Atje baas boven Baas Deining onder katholieken van SLUIS Volksgericht beslecht conflict in wijk te Breda Van Agt: We moeten durven vuile handen te krijgen Regering deels overstag: Drie van Breda voorlopig niet vrij EXPERTS VOOR RAADSEL Hovercraft kantelt: vier doden GROEP DESKUNDIGEN KABINET EN KAMER: JAMMER HOOFD VAN MEISJESSCHOOL KRIJGT ONTSLAG Braziliaan -107 jaar - moet zes jaar cel in Direct Mes ERNA SACK OVERLEDEN ACTIE Brugge tegen doortrekken pijpleiding WITTE BLOEDLICHAAMPJES IN LONDEN GETRANSPLANTEERD DE WRAAK VAN EEN SLOPER CATHARINA VALENTE GETROUWD t Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-"?2: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Kieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 V t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 6 MAART 1972 ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8794 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ,v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem IlllMlImiu Van Agt (Va nonzc redactie binnenland) DEN HAAG „Er is geen sprake van een geprogram meerde vrijlating van de drie van Breda". Minister van Justitie mr. Van Agt zei dit zaterdagavond voor de televisie. Elk gratieverzoek zal volgens de bewindsman op hoogst persoonlijke facetten worden onderzocht. „Wij weten helemaal niet of deze verzoeken tot vrijlating zullen leiden. Met de instelling van een groep des kundigen is een zeer bijzonder element in de gratieprocedure ingevoegd, waaruit de ernst van de regering toch duidelijk moet blijken". Minister Van Agt zei (e be treuren dat de afgelopen we ken de tegenstellingen weer tot nieuw leven zijn gekomen, Jammerlijk zei hij het te vin den dat tekenen van antisemi tisme weer de kop hebben op gestoken. Jammerlijk vindt hij het ook dat de betogen over fundamentele beginselen van recht dikwijls zijn afgedaan op koele, zakelijke wijze. Tragisch is het, naar de me ning van de bewindsman, te constateren hoe mensen die het hart op de juiste plaats dragen elkaar kunnen misverstaan. Pluskant aan de zaak rond de drie: Er kan nog beroering ko men, men kan zich nog inzet ten voor andere zaken dan het belastingpeil. „De zaak-Breda heeft duide lijk de menselijke onmacht aan getoond. Ook aan de leden van het kabinet. We komen altijd met vuile banden uit dit vraag stuk te voorschijn. Maar we moeten durven vuile handen te krijgen", aldus minister Van Agt. VREES VOOR NIEUWE REL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De algemene tendens in de reacties over het kabinetsbesluit, de drie Duitse oorlogsmis dadigers in Breda voorlopig niet op vrije voeten te stellen, is dat er de komende maanden geen einde zal komen aan de golf van emoties en de onrust, die de laatste drie weken gekenmerkt hebben. De meningen in de Tweede Kamer zijn ook verdeeld: hoe wel regeringspartijen en oppositie wel verheugd zijn over het niet onmiddellijk vrijlaten van Kotalla, Fischer en Aus der Fiinten, vinden veel Kamerleden dat de regering de lopende gratieverzoeken van deze drie had moeten afwij zen. De regering heeft, zo verluidde in oppositiekringen, duidelijk gekozen voor een politiek compromis. Ook AR-fractieleider mr. Aamtjes liet zaterdagavond duidelijk doorschemeren, dat de op lossing die het kabinet heeft gekozen, geen politieke consequen ties heeft, geen ministers- en/of kabinetscrisis. De algemene mening was, dat de regering op haar standpunt blijft staan (geen gronden meer om ze nog langer vast te houden) maar tegelijker tijd de uitspraak van de Kamermeerderheid wil uitvoeren. Het kabinet besloot zaterdagavond, na bijna twintig uur verga deren, dat de Drie van Breda niet nu en ook niet tegelijkertijd zullen worden vrijgelaten. Het kabinet liet echter wel weten, dat minister Van Agt vasthoudt aan zijn standpunt, dat onze recht spraak in feite dwingt tot vrijlating van de Drie, omdat hun straf niet meer doelmatig is. Volgens fractieleider drs. J. den Uyl (PvdA) komt het hier op neer: „De regering blijft volhouden dat de Drie vrij moeten, maar zegt tegelijkertijd dat het van de Kamer niet mag." Velen gaven als eerste reactie, dat tweeslachtig te vinden. Niet alleen de oppositiepartijen, maar ook bijvoorbeeld de heer K. Keunèng van DS'70 stoorde zich er aan, dat het kabinet de lopende gratieverzoeken niet heeft afgewezen. Dat lag opgesloten in de motie v-am de heer Voogd, aldus de heer Keuning. In feite gebeurt er nu niets anders, dan dat de regering de gratieverzoeken op nieuw, individueel, gaat onderzoeken en daarna een beslissing neemt, waarbij het parlement niet zal wordien ingeschakeld. Staatsrechtelijk keert de regering dus terug naar de normale procedure bij gratieverlening. De plaats van de Kamer wordit echter Ingenomen door een groep van deskundigen, die de minister van Justitie moet adviseren over de huidige gratieverzoeken. Dat zal pas gebeuren nadat een grondig lichamelijk en geestelijk onderzoek is ingesteld naar de Drie. In deze groep zullen mensen zitten, die het vertrouwen genieten van de slachtoffers en de ex-illegaliteit, aldus mr. Bies heuvel. De reacties uit die kringen, hoewel in: beginsel positief ten aan- zien van het nu niet vrijlaten van de Drie, doen vermoed-en, dat de discussies over deze hele zaak voorlopig de gemoederen van het Nederlandse volk zullen blijven beroeren. Omdat geen definitief besluit is genomen over de lopende gratieverzoeken, zal de onrust opnieuw oplaaien, zo zeggen deze kringen. Vooral het feit, dat enkele leden van de groep deskundigen moeten worden benoemd in samenspraak met slachtoffers en ex-illegali- teit, doet een felle, hernieuwde discussie de komende maanden vermoeden. Van degenen die bekend zijn geworden als Bredase voor standers van een gratiëring was alleen de heer F. Oudejans. iperschef van het bisdom en oek lid van de groep „Kerk en Samenleving", welke op de hoorzitting de invrijheidstelling van de Drie heeft bepleit, voor commentaar bereikbaar. Hij gaf als zijn persoonlijke mening dat de voorstanders de laatste weken realist genoeg zijn geworden om te beseffen dat het optimaal haalbare er niet meer in zat. De door de regering gekozen oplossing is de enig mogelijke, welke de betrokkenen nog een portie hoop iaat, aldus de heer Oudejans. Het Nederlands Auschwitz-Comité en de Contactgroep Verzets- gepensioneerden 19401945 lieten weten de regeriingsbesliasing te verwerpen. De Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen (Expogé) zei „niet gelukkig te zijn met een commissie van deskundigen, die straks een stuk verantwoordelijkheid draagt, waar het kabinet zich achter kan verschuilen". Het Voormalig Verzet Nederland gelooft dat de groep van deskundigen wel een gelukkige keuze van de regering is. „Het oordeel wordt gevraagd van mensen, die ver trouwen hebben van slachtoffers en illegaliteit. Hierbij bestaat een goede kans dat het oordieel van deze deskundigen leidt tot een volledig afstel van deze gratie". Maar dat is niet bepaald de bedoeling van het kabinet. Minister Van Agt heeft het zaterdagavond nog eens duidelijk gesteld: „Wij laten de Drie nu op verzoek van de Kamer niet gelijktijdig los, maar de Kroon (regering en staatshoofd) blijft de eerste verantwoordelijke om wel een definitieve beslissing te nemen. Gevoegd bij het feit dat het kabinet niet van standpunt is veranderd ten aanzien van de gratie van de Drie, kan de uitleg van het voormalig verzet niet de bedoeling van de regering zijn. Regeringspartijen en oppositie waren het er daarom over eens, dat die discussie nog wel een tijdje zal blijven. En dat vond iedereen jammer. Samen met minister-president Biesheuvel deden oppositieleider Den Uyl en -KVP-fractieleider Andriessen dan ook een dringend beroep op het Nederlandse volk de nodigt zelfbeheersing te betrachten. Drs. Den Uyl tekende daar wel bij aan, dat nieuwe onrust en nieuwe, felle discussies, wel het gevolg zijn van de „halve beslissing" van de regering. (Zie ook pagina 5.) (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Onder het katholiek volksdeel van Sluis is deining ontstaan over een beslissing van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Sluis. Zonder inspraak van ouders of overleg met het onderwijzend personeel is besloten de r.-k. meisjesschool op te heffen en de jongensschool uit te bouwen tot een gemengde school met als hoofd het huidige hoofd van de jongensschool. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De Neder- landse schaatsers hebben dit weekeinde op ondubbelzinnige wijze het wereldkampioenschap beheerst. Met Atje Keulen - Deelstra op de eerste plaats en Stien Baas Kaiser op de tweede rekende de equipe van trainer Gerard Maarse defi nitief af met de korte periode van Russische suprematie. De machtsovernamedie zich aan- kotidigde bijde Olympische Winterspelen in Sapporo, was in Heerenveen compleet, even als trouwens de Russische af gang. De eerste Russin in het eindklassement van dit onge meen spannend toernooi de titelstrijd werd eerst op de laat ste afstand de drie kilometer beslist was Nina Stalké- vitsj, die als vierde eindigde achter Dianne Holum. In Hee renveen speelde zich overigens opnieuw een trainersrelaf. Gerard Maarse, de coach van de nationale damesploeg, was ont stemd over de manier waarop Klaas Visser en Henk 'uammerts zich met de ploeg bemqeiden. VITORIA (AP) De 107-jarige Pedro Pcreiro da Silva, die als de oud ste veroordeelde van Bra zilië wordt beschouwd, heeft' zes jaar gevange nisstraf gekregen. Da Silva werd er van beschuldigd dat hij zijn zoon door een gehuurde moordenaar heeft laten doodschieten. Hij kwam vorig jaar in het nieuws toen hij in de gevangenis van Vitoria bekendmaak te dat hij was verloofd met een andere gevange ne, de 24-jarige Maria Rosa Moura, die was be schuldigd van moord op haar man. Da Silva en Maria Rosa zeiden deze week na de vonnissen dat hun huwe lijksplannen niet zijn ver anderd. Zij zullen trou wen nadat Da Silva vrij is. Hij zou dan 113 zijn. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een groep jonge Zuidmolukkers heeft zater dagmiddag een al langere tijd slepend conflict in de Bre dase Zuidmolukse woonwijk via een strafexpeditie tegen twee gezinnen opgelost". Daarbij werden de woningen van dc families Manunutu en Pattiselano flink beschadigd. Drie aanvallers liepen dusdanige verwondingen op, dat zij opgenomen moesten worden in het Ignatiusziekenhuis. De beide gezinnen zijn onder zware politiebewaking overge bracht naar het bureau van politie waar in de sportzaal een tijdelijke verblijfplaats is in gericht. Het wordt beter geacht dat zij voorlopig onder politie bescherming blijven. Onder lei ding van de officier van justi tie te Breda mr. E. Bauwens stelt de politie een onderzoek in naar de strafbare feiten. Gis teravond waren er nog geen aanhoudingen verricht. Bij dc rellen zaterdagmiddag leidde burgemeester ir. W. Merkx de ontruimingsacties zelf. De oorzaak van het con flict is de sympathie voor de Indonesische regering, die de beide gezinnen op een vol gens de andere wijkbewoners provocerende wijze laten blijken. „Door mee naar Neder land te komen stelden zij zich op achter de Republiek der Zuidmolukken, door daarvan op een irriterende en provoce rende manier af te wijken hebben zij de aanhangers van de RMS tegen zich gekregen" aldus de wijkraad van de Bre dase Zuidmolukkers. Het conflict tussen de wijk en de jwee gezinnen is onge veer twee maanden oud. Ge leidelijk is het conflict naar een climax gegroeid, die vol gens de wijkraad welhaast ze ker moest ontaarden in een fijese vechtpartij. De wijkraad heeft samen met burgemeester Merkx de laatste weken he mel en aarde bewogen om de problemen via overleg op te lossen. De beide gezinnen werkten, volgens de wijkraad zo tegen dat die oplossing er niet meer in zat. Omstreeks één uur zaterdag middag ontstond tijdens een bijeenkomst van Zuidmolukse jongeren het plan het' volks gericht direct te doen plaats, vinden. Directe aanleiding wa ren scherpe woordenwissel® gen tussen vrouwen en kin deren van de twee gezinnen en vrouwen en kinderen van RMS-aanhangers. Gewapend met stenen en andere voor werpen trokken de jongeren in twee groepen naar beide huizen. Die werden bekogeld en binnen werd het nodige vernield. Tijdens de strafexpeditie ar- j riveerde, volgens de wijkraad, i een van de zonen van een der| bedreigde gezinnen. Hij zou uit i zijn wagen gesprongen zijn en| drie aanvallers met een mes; gestoken hebben. De drie wer- j den per ambulance naar het J Ignatiusziekenhuis vervoerd. I De politie en burgemeester i Merkx werden direct ge-1 allarmeerd. Deze eiste in het gemeenschapshuis van de wijkraad en een grote groep Zuidmolukkers dat liet volks gericht direct stopgezet zou worden. Daaraan werd met hulp van de ordedienst der Zuidmolukkers gevolg gege ven. Van hun kant eisten de Zuidmolukkers, dat beide ge zinnen direct de wijk zouden verlaten. De heer Merkx ging daarmee akkoord. (Van onze redactie bultenl.) WIESBADEN Erna Sack, „de Duitse nachtegaal", is op 74-jarige leeftijd te Wiesbaden overleden. Haar belangrijkste successen boekt zij tussen de twee wereldoorlogen, voorna melijk in Europa en Noord- Amerika. Wal het meest kwaad bloed zette is de wijze waarop hoofd onderwijzer L. Ducheine van de meisjesschool aan de kant is gezet. Door deze fusering moet hij afvloeien, na twaalfeneen- half jaar aan de school verbon den te zijn geweest. Na een bestuursvergadering werden beide onderwijzers bij net bestuur geroepen waar me- gedeeld werd dat de heer Du cheine ten genoege van deze samenstelling moest afvloeien. Een voorstel om beide scholen op te heffen en' voor de nieuwe sollicitaties mogelijk te maken werd door het bestuur afge wezen „omdat wij al besloten hadden wie moest afvloeien", aldus voorzitter H. Boogaard. Tegen wat gezien wordt als een ondemocratische gang van zaken wordt in Sluis fel gepro testeerd. Een van de ouders, mevrouw De Badts-Van de Vijver wil een handtekeningen actie ontketenen. „Hiemee pro testeer ik niet alleen tegen de gang van zaken rond de af vloeiing maar ook tegen de wijze waarop dit bestuur tot stand is gekomen". (V.crig jaar .éeds meldde "dit blad dat uit een aantal namen, geselecteerd dóórhet kerkbestuur, een nieuw schoolbestuur werd aan gewezen, zonder de ouders der leerjingen hierin te kennen). „Ik waardeer beide hoofd onderwijzers", aldus mevrouw De Badts, „Zij hebben allebei veel voor de gemeenschap ge daan, maar de heer Ducheine had een eerlijke kans moeten hebben". (Vervolg op pag. 3). BRUSSEL (ANP) Het ge meentebestuur van de Belgi sche gemeente Brugge beeft in een brief aan premier Eys- kens en een aantal andere Belgische ministers gezegd dat liet zich verzet tegen een uit breiding van de pijpleiding Rotterdam - Antwerpen, ver der België in. Eerst moet maar eens nagegaan worden in hoe verre Zeebrugge mogelijkhe den te bieden heeft als aan- voerhaven van ruwe petro leum. Het Brugse stadsbestuur is de mening toegedaan dat er bij petroleummaatschappijen veel belangstelling bestaat voor oprichting van nieuwe raffinaderijen. Die mogen er echter alleen komen als Brug ge werkelijk als aanvoerhaven voor ruwe petroleum gebruikt kan worden. In Brugge, zo heeft burge meester Van Maele meege deeld, zal ook een kerncentrale gebouwd worden. De bouw daarvan zal niet voor 1978 be ginnen. Die nieuwe kerncen trale zal, naar schatting, werk gelegenheid gaan verschaffen voor 3.000 mensen. ZONDAGMORGEN zijn ko ningin Juliana en prins Bern- hard voor een wintersportva kantie naar Lech Oostenrijk) vertrokken. Ze vertrokken vanaf de vliegbasis Soester- berg met de Fellowship. LONDEN (DPA) Britse dokters zijn er voor de eerste maal in geslaagd met succes witte bloedlichaampjes te transplanteren. Het medisch tijdschrift „Lancet" beschrijft in zijn jongste num mer dat dokters in twee Londense ziekenhuizen van een vier jarige jongen biljoenen witte bloedlichaampjes hebben afgetapt om die in liet bloed van zijn twaalfjarige broer te brengen. De twaalfjarige leed sinds zijn geboorte aan te weinig immu niteit, waardoor bij vatbaar was voor chronische infecties en in zijn groei geremd werd. Na een aantal injecties met witte bloedlichaampjes van zijn kleine broer zijn de infecties nu geheel verdwenen. De jongen groeit nu voorspoedig. Bloedonderzoek heeft aangetoond dat de witte bloedlichaampjes die een jaar geleden waren getransplan teerd, zich in het organisme van dc patiënt hebben genesteld er. zich zelfstandig voortplanten. (Van onze redactie buitenland) PORTSMOUTH Tijdens een storm is, voor de kust van Zuid-Engeland, een Hovercraft gekanteld in de woelige zee. Vier passagiers kwamen om het leven. Het is dc eerste maai dat met een dergelijk voertuig, dat zich op een kussen van lucht voortbeweegt, een onge luk is gebeurd. Experts, die een onderzoek instellen, zeggen voor een volslagen raadsel te staan. De verongelukte Hovercraft, die gisteravond is gezonken, onderhield een geregelde dienst tussen het eiland Wight en Portsmouth, een tochtje van slechts zeven minuten. Het tien ton metende toestel, dat meer dan een miljoen gul den kost en een snelheid van 52„knopen haalt, naderde juist een steiger in Portsmouth, toen ooggetuigen het steil omhoog zagen schieten, waarna het met een klap op zijn rug terecht kwam. Van de 26 passagiers wisten er zich 22 via de ramen te reden. Een man, twee vrou wen en een zevenjarig meisje raakten echter in de cabine opgesloten en konden, hoewel hulp zeer snel ter plaatse was, niet meer worden gered. ZWOLLE (ANP) De 35-jarige M.B. uit Zwolle, werkzaam bij een slo persbedrijf, heeft in dc nacht van vrijdag op za terdag op „vakkundige" wijze wraak genomen voor het feit dat bij uit een bar in Zwolle was gezet. De man ging naar de garage van het be drijf waarbij hij werkt, startte een grote gemo toriseerde laadschop en reed naar de Steenstraat. Daar ramde hij met de kolossale machine de voor gevel van de bar in elk aar. Een vrouw werd ge wond door vallend puin en werd ter observatie naar een ziekenhuis ge bracht. De politie heeft de man aangehouden. (Van onze redactie buitenl.) LONDEN Catharina Va- lente, de 41-jarige zangeres, die in Duitsland geboren is, is in het Engelse Surrey ge trouwd met de 25-jarige jazz pianist Roy Budd. Budd huur de het hele Royal Philharmo nic Orchestra om een speciaal concert voor zijn bruid te spe len. Het kostte hem 14.006 gulden. DE VERENIGDE STATEN denken aan een diplomatieke erkenning van Bangladesj, al dus bestuursfunctionarissen zaterdag in Washington. De bekendmaking komt vermoe delijk na maart ais alle India se troepen teruggetrokken zul len zijn.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1