Actie „Behoud wilg" gestart Toename van watersport in Zeeland Ramp dreigt voor landbouwers Beperkt Houdbaar: niet kwetsen Pastoor in Sluis leest proclamatie voor van schoolbestuur Bevolking van Borsele nam toe Buiig Bureau voor hulp aan ongehuwde moeders C.L.O.'s OVER PRIJSPEIL: Badmeester redt jongetje Vakbonden sturen G.S. commentaar op schets Z3 streek 1 JAN BRUENS VOOR T.V. Echtpaar bij ongeval gewond St.-Jansteen Nieuwe sluis moet '74 in aanbouw Maandag 6 maart 1972 i 3 PROTEST ONDER H. MIS (Vervolg van pagina 1) SLUIS Onverwacht werd in het weekeinde tij dens de eucharistievieringen door pastoor W. C. Hol leman geen schoolbestuurslid een proclamatie van het schoolbestuur voorgelezen. „Aan deze beslis- sing is niets meer te doen al komen er honderden handtekeningen", hield hij zijn parochianen voor. Dit was voor de heer J. K. Clijncke aanleiding op te staan en de kerk te verlaten. „Hiermee protesteer ik tegen de gang van zaken", zei de heer Clüncke ons. „Het is schandalig wat dit z g schoolbestuur presteert. Iemand die zoveel gedaan heeft voor onze kinderen, zet je niet op deze wijze aan de kant. Ik hoop dat nog veel mensen protest tegen deze gang van zaken willen aan tekenen. De heer O. de Milliano dacht dat het verstandig zou zijn eens contact met het bis dom op te nemen. „De verbin ding schoolhestuur-bisdom is zo sterk dat ik zelfs de uitein delijke verantwoordelijkheid in Breda wil leggen". Ongenoe gen bestaat ook tegen de fluis tercampagne die volgens som migen al enige tijd tegen de heer Ducheine is gevoerd. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE-HEINKENS- ZAND De totale bevolking van de jonge herindelingsge meente Borsele is in het afge lopen jaar het bevolkingstotaal nog 15798, op 31 december j.I. was dit 15912. Met name 's-Gravenpolder, Heinkenszand en Borsele breidden hun inwonertal sterk uit. Voor eerstgenoemde kernen, de grootste in de nieuwe ge meente en tevens de stimule ringskernen, betekent dit geen verrassing. Voor Borssele dat vorig jaar nog sterk daalde daarentegen wel. Daar nam het aantal inwoners vorig jaar met veertig toe: van 1525 tot 1565. De toename in Borssele en Baarland (25 inwoners erbij) is evenwel het gevolg van vestiging en tevens inschrij ving in het persoonsregister van buitenlandse arbeiders. De grootste daling trad op in Nieuwdorp. De bevolking daar nam het afgelopen jaar, niet in de laatste0 plaats ten gevolge van de industrialisatie (ontei gening, weinig nieuwbouw, neven-effecten van de indus trialisatie e.d.) af met 59 per sonen tot 1543. De kern die de laatste maanden veelvuldig als een van de meest jonge en levende kernen van de gemeente in het nieuws kwam, 's Heeren- hoek zag zijn bevolking slechts met 4 personen toene men, onder meer tengevolge van stagnatie in het woning bouwprogramma. Driewegen heeft er nu ne gen minder, Ellewoutsdijk twee meer, 's Heer Abtskerke achttien meer, Hoedekensker- ke 27 minder, Kwadendamme een meer, Lewedorp tien ex tra, Nisse veertien negatief, Oudelande zes minder en Ove- zande tegen verwachting in: dertien onder de rode streep. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Enkele buien, af en toe zon en temperaturen in het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op ee droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp., van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. hoogwater Morgen, dinsdag 7 maart Bergen op Zoom 7.48 en 20.11, Hansweert 7.02 en 19.26, Ter- neuzen 6.30 en 18.53, Vlissin- gen 6.02 en 18.27, Wemeldin- ge 7.38 en 20.01. „Tijdens een ouderavond vo rig jaar december op de meis jesschool waren ineens een aantal bestuursleden aanwezig die ons vroegen of wij geen klachten hadden over veel huiswerk en zo. Want daar hadden ze van gehoord. Toen stond voor mij al vast dat Ducheine verdwijnen moest", vult mevrouw De Milliano aan, een mening die mev-rouw de Badts deelt. Wethouder F. T. G. Cuele- naere verklaarde namens de gehele KVP-fractie in de Slui- se raad de gang van zaken te betreuren. „Het zittende be stuur had er beter aan gedaan de zaak open te gooien en de ouders er meer bij te betrek ken, zeker wanneer het zulke ingrijpende veranderingen be treft als de onderhavige. Voorzitter Boogaard zei dat de beslissing niet democratischer had kunnen zijn. „Het bestuur was het unaniem eens over dit besluit". De beslissing is overi gens vrijdag 25 februari reeds gevallen. „Maar toen moest nog een bestuursvergadering vol gen", aldus de heer Boo gaard. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De Zeeuwse kunstenaar Jan Bruens, die eni ge tijd geleden in het nieuws kwam bij de uitgave van zijn Groot Wasknijperboek zat gis teravond tegenover de panelle den van het televisieprogramma „Waar of niet waar". Hij slaagde er niet in om ook maar één van de vijf panelleden te overtuigen van de noodzaak van zijn activiteiten. De mening van het panel luidde unaniem: „Het is gewoon helemaal te gek om honderd wasknijpers te te kenen en die tekeningen dan in boekvorm uit te geven, welke filosofie er ook achter moge zit ten". Jan Bruens hoeft met deze mening niet zo erg in de put te zitten, want de volledige opla ge van het Groot Wasknijper- boek is bijna uitverkocht. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In de pro vincie Zeeland is in oprichting een Zeeuwse stichting voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstand moeder schap. Het project is voorbe reid door een werkgroep van de Zeeuwse raad voor maat schappelijke dienstverlening. Aldus een mededeling van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. De plaats van vestiging van dit bureau, alsmede de werkwijze en de datum waarop met de werk zaamheden wordt begonnen is nog niet bekend. Zeeland is tot nu toe. de enige provincie, in Nederland waar geen enkele instelling voor hulpverlening aan de niet-gehuwde moeder en haar kind is gevestigd. Deze uitzon deringspositie is niet een ge volg van het ontbreken van ongehuwde moeders en even min van een probleemloze op vang door de Zeeuwse samen leving, maar door de relatief geringe bevolkingsdichtheid waardoor verfijning van de dienstverlening veelal pas in een later stadium mogelijk is dan in dichterbevolkte provin cies", aldus de Zeeuwse raad voor maatschappelijke dienst verlening. (Van onze corresponden te). •s-GRAVENPOLDER De heer J.H.D. uit Biezelinge is met zijn Volkswagenbusje ge slipt en tegen een boom ge botst. Het ongeval gebeurde op de Essendijk. Met inwendi ge verwondingen is de heer J.H.D. naar het Sint Johanna- ziekenhuis te Goes gebracht. Zijn echtgenote kwam er met enkele schaafwonden en de schrik vanaf. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Uit het jaarverslag van de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland blijkt dat in 1971 de belangstelling voor de Zeeuwse watersportgebieden sterk toenam. In 1963 telde men in de sluizen van Vlissingen, Veere en Kats 9.460 geschutte ple ziervaartuigen. Dit aantal be droeg in 1971 31.401. Tegeno ver de voorgaande jaren kan, volgens het jaarverslag, de ontwikkeling spectaculair wor den genoemd, n. 1. ruim 7000 geschutte pleziervaartuigen meer dan in het voorgaande jaar. Een stijging van onge veer dertig procent. Het resultaat van een door het secretariaat van de provin ciale raad voor de recreatie in Zeeland ingesteld onderzoek naar de capaciteit en de bezet tingsgraad van de Zeeuwse jachthavens geeft eveneens een duidelijke toename van de belangstelling te zien. De ge zamenlijke capaciteit van de Zeeuwse jachthavens steeg van 365 ligplaatsen in 1960 tot 3744 in 1971. De uitbreiding van het lig plaatsenbestand in 1971 was bescheiden (230), waarvan 70 te Brouwershaven, 120 in Del ta Marina te Kortgene en 40 in Schorhaven te Wolphaarts- dijk. De grootste jachthaven ligt aan het Veerse Meer met een capaciteit van 500 boten in „Delta Marina". In 1971 werd 84 procent van de Zeeuwse ligplaatsen in het zomersei zoen vast verhuurd. De gegevens betreffende dé Westerschelde zijn volgens het jaarverslag niet illustratief Schieting Aan een schie ting op de staande wip ter gelegenheid van de jaarmarkt is door' 73 schutters deelgeno men. Op wip 1 werd de hoge vogel geschoten door J. Ver- eecken uit Kloosterzande. De tegen de Terholese Toepers. De v.d. Berghe uit Hulst. De eerste tot en met vierde zijvogel waren respectievelijk voor B. Plasscüaert uit Graauw, J. Naassens uit Axel, F. van Pottelbergne uit Zuid- dorpe en F. van Deursen uit Koewacht. P. Thielens uit Nieuw-Namen, L. van Hels- land uit Hulst. J. van Over- meiren uit Clinge en E. Sa- vooy uit Sint-Jansteen schoten de eerste tot en met vierde kal. De uitslag op de tweede wip is als volgt: 1. hoge vogel J. van Gelderen uit Zwijn- drecht. Tweede hoge vogel A. Suy uit Koewacht, eerste zij- vogel J. van Remortel, twee de: B. Plasschaert uit Graauw, derde en vierde zijvogel niet afgeschoten. Eerste kal J. de Beule St.-Jansteen. tweede R. van Essen St.-Jansteen. derde A. Suy Koewacht, vierde M. de Cock Zuiddorpe. omdat de capaciteit van de drukst bezochte jachthaven, Breskens, in 1971 met 30 lig plaatsen is verminderd. Hier door liep het passantenbezoek terug van 6000 in 1970 tot 4.500 in 1971, Voor wat betreft de Oosterschelde en het Veer se Meer behoefden bijna geen passanten te worden doorge stuurd. De bestaande Zeeuwse jacht havens hebben gezamenlijk een uitbreidingsmogelijkheid van 700 ligplaatsen, waarvan in Brouwershaven 50, Burgh- sluis 40, Zierikzee 150, St.- Annaland 70, Delta Marina te Kortgene 100, de Schoorhaven in Wolphaartsdijk 60, Oostwate ring te Vrouwenpolder 200, Middelburg 40 en de Braak man 100 ligplaatsen. (Van een slaggevers). onzer ver- CADZAND Het be gin van de Vierhonderd polderdijk nabij het vormingscentrum Hede- nesse heeft een ander aanzicht gekregen. Alle overtollig hout is ver wijderd van de knoesti ge knotwiligstammen, waardoor deze bomen voorlopig niet zullen splijten en daardoor ver rotten. De actiegroep „Behoud wilg" ging zaterdagmor gen met bijl, kapmes en zaag de verwilderde bo men te lijf. „Deze Vier honderdpolderdijk is voor ons een symbool", aldus Fred Bergwerff, „het houdt voor ons in dat er nog 399 andere dijken met verwilderde knotwilgen zijn. Die zijn voor andere actiegroepen of vrijwilligers". Donderdagmorgen heeft de actiegroep een gesprek met vertegen woordigers van gemeen ten, Staatsbosbeheer en waterschap het Vrije Sluis. Besproken zal worden de mogelijkheid om het snoeien van knotwilgen, waarvan er duizenden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen staan, uitgevoerd te krij gen in dacw-verband als werkverruimingsobject. (Van een onzer verslaggevers) GOES De nieuwe sluis voor Goes zal in 1974 in aan bouw komen, wil zij zoals vereist is in het kader van de Oostersoheldeafsluitinig in het najaar van 1977 gereed zijn. Als de gemeenteraad het aanbevolen plan overneemt omvat de verdere procedure: goedkeuring GS en rijk, subsi dieverzoekeen, bestemmings pannen, bestekklaarmaken grond verwerven en bouwrijp maken en de hele verdere ambtelijke santemekraam meer. Voor de gemeente Goes (die dit gisteren op een pers conferentie bij monde van burgemeester' Huber. wethou der Prins en him naaste mede werkers Van Boschove en Izebout duidelijk maakte) is dit de eerste fase. Nu die zichtbaar is moet er een dui delijk plan komen voor de ge hele noordzijde van de stad. De planologiecommissie zal daartoe b. en w. een nota ruimtelijke ordening noordzij de Goes moeten aanbieden, als aanvulling van de huidige be leidsnota. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De drie c.l.o.'s in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich in een gezamenlijke vergadering uitvoerig beraden op de situatie die er voor de meeste landbouwers ontstaat wan neer het nu door Brussel voorgestelde landbouwbeleid zou wor den geaccepteerd. De besturen zijn unaniem van oordeel dat er op vele bedrijven een financiële noodtoestand is ontstaan. De oorzaak ervan ligt in het feit dat al jaren een beleid is gevoerd van prijsbevriezing voor vele akkerbouwproduk- ten. Dit betekent dat het inko men van die akkerbouw ook is bevroren op het niveau van enkele jaren geileden. In de zelfde periode stegen de kost prijzen. De besturen zeggen voorts, dat de bedrijven bij lange na niet in staat zijn de snelle inflatie te verwerken, zonder prijscompensatie. Zij zijn er van overtuigd dat het tijd is eisen te stellen. Er worden maatregelen gevraagd die moeten halpen voorkomen dat voor de akkerbouwbedrijven een ontwikkeling doorzet die een totale afgang in dieze be drijfstak in geheel Nederland ten -gevolge zal hebben. In de eerste plaats wordt gedacht aan een prijsvaststel ling, die werkeüijk rekening houdt met het enorme inflatie percentage van de laatste vijf jaar. De besturen eisen een rechtvaardige behandeling in die zin dat in elk geval, ook in dé toekomst, een onont koombare kostenstijging niet automatisch een jaarlijkse in komstenverlaging zal blijken te zijn. Verder wordt gezegd dat wanneer door allerlei politieke en monetaire verwikkelingen in Brussel dit alles niet slaagt, er niet te ontkomen is aan nationale maatregelen, evenals die in andere landen bestaan. De besturen wijzen erop dat een open concurrentie binnen de EEG de eis van landbouw- zijde rechtvaardigt, dat de landbouwers d-an ook een ge lijkwaardige fiscale behande ling krijgen. De overheid mag het niet zover laten komen dat er straks weer subsidies nodig zijn om de verwaarlozing van het platteland tegen te gaan, integendeel, er is alle reden de landbouw een zodanige po sitie te geven dat zij het ver zorgen van de Nederlandse ruimte kan voortzetten. De besturen van de ZLM, NCB en CBTB in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zeggen dat de huidige situatie en de bekend geworden voorstellen geen enkele waarborg geven. Zij menen hun provinciale or ganisaties te moeten vragen over te gaan tot het beleggen van demonstratieve bijeen komsten indien mocht blijken dat aan de, volgen-s hen, recht vaardige verlangens niet tege moet wordt gekomen. (Van te). onze eorresponden- VLISSINGEN In een on bewaakt ogenblik is het 8 jarige jongetje D.G. in het on diepe gedeelte van het sport- fon-dsenbad gekomen en daar bewusteloos geraakt. Een bad meester heeft door mond op mond beademing het jongetje tot bewustzijn gebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het over legorgaan van de drie vakbon den in Zeeland heeft het colle ge van Gedeputeerde Staten in Zeeland zijn definitieve com mentaar gegeven over de ont- wikkelingsschets van de pro vincie. Het concept-commentaar van de bonden is in een drietal vergaderingen - in Axel, Mid delburg en Goes - besproken. Uit alle vergaderingen is, vol gens het schrijven van de bon den, gepleit voor een oplossing van de slechte werkgelegen- heidspositie in Zeeuwsch- Vlaanderen. In Axel, eiste men op korte termijn effectieve maatrege len. In de brief van de bonden wordt gevraagd om eén onder zoek op korte termijn naar de kwaliteit van de werkgelegen heid, waaraan in Zeeuwsch- Vlaanderen behoefte bestaat Aan de oplossing van het pro bleem kan volgens NW, CNV en NKV ook meehelpen een snelle toststandkoming van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Het overlegorgaan van de bonden zegt in zijn brief erop te vertrouwen dat Gedeputeer de Staten bij de verdere be handeling /an de Ontwikke- lingsschets ernstig met het commentaar rekening zal hou den. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De Zeeuwsch -Vlaamse cabaretgroep 'Be perkt Houdbaari werkt aan de voorbereiding van een serie optredens die niet beperkt zal blijven tot de provincie Zee land. Zaterdag dingt de groep mee naar de hoogste jury waardering op de in 'de Halle' in Axel te houden cabaret wedstrijden van de platte lands-jongeren zuid. In portefeuille is uitnodiging van de sociëteit Jeugd en Mu ziek te Eindhoven. „Na enkele jaren, waarin we hoofdzake lijk jets deden in de bekende bruiloften- en partijensfeer gaan we het serieus aanpak ken. Ik geloof dat we daarvoor een geschikte groep bij elkaar hebben" .zegt de 22-jarige Pe ter den Boer uit Sas van Gent. die als algemeen leider van 'Beperkt Houdbaar' optreedt. De andere leden van het ca baretensemble zijn Hans Die- leman (22) uit Hoek, Gera van Leersum (25) uit Vlissin gen, Ferdi de la Ruelle (19) uit Sluiskil en Margreet Theu- nissen (26), eveneens uit Sluiskil, Gera van Leersum mag zich in dit gezelschap met haar ervaring in de Zeeuwse Comedie tot de meest ervare ne rekenen. „We zijn erg blij met haar toetreding tot onze groep", zegt Peter den Boer. 'Beperkt Houdbaar' wil be wust geen politiek cabaret noch op andere manieren kwetsend cabaret zijn. Gera van Leersum: „We worden al genoeg overspoeld door voor en tegens. De mensen willen met ons een plezierig avondje uit hebben. Daar streven we dan ook naar." Peter den Boer vult aan dat bepaalde zaken wej in het be lachelijke getrokken zullen worden, maar dat echt kwet sen er niet bij is." Een snufje sex kan geen kwaad, maar de humor staat wel in onze schetsjes en liedjes voorop." De teksten zijn voor negen tig procent van eigen makelij terwijl de rest voor het groot ste deel op naam staat van de Vlissinger Hans Meester en Wim Janssen uit Hoek. Peter den Boer: „Weliswaar houden we de grote lijn van de schetsjes vast, maar waar mo gelijk improviseren we er op los. Vaak liggen we dan ook krom van het lachen bij een bepaalde vondst die zo maar tijdens de repetities ontdekt wordt". Eenmaal per week komt men voor de repetities bijeen in het vestzakthieater in Vlis- Van links naar rechts Peter den BoerGera van Leersum en Margriet Theunissen tijdens een repetitie van het Zeeuwse ca baretgezelschap Beperkt houd baar". singen waar Bram Kwekke- boom de jonge cabaretiers met raad en daad bijstaat.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3