premier Mintoff als minister Barrington zeiden na afloop van de eerste gespreks ronde dat er vooruitgang was geboekt. Lord Carrington ver klaarde evenwel niet te kun nen zeggen dat er al een op lossing in zicht is. Bij de onderhandelingen van zondagmiddag was ook mr. Luns aanwezig. Een eenzame brandweerman voert een hopeloze strijd tegen een razende vuurzee in een verffabriek in de Amerikaanse stad Baltimore. De fabriek brandde tot de grond toe af. Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. UNICURA. NA/. AMSTERDAM

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5