Pleidooi voor behoud Saef tinge HEIKANTSE COMEDIE" ZWEET OP „HET WATER" msmm Eerste prijzen met lof in solistenconcours UIT ACTIE „SAMEN KERK ZIJN BLIJKT GROTE SOLIDARITEIT ZEEUWS LANDSCHAP ZET FEITEN OP EEN RIJ OMO-cursus CONSERVATIEVE AANDRANG OP BISSCHOPPEN Tehuis voor geestelijk gehandicapten stad streek Sluiskil Terneuzen Biervliet IJzendijjke Zuiddorpe Engels kabelsehip in Vlissiiigen Sas Gent van Hulster Rowans winnen volley- wisselbeker i ER VICE BANDENHANDEL „LUCTOR Maan^jig 6 maart 1972 2 (Van onz correspondent) TERNEUZEN Saertinge 1570 verloren 1972 behouden? •is een brochure, met fraaie vogelfoto's van de Stichting het Zeeuwse Landschap, waarin gewezen wordt op de grote waarde ■van dit unieke natuurgebied. In deze brochure kan men o.m. lezen dat het verdronken Land van Saeftinge het grootste schor- rengebied langs de Noordzee en misschien wel van geheel Europa is. Daardoor kan men hier nog de hele opbouw van hoogopge slibde schorren uit laaggelegen slikken en zandplaten gade slaan. Saeftinge vormt hierdoor voor Zeeland een monument: Immers, bijna de gehele pro vincie is op deze wijze ge vormd. Men vindt er, behalve zout- en moerasplanten in een bijzonder interessante afwisse ling, de grootste broedplaatsen van zeevogels in de gehele delta. Saeftinge kan blijven be staan, als de afsnijding van het Nauw van Bath de schor ren niet aantast, er geen of hoogstens een binnendijks Baalhoekkanaal komt, de kwa liteit van het Scheddewater sterk wordt verbeterd, pijplei dingstraten het gebied ontzien, industriegebieden zover moge lijk van het natuurgebied wor den gevestigd en het hele schorren- en slikkengebied of ficieel tot natuurreservaat wordt verklaard. De Stiching „Het Zeeuwse Landschap" vreest voor een aantasting van het gebied, om dat in de dichtbevolkte Bene lux tegenwoordig geen enkel natuurgebied meer veilig is. De internationale wetenschap pelijke wereld heeft al vele malen bij de Nederlandse re gering erop aangedrongen het verdronken Land van Saeftin ge tot natuurreservaat te be stemmen. Zeehen.gel wedstrijd De zeehengelclub Sportvereniging Sluiskil houdt op zondag 12 maart van 11 tot 14 uur haar eerste zeehengelwedstrijd in dit seizoen. De wedstrijd staat open voor iedereen, dit in ver band met de opening van het nieuwe clublokaal van de ver eniging. Op 9 juli organiseert de vereniging een internatio nale wedstrijd. De clubwed- strijden zijn vastgesteld op de data: 23 april, 28 mei, 23 juli, 6 augustus en 5 november. Tenslotte is er nog een wed strijd met open deelname op 3 december. Alle wedstrijden worden gehouden in de Wes- terschelde nabij de wa+ertoren te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Stichting tot behoud van het rooms-ka- tholieke leven in Nederland heeft in een brief aan de bis schoppen .van Breda en Den Bosch erop aangedrongen dat de veelbesproken OMO-kate- chese-cnrsus wordt teruggeno men conform de eis van de betrokken Romeinse congrega ties. De afzenders van de brief - mede ondertekend door verte genwoordigers van een tiental groeperingen zoals "Confronta tie" - menen dat de opvatting dat Rome het gesprek over^ de OMO-cursus nog niet defini tief beëindigd zou hebben op "onware geruchten" berust, terwijl zij verder vrezen dat de cursus niet uit de roulatie genomen zal worden omdat de verschillende bij de OMO-cur sus betrokkenen de verzeke ring gegeven zou zijn dat het begonnen experiment onder eigen verantwoordelijkheid zou kunnen worden voortge zet. De Stichting meent dat de bisschoppen zich in het nu ontstane praktische conflict niet passief kunnen opstellen en "zich loyaal en consequent zullen richten naar wat van hogerhand gevraagd is." Van de zijde van het bisdom Breda vernamen wij dat de Stichting geantwoord is dat de brief in goede orde werd onl_ vangen e.i onderwerp van be sprekmg vormt. De brochure stelt en beant woordt de vraag „wat hebben we eigenlijk aan natuurgebie den?" Er wordt op gewezen dat natuurgebieden zeldzaam worden. In 1900 hadden we per Nederlander nog de be schikking over 1650 m2 na tuurgebied, in 1930 was dat al geslonken tot 1930 m2, in 1968 tot 330 m2 en in 1971 was er per hoofd in Nederland 300 m2 beschikbaar en dat terwijl men onlangs in Amerika tot de conclusie kwam dat men per persoon ongeveer 8000 m2 nodig heeft. In de opsomming van de belangrijkste natuurgebieden in de delta neemt het verdron ken Land van Saeftinge een belangrijke plaats in. Een on derzoek in 1971 heeft uitgewe zen dat het verdronken Land van Saeftinge nog niet veel van de schadelijke invloed door vuil water heeft geleden, maar of het zo zal blijven is een vraag die gemakkelijk beantwoord kan worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op een,stuk bouw grond op de hoek Populieren- straat-Lindenstraat komt een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten. De woning en de schuur op het terrein die aanvankelijk zouden worden gesloopt blijven staan en worden ver bouwd tot een woning voor de directeur en een recreatie zaal. Met dit plan is automatisch een eind gekomen aan de plannen van de wijkvereni- ging Goes-Zuid om op deze hoek een wijkgebouw in te richten. Na langdurig overleg met de wijkverenigimg heeft de gemeente niu een schetsont werp laten maken voor een wijkcentrum op de hoek van de Appelstraat en de Fruit- laan. De plannen voor het tehuis voor geestelijk gehandicapten zijn van de Stichting „De Be- velanden" voor Philadelphia dagverblijven en tehuizen. Doordat de Stichting de woning en de schuur wil gaan gebrui ken, hoeft de gemeente de gebouwen niet te slopen. Dit sloopbedrag wordt van de prijs van de grond afgetrok ken, waardoor de Stichting nog maar ruim 150.000 gulden hoeft te betalen. - V (Van een onzer verslaggevers) Auto tegen lichtmast Zondagmorgen is de automobi list J. G. de B. uit Othene (Terneuzen) op de westsluis tegen een lichtmast en een verkeersbord gereden. Dokter Bauwens liet het slachtoffer, dat .waarschijnlijk een hersen schudding opliep, naar het Ju- lianaziekenhuis overbrengen. Spei Voor ongeveer 275 belangstellenden, onder wie burgemeester Aschoff van Terneuzen met zijn gezin werd in de Nederlandse her vormde kerk te Biervliet het spel „Kain en Abel" opge voerd. De leiding van deze opvoering was in handen van de auteur N. den Arend uit Oostburg. Mis In de parochiekerk van IJzenijke had een byzan tijnse misviering plaats. De gezangen werden uitgevoerd door het 42 personen tellen de Utrechts Byzantijns Koor. Celebrant was monseigneur Smit, waarbij als diaken op trad Pater Edward van Mont- foort. Schieting In café „Cen traal" vond een schieting plaats waaraan door 50 schut ters werd deelgenomen. De uitslag' was. Hoogvogel: O. de Schrijver, Boschkapelle. Eerste zijvogel: R. Kint, Koewacht, tweede zij vogel Em. Kroonen- burg, Zuiddorpe. Grootste aan tal kleine vogels Th. Rietjens, Koewacht. HEIKANT De amateur toneelvereniging de „Heikant- se Comedie" heeft onder lei ding van regisseur Fons Piers- sens alle zeilen bij gezet om op zondag en maandag 12 en 13 maart te kunnen komen met een zo goed mogelijke uitvoering van het toneelspel „Het Water" van Ed Hoornik. Het is een volksstuk, dat zo uit een dorpsgemeenschap ge licht zou kunnen zijn en dat zich afspeelt twee maanden na de watersnoodramp van 1953. Voor de vijf, in die stuk voor komende acteurs en actrices is de instudering van de ver schillende rollen geen sinecu re, omdat Ed Hoornik zich in zijn verhaal heeft bediend van gecompliceerde karakters die als ze op het toneel goed tot uitdrukking willen komen nogal wat inzet vergen. Fons Pierssens heeft echter al le vertrouwen in het welsla gen van de voorstelling. Vorig jaar trok dit jonge toneelge zelschap nog volle zalen in het Heikantse verenigingsgebouw. „En waarom zou dit nu anders zijn", aldus de regisseur. Een van de moeilijkheden waarmee men te kampen heeft in het Heikantse verenigings gebouw is de gebrekkige ac commodatie, waardoor decor wisselingen uit der» boze zijn en er nog heel wat gesleuteld dient te worden aan de belich ting. Zowel Fons Pierssens als „zijn" mensen nemen ,het maar voor lief. Aan het to neelspel doen twee dames en drie heren mee. Het zijn Ina Weemaes (Josien), Ria de Putter-de Bot (Mieke), Wim Riemens (Max), Willy van Bunder (Sander) en Hubert van Waesberghe (Jan). Daar naast doen er nog een paar figuranten mee, waarvan „Het Water" hun debuut is. Vol gend jaar hoopt Fons Piers sens ze als volledige acteurs in zijn gezelschap te kunnen in lijven. „Het water" heeft ontegen zeggelijk een spannende intri ge. Tijdens de rampnacht van de watersnood wordt Josiens man Theo vermoord. Het gaat er nu om erachter te komen, wie het heeft gedaan. Een van de verdachten is de jonker „Max". Omdat het verhaal ge licht is uit een dorpsgemeen schap kunnen vele mensen zichzelf in de verschillende karakters terugvinden. Piers sens hoopt dat dit een van de redenen zal zijn, waarom het stuk een succes zal worden. Voor hemzelf is het trouwens een geweldige krachtmeting, want het is de eerste keer dat hij als regisseur zelf instruc ties geeft, in plaats van ze als toneelspeler te ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vandaag komt het kabelschip „Alert" van de Britse PTT voor een officieel bezoek in Vlissingen aan. Dit gebeurt omdat dins dag een begin wordt gemaakt met het leggen van een nieu we internationale zeekabel tussen Domburg en Enge land. Van Nederlandse zijde zul len - waarschijnlijk - de Com missaris der Koningin in Zee land, de Commandant Maritie me Middelen en de Comman dant Loodswezen de „Alert" bezoeken. Het 140 meter lange schip, dat een bemanning van 135 koppen telt, zal ligplaats kie zen aar de zuidzijde van de buitenhaven. ASSENEDE (B) Galerie Margaretha de Boe- ve, Expositie schilderijen en tekeningen van Gaston de Mey (t.m. 19 maart.) HULST Bioscoopgebouw 20 u-ur: The sound of music a.l. Boekhandel Van Geyt, Steenstraat 20, expositie „Zee- lan^ schildert" (t.m. 6 maart) Werkd. van 9-12 en van 13-18 uur. Zondag van 14-17 uur. MIDDELBURG City 20 uur: De ontvoe ring 14 j. GOES Grand 20 uur: Blue Mo vie 18 j. Museum v. Z.- en N. Beve land Expositie schilderijen en tekeningen van Liesbeth Binkhorst en Piet Bulthuis (t.m. 30 ma-art). Ma. t.m. vrijd. van 10-12 en 13.30 - 17 uur. uur. zat. en zon. van 14-17 ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur: „De Prijsuitreiking" door de Toneelgroep Theater. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Liefdesva riaties 18 j. VLISSINGEN Alhambra - 20 uur: Goud voor vijf gevreesde rebellen 18 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Mijnheer Pun-tila en zijn knecht Matti", van Bertolt Biecht. 20.15 uur: van Peter Lu- GENT Kon. Opera Hadrien VII" xe Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Maak madame niet wak ker" van Jean Anouilh. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook op de tweede dag van het solistencon cours van de Zeeuwse Bond, Afd. Zeeland van de Kon. Neder landse Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen was het podium van de Middelburgse Concertzaal gereserveerd voor de jongste korpsleden. KNF-jurylid Piet van Mever uit Rotterdam beoordeelde vijf endertig solistische prestaties in de tweede afdeling, negen in de eerste afdeling en één in de afdeling uitmuntendheid. En die prestaties waren weer van ruim voldoende tot zeer goed niveau. De heer Jac. Ui- terhoeve, voorzitter van de Zeeuwse Bond, toonde zich daarover in zijn slotwoord bij zonder verheugd. De solitsten, die wellicht toch teleurgesteld waren over hun eigen presta ties, stak hij een hart onder de riem. „Het voornaamste is, dat u naar het solistenconcours toekomt en bereid bent daar voor te studeren. Het resultaat zal dan niet uitblijven". Piet van Mever kon drie eerste prijzen met lof van de jury toekennen - alle gehono reerd met 54 punten in de tweede afdeling - aan Anne- lies Caljouw, alto, van „Veere's Genoegen" uit Veere, Huug Steketee, cornet van „Excelsi or" 's-Heer Arendskerke en René Psssendier, tuba van „A- pollo" Domburg. Een eerste prijs behaalden verder in de tweede fdeling Nellie Goed- bloed, bugel, 48 pnt., Trijntje van Cranenburgh, bugel 50 pt. Adriaan Geertke, cornet, 52 pt., en Johan van Cranen burgh, tuba 49 pnt., allen van „Veere's Genoegen"; Chris Jobse, trompet 48^ pt., „Voor waarts", Koudekerke; Anne- marie Maas, cornet 48 pt. en Co Majaars, cornet 52 p. „Cre scendo" Oostkapelle; Robbie van Boven, cornet 49 pt., „Ex celsior" Kloetinge, Jan Hanne- wijk, tuba 51 pt., „Euterpe" Heinkenszand; Kees van Dijk, alto 481/2 pt., „Ons Genoegen' Kamperland, Ronald Schroe- vers, xylophone, 50 pt., Els Millenaar, trompet, 51 '/z pt., Bart Vader, cornet, 48 pt., al len van „Vlijt en Volharding" Souburg, het trompetduo Chris Jobse en Peter Brasser, 48 pt., „Voorwaarts" Koudekerke, en het trompet-cornetduo Steke- tee-Mol, 50 pt., „Excelsior" 's- Heer Arendskerke. In de eerste afdeling werden eerste prijzen behaald door Marianne Steutel, corhoorn, 49 pt., en Arthur van den Berg, trompet, 51 pt., beiden van „Voorwaarts" Koudekerke; Jo sé Mol, cornet 49 pt., Kees van Sabben, bariton, 48 pt., Ja-ap Wisse, bariton 51 pt., alen van „Excelsior" 's-Heer Arends kerke; Jan Kaaisteker, tuba, 51V2 pt, „De Echo" Wilhelmi- nadorp en Johan Geldof, bu gel, 50 pt., „Apollo" Wissen- kerke. (Van een onzer verslaggevers! BREDA In de afgelopen maand is in alle negen paro chies van de gemeente Ooster hout een aktie gezinsbijdrage gevoerd onder het motto „Sa men Kerk Zijn". Het resultaat ervan is bij het bisdom Breda met vreugde genoteerd. Het aantal deelnemers zowel als de grootte van de kerkbijdra gen is zodanig opgelopen, dat de negen parochies samen per jaar f 58.000,- meer zullen ont vangen. Het tekort was weliswaar groter (totaal zo'n f 80.000,-), maar niettemin is de vergrote solidariteit een verheugend gegeven De Oosiernoutse aktie staat niet, op zichzelf, in toenemen de mate blijkt er in het hele bisdom behoefte te zijn aan dé opvoering van aantal en op brengst van de parochiebijdra- gen. In vroeger tijden kon een parochie zich in het algemeen zelf bedruipen uit de opbreng sten van collectes, piaatsver- pachting en grotere of kleine re schenkingen. In 1964 is het systeem van de gezinsbijdrage ingevoerd, dat nu voornamelijk de in komsten van een parochie moet opleveren. Door het af nemend kerkbezoek daalt de betekenis van zitplaatsengeld en collecteopbrengsten steeds meer. Maar wat. na zoveel ja ren, de gezinsbijdragen op brengen, is ook alles behalve voldoende. Daarom is men onlangs be gonnen met de aktie .Samen Kerk Zijn", waarin vooral het accent gelegd wordt od de so- lidariteitsgedachte. Die heeft in het systeem van de kerkbij drage weliswaar steeds cen traal gestaan, maar ze heeft te weinig effect gehad. In het najaar van 1970 is een proef genomen met de nieuwe solidariteitsaktie in een aantal Roosendaalse parochies. Het resultaat daarvan was zodanig, dat in het voorbije najaar de eerste grote aktie gevoerd werd in een achttal parochies in Bergen op Zoom en omge ving. Ervaringen die daarbij zijn opgedaan zijn bsechikbaar gesteld voor volgende akties, zoals er nu een gevoerd is in Oosterhout en bijvoorbeeld ook in Roosendaal-West. Momenteel zijn gesprekken in Breda ter voorbereiding van een aktie waarmee alle paro chies in Breda zich akkoord verklaard hebben. Die is ge pland op najaar 1972. Voor O.- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de eerste contacten gelegd. Pogin gen zijn in het werk gesteld om ook in Dongen een aktie op gang te brengen, maar daar is het resultaat nog uitgeble ven. De financiële problemen waarmee de parochies worste len zijn weliswaar uitgangs punt voor „Samen Kerk Zijn", maar bij de uitwerking blijkt, dat het element van de solidariteit, van de saamhorig heid pastoraal wel zo belang rijk is. De ervaringen tot nu toe hebben uitgewezen, dat er een grote groep mensen is die ogenschijnlijk van de kerk vervreemd zijn, die niet of weinig naar de kerk komen en geen contact meer hebben, maar die juist de gezinsbijdra ge willen geven om hun wens tot verbondenheid met de kerk tot uitdrukking te bren gen. De bezoeken bij mensen die gevraagd worden hun kerkbij dragen op te trekken of zich als deelnemer op te geven le veren ook heel wat vragen op over allerlei zaken recht streeks of indirect de kerk betreffend. In sommige geval len kan de bezoeker antwoord geven, in andere gevallen blijkt contact met zielzorgers gewenst. Zodra de akties „Sa men Kerk Zijn" niet alleen een gunstig financieel effect kunnen hebben, maar daarbo ven nog kunnen uitmonden in een stuk eigentijdse zielzorg, waarin de solidariteitsbetui ging van de kant van de kerk moet komen. - -reCTgsjim.raaa Zestien tweede prijzen en een derde prijs completeerden het resultaat van deze con coursdag. A.s. zaterdag 11 maart komen de solisten van de hoogste afdelingen, waaron der de bekerwinnaars van vo rig jaar, aan de beurt: in to taal ruim tachtig. Het wordt dan voor bestuur, juryleden en niet te vergeten bondspianist Jaap Boon, die op de afgelo pen concoursd-agen de jonge „solisten" niet alleen aan de vleugel, maar ook mentaal voortreffelijk heeft begeleid, een drukke dag, aanvang 9.00 uur. Schieting In zaal „Flora" werd een schieting gehouden met een deelname van 51 schutters. De uitslag hiervan was: hoogvogel A. Bauwens, Clinge, eerste en tweede zijvo gel, Joh. van Acker, Zelzate. Grootste aantal kleine vogels (drie stuks) F. Standaert, As senede. De eerst volgende schieting wordt gehouden op 2 april. (Van -onze correspondent) HULST De rowans van de St. Willibrordusgroep Hulst hebben zaterdag voor de derde achtereenvolgende maal het gewestelijk volleybaltoernooi voor rowans gewonnen. Dit toernooi werd gehouden in het „dorpscentrum Vogelwaarde". Er namen zes afdelingen deel, te weten Oostbprg, Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil, Vogel waarde en Hulst. De inzet van het gewestelijk toernooi, dat voor de vierde keer werd ge houden, was een wisselbe ker. (ADVERTENTIE) GRATIS MONTAGE UW ADRES HULST— TIVOLIWEG 63 TEl. 01140—2461. ZATERDAGS OPEN TOT 1 UUR. *»ir t Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS f 23.25 per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl 50 et incassokosten f 7,83 per maand (excl. 15 ct. incassokosten). 89,75 per jaar. RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen). HULST: Steenstraat 14, tel 01140 3751 (3 lijnen). GOES: Klokstraat 1. tel 01100-8036 i3 lijnen). KLACHTEN OVER BEZORGING: Buiten kantooruren: tel. 01140-3751 en tel 01158-1940 (Z. Vlaanderen) ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland; C. Menu (01100-4316), Hulst en O.Z.-Vlaanderen, Th. de Bakker (01150-2601), Oostburg en W Z.-Vlaanderen: A. Vergouwe (01172-1878), Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman (01155 1224), Noord- en Zutd-Beveland: K.H. van den Berge. BREDA: Maandag t.m. vrijdag 8.15-17.15 en 19.00-21.00 uur, tel. 01800- Zaterdag 9.00-12.00 uur, te). 01600-49900. Zondag 20 00-22.00 uur, tel. 01600-22341. REDACTIE Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé: Lorentzlaan 50. Terneuzen. tel. 01150-5745 Algemeen redacteur Zeeland: A F. Kuopman, kantoor- Krom me Weele 4, Middelburg, tel. 01180-7764, privé: J. Costenobel- straat 17, Middelburg, tel 01180-7438. Redacteur Midden-Zeeland: M Kersten, kantoor: Klokstraat 1. Goes, tel 01100-8030, privé: Boszicht 37, tel. 01100-6584 Redacteur Terneuzen en Kanaalzone. G van èerkel, kantoor: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé: Langs de Kreek 48, Terneuzen, tel. 01150-4866. ?„eduCtfur Vlaanderen: A. Verlind, kantoor: Steenstraat _te' 01140-3751, privé: Oude Polderstraat 41, Hulst, tel. 01140-3103. Redacteur W Z -Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuw straat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé: Beethovenhof 122, Terneuzen, tel. 01150-4865. te°tO01155 "22 3 7* ZeeIand: •*- de Boer- Trumanlaan 10, Axel, Sportredactie Zeeland- R Axel, tel 01155-1367. van Deursen, Gerbrandylaan 8,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2